Jol. BINNENLAND. 1 I ©t sas 1 i 500,- I 1891. Donderdag 22 Januari. N? 443S. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. egen.” edailles-1 1 De inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. FEUILLETON. nts. (n ur8. JST, ien, oort- n 2— Aiionderlgke Nommeri VIJF CENTEN. it bureau de- warmen j i HOOFDSTUK I. iburg, (Haar het Franech.) EERSTE GEDEELTE. Bovendien worden allé Adrertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD *t welk des Maandags verschijnt. I nde Kunsten tirectenr der recht. R1NKMAN. ATÜLL g V/, nar. gsen. >tb.k.n, U. leer A. H. THIM. 1891. neelisten. JPEL8. n staalhoudende Quina Larocht t-Wijp. Aan. Osnsaiheersn. GOUDSCHE COURANT. 1 over een te ibliek lelijk teld- dem> Ibeker boven w geschilderde Janskerk te enis der St. eningen enz. irlyk levens- e Gebroeders ibcth, iche 3entm het loosje GOUDA, 21 Januari 1891. Van de gratis-uitdeeling van brood en drank (aan de volwassenen koffie, aan de kinderen melk) werd heden gebruik gemaakt door 282 kinde ren en 208 volwassenen. Je zult niet veel visoh thuis te brengen hebben jelui daar, hoorden zij achter hen een scherpe stem op spottenden toon zeggen. Pierrille keerde zich driftig om en de kleine Mil- lette, die in het gras gezeten was, stond dadelijk op. All I het is Jeantoux, zeide zij. Wat wil je, jij vroeg Pierrille den jongen vee hoeder. Ik wil niets, antwoordde Jeantoux. En als ik wat wilde, zou het zeker jou visch niet zijn, mijn heer Pierrille, want die heb je niet! den zakdoek in liet water zag werpen, ’t is wel do moeite waard geweest ze voor je op te visschen! Wat zouden we er mee hebben aangevangen? vroeg zij. De kreeften verspreidden zich snel, te midden van het water en verschansten zich onder de steenen en tusschen de wortels der boomen. Weldra zagen zij er niet één meer. ’t Is gedaan met de vischvangst, riep Piorrille lachend uit. Daar staan we nu met ledige handen. Maar dat doet er niet toe, we hebben ons toch vermaakt. Zich vasthoudend aan den stronk van een wilg, heesch Pierrille zich uit het water op; vervolgens reikte hij Millette de hand, die op hem steunend» met een vluggen sprong aan den oever stond. ijsmassa aan de zeekusten en in zee zeer vermeer derd. Het schijnt ook, dat er reeds ontzaglijke massa’s sneeuw in vele landen gevallen zyn. Met bet oog op een en ander moet de toestand nog ongunstiger geacht worden, vooral als onver hoopt van boven plotseling een sterke dooi mocht intreden. De waterstanden vooral van den Rijn worden nog lager; dit is mede nog een bewys dat het boven steeds sterk vriest. Omtrent de ijsbezetting van de groote rivieren enz. deelt ipen mede Sedert den 12n, na een paar dagen van geringen dooi, waardoor het ijs zeer weinig in dikte was ver minderd, zyn overal de rivieren ook met eene sneeuw laag bedekt, welke met eenig sneeuwwater en door de inmiddels weer sterk ingetreden vorst, de ijsdikto voornamelijk aan de bovenzijde met hoogstens 2 a 3 centimeter heeft vermeerderd. Onder die sneeuw laag en ijskorst van gemiddeld 0.45 M., neemt de dikte van het ijs niet meer toe. Evenwel is de al- gemeene ijstoestand, tengevolge van dit voortdurend streng vriezend wêer, er inmiddels niet gunstiger op geworden, vooral zijn verder de rivieren naar boven al meer en meer met ijs bezet geraakt, ook is de ,/We hebben er al heel wat, geloof ik, zei Pierrille is de zakdoek al vol, Millette? Neen, .antwoordde zij, nog niet, maar toch haast. Oh 1 wat maken ze een leven in den doek het lijkt wel dat ze onder elkaar aan hei vechten zijn. Ze zullen natuurlyk geen pret hebben, weet je. Het zijn gevangenen. Men heeft geen plezier, wanneer men genoodzaakt is te blijven waar men opgesloten zit. Dat is waar, zeide de kleine, die eensklaps De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. 8) Het was een levend schilderij, de verwezenlijking van een idylle der oudheid, dit lachend kinder- paar, zich badend in licht en vreugde, terwijl de Rion bijna onhoorbaar murmelde, zachtkens zachtkens AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. van Dinsdag 20 Januari. De heer Keuchenis zette zijn wijdloopige rede voering ten gunste van den Surinaamschen gouver neur en de Regeering voort. Als gewoonlijk veel woorden en weinig nieuws. De meeste overige spre kers konden zich met de motie van den heer van Dedem evenmin vereenigen, de meeste omdat zij te onbestemd was. Ook de felste tegenstanders van den gouverneur kwamen tot die conclusie. De waarschuwingen, die men ter rechterzijde heeft ge hoord tegen afstemmen der Surinaamsche begrooting, waren overbodig. Dat het niet op den weg der Tweede Kamer ligt door afstemming dezer louter administratieve wet indirect een aan haar niet ver antwoordelijk ambtenaar te treffen, werd algemeen genoeg erkend. Een motie ware de weg geweest om de Regeering tot krachtdadig ingrijpen te nopen. Maar zoodra de Regeering weigerde de bedoeling der motie-Von Dedem te aanvaarden, en door ver schillende sprekers daaraan uiteenloopende beteeke- nissen werden gehecht, was deze een stomp wapen geworden. De poging om in een zelfde motie ver trouwen en wantrouwen uit te spreken moest mis lukken. En waar de Regeering verklaarde niet bij machte te zijn de spanning, die steeds had bestaan, te doen ophouden, en zich tevens ongenegen betoonde het middel eener enquête te aanvaarden door uit houding niet alle achting waard is. Zijn houding tot dusver. Het spreekwoord zegt, dat men den dag niet loven moet vóór het einde. De vuurproef, of hij, wat de beginselen der wetsvoordracht betreft, zichzelven getrouw zal blyvon, heeft de heer Ber- gansius nog te doorstaan. Maar indien hij die door staat, dan verdient hij van een ieder, geheel afge scheiden van het oordeel over het voorgestelde zelf, een eeresaluut voor het geenszins alledaagsche ka rakter, waarvan hy blijk geeft. Staten-Generaal. Twebde Kamer. zitting ernstig werd. Gevangenen zijn heel ongelukkig Wat dat betreft, ja dat zyn ze. Ik beklaag ze. Maar toch, wanneer ze iets slechts gedaan hebben heeft men gelijk ze tusschen vier muren op te sluiten, anders zouden ze het misschien nog eens doen. Ja, die soort, de dieven en moordenaars. Maar er zijn nog andere! Andere?,... Hoe is ’tnu, zeide Pierrille, waar om wordt je op eens zoo bedroefd, Millette? Waar denk je aan? Wel, zei het kind, aan mijn broeder Placide, die misschien op dit oogenblik de gevangene van de Bedouïnen is, slechte menschen, zooals papa Pascal zegt, groot, kijk, wel zóo groot en heelemaal zwart, zwart als steenkool.... Als ik er aan denk dat Pla cide misschien bij zulke menschen is!.... En het arme kind begon hevig te schreien, want, ofschoon zij hem niet kende, had zij haren broe der lief. Je behoeft je niet zoo bedroefd te maken, kleine Millette, troostte Pierrille, Waarom je te verbeelden dat Placide in de gevangenis zit? Wie heeft je ge zegd, dat dit zoo is? Heb je ooit iemand zien schreien over iets, wat niet gebeurd is? Ach, je hebt gelyk, antwoordde Millette, terwijl zij hare tranen4 droogde. Ik huil om alles en niets, ’t Is al over. Maar om het even, ik wil deze beestjes niet uit het water houden. DaarIk maak ze liever weer vrij en gelukkig, dan dat ik ze bewaar. Nu, zei Pierrille, toen hij haar den inhoud van In de gisteren gehouden zitting der Rotterdamsche Arrondissements-rechtbank werd o. a. veroordeeld W. N., oud 29 jaar, bakker wonende te Gouda, wegens diefstal van een paar schoenen, tot 2 maan den gevangenisstraf. Voorts stond terecht G. 8. oud 14 jaar, slagers jongen, en W. B., oud 19 jaar, arbeider, wegens diefstal van een flesch met hoest-tabletten op 4 No vember te Gonda gepleegd ten nadeele van vrouw Ouwel. Eisch voor ieder dor beklaagden 3 maanden ge- Uitspraak over 8 dagen. Het «Sociaal Weekbl.* brengt den minister Ber- gansius eene betuiging van hulde over zijne houding tegenover hetgeen er woelt en kookt in de gemoe deren van de leiders zyner r.-katholieke landge- nooten. «Hoe fel de broederstryd tusschen deze laatsten wezen moge, hierover zijn zy het eens, dat de per soonlijke dienstplicht moet worden geweerd, als het Inaar even mogelijk is zonder nog hooger belangen te schaden. Of lieverde strijd is ontbrand^hierom, dat het eene smaldeel geen hooger belang schijnt te kennen, hetwelk door het uiteenspatten van het verbond met de anti-revolutionairen zou worden geschaad, terwijl het andere zoover niet gaat, maar toch ook den persoonlijken dienstplicht uit den booze acht. In dit opzicht staat, hoe zonderling het schijne, gansch het r.-katholieke Nederland, dat zijn stem laat hooren, schouder aan schouder. En nu is het juist een r.-katholiek minister niet een katholiek in naam slechts, maar een erkend zeer getrouw zoon der kerk*die van den boozen toe leg de hoofdschuldige en daarvoor boven allen ver antwoordelijk is. Men verplaatse zich in zijn positie, bedenke wat .hij natuurlijk meer nog achter de schermen, dan in het openbaar over zijn euveldaad te hooren krijgt, en geve dan antwoord op de vraag, of zijn

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1