I 'alen ism. BINNENLAND. ©S SKIS 'iiAdfö Maandag 26 Januari. en .AI N9 4435 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* i FEUILLETON. o hel beste weid. n iekten Bus bach, n; Dr. O. ène et de genaamde migraine eid, slape- sken die door ingen, on- id der ge- ig van ge ar do bekende :ebaden, getn elen voor td angstig (keringen oorhoofd, n handen ;e meisjes aan jonge komen, wordt rage kOSte- Drogist. De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommer» VIJF CENTEN. tot rerbrei- Zoowel Krui»,* deze voordnobt, al» de bijdragen HOOFDSTUK II. JAN fc ZOO». De prijs per drie maanden ie 1.25, franco per poet 1.70. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. {Haar het Vranech.} EERSTE GEDEELTE. Bovendien worden alle Ad vertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. De le luitenant J. H. van der Hegge Zijnen, van het 4e reg. inf. te Gouda, wordt met 1 Februari a. overgeplaatet bij de mil. achool-oomp. te Haarlem. andpijn, out* onaangename worden zeker ijk» gebruik temen-zeep, ransparant- n, nepen, welke reeg brengen Mondwater tijd. nen. lerln ndwater, ihen, f 1.75,' Dr. POPP'» tanden ge- Tandplom- tegen eiken ADVERTENT1EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTEER worden berekend naar plaatsruimte. Het schijnt thans te Amsterdam met de nieuwe B. en W. hebben althans te besluiten 2‘/i milli- op het Damrak te stiohten ade 71., steeg L F 160. in'sc B. en W. van Amsterdam hebben voor sneeuwop- ruiming een nieuw crediet van 20,000 aangevraagd. De post van ƒ9500, op de begroeting voorkomende, was reeds gebruikt. De fabrikanten te Enschedé en omstreken beginnen gebrek te krijgen aan garens en aan kolen. De voorraden nomen met den dag af en worden slechts voor een klein gedeelte aangevuld. Benige groote firma’s aldaar hebben zich dan ook per adres gewend tot de directie der Duitsche Staat- spoorwegen, waarin zij haar verzoeken hen te hulp te willen komen, ter wille ran de 10,000 arbeiders goudsche courant Beurs ernst te worden. aan den Raad voorgesteld om oen te bestemmen voor een Beursgebouw. Twee buitengewone collecten, ééne door het dia conie- on ééne door het burgerlijk armbestuur te Berg-Ambacht gehouden, brachten elk ruim 400 op. loopen, iets dat bij menschengeheugen nimmer heeft plaat» gehad. Een dag daarna was het ijs drijven de. groote publiek i in wanhopige elingen uit de ;etuig»chriften or aan de diseerend rath. Dr. Dr. P. Fo il rath Dr. eer-dlFeo- ’arijs, rue Twaalf personen uit' Den Bommel, eiland Flakkee, zijn over het Haringvliet, waar het ijs zich had vast gezet, heen en terug naar het eiland Tien Gemeten ge- oe, trotseeren m tijd komt de mid, eene phy- 'oreld verbreid weldaad blijkt i door den ge ding opgedaan tg, worden nuwgestel kregen, en zij meriewinkel» GOUDA, 23 Januari 1891. Van de gratis-uitdeeling van brood en warmen drank (aan de volwassenen koffie, aan de kinderen melk) werd heden gebruik gemaakt door 302 kinde ren en 215 volwassenen. en kust mij. Dan is ze weer voor een heele maand onder dak. Dat >s iets waar ik niet bij kanhoe men een geheele maand leven kan van zulk een klein stukje geld, dat niet veel zwaarder weegt dan een rijpe vijg. Enfin, dat is nu eenmaal zoo! Maar om terug te komen op je eigen gesprek, kleine Millette, het spijt je, dat je broer zoo ver af is, evenals het mij spijt dat mijne mama Jeanettou niet altijd bij me is en jij zou even graag je broer terugzien als ik mijne moeder zou willen omhelzen, is het niet? Ja, dat is waar, Pierrille, maar zie je, ik heb mijn vader en moeder, die ik alle dagen zieik heb papa en mama Lorin en jou, Pierrille, en ik heb jelui allemaal lief, even lief als jg je moeder hebt 1 Obdie lieve kinderenriep Catissou uit, die zich niet meer kon goed houden en moeite had om hare tranen te bedwingen, ik kan niet laten ze aan mijn hart te drukken. De beide kinderen keerden zich om. Het was al avond geworden. Pierrille plaatste zich voor Millette en schreeuwde: Wie is daar? Wel, Pierrille, zei het kind, het zijn papa en mama Lorin. Zeker, mijne kinderen, voegde de goede vrouw erbij, terwijl zij ze beiden een kus gaf, jelui bent een paar engeltjes en het is heel lief van je, dat je nu reeds zooveel van elkaar houdt. U heeft ons beluisterd vroeg de kleine en als we nu eenj kwaad van u hadden ge- 6) Ik houd toch veel van mama Catissou, is het niet? Ja. Welnu, dat is omdat ze goed zyn, omdat ze ook veel van mij houden en zich aas royn moeder Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Vrydag 23 Januari. Van alle zyden werd in de Kamer hulde gebracht aan het overleden lid Verniers van derLoeff. Eerst door den Voorzitter, daarna door den heer Viruly als oudste lid voor Rotterdam, toen door den heer Schaepman namens de rechterzijde en ten. slotte door den minister Mackay namens de Regeering. Eene zeker buitengewone, maar welverdiende hulde voor den begaafden man, die allen om 't zeerst prezen voor zijn echte vaderlandsliefde en groote humaniteit. -» Daarna werden de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting voortgezet. De heer Schaepman verdedigde de Regeering, doch erkende baar tekort komingen, hetgeen volgens hem de eersie stap is tot beterschapintusschen verlangde bij van de liberalen, inzonderheid van den heer Tak een vol lediger programma. De heer Borgesius was gelukkig in zyne repliek aan de sprekers der rechterzijde. Hij herinnerde hun terecht, dat dwaasheden vaneen ander eigen dwaasheden niet verontschuldigt. Vooral erkend werd, dat zoo de overzijde le«ft van de negatieantiliberaal, de liberalen zich te veel met anticleralisme hebben vereenzelvigd, maar betoogd ook, dat de liberale paatij van die dwaling moest terugkomen. De brochure.- de partijen in Neder land, scheen hem den weg aan te wijzen naar een betere toekomst en hij riep den heer Tak op daaraan zich vlak achter den boomstam. De kleine babbelaars konden hun dus niet zien. Zie je, zei vervolgens de kleine herder, jij houdt van Placide, zooals ik houd van mijne moeder. Zij is ver van mij af. evenals hij van jou, kleine Millettoun, maar ik ben er toch beter aan toe, want van tijd tot tyd zie en omhels ik haar en dan ben ik erg in rny’n schik, hoewel lang niet zooveel als zij. Ik lach dan en zij schreit, maar zij zegt, dat ze scheit omdat ze zoo gelukkig is. Het is zulk een goede moeder, kleintje, kijk, net zoo goed als jou mama Lorin Zy is er ziek van geweest, toen de Terrades mij hadden ge huurd, twee jaren geleden; ik was nog nooit van haar af geweest, zy was zoo gewend mij alle dagen bij zich te hebben. Je begrijpt hoeveel moeite haar die scheiding heeft gekost. Ik heb geschreid, maar in myn hart was ik blijde en trotsch, want ik zei tot me zelf: //nu kun je voor je moederzorgen.” En vader Terrade, die mij onder anderen zei: //Nu doe je op jou jongen leeftijd al wat je vader, die een braaf man is geweest, gedaan zou hebben: je ondersteunt je moeder en maakt dat zij het goed kan hebben; dat is flink van je, mijn jongen.” Je begrijpt, kleine Millette, hoe goed my die woorden aan het hart deden. Ik had vader Terrade om den hals kunnen vliegen, hoewel hij een oud man is, die gelooft, dat al zulke aanhaligheden maar huichelarij is. En sedert dien tijd ontving ik alle maanden mijn drie- francstuk, dat ik niet lang in mijn zak houd. Het is voor moeder. Zij neemt het blanke zilverstuk aan mede te werken door zijn hervormingsprogram, spe ciaal ook brtrokkelijk het kiesrecht, nader te ont wikkelen. Vier ministers rezen nu achtereenvolgens op om hun beleid te verdedigen, elk op zijne wijze. De minister van koloniën was in zijn kracht als kalm staatsman en hoofd van oen kabinet van zaken en sloot met de opmerking, dat de liberalen alle reden hebben om over hem tevreden te zijn. De min. van buitenlandsche zaken verschoof het Congo-debat naar de behandeling van het tractaat zelf, omdat dan alle stukken in handen der Kamer zullen zijn. De minister van financiën had weder allerlei ver ontschuldigingen voor zijn werkeloosheid, doch deelde mede dat een belasting op het roerend vermogen en eene fiscale herziening van het tarief in zijn plan liggen. De heer Lohman was, als steeds, min of uitdagend in zijn toon, erkende dat niet veel te be zuinigen viel, ook op het Onderwys, en verklaarde zich met kracht tegen algemeen stemrecht. Wat de Ministers Mackay en Lohman op de vrijgevige plannen der heeren Nieuwenhuis en Heldt ant woordden, was zeer verstandig, en bewijst, dat zy niet door valsche jacht op populariteit, zich leenen tot-Eet navolgen van buitenlandsche Regeeringen, waar die tot onberaden stappen overgaan. De Minister Lohman wees met juistheid aan, langs welken weg en in welken vorm naar ons recht buitengewone staatshulp mogelyk is. Dinsdag voortzetting. mynheer Lorin en van In de op Donderdag 22 Jan. te Berg-Ambacht gehouden vergadering der Vereeniging //Winterle- zingen" trad, voor een talrijk publiek, de heer D. C. de Koning, van Stolwijk, als spreker op. De novelle van W. Otto //Vort Bles 1" werd door hem op eene recht boeiende wijze voorgedragen, deze voordracht, als de bijdragen van den spreker en de heeren J. G. Bettink en A. Roos werden met groot genoegen aangehoord. tante zijn. Van jou?. goed zyn, omdat laten gelegen liggen, maar ’tis niet omdat ze jou oom en tante zijn. En ik dan, waarom houd je van mij? Van jou?Wel Millette, wat ben je dwaas 1 Ik houd veel van je, dat is zeker; maar weet ik nu waarom ik veel van je houd? Luister toch naar ze, vrouw, zei Pascal tot de oude Catharine, terwij hij haar wees op de beide kinderen, die op den breeden stam van een omgehouwen olm in den voorhof met elknar zaten te praten. Op mijn woord, men zou zeggen twee cherubijnen I ik zou ze alle beide kunnen omhelzen. De beide oudjes hielden hun adem in en plaatsten

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1