BINNENLAND. Bultenlandscb Overzicht. uitbreiding van het aantal kiezers in de hand; strenge handhaving beperkt dat aantal ginds.s Voor deze bezwaren heeft de rechterzijde geen oog, omdat de met kiezers het rjjkst bedeelde streken in hnnne macht zijn, terwijl in de grootere plaatsen velen worden uitgesloten die vermoedeljjk liberaal denken. Wel weetzjj allerlei schjjnargumenten te vinden voor de splitsing der steden. De minister Heemskerk was indertijd te gen 't in mooten snjjden eener samenhangende ge meente, die een historisch geworden organisme vertegenwoordigt. Dwaling roept de heer Lohruan uit, «districten zjjn alleen verzame lingen van individuen, van losse staatsburgers.» Toch is het ontegenzeglijk, dat de kiesdistric ten alle een uiteenloopend aantal inwoners heb ben, juist omdat men geen gemeenten heeft willen doorsnijden. De geheele voorloopige kiestabel ademt den geest van Heemskerk. Zoolang niet overal aan elk district juist even veel inwoners wordt gegeven, zonder op de gemeentelijke grenzen te letten, zoolang kan de heer Lohman niet eisohen, dat thans opgron den van billijkheid ook de groote gemeenten worden doorgeknipt. De hoofdfout van het ontwerp is echter ge legen in de éénzjjdige wjjziging der kieswet in het belang van ééne partij. De eerlijkheid gebiedt, dat het geheele vraagstuk der kiesre geling, dat aan den gewonen wetgever is over gelaten, in een ontwerp aan de orde worden gesteld, jopdat er kunne worden gestreefd naar bet verleenen van kiesbevoegdheid aan allen, die, op welke plaats des lands ook gevestigd, denzelfden graad van geschiktheid en maat- schappeljjken welstand hebben. Wij twjjfelen niet, of de rechterzijde zal dit ontwerp aannemenzjj heeft er blijkbaar haar zinnen op gezet. Zij moet en zal beproeven het vóór de aanstaande verkiezing in te voeren. Maar voor even zeker houden wij het, dat de Eerste Kamer, die in laatste instantie ook deze wet moet behandelen, er haar veto over zal uitspreken. Zij kan niet gedoogen, dat partij-drift zoo alle beginselen van goede trouw nit het oog verliest. GOUDA, 27 Januari 1891. Van de gratis-uitdeeling van brood en warmen drank (aan de volwassenen koffie, aan de kinderen melk) werd heden gebruik gemaakt door 309 kinde ren en 189 volwassenen. ,De Sociëteit der Onderofficieren alhier, die ge- gewoonlijk jaarlijks ter gelegenheid van 'sKonings verjaardag eene uitvoering in besloten kring geeft, is voornemens om, wanneer de vereischte toestemming en medewerking daartoe wordt verleend, ditmaal in de Sociëteit «Ons Genoegen" een tooneeluitvoering te geven, waarvan de opbrengst in haar geheel zal worden ter hand gesteld aan het bestuur der NIJsclub tot ondersteuning van minvermogendenom te strek ken als extra bedeeling aan mingegoeden. Daar reeds gebleken is dat het plan voel bijval vindt, neemt de Onderofficieren Sociëteit /.Eensgezindheid" zich voor de kosten der uitvoering geheel uit eigen middelen te bestrijden. Van ruime deelneming der ingezete nen houdt zij zioh met reden overtuigd. In de Volksgaarkeuken //Hoffmans-stichting" alhier werden gedurende het jaar 1890 verkocht en ver bruikt 76191!/i portiën (zegge zes en zeventig dui zend één honderd een en negentig en een half). Wg vernemen, dat weldra een begin zal worden gemaakt met den aanleg van eene voor publiek ver keer bestemde telephoonlijn van Baarn of Hilversum tot Groningen, en zulks in aansluiting met de be staande intercommunale telephoon-verbindingen. Met de uitvoering van het werk, zoowel als met het be drijf dezer nieuwe lijn, zou de Nederlandsche Boll- Telephoou-maatschappij zich belasten, en wel op gelijke voorwaarden als voor de bestaande lijnen met het rijk is overeengekomen. Tot nog toe is deze Maatschappij, men weet het, de eenige particuliere onderneming die in qns land intercommunale telephoongeleidingen exploiteert. Zijn wij wel onderricht, dan wordfcn ook pogingen in het werk gesteld om een telephoonverbinding tusschen Arnhem en Nijmegen in het leven te roepen waardoor ook laatstgemelde plaats direct zou kunnen telephoneeren met Amsterdam, Rotterdam, enz. Het telephoonverkoer tusschen onze beide grootste koopsteden schijnt voorts dermate te zijn toegenomen dat tot het bijspanuen van een derden draad besloten is. Met deze vermeerdering van het aantal gelei dingen tusschen Amsterdam en Rotterdam zou terstond worden begonnen, wanneer het weder gunstig daartoe wordt. - {Stoompost.) Uit Zieriksee meldt men van 24 Januari: Na de geheele week van alle verkeer met het vaste land verstoken geweest te zijn, ontvingen we heden ochtend de posten van Dinsdag, Woensdag en Don derdag. Dagelijks werd met levensgevaar de over tocht StavenisseViane beproefd, doch zonder goed gevolg. Eindelijk heeft men gisteren den te Stave nisse opgehoopten voorraad zakken en paketten weder naar Bergen-op-Zoom teruggebracht en van daar over St. Philipsland en het voer te Zjjpe hier heen gevoerd. Ook te Zijpe was de overtocht meestal ondoenlijk, doch de post heeft althans nog een ge lukkig kansje getroffen. Voor vele neringdoenden en niet minder voor huisgezin en familie is het treurige isolement, waarin deze eilanden verkeeren, een groot ongerief en voor den handel in vee eene oorzaak van enorme schade. Nu wordt er genoeg geklaagdde gemeenteraad van Brouwershaven heeft zelfs een adres aan de Tweede Kamer gezondendoch als er, zooals hier, reeds dertig jaar lang geklaagd is, waartoe zou dan het langer lamenteeren dienen? De spoorboot, die hier sinds weken ingevroren ligt, wendde heden den geheelen dag pogingen aan om het ijs in de haven op te breken en er uit te komenzij is echter nog slechts weinig gevorderd. In den Pargschen Dierentuin, den Jardin dee Plantenhebben uitheemsche dieren zeer veel te lijden gehad van de felle koude, en er zijn veel kostbare exemplaren gestorven. In de eerste strenge dagen bezweken verscheiden zeldzame dieren, ter gezamenlijke waarde van 15,000 frank, en later volgden nog veel andere: twee indisohe buffels, een gestreepte hyena, een wilde geit, twee zeldzame herten, een aap uit Panama enz.; ook veel vogels, o. a.arenden, gieren, een Australische ibis en een kagou uit Nieuw Caledonië. Voorts zijn er nog dieren, die door de koude aan het kwijnen zijn geraakt en, naar men vreest, later zullen sterven. Er werd, natuurlijk, al het mogelijke gedaan om de dieren tegen de koude te beschermende hokken werden aan alle kanten met stroo dichtgestopt, en in de afgesloten ruimten weró flink gestookt; maar met dat al kon men toch niet overal een behoorlijke warmte verkrijgen; in de rotonde waar de olifant, de neushoorn en het nijlpaard zijn, was de tempe ratuur soms zelfs 1° R. boven het vriespunt. Er is dan ook thans ernstig sprake van lang ge- wenschte verbeteringen, waardoor den uitheemsohen dieren in den winter een beter verblijf zal worden verschaft. De Pruisische staatsspoorwegen zullen op de ge zamenlijke hoofdlijnen verwarming doorstoom invoeren. Men is reeds ijverig bezig met de personenwagens daarvoor in te richten. De verwarming door stoom heeft, behalve de goedkoopheid, nog het voordeel dat zg bg een voorkomend ongeluk gevaarloos is. De tot verwarmiug noodige stoom wordt direct uit den ketel der locomotieven met een druk tot twee atmosfeeren in de onder den geheelen trein loopende geleiding gedreven, en verlaat den trein weder aan het einde. Bg deze wijze van verwarming heerscht er gewoon lijk in de eerste wagens achter de locomotief eene ondragelijke hitte, die trapsgewijze naar het eind van den trein vermindert. Doze ongelijkmatige werking is echter gemakkelijk te regelen bij buiten gewoon lange treinen, waarbg de werking der stoom- verwarming voor de laatste wagens slechts eene zeer geringe is, wordt aan het eind dor trein een wagen aangehaakt, waarin stoom opgewekt wordt die in tegengestelde richting in de geleidingsboisen gevoerd kau worden. Te Londen heeft een blinde pianist, die niet wachtte tot men hem voor het middagmaal kwam halen, maar alleen naar beneden wilde gaan, zich vergist en is in plaats de trap af te gaan, in den koker van den opstijger gevallen, zoodat hij een val van wel 10 Meter deed. Wonderlijk genoeg kwam de man er zonder letsel afhg was volstrekt niet ontsteld, en verhaalde, dat hij onder den val, nieuwsgierig wns hoe lang zijn zwevende positie wel zou duronOm te toonen, dat hg geheel wel was liep hg, nadat hij door een geneeskundige onder zocht was, al de trappen van het hooge gebouw op. Twee gevallen van origineele galanteiie in Amerika. Een Ëngelech kolonel had op een reis door het westen van de Vereenigde Staten eene jonge dame ▼an buitengewone schoonheid onder zijn geleide genomen. Aan het station stapte een Califomisch Je hebt gelijk. Ga maar Zij sprak zacht eenige woorden tot haren jongen Trieod en zonder dat iemand het opmerkte, verwijder den zij zich. Komaan, zei Millette, toen zij ver genoeg van het huis verwijderd waren om niet beluisterd te kun nen worden, zeg me nu eens waarom je zoo droef geestig bent en waarom je daar staat als iemand die iets op het hart heeft? Dat is ook zoo, Millette, zei hij, ik heb iets op 'thart! Heb ik je misschien boos gemaakt, zeg Volstrekt niet, Milette. Jij nog iemand anders. Men heeft mij niets in den weg gelegd. Ik was zelfs niet zoo teneergeslagen vóór het sonper, maar daarna Waarlijk, Pierrille, ik begrijp je niet. Wat is er dan gebeurd na het souper? Niets. Waarom ben je dan zoo stil?..... Waarom?..... Ach, Millette, dat kun je niet weten en ook niet begrijpen Zoo, nu Pierrille ik moet je wel bedanken Waarom kan ik niet begrijpen wat je neerslachtig maakt? Je verbergt me dus wat je denkt, juist alsot ik niet van je hield. Ah, Millotte, dus houdt je van me? Wat een vraag 1Is er dan iemand van wien ik meer houd dan van jou Is dat waar? Dat weet je wel. Ja, ik weet het; maar ik wilde gaarne datje 't me zei. Omdat ik je zoo lief heb, zie je, wil ik dat je mij liefhebt, zooals geen ander I Als ik je vriend schap niet meer bezat, zou ik het besterven. Pierrille Ik spreek oprecht, Milette. Wat ik zeg, is de waarheid. Ik heb je even lief als mijne moeder, en je weet hoeveel ik van haar houd, mijn arme oudje 1 Om over mijn dag tevreden te kunnen zjjn, moetik je gezien hebben. Maar dat is niet allesik droom van jeik wenschte dat ik je altjjd bij me had Maar, Pierrille, dat zou ik ook willen. Je bent mjjn broer, mjjn vriend. Ik ben altjjd gelukkig als ik je zie, en ik gevoel soms lust tot schreien, aft je me verlaat. Beste Millettoun 1 als je eens wist, hoe gelukkig je me maakt. Des te beter. JMaar waarom haal je dan die ideeën van scheiden in 't hoofd Waarom zei Pierrille, waarom Kjjk, dat is het nu juist, waarin .je me niet begrijpt, Millette 1 Waarom Omdat we misschiep eens moeten schei deneens.... ik weet niet wanneermisschien morgen Morgen Neen morgen1) nog niet.... maar later...." Ah, Millette, ik word gek als ik er aan desk.... Ik ben ziek.... ik heb de koorts.... Pierrille I Begrijp je, wat ik ie zeggen wilde, Millette Neen, dat begrijp niet. Je merkt het wel.... Ik ben er zeker van..... Luister naar me. Heb je gehoord, wat iedereen je gezegd hoeft op het feest? Jawel, ik heb gehoord. Maar wat heeft men dan eigenlijk gezegd? Men vroeg je.... luister goed naar me, Millette, men vroeg je, of je dacht.... of je wildet trouwen.... men heeft je gesproken over bruiloft houden, over een bruidschat en weet ik wat meer, en Je hebt gelachen 1 Natuurlijk, Pierrille, denk ik dau aan trouwen? Wie weet, je zoudt er aan kunnen denkenJe bent nu zestien jaar oud. Je' bent niet leelgk. Daar heb je Pierroune, van la Dreyrio, daar heb je Placial van Numa Germain, voor wie men een vrouw zoekt.... Het zou kunnen zijn, dat je er aan dacht een eigen huishouden op te zettenik denk er ten minste wel aan, ikl Jij, Pierrille? Ja, ik! En waarom niet. Millette keek hem een oogenblik met verbazing aan. Toen zeide zij, de schouders ophalend: 't Is waar, waarom niet? {Wordt vervolgd.) ïcudzraver iu den trein, die de dame onophoudelijk aanstaarde, zoodat de kolonel woedend werd en hem, als ziine gezellin hem er niet van teruggehouden had, rekenschap zou gevraagd hebben. Na oen langdurige reis stapte de onverschrokken bewonderaar van vrou wenschoonheid uit; maar vóórdat hij vertrok, nam hij den hoed af voor het jonge meisje, tastte toen in zijn vestzak, en haalde er een groot stuk goud uit, dat hij haar in de schoot wierp, met de woorden De hemel zegene uw lief gezichtHet is het mooiste dat ik ooit gezien heb. Neem dat ter gedachtenis aan Jack 1" Te Boston werd een jongman op een partijtjo doodelijk verliefd op een jong meisje. De gastvrouw, die hem goed gezind was, gaf hem, toon hij heen ging, geheimzinnig een pakje met do woorden Miss N. heeft haar overschoenen vergeten, hier zijn ze, dan hebt ge een voorwendsel om er een bezoek te brengen." De jongman profiteerde van den wenk, vervoegde zich bij zijne aangebedene en overhandigde haar het pakket. Zij bedankte, maar vond er tot hare verwondering maar één overschoen in. «Den ander heb ik nog thuis," zeide de jonge man blozend, «ik breng hem u morgen. O waart u maar een duizendpoot Toen de welbekende Afrika-reiziger, Dr. Robert Felkin, verblijf hield bij den bloeddorsligen koning Miesa van Uganda, vele jaren geleden, verlangde de de koning, tot dankbaarheid voor de medische be handeling van zijn bezoeker, diens hoofd af te hou wen. Door Dr. Felkin's verzekering dat de behan- doling nog niet geëindigd was, en dat, wanneer hij haar Btaakte, dit Mtesa's dood zou veroorzaken, stond deze hem een uitstel toe, totdat hij geheel genezen zou zijn. Toen echter baatte niets meer, en de te rechtstelling was bepaald. Emin Pacha die een vriend van Dr. Pelkin was, had hem nauwkeurig omtrent den staat van zaken te Uganda en aan het hof van koning Mtesa onderricht, en hom een belangrijk staatsgeheim geopenbaard namelijk, waar het kruit magazijn van Mtesa verborgen was. Dr. Felkin her innerde zich dit juist bij tijds, en als een laatste toevlucht dreigde hij, dat als Mtesa hem doodde, hij een bliksemstranl op zijn kruitmagazijn zou doen neervallen. Mtesa antwoordde ongeloovig„zeg mij waar het is;-' waarop Dr. Felkin hem in het oor fluisterde; «het is onder uw harem verborgen." Msesa werd bleek, en stond Felkin en zijne metge zellen het leven toe. De macht van den bliksem- maker vermeerderde nog, toén den volgenden dag toe vallig eau bliksemstraal naast den harem neerschoot. In een brief van een officier bij de Wiszmanin expeditie wordt daarvan de volgende merkwaardige beishrijving gegeven: «Welk een verschil tusschen een tropisohen nacht en de nachten in onze gematigde luohtstreok, waar met zoneondergang elk dierlijk leven op veld, in bosoh en stad ophoudt eu diepe rust in de slaponde natuur heerscht 1 Hoe geheel anders is het in de tropische gewesten 1 Zangvogels zijn hier nietde eenige geluiden, dio den reiziger van alle kanten in't oor dringen, zijn het gekras der roofvogels, het klokken der wilde duiven en het afschuwelijk ge schreeuw der vechtende en elkaar vervolgende apen. Maar is eoamaal de zonsolijjf achter den gezichts einder verdwenen en wordt de lucht koeler, dau schijnt de geheele natuur, die tot dusverre in een doodslaap heeft gelegen, te herademen, en dan be gint er oen concert van millioenen kleine en groote muzikanten, dat iemand hooren en zien doet vergaan. Het begint met' het koor der kikvorBchen als bas zangers, dsn komt het talloos heir der krekels en andere insecten als violen, cimbalen en klarinetten; verscheideno kleine nachtvogels spelen de fluit; en de buifele, niet zelden ook de koning der dieren, nemen do rol van de alt, de pauken en de bazuin op zieb, kortom, zjjn de geweldmakers in 't groot. En de mensehen blijven ook niet rusten. Overal hoort men "den doffen klank der negertrommen, op de maat waarvan de zwarten den geheelen nacht door dansen." De benoeming van den heer Van Son, deurwaar der bij de directe belastingen en een der hoofden van de anti-revolutionnaire en doleerende partij in de plaats zijner inwoning, tot burgemeester van Nieuwer-Amstel, wekt in niet geringe mate de ver bolgenheid van De Ametelbode. Dit blad sehrijft o. a. Wanneer het voorstel tot die benoeming plaats hadde gevonden op den ln April, dan zou men in Nieuwer-Amstel gemeend hebbenwij hebben met een grap te doen. Nu is het volle ernst. H. M. de Koningin-Regentes heeft het besluit der benoemiug geteekend, en het koninklijk gezag dient geëerbiedigd. Maar de daad van den minister der Kroon, die de Koningin adviseerde, aan het hoofd der derde ge meente van Noord-Holland te plaatsen een man, die een zeer inferieure staatsbetrekking bekleedde, met voorbijgang van zooveel waardige sollicitanten, vordert een woord van protest. Wat eischte het belang der gemeente? Wij hebben het reeds meermalen gezegd: de be noeming van een burgemeester die door zjjn maat schappelijke positie, zijn verleden, zijn fortuin de plaats kan innemen, die wij het recht hebben te eisohen dat hjj inneemtdie door zijn persoon, zijn levenswijze, zijn voorgaan prestige heeft tegenover den Raad en de burgersiemand, tegen wien wij opzien als tegen der burgeren meesterin ieder ge val niet iemand, die door zijn stand, zijn betrekkiug, zijn levenswjjzo gelijk staat met de meest alledaag- sche burgerij, ver beneden duizenden ingezetenen. Wij geloofden niet aan de mogelijkheid, dat de minister van Binnenlandsche Zaken den treurigen moed zon hebben, een deurwaarder der directe be lastingen tot burgemeester van Nieuwer-Amstel te benoemen, anders zouden wij voor een adres gezorgd hebben, waarin de voornaamste ingezetenen ver klaarden, den heer Van Son niet als hun burge meester te willen. Voor minister Lohman woog een verzoek van een tweetal fijnen uit don Raad zwaarder dan dat van de twaalf overige raadsleden 1 Minister Lohman gaf don Raad van Nieuwer- Amstel een slag in 't aangezicht, brak door de be noeming van een deurwaarder tot het burgemeesters ambt met de traditie, hield geen rekening met de belangen der gemeente, evenmin met de politieke verhoudingen, en trad de rechten van zooveel bur gemeesters, die aanspraak mochten maken op be vordering, met voeten. Minister Lohman beeft een stoute daad verricht. Hij heeft een zeldzamen moed getoond, maar een moed, die hem zal verzwakken als minister der Kroon, want zijn stoute daad was een groote politieke fout, die men niet ongestraft begaat, zijn moed een over moed, die in de politiek, evenals in 't maatschap pelijke, het begin is van den val. De tgding van het plotseling overlijden van prins Boudewijn van Vlaanderen heeft ook buiten België algemeene deelneming verwekt. Van allo hoven ont ving de koninklijke familie telegrammen van rouw beklag. Tot de eersten, dio Jtoning Leopold hun deelneming betuigden, behoorden de Paus en prins Bismarck, die uit Eriedrichsruhe terstond een tele gram naar Brussel zond. De meeste vorsten zullen zich bij de teraardebestelling door bijzondere ge machtigden doen vertegenwoordigen. Keizer Wil helm heeft hiervoor reeds zgn broeder, prins Hen drik, aangewezen, en koningin Victoria zal door den prins van Wales worden vertegenwoordigd. Koning Karei van Rumenië, de broeder der gravin van Vlaanderen gaat zelf naar Brussel, evenals koning Leopold's schoouzoon, prins Philips van Saksen-Co- burg'Gotha. Natuurlijk komt door dit sterfgeval vanzelf ook de quae8tie der troonsopvolging in België ter sprake. Daar in België do Salische wet gevolgd is, zijn de drie dochters van koning Leopold van de troonsop volging uitgesloten. Een zoon heeft de koning niet, en derhalve is de graaf van Vlaanderen, 's konings broeder, de naaste erfgenaam tot den troon. Offi cieel heeft de graaf van Vlaanderen nimmer afstand gedaan van zijn aanspraken op den troon, maar toch werd zgn oudste zoon, prins Boudewgn, ateeds ah den kroonprins beschouwd. Ook koning Leopold besohouwde den prius steeds als zijn opvolger en toonde dit vooral bij plechtige gelegenheden. Zoo o. a. werd bg' de jongste feesten tot herdenking van 's konings 25 jarige regeering taan prins Boudewijn als kroonprins de eerste plaats na den koning en de koningin aangewezen. Naar men beweerde, behoorde het tot de lievelingsdenkbeelden van koning Leopold, dat prins Boudewijn met zijn jongste dochter, prin ses Clémentine, in het huwelijk zou treden. tHoe dit ook zij, in elk geval komt, indien de graaf van Vlaanderen zijn aanspraken laat varen, zijn tweede zoon, de 16-jarige prins Albert, in de eerste plaats in aanmerking. Van de dochters van koning Leopold heeft alleen 's konings oudste dochter prinses Louise, die gehuwd is met prins Philips van Saksen- Coburg, een zoon. Deze prins kau bovendien nog een tweede aanspraak doen gelden. Wanneer men teruggaat in de mannelijke linie van het huis Saksen- Coburg, koraon van de mannelijke afstammelingen van de broeders van koning Leopold I het eerst in aanmerking de zonen van koningin Victoria en prins Albert, dan het Portugeesche koningsbuis, dat af stamt van prins Ferdinand van Saksen-Coburg en ten slotte de kinderen van prins August van Saksen- Coburg en prinses Clémentine van Orleans. Do oudste van de zonen uit dit huwelijk is prins Philips, die met prinses Louise is gehuwd. De zoon van prins Philips en prinses Louise is dus niet alleen de kleinzoon van koning Leopold II, maar ook de achter neef in de mannelijke linie van koning Leopold I. Daar koning Leopold en de graaf van Vlaanderen nog krachtig zijn, is het niet waarschijnlijk, dat de troonsopvolging spoedig aan de orde zal komen, maar toch geeft de limes der Belgische regeering den raad de troonsopvolging te regelen, ten einde alle gevaar voor eventueele moeilijkheden to vermijden. Het waarschijnlijkste is dan, dat 's konings dertienjarige kleinzoon prins Leopold van Saksen-Coburg tot troons- opvolgor zal worden aangewezen, in het geval prins Albert mocht oventijden, zonder mannelijk oir na te laten. In den Pruisische» Landdag is de strijd over de z/Sperrgelder" aangevangen. Nadat aan elk der par tijen bij de algemeene beraadslagingen de gelegen heid was gegeven, haar standpunt toe te lichten, is het ontwerp, gelijk gewoonlijk geschiedt, tot nader onderzoek naar de commissie verwezen. Of het ont werp evenwel nog levend uit de handen der com missie zal te voorschijn komen, wordt zeer betwij feld. Ten minste de nationaal-liberale bladen vinden in den uitslag der algemeene beraadslagingenreden om te hopen, dat het ontwerp door de commissie ter narde zal worden besteld. Boter staan de kansen voor het ontwerp betreffende de hervorming der gemeenten in Oost-Pruisen, waar tegen de conservatieve grondeigenaren zich zoo heftig hebben verzet. Naar alle waarschijnlijkheid zal tus schen den minister Herrfurt en de conservatieven een schikking worde getroffen. Ten minste de leiders der partij hebben zich bereid verklaard toe te geven, indien ook de andere ministers voor den minister van binnenlandsche zaken partij kiezen. Vermoede lijk zal de strijd dus ten gnnsto van den heer Herr furt worden heslist. De moeilijkste taak wacht echter den minister van onderwijs en eeredienat, den heer Vpn GossIer. Be halve het ontwerp over de „Sperrgélder", waarbg hij het Centrum tot bondgenoot heeft, moet deze mi nister ook do schoolwet, die door het Centrum met alle kracht wordt bestreden, tot stand brengen. Ook over dit ontwerp zal nu weldra de strijd jiervat worden. Vermoedelijk zal dan wel spoedig blijken wat er aan is van de geruchten, dat domheer Windt- horst «oor het nieuwe «Sperrgelder-ontwerp der regeering in andere opzichten concessiën heeft ge daan. Uit Mexico word geseiud, dat President Balmace- da zijn ontslag-aanvraag opstelde, maar dat zijn par- tijgenooten hem beletten die in te dienen. Als de Regeering niet spoedig wordt geholpen, is haar ral zeker. Het South American-Journal van New-York zegt, dat de revolutie te danken is aan de groote macht, vooral over de binnenlandsche politiek, die de Chi- leensche wetten aan den President toekent. Ofschoon van nature een democratisch land, is Chili in de laat ste jaren feitelijk door eenige aristocratische families geregeerd. Men gaat zelfs niet te ver door te be weren, dat de President zijn opvolger diest, wat fei telijk met de laatste zes Presidenten het geval was. Zoolang de President een man van talent en takt was ging alles goed, maar Balmaceda mist een ver eischte voor een Staatsman, nl. de kunst van geven en nemen. En daardoor verloor hg allengs den steun van alle verstandige mensehen. De grootste onzekerheid begon meer en meer te heersohen in alle takken van Staatsbestuur. Reeds in Jnni nam de Kamer een voor de Begeering dreigende motie aan, maar de Ministers namen daarvan geen noti tie. Daarop besloot de Kamer van de Regeering het recht tot het innen der belastingen te weigeren. Toen ontstond een groote financioele verwarring, die aanleiding gaf tot opstootjes in de provincies. De troepen werden onder de wapenen geroepen, maar vóór er harde slagen ware gevallen, maakte het Ministerie plaats voor een verzoeuings-Kabinet. De revolutiegeest sliep daarna weer in. In Augustus werd een nieuwe kieswet aangenomen en President Balmaceda beloofde bg die gelegenheid plechtig, dat de Regeering voortaan geen invloed op de verkie zingen zou trachten uit te oefenen. Maar deze be loften bleken ijdel. De President intrigeerde niet alleen op de sterkste wijze, maar hij werd zelfs openlijk beschuldigd 4 millioen pesos, door de Kamer voor publieke werken toegestaan, voor de verkiezin gen te hebben misbruikt. Een indrukwekkende mee ting to Santiago sprak daarop vonnis over den Pre sident, die echter maar doodbedaard zijn gang bleef gaan* In de eerste dagen der revolutie werd een strenge censuur over de telegrammen uitgeoefend, zoodat weinig vertrouwbaars kon worden vernomen.- Het S. A. Journal ziet in de revolutie niets dan een protest van verontwaardiging van een flink en wel varend volk tegen het ongrondwettig beheer van den President. Het blad voorspelt, dat de strijd kort

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2