erk. ra. 38 eer!!! .rukte 1891. FEUILLETON. nwater, en de heil- zen Oogen- ekten en Zn. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* KZiesxeelxt- Zaterdag 31 Januari. De insending van advertentlön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. hel beste ereld. n erin ndwater, hen, f 1.75, Dr. POPP’s tanden ge- Tandplom- tegen eiken lemen-zêep, rtmsparant- n, Gh 199-200. door Drogist. wjjzing 60 HOOFDSTUK I. tend, trouwt u somt (tiaar het Franech.') TWEEDE GEDEELTE. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschjjnt. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. ndpijn, ont- maangename rorden zeker ij ka gebruik zoogenaamde lodgers, of zjj, die «epen, welke reeg brengen. ■Mondwater tijd, nen. ren zonder aat is, ge- prjjzen in VDON is aande par- laar binnen rerdwynen. yk en zacht 'S cezjt per >n. Alleen ATS en J. van personen heb- GOÜDSCHE COURANT. meriewinkel» vooruit te doen; dan verbeeld ik me dat die aoht maanden al om zijn, dat allee morgen zal gebeuren. Goede Millette! Ach I ja Pierrille, ik zal goed en lief hebbend voor je wezen, want je bent een beste man, die veel van me houdt. Wij zullen hun die rijker zijn dan wij niets te benijden hebben en ons huishouden zal model’ zijn. Ons huishouden, „ons” huishouden, Pierrille, denk eens aan! Wel, Millette, weet je dat ik al gold op zijde gelegd heb en dat de buidel langzamerhand grooter wordt Des te beter I Ik weet wel, dat men niet Alles om het geld moet doen; msar wat de welvaart van het huis waarborgt, moet heilig worden gehouden en daarvoor zullen we zorgen. Ik ben een beetje op de penning, weet je I Dat weet ik waarachtig wel. Maar niemand heeft er schade of leed van op La Qaeyrie. Je vleit je zelf niet, Millette, en wat je zegt is waar. Kjjk, ik geloof, dat ik heel verstandig heb gedaan met je al? zoolang te beminnen, want ik zou in de geheele streek geen voordeeliger partij kunnen vinden dan jij bent. Komaan, zei Millette 1 uit eigenbelang, mijnheer Pii I En bij, lachend op zijne beurt, kuste haar op het I voorhoofd en zeide, met den vinger dreigend: Ojou ondeugd, j^^e bent een 0D^euK^ Iers, Leiden' Voorburg. sedert 15 Mei 1890 of vroeger, van een in- wonenden eigenaar of eersten huurder een zelfde kwartier in huur hebben gehad en nog in huur hebben, waarvoor zij niet in 't per soneel zijn aangeslagen, maar waarvan de huurwaarde ongemeubeleerd wordt geschat op minstens 44, terwijl het geheele perceel voor miustens 88 huurwaarde moet zijn aangeslagen, ’t Model hunner aangifte is kosteloos ter secretarie verkrijgbaar en de ver- eischte schatting geschiedt kosteloos. Lodgers, die reeds het vorige jaar op de kiezerslijsten voorkwamen, moeten hun aan gifte wederom doen: anders worden zij ge schrapt. Bij dit overzicht hebben wij weinig meer te voegen. De personen onder no. 1 genoemd zullen in ons midden weinig talrijk zijnhet zijn de vermogende lieden, die 's zomers buiten en des winters in de stad wonen. Mochten deze er zijn, dan zullen zij zich zelf wel red- pen. De onder no. 2 genoemde zijn talrijker mochten zjj twijfelen of het bedrag, 'dat zjj in verschillende gemeenten of als hun aandeel in gemeenschappelijk grondbezit betalen, voldoen^ de is, dan kunnen zij zich ten stadhuize ver voegen om er naar te informeerenwij raden denzulken aan er in alle gevallen werk van te maken. Hetzelfde geldt voor de onder no. 3 genoemde. Laat allen die op kamers wonen zich aanmelden indien het bedrag der huur waarde niet voldoende is, dan blijkt dit later wel uit de schatting, die kosteloos is; men verliest er niets bij. kiezerslijst te overtuigen, dat zij niet zijn over het hoofd gezien. De volgende categoriën ben zich wel op te geven le. Zij, die over het dienstjaar 1889/90 niet in de gemeente hunner inwoning maar elders in de personeele belasting waren aan geslagen zonder remissie en hun aanslag ten volle hebben betaald. Zij hebben over te leggen het gequiteerde aanslagbiljet. 2e. Zij, die elders of in meerdere gemeen ten te zamen over het dienstjaar 1890 voor een bedrag van minstens tien gulden (de Rijksopcenten daaronder begrepen) in de grond belasting waren aangeslagen en hun aanslag ten volle hebben betaald. Ook zjj hebben over te leggen het gequiteerde aanslagbiljet. Zjj, die niet op het kohier vermeld zijn, maar die niettemin tien gulden in de grond belasting betalen als medo-eigenaars van on roerend goed, leggen over het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan, een opgaaf van ’t bedrag van bun aandeel en de bescheiden betrekkeïjjk het gemeenschappeljjk bezit. Een model hunner aangifte is kosteloos ter secre tarie verkrijgbaar. De man mag den aanslag zjjner vrouw in rekening brengen, de vader dien zjjner min derjarige kinderen voor de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeft. Wie uit anderen hoofde reeds kiesgerechtigd zjjn, kunnen natnurljjk deze aangifte na laten. 3e. De 11) De dag van morgen gelijkt op dien van heden, even als de dag van heden geleek op zijne voor gangers. Wat altijd aan de orde is, dat is de arbeid, die dageljjksche, afmattende strijd zonder glorie, maar niet zonder belooningde onafgebroken, volhardende, wreede arbeid. Pierrille zou welhaast zijn twintigste jaar bereiken. Hij zag de dagen en maanden elkander opvolgen en den tijd naderen, wanneer Millette zijne vrouw zou zijn. Hij kwam als voorheen dagelijks op La Queyrie en na ieder daar gebracht bezoek voelde hij zich gelukkiger. De Lorins behandelden hem reeds als een lid der familie en ontvingen hem stoeds met open armen, want hij bracht altijd een opgewekte stemming en een goed humeur met zich. Millette en hij beminden elkander meer dan ooit het was den jongen lieden eén feest elkaar te zien en met elkaar te praten. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Mama Catissou zou dolgaarne hunne gesprekken, waarin de zuiverheid van hun gemoed zich in al haar frischheid openbaarde, hebben afgeluisterd I Maar zjj spraken meest op zachten toon. Verliefden doen als gierigaardszjj behouden hun schatten voor zichzelf. Zoo droomden zij samen sohoone droomen en lieten zich het pad der toekomst door de hoop, die fee der twintig-jarigen, aanwijzen. Weet je wel, zei Millette, dat de zomer al haast om is. Met het volgende jaar zal je van den dienst plicht ontslagen zijn en dan trouwen we tegen Paschen. Onze bruiloft zal heel prettig zjjn, men zal er dansen, evenals op die van Nellon en Mariannette, aiet waar? Laat ons eens nagaan, met zijn hoevelen zullen we zjjn, Pierrille? Zjj telde öp haar vingers, terwijl de jonge man zeide Of er veel of weinig menschen zullen zijn, of er gedanst wordt of niet, zal mjj tamelijk hetzelfde zjjn, want het feest komt er minder op aan, als ik maar je man ben. Ah, zeide Millette, meen je dat het dansen voor mjj de hoofdzaak is God beware me, ik bekreun er me voor mij zelf niet veel om. Maar ik zou gaarne zien dat onze gasten zich amuseerden en dien dag nog lang in prettige herinnering hielden. Je hebt gelijk, Millette. Ik denk ook wèl om onze gasten, maar aangezien er nog acht volle maanden moeten verloopen eer het zoo ver is, hebben we nog I al den tijd om dit alles in orde te brengen. j Jawel, maar ik heb er pleizier in dat al vast 1 Het hoofd dezer gemeente heeft weder, vol gens de’ bepalingen der wet, de mannelijke in woners, welke meenen gerechtigd te zijn als kiezer te worden beschouwd, uitgenoodigd voor 15 Februari a. s. van hun verlangen te doen bljjken en hunne aangifte te doen vergezeld gaan van de noodige bewijsstukken. Daar niet ieder op de hoogte is van de voorschriften der wet op dit stuk, kan het z.jjn nut hebben, nog eens daarop de aandacht te vestigen. Het is toch van belang, dat de burgers zooveel moge- lijk gebruik maken van de hun verleende be voegdheid laat men den wetteljjken termjjn verstrijken, dan is ér voor een geheel jaar niets aan te doen. En dit jaar is een verkiezings jaar, zoodat het er nu vooral op aankomt bij tjjds te zorgen, dat men op de lijst gebracht worde. Het ligt zeker op den weg der kies- vereenigingen te waken, dat geestverwanten deze formaliteiten niet verzuimenzij kunnen achterblijvers persoonlek .waarschuwen, doch het kan geen kwaad te dezer plaatse te her inneren, wie alzoo zich ten stadhuize hebben te vervoegen om inschrijving op de kiezerslijst te vorderen. Aangifte is niet noodig, wanneer men alleen in de gemeente, waar men woont, is aange slagen in de personeele- of in de grondbelas ting. Dan wordt men ambts-halve op de kiezerslijst gebracht, wanneer men in de ter men valtdeze categorie van personen hebben zich eerst na de voorloopige vaststelling der

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1