lil. 12EH, ^schilderde anskerk te lis der St. lingen enz. jjk levens- iiiebroeders o? aas iAsia. BINNENLAND. LEN, en. J 1891. Donderdag 5 Februari. N? 4444, FEUILLETON. NCKF.Hz. ekten IEI a. s, en net mis Ien73*. 3TUUR eur terug ascht niet r flacon. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. igen.” r. het beste sreld. a >eth. lts. Drogist, nerie winkels De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. -- -- - 1B).. No. 2083. Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. HOOFDSTUK II. HOOFDSTUK I. (Haar het Fraiuck.) tweede gedeelte. Gouda. luitsch van n welke het jonge meisje leden joeg. Op welk idpijn, ont- naangename orden zeker ik» gebruik 1891. eelisten. PELS. 1'1, uur. zen. emen-zeep, anzpariuit- i. iepen, welke seg brengen. Roodwater tijd. 'W «en. Ja, dadelijk. Nu dan, maar 1 srln dwater, ien, 1.75, ►r. POPP's tanden ge- Tandplom- «gen eiken De 2e luit. L. F. Duymaer van Twist, van bet 4e rog. inf., die bij het le reg. vest.-art. te Utrecht is gedetacheerd geweest, is weder naar zijn garnizoen alhier teruggekeerd. GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post' 1.70. wel gelukkig meisje, dat je niet slapen kunt van vreugdeik kan dikwijls niet slapen, maar dal komt van den ouderdom. En dat geeft den mensch niet zulk een frissche kleur, mijn kind 1 AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschgnt. gelaten en I geven, en reeds waren met dit doel eenige bladen van het werk gepbotografeerd. Nu werd het boek te Munster tentoongesteld en een jong graveur, Karl Flüthe, herkende de antiquiteit met verbazing alsrijn werk. Volmaakt onschuldig aan het bedrog, deelde hij mede dat zijn meester hom, terwyl hij als leerling bij hem werkte, al ^lie gravures op zilver en zelfs den antieken ivoren band had laten maken. Dr. Wormstall, leeraar aan het Gymnasium te Mun ster, die reeds dadelijk de echtheid van het werk betwistte, heeft zich verdiefistelijk gemaakt met deze zaak tot klaarheid te brengen. De graveur H., de leermeester van Karl Fluthe, en de verkooper van het werk zyn gearresteerd. {Spectator.) Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 3 Februari. Alvorens de beraadslaging over de Stedenwet te vervolgen, wijdde de Kamer de aandapht aan een paar interpellation, die onzes inziens niet veel om ’t lijf hadden. De heer Schepel voelde zich bewogen door het lot van een paar miliciens, die voor herhalings-oefeningen opgeroepen, zich na afloop niet bij den burgemees ter hadden aangemeld en nu krachtens art. J37 ge straft waren met hernieuwde oproeping onder de wapenen. *t Geval was zeker hard, en de Minister had dan ook reeds het zijne gedaan om de straf te verzachten. De heer Schepel was hiermede wel tevreden, maar toen de Minister met klem vasthield aan de meening, dat de boosdoeners terecht gestraft waren, kon de heer Schepel dat maar niet toegeven. Ook andere sprekers mengden zich in het debat o. a. de heeren Roosoboom en Van Houten om aan te toonen, dat het bedoelde wetsartikel niet door duidelijkheid uitmunt en de nieuwe wet daarin zeker behoort te voorzien. Een klein uur later wasJeantnux naar Saint-Alvère vertrokken, had Mathurin de trekossen voor den ploeg gespannen en was Pascal op weg gegaan om, wat hij zijn inspectiereis noemde, te ondernemen. Het tijdstip van den wijnoogst naderde. Het was dus zaak nauw keurig acht te slaan op den graad van rijpheid der druiven, opdat ze op het juiste oogenblik geplukt werden. lederen morgen nam Pascal zijn stok op, stak een stuk brood bij zich, toog op weg en bracht onge veer een uur in zijn wijngaarden door, hier en daar een druif plukkend. Dan verlustigde hij zich in den aanblik der wijnstokken, die bogen onder het gewicht der rijpende vrucht, in de beschouwing der witte of blauw-roode trossen, zwaar en goed gevuld en be schenen door de warme zon, die ze rijp stoofde. Caressant volgde hem, of liever rende hem vooruit door de velden. Somtijds verraste hij een haas in Terwijl zij dit zeide, keek zij Jeantoux met vasten blik aan. Ook hij zag haar strak in het gelaat en zeide langzaam en als wendde hij zich alleen tot haar Ja, u heeft gelijk, ik ben uw vriend. Zijne stem had een vreemde en sombere klank, ‘i een koude rilling langs de een toon zegt hij datmompelde zij. Er zijn thans daar reeds uit alle oorden des rijks I zes lijders aangekomen en komen bijna dagelijks nieuwe aanvragen om plaatsing bij het bestuur in, zoodat vermoedelijk spoedig alle plaatsen bezet zul- .len zijn. Het asyl is geheel gereedop alle verblijfzalen is kunstmatige ventilatie aangebraclitvoor badinrich ting, recreatiezaal, bibliotheek, orgel en gereedschap pen voor den veldarbeid is zorg gedragen, terwijl mede een timmermanswinkel is ingericht. Aan het hoofd der inrichting is dr. Westerhof geplaatst, die tor zijde wordt gestaan als vrouwelyk hoofd door mej. De Vries, hoofdverpleegster van het Witte Kruis met de administratie en het toezicht op don arbeid is belast de administrateur de heer Marringa. Het hoofdbestuur bestaat thans door toetreding van vertegenwoordigers van verschillende vereenigin- gen uit de heeren prof. v. d. Lith, dr. Ruysch, H. Hoyer, dr. Nijhoff, Koch, mr. Goeman Borgesius en dr. v. Deventer. Weder hebben «Vrain-Lucas", f/8hapira” en de maker van het Oera-Linda-bok een navolger gevonden. In November 1890 kocht een student uit Munster in Westfalon van den herbergier Korte te Be vergen een codex, die hij «Luther’s eigenhandige» Betrach- tungsbuch über das Leiden Christi” noemde. De codex bestaat uit zilvergravures, afwisselend met i bladen perkament. De eerste bevatten ornamenten, voorstellingen van Christus’ lijden en den tekstde 1 laatste teekeningen. Het geheel zou volgens een 1 opdracht van den keurvorst Joachim Nestor door de 1 Aldegrevers bewerkt en door den keurvorst aan Luther i geschonken zijn. 1 De echtheid van het werk werd niet betwijfeld. De hertog van Saksen Coburg en zelfs het Pruissische Cultus-Ministerium trachtten het te koopen, doch te 1 vergeefs. De eigenaar wilde er eerst met een hoog- leeraar ih de kunstgeschiedenis eene studie over 1 Men hoorde in de hoeve de stem van Catharine, die riep. De soep is heet, kinderen, zeide de landbouwer, men moet ze niet laten koud worden. Mijnheer Lorin, zeide Jeantoux hem volgend, ik moet u verlaten.... ik vraag u daartoe verlof. Vertrek je dan op staanden voet, myn jongen? toch eerst na het ontbijt. Ga binnen I Waarlijk, vervolgde hij, terwijl hij Jeantoux op den rug keek, je hebt ook len tijd niet ongebruikt o als je karakter even flink is ontwikkeld als je lichaam, mag je gerust een volwassen man Jeantoux kon een beweging GOUDA, 4 Februari 1891. Van de gratis-uitdeeling van brood en warmen drank (aan de volwassenen koffie, aan de kinderen melk) werd heden gebruik gemaakt door 302 kinde ren en 190 volwassenen. genoemd worden. Jeantoux kon een beweging van ongeduld niet onderdrukken. Pascal zag het niet, maar Millette merkte het op. Kom, zei het jonge meisje, om den indruk, dien de laatste woorden van den landbouwer misschien op den jongen man hadden gemaakt te verzachten, spreekt niet meer over het verleden, dat vergeten is, vader. Jeantoux is nu een vriend van ons, tenminste Bij de behandeling van het kohier van den hoofde- lyken omslag in den gemeenteraad te Oudewater bleek, dat Burgemeester en Wethouders den aanslag van een der ingezetenen, ondanks eene onlangs ge vallen beslissing van Gedeputeerde Staten, wederom verhoogd hadden. Hiertegen kwam de heer D. Boer op. Hij achtte zoodanige bandelwyze in strijd met het respect voor de pas gedane uitspraak van dat College en sprak als zyn gevoelen uit, dat zulks, bij een te voorzien protest van den betrokken per soon, op nieuw tot moeilijkheden en onaangenaam heden zou aanleiding geven, nog daargelaten de onvermijdelijke en naar hij meende geheel nutte- looze uitgaven aan het wederom afvaardigen eener raadscommissie naar den Haag verbonden. Daar de stemmen over deze aangelegenheid staakten^ zal zy in eene volgende vergadering op nieuw aan de orde komen. Dezer dagen vergaderde te Groningen, onder pre sidium van prof. dr. v. d. Lith, het hoofdbestuur van de vereeniging tot oprichting van een asyl voor dranklyders, en werd daarna een bezoek gebracht aan «Hooghullen”, waar de officieele installatie van de bestuurders van het asyl plaats had. Zij wendde zich tot Jeantoux, die haar vast aan keek, en groette hem zonder een woord te spreken. Goeden morgen juffrouw, zeide hy langzaam, Pascal zag zyne nicht met welgevallen aan en lachte haar toe. Op mijn woord Millettounette, ik heb je zelden zoo frisch en bekoorlijk gezien. Je ziet er uit als een roos, van morgen. Men kan wel zien dat men op jou leeftijd nog slaapt als de jonge vogeltjes in hun nest. ’Vindt je niet, Jeantoux j°nKe man durfde er niet veel op zeggen en Millette bloosde tot achter de ooren. Zij haastte zich te zeggen; Toch heb ik geen twee uren achtereen geslapen. en heb bijna den geheelen nacht door aan Placide gedacht. Maar het schijnt dat het geluk dezelfde uitwerking heeft als de slaap.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1