Fm 4450. 1891. :ering- BINNENLAND. NIHG Donderdag 12 Februari. FEUILLETON. lekten rLDEIT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ederland, De inzending van advertentlön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Ier resp. z. enz. ft hel beste ereld. n ibrlcatle liker van Wfrenten litkeerlng e resultaten I. erin idwater, ben, 1.78, #r. POPP's tanden ge- 3HD i. het Burean emen-zeep, ansparant- Jrogist. Uitspraak Dinsdag e. k. itlon de HOOFDSTUK IV. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post i.7O. Aizonderijke No turners VIJF CBN TEN. (Naar het Franack.) TWEEDE GEDEELTE. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjni. ndpp'n, ont- maangename rorden zeker jks gebruik GOUDA, 11 Februari 1891. Van de gratis-uitdeeling van brood en warmen drank (aan de volwassenen koffie, aan de kinderen melk) werd heden gebruik gemaakt door 303 kinde ren en 184 volwassenen. i Tandplom- legen eiken GOÜDSCHE COURANT. national ADVEQTENT1EN worden geplaatst van 15 regels k 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Voor de meer dan 370 vacante predikantsplaatsen bij de berv. kerk is thans geen enkele candidaat meer beroepbaar, daar aan de 57 oandidaten, die in 1890 tot de evangelie-bediening zijn losgelaten, reeds 62 als predikant werkzaam zijn of een beroep hebben aangenomen. De 5 overige hebben zich nog niet beroepbaar gesteld. Naar aan de Anut. Cl. werd medegedeeld, zou H. M. do Koningin-Regentes geen termen hebben gevonden om de koninklijke aubeidie aan de vereeniging Het Ned. Tooneel namens de Koningin te bestendi gen. De raad van beheer heeft zich nu tot den raad van voogdij gericht, die in overleg met de regentes zal te beslissen hebben. iepen, welke eeg brengen. Mondwater tyd. 'W ven. iorie winkels menschen er eindelijk de politie bijhaalden om hun eigendom terug te krijgen. Doch toen bleek dat de horlogemaker al de hem toevertrouwde horloges naar den lombard had doen verhuizen, waar zij min of meer hoog, liefst zoo hoog mogelijk beleend waren. Daartoe maakte v. d. V. zich schuldigd aan verduis tering en stond gisteren voor de rechtbank te ’s-Hage terecht. Het O. M., wijzende op het ongunstig ver leden van beklaagde in December jl. was hij pas uit de cellulaire gevangenis ontslagen, waar hij eene straf had ondergaan wegens verduistering vorderde 18 maanden gevangenisstraf en ontzetting van het recht van 5 jaren om het beroep van horlogemaker uit te oefenen. De toegevoegde verdediger, mr. H. J. Mulder, pleitte eenige verzachtende omstandigheden. 21) Zij zag hem somber en wanhopig en deed al haar best om hem zijn ongeluk te doen vergeten, en hóe groot de wond was, zij slaagde er in het bloeden er vdn te belette^. In die smartelijke uren, als de ge heel© wereld zich schijnt af te brokkelen onder onze voetenin die oogenblikken van wanhoop als het leven ons schijnt te begeven, als het hart bloedt, de ziel schreit, de geest zoökt, twijfelt, roept, als in de onmetelijkheid der smrfrt zich een leegte om ons vormt wanneer dan een hand ons vastgrijpt, een stem antwoordt op onzen roep, een hart ons hart verstaat, gevoelen wij ons vreeselijk gelukkig in ons lijden en klemmen wij ons vast aan dat medelijden als een schipbreukeling aan de reddende plank. Dan heeft het hart behoefte aan liefde, en hoe klein die ook mogen wezen, wij zijn er tevreden mede. En het was meer dan eene kleine genegenheid, die de arme Miliette voor Pierrille koesterde het was De gratis-veratrekking ’an brood en warme melk aan de behoeftige kinderen op de scholen van het R. K. Liefdegesticht en van den heer Kropman (Gouwe), waarmede den 5n Januari jl. een begin ge maakt werd, is gisteren geëindigd. Dagelijks werden ongeveer 900 gesmeerde boterhammen uitgereikt aan meer dan 400 kinderen. algeheele zelfverloochening, de hoogste troost, een geheel samenlijden, en die reine en heilige liefde, die sterk genoog is om eensklaps de grootste en wanhopigste smart te heelen. Naarmate Miliette sprak, scheen Pierrille te her leven hij luisterde naar haar, keek haar aan en bewonderde haar. Zij lachte hem toe met dien zoeten lach, die zeggen wildeGij lijdt, uw hart bloedt, uw ziel krimpt ineen van wee maar ik heb u lief; de wanhoop woont in uw hart, en tranen zijn in uwe oogen, maar ik heb u lief; gij hebt in één slag de helft van uw leven verloren, maar ik de andere helft ik heb u lief. Het scheen of hij een zachte muziek hoorde, die hem alles deed ver geten. En is vergetelheid niet hetzelfde als geluk? De volgende dag was de droeve begrafenisdag. De Lorins met hunne kinderen waren naar Vers gekomen, met de Terrades en eenige vrienden uit Saint-Alvère. En Jeantoux was er ook. Hij wist dat hij Miliette zou zien. De kleine woning der doode was met een eenvou dig zwart doek bekleed; aan de deur stond de wit houten doodkist, zonder versiersel, en op den grond een wijwaterbak, waarin een gewijde palmtak, dien ieder gebruikte, als hij het teeken des kruises maakte. Pierrille stond bleek en rechtop bij de Lorins. Placide had hem aan den arm. Miliette fluisterde hem van tijd tot tijd moed iu en dan glimlachte hij, vreemd, alsof hij zeggen wildeik zal moedig zijn. Uit Rotterdam wordt geschreven Ofschoon mr. J. A. van Gilse ondubbelzinnig ge noeg verklaard heeeft geen verdeeldheid onder de vrijzinnige partij alhier te willen stichten, en daarom eene candidatuur tegenover den heer VanKamebeeJc af te wijzen, hebben zoowel de afdeeling van den Zuidholl. Bond voor algemeen kiesrecht als de afdee ling van het Ned. Werkliedenverbond besloten zijne candidatuur te handhaven. Er zal nu in den loop dezer week van wege die vereenigingen eene open bare vergadering worden gehouden, en de voorzitter van laatstgenoemde vereeniging, de heer de Bot, zal worden uitgenoodigd in die vergadering voor de kie zers het woord te voeren over de in de kiesvereeni- ging Vooruitgang gevallen beslissing. Ook buiten de kringen der werklieden heeft die beslissing groote ontevredenheid gewekt, niet alleen omdat er getwijfeld wordt aan den vooruitstrevenden zin van den heer van Karnebeek, maar ook omdat velen, afgescheiden daarvan, de voorkeur hadden willen gegeven zien aan iemand, die door veeljarige inwoning met de belangen van de stad bekend is Advertentiën in verschillende te ’s-Hage verschij nende dagbladen berichten eenige maanden geleden het publiek, dat zich in de residentie een horloge maker had gevestigd van zaldzamftbekwaamheid, die, wat meer zegt in den tegen woord igen tijd, buiten gewoon goedkoop werkte. Van verschillende zijden kwamen dan ook personen vooral vrouwen opdagen, om hunne minder acocuraat loopende of geheel defecte uurwerken bij den horlogemaker A. W. v. d. V., te laten herstellen, ’s Mans bekwaam heid scheen niet overdreven, want in den regel kwa men de horloges reeds binnen een paar dagen al was de reparatie nog zoo groot terug, en ontving de man zijn loon. Edoch, na een paar uren, soms duurde het iets langer, stonden de uurwerken weer stil en gingen zij weer naar dén horlogemaker, die natuur lijk „onder garantie" werkte. Wanneer een uurwerk voor de tweede maal bij hem gebracht werd, toonde de mechanicus eerst zijn talent, maar dan duurde de reparatie ook zeer lang, zóó lang zelfs, dat de Z. D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Bodegraven de ZeerEerw. heer H. W. J. van Hertum, pastoor te ’t Veld, gem. Nieuwe Niedorp. Voor de Rotterdamsche Arrond. Rechtbank stond gisteren terecht W. v. D., 28 janr, arbeider te Stolwyk, die volgens de aanklacht op den 18 Jan. jl. te Reeuwijk een paar schaatsen zou hebben mee genomen uit eene herborg aldaar, ten nadeele van T. de K., daarna te Haastrecht C. R., zonder eenige aanleiding, een slag in het aangezicht hebben ge geven, en vervolgens den ryksveldwachter, die hem aangreep om verdere mishandeling te voorkomen, opzettelijk een slag in het aangezicht hebben ge geven, tengevolge waarvan deze bloedend werd ver wond. Bekl. ontkende alles en had 4 getuigen „a décharge" medegebracht, die van niets afwisten. Het O. M. vorderde drie maanden gevangenisstraf. Bekl. zeide geen straf aan te nemen. Jeantoux was onder de menschen on keek maar naar het nichtje van de oude Lorins, met zijn vurige zwarte oogen als gitten. Hij stond liever ver van haar af, dan kon hij haar beter bekijken, en te mid den van deze droefheid, was hij gelukkig omdat hij zich verzadigde aan het beschouwen van het jonge meisje. De priester kwam, door de koorknapen gevolgd. Twee doodgravers namen de kist. Men ging op weg door het bosch naar het kerkhof, dat niet ver weg was. Blootshoofds volgde Pierrille de kist, alleen, zonder steun, met gebogen hoofd, suf en als verslagen. Miliette zag hem aan en schreide. Het was een goede zoon, zeiden sommigen. O, het was zoo’n goede moeder, zeiden anderen. Het graf was reeds gegraven. Men liet de kist er in zakken. Werktuigelijk knielde Pierrille neder, en de anderen volgden hem na. Dat zij ruste in vredezeide de priester. Amenherhaalden allen. De zoon antwoordde niet hij weende. De priester wierp voor de laatste maal wijwater op de kist, maakte het kruisteekcn, sprak Latijn en ging toen heen. Pierrille had er niets van gezien en niets van gehoord. Hjj murmelde, heel zacht, de gebeden der ster venden, die zijne moeder hem had geleerd toen hij nog heel klein was.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1