BINNENLAND 3AAS. ping. >£3f 1801. IV 4451. Nieuws- en FEUILLETON. Vrijdag 13 Februari Advertentieblad poor Gouda en Omstreken. f J vaam I i lts. e D. De Insendlng van advertentita kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommera VIJF CBN TEN. I 4 Februari wezen emde No- Naar aanleiding HOOFDSTUK V. geeft, door dat te zeggen. het huishouden op (Aoar het Frmuch.) tweede gedeelte. De uitgave deser Courant geschiedt dagelijks met uitsondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verechjjnt. Door den heer W. Horsmans, koopman te Hoens- broek (L), is eene klacht ingediend bij den officier van justitie te Maastricht tegen den heer Boshou- ting ving >r den Ge il >6 EBRUARI het Koffie- nabg het tel [.STEEN, ten getale se peroeelen, ien, Brik- riek ,KOH- IJeeel. uari 1891, on steenen ornoemden i te Gouda, t contant UNKMAN. Zn. Gouda. :eschilderde anskerk te ais der St. ringen enz. lijk levens- Gebroeders EBROARI n dag, tel- teen fabriek aan den een honderdvijftig dier fabriek, ohult met en, Real en kleine n Zand- ’engoten, ghouten, n, Sohop- [aagstee- Ladders jeen verder •en. i, Boeren- 3 Scbou- m Land- 'ktuigen. ach Wa- tllg en eene verder ten De heer A. J. Servaas van Rooijen, archivaris der gemeente 'a-Grarenhage, heeft aan de gemeente Schoonhoven aangeboden een opstel van zijne baud, getiteld«Olivier van Noort herdacht,” waarbij is gevoegd eene plaat, voorstellende den grafsteen, aanwe zig in het koor der Ned. Herv. kerk te Schoonhoven. Een voorstel van den heer Servaas van Rooijen, om te trachten aldaar een gedenkteeken voor Olivier van Noort te doen verrjjzen, is door den gemeente raad gesteld in handen der commissie van financiën. goudsche courant. De zoon van een overleden kamerdienaar van prins Napoleon heeft te Parijs een vervolging tegen den Prins ingesteld tot schadevergoeding voor het verlies van zyn vader. Dit geschiedde onder de volgende omstandigheden. De 29n Maart 1889 reisde de Prins met het stoomschio Gravin van Vlaanderen van Ostende naar Dover, toen het stoomschip werd aangevaren door de Princes Henriette oversprong, verloor by dit ongeval het leven, omdat hij, op last van den Prins, nog naar de hut in het schip ging, om belangrijke documenten te redden. De zoon spreekt nu prins Napoleon aan om frs. 10,000 schadever goeding. GOUDA, 12 Februari 1891. Van de gratis-uitdeeling van brood en warmen drank (aan de volwassenen koffie, aan de kinderen melk) werd heden gebruik gemaakt door 302 kinde ren en 202 volwassenen. Een bleaker te Amsterdam die zijn wasschen naar Alphen aan den Rijn zendt, vermiste sedert eenige weken een baal goed, uit Amsterdam verzonden, doch te Alphen niet aangekomen. Na tal van recla mes is de man eindelyk weer in het bezit van zijn goed geraakt. De baal had een reisje naar Marseille gemaakt I De bleeker verwonderde er zich alleen maar over, dat zijn wasch vuil terug kwam. Van de bekende, spreekWoordelyke voorkomenheid der Franschen had hij zich iets anders voorgesteld Door eenige ingezetenen van Schoonhoven worden pogingen aangewend om in die gemeente eene wa terleiding tot stand te brengen. Volgens Het Vaderland heeft thans ookdeRegee- ring bericht ontvangen over het nieuwe conflict in Suriname. ADVERTENTIEN worden geplaatrt van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTS LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Naar aanleiding van de benoeming van den heer Van 8on tot burgemeester van Nieuwer-Amstel, doet men ons opmerken, dat dit de eerste maal is De N. R. Ct. ontving gisteren een particulier telegram uit Batavia, luidende: In Endeh (aan de zuidkust van het eiland Flores) zijn onlusten uitgebroken. De Van Speyk is aange wezen om derwaarts op te stoomen ter tuchtiging. 22) Vader Lonn had met alle geweld erop aangedron gen, dat zijn neef tenminste het roode lint in het knoopsgat van zyn buis droeg en Placide onderscheidde zich van de andere boeren door dit roemryk teeken en ook door zyn veerkrachtigen stap, minder zwaar dan die der dorpelingen. Men hield veel van hem in Saint-Alvère, van dien goeden jongen, den brigadier en als Pascal aan een bezoeker de trofée toonde, van de sabel en twee lange ingelegde Arabische pistolen, die aan Placide behoorden, en die in de kamer waren opgehangen, zeide hy Dat is van hem; dat zijn zijn wapens! De bezoeker antwoordde dan met een eerbiedigen groet, als in dienst. Placide was de vertrouwde vriend van Pierrille geworden, en deze droeg hem een broederlijke gene genheid toe. De twee jongelui praatten vaak te zamen het breken van het soldeersel, bij de Noorsche schaats meermalen ondervonden, wordt hierdoor vermeden. i/Deze platen worden, evenals bij de Noorsche schaats, geheel naar den schoen gesneden en gebogen. In plaats van met schroeven, worden deze platen onwrikbaar aan den voet verbonden met zeer breede riemen, ongeveer ’/s dM. breed, eene speciale inrich- f van de verbinding der riemen maakt verschui- van deze ónmogelijk. De hak rust ook in een vorm, waarin deze onwrikbaar wordt gehouden door breede riemen, die buiging in de wreef echter geens zins beletten. De stand van de schaats is geheel schuin onder den voet, als bij do oude Friesche. //Hoewel de schaats dus veel ijzer, koper, leer en hout aan zich draagt, is zij door een zeer ver nuftige vinding van den heer Ruiter zoo buitenge woon licht, dat zij in geringheid van gewicht alleen voor de oude Friesche moei wijken. z/De heer Ruiter is bereid aan iedereen dadelijk na aanvrage eene afbeelding met nadere beschrijving en prijsopgave van de schaatsen franco toe te sturen.” In het jongste nummer van de *Ned. Sport” deelt de heer mr. G. Vissering, mede, dat hij, na lang zoeken, eene schaats heeft gevonden, waarin al de voordeelen der bestaande modellen verbonden zyn. De heer G. S. Ruiter, schaatsenfabrikant te Akkrum (Friesland) heeft die schaats voor hem vervaardigd. //Deze schaatsen, zegt de heer Vissering, oombi- neeren de grootste voordeelen van de Friesche, Amerikaansche, Noorsche en Goahead schaats, zonder de nadoelen overgenomen te hebben, en zijn vooral uitnemend wat de binding en de wijze van het slijpen betreft. Het ijzer is aan den achterkant hoog, sterk naar voren afloopondhet steekt achteraan 4 a 5 cM. uit. Het hout heeft den Frieschen vorm, met dien verstande echter, dat het gedeelte, door de toonen en den hiel bedekt, eenigszins gewijzigd isop deze punten namelijk zijn koperen platen gelegd, die met schroeven aan het hout zijn bevestigd; Ja, mompelde Pierrillein de loting. Maar kom I is het al zoo zeker dat ik gaan moet Ik kan een hoog nummer trekken, Ik help het je wenschen. Maar als je er geen trekt P Een plaatsvervanger is duur. Wat denk je dan te doen Placide, Placide, zeide Piemjlo, het hoofd schud dend laten wij daar toch niet&ver praten. Als ik er aan denk, wordt ik erg droevig. Laat mij de zeker heid, dat ik een hoog nummer halen zal ik heb dat liever. Pierrille had veel van een man, die de oogen sluit het gevaar niet te zien, dat hem dreigt. Placide reèp hem. 4- (j&ed I zeide by. Bh Öj., begon te denken, voor zich, dat Millette wel ’.ongelukkig zou zynb als zij van haar verloofde moest scheiden. Och kombesloot hij dan zijn overpeinzing daar zijn wij nog niet aan toe. Maar men kwam er aan toe, want de tyddiehet leedt meevoert, brengt ook dikwijls weer nieuw. De drie maanden, die Pierrille nog scheidden van het tijdstip, gingen ook voorbij, en de dag kwam, dat hij naar Sint-Alvère werd ontboden, om aan de loting te voldoen. Placide vergezelde hem. De Lorins bleven op de hoeve bij Millette, die erg angstig was en bad. De jongelui waren bijeen op de plaats voor het raadhuis, in hun Zondagskleeren, pratende en schreeu- dat de mogelykheid bestaat, dat een deurwaarder der belastingen lid van de Eerste Kamer kan worden. Zooals men weet, zyn burgemeesters, van gemeenten boven 20,000 zielen, voor de Eerste Kamer ver kiesbaar. Nieuwer-Amstel telt 24,000 inwoners. (Haarl. D.) en hun gesprek liep altoos ovei een onderwerp, dat hen beiden belang inboezemde: Millette. Je zult een goede man zyn, hoop ik P zeide de broeder, met die openhartigheid, die den grond van zijn karakter uitmaakte En de verloofde antwoordde met overtuiging: Vrees niets. Ik houd zooveel van haar, dat zy geen beter lot kan hebben, dan hetgeen ik haar schenken zal. Goede jongen! zeide Placide dan. Je weet niet hoeveel genoegen je me geeft, door dat te zeggen. Voor mijn zusje zou ik verlangen een toekomst, schoon als de hemel van Algerië, en als mijn wensch vervuld wordt nu Pierrille dan zal ik nog meer tevreden zijn, dan toen vader Bugeaud me dat kruis opmyni{$$ borst hing. Dat is de werkelijke waarheid. Op een anderen dag vroeg hij aan Pierrille: Hoeveel geld heb je al om »••••-»—A' te zetten F Nu, zeide de ander, ik heb kronen. Dat is wel niet veel.... Neen, zeker niet. Maar genoeg om meer te verdienen en als men 1 art voor zijn werk heeft, is de broodkorf altoos vol, geloof je datP Zeker, zeide Placide. Maar je moet ook aan de schaduwzijde denken. Ik weet niet of de oude lui genoeg geld hebben, om je in te richten ik geloof het niet. En als je in de loting valt, over drie maanden

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1