a, IC, MOEDER EN DOCHTER. BINNENLAND. ind, ping FEUILLETON. 1891. Dinsdag 24 Februari. N° 4460. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* piag. SN, De inzending van advertentlön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. lsteen, ten getale se perceelen, oen, Brik- riek „KOR- IJtml. 4 Februai rden niet emde No- Ten gevolge van het overlijden gemeente, SVER met er op to wijzen hoe tusschen hem, want hij I.» 4- zint De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjka met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden ia f 1,25, franco per post 1.70. Mzouderlpke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. emde No te Gouda. Gisteren werden ten raadhuize dezer gemeente 83 personen gevaccineerd of gerevaccineerd. Slot Kirchberg, eind Augustus 1885. Ik ben weer thuis en iu de ver trekken, die zoovele, vele jaren mijne verblijfplaats •uari 1891, en steenen ornoemden 1891, des nis <Hxb- n van den 128, 129, 464, 465, i 29 aren, R, H0OI- nige per- (Maar iet Duiteci.) EBROARI i dag, tel- teenfabriek aan dm GOÜDSCHE COURANT. 26, 27, 28, n 95 aren 1892 voor ade inden ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. dier fabriek, shuit met en, Roei en kleine n Zand- engoten, ghouten, n, Schop- laagstee- Ladders geen verder en. i, Boeren- 3 Schou- an Land- rktuigen. sch Wa- uig en eene i verder ten den de kinderen om, voor zij nuttigen. Opnieuw is bewezen dat ook in onze als de nood voor do deur staat, velen bereid zijn dien te lenigen. Ten gevolge van het overlijden van Mej. de wed. O. M. Borstoegh, geb. de Kwartel, krijgen hh. Re genten van het Wees- en Aelemoeseniershuis alhier thans de beschikking over het hun indertijd door den heer C. M. Borsteegh ten behoeve van de aan hunne zorgen toevertrouwdo verpleegden geschonken legaat, bestaande in eene hypothecaire schuldbeken tenis van 9000, waarvan genoemde weduwe de rente genoot. FEBRUARI bet Koffie- Dabjj het uel lende in de Hing, kleine bij de Steen en allen ge- j te Gouda} n contant 1848 en 1888 zeventien Ministoriën elkaar hebben afgewisseld. Bij het raadplegen over de parlemen taire geschiedenis, schijnt bij de- oppositie maar al te vaak het veroveren van het Kabinet als zoodanig op den voorgrond te hebben gestaan. Aan uit nemende mannen heeft het in dat tijdvak allerminst ontbroken. Toch waren de vruchten betrekkelijk goring. Zal het tijdvak, dat nu aanbrak, eene her haling bieden van het verleden? Die vraag dringt zich op, als men de bestrijding ziet, welke dit Kabinet wordt aangedaan, ook blijkens het onlang» gevoerd debat in de Tweede Kamer. Er zijn tref fende punten van overeenkomst tusschen het lot van dit Kabinet en dut van het eerste Ministerie na de Grondwetsherziening van 1848. Tijdens het Minis terie de Kempenaer overleed Willem II. Een der eerste Ministers, die aftrad, was de Minister van koloniën Baud, straks door den Minister van Marine gevolgd. Groote breedsprakigheid heerschte in het Parlement. Over het Reglement van Orde werd in April 1849 acht dagen gehandeld. Gebrek aan werkzaamheid werd dat Kabinet ten laste gelegd, ofschoon Heems kerk Bz. reeds in de //Gids’* van ’49 dut verwijt //belachelijk” noemde, en ook Mr. Rengers in zijne //Parlementaire Geschiedenis” het thans niet billijk acht. Als straks 1 Nov. 1849 het Ministerie Tbor- becke optreedt, weet Thorbecke zelf dat optreden niet beter te rechtvaardigen dan omdat het een gouvernement is, «overeenstemmende met de vertegen woordiging.” Een programma ontweek hij, wijl het vorige Kabinet niet was afgetreden, «omdat het sommige vragen niet tot eene voldoende oplossing had kunnen brengen,” enz. Straks viel ook dit Kabinet. En als het werd opgevolgd door het Ministerie-van Reenen, ging «de Thorbeckiaansche partij,” schrijft Mr. Rengers, voort «met het bewind te bestrijden en alles wat het tot stand bracht als onbeduidend te kritiseeren,” enz. Er was een «stelselmatig denigrement.” «Gy moet zoo niet spreken,” herhaalde hij, «niet zoo alsof ik u een offer bracht gij brengt het mij, Xenia I” «Ja, een zeer groot offer,” lachte zij onder haar snikken. «Zeker, zeker,” stemde Hans Weiher daarop toe: «Gij moet uw vorstentitel opgeven en misschien nog meer, om de vrouw van een arm man te worden, want bij u vergeleken ben ik arm, ofschoon ik ge noeg heb om met een vrouw te leven en mijn stand op te houden. Maar de rijkdom van het leven, al die kleine dingen die groote dames niet ontberen kunnen, die kan ik u niet geven, en daarom geloof ik, dat gij mij een offer brengt.” «Ik noem het een ruil,” riep zij vroolijk, «een goeden ruil!” Of gelooft gij niet dat het geluk van mijn hart, daartegen opweegt En wat zal die naam goed klinkenXenia barones von Weiher. En wat het aardsche geluk van goederen betreft, wees daarover onbezorgd, HansIk was vroeger ook arm, doodarm en heb dus geleerd mij met weinig te behelpen, en al verlies ik dien vorsten titel, het vermogen dat de vorst mij nagelaten heeft, blijf mij en ik houd ook mijn diamanten en boven alles mijne kinderen «Zie eens hier, Hans” en zij maakte een medail lon van haar hals los en {.opende het, «dat is mijn zoon gij zult mijn Frederik toch lief hebben niet waar?” «Ja Xenia I” on Weiher bekeek het miniatuur- GOUDA, 23 Februari 1891. Van de gratia-uitdeeling van brood en warmen drank (aan de volwassenen koffie, aan de kinderen melk) werd Zondag gebruik gemaak t door 311 kinde ren en 225 volwassenen. Heden door 364 kinderen en 198 volwassenen. In het geheel (gedurende zes weken) door 12208 kinderen en 8238 volwassenen. Totaal 20446. Nu de laatste uitdeeling beeft plaats gehad mag een hartelyk woord van waardeering en dank niet achterwege blijven aan de heeren, die zoovele weken achtereen tyd en moeite over hadden voor deze zaak. Met toewijding en opgewektheid vervulden zij de met zooveel bereidwilligheid opgeoomen taak en had de IJtclub tot ondersteuning can minvermogenden reeds lang een goeden naam in Gouda, na haar flink en krachtdadig optreden in dezen winter be- hoort zij onder de eerste veseenigingen in onze stad, die aan de liefdadigheid gewyd zijn. Een woord van hulde aan die Goudsohe ingezetenen, welke door hunne geldolijke bijdragen de uitdeelingen mogelyk maakten, zy hieraan toegevoegd. Gedurende de hevige, strenge koude, die achter ons ligt, behoefde althans niemand bepaald honger te hebben en von- des volks een goede gelegenheid naar school gingen, een flink ontbyt te Naar wij vernemen zullen de eindexamens der Hoogere Burgerscholen in Zuidholland dit jaar alhier onder presidium van Dr. W. Julius, Directeur van de R. H. B. 8. alhier, worden afgenomon. Op uitnoodiging van de antirevolutionaire kiesver- eeniging te Ouderkerk a/d IJssel trad Vrijdagavond Prof. Fabius aldaar op tot het houden van eene politieke rede. Spr. ving aan «Mijne liefste!” lachte hij vergenoegd en voegde ernstiger er bij: «Men is slechts zoo oud als men er uitziet en men zich voelt. Niemand zal u meer geven dan zeven-en-twintig, hoogstens dertig jaar, Xenia.” «En gij spreekt geen vleitaal?” «Dat zou schandelijk zijn, Xenial” De vorstin herademde. «Was ik toch nog eens jong!” zuchtte zij, «o, slechts zoö jong als gij rijt, Hans! Dertig jaar! Wat zou ik er niet om geven willen, nu dertig jaar oud te zyn, even oud als gij. Tien jaren is een groot tijdsverloop voor ons menschenGij jong, pas in den bosten leeftijd voor mannen, ik eene oude vrouw 1” «Maar Xenia, wat heeft uw doopakte met mijn hart te maken? Uwe schoonheid logenstraft dit doknment ik zie in u slechts de veelgeliefde vrouw, wier liefde mij d0 waarde van het leven eerst getoond heeft. Gij moet niet zoo spreken r’ Door haar tranen lachend zag zij naar hem op en was in dit oogenblik zeer schoon en bekoorlijk. portret van eenen aardig uitziende knaap. «Hebt ge ook het portret van uw dochter hier?” «Neen, verbeeld u, mijn kleintje was te onge duldig om voor den schilder te poseerenO, ik verheug mij steeds op uwe kennismaking met Sol eigenlijk heet zij Maria del Sol naar haar Spaan- schen grootmoeder, die ook Sol genoemd werd, maar wij noemen haar ook gaarne zonnetje of zonnebloem, omdat ze in ons huis het zonnetje is en zooveel van zonnebloemen houdt.” Hans von Weiher luisterde gaarne naar de vorstin wanneer zij met hare diepe melodieuse stem over hare kinderen sprak. En bovendien: een knaap, en een meisje wier portret niet gemaakt kan worden omdat ze niet stil kan zitten, zullen geen lastige stiefkinderen zijn; dat was een troostvolle gedachte voor hem, want hij was jaloersch op die kinderen. Maar bij dacht dat een vrouw die een zoo liefde volle moeder was ook wel een goede gade zou zijn. Zy kwamen overeen dat de vorstin eerst alleen naar Kirchberg zou terugkeeren. Bij de opening van de jacht zou de verloving bekend gemaakt wor den en het huwelijk spoedig daarop gevierd worden. Weiher wilde het slechts zoolang uitgesteld zien, dat hij tijd had om zijn huis voor de nieuwe meesteres in te richten. Wij vestigen de aandacht van onze kunstlievende stadgenooten op de in dit blad aangekondigde Kamermuziek-aoiréewelke op 3 Maart aanst. gege ven wordt door heeren Leden van het te Leiden onder directie van den heer G. Mann bestaande Kwartet-Gezelschap en onzen talentvollen stadgenoot dr. O., terwijl het Comité zich voor dien avond de medewerking heeft kunnen verzekeren van den heer Stachelhauson, concertzanger te Amsterdam, wiens vroeger optreden in eene uitvoering van de Goud- sche Zangvereeniging zeker bij -velen nog in aan gename herinnering zal zijn. Zijn schoone tenorzang heeft dezen begaafden leerling van Joh. Messchaert eene eervolle plaats onder de concertzangers in de hoofdstad verzekerd. 4 Wij verwijzen voor het programma naar de in circulatie gebrachte inteekenljjst, en twijfelen niet, of het Comité zal veel 1 succes hebben van zijn nieuwe poging om aan liefhebbers van schoone muziek een avond van genot te verschaffen.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1