üën: w geschilderde Janskerk te lenis der St. leningen enz. srljjk levens- le Gebroeders abelh, BINNENLAND. oirée, ÏIHE- LEN. MOEDER EN DOCHTER. MAAK-, 1801. en Koster. FEUILLETON. sthma .LES HOLM, ing. afb. Prjjs verschrik- engd Igdt, sering, die en van een j het Ver- narkt 34, et bedrag, ten boek- Niéuw»- en Advertentieblad voor Gouda Omstreken. Woensdag 25 Februari. De Insending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. theker, RT 1891, HOLM IT eken. iat a D /tiden, Afzonderlijke Nommerz VIJF CENTEN. 0.50. ,n Zn. Gouda. d mts. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBT, A T> ,’t welk den Maandags verichjjni. tied erkend OUDHEID Ie (Aaar ket Duiltck.) i der Zelf- le uitspat- loncerteanger Imiterdam. COMITÉ. GOUDA, 24 Februari 1891. Naar wij vernamen hebben zich 1(0 personen aangemeld voor agent Se kAae. De nitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. GOUDSCHE COURANT. Hoo schoon zag zij eruit in deze prachtige kamer j__i- jojoën en |jaar indruk op hem, op het schrikte hij van Vrijdagavond trad te Bodegraven, op uitnoodi- ging van het Bestuur der Centr. Ant. Kies vereen i- ging de heer 8. van Velzen op voor een talryk en gemengd publiek, om den algemeenen politieken toestand des lands en de gedragslijn der Regeering te bespreken. Na een helder geschiedkundig over richt van 1848—88 gegeven te hebben, waarin duidelijk uitkwam, hoe de antirevolutionaire party was ontstaan, en samenwerking tusschen haar en de R. K. party mogelijk en noodzakelijk werd, om gemeenschappelijk op te treden tegen het liberalisme, bepaalde de geachte spreker zich tot eene duide lijke uiteenzetting van wat het Ministerie had be loofd en gedaan. In aanmerking genomen de moeilyke omstandig heden, waaronder hot optrad, de eenheid der libe ralen *rwaar het de bestrijding der regeering betrof,” en de belemmeringen door de ziekte en den dood des Konings, benevens de langdradige redeneeringen der vele liberale woordvoerders kon men tevreden zyn. De opsomming van wat door deze Regeering tot stand is gebracht was waarlijk geen onbeduidende lyst En het initiatief door haar genomen, tot De Antterdamwhe Courant schrijft We zijn een zeer dankbaar volk. Men luistere Onder groot gejuich, met de noodige drukte werd verleden jaar de fuselier Buys hier ontvangen, en generaal den Beer Poortugael hield bij aankomst van het schip, dat den held aan land bracht, eene rede vol lof voor den ridder van de Militaire Willemsorde, die, leunende op zyn stoksken, bewogen, de verschil lende eerbewijzen ontving en heilig overtuigd was, dat Nederland nog iets voelt voor zijne dappere zo nen, dat het nog hen in eere houdt, die het leven voor het vaderland hebben gewaagd, wier wonden kunnen getuigen van den ouden moed. Hare donkere oogen, haar fraaie albaste tint maakten een diepen maar toen hij zijne oogen van haar schilderij aan den wand richtte, het scherpe contrast en zijne bruid zonk by het meisje op het portret geheel in ’tui leeftijd kwam dan al te duidelijk ui Het was gelukkig, dat zij hem spoedig in eene op turksebe wijze ingerichte zijkamer bracht, waar de betoovering door het portret te weeg gebracht wegviel en hij de bekoorlijke vrouw in de oogen zag, die hem op zyn levenspad wilde vergezellen. Van de dochter der vorstin werd niet gesproken waarom die wonde plek aan te roeren, die haar on getwijfeld nog zeer moest doen! uKarlsbad heeft op onze lieve vorstin dit jaar een goede uitwerking gehad,” meendemon onder de gasten. Z/Zij ziet er bewonderenswaardig jon^ uit niemand zou ze voor de moeder van haar zpon houden. „En zij ziet er zoo vroolijk, zoo opgewekt uit,” meende een ander. /»Hoe of ze echter aan dien Weiher gekomen is?” vroeg men rich af. //Naar men hoort is het een kennismaking van de badplaats, maar de vorst roemt hem zeer. Hoe is zyn afkomst?” ffIk ken hem nog van zijn regiinent,” vertelde een officier. Hij was een flink Ulaan in zijn tijd, zeer gezien bij iedereen. Een groot6| mijnheer, maar één gebrek, hij had weinig geld. Hy heeft zijn ontslag genomen, toen hy een klein landgood erfde van de liefde onzer moeder willen afstaan, en my op zijn best naast haar geduld. Zij is evenwel nog maar een kindvoegde hy met het bewustzijn van den oude» en broeder erby. Dus een kind. Nu hy, Hans von Weiher, zou dat kind wel eens helpen terechtzetten Op het slot was het zeer levendig, de jachtgasten, waren ook reeds den vorigen dag gedeeltelijk aan gekomen, maar vorstin Xenia ontving haar verloofde niet in hun kring, maar in haar boudoir alleen. Hoe schoon zag zij er in deze kamer uit, waar het goud overal schitterde; zoowel op de gordijnen als op stoelen en rustbanken en alle versierselen van de wanden waren met het kostbare metaal voorzien. Heerlyke geuren van bloemen en reukwerken die in chineesche vazen stonden, kwamen den heer von Weiher tegen en aan de wand hingen kostbare schilderijen en gravures. Een van deze eersten trok vooral de aandacht; het stelde het levensgroote portret vaneen wonderschoonejonge dame voor met donker blond haar, prachtig en kostbaar gekleed om den hals droeg zy een schitterend paarlen- snoer en in het haar prykte evenals op de borst een bouquetje zonnebloemen, waarvan zij er ook enkele in haar hand hield. Het geheel was blyk- baar door een beroemd schilder gemaakt. Weiher was een oogenblik als verblind, toen hij het boudoir binnenkwam en bijna, werktuigelijk kuste hij de handen der vorstin die hem deze ver welkomend toestak. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft gunstig beschikt op het verzoek van de af- deeling Waddinxveen, Zevenhuizen en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw tot ver lenging der opheffing van do beschermende bepalin gen der wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad No. 89) (Vogelenwet). AD VERTENTIEN worden geplaatst ran 15 regel» a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Buys werd naar het hospitaal gebrachthij verliet het hospitaal met een pensioen van ruim zeven gulden per week en met de verzekering, dat men hem eene betrekking zou bezorgen, waarvan hij, de ridder, voldoende kon leven. Men hield woord Buys werd knecht aan de Tweede Kamerhij mocht cokes komen aandragen, de kachel aanleggen en al het vuile werk d|>en wat er te doen viel, hij, de ridder der Militaire Willemsorde, onze hoogste onderscheiding onder de militairen I Er kwam een betrekking open; aan de Bekenka mer. Met zeer schoone aanbevelingen in den zak stapte Buys naar den persoon, die er „het hoogste commando voerde", kreeg toezegging, dat hij onge twijfeld zou worden geplaatst en.graaf Schimmel- penninek van Nijenhuys, kamerheer des Konings, wist een zijner overtollige huisknechten want de graaf gaat eenvoudiger leven hot baantje te be zorgen. De ridder droop af. Er kwam een betrekking open aan ’t nieuw opge richt fonds voor weduwen en weezeni Met zeer schoone aanbevelingen in den zak stapte Buys naar den per soon dio er „’t hoogste commando" voerde, kreeg toezegging en graaf Schimmelpenninck van Nijen- huijs, kamerheer des Konings, wist een zyner over tollige huisknechten want de graaf gaat eenvou diger leven ook hier het baantje te bezorgen. En weer droop de ridder af. .Nederland voelt nog iets voor zij o dappere zonen Nederland houdt hen nog in eere, die ’t leven voor het vaderland hebben gewaagd, wanneer maar geen graaf overtollige huisknechten heeft. Dan zwijgt alles. Een grafelijke huisknecht, verduistert zelfs *t „Voor moed, beleid en trouw" I Het „Vaderland" zegt hiervan „Deze meening is te eenenmale| onjuist. De be noemde was nimmer huisknecht, maar diende 12 jaren bij de zeemacht en daarna 10 jaren bij de instelling van kamers van arbeid, geeft ons, goede hope voor de toekomst. Vooral wanneer zij, die de leer des Evangelies gètronw blijven, het vader- landsch belang boven partijbelang stellen, en niet eigen inzicht, maar de Chr. Hist., d. i. de echt nationale beginselen hlyven volgen. Van#de gelegenheid tot debat werd gebruik ge maakt door de H.H. Koning uit Bodegraven en Zelvelder uit Woerden. De laatste vroeg o. a. hoe de spreker dacht over de legerwet, opdat de kiezen zouden weten, waar aan zich te kunmn houden. Betreffende dit punt kon spr. zich natuurlijk geen oordeel vormen, vóór die wet uit de handen der staatscommissie komt, tq meer daar volgens anti revolutionaire beginselen, een Kamerlid geen „man dat imperatief” heeft, en zich niet in verbinding stelt met. de kiezers over toekomstige wetten. Orde en toon der vergadering was uitstekend, de aandacht onverdeeld. Dinsdag 24 Febr. zal de heer Van Velsen op treden te riaunwoude, Doadrrdag 26 te Schoon hoven, in ’t begin van Maart te Woerden, terwijl te Alfen Maandag 2 Maart eene politieke rede zal worden gehouden door Mr. Tb. Heemskerk. (Stand.) 3) Weiher werd by zyn aankomst aan het station afgehaald door een volwassen jongmensch van 20 jaar en had tot rijn verbazing hierin zyn stiefzoon in tpe leeren kennen. gÜ had zeker, geloofd dat ik nog een zuigeling in de wieg was,” had de vorst hem lachend ge antwoord, toen hy zichtbare verrassing bij hem waarnam. „Gij vergist u echter deerlijk, want, over een half jaar ben ik reeds meerderjarig!” Zulke groote kinderen had dus Xenia, die er nog joo jong en vroolijk uitzag! Hij had nooit naar haar ouderdom gevraagd en het geval met gravin Sol von Kirchberg voor de eigenzinnigheid van een verwend bakvischje gehouden, dat jaloersch geworden was. Per slot van rekening was deze gravin Sol ook reeds eene volwassen dame. De jonge vorst had 8“t toen zelf naar het slot gereden en zij wa ren beiden met de kennismaking zeer ingenomen. »8ol is een gansje!” had de vorst met nadruk toen Weiher zich een paar daarop betrek king hebbende woorden liet ontvallen. „Mama heeft ze altyd verwend, weet ge, en Sol heeft nooit iets iet, hare oudere gelukkig, dat zij hem spoedig in betoovering door het portret te weeg gebracht en hy de bekoorlijke vrouw in de oogen zag, die hem op zijn levenspad wilde vergezellen. die wonde plek aan te roeden, die haar on-

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1