BENE KEUKENMEID. Buitenlandse!) Overzicht. ADVERTENTIËN. Mevrouw ROMEIJN lil den circulaire wordt bitter geklaagd over de verwarring, dié thans in het politieke kamp der R. Katholieken heerscht. Het is voor de kiezers niet meer uit te maken aan me» en tcat «ij «ich hebben te houden. En de kiesvereeniging vreest, dat dc«e verwarring letterlgk hopeloos tal worden, als vóór de komende stembus geen betere regeling, geen betere organisatie is ingevoerd. Daarom wil Delft, dat bjj het Bestuur van den Alg. Bond krachtig worde aangedrongen op een or ganisatie, waarbij de werkelijke Alg. Bond worde Baamgesleld uit elf Provinciale Bonden. Zou alleen zou er een vaste saambinding vau de nu verstrooide deeleu komen. In het vorig jaar was reeds een soortgelijk voor stel van Dolft op de vergadering van den Noord- en Zuidhollandschen bond aangenomen en bij het be stuur van den z. g. Alg. Bond ingediend, maar tot dusver was daarvau niets meer geboord. Eveneens was een verzoek by den voorzitter, om toch te dier zake een algemeene vergadering te beleggen, zonder gevolg gebleven. De circulaire besluit als volgt „Er is periculum in mora Waar de inmenging van den Noord Zuid-Holl. Bond zonder eenig etfect bleek, waar onze geïsoleerde poging schipbreuk leed, daar zullen voreende krachten misschien beter slagen. „liet is daarom, dat wij niet alleen uwe adhaesie aan bijgaand schrijven, maar ook uwe krachtige me dewerking verzoeken. Indachtig aan de spreuk «Eendracht maakt macht", twijfelen wij niet, of het bestuur van den Algem. Bond zal zich gedron gen gevoelen aan het eenparig verlangen van een groot getal aangesloten kiesvereenigingen gehoor te geven." De brief, aan het Bestuur van den Algemeeuen Bond, het „bjjgaand schrijven", waarvan boven sprake is, luidt als volgt «De ondergeteekende, allen bestuursleden van kies vereenigingen, aangesloten aan den Algem. Bond, verzoeken li beleefd en dringend, om eene algemeene vergadering uit te schrijven, welke minstens vóór of op 15 Maart zal moeten plaats hebben, «Wij doen u dit verzoek, omdat wij wijziging wenschen voor te stellen van artikel 1 van het reglement. De Tijd, de bedoelingen van Het bestuur der Delftscbe kiesvereeniging ten zeerste waardeerend, wijst echter op de bezwaren, die voortvloeien uit de zeer ongelijkmatige verdeeling van de roomsch-katho- lieke bevolking over ons land. Noord-Brabant telt met Limburg, Nijmegen en het Land van Maas en Waal samen een nagenoeg even talrijke roomsch katholieke bevolking als het geheele overige Neder land. De stad Amsterdam alleen telt twee maal, Noord-Brabant tien maal zooveel roomsch-katholie- ken als Friesland. In de provinciën Groningen en Drente is het aantal roomsch-katholieken zoo gering, dat het oprichten van bonden van roomsch-katholieke kiesvereenigingen er nagenóeg onmogelijk zal zijn. De uiterste lastige en delicate quacstie na,die bij de samen voeging van de elf provinciale bonden (verondersteld dat het tot oprichting daarvan komt) tot één algc- meencn bond allereerst tot oplossing zal moeten gebracht worden, is volgenB inzien van de Tijd deze hoe zal men, op billijke en rationeele wijze, komen tot ean vertegenwoordiging van hot geheel? De oplossing dezer quaestie is te moeilijker, wijl de vraag betreffende de wenschelijkheid van samen werking met andere partgen zich in overwegend r.-katkolieke provinciën als van zelf in een ander licht voordoet dan in overwegend protestantsche ge deelten des lands. WH s Volgens de bladen van Soerabaia is het groote feest, ter eere van deu 71 sten verjaardag van don majoor-Chinees The Boen Kelt op Januari gevierd, schitterend geweest. Er was voor het souper op 800 gasten gerekend, en er waren 160 bedienden. In den tuin was een beweeglijk panorama, in huis werd wat gedanst en gespeeld. Vooral ambtenaren waren in grooten getale opgekomen, en eenige zeo-officieren, doch geen officieren van de landmacht en schutterij. Er was een schitterende Chineosche optocht en oen prachtig vuurwerk, hetwelk begon inet het in brand steken van de opgerichte eerepoort. De gastheeren toonden hunne nationale prachtlievendheid, onbekrom pen gastvrijheid en eeuc niet geringe mate van hoffe lijkheid. De Europeesche dames hadden groot toilet gemaakt, maar waren lang niet zoo kostbaar uitgedost als de Chineesche, van welke enkele voor eene waarde van 80,000 aan diamauten droegen. Men leest in het Sal. HM. Een curieus plan is dat van den heer A. J. Prins te 's-Hage. Deze- wil niets meer of minder dan een spoorweg aanleggen van de districtshoofdplaats Djember in de residentie Bezoeki lungs de zuidelijke hellingen van het Ravengebergte naar Banjoewangi en daarmede een begin van ontwikkeling breugen iu eeno streek, die veilig mag worden beschouwd als de meest woeste en onbekende, maar waarschijnlijk ook als eene van de vruohtbaarste van geheel Java. Bevolking vindt men er niet. Het wemolt er daaroutegen van tijgers. Welnu, de hoer Prins wil een spoorweg aanleggen zonder rcchtstreeksch subsidie en zonder rente-garantie, maar hij vraagt, dat hem tevens coucessio worde ver leend tegen betaling van een canon van f 1 per bouw voor 250,000 bouws, om zijne spoorbaan heon liggende, woeste gronden. Eene Amerikaauscko gedachte, mag men wel zeggen. Do heer Prins,een Indisch koffieplanter,is een serieus manmen moet dos aannemen, dat hjj zulk eene zaak niet lichtvaardig op touw heeft gezet, maar ook het noodige kapitaal achter zich heeft. Voor de regeering heeft deze zaak ook groote beteekcnis, want op die manier worden zooals op blz. 133 van het koloniaal verslag wordt aangetoond de moeilijkheden gecou peerd, waartegen men reeds in Indiê zoolang is opge tornd, namelijk om eene behoorlijke verbinding in het leven te roepen tusschen Bezoeki en Banjoewangi door het woud van boember-Waroe heen. riet is voor den resident van Bezoeki bijna onmogelijk overland den oostelijken uithoek van zjjn gewast, de afdeelings- hoofdplaats Banjoew'angie, te bereiken. Het A'. v. d. D. maakt in een artikel, getiteld «Ter voorbereiding», de opmerking, dat 't een zóó dichte mist is waarin we varen, dat het twijfelachtig wordt of men aan een optrekken voor Juni wel mag denken. Voorzeker zijn we van streek, hopeloos van streek 1 De regceringspartijen weten volstrekt niet meer welken koers te houden. Het idee van een „vergelijk" wordt opgeworpen, maar spoedig losge laten, om straks missohien weer opgeraapt te worden. Zelfs het beroemde „isolement» van eene der partij en komt weer dienst doen, 't zij als troostmiddel, 't «ij als bangmaker. In 't kort, de saamverbonden partijen, die eene regeering deden geboren worden en over eeno meer derheid in de Tweede Kamer beschikken, gevoelen dat zij dit loven geen dag lang meer zeker zijn. Wnt de zucht tot zelfbehoud zal ingeven, is op dit oogen- blik niet te vermoeden zelfs, maar als er niet iets tot versterking van het verzwakte liohaam gedaan wordt, is de forteres niot eens een aanval waard. Ze wordt vanzelf ruïne. Iutusschen, ook aan de overzijde is de toestand gansoh niet gezond, zoodat er vim een welberaden, kraohtigen aanval moeilijk sprake zou kunnen zijn' Waar is do leider? Welk is het devies? Ja, waar is de partij Is zij 't, die zich afgescheiden heeft en op eigen hand vrijbuit Is zij 't de groep jon geren, die niet willen scheiden, maar ook niet te vroden zijn met het doode punt, waarop wij sohjjuen te staan Is 't de groep „dootrinairen", of is 't de tros, die men oud-liberalon waande, en die nu, de een voor den andor, komen te kennen geven, dat zij volstrekt niet willen blijven stilstaan, maar in tegendeel lang niet afkeerig zijn van de dingen des nieuwereu tijd»leerplicht, algemeen of nagenoeg algemeen stemiecht, eukele sociale hervormingen P Laat iemand het antwoord op deze vragen kun nen geven, en hij zal eene weldaad bewijzen aan zoovelen, die eerlang moeten kiezen en gaarne zou den willen wuton waarvoor zjj ter markt gaan. Het liefst zou men zeker tot antwoord krjjgen, dat al deze deeleu slechts een grooter of kleiner eind van elkander af staan, maar toch alle op ééne lijn. Zjj hobben dus allen éen doel in het verschiet de ontwikkeling onzer maatschappij in dier voege dat er plaats is voor allen, en kunnen daarom, zon der verkrachting van geweten, samenwerken om te verwijdoren wat hun in den- weg staat. Zal men voor Juni tot inzicht komen dat dit mo gelijk en zelfs noodzakelijk is? In dat geval is het zeker niet minder noodzakelijk aan de kiezers een heldere voorstelling te geven van hetgeen de liberale partij vau het punt waarop zjj, als goheel, nu staat, eu van het doel waar zij heen wil. Dit zij het devies, waaronder men zich vereenigt. Dan nog, gelijk bij de andere partijen, een erkend» loider, want zonder stuurman geen behouden varen! De Koninklijke Harmonie „Apollo's-Lust" Eiitd- Mmen, hoopt dezen zomer haar vijftigjarig Bestaan soo luisterrijk mogelijk te vieren, door bet houden van een Groot Internationaal Concours voor Harmonie- en Fanfare-Gezelsohappen. De voornaamste Musici uit Binnen- en Buiteulaud zullen als jury optreden, terwijl de Burgemeester van Eindhoven, welwillend het Ëere-Voorzitterschap der Feesl-Commissio hoeft aanvaard. Het Concours zal plaats hebben 5, 6 en 7 Juli a. s. Do Transvaalsche regeering heeft een wetsontwerp openbaar gemaakt van dff vMgenile» htrokking. Naardien er bij den Volksraad mfljjks vele adressen worden ingezonden, geteekend doorqieraonen die hunne belasting niet hebben beiaald, en naardien het moeilijk is, te kunnen beoordeelen of de naamteekeningen op die adressen ocht zijn en of do personen, die zelf hebben onderteekend, met den inhoud en er van bekend waren „De zon is ook al ondergegaan," zeide hij droo- mend, terwijl hg van het venster uit naar het westen zag, waar het avondrood begon te verbleeken, maar eensklaps zag hg daar in zijne verbeelding, juist op de plaats waar de zon ondergedoken was, hst scboone hoofd, met het goudroode baar en over moedig schitterende oogen. Na een half uur kwam 'een bediende hem in zijne overpeinzingen storen, hem zeggende, dat de vorstin hem in het gole bou doir wachtte. Niet zoo vlug als vroeger, gaf hg aan dit bevel gehoor hij had nog het een en ander op te ruimen of weg te sluiten, voordat hij zich door de lange gang naar deu anderen vleugel van het slot die door de vorstin bewoond werd, begaf. Toen hg haro appartementen naderde hoorde hjj in het gele boudoir spreken en van do turksche salon uit zag bjj door de geopende portière de vorstin op een fauteuil gezeten en naast haar op een klein stoeltje, met het hoofd tegen zjjne bruid geleund, zat zijne onbekende van het park 1 De vorstin had zijn zachte door de tapjjten bijna onhoorbaar gemaakte stap reeds gehoord, en riep hem reeds van verre toe: „Hans, bedenk eens wat een groote verrassing en nog grootere vreugde I Sol is, zonder kennisgeving teruggekomen en heeft mjj verrast. En nu is alle», alles weer goed I" Wordt vervolgd.) „Is de vorstin gezond is zij opgeruimd?" «Zeker beide," antwoordde Weiher. «En," zjj aarzelde blijkbaar bij die vraag, „en is die die vrijheer von Weiher er ook reeds „Gij legt zoo merkbaar den nadruk op „ook" en reeds," zeide hij, terwijl hg haar ondeugend aanzag. «Ja, hij is er ook reeds." Maar toen hij zich nu op een vloed van woorden had verheugd, zag hij zich hierin zeer bedrogen zijne gezellin antwoordde in 't geheel niet. Reeds was het slot in het gezicht, toen zij zich tot hem wendde, met de woorden «Zeg mij eens, wat is dat voor een mensch, die baron von Weiher? Is hij aardig of vervelend, goed of slecht?" „Hij zal waarschijnlijk de eer hebben, aan u te worden voorgesteld!" „Ja natuurlijk, en daarbij zal een van ons bei den zich zeer dwaas gedragen!" „Is dat zoo noodzakelijk?" „Zeer zeker. Maar gij zult er niet bij zijn." „Dat zal ik zeer zeker wèl 1" „Dat zult u niet!" „Misschien. Wanneer wij aan elkander voorgesteld waren, zou ik u een weddingschap voorsteilen." „Dat kunnen wij ook als twee onbekenden doen. Waarom zullen wij wedden?" „Om alle schatten van de wereld." „Nu, dat is sterk. Wat verbeelden die zooge naamde heeren der schepping zich toch niet altijd willen ze gelijk hebben. Hier," en met blozende wangen wees zij op. een gouden hart met briilianten en een prachtige robgn bezet, dat aan een gouden kettinkje om haar hals hing, „bier, dit hart schenk ik u, wanneer gij bjj mijne voorstelling aan die af- schuweljjken baron von Weiher tegenwoordig zjjt. Gij zult er dus zeker niet bij zijn, want dit hart heb ik vjn mijn armen papa gekregen en ik zal er nooit van scheiden, nooit. Begrijpt u?" Hg boog diep. „Het is een prachtig kleinood," zeide hij met moeite zijn lachen verbergend, „meer nog; het be hoort u, en het is niet grooter dan een eenmark stuk bijgevolg kan ik het aan mjjn horlogeketting dragen. Maar al had het ook de grootte van een vijfraark8tuk...." „Dan zou het u toch nog lang niet op uw maag slingeren, want gij zult het niet krijgen," viel zij hem lachend in de rede en liep vlug als een ver schrikte ree op het slot toe, waarin zij spoedig ver dween. Hij kon het vroolijke lachen maar niet vergeten, en daar stond hij onder de boomen, met het reis- taschje van zijne onbekende in de hand en zag haar na, hoewel zij reeds lang verdwenen was. Eindeljjk ontwaakte hjj als uit een diepen droom en zuohtte diep, terwijl bjj naar het slot ging en de reistasoh in de ontvangkamer leggende, zocht bij zijn kamer op. De lust, om uit te gaan, was hem geheel ver gaan en naardien ook de behandeling dier adressen veel kostbaren tjjd vordert en groote uitgaven ten gevolge heeft, stelt de regeering aan den Volksraad voor, de volgende bepalingen vast te stellon. Geeue adressen zullen voortaan door deu Volksraad worden behandeld dan die geteekend zijn in tegenwoor digheid van een landdrost, raadslid, veldoornet, vrede rechter of eenig ander ambtenaar der Regeering. Zoodanige landdrost, enz. zal op het adres mooten certifioeeren, dat de adressanten in zijne tegenwoordig heid hebben geteekend en bewijs hebben geleverd van betaling der door hen verschuldigd,e belasting voor het afgeloopen jaar. Niemand zal gerrohtigd zjjn eenig adres tn leokenen tenzij zoodauig bewijs is geleverd ten genoego van een landdrost, raadslid veldoornet, vrederechter of ander ambtenaar als voormeld. Overtreding tegen deze wet zal worden gestraft met eene boete, geen 5 te bovengaande, of bij gebreke van betaling met gevangenissraf van niet meer dan 14 dagen. In bet „Maandblad tegen do Vervalschingen" von den wij volgende mededeeling over de bereiding van Champagne De bereiding van den Champagne dateert van het einde der elfde eeuw. Destijds was hjj niets anders dan een roode wijnsoort vun uitmuntende quuliteit en uitsluitend voor do vorsteljjke tafel bestemd. Eerst omstreeks 1670 gelukte het oen bjjnn witten Champagne te vervaardigen, waaraan men in 1739 eon rose tint wist te geven, 't geen door de liet heb bers zeer gewaardeerd werd. Intusschen was de champagno reeds vrij algemeen bekend geworden, maar nog meer opgang maakte die drank, toen Féiignon, een monnik van de abdjj Hautvilliers, er in 1710 in slaugde hem zijn mous- seerende eigenschap te geven. Sommigen waren toen" van meening, dat het sterk schuimen van den wjjn een gevolg was van Je hevige werkiug der bijgevoeg de kruidenanderen dachten dat de werking too- geschreten moest worden aan de wranghoid der wijnen, omdat de mousseerende wijn zeer wrang was; nog anderen sohreven de uitwerking too aan de maan, alsof het vau den tijd zou afhangen waarop men den wijn aftapte. Niets van dat allesalleen door zorg vuldig snoeien van don wjjnstok, het juist gekozen tijdstip van den oogst en de vermenging van den wjjn van verschillende gewassen werd Pérignon in staat gesteld zjjn mousseerende wjjn te vorkrjjgen. Toen men overtuigd werd van de onschadelijkheid van Pérignon's wijn en wist dat deze wijn zijn eigen schappen te danken had aan de bereiding enz., nam het verbruik zoodanig toe, dat de vervaardiging van Champagne de hoofdbron der inkomsten van de abdij werd. De fabrikatie van den Champagne, welke drank een paar eeuwen geieden den naam droeg van vin suutant, vin moutten», taute-louchon, geschiedde toen eenigzina anders dan tegenwoordig. Bij de fabrikatie moet oen bijzondere zorg in acht genomen wordeu. Eiko trosch wordt afgesneden en van vuil ontdaan. Na het persen doet men de wijn in tonnen, waarin hij na eenige dagen begint te gis ten. Bij het invallen van de vorst, op welk tjjdstip de gisting is afgeloopen, wordt de wijn in vaten ge daan van zeer grooten inhoud en nu wordt hjj ver mengd mot wijn van verschillende gewassen, en vooral de wjjn van blauwe met dien van witte druiven, waardoor de qualiteit verbetert, daar die soorten zich als ware het wederkeerig aanvullen. In het vooijaar, gewoonlijk iu de maand Mei, wordt de wijn op tlesschen afgetaptna gekurkt en van ijzerdraad voorzien te zjjn, worden de flesschen op boven elkander geplaatste latten gelegd. Dan be gint de wjjn na twee of drie wekon te werken, en wanneer hij in dio mate mousseert, dat gevaar voor het springen der flesschen bestaat, worden dezo in koele kelders vervoerd, waar zij drie tot vier jaar blijven alvorens in den handel gebracht te worden. Na oen voldoenden tjjd in de kolders vertoefd te hebben, plaatst men de flesschen mot den hals naar beneden op tafels, die van openingen voorzien zijn. Zjj blijven aldus een of twee maanden staan en worden dageljjks geschud, totdat het bezinksel, dat in de flessohen ontstaan is, zich op de kuik heeft afgezet. Daar een gedeelte van de in den wijn aanwezige suiker zich in alcohol en koolzuur omgezet heeft, is men genoodzaakt ter veraangenaming van den smaak de flesschen aan te vullen met een zoete vloeistof, bestaando uit kandijsuiker en ouden in reserve ge houden wijn of fijnen cognac. Men gaat daarbij als volgt te werk Wanneer het bezinksel zich geheel op de kurk afgezet heeft, neemt de werkman elke nesch in de linker hand, in dier voege dat de hals naar boneden gekeerd ishjj ontkurkt de flesoh, verwijdert het bezinksel, waarna de ontstane ruimte ra.°' deJrandjjsuiker-oplossing wordt aangevuld. On middellijk worden de flesschen met een nieuwe kurk gesloten, van ijzerdraad, etiquetten en capsules voor zien, dan ingepakt en verzonden. Do redacteur van dit blad had gelegenheid te Reims de bovenbedoelde fabrikatie te zien. Een bezoek aan de grootsche inrichting van VePommery is zeer de moeite waard. De ontzaglijke kelders, die winter en zomer een temperatuur van 8 a 10° 0. hebben, bevatten een waarde aan Champagne van millioenen guldens. De wanden van kalksteen zijn hier en daar door beroemde fransobö schilders van toepasselijke toekeningen voorzien. De verlichting geschiedt hetzij door lichtgaten van boven, hetzij door electrisch licht. Ten slotte zij nog vermeld, dat buiten Frankrijk het verbruik van Champagne veel grooter is dan in dat land zelf. Interessanter is het feit, dat in het al gemeen veel meer «echte Champagne" gebruikt wordt dan Frankrijk kan voortbrengen, In het „Künstlerhaus" te Weenen zal eerstdaags een tentoonstelling gehouden worden uitsluitend van werken van den Nederlandsohen kunstschilder Josef Israels. Een eigenhandige brief van Charles Dickens (over den dood van Grip, den raaf) heeft bij een onlangs gehouden vorkooping te Londen JE 15 186) op gebracht. Blijkens den „Gymngsten-Almanak," waarvan de veertiende jaargang onder redactie van den Heer J. J. Wopkes Jz. bij de firma Ipenbuur en van Seldam to Amsterdam is verschenen, zijn er thans in Nederland 278Gymnastiek-vereenigingen,dieover 145 gemeenten zijn verdeeld en waarvan 15 door en voor dames zijn opgericht. Amsterdam alleen telt niet minder dan 27 dergelijke vereenigingen waaronder 4 voor dames. Ten bewjjze, dat ook do verschillende takken van nsport" in ons land beoefgnd worden, dienen de volgende cijfers uit deu „Sport-Almanak," waarvan de zesde jaargang eveneens onder redactie van den Heer Wopkes jbij dezelfde firma is verschenen. In het geheel zjjn er ongeveer 470 sportclub; daaronder zijn 67 van wiolrijders, 65 van cricket- en voetbal- spelers, 126 van scherp-' en handboogschutters, terwijl ook het kolven, kaatsen, zeilen en roeien en het lawtennisspel meer en meer beoejpnaars vindt. In Italië, o. a. in de Abruzzen, is dozer dagen zooveel sneeuw gevallen, dat het spoorwegverkeer hier en daar gestremd is. Do Hertogin-weduwe van Albany, schoondochter van Koningin Victoria, heeft verleden week met eenige dames voor eeno commissie van geneeskundigen met gunstig gevolgd examen afgelegd voor zieken verpleegster. Toen eergisteren avond werklieden van den Werk hond aan den zeekant te Scheveningen bezig waren aan een huis en bokkingrookorij zand, dat opge schoven was, weg te graven, stootten zij op 2 meters diepte op pakken, die welke bleken dynamiet te be vatten. De commissaris van politie te Scheveningen, die hiervan verwittigd dadelijk aanwezig was met eenjge beambten, beeft de gevaarlijke stof heel voorzichtig met de hauden doen uitgraven, ten einde ongelukken te voorkomen, en daarna do geheele partij vernietigd zooais hij dit in 1883 met duizen den kilogrammen deed, nadat het dynamiet- en bus kruitschip aldaar in December van dat jaar was gestrand. De nu gevonden partij bestond uit 30 a 40 kilo, was nog geheel in gaven staat en is waarschijnlijk indertjjd na de stranding door iemand aldaar begraven. Bjj den op 22 Februari te Christiania gehouden wedstrijd op sohaatsen is de baan van 1609 meter door Hagen in 2 min. en 5 7 Vb sec. afgelegd, terwijl Cormick er 3 min. en 4s/6 sec. voor noodig had. De baan van 4827 met- r werd door Hagen in 9 min. en 15 sec., door Cormick in 9 min. en 88 sec. afgelegd. Hagen js dus, zegt een telegram uit Christiania aan de Duitsohe bladen: „Champion of the World" en verwierf met den prijs van 500 kro nen de groote gouden inedalje. Bij de jongste watervloeden in de Transvaal zijn o. a. een drietal Nederlanders, ambtenaren in Trans- vaalschen dienst, de heeren Borel (rader en zoon) en de heer Coops verdronken, door he.t buiten de oevers treden der Pienaartsrivior, waardoor zij werden mede- gesleept. In de Vaalrivier verdronken 27 Vrijstaat- Bohe boeren, die met twee ponten den overtocht wilden wagen. Zjj waren aan het „trekken" en hunne vrouwen en kinderen stonden aan den oever. Plaatsgebrek belet ons heden uitvoeriger nieuws mede te deeleu uit de heden ontvangen Zuidafri- kaansche bladen. *De Egyptische troepen, onder leiding der Engel- sche officieren van Suakim en gesteund door een afdeeling van het Engelsche bezettingscorps, hebben Tokar op de Derwischen heroverd. Tokar is oen gewichtige plaats, gelegen in een oase, ten zuiden van Suakim en niet zeer ver van de kust. Telkens vestigen zich Osman Digna's troepen te Tokar, ten einde van daar Suakim te bestoken, maar nu is hun dit steunpunt voor hun strooptochten ontnomen, daar te Tokar een garnizoen is achtergelaten, dat voor taan deze plaats bezót zal houden. De innoming van Tokar schijnt, naar de jongste berichten te oordeelen, een flink volvoerd en met vol komen succes bekroond wapenfeit te zijn gewtest, dat den Egyptischen troepen onder hunne Engelsche aanvoerders tot eer strekt. In den vroege^morgen van den 19den rukte de Egyptische strijdmacht op, en te middag was, na een ernstig gevecht, Tokar genomen. Men vond er twee kanonnen en eenen aanzienlijken voorraad ammunitie, ten bewijze strekkende dat de Derwischen do plaats hadden willen maken tot eeno basis van vijandelijke operaties. De vijand, 2000 man sterk, met een gelijk aantal in reserve, werd aangevoerd door Osman Digna's voornaamsten luitenant, Osman Naib, die, met en benevens al de andere aanvoerende Emirs, onder de gesneuvelden werd gevonden. Zevenhonderd dooden, van deii kant der Derwischen, bedekten het slagveld. De verliezen aan Egyptische zijde bedroegen 18 ge sneuvelden, onder welken de Engelsche kapitein Barrow, en 46 gekwetsten. Osman Digna zelf heet met 30 ruiters naar Kassala te zijn gevlucht. Aan de verovering van Tokar wordt groote betee- kenis gehecht, niet allee»'uit een strategisch oogpunt, maar ook om de waarde van het districht zelf. Het gewest heeft een goed klimaat, is rijk aan water, eu bracht indertijd aanzienlijke hoeveelheden graan en katoen op. De voorzitter der Italiaanscbo Kamer Biancheri heeft zijn ontslag genomen, naar men wil tengevolge van een manouovre der linkerzijde. Daar hij aan een oogziekte lijdt, zal hij zich een herkiezing waarschijn lijk niet laten welgevallen. Do oppositie stelt als zijn plaatsvervanger den oud-Minister Zana^delli can- didaat. In den Ministerraad zou volgens de Fanfulla gesproken zijn over de vraag, of het niet raadzaam was den tekst van het tusschen Duitschland, Oosten rijk en Italië bestaande bondstractaat openbaar te maken. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Ni- cotera, moet het verlangen om het ter openbare kennis te brengen geuit hebben. Ter verdediging van zijn voorstel voorde hjj aan, dat het afzonderlijk tractaat tusschen Duitschland en Oostenrijk reeds langgeleden bekend is gemaakt, en er bestond dus geen enkele reden voor Italië om zijn verbintenissen geheim te houden. Do Minister-President Rudini zou in beginsel niot tegen do openbaarmaking zjjn, die strekken kan om Frankrijks argwaan ten aanzien van Italië weg te nemenmaar hij wilde vooraf Italie'8 bondgenooten raadplegen. De ministerieele crisis te Servië is nu spoedig op gelost. In plaats van generaal Gruitch is nu de voorzitter der Schuptschina en burgemeester van Bel grado Paste als president-minister opgetreden. Het radicale kabinet-Gruitch viel wegens de verdeeldheid, welke onder de radicale meerderheid heerscht. Deze verdeeldheid is echter door de crisis niet verdwenen, zoodat ook het ministerie-Pasic geen lang leven voor speld wordt. In de Argentijnsohe republiek is de toestand nog niet gelijk die wezen moet. In de hoofdstad is de orde na den aanslag op generaal Roca niet gestoord, maar volgens een te Parijs, ontvangen telegram, dreigt te Cordova weer een opstand uit te breken. Presi dent Pellegrini heeft echter besloten krachtig op te treden, indien de aanhangers van den vorigen presi dent Celman in deze provincie weer een opstand tegen de regeering verwekken. Heden overleed onze geliefde Broeder en Oom, de WelEdele Heer CORNELIS SI MON van VLIET, tjjdig voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, in den ouderdom van ruim 80 jaren. Wed. B. J. SMELT Fzn., VAN VlIST en Kinderen. Gouda, 22- Febrtori ,1891. vraagt ten spoedigste

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2