Buttenlandscb Overzlcbt. willen getroosten. De gelegenheid om dit te doen I wordt geboden door hot lidmaatschap van do Kamer, j Tegen een bijdrage van f 12.60 per jaar kan men lid worden van de Kamer voor oen jaar, of, indien men dit mocht verkiezen, door storting van 126 lid voor zijn leven. Er behoeven dus slechts 240 leden le worden ge vonden, om de oprichting der Kamer van Koophan del mogelijk te maken. De commissie vertrouwt, en zeker niet te vergeefs, dat ook in ons land velen zullen worden gevonden, die het goede doel op deze wijze willen helpen steunen. Wie lid wil worden, kan sich aanmelden bij onzen consul, den heer Maas, 40 Finsbury Circus, Londen E. C. Van een meubelfabrikant te vorderen dat hij de wereldhistorie in de fijnste puutjes kent, zou zeker een ongehoorde eisch zijn maar dat hij geen totaal onbekende zij op hot gebied der historie, voor zoo ver die met de stijlen aanrakingspunten heeft, is ongetwijfeld niet te veel gevorderd. Dezer dagen kwam ons echter een vermakelijk staaltje ter ooreD, waaruit blykt, dat bij sommige meubelfabrikanten zelfs deze eisch wel wat kras is. Een meubelfabri- kant geen baasje, maar een baas van een onzer grootste steden, bij een klant ontboden en door dezen gevraagd, hf*e hij het best zijn huis zou meubelen, kreeg ten antwoord «Wel, u kunt 't krijgen zooals u wiltLouis XIV, veertiende eeuw, Louis XV, vijftiende eeuw, precies zooals u maar verkiest Tableau Gelukkig voor dien meubelfabrikant, dat er geen •tij 1-Hein rich von Reuss bestaat, want hij zou raar hebben staan kijken, zoo zijn klant hem een toekomst- ameubleraent-Heinricb von Reuss XXIV, vier-en- twintigste eeuw, had besteld [Tijd.) Een commissionair wilde in een spoorwagen te Heerenveen een raampje laten zakkfen, dat te hoog was opgehaald, zoodat het er onderdoor tochtte. Bij het neertrekken brak het, het raam was te hoog op getrokken en wilde niet zakken. De hoofdconducteur vroeg der. commissionair 2 af, welke deze, tegen ontvangst eener kwitantie, betaalde. Dadelijk wendde de commissionair zich tot het hoofdbureau te Utrecht (afdeeling reclame) en spoedig ontving de commissio nair van den chef te Heerenveen 2 terug. Later bleek hem, dat de man, te Leeuwarden met het poetsen der wagens belast, wegens het tg hoog op halen van het raam met 3 beboet was, en gaf hij dezen m&n, die 6 's weeks verdient, I terug. Een deskundige beweerde, dat het glas niet meer dan 75 cents kost. (Pr. Am. Ct.) Officieel wordt medegedeeld, dat de geneeswijze, door professor Liebreich gevonden, bestaat uit de stelselmatige toepassing van een onderhuidsche in spuiting van cantharidinzore-kali. Het middel schijnt niet alleen bij tuberculose, maar ook bij andere in fectieziekten, indien het juist wordt toegepast, zijn genezende werking uit te oefenen. De krachtige in vloed van het middel is buiten twijfel. De proef nemingen, door de doctoren Frankel en Heimann in hun kliniekcu daarmede genomen, zijn gunstig uit gevallen. Professor Liebreich verklaart, dat hij, voordat zijne onderzoekingen geheel waren afgesloten, genoodzaakt werd alles mede te deelen. Juist zoo is het ook niet, anders keer ik dadelijk om," riep Sol half lachend, half ernstig. «Goed, daar gij mij tot cavalier hebt gekozen, kril ik stil zijn," beloofde hij. «Nu, dan vooruit!" riep zij vergenoegd, en voor waarts reden zij stapvoets naar den rijweg toe, die bnn oen sneller tempo veroorloofde. «Daar de gelegenheid zoo gunstig is," ving Weiher na een poosje aan, «moet ik n aan iets herinneren, dat gij schynt vergeten te zijn. Een kleine wedden schap, die wij met elkander hebben aangegaan." «Die geldt niet, viel zij lachend in, «die hebt u gewonnen terwijl gij vooruit zeker was van uw zaak." «Pardon. Gij hebt er op aangedrongen." «Ja maar, U wist toch., dat u zelf «Die afschuwelijke baron Weiher was", voltooide hij lachend baar zin. «Nu ja," zeide zij diep blozend, «rik kende u toen niet." «Weddingschappen gaat men slechts met elkaar i»n ajg men van zijn zaak zeker is," hernam Weiher. «Juist daarin ligt het joist! Gy wist zeker, dat u winnen zou." «Naiuorlyk. Ieder ander zou het ook gedaan hebben." «Nu goed," riep zij uit, bot hart behoort u. «Het is n natuurlijk hetzelfde of het dit of iets anders is, waarmee ik mijn schuld afdoe V «Zou iemand zich in plaats van iets moois iets prof. Koch gegaan. De minister Von Gossler betoont ook in deze ontdekking groote belangstelling. In do dezer dageu gehouden zitting van het ge neeskundig genootschap verklaarde prof. Liebreich, laugs welken weg hij tot aanwending van de can- tharidinzure-kali gekomen was. Hij zeide vorder, met betrekking tot de werking van het geneesmid del, dat het, naar hij meende, eene verhoogde soreuse transfusie te voorschijn riep, waarby de slecht ge voede cellen werden gevoed, of de bacteriën werden vernietigd. Bij proeven op raenschen, door middel van onderhuidsche inspuiting had hij meestal slechts 0,2 milligram aangewendde uiterste hoeveelheid was 0,6 milligram. Dr. Heimann gaf verslag van zeer gunstige resul taten by '27 met Liebreich's middel behandelde zieken, hij stelde aan de vergadering een zieke voor, die aanvaukelijk bijna Meramoloos was, doch thans met heldere stem zong& Prof. Frankel gaf verslag van 15 gevallen. Beide geneesheeren zeiden nog, dat alle zieken gedurende de kuur hunne gewone bezighoden niet behoeven te staken, en dat aan sommigtn zelfs het tabakrookeu wordt vergund. De directeur van de Wetterwarte der «Kölnische Zeitung," dr. Hermann Klein, spreekt in zijn tijd schrift «Gaea" over do oorzaak van de buiteugo- woon lango vorstperiode in dezen winter. De tot hiertoo opgestelde hypothesen nemen als zoodanig bf e< ne verandering in den loop van den golfstroom aan, of eene ophooping van drijfijs en ijsbergen aan de kusten van Noord-Europa. Terecht wijst hij op de onjuistheid van beide meoningen. Zeer zonder ling kliukt vooral de bewering van den Frauschen onderzoeker Gautbier, dat de golfstroom door eene onderzeesche vulkanische uitbarsting van richting zou zijn verunderd. Zulk eene uitbarsting, al ware zij nog zoo hevig, kau onmogelijk den loop wijzigen van eene zoo reusachtige strooming, die, gelyk alle groote zeestroomen, door do heerschende winden in hare richting wordt bepaald. De gestrengheid of zachtheid van onze winters is uitsluitend afhankelijk van de verdeeling van den luchtdruk. Des winters ligt boven Siberie een gebied van boven luchtdruk, tengevolge van de groote aldaar heerschende koude. Soms verschuift dit zich naar het westeu, zoodat de barometer dau in bet midden en noordwesten van Rusland buitengewoon hoog staat, en de lucht druk van daar langzaam afneemt naar Groot-Brit- tannie en Ierland en Zuid-Europa. In dat geval waaieu er in Middel-Europa hoofdzakelijk oosten en zuidoosteuwinden, die ons rechtstreeks de koude van Rusland toevoeren. Zoo was het in Januari 1838, 1842, 1861, 1872 en 1879, en ook nu, en wel in sterker mate dan in een dier vorige jaren. Tengevolge tan deze westelyke uitbreiding van den hoogen luchtdruk liggen de atlantische depressies of gebieden met lagen barometerstand allo veel meer naar het westen dan in normale omstandigheden. Terwijl die depressies zich nog in October en No vember herhaaldelijk met groote snelheid van Noord- Amerika over den Oceaan naar Europa verplaatsten, bleven ze in December vry dicht bij de Amerikaan- sche kust. Daar zy het zijn, die den regen aan brengen, ia hieruit te verklaren, dat in Europa tege lijk met de droogte groote koude heerschte, terwijl io de Oostelijke Staten van Noord-Amerika een i reusachtige regenval plaats had. Natuurlijk kan men nu verder vragen, waaraan deza abnormale luchtdruk verdeeling van onzen winter op hare beurt is toe te sQbryven. Voorloopig is. dat nog niet uit te maken, daar men nog niet den geheelen weerstoostand van het noordelijk halfrond kan overzien. Alleen is het zeker, dat ze niet ge zocht moet worden in de Noordpoolstreek, maar in de equatoriale zone. Do sterke verwarming aldaar geeft den stoot tot alle bewegingen in de lucbtzea der aarde. Den 31 sten December werd er bij de Javaschs bank te Soerakarta ongeveer zestig duizend gulden aan bankpapier door inlanders tegen zilver gewisseld. De bank word bestormdwat ook do agent deed om die inlanders aau het verstand te brengendat zij dom deden om zooveel zilvergeld le bewaren met het oog op de ketjoepartijon, het hielp geen zier, zoodat de heer Keuchenius zich verplicht zag den resident van hot geval keunis te geven. De aanlei ding tot deze storm moot geweost zijn eene advertentie van de directie der Javasche bank betreffende het intrekken en buiten omloop stellen der door do bank uitgegeven en nog niet ingewisselde biljetten, behoo- rende tot de emissiën 182146, 1846—51, 1851— 64 en de biljetten van 50, behoorende tot de emisie 186466, welke advertentie uit misplaatste zuinigheid in do te Batavia, Samarang en Soerabaja verschijnende Hollandsche bladen werd geplaatst. Was deze advertentie ook in het te Soera-Karta verschijnend Javaansch blad geplaatst, voorzeker had geen kwaad willige den inlander kunnen wijsmaken dat alle bank- jetten op den Sisten December moesten worden ingewisseld. By den arafioenpachter werd dien dag 50.000 gewisseld tegen agio van \°!w De daling van het zilvergeld was een op zich zelf staand iets en eindigde met het opvatten in het Klatenscho van een paar Chineezen. Do eene of andere verfrissohing tijdens eone langs spoorwegrois kan aangenaam zijn, mits niet zoo duur betaald als door den koopman O., uit Tiflis, wien zij óp de lijn Eydtkuhneu-Wilna, op zijn terugreis van Berlijn, een somraotjo van 4000 roebels, benevens een gouden horloge met ketting kostte G. was naar Berlijn geweest om zich wegens longaandoening daar volgens Koch's geneeswijze te laten behandelen, en keerde in nog zwakken toestand naar Rusland Urijg. Kort voor Wilna gevoelde hij zich byzondsr mat, en nam daarom gaarne een hem door een pur mede-reizigers aangeboden glas wyn ter versterking of opwekking aan. Reeds spoedig na het gebrsik van dien wijn, die met een verdoovend middel ver mengd was, verviel G. in een diepen slaap, om bjj zijn ontwaken te bemerken, dat hij bestolen was voor bovengenoemd bedrag. Op dezelfde spoorlijn werd nog een geestelijke 8000 roebels ontstolen door eene dame, die zich met hem in dezelfde coupé bevond. Zy bood den geestelijke, die eveneens over eenig onwelzyn klaagde, haar reukfleschje aan, waarvan hjj gebruik maakte, om ommiddellyk daarop In een diepen slaap te vallen en later tot minder aange name ontdekkingen te komen. Eene zeker wel buiten bedoeling liggende verwis seling had dezer dagen aan het Noorder-station te Parijs plaats, Keizerin Frederik, die daar met den sneltrein Tan 6*/j ure verwacht werd, arriveerde eerst leelijks willen laten geven?" vroeg Weiher strak voor zich uitziende. «Nu ook goed, het hart behoort u," bracht zij met half vei stikte stem uit. «Wie heeft het als prijs vau de weddingschap ge noemd, gij of ik?" vroeg hij. «Wilt u mij het nog een paar dagen laten Slechts zoolang tot ik my in het verlies ervan heb getroost," vroeg zij na een kleine pauze. Met een snelle beweging greep Weiher de kleine hand die de teugels hield en drukte haar zacht «Hebt ge werkelijk geloofd, dat ik in ernst sprak? Neen Sol, gij zult uw hart behouden." «Het is evenwel uw rechtmatig eigendom," ant woordde zy en zag hem met hare groote oogen dankbaar aan. «Dan bewaart gij het maar, tot dat ik het terug vraag," antwoordde Weiher, en zijn stem beefde zonderling terwijl hij sprak. «En wanneer zal dat gebeuren?" vroeg zij. «Nooit" riep hij met kracht uit, zonder haar aan te zien. «Nooit," herhaalde zy werktuiglijk, en er lag in dat kleine woordje veel meer dan het scheen toen zij het uitsprak. Zwijgend reden zij nu verder en daar waar twee verschillende wegen naar het slot voerden, sprak Weiher: «Rijdt na alleen door het park terug. Sol; ik keer door het dorp naar huif I" Zij knikte en reed zwygeüd, zonder groet, den aangeduiden wegzóó langzaam, dat de meme ver wonderd den kop schudde, want dat was hdar met de gravin Sol nog nooit overkomen. Wei her zag haar na, tot zy tusschen de boomen van het park verdwenen was. «Groote God, wat zal daarvan komen?" vroeg hij zich peinzende af. Van nu af aan, had de vrije, zorgelooze omgang tusscben hen beiden opgehouden, wantj zonder dat ze er een woord over gesproken hadden, wisten qj, dat zij elkander beminden. En zoo vermeden q elkaar en hoewel er geen reden voor was, verzwegm zy hunne ontmoeting in het woud, zoowel voor df vorstin als voor ieder ander. De vorstin merkte dit in het eerst niet, toen echt* viel het haar op, dat hare steeds zoo vroolyke docht» stil en afgetrokken was. «Zy zal misschien haar maag bedorven hebben, meende haar broeder lachend toen zijne moeder «r over sprak, want hy kon niet denken, dat zijne zot* ter, die steeds een vroolyke speelgenoot van hm geweest was, iets ernstigs had, dat haar zoo-stil maakte. Het was twee dagen later. Nieuwe gasten waren op Kircbberg aangekomen en het was in het »wl weer even druk als andere jaren op denzelfden tyd. Wordi vervolgd^ te middernaoht. De nieuwsgierigen, die zich by hot station verzameld hadden, om do moeder van den Duitsoben keizer te zien, kregen ter vergoeding hun ner teleurstelling de ex-keizerin Eugenie te aan schouwen, die terzelfder ure van Boulogno komende, don trein verliet en plaats nam in het rijtuig van den stalmoester haars zoons, den heer Rainbeaux, en daarmee naar diens woning reed, om na een kort verblijf hare reis naar San Remo voort to zotten. Nu wordt verhaald, dat eene vrouw, die met een groot bouquet iu de hand keizerin Frederik ten 6 ure stond op te wachton, zich hoel ongelukkig ge voelde, toen zij hoorde dat de verwachte niet in den trein was, tot zij op eens iu hare nabijheid hoorde fluisteren: «1' Impératrice, voila l'Impératrice Zoodra zij dit vernam, bogaf zij zich naar de als keizerin aangowozon dame, die in diepen rouw door een heer aan den arm geleid werd, en drukte deze de bloemen in do hand. Alzoo ontving de gewezen keizerin der Franschen wat voor oeno andere keizerin weduwe bestemd was. Ten einde jongelingen op te leiden voor don offi ciersrang buiten de Kon. Mil. Academie, was tot dusvorre bij wijze van voorbereidend onderwijs bij elk regiment infantorie eon voorbereidende cursus gevestigd, welke een jaar duurt. Bovendien was, in aansluiting met deze voorbe reidende cursussen, bij den staf van elk regiment infanterie en bij het instructie-bataljon oen cursus gevestigd, welke mede uit één studiejaar bestaat. Eindelijk volgt in rangorde van onderwijs hierop een hoofdcursus, met twee studiejaren, gevestigd te Kampen. Te Haarlem bevindt zich eeno Militaire School, met twee studiejaren, voorafgegaan door een jaar van practi8cho vorming bij bet 4de reg. infanterie. Te Delft bestaat aan den Artillerie-Cursus, van drie jaar, een gelegenheid tot opleiding voor officier van de artillerie. Iu dezen toestand komt voortaan een gcheele ver andering. Do voorbereidende enrsussen on die bij den staf van elk regiment infauterie worden vereenigd tot ééne inrichting met twoe studiejaren, terwijl de Mitiister nader in verband met het aantal leerlingen zal regelen, of by elk regt. infanterie zulk oen cur sus zal bestaan, dan wel of men zicb tot eon kleiner aantal zal bepalen. Bij deze cursussen wordt onderwijs gegeven in wiskundo Noderlandscho en Fransche taal, aardrijks kunde, geschiedenis, dienst- en exercitiereglementon. De hoofdcursus blyft gevostigd te Kampen en is bestemd ter opleiding van officieren van de infanterie en van de administratio. Het aantal plaatsen wordt door den Minister ge regeld, waarby in aanmerking is te nemen dat het gebouw is ingericht voor 100 leerlingen, terwyl van het wapen der infanterie het aantal plaatsen niet meer mag bedragen dan de helft dor vacatures voor dat wapen aan de Koninkl. Milit. Academie open gesteld. Om ain het vergelykend toelatingsexamen deel te nemen, moeten de adspiranten ten minste 19 en ten hoogste 25 jaar oud zijn en 3 jaar dienst tellen, waarvan één als onderofficier. Zy behoeven niet aan een der cursussen het onderricht te hebben gevolgd, hoewel dit in den regel wel het goval zal zijn. Het toelatingsexamen wordt in het openbaar afgenomeu. Aan don hoofdoursus wordt al dadelijk eene split sing gemaakt tusschen de adspiranten voor den dienst in de overzeesche bezittingen en die voor den dienst hier te lande. Voor hunne practisohe vorming worden de kwee- kelingen by een der korpsen van het leger gedeta cheerd, volgens door den betrokken minister nader te stellen regelen. Ten opzichtte der leerlingen, bestemd voor Indië, en voor die der administratie, kan hiervan worden afgeweken. Na benoeming tot officier zijn de leerlingen ver plicht vier jaar in dien rang te dienen. E\enals voor de cadets is de bepaling gemaakt dat zij, bij eventueel ontslag, als reserve-officier beschikbaar moeten blyven. De adspiranten, die aan het eindexamen voldoen worden benoemd tot 2e-luitenant by het wapen of dienstvak, waarvoor zij zyn opgeleid. Het gronddenkbeeld voor de opleiding aan den artillerie-cursus en de Militaire Sohool was te zoeken ra de aansluiting aan het onderricht gegeven in de oe klasse der H. Burgerscholen, om dus ook voor jongelieden, die eerst op rypon leeftijd lust gevoelen ra den militairen stand te treden, daartoe alsnog de gelegenheid aan te bieden. Voor de verwezenlijking van dit denkbeeld kan, volgens het nieuwe stelsel, de Kon. Mil. Akademie dienenook deze instelling toch is te bereiken langs den weg der Hoogere Burgerscholendoch tevens na hst doorloopen van de nieuw ingestelde cadetten scholen. Daarom kunnen de artillerie-cursus en de militaire school opgeheven worden. Het voornemen bestaat, de cadettenschool in 1892 te openen, waardoor, in verband met den tweejarigen cursus, in 1891 voor het eerst de cadets volgens de nieuwe beginselen aan de Kon. Mil. Academie zullen worden toegelaten. Ten gevolge van deze regeling kunnen, in 1891, 1892 eu 1893 nog leerlingen worden opgenomen aan den art.-cursU# en de Militaire School, zoodat in 1896, of als onkelen een jaar overblijven in 1897, voor het laatst een officiersexamen van leerlingen dier inrichtingon worden afgenomen. Daar in 1894 de Academie volgens de nieuwe grondslagen wordt geopend, zullen cadets, volgens het oude stelsel, die op dat tijdstip den officiersrang nog niet hebben bereikt, alsdan elders, denkelijk te Delft of Haarlem, hunue vordere opleiding genieten. Stelt men zich nu ten slotte de vraag, welke richting van opleiding de voorkeur vordient, dan springt in het oog, dat de cadetten-school vorrewog de meeste voordoelen aanbiedt. Eenmaal het toe latingsexamen met vrucht afgelegd hebbendé, is do adspirant zoo goed als zeker te zijner tijd den of ficiersrang te bereiken Het onderwijs aan die school houdt rekening met de latere academische opleiding, terwijl de jongelie den reeds vroeg aan orde en tucht worden gewend, en onder behoorlijk toezicht worden opgevoed. Vreerad raag het dan ook hoeten dat zich bij do behandeling van het welsontwerp zoo vele stemmen tegen deze instelling verhieven. Voor jongelieden, wier ouders woonachtig zijn in plaatsen, waar zich goede H. Burgorscholon of bij zondere scholen bevinden, kan het overweging ver dienen, hot ondorwijs aan deze instellingen tot het eind te volgen, om daarna de Kon. Mil. Academie te bezoeken. Dit is de meost geweoschto richting voor jongelieden, bij wie het plan om officier te worden nog piet volkomen vaststaat, ook voor hen wier karakter of gezondheidstoestand het geraden maakt, dat zij zoolang mogolijk onder oudorlijk toe zicht blijven. Eindelyk verdient, uit een financieel oogpunt, de opleiding by de korpsen de voorkeur. Dat geldt echter slechts tot zekere hoogte, als men let op de betrekkelijk geringe bijdrage welke voor de cadets wordt gevorderd, en op het feit dat toch ook de meeste «cursianen" wol feitelyk eonigo toelagen van ouders of voogdeu ontvangen. Bovendien is de kans van niet slagen, bijv. ten govolge van jeugdige on bezonnenheid, bij den hoofdcursus voelgrooter. Daarom schijnt hot ons toe, dat do opleiding bij de korpsen wol zal blyken te zyn een veiligheidsklep voor jonge lieden, die niet geslaagd zijn by het toelatingsexamen voor cadettenschool of academie. De ouders of voogden, die meer ia bijzondorhedon inlichting zoeken, ook betreffende den omvang der toelatingsexamens, verwijzen wij naar een handig werkje van den kapitein Engelbrogf, getiteld: «De nieuwe regeling van het Militair Onderwijs bij de Landmacht." Hbl De meeste der Berlijnsche bladen bespreken de houding der Fransche Chauvinisten ton opzichto van het bezoek van keizerin Frederik te Parys en betreuren zeer don omkeer, die zich in de stemming te Parijs begint te vertoonen. Men vreest, dat, indien de Fransche schilders zich van deelneming aan de Berlynsche tentoonstelling onthouden, hot mislukken van deze eerste poging tot toenadering een ongunstigen invloed op de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk zal oefenen. Men zal hier niet licht vorgeten, dat, indien de Chauvinistische minderheid zegepraalt over de groote meerderheid der beschaafde Franschen, daardoor de poging der Duitsche regeering om althans op het onzydige ge bied der kunst een verzoening tot stand te brengen, wordt verijdeld. Zolfs is men niet geheel gerust over het vertrek der koizerin en hoopt, dat dit al thans zonder stoornis zal plaats hebben. Nog enkele dagen in het begin van Maart en de beslissende slag aan de stembus wordt in Oostpnrijk geleverd. De toebereidselen voor de al gemene verkiezingen zyn in vollen gangalle par tyen! hebben hun candidaten opgesteld en overzien liet terrein, zich verdiepend in de meest ingewikkel de kansrekening. Verkiezingsmanifest op verkiezings manifest volgt, waarin elke nartij beloften en toe zeggingen opstapelt, welke de Kezers in de meening moeien brengen, dat hun afgovaardigden hun in den goeden staat Oostenryk een paradys op aarde willen bereiden. Zondag is bet verkiezingsmanifest der jong-Czechen verschenen, dat door onomwondenheid en stoutheid zich onderscheidt van de meeste dier merkwaardige documenten. Zy bestryden met alle macht de reeds tusschen oud-Czechen en Duitschers overeengekomen onderdeelen van het Duitsch-Czechisch vergelijk. Niet van de jong-Czechische afgevaardigden kan men ver wachten, dat zy deel zullen nemen aan de onvrucht bare en machtelooze vereenigiug met elementen der hodondaagsche rechterzyde en regeeriugspartij, welke geen gerechtigheid kent tegenover de vorderingen van het Boheemsche volk. In hun manifest verklaren de jong-Czechen nadrukkelyk, dat zij den rijksraad binnentreden met het vaste doel de oude rechten der Bohoemscho kroonlanden op autonomie te herstellen en te streven naar den federatieven staatsvorm. Treedt in Boheme, evenals elders in Oostenrijk, het radicalisme en nationalisme als zeer voornaam element bij deze algemeene verkiezingen op, in som mige deelen der der monarchie dringt zich het anti semitisme met de grootste onbeschaamdheid op den voorgrond. Iu het district Graz vooral steekt de anti-semietische beweging zoo brutaal het hoofd op en nemen zelfs rechterlijke ambtenaren zoo openlijk daaraan deel, dat het Oberland esgencht" zich ge noopt heeft gevoeld aan de gerechtshoven on reebt- bauken in zijn district een circulaire te berichten waarbij het den rechterlyken organen verboden wordt zich bij de anti-semietische beweging aan te sluiten en hun bevolen wordt, bet anti-semitisme, dat een sociaal-politiek eu.el is, den binnenlaudschen vrode verstoort, de persoonlijke vryheid bedreigt en de grondslagen van den slaat ondermijnt, met de toepasselijke strafbepalingen 9treng tegen te gaan. Geen dor partijen gaat volgens haar eigen ver klaring met zulk een vortrouwep den uitslag der verkiezingen te gemoet als de «vereonigde Duftsche linkerzijde Zij heeft zich aan alle kanten, was juist niet voor haar politieke beginselvastheid pleit, met hulptroepen versterkt. Iiier is het groot-bezit met open armen door haar ontvangen, elders liefoogt zij met het autisemitisme. Misschien met wat te groot opportunisme berekent zy, dat haar kansen overal gunstig staan, behalve te VVeenen. Nergens gaat het bij dezen verkiezingsstrijd zoo rumoerig toe als in die vroolijke hoofdstad en haar naaste omgeving. Het meest van al onderscheidt zich daarbij de voorstad Hernals, waar de bekende prins Alois Liechtenstein als clericaal antisemiet can didaat tegenover den democraat Kronawettor, hier door do Duitsche liberalen gesteund. Bovendien zyn de antisemieten van zuiver gehalte, de groep Schö- neror, nog met eon candidaat Hipp voor den dag gekomen, terwijl oen der Duitsche antisemieten men ziet het antisemitisme is als politieke partij rijk aan kleuron in Oostenrijk een eigen candidaat stelde, on eindelyk de sociaal democraten een tel- candidaat hebben. Alle vijf candidaten houden da gelijks verkiezingsbijeenkomstende prins verschijnt daar in zwarten rok en witte das, wat niet verhin dert dat die bijeenkomsten gewoonlijk eindigen met het uit de deur werpen der tegenstanders. De Engelsche oud-minister Joseph Chamberlain hield te Birmingham een redovoering over de gevol gen van den Ierschen partijtwist, de moeilijkheden waarin Gladstone zich met zijn zelfzuchtige politiek heeft gebracht en de onmogelijkheid van Home-Rule voor Ierland in den geest der betuigingen van Glads tone en zijn volgelingen. Na afloop der rede werd oen borstbeeld onthuld van John Bright, waarby Chamberlain nogmaals een toespraak hield en in herinnering bracht, dat die overleden staatsman het gewoonlijk in de politiek bij het rechte oiode heeft gehad. Met Gladstone verschilde hij, toen deze in den burgeroorlog der Amerikaansche Republiek de zijde der zuidelijke Staten koos, en toen Gladstone Parnell ter willo werd in de Iersche politiek wilde John Bright daar niets mede te doen hebben. De Engelsche regeering heeft, naar men weet, besloten over te gaan tot de benoeming van een staatscommissie ten einde een onderzoek in te stel len betreffende de betrekkingen tusschen werkgevers en werklieden. Wat do regeering met dit besluit beoogt, werd uiteengezet door den minister van koophandel, baron de Worms, die in de Carlton club te Manchester een rede hield. De stryd tusschen arbeid en kapi taal beeft in den laatsten tyd zulke afmetingen aangenomen, dat alle groote fabrieksteden en ook de hoofdstad zelve, daardoor zwaar getroffen zyn. Aan dezen stryd, die, als hy op zoo groote schaal én met zoo groote felheid wordt voortgezet, onvermydelijk tot den ondergang van een dor beide partyen zal leiden, moet een einde gemaakt worden en het is de plicht der regeering te onderzoeken, op welke wyze dit mogelyk is. De middelen hiervoor te vinden en zoo mogelyk in den vorm van een wetsontwerp te vereenigen, dit is de taak der Staatscommissie, welke de regeering weldra zal aanstellen en waarin alle partyeu en standen vertegenwoordigd zullen zyn. Dit voornemen wordt door alle partyen met in genomenheid begroet, want, hoezeer ook de meeuin- gen mogen uiteenloopen, een onderzoek wordt door allen gewenscht. Hoe dit onderzoek zal geschieden, is nog niet in bijzonderheden vastgesteld. Alleen is reeds uitgemaakt, dat het onderzoek zoowel den landarbeid, als den arbeid in de fabrieken zal bo~

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2