moedes en dochter. IBS. J 1 K? 4466. BINNENLAND. IV. NG I i 1891. Dinsdag 3 Maart. «T, IBM, FELILLETOX. 1891, ure, ecteur 'ER. liging jyieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, p p De inzending van advertentiên kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. JBGen N, uis o TUIN- lan en bjj len hoek diruveen, en grond ander te letten) der sAAR erkoopen ■EN 4 en rgens bjj •J E No 3 DAM, i De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1,25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nonuners VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. bineeren. •richt by moeten minstens (Naar M Duitaci.') CTIE i afgele- van vijf, Ned. ont ntner en enstaand gedepo- ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regelsi 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. van ge- 8 LZ. da. ;huit van Naar wij vernemen, zal Ds. 0. 8. Adama van Soheltoma het beroemde werk van Generaal Booth in onze taal overbrengen onder den titel van: «In Engelands donkerste Wildernissen en de weg ter ont- koming." In het begin van Maart zal de late aflevering het licht zien. n uur. v ft Zoon. GOUDA, 2 Maart 1891. Aan hot postkantoor Gouda en de daaronder res- sortaerende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari 1891 ingelegd f 4543.34, terugbetaald 2751.94. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2577. Een tragisch voorval viel Maandag in de recht zitting te Hamburg voor. De socialist Sigismond Berensson moest zich verantwoorden wegens door hem geuiten laster. Hoewel lijdend aan injlumia. IAADT; 1J. C, «Sol «Neem het, of vertrap het, of werp het in ’t wa ter, wat kan mij dat schelen?” riep zij snikkend, wierp toen het hartje pp den grond en vluchtte zoo snel als zij gekomen was. Weiher raapte het in het maanlicht prachtig schit terende juweel op en kuste hei. «Wie weet of ik het niet reeds vertrapt heb.” De volgende dag bracht, hoewel het reeds Sep tember was, nog eene mooie zomerzon, hoewel aan de horizon onweerswolken opdoemden. De laatste achtergebleven zwaluwen streken laag langs den grond en alles voorspelde slecht weêr, toch ging de vorstin vergezeld van Sol en Weiher nog eene wandeling door het rujme park doen. Toen zij I vrij ver van het slot waren verwijderd, werd het plotseling zóó donker, dat blijkbaar een hevige bui stond los te barsten. «Mijn hemel, hoe vreeselijk,” riep de vorstin, wij zullen geheel doornat zijn, als wij bij het slot komen. «Laten Wij maar in het prieel schuilen,” riep Sol. «Snel daarheen dan, opdat we het nog droog be reiken,” besliste Weiher. Het prieel was een klein huisje dat met alle ge makken was ingericht Er waren boeken en muziek instrumenten benevens gemakkelijke schommelstoelen en andere Voorwerpen die de vorstin gaarne gebruikte als zij er eens een zomermiddag doorbracht. Zij bereikten hun schuilplaats nog gelukkig voor dat de bui losbrak, maar nauwelijks waren zij gezeten, goudsche courant. verscheen hij voor de rechtbank en overleed plot seling gedurende de behandeling van zijn zaak. Velen zullen dezer dagen, ook in onze courant, eene groote advertentie van de «Nederlandsohe Plan- tenbotor-Maatschappij te Amsterdam hebben opge merkt. Het publiek wordt daarbij een nieuw pro duct der iudustrie aangeboden, dat gezegd wordt voor de toebereiding van spijzen oven bruikbaar te zijn als melkboter en daarbij goedkooper, vooreerst omdat de prijs lager is en ten tweede omdat men van plantenboter, die geen water bevat en dus rijker is aan vetdeelen, minder noodig heeft dan van melkboter. Het moge voor menigeen zonderling klinken en men mag er iets tegen hebben boter door een vet te vervangen, het is niettemin een feit dat een zeer groot aantal inrichtingen in Duitschland reeds sedert geruimen tijd de plantenbotergebruiken, en met goed succes gebruiken. Een aantal attesten, door do Amsterdamsche fabrikanten tot een brochuretje bijeengevoegd, leggen daarom, getuigenis af. En op grond van veler ervaring omtrent de doelmatig heid van dit plantaardig vet, zoowel bij toebereiding van gekookte spijzen als bij bakken, meenen wij onze lezers met vrijmoedigheid althans tot het nemen van een proef te mogen opwekken. Weinige minuten voor het vertrek van den snel trein, die dagelijks tusschen Bristol en Londen heen en weer gaat, verscheen onlangs eene jonge vrouw met een goed gesloten mand en verzocht een der knechten van de expeditie deze als naar Londen bestemd aan te nemen. Het pakketbureau was nog open, de mand kon afgegeven worden, de vracht van 1 shilling en 2 peace werd door de jonge vrouw betaald en zij verliet het stationsgebouw. Terwijl de weger de mand in den goederenwagen bij kisten en koffers plaatste, vernam hy een zacht kreunen, Een Duitsch medicus, dr. van Klenze, heeft ten opzichte der verteerbaarheid van kaas interessante onderzoekingen gedaan, waardoor de zoo algemeen geloofde en ook veelvuldig toegepaste meening, dat het gebruik van kaas na een overvloedigen maaltijd eene gunstige uitwerking zou hebben, wel aan *t wankelen kan worden gebracht. Daar voor deza onderzoekingen eene menschen-maag natuurlijk niet kon gebruikt worden, koos dr. v. Klenze zich eene verterings-vloeistof, die de werkzaamheid der men- schelyke maag zooveel mogelijk nabij komt. Uit eene versche varkensmaag werd 50 cM.s maagsap 2 a 3 uren met 1 gram der te onderzoeken kaassoorten dat uit de mand scheen te komen. Het vertrek van den trein werd een oogenblik uitgesteld en de postbeambten openden de mand op het perron, ten aanschouwen der passagiers. Nauwelijks was het deksel opgelicht, toen een welgevoed kind, frisch en rose, ongeveer vier weken oud, te voorschijn kwam. Voor het kind was op hooi een zacht bedje gemaakt, het had de slang van een tnelkflesoh in den mond en was door een kleine uitrusting van schoon, aardig kindergoed omgeven. Op de borst was een enveloppe vastgemaakt, waarop geschreven stond «De lieve kleine Eva Blanche komt als «Valentine” tot haar vaderzij is geboren 11 Januari 1891. Ik kan haar niet onderhouden en zend haar aan u, daar gij de noodige middelen bezit.” De «Valentinedag” in Engeland, 14 Februari, wordt als gelegenheid tot het verzenden van minne briefjes, anonyme aardigheden, surprises, enz. gebruikt De mand was zoo ingericht, dat het kind gedurende de reis voldoenden toevoer van lucht kon hebben. Op de buitenzijde stond het adres van een heer, die in South-Kensington woonde, riet kind, dat vroolijk en gezond is, werd in het hospitaal te Bristol onder dak gebracht, terwijl hare ouders opgespoord worden. of de regen viel in stroomen neer. Weiher stond aan het venster het weer te beschou wen en de beide dames hadden in een leuningstoel plaats genomen terwijl zij in een boek bladerden. Onwillekeurig wierp Weiher nu eens een blik op het sombere tooneel daar buiten en dan weêr op de be vallige groep daar binnen en de tegenstelling waa opvallend. De vorstin donker, bleek, met haar groote vra gende oogen, in zwarte zijde gekleed en een paar prachtige rozen op de borst, was nog steeds schoon, zeer schoon zelfs, maar zij zag er afgemat uit en op haar gelaat was een enkele trek te bespeuren die op een naderende ouderdom wees en die Weiher daarop nog niet had waargenomen. Naast haar Sol, de ver persoonlijkte jeugd, schooner, veel schooner als haar moeder misschien ooit geweest was, eenvoudig ge kleed en toch zoo voornaam er uitaiende als een koningin van een groot rijk, met een schitterende haardos en prachtige oogen en een zonnebloem als eenige versiering in den gordel Eene zonnebloem Hij moest steeds weer naar die zonnebloem zien, hij wist niet waarom, hij wilde en kon toch zijn blik van haar niet afwenden. Als een electriscbe vonk sprong er uit de gouden kelk dier bloem iets tot hem over en betooverde zijn hart en zijn hoofd en joeg hem het bloed, als had hij koorts, door de aderen. „Waarom zoo in nadenken, mijn vriend?" vroeg Gisterenavond omstreeks half 10 ontstond er in deze gemeente een gerucht dat er op Stolwükersluis een hevige brand zou zijn uitgebroken. De lucht zag vuurrood, een tweetal brandspuiten rukten uit en een massa menschen trok er heen. Spoedig bleek hun echter dat de brand veel verder was, nl. in het Beiersohe, bij D. Trappenburg. De woning is ge heel afgebrand en behoorde aan Mevr, de Wed. C. van der Klejjn. Het voe is gered. De oorzaak is onbekend. Alles was geassureerd. Op het veerstal, de hanepraai en vooral op Stol- wjjkersluis was de brand zeer goed te zien, zoodat daar op dit anders stille avonduur een drukte heerschte van belang. 8) «Neen, maar eene die waardig is vergeleken te worden bij dien der zon,” antwoordde hij zacht. «Ach, die arme maan, wat zal zij bedroefd zijn, want zij had zich wijs gemaakt, dat er lieden waren, die niet vleien konden.” «Maar heb ik dan gevleid!” Zij keek hem zoo vroolijk lachend en toch zoo zonderling aan, dat het Weiher bang om ’thart werd en hij plotseling haar zijde verliet, als nam hij de vlucht voor haar. Toen alle zich naar binnen hadden begeven en Weiher meende alleen op het terras achtergebleven te zijn, stond Sol plotseling naast hem, bleek, hij gend, en met een opgewonden stem zeide zij: «Daar neem dan eindelijk uw eigendom, en zij maakte het brillanten hart van de halsketting los en legde het in zijne weerstrevende hand. «Neen, neen,” smeekte hij, «bewaar gij het voor mij, zoo lang gij wilt.” «Maar ik mag het niet meer, omdat het aan u behoort, omdat ik het aan u verloren heb, mijn hart, bracht zij snel uit.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1