Bultenlandsch Overzicht. Catharina-Gasthuis, het Oude-Vrouwenhuis, het vereenigd Wees- en Aelemoeseniershuis, en tot ver hooging der subsidie voor het Bestedelingenhuis. Tot Lid der Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs wordt vervolgens benoemd de heer H. Paul, met 15 st., terwijl Dr. Schoneveld van der Cloet 1 st. verkreeg. Bij de stemming gisteren in de St.-Janskerk ge houden was de uitslag aldus: 248 stemmen werden uitgebracht voor de bestaande orde, 52 voor een kiescollege en 11 van onwaarde. De Commissie voor het eindexamen der hoogere burgerscholen in Zuid-Holland dat dit jaar te Gouda wordt afgenomen bestaat uit de heeren voorzitter dr. Juliusleden Francois en dr. Ninck Blok, te *8 Hage dr. Bremer en Paardekooper, te Botterdam; dr. Quint en Dijkman, te DordrechtBrals en Goelings, te Delftdr. Steenhuis en Horn, te Schiedam dr. Raabe te GoudaQuichard en Munk, te Gorkum. Het onderzoek van het water der Waterleiding is aldus 4 Febr. 15. Mg. permanganas kalicus per 1000 cc. 12 11.2 ff 19 a 12.6 ff ff 26ffl4 2ff ff ««ff Heden morgen is een gedeelte muur der werk plaats van den heer Brand van Straaten ingevallen en terecht gekomen op een afdak van zyn buur man. Persoonlijke ongelukken hebben gelukkig niet plaats gehad. Op Zaterdag 14 en Woensdag 18 Maart a. s. zal te Schoonhoven het toelatings-examen gehouden worden voor de Rijks-Normaalschool aldaar. Aan de openbare school te Ammerstol zal nog een ouderwijzer worden aangesteld. Zondag middag hadden er bij het overbrengen van het vaandel van het regiment der dd. schutterij te Rotterdam wanordelijkheden plaats. De eohutterij werd bemoeilijkt door bet nieuws gierig publiek, daar de politie toen nog niet aan wezig was om het terrein af te zetten, uitgenomen enkele agenten met een superieur, die van de Beurs varen medegekomen. Toen daarop de politie met een inspecteur aan het hoofd in grooter aantal ver scheen, stond de menigte zoo dicht op elkander dat er geen doorkomen aan was, zoodat de meeste agenten van politie achter het volk stonden, in plaats van er voor. Toen er door de politie ruim baan zou gemaakt worden, kwam er verzet en ontstond er wanorde. Zekere J. weigerde zich te verwijderen, en toen de agenten hem daartoe wilden dwingen, kregen zy het met anderen te kwaad. J. kwam daarop los en nam de vlucht in de Een- drachtsstraat gevolgd door agenten en een zwerm publiek. Wederom werd hij nu door de politie ge grepen, en andermaal wilde het publiek hem ver lossen, waarop men handgemeen werd met de politie, die met steenen en vuil werd geworpen. Kinderen werden omvergeloopen, vrouwen vielen niet geven kon, had ik ei van gedroomd, u hier een plaats in te ruimen, niet als vriend, maar als zoon Een diepe verraderlijke blos kleurde Weiher's voorhoofd en wangen, maar voor hij antwoorden kon, stormde Sol de kamer binnen, doch bleef op den drempel als vastgenageld staan. Is er hier iets voorgevallen?" vroeg zij hare moeder en Weiher schenen zoo anders tegenover elkaar te staan als vroeger. «Ja, mijn kind,- er is iets gebeurd," hernam de vorstin. «Uwe moeder heeft ingezien dat ze eene oude zottin was, dat zij haar eigen hart niet gekend heeft. Baron von Weiher is vrij." ffVrij!" Het klonk als een vreugdekreet; dat kleine veelbeteekende woordje, dat over Sol's lippen kwam, toen wendde zij het hoofd af. Toen zij haar oogen weer opsloeg, was zij met Weiher alleen. Zij stonden zwijgend tegenover elk ander en hij zag, op haar schoon gelaat welken strijd zij in haar binnenste voerde en hoe moeilijk haar dit viel. Ik zal u eens een sprookje vertellen, gravin Sol," zeide hij eindelijk, ff Er was eens een ridder, die uittrok om genezing te zoeken i bij de nimpf Egeria. Daar echter ontmoette hij eene schoone prinses, voor welke hij in liefde meende te ontbranden, en hij dacht wederliefde in hare oogen te lezen. En zij zouden met elkaar huwen. Doch toen kwam een zonnestraal tot hem, die haar hart aan hem verloor flauw. Een onder-inspecteur en 4 agenten van po litie werden togen den grond gedrukt. De politie zag zich daarop genoodzaakt gebruik te maken van de sabel voor eigen verdediging. De Eendrachtstraat werd schoon geveegd, en menigeen bekwam hierbij een schram, stoot of kleiu wondje, doch geen van ernstigen aard. De persoon J. en een dor overige belhamels werden overgebracht naar het politiebu reau aan de Witte de Withstraat, waar tegen J. proces-verbaal is opgemaakt. Inmiddels was het vaandel in ontvangst geno men, en trok men daarmedo heen naar de Wester straat, begeleid door do muziek en gevolgd door de duizenden menschen. In de Westerstraat was alles flink geregeld, de straat door de politie onder commando van den in specteur-controleur Vuyk afgezet, zoodat daar alles in de beste orde afliep. Dat de politie niet tijdig genoeg aanwezig was aan den Eendrachtsweg, moet liggen aan eene fout van de schutterij. Door den kapitein-adjudant was nl. schriftelijk aan de politie kennis gegeven, dat men van de Beurs zou afmarcbeeren te 2'/4 uur, doch dit is geschied te lVf uur. Om de orde te handhaven, wnren er met do noo- dige superieuren 40 agenten van politie uitgetrokken. (N. R. Ct.) Aan een particulier schreven uit New-York ont leent het Vaderland het bericht, dat een honderdtal Amerikaansclie predikanten voornemens zijn dezen zomer Leiden te bezoeken, om aldaar in de Pieters kerk een gedenkteeken te plaatsen voor Robin&on. Uit het bericht, dat het voornemen moet bestaan door vermindering van het cijfer van het jaarlyksch contingent den druk der legerwet te matigen, zou allicht kunnen worden afgeleid, dat de regeering en de commissie van voorbereiding het daaromtrent eens zouden zijn geworden. Naar wy nader nit goede bron vernemen, is dit niet het geval, en bestaat bij de regeering het voornemen niet langs dezen weg de tegenstanders der voordracht tegemoet te komen. In zijn werk «Geistige Gctraoke als Krankheits und Todesursachen in Norwegen" toont dr. Dahl aan, dat tegelijk met hét afnemen van het drank misbruik ook het aantal gevallen van krankzinnig heid afneemt. Terwyl in het gesticht by Christiania in de jaren 18561860 de krankzinnigheid bij circa 18.7 pet. der opgekomen patiënten aan misbruik van sterken drank moest toegeschreven worden, be droeg dit aantal in de jaren 1886—'88 nog slechts 2.4 pet. Ook elders in Noorwegen werd belangrijke vermindering van krankzinnigheid tengevolge van vermindering van het alcoholismus waargenomen. Ook is het aantal sterfgevallen tengevolge van alco-u holismus, reap, //delirium tremens", belangrijk afge nomen, zoo ook het aantal zelfmoorden. De Engelsche bladen vertellen het volgende, dat te 8int-Petersburg moet voorgevallen zyn. De heilige synode heeft de gewoonte, op haar eerste bijeenkomst, den czar haar gelukwenschen aan te bieden en hem haar archipastorale zegening toe te zenden. Dit had ook dit jaar plaats, maar de klerk, die belast was bet stuk, waarin de geluk wenschen en ten gevolge van weddingschap, en zij veroverde ook het zijne, hij wist niet hoe. Hij wilde echter aan de schoone prinses zijn woord niet breken en zou het zijn leven lang niet gebroken hebben, tot zij op een dag tegen hem zeide, dat zij geen riddersvrouw wilde worden, maar prinses wilde blijven, on de lietde van haar voor hem was niets geweest, dan een weinig genegenheid. Toer. boog de ridder zijn hoofd en trok weg en zag ook de zonnestraal niet weêr!" «Hij verdween dus van deze wereld hij stierf?" vroeg Sol bleek met afgewend gelaat. ffNeen," antwoordde Weiher, //zoo erg maakte de arme kerel het niet. Hy ging alleen op zijn eenzaam landgoed wonen en bebouwde zijn akkers en bewerkte zijn korenvelden." ffMaar die groeien niet zonder zon," viel Sol hem in de rede. //En bovendien, als de ridder niet van de aarde verdween, dan kon hij ook de zon niet ontgaan want de zon is overal. En wanneer ik in zijne plaats was, dan ving ik die zonnestraal op, en zou hem dwingen, myn akkers te helpen bebouwen ffZou de zonnestraal den ridder evenwel niet zeg gen, dat hij wankelmoedig was, dat hij ff Integendeel, zij zou tot de overtuiging gekomen zijn, dat de ridder niet alleen akkers kon bewerken, maar ook kon spreken, en Weder was het nacht geworden, en weder stond zegeningen vervat waren, over te schrijven, vergiste zioh en schreef in plaats van archipastoraal, archi tectoraal. De schryffout werd niet opgemerkttoen de czaar hot stuk ontving, bemerkte hij de fout en schreef toen lachend de volgende kantteekeningIk heb zoo'n zegen niet coodig. Het document werd der synode teruggezonden en veroorzaakte daar zeer veel opsohudding. Het hooge gezantschap dacht dat het zich de ongenade van den 8ouverein op den hals gehaald had en besloot, zich persoonlijk tot den czaar te wenden om hem te smee- ken het ontslag van al de leden der heilige synode aan te nemen. Zoo deed men en de czaar moest zelf de synode op de begane vergissing wijzen. In het Duitsch-Nederlandsch spoorwegverbond zyn op de tariefboeken vervolgen verschenen, welke o. a. bevatten verlaagde vrachtprijzen voor het verkeer met de stations Amsterdam, Dordrecht, Middelburg, Rotterdam en Ylissingen, en met de binnenstations den Haag, Gouda, Utrecht enz. Over den Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, zegt de Tyd in de serie artikelen Ons Ministerie: Na den val van den heer Keuchenius den man die de //Signatuur" gaf aan het kabinet, was het natuurlyk dat het anti-revolutionaire volk een andere //signatuur" verlangde. Wij zagen daarop den heer Lohman, het philo- sophisch hoofd der anti-revolutionaire partij, den signatuurdrager by uitnemendheid, zyn intrede doen in hel Kabinet, waar hij op den stoel van den heer Mackay zitting nam, terwijl de laatste, toen hem op heldering aangaande het ontruimen van zyn zetel gevraagd werd, nadrukkelijk verklaardehy, hoofd van het Kabinet! dat hy //zijns ondanks" had moeten opstaandat hij geenszins met vrijen wil het departement van Binnenlandsche Zaken voor het hem geheel vreemde departement van Koloniën had ver ruild. Hef was dus niet de Minister, die na Keuohenius val vervangen werd, maar het was de beleider, de getuigende Anti-Revolutionair Keuohenius, wiens opengevallen plaats door zijn geestverwant Lohman werd ingenomen. Hot optreden van Lohman, die bnder zoo menig opzicht gemeenschappelijke karak tertrekken vertoont met Keuchenius, was wel ge schikt, om de smart der geslagen wonde te ver zachten. i //Lohman en Keuchenius immers, zooals men ze, onmiddellijk naast elkander op éénzelfde bankje in de Kamer gezeten, jarenlang had kunnen zien, moch ten beiden gelden als de meest beginselvaste, daarby ook de meest bekwame, yverige en geestdriftvolle vertegenwoordigers der anti-revolutionaire leer. Keu chenius meer de belijder en dogmaticus; Lohman de scherpzinnige polemist by uitnemendheid, beiden steeds gewapend, zoowel ten aanval als ter verdedi ging, beiden steeds met bergen papier, met stukken, aanteekeningen, citaten vóór zich, getuigende van hun stalen vlyt en onvermoeide werkzaamheid, ook buiten de Kamer, beiden een niet onaanzienlijk gedeelte van de //Handelingen" jaarlyks in beslag nemende door urenlange redevoeringen, welke nu en dan meer voor een «debating-club" dan voor een Parlement, hetwelk vorstin Xenia Kirchberg alleen in haar boudoir en sloeg een blik op het als door lichtstraal omgevon portret van haar dochter. «Gij zult nooit te weten komen, nooit vermoeden zelfs, wat ik voor u en voor hem gedaan heb," dacht zij. ffEn nu ik het gedaan heb, is de kwel ling groot zij is onverdraaglijk voor een zwak menschenhart. Het mijne althans heeft gisteren den doodsteek gekregen, het is tijd dat het gaat rusten." Langzaam keerde zy zich om en zette zich voor haar schrijftafel. z/Mijn lijdensbeker moet tot den bodem toe gele digd worden," zeide zij zacht bij zichzelf, nam pen en papier en begon te schryven: Gij zult, lieve broeder, niet per telegTajn, maar door mijn eigen hand, een groot, groot nieuws hoo- ren: 8ol, mijne schoone geliefde dochter, is sedert gisteren eene gelukkige, neen eene zalige bruid, de verloofde van den vrijheer Hans von Weiher, die er in geslaagd is, -dit trotsche jonkvrouwelijke hart te veroveren. Mijn schoonzoon in spe (ik schrijf dit woord met zekere trotschheid ter neêr) is niet alleen een rechtschapen man met een goed voorkomen, hij is ook een odelman in den besten zin van het woord, zyn karakter is onberispelijk, zijn naam zonder vlek of schaduw. (Slot volgt.) voor alles met de practijk heeft te rekenen, schenen opgesteld. Gaven beiden meermalen aanstoot door de felheid van hun beschuldigingen: de meest hartstochtelijke natuur van beiden was zeker de heer Lohman. ,/Is de godsdienstige en staatkundige leer van Calvijn bij hem als ware het vleesch en bloed geworden, heeft hij de subtiliteit der redeneerkunst, alle kun sten en krijgslisten eener polemiek, die niet zelden sophismen in plaats van gezonde argumenten te hulp roept, van de hervormde kerkelijke schrijvers der XVIe en XVIIe eeuw afgezien, daar is ook iets van de scherpte en bitterheid, van hun methode bij het voeren van den geestelijken strijd in hem overgegaan." Zijn opfroden werd dan ook en niet door de liberalen alleen met zekere bezorgdheid togeraoet gezien. Doch die vrees is niet bewaarheid. De minis ter van Binnenlandsche Zaken hoeft aan de liberale oppositie slechts zeer weinig reden tot ernstige critiek gegeven, meent de «Tijd". «Zelfs de wijze, waarop de nieuwe schoolwet door hem werd toegepast, wekte bij de ijverigste voore'anders van het openbaar on derwijs betrekkelijk slechts weinig klachtenhet ge- schermutsel over de bevoegdheid van burgemeesters in tijden van oproer en ongeregeldheden ontaard, tot nog toe in de Kamer volstrekt niet in een harts tochtelijken strijd. Ook gaf do minister, bij, de be handeling der bogrooting, «eeh blijk van zelfbeheer- 8ching, dat hem zeker zwaar moet gevallen zijn. Op zijn verzekering, dat door zijn optreden de indiening van het wetsontwerp tot het te hulp komen in den financieeleu nood der gemeenten op geenerlei wijze vertraagd was, volgde een vry kras «démenti" van zijn ambtgenoot den minister van financiën. De Minister van Binnenlandsche Zaken nam de terechtwijzing aan en zweeg." Hieruit ziet de «Tijd dat zeker de heer Roëll gelijk had, toen hij zeide«Un jacobin Ministre n'fffoas toujours un ministro jacobin." hjgn nieuw soort van conservatorium is dat aan het eind van Covent Garden Market, tot do opleiding in den zang van gevederde studenten. Een klasse van goudvinken, alle geschikt om tegen betaling op te treden, is nieuw en belangrijk. Ook de kunstjes en coquetteriën van de miniatuur-zangers zijn ver makelijk. Uitgenoodigd om te zingen, laten zij zachte geluidjes hooren, hetgeen op vogelmanier zeker betoe- kent«Ik weet niet of ik wel bij stem ben. IJ moet niet veel verwachten." Als zij piepen 'bewegen ze hunne gladde kleine kopjes heen en weer, en be schouwen hun publiek met do maniertjes van prima donnai's. Zy leeren op het gehbor naar een klein pyporgeltje, dat met de hand gedraaid wordt den geheelen dag door. Hun muzikale memorie kan slechts twee deuntjes tegelijk onthouden. De zangers zijn kostbaar; volleerde vogels zijn meer waard dan hun gowicht in gouder is nu een rage voor de vogels en veel vraag naar unieko exemplaren. Een goudvink (zegt de Telegraphzal binnen kort zijn début doen in Bogie Man," en een ander, die zeker nog beschouwd kan worden als de vogel der toe komst, is reeds bezig met «Ho! Jolly Jenkin." Hunne opleiding duurt heel lang, zij vordert ongeveer acht tien maanden, zoodat hetgeen zij ten gehoore brengen, niet altoos het allernieuwste kan zijn. Een der meest bekende financiers te New-York, die tot de koningen van Wall Street, de straat der millionaire en beursvorsten, behoort, vertelde on langs aan zijne vrienden aan tafel de volgende ge schiedenis «Het vorige jaar speculeerde ik veel in Lakeshore- aandeelen en hoopte daarmee een aardige winst te verkrijgen; ik ontdekte echter, dat de een of andere geheime invloed op de beurs my tegenwerkte en vele mijner beste combinaties deed mislukken. Spoedig bemerkte ik, dat iemand met mijne plannen moest bekend zyn." «Misschien speelde uw makelaar voor verrader." «Volstrekt niet, ik gebruik altyd een half dozijn makelaars, maar ik geef hun altijd direct en eerst kort voor den aanvang van de beuré mijne bevelen. Eens op een dag wou de zaak me maar niet uit het hoofdik bleef voor het raam in mijne woon kamer staan en drukte het voorhoofd tegen de ruiten, terwijl ik in den beginne half onbowust in de lucht tuurde. Daar zag ik op eens eene elegante equipage komen voorbijrollen, en aan den hoek der straat vlakbij stilhouden, eene dame in eop allersierlykst toilet en een zeer armoedig gekleed meisje zaten erin. Het meisje stapte uit, schelde aan de deur van mijn huis en trad binnen. Ik schelde myn bediende en vroeg, wie zooeven binnengekomen was?" De dochter van de waschvrouw, om de wasch te halen." «Zoo? Komt zij altyd met rijtuig?" ffNeen," antwoordde de bediende, mij verbaasd aanstarend"hare moeder is eene zeer arme vrouw." Dp hetzelfde oogenblik kwam myn eigen rijtuig voor, en toen ik voorbij de equipage reed, die nog altijd op dezelfde plaats 9tond, zag ik tot mijne groote verwondering, hoe de rijkgekleede dame in de mand met vuil linneD woelde en die ijverig door zocht terwijl bet meisje bedaard tegenover haar zat en het rijtuig wegreed. Mijne nieuwsgierigheid was opgewekt; ik beval mijn koetsier, die equipage op een bepaalden afstand te volgen. Kort daarop hield deze voor een prachtig huis stil, in de 21ste straat, het meisje stapte uit en droeg de waschmand naar binnen, toen reed het rijtuig verder en hield eindelijk in Wall street voor het kantoor van een makelaar stil, en de dame verliet het, om met een klein wit pakje, waarin ik al mijn vuilgemaakte man chetten herkende, binnen te treden." „Hoe, uwe manchetten klonk het uit den kring der verbaasde toehoorders. „Jawel, mijne manchetten, en nu was me de gansche zaak ook geheel duidelyk. Gij weet wel, wij handelslieden kunnen niet laten, altijd en overal aan onze zaken te denken, te rekenen, te speculeeren. Zat ik nu 's avonds aan tafel of ook wel in den schouwburg, dan nam ik gewoonlijk het potlood ter hand en krabbelde (opdat niemand mijne bezigheid zou opmerken) mijne opteekeningen en berekeningen voor den volgenden dag op mijne manchetten, die ik dan 's morgens raadpleegde, voor dat ik naar de beurs ging. Mijne waschvrouw, die een slim wijf moet zijn, had dit opgemerkt; zij bracht de man chetten naar een makelaar, die mijne hieroglyphen ontraadselde en zoo haddeu de beide compagnons mij een jaar lang mijn spel doorkruist, ja dikwijls geheel bedorven, zonder dat ik het bomerkte. In nauwelijks acht maanden had de sluwe waschvrouw hare 600.000 dollars verdiend en waschte mijne wasch in een huis, dat haar eveneens toebehoorde en een waar paleis was. Buitendien hield zij equi page en droeg toiletten en diamanten als eene voor name dame. Slechts tegenover mijne lieden speelde zij nog steeds de arme waschvrouw." „Nu sedert dien tijd schroeft ge zeker geene aan teekeningen meer op uw manchetten. vroegen lac hend de overige heeren. „O jawel, maar slechts nog een korten tijd," antwoordde met een eigenaardig lachje de financier, terwijl hij in zijn wijnglas keek en den geur van den drank opsnoof. „Ik behield mijne gewoonte maar ik weet niet hoe het kwam, mijne waschvrouw had geen geluk meer met hare beursspeculaties, haar crediet bij de Bank was spoedig daarop uitgeput, en ik had eene hypotheek op haar huis. Zonderling, niet W8ar?" Misschien wnren de aanteekeningen op de man- chetton nu nu niet meer zoo te vertrouwen als rroeger?« «BegrepenDe getallen stonden er op, gelijk vroeger, maar om ze goed te verstaan, bad men een zoogenaamden sleutel noodig, en deze bevond zich niet op de manchet, maar in mijn hoofd Uit Frankfort a/M. wordt weder melding ge maakt van eene anti-huwelijk9-vrouwenvereeniging Negentien dames hebben zich vereenigd en be sloten om nimmer te huwen. Wie lid dezer ver- eeniging wordt heeft als eerste voorwaarde hieraan te voldoen, dat zij daartoe bij handslag tegenover een uit vijf dames bestaand comité de gelofte af leggen. Leden kunnen slechts zij worden, die nog nooit verloofd waren en in staat zijn om eenejaar- lyksche contributie van 200 mark te storten. Mocht eene der leden later nog lust krijgen om te trou wen, dan kan zy zich met 2000 mark van hare ge lofte en van de vereeniging loskoopen. De club heeft in de villa eener ryke en zeer bekende dame te Frankfort, haar «vereenigings-locaal." Door ge schenken beschikt zy reeds over een billard, rook- benoodigdheden voor vierentwintig dames, alsmede over het ameublement voor twee elegant in te rich ten salons, waarvan de eene voor rook-en leessalon, de andere voor speelzaal bestemd is. Abonnemen ten zijn genomen op de voornaamste Duitsche en bvitenlandsche couranten, romans mogen echter niet gelezen worden. Ook uitwendig zullen de leden der club kenbaar zijn, want als «vereenigings-costuum" is aangenomenzwarte japon, met staand boordje, kleine zwarte das, zwarte handschoenen, lage schoe nen en manchetten. Over de vereenigings-kas wordt het volgende medegedeeldeen derde is bestemd voor onderlinge vermaken, als bals en buitenpar- tijtjes, natuurlyk zonder heereneen tweede derde gedeelte dient fot ondersteuning van verwaarloosde meisjes, en het laadt'e derde gedeolte zal bestemd worden voor de oprichting van een eigen vereeni- gingsgebouw. De kas zal *el spoedig gevuld zyn, want eenige zeer vermogende l^den hebben zich tot hooge bydragen verbonden. De vereniging is ge vormd op den grondslag eener reeds te f&rlijn be staande, en zal zich weldra door het verspreide*» van circulaires uitbreiding traohteu te veracha^fn. Men hoopt alzoovóór 1 April er nog *eej van te zullen vernemen In Amerika komon volgens de Engineer meer en meer ijzeren plafonds in gebruik, niet alleen in kamers, doch ook voor kerken, straten, restaurants en open bare gebouwen. Het voordeel daaraan verbonden is drieërlei: bijzondere reinheid, buitengewone duur zaamheid en verbeterde accoustiek. Bovendien kan men deze plafonds met weinig kosten zeer smaakvol versieren door reliëffiguren, gedeeltelijk brons of zelfs verguld enz. In New-York, Baltimore en andere groote steden der Vereenigde Staten zijn er reeds duizende huizeD, waarvan de kamers zeer fraaie ijzeren plafonds hebben. Zij bestaan uit losse, betrekkelijk zeer lichte platen, die met rerief ornamenten bijeen worden gevoegd en in den laatsten tijd bezigt men dergelijke platen in hout gevat ook als wandversiering, De vereeniging van socialistische onderwijzers is thans in het bezit van een eigen orgaan. Het heet De Volksonderwijzer. Het hoofdartikel in het eorste nummer diaagtten opschrift.- Wie zijn wij." De aanhef luidt aldus: Het is ruim een jaar geleden, dat in Recht voor Allen een beroep verscheen, waarin alle socialistische onderwijzers worden uitgenoodigd zich te vereenigen om door gezamenlijk optreden al moest dat ook vocrloopig in het geheim de volkszaak te be vorderen. Een groot aantal grooter dan we konden ver moeden meldde zich aandaaronder waren oude bekenden, die 't reeds menigmaal hard te verduren hadden gehad van hun collega's en niet het minst van de autoriteitenook, en dit was het meest ver blijvend, vele jonge onderwijzers deden zich inschrijven en wenschten voortaan onder 't roode vaandel mede te bestrijden. Van lieverlede vermeerderde het getal «ontevre denen met het bestaande", zoodat wij op onze eerste jaarvergadering met voldoening konden constateeren, dat onze vereeniging niet alleen levensvatbaarheid bezat, maar dat wij spoediger dan het der Regeering en anderen machthebbers aangenaam zal ziju, een macht zullen zijn geworden, waarover men verbaasd zal staan. Ieder der leden en zij kwamen uit verschillen de oorden wist de heugelijkste tijdingen roede te deelenoveral ontwikkelt zich een krachtige geest tegen «de orde" en het zal voor ons slechts een zaak van tactiek zijn, die algemeene onvoldaanheid te leiden om door haar betere en rechtvaardiger toestanden in 't leven te roepen. De Spaansche Cortez zijn geopend met eene troon rede, waarin amnestie wegens staatkundige vergrijpen wordt aangekondigd en verder wordt verklaard, dat de betrekkingen van Spanje met het geheele buiten land van vriendschappelijken aard zijn; dat de on derhandelingen met Frankrijk over Guinea op bevre digende wijze worden voortgezet en aan de eischen is voldaan welke aan Marokko waren gesteld. Voorts wordt medegedeeld, dat de regeering de handelstrac- taten heeft opgezegd, omdat het noodig is de han delsbetrekkingen met vreemde mogendheden op nieuwe grofiislagen te vestigen. Aangekondigd worden hervormingen in het strafwetboek en verbetering der verdedigingswerken. Met betrekking tot den financi- eelen toestand wordt gezegd, dat het noodig is het tekort te dekken door vermindering der uitgaven. Het bedrag der vlottende schuld eischt de conso lideering binnen een niet verwyderd tydstip. De regeering, wordt ten slotte verklaard, overweegt thans de sociale vraagstukken. In de troonrede wordt ook een wetsontwerp aan gekondigd, waarbij het militair onderwys verplich tend wordt gesteld. De zitting der Kamer van Afgevaardigden was gisteren zeer woelig. De heer Zanardelli viel hqt kabinet heftig aan, ofschoon hij verklaarde te zullen stommen voor het voorstel vau den heer DiRudini, strekkende om den heer Blancheri tot voorzitter der Kamer te herkiezen. Laatstgenoemde werd toen met algemeene stemmen als voorzitter herkozen De heer Luzzatti bood de regeeringsvooretellen aan, welke hot invoeren van bezuinigingen ten doel hebben, en verklaarde dat het evenwicht tusscheu ontvangsten en uitgaven verzekerd is. De minister bezuinigt 38 millioen, waarvan 9 op de begrooting vau oorlog en 11 op die van marine; hij gaf daar bij de verzekering dat hij deze bezuinigingen kan tot stand brengen, zonder dat de openbare dienst daaronder lijdt. Het aantal vrye werklieden, niet behoorende lot de algemeene vereeniging, neemt in de dokken in de dokken te Londen steeds toe, en daarby staan in valMjnllende andere plaatsen werklieden gereed om 1 cf>het eerste opontbod naar Londen te vertrekken. Bi'iiiyjn 24 uren kunnen de reeders te Londen ont vangen uit Dover en Yarmouth 2000 sjouwers, «it Glasgow 2000 en uit Liverpool 200 geoefende ma-

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2