HOEST tOPuitde TB OM- w, geschilderde Janskerk te BINNENLAND. I IUEL MOEDER EN DOCHTER. V 4468. en kbank FEUILLETON. iterdam. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* Nieuws- 1BVERIJ, asscherij i Koning )egen.” 'ng. 1S»1. Donderdag 5 Maart. e> 3 tr. i r pandbrie- nuari-coupon, pet. pand- pet, beide Lz. I Co., GEN. I a belli, nts. f De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. i Aitoaderlgke Nommers VIJF CENTEN. tl/1,000,000. ‘I Dr. D. Terpstra. Maar doze neder knetterde spookachtig t ;ken A No. 73. arm van een De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. AART tegen te Gouda. goudsche courant. a verven van tukkenook djjnen, Ta/el- men geperst, Tulles, Kan- ?ransch. ng 71/, uur, rjjzen. kman AZoox. i lenig der St. :eningen enz. srlük levens- le Webroeders Ier bljjven en heid bewerkt, i afgeleverd en deed een kort, hartstochtelijk gebed. In één lange teug dronk zij toen den in houd van haar glas uit, spoelde het met water weer schoon, schonk het half vol en druppelde er een weinig vruchtensap in. Nu legde zij zich neer en blies het licht uit, zooejat slechts het bleeke vlammetje van een nachtlampje de kamer verlichtte. Ik heb hem zoozeer liefgehad zullen zij beiden gelukkig zijn,” fluisterde zij enhet waren hare laatste woorden En het lampje flikkerde en in de diepe, diepe stilte. Een uiltje had zich de vleugels er aan verbrand, zoodat hij nu sterven moest. Toen was alles stil, geheel stil AD VERTENT1.EN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 1 Berlijn.,,September 1885. Gij zult mij 'toegeven, lieve Lena, dat er vele schreeuwende ongerechtigheden op deze schoone wereld zijn, en datflonder reken ik ook het feit, dat ik in het gloeiende, stoffige Berlijn moet blijven, terwijl gij van de heerlijke natuur geniet. Hier' is het nog steeds zoo warm, dalmnen de pen niet vasthouden kan, daarom bleef ookv"og uw brief nit Schlangenbad van Augustus dateerende, nog on beantwoord. Gij schrijft daarin ook van Haif^yon Weiher vandaag kan ik u tot uwe geniststdj^ig mededeolen, 1891. jneelisten. .8PELS. zerkt blijspel Bovendien worden alle Advertentien gr ti opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. in overweging te geven Art. 15 dier Verordening in te trekken. Aan der. Raad der gemeente Gouda. Na voorlezing daarvan vraagt de heer Prince het woord en betoogde de wenschelijkheid om deze zaak niet aanstonds in behandeling te nemen. Het viel de raadsleden toch zoo onverwacht op hun dak, dat bedoelde wijziging, alvorens daartoe besloten werd, eerst wel eens een punt van beraad mocht uitmaken. De Voorzitter geeft te kennen dat de reden waarom dit punt reeds op het convocatiebiljet stond was, dat Dr. Terpstra eene spoedige beslissing had ver zocht; daar hij, hetzij hem do gevraagde vergun ning geweigerd of toegestaan werd, tegen Mei een huis moest huren. Mocht de vergadering van oor deel zijn dat het voorstel eerst later moest worden behandeld spr. had daartegen geen bezwaar. De heer Prince stelt daarop voor de behandeling uit te stellen, welk voorstel ondersteund wordt. De heer van der Garden meent dat, al wordt het voorstel om art. 15 der verordening te doen ver vallen eerst later behandeld, hot adres van Dr. Terpstra toch zeer goed nu kan worden behandeld. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. van oordeêl zijn dat, wordt de verordening niet gewijzigd, het verzoek niet kan worden toegestaan wijl zij meenen dat het dan voortaan aan niemand kan worden ^e-' weigerd zijn pensioen buiten de gemeente te verteren, De heer van der Garden ziet; er geen bezwaar in. ook al blijft art. 15 onveranderd, bet verzoek toe te staan. Spr. kan zich niet voorstellen dat iemand er tegen zou zijn en willen weigeren. Door een dergelijken maatregel, door op die wijze met kunst en vliegwerk Gouda te willen bevoordeelen, zou zeker een vreemde wijze van handelen zijn. Spr. is er dus voor het adres van Dr. Terpstra te behandelen, ook al wordt het voorstel tot wijziging van art. 15 aan gehouden. uitkleeden en zond hare kamenier weg. wachtte nog even bij de deur vragende „Zal ik uwe doorluchtigheid het door den dokter voorgeschreven slaapmiddel niet klaarmaken ,Het slaapmiddel? Neen, dank je, Anna, ik ben slaperig genoeg van avond en heb het dus gelukkig niet noodig. Sluit het fleschje maar weg.” De kamenier gehoorzaamde, nam een met een etiket voorzien fleschje van de tafel, en plaatste dit in een sierlijk wandkastje, dat allerlei kosnietieken parfums en medicamenten bevatte, en verwijderde zich, na het gesloten te hebben. Toen zij alleen was, haalde de vorstin hot fleschje weer te voorschijn. Zij had den arts schriftelijk om dat slaapmiddel verzocht ten einde bij voor kom ebde gevallen te gebruiken. Om voldoende voorraad te hebben, had ze de dubbele hoeveelheid klaar laten maken. De dokter had den wensch van zijne hooge patiënte ingewil ligd, daar deze gewoonlijk geen kunstmatige slaap en alzoo ook niet deze middelen noodig had. Langzaam, doch met bevende hand nam zij het fleschje, ontkurkte dit on goot den heelen inhoud in een glas het was tienmaal do gewone dosis die het glas bijna geheel vulde. „De helft zal genoeg zijn,” zeide zij, en daarop goot zij een gedeelte weer in het fleschje over. Daarop deed zij er weer de kurk op en plaatste het weer juist op dezelfde plaats in het kastje, sloot dit en- trad weer naar haar bed. Hier knielde zij Volgens Art. 15 van deze Verordening vervallen de pensioenen door het zich zonder toestemming van den Gemeenteraad vestigen buiten de Gemeente Gouda. Van daar dat den heer Terpstra, na don verkoop van zijn huis de Gemeente wenschende te verlaten, daartoe de toestemming vraagt van Uwe vergadering. De bepaling van Art. 15 kwam in de door Bur gemeester en Wethouders ontworpen Verordening niet voor, maar werd bij amendement daarin ge bracht tegen het gevoelen van het Collegie van dagelijksch bestuur met de zeer duidelijk uitge sproken bedoeling om de gepensioneerden te ver plichten hun pensioen in de Gemeente te verteren en daar in do lasten bij voortduring bij te dragen. Alleen om gewichtige redenen, meende men, zou daarvan mogen worden afgeweken. Nu rijst de vraagbestaan in dit geval zoodanige redenen Daarop een stellig antwoord te geven, is uiterst moeilijk. De heer Terpstra beroept zich op familie-aangelegenheden, maar of die aangelegen heden, welke, zoo wij ons niet bedriegen, reeds vroeger en ook op het oo$euU*k dat hij gepension- neerd werd aanwezig waren, van dien aard zyn dat zij in den geest van art. 15 eene uitzondering wet. tigen, is twijfelachtig en het komt ons voor dat als het verzoek van den adressant wordt toegestaan, dit naar billijkheid in het vervolg aan niemand zou kunnen worden geweigerd. Wij zouden dergelijk moeielijk en licht tot onrecht vaardigheden leidend onderzoek voor dit en volgende gevallen willen vermijden. Zoolang Art. 15 der Verordening van kracht is, kan den adressant, naar wij meenen, de gevraagde toestemming bezwaarlijk worden verleend. Wij zouden daarom de verplichting aan de ge- pensionneerden opgelegd, tot het vragen van ver gunning om zich buiten de gemeente te vestigen, wenseben te doen vervallen en nemen de vrijheid U (Naar het Duitech.) Ik had de toekomst van mijne vroolijke, lieftal lige Sol niet aan betere hahden kunnen toevertrou wen wanneer het niet zonderling en grappig klonk, zou ik kunnen beweren, dat deze verloving mij nog het gelukkigst van allen heeft gemaakt, zelfs Fred, uitgezonderd, die over zijn zwager in tie wolken is. Mijn geluk is echter meer van stillen aard, dat zich zoo moeielijk laat beschrijven. Wij hebben heden bij het diner de verloving be kend gemaakt en met al onze gasten een recht fees- telijken dag gehad het heeft mij weer geheel j°ng gemaakt, bet geluk van mijn zonnebloem te zien en daarin geheel te deelen. Zij is allerliefst, zoo recht bphoorlyk in haar geluk. Daar slaat het reeds middernacht en ik voel mij bijzonder vermoeid en slaperig, zoodat ik hopen durf een mij heden voorgeschreven slaapmiddel niet noo dig te hebben. Morgen voleindig ik deze regelen.” Xenia Kirchberg legde de pen uit hpar hand en den brief op haar schrijfportefeuille en liet het zoo liggen. Toen ging zij naar haar slaapkamer, liet zich GOUDA, 4 Maart 1891. In ons raadsverslag van gistenen konden wij aan de gevoordd discussie slechts enkele woorden wijden. Daarom komen wij er thans op terug. Het adres van Dr. D. Terpstra aan den gemeen teraad, dat gisteren aan de orde was, was van den volgei>den inhoud Gouda, ’3 Februari 1891. Geeft met den meeaten eerbied te kennen Dr. D. Terpstra, dat hij door familie-aangelegenheden genoopt wordt de stad te verlaten en zijne woonplaats elders te vestigen dat hij dit evenwel niet doen kan zonder bepaalde vergunning van den gemeenteraad, zooals blijkt uit Art. 15 der Gemeente-verordening voor de Pen- sioneering der ambtenaren; dat hy diensvolgens den gemeenteraad verzoekt hem die vereischte toestemming te verleenen en hem daardoor in staat te stellen met behoud van pensioen zich naar elders te begeven. ’tWelk doende, Aan den Gemeenteraad van Gouda. Het rapport van B. en W. luidde als volgt Gouda, 2 Maart 1891. Naar aanleiding van het verzoek van den heer Dr. D. Terpstra hebben wij de eer u het volgende te doen opmerken. Aan genoemden hoer is als op zijn verzoek eervol ontslagen Rector van het Progymnasium alhier bij Raadsbesluit van den 27 Augustus 1889 krachtens de Verordening op het pensioneeren der ambtenaren een pensioen verleend tot een bedrag van 1666.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1