Bulteolandscb Overzicht. Kantongerecht te Gonda. KTJISTSTnieïjws! De heer IJssel de Schepper is een ander gevoelen toegedaan als de vorige spreker. Men zon dan toch risqueereu dat het verzoek van den heer Terpstra eerst afgestemd werd en als dan in eene volgende vergaderiug het voorstel van B. en W. werd aan genomen om art. 15 der Verordening te wqzigen, dan was geheel onnoodig een minder aangenaam incident voorgevallen. Spr. vindt dan beter de ge- heele zaak aan te houden, te meer daar de Voor zitter het in z|jn hand heeft spoedig een nieuwe vergadering bijeen te roepen. De heer van der Garden ziet er volstrekt geen bezwaar in reeds thans het voorstel van B. en W. te behandelen. Spr. acht het wenschelqk bedoelde bepaling in de Verordening te doen vervallen. Vroe ger bestond ook bij de Kqkspensioenen de verplich ting die binnen het Bijk te verteren. Deze bepa ling was zeer terecht opgeheven. Ook hier kon art. 15 best vervallen. De heer Prince merkt den vorigen spr. op dat de vergelijking met de Bijkspensioenen niet opgaat, daar de rijksambenaren daartoe hadden bijgedragen, wat bij de gemeente-ambtenaren hier niet het geval was. Wilde men nrpdoelde bepaling doen vervallen, dab zou het rationeel zijn een pensioenfonds te stichten. Het voorstel van den heer Prince om de behan deling der zaak uit te stellen wordt in stemming ge bracht en verworpen met 9 tegen 7 stemmen. Foor stemmen de hh. Prince, Oudijlc, Hoogen- boom, van der Post, Noothoven van Goor, Straver en de Voorzitter. Tegen stemmen de hh. Lotsy, IJssel de Schepper; Jager, van Veen, van Iterson, van Vreumingen, Portuijn Droogleever, van der Garden en Konüg. Daarop was het voorstel van B. en W. aan de orde. De heer van Iterson zegt er de noodzakelijkheid niet van in te Wien dat het bedoelde art. 15 ver valt. Spr. weet wel dat is aangeroerd dat dit art. er b|j amendement is ingebracht en wat de aan- leidende gedachte daartoe was, maar de leidende gedachte van den een is niet die van den ander, zegt spr. Ieder heelt zijn eigen argumenten en spr. behoeft niet de leidende geslachte van hem, die het amendement voorstelde, tot de zijne te maken. Spr. wil het artikel ongewijzigd behouden zonder dat dit trouwens iets tal praejudicieeren. Het vragen van vergunning om zijn pensioen buiten de ge meente te mogen verteren, is wel is waar niet veel meer dan een vorm, doch die wil spr. behouden. Dat een gepensioneerd ambtenaar brutaalweg de stad zou uitgaan, zonder daartoe vergunning te vragen, zou spr. niet Wenschelijk achten, maar waar beleefd gevraagd wordt zijn pensioen elders te mogen ver teren, daar zou spr. dit niet dan op ernstige gronden willen weigeren aan hem, die men dan toch waardig heeft gekeurd een pensioen te verleenen. Het zal trouwens een zeldzaam voorkomend feit zijn dat een verzoek gedaan wordt als hetgeen thans aan de orde is. Spr. kan zich niet denken dat Gouda doorzoo'n enkele gepensioneerde te zien vertrekken, zich in schulden zou moeten steken of zou. verarmen. Spr. wil dus het artikel 15 ongewijzigd behouden en iedere keer"' als dergelijk verzoek inkomt, dat af zonderlijk beoordeelen. De heer Prince zegt daar straks te hebben voor gesteld de behandeling der zaak uit te stellen, om dat hij gelegenheid wilde hebben daarover na te dat hij zich verloofU heeft, maar niet met de vorstin Kirchberg maar met haar dochftr, de schoone gra vin Sol dezelfde, die w|j bij het laatste hof bezoek dezen winter zagen met dat roode haar en die gele zonnebloemen eene combinatie, die de hoeren kunstenaars in verrukking bracht, ons evenwel vree- selijk tegenstond. Wij verbaan toch ook wel wat van kleurenharmonie, zou ik denken. Hans von Weiher heeft overigens toch een verbazend geluk zulk eene r|jke vrouw, de zuster van een onSer rijksten vorsten. Nn, ik gun hem zijn roodkop! Hebt ge feeds gehoord, dat vorstin Kirchberg gebo ren Streeschneff plotseling aan een hartkwaal is ge storven? Zij had nog zeer vrooiijk, zeer ingenomen mpt het geluk harer dochter, bovengenoemd enga gement op Kirchberg gevierd den volgenden morgen was zq dood! Den dag te vwen had zij zich een slaapmiddel door den dokter raten voorschrijven, maar er niets van gebruikt. Een brief aan haar broeder, den ge neraal Streeschneff, is onvoltooid blijven liggen. Hoe gauw kan men toch sterren I En de vorstin was nog alt|jd een schoone vronw en muntte steeds een door prachtige toiletten. Het huwelijk van Weiher heeft naar ik boor, nog'dit jaar plaats. Marie." Telegram (Mei 1887). Vorst Kirchberg aan de baronesse von Weiher, Eikendal. denken. Spr. acht het eens gevaarlijk antecedent om zoo plotseling alleen om iemand ter wille te zijn een Verordening te wjjzigen. Daarover had vooraf rijpelijk moeten nagedacht. Nu de vergade ring daar andera over dacht, zou spr. zich buiten de discussie houden. De heer Oudijk verklaart, nu het voorstel tot uitstel verworpen is, tegen het voorstel van B. en W. te zullen stemmen. De heer van der Garden zegt er geen bezwaar in te zien dat het artikel 15 vervalt. Als wjj, zegt spr, een gemeente-ambtenaar pensioen verleenen, is dat een bewijs dat w|j hem zulks waard achten en dat in aanmerking nemende moeten wjj hem geheel vrij laten waar h|j zijn pensioen wil verteren. Het voorstel van B. en W. om art. 15 te doen vervallen wordt in stemming gebracht en aange nomen met 10 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de hh. Koning, van der Garden, van Vreumingen, van Veen, Lotsy, IJssel de Schep per, Jager, Portuijn Droogleever, Noothoven van Goor en de Voorzitter. Tegen stemmen de hh. Prince, Hoogenboom, Straver, van Iterson, van der Post en Oudjjk. De Slot. (no. 63) bevat de statuten der volgens de wet van 22 April 1885 (Stbl. no. 32) erkende ver- eeniging Betcaartchool- Ferecnu/ing, te Uudewater. In den Baad van ministers is vastgesteld, dat de requesten, tot nog toe «aan den Koning" gericht, in het vervolg moeten gericht worden «aan de Koningin" of «aan de Koning-Weduwe, Begeutes". Door ds. Van D|jk te Deutichem werd, nu 10 maanden geleden, in een vertrouwelijk schrjjven het plan ontworpen, voor rekening van den voorsteller 100 artsen en 100 zendelingen naar N.-Indië uit te zenden, ten einde daar in het belang van het chris tendom werkzaam te zjjn. Een en ander zou naar raming 1,000,000 moeten kosten. Ju de vorige week vestigde ds. Van D|jk bij vernieuwing de aan dacht op deze zaak. H|j deelt mede, dat er nog slechts f 50,000 aan contanten en toezeggingen zijn ontvangen. Mocht róór 16 April a. s. het ontbre kende niet worden toegezegd, dan beschouwd ds. Van D|jk de zaak als niet gewild en zal h|j zich ontsla gen achten van een taak, aan de. uitvoering waarvan in elk geval vele en gewichtige bezwaren zjjn gevon den. Zondag deed zich in de strafgevangenis te Gro ningen een zelden voorkomend geval voor. Een zekere Kiers, afkomstig uit Vledder, was veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf en tot betaling van 1500 sohadevergoediug, wegens het stukslaan van iemands arm, die volgens geneeskundige verklaring onherstelbaar is. Gisteren was de t|jd zijner gevan genschap verstreken en werd dit den delinquent me degedeeld en hem tevens aangezegd, om voor den directeur te verschijnen, ten einde zijne papieren te ontvangen en nader af te rekenen. Tot groote ver bazing der aanwezigen gaf Kiers te kennen dat hij de gevangenis niet wilde verlaten, vóórdat hem schadevergoeding was verleend voor zijne langdurige onschuldige gevangenschap. H|j weigerde per tinent zijne stukken en het hem toekomend bedrag in ontvangst te nomen en een voet buiten de ge- Wanneer koqit ge nu eindelijk? Ik wacht u dagelijks. Fred. Antwoord. Baronnesse von Weiher aan den vorst Kirchberg, Kirchberg. Kom bij ons, bij ons is het nu en altjjd prachtig. Hans groet u duizendmaal. Onze kleine Xenia zegt al papa en mama. In de hoop u spoedig te zien Sol. s v vangenis te zetten. Nadat de hoogere autoriteit van dit feit in kennis was gesteld, werden eenige agenten der rijkspolitie gerequireerd om den nu on- gewensohten kostganger met den sterken arm buiten de poort der gevangenis te zetten, hetgeen slechts mét zeer veel moeite gelukte, daar h'|j zioh daarte gen met al zijne macht verzette. Het geld en de papieren moesten hem met geweld in zjjne zakken worden geduwd. (P. O. 0.) Gisterennacht, waarschijnlijk in het vroege morgen uur, heelt een diefstal plaats gehad in het huis van den Commissaris des Konings te Bosoh. In het particulier kabinet van Z. E. is inbraak gepleegd. Dit eene afgesloten secretaire, die open gebroken werd, is eene vr|j aanzienlijken som aan bankbiljetten ontvreemd. Ook een jaohtgeweer ia door de dief of dieven medegenomen. Zij hadden evenmin een extra-souper of ontbjjt versmaad. Zij deden zich te goed aan w|jn, taart en kaas. Twee ledige glazen en twee bordjes werden in de eetzaal gevonden. Dezen ochtend bemerkten de dienstboden het eerst den diefstaleenige postzegels lagen over de vloer vóór de secretaire verspreid. Een streng onderzoek is ingesteld. (Af. B.) Te Frederiksoord kan men sinds eenige maanden getuige z|jn van eene zeker hoogst zeldzame vriend schap tusschen een varken en eene kraai. Bij de hoeve «Willem III" is een varkensloop. Eenigen tijd vóórdat de'varkens in dien loop zul len worden gelaten, posteert zioh eenb' kraai op de houten omheining. Nauwelijks hebben de varkens al brommend, snuffelend en wroedend hunne omwan deling begonnen, of de kraai strijkt neer op den rug van den viervoeter, dien z|j met hare vriend schap heeft vereerd en die zich dit vrachtje met blijkbare ingenomenheid laat welgevallen. Na aldus eenigen t|jd den loop te zijn rondgereden, vliegt de vogel uit om voedsel te zoeken, doch keert weldra terug om onveranderlijk altjjd weer op den rog van hetzelfde varken neer te strijken. De heeren H. van Kuyk c. s. te Amsterdam heb ben van den minister vso biunenl. zaken namens H. M. de Koningin-regentes een. schrijven ontvangen als antwoord op hup adres in zalie de verpliohte sluiting der schouwburgen. In dat schrijven wordt medegedeeld, dat H. M. de Koningin-regentes' geetv termen gevonaen heeft om de gevraagde schadeloosstelling te verleenen. Adressanten hebben thans besloten zich naar de Tweede Kamer der Btaten-Generaal te wenden. f Het «vechten als hanen" is even spreekwoordelijk als lastig voor liefheobers van kippen, die om, meer dan éóu reden dikwijls twee hanen wenschen te hebben en dezen met de hennen laten losloopen. Om nu te zorgen, dat de hanen niet vechten, gaat men het volgende eenvoudige middel toepassen r den grootsten haan kluistert men evenals een paard. Z&odanige kluister wordt gemaakt van een strookje leer, een eindje touw, of beter een strookje van een wollen stof, ten einde den vogel niet te kwetsen. Het wordt aan de beide poolen bevestigd en moet abo lang z|jn, dat hjj gaan, maar niet hard loopen kan. Het zoo gekluisterde en losgelaten dier ge voelt zich overwinnen, gaat bedaard met de hennen z|jns weegs en zoekt geen twist meer. Indien ,de kluister na verloop van eenige dsgen mocht breken, behoeft men dien niet te vernieuwen, de uitwerking is verkregen, en de grootste Haan ia zoo vrede lievend geworden, dat de kleine hem ongestraft kan naderen en b|j hem komen kraaienhij gaat zelfs voor dézen uit den weg. (Au. O.) In de geeohiadenis van de mode en van onze kleeding neemt de kous een kort maar belangrijk deel in. Eens was ze, bewjjs van barbaarschheld, thans, zooal niet een bew|js van beschaving, dan toch een teeken van «maatschappel|jkec welstand", al verleent ze daarom den bezitter niet het kiesrecht Intusschende door de kous allesa bewezen maatschappelijke welstand is zeer problems- tisch, want een teeken van weelde i» dit kleeding- stuk bijna niet meer, al is 'tdan eens geweest De Germanen zjjn eigenlijk de vaders van de kous, in ieder geval van een beenbekleeding, die het eerst het denkbeeld dat aan de kous ten grondslag ligt, aangeeft. Geen wonder. Het klimaat hunner landen braoht er hen toe, zioh het lichaam zooveel moge lijk te bedekken. Anders was dat b|j de Grieken en Bomeinen en toén de laatsten 't eerst met onze voorvaders kennis maakten en die kennismaking was niet van de aangenaamste vonden z|j 't iel» vreeaeljjk barbaarsch, dat die menschen zoo weinig oog hadden voor den fraaien vorm van het been en dit met allerlei lappen en vellen omwouden. Want lappen en vellen, daaruit bestond de eerste beenkleeding, die nog weinig of niets had van de kous zooals w|j die kennen, want het geheele been werd er door bedekt. Nu, ook deze beenbedekking heeft hare geschiedenis, die wij nu ter zijde laten omdat z|j wel de moeder van de kous, maar niet de kous zelf was. Wij kennen dus de moeder. Wie was de vader van dat nuttige kleedingstuk, dat wij thans niet gaarne zouden willen en kunnen missen Men heeft geen zekerheid omtrent hem en zooals dat bij meer groote ontdekkingen gaat vele landen be twisten elkaar de eer den eersten kousenwever te hebben zien geboren worden. Engeland zegt dat het William Lee van Cambridge was en dat zijne uit vinding, in Groot-Britannië geen succes vindende, oogenblikkelijk door de Franschen werd aangeno men. Frankrijk zegt dat de Parijzonaar Henri Tricot de uitvinder was, enen-zoo-voort, maar in tegenovergestelde richting. Ook Duitschland en Italië betwisten elkahr den roem der uitvinding op geljjke wjjze. Maar wat doet er dat voor ons toe Voor ons bewijst dit slechts dat de tijd voor het dragen van kousen gekomen was en dat men tot deze dracht misschien overal gelijk is gekomen, zooals dat bij meer ontdekkingen het geval was. Zooveel is zeker, dat de legende van alle landen zegt, dat de uitvinder hjj moge dan William Lee of Henri Tricot zjjn van verdriet om de teleur stelling over 't weinig succes van de kous in armoede is gestorven. Dat is trouwens natuurlijk. Men heeft er nooit veel pleizier van als men met iets onbekends aankomt. Maar mocht de persoon al geen pluk gehad hebben, de zaak had bet wel, want al in het midden der zestiende eeuw was het dragen van de kous bjj de hoogere standen algemeen en de galante Brantóme, die znlke nieuwtjes niet onge merkt liet voorbijgaan, vertelt in zjjne verhandeling over de schoonheid van het been er menige anecdote van, o. a. deze opmerkelijke bijzonderheid die ons nu niet erg zou lijken dat er menige hoveling was die, wanneer bij nieuwe kousen had gekocht, die eerst aan zjjn «dame de ses penseóes' gaf, met verzoek ze een dag of acht voor hem te dragen I Dat braoht geluk aan. De kous werd toen nog genaaid, niet gebreid, en meest van zijde gemaakt, wat het artikel werkelijk tot een weelde-artikel maakte. Maar toen het breien algemeener in zwang kwam en ook de weefmaohines werden verbeterd, toen werd ook het dragen van kousen algemeen. Vooral in Frankrijk. De groote Colbert zag ook het nut in van deze industrie en beschermde haar op alle mogelijke wijzen, ja liet zelfs de gevangenen kousen breien. En toen nu <jit kleedingstuk tot zjjne bjjna-vol- making was gekomen, dat wil zeggen toen men het zoover had gebracht dat de kous het been, of ten minste de helft er van beschermde, en geen Bchade deed aan de ljjnen, toen bracht de kous een geheelen ommekeer teweeg in de kleeding en ook in sommige gebruiken het loopen, het dansen. Beide werden lichter, bewegeljjker, bevalliger. Men zette nu zjjn beste beentjes meer vooruit en als meu geen beste beentje had, dan wist de kunst de natuur wel te corrigeeren. In 't kort; de uitvinding en de ver betering van de kous was van groot belang voor onze beschaving e» als er langzamerhand eene renais sance is gekomen in de gezelschapsvormen van de menschen, dan is dat voor geen gering deel aan de kous te danken. Sedert dien tjjd is het bestaan der kous een paar malen bedreigd. In en na den dertigjarigen oorlog hadden de strijdbare mannen- zioh gewend zware raiterlaarzen a canons, die de kousen geheel bedekten of onnoodig maakten te dragen, maar was de vrede geteekend, of de kous verscheen weer in al baar glans, rjjkdom en schoonheid. Later waren desans- calotten hare vjjanden. Zjj begonnen, naar het voor beeld van Benjamin Franklin, lange broeken te dragen en verwierpen de kous, die de veel ancien régime was. Maar de kous was sterker dan zij en overwon. Zij k*am terug, zjj is er nog, en-nu zjj allerwege heerschappij roert, zal die heerschappij wel de eeuwen ^trotseeren. De Kamermuziek-Soirée van gisteren avond had een niet tairyk maar uitgelezenpubliok naar het lokaal «Nut en Vermaak" gelokt. Wij misten er tot ons leedwezen vele bekende muziekliefhebbers; zij vonden misschien in het optreden van dilettanten een reden om weinig van deze Sbirée te verwachten. Welnu, wjj durven verzekeren, dat ook hier weer «les absents ont eu tort." Moge het Comité zioh door deze mindere mate van belangstelling niet latenontmoedigen de steun def getrouwe bezoekers en hunne herhaalde blyken van waardeering mogen zeker wel als een gqede post in de rekening worden gebrachtjammer maar, dat hierdoor op den langen duur een nadeelig slot" van de Soirees niet ver meden wordt. De concertgevers van gisteren avond hebben kwa liteiten gemeenhet zijn f/musici" in den meest edelen zin van het woord, en zij staan in hunne uitvoering zoo hoog, dat waarlijk de qualificatio als dilottanten hier misplaatst te achten is. Wy maken er dan ook volstrekt geen gewetenszaak van, hun optreden als dat van artisten te bespreken. Het programma volgende, dat eene aangename afwisseling van instrumentale on vocale nütemers bood, mogen wij wel met onzen stadgenoot, den zoo bekwamen en muziekalen pianist dr. O. beginnen. Over zijn solospel eu begeleiding was terecht maar ééne stemin hem herkeDt men den ernstigen fijn- gevoelenden musicus, die het in de kunst, door aan zichzelven steeds hopgere eischen te stellen, tot zoo danige ontwikkeling gebracht heeft, dat elk dilettant er een voorbeeld aan nemen kan. Helaas bereiken slechts weinigen die hoogte i De bekwame tenorzanger Stachelkausen met zijn prachtig lyrisch geluid, dat vooral in de liederen van Schubert en Nolthenius tot zijn recht kwam, heeft sedert zijn vorig optreden (in 1886 bij de //Goudsche Zangvereeniging") met uitnemend gevolg gestudeerd. Z(jn recitatief uit de Jahreszeiten had den wij wat rustiger gewenscht. t'it zijn geheele optreden blijkt de voorliefde voor den liederzang, een schoone taak voor iemand met zijne middelen. In «muziekaliteit" en manier staat menig solozanger bij Stachelhawen achter. riij zong op verzoek van het dankbaar publiek een fraai Hollandsch lied (Groete van Mann) tot slot. De heeren MrBlokhuis en Leonides van Praag verdienen een woord van bewondering en dank voor hun uitmuntend spel. Wij hoorden nimmer dilet tanten, die zulk eene hoogte op viool en cello had den bereikt. Uit al hunne nummers sprak zoowel een fijn ontwikkelde muziekale smaak als een hooge mate van geoefendheid; beide heeren voldeden aan het verzoek van het publiek, door nog eene Romanzo van Ries (voor viool) en het bekende Abendlied van Schumann (voor cello) ten beste te geven. Laatst genoemd praohtstukje verlangt een breeder tempo; dit weet trouwens de bekwame cellist zelf wel, terwijl de medicus misschien goed deed, zelf de werking te beproeven van ]/s gram broomkalium, dat hij aan andere musici tegen nervositeit aanbeveelt. .Een waardig slot van den avond vormde het sohoone trio (op. 11) van Beethoven, waarin men bijna voort durend het voortreffelijk samenspel te bewonderen had. De totale indruk vaQ deze Soireé was eeu bijzonder aangename en gunstige; het honderdtal tóehoorders toonden veel sympathie. Wy spreken zeker uit aller naam, dpor den heeren concertgevers hartelijk dank te zeggen voor 't geen zij te genieten gaven. S. De Oostenr. verkiezingen van eergisteren hebben zich gekenmerkt door eene nederlaag der oud-Czechen en door eene overwinning der anfci-somiten in Neder- Oostenrijk op de Duitsche liberalen, die vijf zetels verliezen. Tot dusver is in Morpvië de toestand niet merkbaar gewijzigd, doch de jong-Chezen ver kregen eene aanzienlijken minderheid. Over het ge heel genomen hebben de uiterste pprtfym terrein ge wonnen. In- do plattelandsgemeenten van Siiezië zijn herkozen 1 antisemiet en 1 Pool, en injdie van Krain vier leden van de elub-Hohenwarth. De Figaro haalt eenige herinneringen voor den dag om aan te toonen dat de Duitsohe keizerin-moeder, Versaillea bezoekende, niet kon vermoeden, idat dit aanleiding zou geven tot eenige opschudding. Reeds ia 1880, 1881 en 1883 was zij aldaar gekomen. In 1876, dus pas vier jffren na den oorlog, heeft de koning van Beieren drie dagen vertoefd in het Hötel des Réservoirs. En in 1878 heeft de tegenwoordige keizer Wilhelm II twee dagen te Versailles doorge bracht. Op geen dier bezoyken is eenig misbaar gevolgd. Zy zijn nagenoeg ongemerkt voorbijgegaan. Het besluit, door de Fransche Kamer genomen betreffende het wedden, valt in Frankrijk alles be halve inu den smaak. De Kamer weigerde te be schikken over de opbrengst van de belasting op het wedden, omdat de regeering daardoor feitelijk het wedden zou bekrachtigen, en veroordeelde daardoor indirect het wedden zelf. Hiermede nu is jde open bare meening alles behalve tevreden. Indien het wedden wordt verboden, vallen de wedrennen en lijden de paardenteeli en de uitvoer van paarden, die nu elk jaar een waarde van 25,000,000 fr. ver tegenwoordigt. «En daarby" zegt o. a. de «Liberté" «kan de jegeering toch aan het wedden geen eind maken, ook al vult zy al iiaar gevangenissen met «book- makers" en wedders. Deze nijverheid geeft bezigheid aan 30,000 personen, die niet in den besten reuk staan en de kern vormen van de ïlecember-mannen en de Boulangisten. Indien dé regeering het wedden verbiedt, zal zij deze geheele schaar in beweging brengen en de geheime en openbare vyanden der republiek nog vermeerderen." De heer Constans is echter minder bang uitga- vallen. Nauwelijks heeft de Kamer geweigerd de uit het spel verkregen winsten te aanvaarden, of de minister van binnenlandsche zaken maakte ter stond van het besluit der Kamer gebruik om een decreet uit te vaardigen, waarbij de vergunning tot het houden vau weddenschappen bij wedrennen wordt ingetrokken. Dit besluit, dat ter kennis is gebracht van alle maatschappijen voor wedrennen, treedt den 8sten Maart in werking. Tevens belooft de heer Constans, dat hij ook een eiude zal maken aan de werkzaamheid der «bookmakers", maar hier over moet eerst geraadpleegd worden met den mi nister van justitie om het beste middel, waardoor dit kan geschieden, te vinden. Intusschen gaat de Kamer op den ingeslagen weg voort. De radicale afgevaardigde, graaf de Douville- Maillefeu verlangde gisteren zelfs, dat de Fransche regeering niet alleen het spelen in Frankrijk zou be letten, maar ook moest beproeven dit tegen te gaan in Monaco, dat onder Frankrijks protectoraat staat. Dit echter werd door den minister van buitenlandsche zaken ontkend. De heer Ribot verklaarde dat het vorstendom Monaco geheel zelfstandig is en de Fran sche regeering geen roeping gevoelt diplomatieke onderhandelingen aan te knoopen betreffende de daar gevestigde speelbank. Na deze mededeeling trok graaf Douville-Maillefeu natuurlijk zijn interpellatie terug. Niet alleen de meeste bladen, maar ook de geheele sportwereld is zeer boos over het plan der regeering. Wel is de heer Constans niet licht vervaard, maar het wedden en de daarmee verbonden wedrennen vinden in Frankrijk zoovele voorstanders, dat het zeer de vraag zal zijn, of het zelfs dezen energieken mi nister zal gelukken tegen den stroom op te roeien en het steeds voortwoekerend kwaad te stuiten. In België verliest geen der partijen een oogenblik de quaestie der grondwetsherziening uit het oog, hoezeer de regeering dit ook zou wenschen. Vrijdag vond eindelijk de vergadering der centrale af deeling ter behandeling van het voorstel-Jauson plaats. Allen waretn het over de noodzakelijkheid eeher oplossing eens, doch de leden der rechterzyde wilden niets beslissen alvorens een overeenkomst ver kregen werd omtrent de toekomstige formule over de kiesbevoegdheid. Paul Janson merkte hier tegen op, dat, indien de grondwetsherziening gerechtvaar digd is en de centrale afdeeliüg erkent, dat zij dit is, men voor haar zonder schacheren moet stemmen; de heer Frère Orban evenwel, die zich zeer beslist verklaarde tegen het algemeen stemrecht, stemde met de rechterzijde overeen ten opzichte van de wenschelijkheid van zulk eeue formule, ofschoon hij haar uiet noodzakelijk aohtte.x In ieder geval meende de heer Janson dat de regeering haar meening en plannen moest kenbaar maken, waarop besloteu werd den minister-president uit te noodigen iu de ver gadering te komen om het gevoelen der regeering uiteen te zetten. Het woord is dus thans aan de regeering. Te, hopen is het dat het een beslissend woord zal zijn, want hoe langer zij eu haar aanhangers aarzoleo, hoe ongeduldiger de wachtenden worden. Onmo gelijk is het niet, dat men, dan later oorzaak heeft den verloren tijd ten zeerste te betreurèn Het door den Senaat indertijd aangenomen voor stel tot het uitloven van premiën op het bouwen van koopvaardijschepen in de Vereenigde Staten, is in het Huis van afgevaardigden na een druk debat ver worpen. Daarentegen heeft het Huis zjch met een subsidie-stelsel voor iu Amerika gebouwde mail-stoom- booten vereenigd. De toelagen zouden verstrekt wor den aan alle stoomvaart-ondernemingen, die zich met het overbrengen van brievenmalen belasten, en de booten zouden verdeeld worden in vier klassen, de eerste van 80v0 tonnen inhoud en 20 mijlen vaart, de vierde van 1500 tonnen inhoud en IS my lea vaart. De toelage zou bedragen in de eerste klasse 4 dollars, in de tweede klasse 2, in de derde één dollar en in de vierde klasse 66 dollaroenton per afgelegde myl op de uitreis. Het bedrag der uit te betalen toelagen wordt geraamd op 1,200,000 dollars jaarlyks, gedurende tien jaren. Dit voorstel moet nu in eene gemengde oommiuie der beide Huizen van het Congres overwogen worden. Zitting van 4 Maart 18914 Veroordeeld wegensJachtorertredingcn. L. ran F., F. Tan M. en J. K. allen te Zeranhuiun, ieder' tot 2 hechtenisstraffen elk ran 6 dagen. D. de H. te Waddinxreen tot 2.geldboeten elk ran 2 of 2 dagen hechtenis roor elke boete. F. W. K. te Zerenhuizen tot 2 geldboeten elk ran l of 1 dag hechtenis rdor elke boete.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2