I E«, E« E«, uitstekend N9 4469. BINNENLAND. EEN ONGELUKKIGE. illeerd, L. IJN I I Vrijdag 6 Maart. J Bogen, joping FEUILLETON. 1891. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* 'eger als mede. De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. I - II 9 nen niet te 7, 107. igwitz. sar, tooper dan 1 ■I I I Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. jaar 1891/92 worden behandeld en vastgesteld. i. een slechte tijding Scheepsankers p zal worden te bêzichtigen temde Notaris i (Naar het Franech.) EERSTE AFDEELIYG De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. Bestellingen Woensdag 25 Maart a. s. zal door den heer W. F. Tak, van Schiedam, te Schoonhoven eene politieke rede worden gehouden, (Schoont. Ct.) GOÜDSCHE COURANT. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. AL te Gouda an 11 MAART tan het Veer- r om contant 1 ide uit: Eiken hot- en Kap- ii Raamkozjj- De Nederlandsche jaohtvereeniging Nimrod zal het adres aan de Tweede Kamer van den heer De Kanter c. s., de jachtwet betreffende, met een contra-adres beantwoorden, dat te gelegener tijd zal verzonden worden. In Warendorf’s Novellen-bibliotbeek is thans ver schenen oen vertelling van den heer Willem van Leer, getiteld«Uit het leven van een tuchthuisboef." GOUDA, 5 Maart 1891. Op Woensdag 25 Maart a. s. zal te Slolkwyker sluis eene vereenigde vergadering worden gehouden van het Dijkscollege met de hoofd-ingelanden van de Krimpenerwaardin deze vergadering zal de be groeting van het hoogheemraad-schap over het dienst- Gisteren avond omstreeks 91/, uur ontstond er te Rotterdam een felle uitslaande brand in het voor malige zoraertheater aan de Kruiskade, waar in de laatsten tijd het Leger des Heils vergadering hield. Het gebouw evenals de daarbij staande koffiekamer zijn van hout opgetrokken en wordt begrensd door het gebouw „Place des Pays-Bas", waar juist eene voorstelling werd gegeven. Onder de daar aanwezige bezoekers ontstond een hevige paniek, doch allen Hare Majesteit de Koningin-regentes heeft, op ver zoek van het hoofdbestuur, de Hollandsche Maat schappij van landbpuw onder hare bescherming ge nomen. In de Kampioen, orgaan van den Alg. Ned. Wiel- rijdersbond leest men het volgende De Wielryders- Vereeniging „Antiloop" richtte een verzoek om steun tot het Dagelijksch Bestuur van den bond ten einde haar behulpzaam te willen zijn in het propa ganda maken voor de Wielersport te Gouda en om streken. Zij stelde het Dag. Best voor, omevenals te Veendam en te Amsterdam geschied was, een lezing te doen houden, waarin de voordeelen van deze sport en tevens van den Bond, uiteengezet en besproken zouden kunnen worden. Onze Bondsvoorzitter verklaarde zich bereid met dit doel gaarne voor het Goudsche publiekje willen optredenals voorloopige datum werd vastgesteld Zondag 5 April. Wielrijders uit Rotterdam en Lei den zullen dan ook in de gelegenheid zijn onzen Voorzitter te hooren. het budget voor de school een groote bezuiniging onderkleren Uitgenoodigd door het bestuur der centrale anti- rev. kiesvereeniging „Vryheid en Recht" te Bode graven, trad Maandagavond 1.1. voor de kiezers te Alfen op de heer mr. Th. Heemskerk. Aan een verslag van de „Standaard" is het volgende ont leend De overwinning op het gebied van het lager on derwijs is gering, maar gewichtigwe kunnen te vreden zyn, doch wenschen te komen tot vrij, niet gesubsidieerd onderwijs voor allen, doch overhaasting is te ontraden. De treurige toestand van het middelbaar onder wijs kwam helder uit. Evenzoo van het hooger onderwas, dat, geheel gebouwd op liberale begrip pen, tracht op de wijze der heidenen het Godsbegrip op te bouwen uit den mensch, in plaats van te beginnen met het geopenbaarde Woord Gods. Wordt aan de anti-revolutionaire beginselen ruigte gelaten, dan wachten^ ons, naar ’s sprekers oordeel, beslist herziening der strafwet, en daarbij de weder invoering dor doodstraf, benevens meer bevordering der Zondagrust, hoewel daarbij rekening moet ge houden met de tegenwoordige regeling der openbare middelen van vervoer. Van deze regeering is te verwachten eene betere regeling der verhouding van kerk en staat, waar- tusschen het verband moet wegvallen na de wettige uitkeering. In Indië kan meer de zending bevor derd, terwijl het lot der Indische christenen, die nu gelijkgesteld zijn met de mahomedanen, dringend verbetering eischt. Gedeeltelijk is de strijd gestreden. Zijn niet alle verwachtingen verwezenlijkt, en is niet alles geweerd van de Staatsinrichting, wat (egen Gods Woord is, laat ons bedenken, dat de tyd voortgaat, zich tel kens nieuwe vraagstukken voordoen, een meerderheid noodig is, en niet altijd de gewenschte overeenstem ming te verkrijgen is. Wat te verwachten van de thans bestaande poli tieke partijen? Het is niet mogelijk te zeggen, doch de toestand is thans jxinder gespannen, de bitterheid verminderde, van brandstapels eu schavot ten is geen sprake meer. De herziening der school wet gat ontspanning en geen klacht werd geuit dat de ongeloovige door deze regeering werd belem merd zich vrij te uiten. Meenen sommigen, er is niet genoeg gedaan, spreker gaf den raad bewaart uwe krachten, om meer te kunnen doen voor de toekomst. Van eene andere regeering is niets te verwachten. De liberalen kunnen alleen eenige overeenstemming krijgen betreffende algemeen stemrecht en leerplicht, meer niet. De anti-revolutionairen en Roomsch- Katholieken zijn nog het meest eens, b. v. over ^onderwijs, doodstraf, Zondagsrust, de zending, het lot der inlandsche christenen in Indië, verbetering der kazerne, de Kamers van arbeid en«. heg, waartegen de klimplanten zich welig omhoog slingerden, scheidde de directeurswoning van het domein der leerlingen. De heldere stralen der zon dartelden over boomen en grasperken. Welk een prachtige lentedag I Een van die dagen, waarop de mensch verheugd is te leven. Zoo dacht ook mynheer Saëton er over, een nog jonge man, die tamelijk met zijn eigen persoon was ingenomen. Hij was blond noch bruin, gezet’ noch mager, mooi noch leelijk. Tot op zijn veertigste jaar was de directeur van het instituut Saint-Maurice in» betrekking geweest op de hoogere normaalschool. Daar hij niet tot zijn promotie had kunnen komen, moest hij zich op drie- en-twintigjarigen leeftijd behelpen met een lyceum van den tweeden rang. Niet voor lang evenwel. Zijn vroegere vrienden hadden het niet zoo geheel mis, als zij hem voor slim hielden. Dank zij de zorgvuldig onderhouden kruiwagens, kreeg hij wel dra de ^irebteursplaats op het instituut Saint- Maurice. -• Qq., hebt mij laten roepen, mijnheer? vroeg een jonge man, die juist het vertrek binnentrad, op een droevig ernstigen toon. O, zijt gij het, mijnheer Salb^rt? Wat drom mel! men komt zoo maar niet binnen, zonder de mensch en te waarschuwen. Ik heb geklopt, mijnheer, en daar ik geen antwoord kreeg, meende ik te mogen Dat was verkeerd. Maar laten wij daar niet meer over spreken. Als ge nooit erger fouten hadt begaan dan deze De jonge onderwijzer verbleekte. Hij was een knappe man van omstreeks vijf-en-twintig jaar, ele gant en slank, welgevormd en van middelbare lengte. Men zou gezegd hebben een Lucius Verus, maar donker van uiterlijk. Zijn krulhaar bedekte gedeel telijk het hooge, fraaie voorhoofd. De open blik in de blauwe oogen getuigde van geestkracht en van droefgeestigheid tevens. De geelachtige gelaats kleur duidde op een Creoolsche afkomst. Zijn moe der was dan ook een blanke van Martinique. Hij nam dadelijk voor zich in door zyn wellevende ma nieren en de openhartigheid, die uit zijn geheele persoonlijkheid sprak. En nu bleef hij voor den directeur staan, met een schroomvallig uiterlijk, als had hij het voorge voel van een onheil. Ga zitten, mijnheer, hernam mijnheer Saëton. Men heeft mij opgedragen u een slechte tijding mede te deelen. Rbland verbleekte. OJ sprak hij zacht. Het is u zeker wel bekend, dat het aantal onzer leerlingen zeer is verminderd. De raad van beheer maakt zich daar ongerust over, en de heeren hebben het besluit genomen, op het budget voor de school een groote bezuiniging aan te brengen. Ik ben genoodzaakt verscheidene' onderwijzers hun ontslag te geven, u onder amteren. a en het stipte te verwerven. 1) Mijnheer Saëton drukte met den vinger op den knop van de elektrische schel/; bijna op hetzelfde oogenblik trad een bode binned, met een ernstige uitdrukking op het gelaat en me^ de strakheid van een diplomaat. V Is er al gebeld voor het uitspanningsuur, Philippe Ja, mijnheer!" Mijnheer Saëton beschouwde zich met welgevallen in den spiegel, die boven zijn schrijftafel hing. Ga dan eens naar de tweede binnenplaats en zeg aan den onderwijzer, mijnheer Roland Salbert, dat ik hem wensch te spreken. Philippe boog eerbiedig en vertrok. Het was in het begin van Mei. De vensters van het vertrek zagen uit op een grooten tuinachterin, tusschen drie witte muren, bevonden zich de ruime €n luchtige speelplaatsen van het instituut. Een '1*1

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1