Bultenlamlsch Overzicht. REMXISGEV1XG, Herijjc van Maten en Gewichten. eenige huishoudelijke zaken sloot do voorzitter de Tergadering te omstreeks half vier ure. De burgemeester van Franeker waarschuwt tegen de prijsraadsels welke uit die gemeente in de nieuws bladen onder de rubriek advertenties voorkomen en waarbij aan de goede oplossers, tegen toezending vaD een hoeveelheid postzegels, boekwerken, prijzen of cadeaux in geld worden voorgespiegeld. Behalve dat de boekwerken op verre na niet de waarde der toegezonden postzegels vertegenwoordigen, worden de prijzen of cadeaux eerst dan bij loting toegewezen," wanneer zich de stellers der advertenties, door het aantal ontvangen postzegels, een ruime winst heb ben verzekerd. Naar aanleiding van de Surinaamsche gebeurtenis sen schrijft men uit s' Hage aan het Utr. Dagil.: ij Midderwij] heeft deze treurige historie nog een andere vraag doen opperen, nl. of het niet gewenscht en noodig begint te worden, oihcieele en, in af wachting dat de grondwet dit zal regelen, officiense vertegenwoordigers van Oost en West-Indië naar de Tweede Kaner af te vaardigen niet enkel oud gouverneurs, die natuurlijk de tbettanden van hun eigenaardig hoog standpunt hebben leeren bezien, maar werkelijko representanten der koloniale bevol king, door deze op de oene of andere wijze zelve aangewezeniets wat door gemeen overleg in een of ander kiesdistrict, dat er zicb beschikbaar voor atellen zou, best waren tot stand te brengen. Mij dnnkt, ais men znlk een Westindiër nu in de Kamer had,-dan zou de minister aan de Vertegenwoordiging al wel vroeger klaren wijn hebben geschonken, of do wijn zou hem door zulk een Kamerlid ingeschonken zijn. Behalve het adres van mr. H. Ph. de Kanter c. s. houdende verzoek tot wijziging van de jachtwet enz., zijn tot dusver 123 meest gelijkluidende adres sen van gelijke strekking en 17 houdende adhaesie aan het verzoek bij de Tweede Kamer ingekomen. Bovendien zijn er nog 9 ingediend met verzoek tot herziening der wet op de jacht en visscherij, onder welke een van der kerkeraad der hervormde gemeente te Tubbergen. Aanvankelijk was door het bestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijdprsbond besloten, de vooijaarswedstrijden te Scheveningen te houden, maar het bestuur van do Scheveningscbe Wielerbaan bleek hier niet zeer genegen voor te zijn. Daar de tegenwoordige baan te Nijmegen te slecht is, heeft het bestuur van den A. N. W. B, besloten dit jaar geen voorjaarswedstrijden, maar een wegwedstrijd in Friesland te honden. Waar de groote bondswedstrijden zullen gehouden worden is nog geheel onbekend. De eenige baan in ons land is thans die te Scheveuiugen. Arnhem krijgt eene baan, die evenwel niet voor Mei of Juni klaar zal zijn. In Amsterdam zijn do sportmen ijverig in de weer om evenals voorgaande jaren eene baan te krijgen. Te Utrecht schijnen de onderhen, delingen met het gemeentebestuur niet te vlotten. Nijmegen heeft den Bond aangeboden eene geheel nieuwe baan aan te leggen met kleedkamers enz., mits de kampioenschappen aldaar verreden worden. van de Pavé des Chartrons verblindde door zijn for tuin I Wat den bezoeker vooral dadelijk opviel, dat was de groote helderheid en da bijzondere zorg, aan de kleinste kleinigheden besteed. Dien namiddag zat Alice te naaien voor het ge opende venster, dat uitzag op een tuin, beplant met boomen, waarvan het dichte gebladerte zich voor de oogen van het jonge meisje, als een groen koepeldak verhief. Als zij thuis kwam van haar kostschool, werkte zij voor een naaster in de buurt'. Achter haar naaimachine gezeten, trapte zij met haar vlug voetje op het pedaal, onder het neuriën van een liedje. Altijd was zij vroolijk, die Alice! Uit haar onverstoorbaar goed humeur putte zij den moed, dien zij in haar moeilijk leren zoo hoog noodig had. Hoe dikwijls verdreef zij de treurige stemming van haar broeder door een geestig antwoord of een vroo lijk gezegde Van tijd tot tijd rustte zij uit van haren arbeid, om haar helder en glinsterend oog to laten dwalen over de glimmende bladeren. De herinnering aan bet fraaie park van haar vader, te Bègles, in de nabijheid van Bordeaux, kwam weder bij haar op. Hoe gaarne draafde zy door de netjeB opgeharkte lanen, langs de grasperken en in het kleine eiken- boschje Plotseling schrikte zij op door het kloppen op de deur. Kom binnen, mynheer Arthurriep zy vroolijk. De deur ging open en mijnheer Arthur verscheen. Het meest schadelijke insect in veie streken is de veenmol, en het Westland weet van zijne verwoes tingen dubbel en dwars mee te praten. Hij graaft oven als de mollen lange onderaardsche gangen en houdt zich by voorkeur op in de broeibakken, waar hij de voor zijne vermenigvuldiging meest geschikte warmte vindt. Verschillende middelen worden op gegeven om deze diereu te verdelgen, als bloempot ten, die in hunne loopen worden ingegraven eu waarin zy neder storten zonder er weer uit te kunnen komen. Men weet ook dat men den veenmol oogen- blikkelijk kan dooden door een weinig olie op zijn lichaam te gieten, welk middel echter in vele gevallen zeer veel gelykt op dat, om wat zout op den staart van een vogel te leggen, ten einde het beestje te vangen. Het middel is eenvoudig, doch de uitvoe ring laat veel te wensehen over. Een tuinman beeft een gemakkelijker middel uit gevonden, dat als volgt wordt aangewendmen giet de bakken of akkers en bedden, die door de veen mollen bezocht zjjn, rijkelijk met urine van koeien en alle veenmollen zullen met hunne familie vernie tigd worden. De verdelging is nog zekerder, als men in de urine eene kleine hoeveelheid lijnzaadmeel oplost. Dit middel kan tevens gebruikt worden tot het dooden van gewone aardwormen, die ofsohoon in mindere mate dan de veenmollen, ook een niet ge ring nadeel aan de planten toebrengen, door het verplaatsen der zaden op het oogenbiik der ontkie ming en door bet losmaken en eten der jonge wortels. (W. Crt.) Uit Londen schrijft men aan de N. R. Ot. Gelijk ik verwaohtte, is Sadler vrijgesproken, of liever van rechtsvervolging ontslagen, in zake de tegen hem gerichte beschuldiging van moedwilligen doodslag op Frances Coles. De Kroon heeft haar strafgeding laten waren, en de ongelukkige stoker der stoomboot Tez bevindt zich, na oene voorloopige hechtenis van twee weken, wederom op vrye voeten. Natuurlijk kon de leider der strafvervolgingen van staatswege kwalijk anders handelen na de uitspraak, door de jury van den Coroner gepaan. Zelfs de be- ëedigde verklaringen der politie hadden bijna een alibi voor Sadler vastgesteld. Daarnaar toch was het gelijk ik in mijnen laatstten brief over deze zaak aantoonde bjjna onmogelijk, dat hy den moord pleegde. Hij had daartoe noOb den ooodi- gen tijd,, noch de noodige nuchterheid. Alzoo staat nu vast, dat eene andere baud daa die van Sadler dit bloedige werk verricht hoeft de politie heeft veertien dagen vermorst met het vervolgen van eenep onschuldig gebleken, ofschoon zwaar verdachten man, en midderwyl ie de werke lijke dader in de gelegendheid geweest te ontsnappen. Of hij en Jaok the Hipper één en dezelfde pesoon zijn, weet men natuurlijk niet, want het bloedige geheim van Whitecbadel athijnt meer dan ooit on peilbaar, maar alles dnidt er op, dat dezelfde sluip moordenaar, welken de justitie al zoolang vergeefs naspeurt, ook in den vroegen ochtend vau 13 Februari zijne verschrikkelijke rol gespeeld heeft. Ziedaar de belangrijkste en tevens de treurigste slotsom waartoe men weder geraken moet. Eu de politie is andermaal verslagen. Het lijkt ongeloofe- lijk, dat_ éénzelfde monster, achter elkaar, tien af grijselijke moorden in eene dicht bewoonde wijk eener wereldstad plegen kan, zonder eindelijk te worden gegrepen en onschadelijk gemaakt. Dit wettigt het Hy was een lange, een beel lange jonge man, smal, mei een mager gezicht, omzet door een zorg vuldig verzorgd blond baardje. Hij trad op het jonge meisje toe en reikte haar op linksche manier de hand. Hadt ge het al geraden, dat ik het zou zijn, juifrouw Alice Zij lachte luid. Een mooie f5raj^-dfcLis zes uur en dus was het uw tijd om teJflMHE^BKUw leven is zoo ge regeld als dat v^^^ff®^^5öjouw. Om vijf uur verlaat ge uw bureau op hePhtadhuis; dan komt ge eens kijken hoe ik het maak, en ge gaat naar beneden om te etenwant wij wonen toch in het zelfde huis, wij brengen den avond met ons drieën door, en daar komt geen verandering in, van den eersten Januari tot op Oudejaarsavond. Zij begon opnieuw te lachen, en Arthur bleef voor haar staan, verlegen met zijn eigen lange gestalte en in de onbeholpen houding van een minnaar, Belet mij nu niet te werken. Anders zal ik u door Boland laten beknorren, als'hij terug komt. Ga hier naast my zitten, en laat ons dan wat praten. i Een aardig paar, die jonge man en dat jonge meisje. Hy, eer knap dan leelijk, ondanks zijn magerheid en zijn veel te hoog opgeschoten gestalte; zyn donkere oogen, met den eerlijken en open blik, verfraaiden het gelaat. In dezen man van vjjf-on- twintig jaar vermoedde mei een van die goedhartig» andermaal vernomen verwijt, dat de Londensche poli" tie niet op de hoogte is van hare taak. Nemen wij aan, dat de geheimzinnige Jaok te Kipper een zee man is, die zich terstond aan boord van een schip terugtrekt na zijne bloeddnden te hebben verricht dus geen tehuis heeft op den vasten wal, waar hui,, genooten hem zouden kennen en mogelyk verraden. Is dat zóó, dan wordt het aanstonds verklaarbaar waarom de huiszoekingen, door tie politie in de buurt zelvo ondernomen, toen de Bipper-moordm aanvingen, jjdel bleven. Doob zulks is toch zeker geen geldige uitvlucht voor eene justitie, wier.plicht het medebrengt tegen moord, te waken, onverschillig door wien gepleegd. Het is eene jammerlijke beken- - tenis van onmacht voor eene politie om te zeggen 'wij kunnen Jack niet pakken, want hy is een matroos! Wij hebben en bezoldigen toch eene Theemspolitie. Wat voert die uit, en waarom kan zij niets deen, als de landpolitie blijkbaar het spoor volslagen bijster blijft? De waarheid is, dat de politiemacht te Londen al te zeer op ééne leest geschooid is. Dat wil zeg gen de politie in Whiteohapel handelt geljjk de politie in Belgravia. Dit is onzin, aangezien de burgers in Oost-Londen een geheel ander elag van mensohen zyn dan de burgers van West-Landen. Men beoorloogt wilden niet, als men krjjgt voert tegen de legere van een beschaafd volk. En de politie voert oorlog tegen misdadigers. 11e misda- digers in Whiteohapel hebben andere gebruiken en andore leefwijze dan de euveldoeners in Nayfair. Daarmee behoort de justitie rekening te houden. Voor Oost-Londen dient met andere woorden oen bijzonder korps agenten te worden gehandhaafd en letterlyk gedrild naar de behoeften en eigenaardig heden vau het distriet. l)e detectives daarin hehoo- ren ten volle vertrouwd te gijn met de gewoonten der lieden, wier misdaden zij moeten ontdekken. Gewone politieagenten met dikke, krakende laarzen te laten rondgaan in Whitechapel, ia krankzinnig, staat gelijk met het stellen van eene premie op de straffeloosheid van misdaden. Zulke agenten waar schuwen boeven, geven hun 'tijd om weg te loopen. Ook in dit geval met Frances Coles hebben kra kende laarzen van eenon deftig rondetappenden poli tieman den moordenaar he# sein gegeven tot eene overhaaste vlucht, want de agent heeft getuigd, dst hij den tred hoorde van iemand die zich ijlings ver wijderde. Blijkbaar was dat de moordenaar, die overrom peld had kunnen worden in zjjne bloedige taak door oeoen geruischloos omsluipenden, in den waren zia des woords, stillen diender. Een bekend verschijnsel is het zoet worden vau aardappelenhet komt altyd des winters voor eo men neemt het meestal waar na strenge vorst. Hier te lande wordt algemeen aangeoomen dat die aard appelknollen wel uiet bevroren zyn geweest, maar dat zij ternauwernood aan het bevriezen ontsnapten; in ieder geval houdt men het er voor, dat zy iets van de vorst weg hebben. Pie voorstelling mag niet geheel juist wezen, zy is ook niet geheel mis. Do lage temperatuur heeft de schuldoverigens zijn die aardappelen daarom nog niet bevroren of be vroren geweeat. Een deskundige schreef dezer dagen daarover dat de aardappelen den bekenden zoeten, taffen smaak aannemen, wanneer zij een tijdlang blootstaan aan eene temperatuur vau 2 tot 5» C. naturen, die het ongeluk buigzaam maakt, maar niet bederft. Arthur Dutac, de zoon van een griffier van de rechtbank te Meaux, werd op achttienjarigen leeftijd wees en kwam in het bezit van tienduizend francs. Door bemiddeling van een schoolkameraad zyn» vaders, den procureur-generaal van Toulonse, kreeg hij een betrekking als ambtenaar op het stadhuis. Behalve het jaar, dat hij aan zijn dienstplicht moest voldoen, viel er niets van bfe teekenis voor in dit rustig en kalm bestaan. Daar hij zeer geregeld op rijn bureeu kwam en altyd gereed was dringende zaken af te maken, won Arthur zeer spoedig de achting van 2ijn chef. Na zes maanden kreeg Hij een fabelachtig traktementachttienhonderd francs en honderdvjjftig\francs gratificatie mét Nieuwjaar. Welk eeu fortuin» Op zekeren dag -namen Roland Montfrnnc en zfln zuster hun intrek in hetzelfde huis als bij, in de rue Cardinet. - Eerst toen leerde de kalme ambtenaar de vreugde en het zoete genot der liefde kennen. Wie zou niet iri aanbidding zijn neergeknield voor dit engelachtige wezen Het was een van die schoon heden, die den mannen op Btraat naar haar doen kijken en die aan grijsaards voor een oogenbiik weder hun jeugdig vuur verleenen. JFordl ienolgd). Het zetmaal verandert in suiker (en suilftr is samen gesteld uit koolstof en water), terwijl deze-nieuwe producten by lage temperatuur niet genoegzaam door de ademhaling of respiratie der knollen ver brand of geoxydeerd, on er uit verwijderd worden in den vorm van koolzuur en waterdamp, zooals bij boogere temperatuur wèl geschiedt. Men weet hier zeer goed Jdat diezelfde aardappelen hun normalen smaak terug krijgen, maar dit komt dan daar van daan, dat zij bij hooger warmtegraden, bij 20o C. vooral en daar bovon, meer koolzuur en waterdamp uitademen dan er zetmeel in suiker veranderd is geworden en aldus langzamerhand van deze laatste bevrijd worden. Eene meer uitvoerige verklaring van het verschijn sel gaf Müller, zij wijkt niet wezenlijk van de andero af. De auiker, hier bedoeld, is vooral de zocgen. druivensuiker. Müller vond ook dat zich druiven- suiker in de aardappolknoilen ophoopt bij lage tem peratuur, eu vooral wanneer die op circa Oo C. staat. Daartoe is echter tijd noodig. Na 40 dagen op Oo C. te zijn gehouden, bevatten de aardappelen meer dan 3l/s pet, van die suiker, rlierbij dient opgemerkt, dat zy niet bevriezen bij het vriespunt en zelfs nog niet bij lo C. maar wel by 3o C. Dat er tijd noodig is voor de suikervorming kan daaruit'blijken, dat de aardappelen, bij het in vallen van strenge koude spoedig kunnen bevriezen en in dien toestand bewaard worden, zonder zoet te smaken, terwijl dit wel -het geval is, wanneer zij dagen lang eene koude van Oo C. lo C. 2o. C. doorstaan, en dan eindelijk bevriezen of ver vriezen, ®etgeon natuurlijk gepaard gaat met de kristallisatie van hunne waterdeelen tot ijs. Of het verschijnsel zich in meerdere of mindere mate voor doet, hangt «enigszins van omstandigheden af, b. v. hot watergohalte en de ouderdom der knollen. Te Akkrum en omstreken hebben de bekende Spaansche kooplieden wederom eenige beste kooien opgekocht en die verzonden over Botterdam, ##ar Bilbao. Daaronder waren exemplaren, welke 840 hadden gekost. De logementhouder R. Kuipers, te Akkrum, is mede vertrokken om de koeien naar de plaats der bestemming te bezorgen. Ook de heer K. KoCpmans, te Akkrum, heelt met eenige Duitecho kooplieden 51 stuks koeion opgekocht welke naar Weener, in Oost-Friesland, zijn verzon den, Deze kooplieden kochten alleen jonge en rjide en besteedden ongeveer'200 voor elke koe. Het Friesche vee wordt in den vreemde zeer gezocht. Voor het Hof te 's Hago werd gisteren in appèl behandeld de zaak van den boet' uit Sassenheim, die met een ander een contraot had gesloten om dagelijks 100 liters melk zooals die van de koe kwam te leveren tegen overeengekomou prijs. De bijzonderheden deze zaak betreffende zyn bij de be handeling voor de arrondissements-rechtbank te 's- Huge reeds medegedeeld. Zooals men zich her inneren zal was de zaak, dat de contractant sloot water by de melk had gedaan, yaarvoor hij door de rechtbank veroordeeld werd tot 3 maanden gevan genisstraf. Beklaagde ontkende zijn molk aangelengd te heb ben met water uit de Sassenheimervaart en drie ge-, tuigen a déchargegehoord, vertelden dat zij dit ook niet hadden gezien en dat het water uit genoemde vaart door menschon die geen pomp hebben, als drinkwater wordt gebruikt. Mr. Pb. A. Haas, uit Amsterdam betwistte, als verdediger, dat de feitelijke" elementen aanwezig waren welke het deliet moeten construeeren. Pleiter be streed (aangenomen zelfs dat het geschepte water tot verdunning van de melk had moeten dienen), de op vatting dat vervalsching was gepleegd, concludeerde tot het opleggen eener lichtere straf. Het O. M. requircerde bevestiging van,het vonnis. Uitspraak over 8 dagen. Voor de Buigerlijke- Kamer van de Arrondisse- mens*-Reohtbank te 's Gravenhage is Maandag oen geding gevoerd, waarvan de beslissing van groot belang zal zijn in zake de bevoegdheid van sommige kerkelijke gemeenten en besturen tegenover de lid maten. De beer M/ K., te 's-Gravenhage, heeft de Neder- landsch-Israëlietische Gemeente te 's-Gravenhage voor de HeohtBank gedagvaard, iir verband met de navolgende, door den kerkeraad der Nederl. Israël. O&meente aldaar by het in 1886 vastgestelde regie-- «"t dier gemeente in art. 267 gemaakte bepaling: //Het Armbestuur heeft het recht om de te's-Gra venhage wonende geïmmatóouleerde leden der ge meente van 18- tot 6Q-jarigen leoftjjd, die over het loopend jaar in een dejeerste tien klassen van den hoofdelijfcen omslag ten behoeve der kerkelijke kas zyn aangeslagen, alsmede hunne zonen, die de imma- triculatie-rechten genieten, op te roepen tot hét deel nemen aan de collecten, ten behoeve der instelling. «Die oproeping geschiedt naar den rooster, waaróp zij, die in de termen van het vorig lid vallen, naar eene bij loting vast te stellen volgorde worden ge plaatst. De namen der op den rooster geplaatste personen worden door het Armbestuur ter algemeene kennis gebracht. «De oproeping heeft schriftelijk plaats, minstens zes dagen voor het houden eener collecte. «Opgeroepen kunnen worden zoovele leden als het Armbestuur zal oordeelen, dat voor het behoorlijk houden der collecte noodig zijn. //Ieder opgeroepene is bevoegd, om, mits daarvan minstens twee dagen te toren aan het Armbestuur kennisgevende, zijne beurt af te koopen voor eene som van drie gulden ten bate der armenkas. Hij kan zich ook door een ander op den rooster voor komend persoon doen vervangen, zonder dat dit ech ter in de volgorde der daarop geplaatsten eenige verandering zal teweegbrengen." De eischer nu is van oordeel, dat die bepaling van gezegd reglement is in strijd mot de bepaling van art. 2 van het Burgerlijk Wetboek (bepalende o. a., dat slavernij en alle andere persoonlijke dienstbaar heden, van welken aard of onder welke benaming ook bekend, in het Kijk niet geduld worden) en dus dat artikel voor- de leden dier gemeente nimmer verbindend kan zijn, vermits de kerke raad der Ned. Isr. gemeente te 's-Gravenhage alleen bevoegd is voor de leden der gemeente bin dende bepalingen vast te stellen, betrekking heb bende op kerkelijko doeleinden, rakende den eeredienst en de huishouding der gemeente, doch geenszins om persoonlijke 4ienstbaarheden en dat nog wel in hel openbaar van de leden (lier gemeente te eischen, in strijd met en geheel buiten zijne be voegdheid. Hy roept daarom gedaagden op, ten einde bij vonnis der Rechtbank to hooren verklaren voor recht, dat de bepaling van voormeld art. 257 van voormeld regle ment dor N. I. G. te 's-Gravenhage, zooals het luidt in'het door den kerkeraad dier gemeente op 4 Nov, 1886 vastgestelde reglement, als in strijd mot art. 2 van het Burg. Wetboek, is nietig, en daaraan der halve alle bindende rechtskracht voor de leder der N. Is.. G. te 's-Gravenhage te hooren ontzeggen, met veroordeeling van de gedaagde N. I. G. te 's-Gra venhage in do proceskosten. Als prQcureur van den eischer occupoert Mr. J. Addink, terwijl Mr. Verschuur zich voor de gedaagdte heeft geconstitueerd. De behandeling van (leze zaak werd voorloopig uitgesteld. Naar men verneemt, heeft de voorzitter van de commissie uit den Elzasser Landdag, door lusschen- komst van dén stedehouder, bg den keizer eene audiëntie gevraagd, om het bekende adres tot ophef fing of althans verlichting van den pasdwang aan 'L. M. te overhandigen. Wordt de audiëntie toege staan, dan zal de voorzitter zich met eenige leden der commissie naar Berlijn begeven. Het nienwe Kabinet is te Bucharest in de beido Kamers opgetreden. In zijn verklaring komt voor, dat het, wat de buitenlandsche politiek betreft, de tot dusver aangenomen gedragslijn zal volgen. In de Kamer van Afgevaardigden ontstond eene levendige discussie ten gevolde waarvan een votum van wantrouwen in het nieuwe Kabinet werd aan^ genomen met 77_Jegen 69 stemmen, terwijl 7 leden zich van stemming onthielden. Generaal Floresco verklaarde daarop, dat hij den koning kennis zou geven van dit bosluit. Men denkt, dat de Kamers zullen ontbonden worden. Het oordéel over den nieuwen Minister van Bin- nenlandsche Zaken in België, den heer Jules Po Burlet is van liberale zijde niet,gunstig. Als burge meester van Nijvel, zegt do Indépendance, heeft hij zich zeer onbemind gemaakt en in do Kamer placht hij de linkerzijde te vermaken door een opgeblazen heid, welke noch de holheid van zyn geest, noch do middelmatigheid van zijn talent kon bedekken, zoo dat hij ten slotte ook de rechterzijde volkomen weer zin inboezemde. Toch, vervolgt het blad, is bij eenig nadenken de gedane, keuze te begrypen; de heer Jules De Burlet is een even volbloed protectionist als zijn voorganger en daarom heeft de «Minister president Beerriaert als voorstander van vf(|n handel hem Cejfnnexeerdzoo origineel is nu eenmaal der clericaJen logicaeen stem heeft de heer De Burlet in het kapittel niet, want hij is geen afgevaardigde meer; en als hij het protectionisme mocht gaan be pleiten, zal hij het meer kwaad dan goed doendaar kómt bij *dat, aangezien de, censuskiezers hem bij de laatste verkiezingen hebben laten vallen, zijn verhef fing een hulde is aan het volk achter de kiezers en een manifestatie ten gunste der Grondwetsherziening. De verkidÜflgsstrijd in Oostenrijk duurt voort. Van de 100 zetels, waarover nu reeds is beschikt, verwierven de Duitsch-liberalen 21, de jong-Czechen 17, de Polen 20, de clericalen 11, de anti-semieten 6 en de Oud-Czeehen 5 zetels, terwijl de overigen onder de Ruthenen, Rumenen en andere kleinere par tijen verdeeld zijn. De Duitschers in Oostenrijk wijten den uitslag van den eersten strijd aan graaf Taaffe. Daar de minister-president altijd de niet-Duitsche volkeren van Oostenrijk begunstigde, wonnen deze steeds terrein, en zoo werd nu de schitterende overwinning der democratische en radicale jong-Czechen mo gelijk. Met de gematigde oud-Czecheu, die steeds deel uitmaakten van de meerderheid, welke het con servatief- clericale kabinet Taaffe steundekon de minister wel regeeren, maar dit is natuurlijk onmo gelijk met do revolutionaire jong-Czechen, wier hoofd streven is Bohome van Oostenrijk geheel los te maken. Uit de meerderheid der regeering, gelijk deze tot dusver was samengesteld, verdwijnt dus de geheele Czechische partij, die no oppositie-party wordt, en daardoor wordt graaf Taaffe wel genoodzaakt zijn toevlucht te zoeken bij de liberale Duitschers. De Duitsch-liboralt) party, ook al verliest zy Vepnigo zetels aan de anti-semieten, blijft toch nog d^ste^ut^ partij in het Huis van Afgevaardigden, zóbdwnu de oud-Czechen verdwijnen, zonder de Duitschers geen regeerings-meerderheid mogelyk is. Nadat het bericht, dat de koning afstand beeft ge daan van vier millioen op de civiele lyst, allerwegen de ronde had gedaau, verneemt men thans dat het onjuist is. Reeds hadden sommige bladen er aan herinnerd, dat 's konings vader evenzoo gehandeld heeft, toen hij de noodzakelijkheid van bezuiniging inzag. Hij had namelyk in 1867 een brief aan den toenraaligen minister-president Ratizze geschreven, waarin hij verklaarde de civiele lijst met vier tuilli- een verminderd te willen zien. De ropublikeinsche afgevaardigde Imbriani bracht die zaak te berde in de Kamer. Nadat de heer Luzzatti den financieelen toestand uiteengezet en daarbij gewezen had op de bezuinigingen, die het ministerie op verschillende hoofdstukken der begroo ting/ heeft gebracht, nam Imbriani het woord om zijne bevreemding te kennen te geven, dat het Ka binet den koning niet voorgesteld had de civiele lijst te verminderen. De minister-president antwooi^te. dat de kroon den raad noch van dien spreker, noch van de mi nisters noodig had, om met de behoeften des lands bekend te worden. Italië ziet en weet, hoezeer de koning zijne hooge roeping vervult. (Levendige en langdurige bijval). De voorzitter der Kamer voegde vervolgens eenige woorden aan Imbriani toe. Gij weet, sprak hij, dat de civiele lijst machtig gedund wordt door de on uitputtelijke liefdadigheid des konings. Maar daar van hebt gij gezwegen. Alweer volgden warme toejuichingen en er werd geroepen: „Leve de koning!" Gisteren zyn de onderhandelingen over het Duitsch- Oostenrijksche handelstractaat, welke gedurende een week waren gestaakt, hervat. De vertraging werd veroorzaakt door eenige punten van geschil, waarover de gemachtigden eerst instructies van hun regeerin gen moesten inwinnen. Deze bezwaren zijn nu wéér uit den weg geruimd, maar toch is nog geen enkel hoofdstuk geheel gereed. Evenwel verzekert toch het Weener Fremdenblattdat de zaak goed vordert. y^lgens eenige bladen zou de Duitsche regeering ÓéreitK zijn een verlagingen* de graanrechten tot 3 Mam toe te staan, mal^^erlangt de Hongaarscbe regeeringeen verlaging van dit invoerrecht tot 2.50 Mark. ye Freisinnige Zeitung twijfel echter aan de juistheid Xlezer mededeelingomdat de Duitsche Bondsraad indertijd hééft besloteh het invoerrecht op korren niet lager te stellen cfhn ]3.50 Mark. Burgemeester en Wethouders van Gouda Gelet op het Besluit van Hoeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland van 9 December 1890 no. 64 (Prov. Blad n'. 67) brengen ter kennis per Ingezetenen dezer gemeente, dat de HERIJK der Maten en Gewicht» dit jaar zal plaats hebben van 16 Maart tot 15 April (uit gezonderd 30 Maart) op alle werkdag®, van dea voormiddags 9,7a tot des namiddags 37, uur in het daartoe ingericht lokaal aan den Groeneweg (naast ds Eerste Openbare Burgerschool voor Joiigens) dat de letter i in den gewonen schrijfvorm, be stemd is tot goodkeuringsmerk Van Maten en Gewich ten, zoowel bij den nieuwen IJK als den HEBUK; dat voor de verdeeling der werkzaamheden? tot bevordering van den geregelden gang van den Heryk, naar volgorde der wijken aan de huizen der IJkj^ch- tigen briefjes zullen worden bezorgd, houdende op gaaf 'xgan den-dag en het uur, waarop zy hunue

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2