EL, ra ZILVER, middags van tot 5 uren. FORTUUN I I I I0PIH6 BINNENLAND. E- ff 1 l'j 1 I I rite, EEN ONGELUKKIGE. H I I i I i Zaterdag 14 Maart. 1S01. IV 4476. I TIJK, huis FEVILLETON. 1 Ij iters I 'J Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IJ I I I a I 1891 deelen de >0. 1 De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. tax VLIET op de lijkkist Het gerechtshof te ’s-Hage bevestigde gisteren het {Naar het Franech.) V. brieven aan C. No. 157. 1 J [JNWERK. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. De uitgave dezer Conrant geschiedt dagelpks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. kroniek, berichten hebben om van te re, van VLIET D. No. 73, >laatst wor- AMSOM. verval. Zich lit Blad. GOUDSCHE COURANT. en h I AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 1880. AM 1884. toonst. 1887. >OM BOTER f 25.50, per ran verscnil- n 4*/, Kilo, eit gegaran- In het asyl voor mannelijke drankzuchtigen ffHoog- hullen” te Eelde zijn thans acht patiënten geplaatst. De directeur-geneesheer, de heer Westerhoff, doet alles om het den verpleegden zoo aangenaam moge lijk ie maken. Er staat een orgel voor liefhebbers van muziek; eene bibliotheek met degelijke lectuur Gisteren is in den koninklijken grafkelder te Delft op de lijkkist van wylen koning Willem III de krans geplaatst, welke tot dat doel door de bewoners van Batavia herwaarts was gezonden. In den namiddag bracht H. M. de Koningin- F H regentes, vergezeld van eene hofdame, een bezoek aan het graf van H. D. gemaal, lang bij de vorstelijke lijkkist bouquet van palmen neder. De minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in de maand Mei a. s. bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist- leerling der 2de klasse wenschen te worden aange nomen. Het getal der ais zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot twintig bepalen. Zich aan te melden vóór 15 April a. s. aan het Departement van Marine. H. M. vertoefde en legde daarop een Na zooveel teleurstellingen stelde Roland nergens vertrouwen meer in. Arthur was onveranderd van dezelfde ineening als zijn lieve Alice. Sedert het vooijaar was zijn liefde steeds toege- noraen; voor hem was het begin en het einde van Sedert eenigen tijd wordt de gemeente Haarlem onveilig gemaakt door eene bende jeugdige dieven, die alles wat zij kunnen grijpen voor goeden buit vonnis der rechtbank aldaar, waarbij een boer uit Sassenheim tot 3 maanden gevangenis werd veroor deeld wegens het afleveren van drinkwaren (melk), wetende dat zij vervalscht zijn en die vervalsching verzwijgende. Het Hof gelastte tevens dat vonnis en arrest in het wLeidsche Dagblad” zullen worden opgenomen. Voorts is ook bevestigd het vonnis der Haagsche rechtbank, waarby twee personen tot 8 en 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld werden wegens diefstal van een handwagen, terwijl de door dezelfde recht bank aan een bakker te Zoetcrmeer ter zake van mishandeling van een veldwachter opgelegde gevan genisstraf van één dag, veranderd werd in 10 boete. •pleging der et naaiwerk in. i woning en Wij willen de aandacht onzer lezers vestigen op eene aardige en aangename bezigheid voor hunne kinderen. Iedereen weet, dat op eene photographie de kleur ontbreekt en het beeld alleen gevormd wordt door wit en zwart, benevens een groot aantal tinten daar- tusschen. Dit gebrek kan men eenigszins herstellen, door het portret aan den achterkant te kleuren met olieverf. Daartoe dient men het eerst van het karton af te weeken en met de beeldzijde op glas te plakken. Daarna wordt het dun en doorschijnend gemaakt en is het gereed beschilderd te worden. De olie verf schijnt dan genoegzaam door het portret heen en de uitkomst is inderdaad verrassend. Vooral fantasietjes en landschapjes leveren schoone resul taten. Moeielijk is deze bezigheid niet, zoodat men zich met weinig kennis van teekenen of schilderen hieraan wagen kan. Het opplakken alleen vordert eenige zorg. Wij behoeven verder niet tot bijzon derheden af te dalen, door bijv, mede te deelen, dat bolle glazen beter voldoen dan platte, daar bij de heeren G. B. van Goor Zonen alhier een werkje over het Chrystoleum schilderen is uitgegeven, dat iedereen genoegzaam op de hoogte stolt. Welnu, kom dan bij mij, rue des Jeuneurs No. 7. Mijn Zij klapte van blijdschap in do handen. Maar die mijnheer Giroux is onze goede ge nius in de gedaante van een dikken man! Ge zult zien, hij wordt de bron van ons fortuin. Ge moet vooral naar hem too gaan. verklaren. De bende heeft een paar hoofdlieden, die nog geen 17 jaar oud zijn, die zelf niet meêste- len, maar wel meêdeelen en het werk overlaten aan jongens van 8 tot 10 jaar, die met groote onbe schaamdheid optreden. Dit bleek den 22en Januari j.l. Op dien dag stond voor het raam van de wo ning, bewoond door mevrouw de weduwe A. M. Sypesteinv. Lennep, een sleutelmandje, waarin eene portemonnaie met muntbiljetten en geld. De lOjarige Willem v. Duin zag dit staan, en wachtte eene gunstige gelegenheid af om er zich van meester te maken. Eenmaal in het bezit van het geld zijnde ging hij naar de vrienden; er werden sigaren en ook jenever gekocht on verder goede sier gemaakt ook het geld werd gedeeld en wel Jan Hartman 7, en Piet Meijs 8. Deze laatsten zijn de be doelde hoofdlieden. Met de grootste onbeschaamd heid erkende v. Duin zeer goed te weten, dat hij diefstal pleegde en dit niet geoorloofd wasverder, dat hij te veel geld had om alleen te houden, en daarom uitdeeling had gedaanterwijl bleek dat hij eerstdaags voor nog eenige andere diefstallen zal moeten terechtstaan, evenals Meijs. die nu als getuige optrad. Daar de officier van justitie oordeelde dat v. Duin met oordeel dos ondorscheids had gehandeld, ejschte hij tegen dezen beklaagde 2 maanden gevan genisstraf. Een tweede dezer bende, Wessel IJlstra genaamd, was toen aan de beurt, om zich voor diefstal van zakdoeken te verantwoorden. Ook deze beklaagde was met groote brutaliteit opgetreden en zal zijn misdrijf .met 10 weken gevangenisstraf moeten boeten. Roland hoopte er nog steeds op, in een der ma gazijnen van hot Louvre, de Bon-Marché of een dergelijke inrichting te worden geplaatst. Weldra kwam hij tot do ontdekking, dat de intrede in die groote huizen belemmerd wordt door bedienden, die onder elkander een vast aaneengesloten kring vorm' den. Ónmogelijk daar in te komen, als men niet wil beginnen met de ruwste bezigheden. De chef kon natuurlijk aannemen, wien hij verkoos, maar Roland slaagde er nooit in te worden toegelaten tot die pachas onder de hedendaagsche kooplieden. En dan, hier evenals overal elders moest men beginnen met te leeren dat wil zeggen men moest eerst gediend hebben in een kleinen winkel, waar men anderhalf of twee jaar in de leer was zonder een cent te verdienen. Toen wilde de jonge Montfranc zich in de jour nalistiek werpen. De rampzalige! Hij stiet hier weder op die zonderlinge wereld, waar de vreem deling, de onbekende, wordt beschouwt als een vijandde vijand die de anderen het brood uit den mond komt nemen. Een groot ochtendblad vroeg van hem een kronieken hij leverde haar op dat bureau in, in de hoop op een antwoord. Dat ant woord kwam nooit. Hij schreef een tweede, een derde, een vierde artikelaltijd tevergeefs. Op zekeren dag, dat Roland in de gang van een dagblad op en neer liep, in afwachting tot de direc teur hem zou kunnen ontvangen, werd hij aange sproken door iemand, die hijgend en blazend kwam GOUDA, 13 Maart 1891. Van de band van onzen stadgenoot Dr. R. A. M. Stavenisse de Brauw, leeraar aan het gymnasium, is bij Joh. IJkema te ’s Gravenhage een leerboekje verschenen over de Geschiedenis der Oudheid, in zonderheid bestemd voor de laagste klasse van het gymnasium. 8) De man beweertle, dat men met dit soort van werk gemakkelijk zijn brood kon verdienen. Een bladzijde van een tooneelstuk werd betaald met 6 of 8 centimes, een bladzijde van een roman 3 stui vers; voor rechterlijke stukken werd de prijs ver dubbeld. Roland voelde de hoop weder herleven. Acht dagen lang week hij niet van zijn zolderkamer; van den ochtend tot den avond oefende hij zich in het schrijven. Helaas! zijn stijve vingers waren weer* spannig! Na de eerste week wilde hij zich niet laten ontmoedigen en zette hij den hardnekkigen strijd tegen de natuur voort. Na veertien dagen met yruchtelooze pogingen te hebben verspild, moest hij zich overwonnen verklaren. 7- Komaan, verlies den moed maar niet, sprak Alice vroolijk. Je zult wel iets anders vinden. Voor het oogeeblik zijn wij verzekerd, nu wij nog zevenhonderd francs hebben. Ongerekend nog, dat ik een louis meer verdien dan verleden jaar! aanloopen, een groote, dikke man, met een vuur rood gelaat en een goedigen oogopslag, die op ruwen toon tegen hem zeide Komt ge om Levrault te spreken Denk maar niet, dat hij zijn tijd met u zal verbeuzelen. Ik bij voorbeeld, die nog wel zaken met hem heb te behandelen, laat hij wachten, net als de anderen. Wat wildet ge hem vragen Een kroniek te mogen leveren Al wat men wil. Een verslagen Ik wil iets leven. Staat het zóó met u morgen eens naam is Giroux. Wie en wat was die mijnheer Giroux? Roland wist er niets van. ’s Avonds vertelde hij het voorgevallene aan zijn zuster. Zij klapte

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1