LEERLINGEN BURGERAVONDSCHOOL. Naaisters f? E| ondergoederen ADVERTENTIEN. M. If Costumes, Mantels etc. S. FRAIKIN, Er worden GEVRAAGD J. BREEBAART Lz., Grande Hagaslns du Printemps, te Parijs. INGEZQND E N. Geachte Stadgenooten D. SAMSOM, Gouda. EINDEXAMEN- Dr. F. H. G. VAN ITERSON. BELIiJIDEiTIS Vraao -te normaal /ty1 lrr> W.BengerSöhnel Tegen namaak wordt dringend gewaarschuwd. Dépot by D. Qoogeiiboom Cz.| brieven, gedrukte stukken, nieuwsbladen, bijvoogela, monsters ent, zijn, in den zin van den postdienst. Deze omschrijvingen zjjn noodig, omdat het poït daar» van afhankelijk is. Do strijd 'iep voornamelijk over twee amendementen. lo. van de C. v. R. om onder nieuwsbladen 14- daagsche eu maand elijksche periodieken te verstaan 2o. van den heer Smidt om nieuwsbladen bijvoe- gels gelijk te stellen met gedrukte stukken. Dat van de commissie weid spoedig ingetrokken na bestrijding door den minister. De groote moei lijkheid lag om in de praktijk te onderscheiden, wat eigenlijk couranten en wat tijdschriften zijn, al komen zij om denzelfden tijd uit. De post administratie bevind; zich het er best bij, wanneer zij de tijd van verschijning als criterium aanneemt. De heer Smidt vond bij 11 ledea steun (64 tegen) De minister verklaarde er zich tegen in het belang van de dagbladpers, die eenige voordeelen behoort te hebben boven do boekwerken en in het lang der schatkist, waaraan het amendement op 2 ton zou komen te staan. De reden voor het onderscheiden van nieuwsbladen en gedrukte stukkeu is gulegen iu het belang van de algemeene ontwikkeling des volks, dat bij een ruime verspreiding der dagbladlectuur zeer veel nut heeft. Die uitgave zou belemmerd worden door ver hooging van het port van dagbladen. Toch maakt deze wet het port voor boeken en maandwerken betrekkelijk billijker dan voor couranten, daar deze aan port wel 10 pCt. van het abonnement betalen. Bij verhoogd port zon het abonnement moeten stij gen en het getal lezers noodwendig vermindoren. Dat mag deze wet niet bewerken. Daarenboven bet publiek beeft er geen belang bij, zijn boeken en tijdschriften even snel te krijgen als zijn dagbladende verzending per spoor en als postpakkei gaat toch gaauw genoeg. De wet wordt veel stelselmatiger dan de thans beslaande. Gelijk art 1 de definities van verschil lende in de wet voorkomende uitdrukkingen behelst, omvat art. 2 de thans hier en daar verspreide voor schriften, die den omvang van het Staatsmonopolie aan wijzen. Het brievenvervoer behoort uitsluitend aan den Staat, behoudens vier uitzonderingen, bij welke de heer Smidt de uitzonderingen wonscht te voegen van brieven die het gewicht van een half kilo te boven gaan, De tweede uitzondering noemt „de brieven onmid- deiijk betrekking hebbende op de voorworpen waar mede zij vervoord worden," waardoor dus de vrij heid wordt gelaten bij pakketten en daarop betrek king hebbende schriften te voegen. De Minister gaf toe aafi de meerderheid der rapporteurs, die het woord „onmiddelijk" wenschten te schrappen, als te bindeDd. Verbazing bij de minderheid der rap porteurs, die juist omdat de Regeering verklaard had misbruiken te «reezen bij gemis van dat woord, zich met het amendement niet vereenigd had. Een conclusie van den heer Booseboora in strijd met bet gevoelen der rapporteurs, dat verzending van cor respondentie met postpakketten niet is verboden, omdat de staat zelf postpakketten vervoert en hier dus van inbreuk op het monopolie geeu sprake ia. De kamer wenschte over deze quaestie tijd van beraad en verdaagde op voorstel van den heer Tak, de vergadering tot Dinsdag. Door den heer Mees is een amendement voorge steld op art. 5, strekkende om de mogelijkheid te openen gedurende niet langer dan 14 dagen in het- schuwelijks voor. En toch zijn alle wijsgeeren, alle physiologen het met elkaar eens. Darwin. Candolle, Bentham, Charles Bicbet, allen hebben dezelfde droevige klacht geuit. Al die kinderen der natuur vallen vol verbittering op elkander aan. Duizenden geheime smarten schuilen onder het gras der wei landen en onder den eteengrond langs het strand. Hij, die slechta tijdelijk in een groote stad vertoeft, hoort niets, omdat de kreten van ellende, smart en vertwijfeling niet tot zijn oor doo>dringen. Boland barstte in tranen uit: hij kon niet meer, zijn hart was gebroken en hij was buiten staat zijn mismoedigheid en zijn wanhoop langer te verbergen. Alice was diep terneergeslagen. Tot nog toe was haar onveranderlijke opgewektheid voldoende geweest, om haar broeder het verloren vertrouwen terug te geven. Nu moest zij zicbzelven bekennen, dat gewone troostwoorden hier ijdel zouden zijn. Zóó staat het dus met ons! ging Boland in koortsachtige opgewondenheid voort. Zóó staat het met ons, aan het einde van de verlichte en vrije negentiende eeuw! Ik ben zesentwintig jaar, be kwaam voor alles en geschikt tot niets! Men heeft mijn denkvermogen geoefend, mijn geest eu verstand ontwikkeld; ongelukkig kunnen dat denkvermogen en dat verstand mij niet voedenMijn spieren daar entegen zijn bijna gebleven, zooals ik ze van de natuur gekregen heb; een weinig gymnastiek en wat schermen, dat is al wat er aan gedaan ie om ze te versterken, zoodat ik, die een uitstekend he raar, een zelfde kalenderjaar het port voor visitekaartjes te verhoogon tot ten J hoogste driemaal het normale port. Blijkbaar is de bedoeling den stortvloed van NjBuwjaarsknartjes te keeren. In de zitting van 6 Maart van het kantongerecht te Schoonhoven werden veroordeeld A. v. B., te Haastrecht tot eene geldboete van 5.—, bij wanbetaling drie dagen Heohtenisver beurdverklaring van den vervoerden haas, bevel tot uitleveriug of betaling van 1.bij niet-voldoe- ning één dag hechtenis; ter zake van «het in open jachttijd vervoeren van wild in het veld buiten openbare wegen es voetpaden, zonder voorzien te zijn van eene jachtakte of kostelooze machtiging, afgegeven door het hoofd van het bestuur der Ge meente, waar de vervoerder woont." J. S., en G. D., te Ouderkerk aan don IJsel ieder tot eene geldboete van 15.bij wanbetaling tien dagen hechtenisbevel tot teruggave van de als stuk van overtuiging gediend hebbende flescb met brandewijn aan den veroordeelde, na verloop van acht dagen nadat het vonnis in kracht van gewjjsde zal ijjn gegaan ter zako van «bet in eene voor het publiek toegankelijke locnliteit (de ijsbaan), waarvoor geene vergunning is verleend, sterken drank iu het klein toedienen." J. V. te Bergambacht veroordeeld tot twee geld boeten: een van 15.00, bn wanbetaling tien dagen hechtenis; een van 5.00,bij wanbetaling twee dagen hechtenis; bevel tot teruggave van de nis stuk van overtuiging gediond hebbende flesch met brandewijn aan den veroordeelde, nu verloop van acht dagen nadat het vonnis in kracht van gewijsde zal zijn gegaantor zake van «het in eeno voor het publiek toegankelijke localiteit (de ijsbaan), waarvoor geene vergunning is verleend, sterken drank in het klein toedienenen het te Bergambacht, zonder ver gunning van den Burgemeester, op het (ja eene tent opslaan J. K., wed. P. D., te Bergambacht, veroordeeld tot eene hechtenis van eenentwintig dagenter zake van «het, zonder de vereischte vergunning, verkoopen van sterken drank in het klein, terwijl, tijdens het plegen van het feit, nog geene twee jaren zijn ver- loopen, sedert de aohnldige wegene gelijke overtreding onherroepelijk is veroordeeld." L. U., te Gouda veroordeeld tot eeno geldboete van 1.—bij wanbetaling één (lag hechtenister zake van «het op den openbaren weg laten staan van een trekdier, zonder de noodige voorzorgsmaat regelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen." De aueenwatorm, die Maandag over Zuid-Engeland gewoed heeft, en waarvoor wij reeds kort gesproken hebben, heeft meer schade aangericht dan men aan vankelijk dacht. Dinsdag was de telegrafische gemeenschap nog zoo zeer afgebroken, dat juiste bijzonderheden moeilijk te bekomen waren. Thans zijn van verschillonde zijden berichten ingekomen. Uit Dover meldt men dat men nog nooit een zoo hevig orkaan heeft bijgewoond. De wind aan de zee was zoo herig, dat men het strand niet kon bereiken. De sneeuw werd in wolken opgejaagd, zoodat men op de straat onmogelijk vooruit kou. Treinen, katten en wagens lijn in de sneeuw blijven i steken. In den omtrek van Dover moesten op ver scheidene plaatsen de bewonere zioh uit hunne huizen door de twaalf voet hoog opgehoopte sneeuwmaasas oenen weg banen. Toen do trein van Londen aankwam, met de reizi gers voor Parijs, was de hertogin van Edinburgmet haar gevolg, benevens Lady Bothsohild onder de reizigers. Zjj weigerden met de kleine boot, de Petrel, den overtocht naar Calais te ondornemeu. Men besloot daarop de Victoria te nemen, en toen deze na ontzaggelijke moeite twee uren later aan ds kaai vastgesmeerd lag, was de storm zoozeer toege nomen, dat do hertogin besloot den overtooht niet te wngen en in het Dorp Warden hotel bleef. Bijna al de reizigers volgden haar voorbeold. De Victoria vertrok eindelijk met een twintigtal passagiers. Ten 5 uur kwam de boot Calais-Dover in 't gezicht van de pier en 't was acht uur eer zij kon aanleggen. De eene kabel na de andere brak in stukkeu toon men de boot poogde vast te loggen, en meer dan eens meendo men dat zij togen bet strand zou geworpen wordon. De dienst der booten over het Kanaal werd ge heel geschorst. De boot van Ostende die van daar ten 8 ure 's avonds vertrekt en tegen middornaoht Dover moet bereiken, kwam slechts ten 10 nre den volgenden morgen aan. De officieren van de boot verklaarden dat zij nooit een zoo vreesolijken nacht in het Kanaal hadden doorgebracht. De passagiers, er waren er maar vjjf, verklaarden dat tij niet meer hoopten nog ooit het strand te bereiken. Aan alle kanten is groote sohadoaangericht. Men heeft in bet kanaal verscheidene sehepen bemerkt, die in nood verkeerden. De boot naar Calais, de Victoria, is daar gelukkig aangekomen, maar heeft een vreeselijken storm te doorworstelen gehad. De sneeuw was zoo verblindend, dat men in 't geheel niets zien kon. Het schip hield zioh echter goed. De Theems, tussohdn Hammersmith en Tedding- ton Lock, is buitei hare oevers getreden, en heeft honderde kelders, landen en weiden overstroomd. Uit Dungene8s wordt gemeld, dat drie schepen door den atorm op de kuston geworpen zijn, waar bij tien man het loven verloren. De kudden in verscheidene districten, hebben zeer veel geleden. Vele schapen liggen onder de sneeuw begraven. Langs alle kanten zijn treinen ingesneeuwd. Al de huizen in Bhonda Valley, Wales, zijn in gesneeuwd. Het verkeer is onmogelijk 20,000 mijn werkers hebben den arbeid moeten laten staan. De berichten uit de andere districten, door den storm getroffen, zijn nagenoeg gelijkluidend. Thee van honderd zeven en twintig en een halven gulden het pond. In de Londynsohe Tkeebeurs («Commercial Tea Sale Booms") in Mincing-lane, werd eergisteren in publieke auctie bij opbod een partijtje zeldzame thee van Ceylon verkocht tegen den ongehoorden prijs van 10 pond aterling, 12 shillings en een sixpence het Engelsche pond (onge veer een half kilo.) Hoeveel ponden het partgfje groot was, wordt niet vermeld, maar de thee zou bestaan uit de fijne uitspruitsels van planten die met veel zorg gekweekt en uitgezocht, er goud kleurig uitzien. De Duitsche regeering heeft bij verordening van 1 Eebr. jl. de fabriekmatige bereiding, het verkoopen en in voorraad hebben van machines, die dienen moeten Kunstkoffieboocen te maken, verboden. beroemd werktuigkundige en een veelgelezen schrijver zou kunnen zijn, niet eeos bij machte ben als soldaat of als pakjesdrager mijn brood te verdienen. Boland.... Ge wilt mij weer praten over de toekomst, nietwaar? Ge gaat rojj zeker weder dat eeuwige liedje voorzingen, dat ik altijd heb moeten hooien, van het oogenblik af, dat wij aan ons zeiven zijn overgelaten? Welnu, neen, ik wil niet, ik wil het niet langer! Mijn geestkracht is dood, elke nieuwe poging walgt mij. Het is beter van honger om te komen, dan te leven als een leeglooper of als een lafaard VI.* Den volgenden ochtend dwaalde Boland door het Pare Monceau, met starenden blik en gebroken naar lichaam en ziel. Na de uitbarsting van den vorigen avond hadden Alice en Arthur de verstandigste partij gekozen, namelijk om alles wat (1e jonge man zou zeggen of besluiten, goed te keuren. Voortaan zou Boland, wat er ook gebeuren moel^f, altijd gelijk hebben. De beide verloofden begrepen den zielstoestand van den ongelukkige. Beeds zoo diep vernederd door het herhaalde mislukken zijner pogingen, moest hij nu nog een andere vernedering verduren, (lie wreeder was dan alle voorgaande. Sedert tien maanden leefde hij en liet' zijn zuster leven van het geld, dat een onbekende hem had teruggezonden. Voor de overige dageljjksohe onkosten zorgde gedeeltelijk Alice. Haar arbeid bracht weinig op; maar zjj werkte ten minster terwijl by in de volle kracht zijns levens tot niets doen wae gedoemd. Toen hg het park verliet, om de rne Buysdae! in te slaan, keerde een 'heer, die op het trottoir aan de overzijde wandelde, haastig het hoofd om, met den uitroep Hé, Montfrancl Deze keek om en horkende een van zijn vroegere schoolkameraden, Jacques Salverte. In het eerste oogenblik was Boland van plan te groeten en zijn weg voort te zetten maar Jacques stak de straat over en kwam hem met uitgestrekte handen te gemoet. Ik ben blij, (lat ik je zie, sprak hij, met een goedhartigen, vroolijken glimlach op het gelaat. Denk eens aan, wij hebben elkander niet meer gezien, sedert wij de school te Bordeaux verlaten hebben 1 Wij waren onafscheidelijk, weet je nog wel? Hoe dikwijls hebt ge mijn Griekeche thema vertaald of mijn Eransche taal nagezien. Er waren geen beter vrienden dan wij. Als het leven niet heel onrecht vaardig is, moet gij de gelukkigste zijn onder de gelukkigen dezer aarde. Zij liepen langzaam naast elkander voort in de ruo de Messine. Op hot eerste oogenblik hadden de hartelijk woorden van Salverte Boland diep getroffen. Wordt vervolgd,) Het «Vharmaceutisch Weekblad" van 7 Maart, dat deze verordening vermeldt, voegt hieraan het volgende toe „Ten onzent slikt men gewillig en vorkoopt men ongestraft de ivaardelooze producten die, dank zij de geleerdheid van schaamtelooze buitenlanders, ons van over de gronzen worden toegezonden. Kunst- koffie, kunst-suiker, kunst-kaas, (künst-eieren kunst boter ons ontbijt is te slecht om de menu van het middagmaal te copieeren. De maatregel van de Duifsche regeering is doeltreffend eu prnctisch-econo- misch. Een verbod kost niets en bespaart ambtenaren voor het toezicht en de contröle, noodeloozen arbeid aan de rechterlijke colleges, geeft ruimte in de gevangenissen, en bevordert de gezondheid van de burgers." Op bet diner, jl. Maandag door H. M. do Ko ningin-Regentes de helft dor leden van de Tweede Kamer aangeboden, trok het, volgens Het Wad., de aandacht der leder, met welk een gemak H. M. zioh in liet Hollandeoh wist uit te drukken. Zij bleek volkomen op de hoogte te zijn van de wffonplaats van ieder der leden en van de door hom bekleede be trekkingen. H. M. verklanrde o. n. dat zij van plan was met de Koningin acht ereen volgens de verschil lende deelen des Lands 1e bezoeken, om haar doch ter met haar volk bekend te maken en -haar sympa thie voor de onderscheiden gewesten in te boezemen. Een van de leelijkste eigenschappen van rook en smook is, dat t ie dampen de zon verduisteren. Hoe erg men daar last van heeft te Londen, bljjkt uit een zorgvuldige statistiek door den hortulanos van de «Boyal Botanie Society» op gemaakt van de dagen van helderen zonuoaoKijn waarmede de tuinen iu Begent's Park verleden jaar begunstigd werden. Van de 4455 uren was de zonnige blauwe lucht gedurende 1092 uren te zien. Als een opmerkelijke bijzondereid wordt er bij medegedeeld dat het helderste zonlicht in den namiddag over de velden glansde. Do koes terende ochtendstralen konden zich geen weg banen door hot dikke gordijn van rook en mist van het East-end. December was volkomen zonneloos. Een besluit van Jacobus I van 1645 bepaalt, dat tot bevordering der goede zeden in Cambridge en Oxford geon vrouw of meisje alleen, of door oen student vergezeld, onder <ie muren der hoogesoholen mag komou. Onlangs waagde zioh des avonds een jong onbesproken meisje van goeden huize, op weg naar oen partijtje, vergezeld door een student, nabij de boogesehool te Cambridge. Een dor overheden van de boogesehool zag dit vergrijp, liet de jonge dame vatten, en overeenkomstig de wet in het apin huis opsluiten. De jonge dame vluchtte, maar werd toen voor den politierechter gebracht en wegens ver zet tegen de wet tot 3 weken gevangenisstraf veroor deeld. In het Lagerhuis over deze geschiedenis geïnterpelleerd, verklaarde de Minister van Binnen- landsche Zaken dot er geen misbruik was gepleegd. De burgerij van Cambridge krijgt nu echter meer dan genoog van deze middoleouwsohe toestanden en de Baad is druk aan het overleggen, hoe hy de ingezetenen van do voogdij der lioogesohool-raachten zal verlossen. Men zie in de annoncen Aan het einde van bare taak gekomen, acht de IJsclub tot ondersteuning van minvermogenden alhier, het zioh tot plicht een kort verslag van hare bedee ling uit te brengen, In hCt geheel werd door haar gedurende den af- geloopen winter aan 766 gezinnen, het volgende verstrekt 491 H.L. Steenkolen. 2445 1/, KG. Brood. 798 '/t e gerookt Spek. 808 kop Erwten. 2046 bruine Boonen. 2070 V, KG. Bjjst. 120 Vs KG. Goudsche Ksbs. 60 Wollen en Molton Dekens. 120 Petten en Mutsen. 60 paar Kousen. Behalve borenstaande gewone bedeeling heeft zij, gedurendo 42 dagen, voor ieder de gelegenheid opengesteld, eiken morgen Brood, Koffie en Melk lo gebruiken. Hiervan profiteerden 8238 Volwassenen. 12208 Kfnderen. Totaal 20446 Aan wien in 't geheel is ten goede gekomen 8953 KG. Brood. 119 '/a Koffip. 380 Boter. 1191 L. Melk. Bovendien heeft zij aan een 120-tal kinderen een warmen maaltijd verschaft en ook verschillende ge zinnen die daarvoor in aanmerking kwamen gesteund met bijdragen in geld, kledingstukken en andere huishoudelijke benoodigdbedeu. De rekening en verantwoording zal, wat betreft «de gewone bedeeling" ter inzage liggen tot Zater dag 21 Maart 1891 bijj den Penningmeester, den Heer A. J. IJsselstijn Özn., kantoor Vest, en wat betreft die „van de koffie en brood uitdeeling" bij den Vioe-Penningmeestor,1' den Heer C. J. A. Kerkhof, Turfmarkt. Zeker ware het haar niet mogelijk geweest tn zoo ruime mate de armoede in onze gemeento te helpen lenigen, indien zij niet door uwe milddadigheid zoo krachtig gesteund was. Hartelijk brengt zij u daarom nogmaals haren welgemeenden dank. In 't bizonder gevoelt zij zioh gedrongen haren dank te brengen aan het Bestuur der Werkinrichting, die door het beschikbaar stellen harer lokalen baar in de gelegenheid stelde, de brood en koffie uitdee ling te kunnen doen plaats hebben. Aan de onderofficieren vereeniging „Eensgezind heid" en de IJsclub „Gouda", welke beide vereeni- gingen kosten noch moeiten sparende, door hunne welgeslaagde pogingen zooveel hebben bijgedragen om de IJsclub tot ondersteuning van minvermogenden in staat te stellen te kunnen doen wat zij gedaan heeft. Namens het Bestuur, J. L. van EIJK, Secretaris, Voorspoedig bevallen van een Zoon, J. J. M. BACKERS— V EItMEULEN. Gouda, 13 Maart 1891. Bevallen van een Meisje, H. M. KLARE, Echtgenoote van M. J. OOSTERLING. Gouda, 13 Maart 1861. A. Tot onze diepe droefheid overleed he den, voorzien van de laatste H. H. Sacramen ten, onze geliefde Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer J. B. van CATZ, in den ouderdom van ruim 91 jaren. Uit aller naam, MEINA RDA M. van CATZ, Gvuda, 13 Maart 1891. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bjj het overigden van onzen Echt genoot, Vader en Behuwdvader, den Heer GERRIT FRANQOIS van de VELDE, betui gen wij hierbg onzen dank. Wed. G. F. van de VELDE— van Cappellbn. HENRI TAN DB VELDE. P. S. A. VAN DE VELDE— Hitbrecht. CORN». WITTE van de VELDE. J. P. VAN DE VELDE Smits. Leiden 14 Maart 189L Ondergeteekende betuigt, ook namens Vrouw en Kinderen, hartelijk dank voor de vele bewijzen van belangstelling en deelneming tijdens de ziekte en by het overlijden van onze innig geliefde Dochter en Zuster JOSINA on dervonden. T. C. de MOOR. Gouda14 Maart 1891. GEVRAAGD op het Atelier van De Commissie voor het Eindexamen (J© Burgeravondschool maakt bekend, dat genoemd Examen in het openbaar zal gehouden worden op MAANDAG 23 MAAKT a. s., en de twee volgende dagen in het Schoolgebouw op de Houtmansgrachtiederen avond aanvangende te 7 uren. Zij, die aan dat Examen wenschen deel te nemen, hebben zich daartoe vóór ZATERDAG 21 MAART, aan te melden by den Directeur der School. Namens de Examen-Commissie, De Voorzitter, De ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het MAKEN van en tot het Garneeren van DAMES- en KIN DERROEDEN. Achter de Kerk, A. 20. een paar BEKWAME flinke tegen hoog loon. Adre3 Peperstraat K. 89. Bij de hooge Koffijprijzen wordt bijzonder aanbevolen de van 16, 18, 20, 25 Cent per Ons, uit het Maga zijn van M. RAVENSWAAY Zonen, Gorin- chem. Uitsluitend verkrijgbaar bjj Markt te Gouda. WERKEN geschikt voor Cadeau bjj het doen van zijn voorhanden bjj de Boekhandelaren A. KOK COMP., Gouda. het beste voorbe-1 hoedmiddel tegen I verkoudheden en I tegen onvoldoende! huiduitwaseming. Alleen BChtwanneer met nevenstaand waarborgmerk ge-1 stempeld met het| ^opschrift en onder de baud toekeu iug Wijd straat te Gouda.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2