HOEST BINNENLAND. EEN ONGELUKKIGE. L ranco c 1891. Dinsdag 17 Maart. tws FEVILLETOM. )PER (EEK, Co 3KN. ter ij 4478. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. r. D ISDN, De inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. A TS DV [ps Mzotiderljjke Nommers VIJF CENTEN. zooi, zijn beiden gered. (Aaar het Fransch.) VI. MAN kZoON, >öthouder L. r flacon met Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. Kaashandel. had to doen. Het waren on rm van een ANDAG 16 geiten van collectrice ik van Prof. RCTVVR iels of Wrat- OP uit de TROM- ■4UU met bevattende ütgekomen zoen van 'en, dames 1 vraag aan B katoenen i eveneens lieve daar* igeveer de dichtingen tvoeringen Men verneemt, dat de naar aanleiding van het voorgevallene in de Tweede Kamer benoemde com missie van generaals tot het instellen van een onder zoek naar den toestand aan de Kon. Mil. Acade mie te Breda in baar rapport aan den minister van oorlog omtrent de huishoudelyke aangelegenheden en de sanitaire behandeling aan de Academie eenen indruk beeft neergelegd, tegenovergesteld aan de mededeelingen, die tot de enquête aanleiding gaven. (N. R. Ct.} De opvarenden, vader cn AD VER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDSCHE COURANT. ooger wor- 0/0 trance tin in alle izorgd. •maliteiten vervullen, taal Noord Beroepen by de remonstr. gem. te Boskoop tot predi kant de heer C. D. Sac Jr,, prop, bij de Broederschap. De afdeelingstocht door leden van de Alg. Ned. Wielrydersbond inafd. Ill (Zuid-Holland) van Gouda over Bodegraven naar Woerden en van daar over Oudewater naar Gouda terug, een afstand van 45 K. M. zal plaats hebben op Zondag 21 Juni a. s. Het is te verwachten dat, als het weer mooi is, een groot aantal wielrijders aan dezen tocht zal deelnemen, te meer nog, omdat deze plaats zal hebben in aansluiting met afd. II (Utrecht.) De uitgave dezer Courant geschiedt dagelyks met uitzondering van Zon* en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Het getal kiezers volgens de op 14 Maart 1891 vastgestJde lijsten bedraagt voor de Tweede Kamer 1175, voor de Provinciale Staten 1171 en voorden Gemeenteraad 1169. Bijgekomen zijn respectieve lijk 108, 106 en 105, geschrapt van elke lyst 66. GOUDA, 16 Maart 1891. Reeds is door ons medegedeeld dat het Kamerlid Smeenge a. s. Woensdagavond in eene openbare ver gadering der Kiesvereeniging Burgerplicht (in «Ons Genoegen") zal spreken. Tot ons genoegen kunnen wij er by voegen, dat er gelegenheid tot debat zal zijn, zoódat aan aHe eischen, die voor dergelijke samenkomsten van afgevaardigden en vertegenwoor digden gesteld moeten worden, voldaan wordt. Uit Rotterdam wordt gemeld .Er schijnt werkelijk eenige kans te zijn, dat men tegen den winter de Duitsche opera weder ziet herleven. Onder de warmste voorstanders dezer kunststelling zijn er, die opnieuw poghigen willen aauwenden om eene directie die het zou willen ondernemen den heer Saalborn op te volgen, gelde lijk te steunen, en er scbijnen-ook enkelen te zijn, bereid om nieuwe offers te brengen. Ook aan personen, genegen om de directie te aanvaarden, schijnt hot niette ontbreken. Er moeten zelfs reeds verscheiden aanbiedingen gedaan zijn, evenwel niet alle van dien aard, dat zy met ver trouwen kunnen aanvaard worden. Menschen, die het er maar op wagen willen, vindt men altijd. Naar men verneemt, heeft ook de heer Von Bon- gardt, die den heer Saalborn in de directie vooraf» ging, zich bereid verklaard om op zekere voorwaard en de directie opnieuw te aanvaarden. De heer Van Bongardt is thans directeur van een operette-gezel- scbap, te München gevestigd. Als helden-bariton heeft hij hier jaren lang groote achting genoten, en ook zijne directie is niet ongelukkig geweest. Het zal alleen maar de vraag wezen, of men er in slagen zal eene zóó voldoende subsidie, voor langer dan \één jaar, byeen te brengen dat de zaak opnieuw Vrijdagavond is te Nieuwerkerk a/d. IJsel in de rivier den IJsel gezonken de boeieraak van schipper F. Hijmons, komendd van Rotterdam en geladen met erwten, bestemd ^oor Nieuwerkerk en Moordrecht. Het schip was door den sterken stroom tegen een hoofd geloopen. Het Handelblad schrijft het volgende -. Het Remonstrantsch Zangkoor te Amsterdam gaf Woensdagavond in het kerkgebouw der Roinonstran- ten eene uitvoering, onder leiding van den heer 8. van Milligen, met welwillende medewerking van eenige dames, mej. G. A. Lütkemann (sopraan) en de heeren T. B. M. 8(tackelhausen (tenor) en F. H. van Duinen (bas.) Op het programmo kwamen voor: 1. Geistliches Lied van Brahms; 2. Aria uit «der Messias” (sopraan) van Handel; 3. Psalm 75 van Sweelinck4. Recitatief en aria uit Elias (tenor) van Mendelssohn; 5. Lofzang uit Psalm 103 van 8. van Milligen; 6. Basaria uit Josua van Handel en 7. Godsdienstige Cantate van Dan. de Lange. De klank van het koor was zeer voldoende, bet inzetten geschiedde met zekerheid, de uitspraak van den tekst was correct en duidelijk en er werd zuiver gezongen. Uit alles bleek, dat een bekwaam musicus de oefeningen had voorbereid, en dien naam verdient onze stadgenoot Van Milligen, de talentvolle com ponist der opera Brinio, zeker ten volle. Uit den het Café Anglais plaats nam. De spijzen smaakten hem uitstekend, en hij, die vroeger al de aangenaam heden van het leven kende, ondervond plotseling het heerlijke gevoel van een vagebond en een bedelaar, die door den staf van een toovenaar in een millionair is veranderd. Jacques sloeg hem nieuwsgierig gade, en langza merhand begon hij te begrypen, Boland moest arm zijn, meer dan arm zelfs. Evenwel verrieden de fraaie snit zijner kleederen en de fijnheid van zijn linnengoed geen ellende. Toen het maal was afgeloopen, bood Jacques zijn vriend een sigaar aan. Rookt ge niet meer, Roland? O ja, een ciga rette, hé? zooals op school. Dat herinner ik mij nu weder. Welnu, steek een cigarette op en vertel dan eens, wat er vari je geworden is, sedert den dood van je vader. Toen verhaalde Roland zijn droevige geschiedenis. Hij vertelde, hoe zijn zuster en hij alle schulden van den öankier hadden afgedaan, om vervolgens aan de willekeur van het toe val te zijn overgeleverd. Hij sprak zonder bitterheid, maar vurig en welsprekend. Naarmate hij do rampzaljgo dagen zich weder voor l den geest riep, naarmate hij zich de geleden folte ringen stuk voor stuk herinnerde, steeg hem het bloed naar de wangen. Salverte’s hart kromp ineen. Hoe had iemand, die zulk een uitstekende opvoeding had gekregen en zoo begaafd was als zijn vriend, met zulk een reeks van ongelukken te kampen kunnen hebben. Zijn hart, door het leed verdord, had zooveel be hoefte aan vriendschap en belangstelling 1 Bij de laatste woorden sidderde hij echter zoo hevig, dat Jacques plotseling ophield. Ik ben een lomperd, hernam hij op dieptreurigen toon. Ik vergat het wreedo leed, dat u getroffen heeft, den verschrikkelijken dood uws vaders en zijn onverwapht bankroet. Vergeeft mij, Roland. Je vergeven? O, wat doen die woorden mij goed 1 Toen ik van de ramp hoorde, had ik je willen schrijven. Maar je weet, men stelt dikwijls uit, vooral in Parys. Men agrzelt om een velletje post papier te gaan krijgen, uit luiheid, niet uit onver schilligheid. Men zegt tegen zichzelvenik zal morgen schrijven; de volgende dag gaat voorbij, zonder dat men tot schrijven komt. Zoo gaat er een week om, dan twee, en men denkt dat het nu te laat is. Zoo zelfs dat een oude vriend, zooals gij, recht heeft te meenen, dat ik hem vergeten heb, terwijl ik daarentegen altijd met genoegen terugdenk aan onze vroegere vriendschap. Een zachte aandoening vervulde Roland; tranen rolden hem over de wangen, tranen, die het hart opluchten en do zenuwen tot bedaren brengen. Wat scheelt er aan? riep Jacques verbaasd uit. Ik zal het je aanstonds zeggen. Maar stel je gerust. Men weent evengoed van vreugde, en de vreugde overstelpt mij op het oogenblik 1 Ge zjjt zoo geheimzinnig als een sphinx, ant woordde de Parijzenaar lachend. Maar ik zal wel achter je geheimen komen. Daar valt mij iets in ’t is elf uur; ge kunt dus onmogelijk hebben ont beten. Ge gaat met mij naar het Café Anglais on daar kunnen wij op ons gemak wat praten. Jacques zorgde er voor, een afzonderlijke kamer te vragen ondanks zijn luchthartigheid, ontbrak hot den goeden jongen niet aan scherpzinnigheid. De zonderlinge handelwijze van Roland en zijn plot selinge zenuwachtigheid wekten een onbestemd ver moeden bij hem op. Hij begreep, dat zijn vriend hom vertrouwelijke mededeelingen had te doen. Het was dus beter, dat zij alleen waren on door nie mand gestoord koudon worden. Voor de eerste maal voelde Alice’s broeder zich weder eens vrij en helder van geest. De vriend schappelijke ontmoeting met Salverte, dions opge wektheid en vroolijkheid, oefenden hun weldadigen invloed uit op dezen levensmoede. Het was oen waar genot voor hem, toon hij aan een tafeltje in ondernomen kan worden, zonder gevaar te loopen de oude lijdensgeschiedenis weder te zien aauvan- gen. Ih deze richting nu worden er pogingen aan gewend. Intusschen is het laatstelijk bestaande gezelschap geheel uit elkander gestoven. Daaraan verliest men echter niet veel, want voor het meerendeel waren deze artisten van zeer middelmatig allooi, en geen enkele was er onder die bij het publiek in hooge gunst stond. Er zal dus, als er van de zaak iets tot stand komt, een geheel nieuwe troep moeten worden bijeengebracht, en dat gaat zeer moeilijk, als de tijd van voorbereiding kort is. Alleen het orkest is bijeengebleven en tracht door Zondags-concerten aan te vullen het gel- dèlijk verlies, door het ophouden der Opera ge leden.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1