lOPiNe EN EL, >n ZILVER, middags van tot 5 uren. FORTUIJN ta, KER BINNENLAND. E- nis DB. rd. EEN ONGELUKKIGE. Donderdag 19 Maart. IV 4480. Nieuws- en jping Iers Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 1SO1. De inzending van advertentiön kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. J, Gouda. <891 vhs VLIET lm gebouwd te helpen. Over drie dagen De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt In Oudewater bedraagt het aantal kiezers voor de 2de Kamer 276 en voor de Prov. Staten en den gemeenteraad 276. luurd tot 1 iUIJT voor tel gelegen laatst wor- .MSOM. (Noor het Frantch.) VII. ire, vis VLIET D. No. 73 aria EEVER, les morgens SDEBEST,» IER, aan de m Tiendeweg aanvaarden van kunsten en wetenschap- de geschiedenis der bouw- ïaterdag middag vervoegde zich eene juffrouw in ’fEViTl^TO^. GOUDSCHE COURANT. het Tucht- I; verhuurd I werkdagen morgens 10 ien dag des ichtigen. PORTOON het bestaan had aanvaard. Vermoedde lijn heer Salverte misschien, waarom de ongelukkige hernam ten minste ADVERTENTIEN worden geplaatat van 15 regels 50 Cententedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. i bjj HOF- raat No. 40, eene ir goede ge- aelden. Een der punten welken weg zij eene Gerhardus Jacobus Teuben, die door het gerechts hof te Leeuwarden tot 3 jaren gevangenisstraf was veroordeeld, werd Maandag middag met den trein van Leeuwarden naar Groningen getransporteerd, om in laatstgenoemde plaats zijne straf te ondergaan. Toen de trein te ongeveer 3 uur 40 min. nabij Groningen halt had gehouden voor het contröle- station en zich langzaam weder in beweging zette, de bank van leening te Botterdam om een pakje te beleenen. Bij haar heengaan vergat zij oen ander pakje mede te nemen. Een andere vrouw maakte er een der ambtenaren opmerkzaam op, die het pak op zijde legde en zeide „straks zal zij het wel komen halen.” De zaak kwam later echter verdacht voor men opende het pak, en nu kwam er een levend kind voor den dag. ving met eene bedreiging met ontslag ingeval van ongehoorzaamheid. Nu behoort De Stuers niet tot de zoodanigen, die zich gemakkelijk laten intimideeren ’s ministers dreigement miste dus de gewenschte uitwerking en de brochure kwam uit. Doch, daar iemand, al is hij nog zoo onafhankelijk van karakter en positie, zich niet gaarne als een schoolknaap door een on billijk schoolmeester laat behandelen, deelde de schrijver het gebeurde mede aan een der ambtge- nooten van den heer Lohman met wien hy in oude betrekkingen van huisvriendschap staat. Deze be gaf zich onmiddellijk naar den vergramden collega met de vriendelijke boodschap: ^zoo gij De Stuers ontslaat, neem ik terstond mijn ontslag als minister van Bij de toch al gespannen verhouding die er onder de ministers van een en hetzelfde christelijk bewustzijn bestaat, gevoelde de chef van den beer De Stuers, dat hij bakzeil zou moeten halen. Toch wilde hij niet geheel wyken, en ver zond nu deze malle circulaire als een zeer klein geestig middel om den verwaten referendaris, die over de hem toevertrouwde quaestiën een oordeel durfde hebben en .dat openbaar uiten, ónmogelijk te maken en tot een vrijwillig ontslag te dwingen. De heer De Stuers is echter, naar ik hoor, volstrekt niet voornemens aan dien zachten dwang te voldoen hij vindt zich in de verste verte niet onmogelijk gemaakt, noch zedelijk of onzedelyk gedwongen zyn betrekking neder te leggen. Te Amsterdam ia het candidaats-examen in de rechten met goed gevolg afgelegd door den heer P. D. van Kluyve. In de zitting der Botterdamsche Arr. Rechtbank van gisteren werden veroordeeld P. 8., zonder beroep, wonende te Gouda, wegens verduistering, tot 2 maanden gev. E. v. B., oud 15 jaar, zonder beroep te Gouda, wegens oplichting, tot 3 weken gev. Uit ’s-Gravenhage wordt aan de Arnh. Ot. o. a. het volgende geschreven over de circulaire van den minister van binnen) andsche zaken aan zijne onder - hoörige hoofdambtenaren over de brochure van den referendaris De Stuers. Toen de referendaris pen zijne brochure over plannen van het Binnenhof gereed had, bood hij een exemplaar daarvan aan den minister aan. De hooggeplaatste blijkt om de eene of andere, voor het bloote oog niet waarneembare, reden aan inhoud of toon van het geschrift aanstoot te hebben ge nomen, zoodat de schrijver in plaats van eene dankbetuiging een verbod tot openbaarmaking ont- De militaire wielrijders zullen binnenkort eene vergadering beleggen ter bespreking hunner belangen. i van bespreking zal zyn, langs uniform zullen krijgen. Die ellendeling! riep zij uit Ge zijt een vriend van mijn zoon. En aan u, een gestudeerde, durft hij een baantje aan te bieden, dat de eerste de beste winkelbediende zou kunnen vervullen! Ik wil niet, dat ge zoo laag zult zinken, schrijf dadelijk, dat ge weigert Laten wy wachten, nog eens zoeken Wat is er? vroeg Arthur binnentredende. De ambtenaar luisterde naar Alice’s verhaal, zon der baar in de rede te vallen. Zij sprak driftig, beschuldigde Salverte, beschuldigde alle menschen en ook het noodlot, dat hen vervolgde. Ik ben het met u eens, lieve Alice; mijnheer Salverte heeft een zeer slechte daad gedaan. Hij zou gemakkelijk voor uw broeder een andere betrek king hebben kunnen vinden. Ik verbeeld mij dat het dien kerel niet onwelkom is geweest, den school kameraad van zijn zoon te vernederen. Maar in de omstandigheden, waarin wij met ons drieën verkeeren, moet men niet al te veel met zijn trots te rade gaan. Iemand verlaagt zich niet, als hij zich eerlijk van een eerlijk werk kwijt. Ik beken gaarne, dat het zwaar valt zich in liverei te steken, als men gedroomd heeft van een zetel bij de Sorbonne; het is hard, bevelen te moeten aanhooren van onbeleefde reizi gers, als men misschien een beroemd schryver had kunnen worden. En toch keur ik goed, wat Roland gedaan heeft. Arthur! Word niet boos. Niet alleen keur ik het Naar wij vernemen heeft de Bond der Boetwortel- fabriekanten in Nederland, na de aanneming van de wet op de suiker accijns in de Tweede Kamer be sloten, den inkoopprijs der bieten dit jaar te bepalen °P 9 Per 1000 kilo’s in plaats van ƒ11 in 1890, ofschoon de suikermarkt Op dit oogenblik nog zooveel hooger staat dan het vorig jaar om dezen tijd, dat er in verhouding wel ruim 1 meer, dus 12 zou kunnen besteed worden. Voor vele landbouwers vertegenwoordigt dit verschil in ontvangst, de volle pacht. 12) Reizigers? orders? Wat beteekende dat alles? Roland begreep er nog niets van. Hebt ge wel eens hooren spreken over de ^Compagnie internationale des wagons-lits In eiken trein bevindt zich een hoofd-conducteur, een conducteur, twee hofmeesters, een opzichter, een kok en een koksmaat. De hoofdconducteur heeft hon- derdtwintig francs in de maand; honderdvijftig, in dien het iemand is zooals gy. Bovendien zorgt de onderneming voor de uniform, dat wil zeggen voor een bruinen dolman met acht knoopen en eön Ame- rikaanschen pet. Om de vreemdelingen te laten zien, dat zij zich tot u te wenden hebben om inlichtingen, zult go een gouden ster op uw kraag dragen. Tus- sohen elke reis zult go twaalf uur rust genieten. Ge ziet dat ik de zaken ruim behandel. Achttien honderd francs in ’t jaar, dat is mooi betaald. Ge zyt een vriend van mijn zoon, en daarom heb ik mij voorgenomen u treedt ge in dienst. GOUDA, 18 Maart 1891. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Vrijdag den 20 Maart 1891 des namiddags ten een ure. Aan de orde: Een voorstel tot het aangaan eener geldleening van 30000,ter voorziening in een tijdelijk ge brek aan kasgeld. De ontwerp-Verordening ter voldoening aan art. 9 al. 1 der Wet tot voorziening tegen besmettelijko ziekten. De ontwerp-Verordening ter instandhouding van de goede orde op het buitenplein van en de toe gangen tot het station van den Staatsspoorweg. De benoeming van twee leden in de Openbare Gezondheids-Commissie. Terwijl de bankier sprak, beet Roland zich op de lippen van ingebonden toorn. Hoe! Dat was het dus wat men hem aanbood? Een liverei! Toch had hij kracht genoeg, zichzelven meester te blijven. Als de ellende eenmaal zijn klauwen in den nek van een mensch heeft geslagen, dan wordt het gemakkelijker voor een slachtoffer, om zyn op- roerigon geest te bedwingen. Honderdvijftig francs maandelijks uitbetaald, het was meer dan Roland had verdiend, sedert hij den laatsten wanhopigen strijd om mi een oogenblik aarzelde Hij op harden toon Neemt ge het aan? Ja, mijnheer Schrijf dan uw naam en uw adres op dit blad papier. Binnen twee of drie dagen zal men u waar schuwen. Nu verzoek ik u heen te gaanik moet weer aan het werk. Alice wachtte in angstige spanning haar broeder af. Welken uitslag zou zijn gesprek met mijnheer Salverte. hebben gehad? Toen hij binnentrad en zij zijn bleeke wangen zag en de verontwaardiging, die uit zijn oogen sprak, beving het meisje een nieuwe teleurstelling. Alweer mislukt! Maar toen zij de waarheid kende, toen zij wist welke ondergeschikte betrekking Roland had aangenomen, voelde ook zij den toorn in haar op bruisen.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1