SHEN. s BINNENLAND. Dostel, EEN ONGELUKKIGE. Vrijdag 20 Maart. ng FEVILLETO5. 1891. VrUdag 20 Mas». R? 4481. Nieuws- en Advertentieblad Door Gouda en Omstrekena 07. «ntz. De inzending van advertentiön kajj, geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. (Dagblad.) nden Nota- (Aaar het Fransch.) VIII. 'J De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. ,n des voor- iddags van Roland meer Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschgni. den slaap een achtend N-, BLIK- SREN LE- et ZILVER P: 'e bevragen j te Gouda ’RIL 1891, Jen van de ida in het viel weldra in drie uur thuis zijn uiterlijk. Wat was In den slaap GOUDSCHE COURANT. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 16 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. raden ELS, SP1E- •É’s, LIN- KANTEN, PENDU- IPETTEN, 1MPEN en wijze waarop bij gelegenheden als deze elders vaak gedebatteerd wordt. quaestie der landsverdediging betreft mocht spr/s gevoelen bekend worden geacht, als zijnde hij vóór de afschaffing der dienstvervanging. Toon spr. geëindigd had werd hem door den Voorzitter van «Burgerplicht”, den heer Mr. J. For- tuijn Droogleever, een woord van dank gebracht voor de uitnemende wijze waarop hij gesproken had en daarop werd gelegenheid gegeven tot debat. Daarvan maakten gebruik twee antirevolutionnairen, de bh. H. M. Dercksen, uit Gouda en G. K. Eger, uit ’s Hage. Eerstgenoemde was het niet met spr. eens dat de tegenwoordige regeering het verwijt verdiende te weinig te hebben gedaan, een man als Prof. Buijs zelfs had verklaard dat al was aan deze regeering niets anders te danken dan de Schoolwet, zij daar voor alleen reeds den dank der natie verdiende, voorts wees spr. op de omstandigheid dat het feit dat de Eerste Kamer nog steeds liberaal was, belem merend werkte, waartoe spr. weet op de verwerping van de begrooting van den minister Keuchenius om redenen buiten die begrooting, terwijl ook in zake oplossing der sociale quaestie nie* alleen de liberalen het hunne hadden gedaan, maar Dr. Kuyper reeds in 1874 als afgevaardigde voor het district Gouda eene «regeling van den arbeid" had gewild. De heer Eger hield vervolgens een uitvoerig be toog om aan te toonen hoezeer de heer Smeenge z. i. verkeerde gevolgtrekkingen had gemaakt en C liberalen in den langen tijd dat zij aan het bewind waren zóó weinig hadden tot stand gebracht dat het onbillijk was de tegenwoordige Regeering,die slechts sedert, enkele jaren het roer i te verwijten dat zij te weinig deed. Nadat Mr. Smeenge beide sprekers had beant woord werd de vergadering gesloten. Het debat kenmerkte zich door een toon en zekere waardeering van het gevoelen van andersdenkenden dat, zooals de heer Smeenge met erkentelijkheid opmerkte, gunstig afstak bij de Staten-Generaal. Tw eede Kamer. Zitting van Woensdag 18 Maart. Naarmate He week verder vordert, levert vde Ka mer steeds vlugger werk. Vandaar ook dat de post- wet is afgehandeld en heden de tweede lezing en eindstemming kan plaats hebben. De minister gaf een nota van wijziging, Waarbij o l »»nge- zal worden, tot welk gewicht brieven worden Gedurende de bittere, slapelooze nachten vonden deze booze gedachten steeds meer ingang bij Roland. Indien hij op eens in de gelegenheid kwam, zich- zolven rijk te maken, zou hij zoo dom niet zijn te aarzelen. In dit ondermaaosche ie goedheid een lokvogel en deugd bedriegerij. Do eerlijke man strijdt, zonder dat anderen het bemerken, en sterft in wanhoop over zijn nederlaag, terwijl de vermetele metgezel, dio met opgehesen hoofd voorwaarts schrijdt, allen die hom hinderen uit den weg ruimt en zich stoutmoedig meester maakt van het geluk on de fortuin. Sedert twee maanden vervulde Roland zijn moei lijke betrekking. Die twee maanden waren voldoende geweest om op zijn gelatlt den stempel te drukken van hardheid. Als hij enkele uren aan d"" ontstal, om zich naar de rue Cardiuet te spoeden en zijne zuster te gaau bezoeken, poogde hij zijn geest een weinig te ontspannen. Maar Alice zag wel, dat sombere gedachten hem vervulden. Zij durfde er hem niet naar te vragen, en een geheime angst kwelde haar. Zij vermoedde de verborgen smart, waarover hij zich niet beklaagde de geheime vernederingen, die hij verdroeg zonder oogenschijn- lijk verzet. Het onverdiende maatschappelijk verval, dat baar broeder trof, pijnigde haar even wreed als hem. Enkele uitdrukkingen, aan Roland ontsnapt, joegen haar vrees aan. Vroeger beschuldigde bij bet noodlot, niet de mensohcn. Thans keerde de I toorn van den miskenden man zich tegen de geheele 50 ets. Coiffeur. TOIJLL. <an Zoon. i niet te >per dan itstekend 13) Loopon de gemeens misdadigers, de gewone die ven dan geen enkel gevaar? Hebben die dan niet kans op de guillotine of op de gevangenis Dus zijn de goddelijke wetten eeuwig en rechtvaardig, terwijl die door menschen gemaakt slechts verdedi gingsmiddelen zijn, 4n het leven geroepen door de zelfzucht der maatschappij. Eertijds zou Roland die redeneeringen door anderen hebben weerlegd. Daar de maatschappij in werke lijkheid van alle kanten een stelsel heeft saamge- steld, dat haar bescherming verleent, is het beter zich daar niet tegen te verzetten. De mensch op zichzelf heeft altijd ongelijk tegenover de menigte. De maatschappij is slecht ingericht, dat valt niet te Ontkennen, maar daar men nu eenmaal niet buiten haar kan le^on, moet men haar nemen zoo- «ls zij is. Ja, hij die rijk en gelukkig is, verdraagt de nadeelen van het stelsel, omdat hij ook de voor- dee.en geniet. Maar waarom zou de mindere het aannemen hij geniet er niets van Het overleg tusschen de regeering en de com missie uit de Tweede Kamer voor de legerwet is afgeloopen. Zijn wij wel ingelicht, dan zou do regeering van geen toenadering, in hoofdzaken, hebben blijk ge geven. Het verslag wordt nu afgedrukt. In het kerkgebouw der Nederl. Herv. Gemeente te Krimpen a/d IJsel zal weldra een orgel met 3 klavieren en vrij pedaal worden geplaatst door den heer J. Proper, orgelmaker te Kampen. Tot organist is benoemd de heer Gerard van Krieken, te Rotter dam, aan wien tevens de plechtige inwijding van het nieuwe instrument is opgedragen. KuideeU9 dagen tgd ste pjjn te gevoeligste uitvoerig be- dat de i bepaald wordt, dat bij algemeenen maatregel 1 Wezen 2 aangenomen. Bij de pogingen om den Zondagdienst wettelijk in banden had, te beperken bleek, naar de heer Sehaepman het 1 uitdrukte, hoe moeilijk het is edelmoedige bedoelingon I in wetsbepalingen te formuleeren. Allerlei amendementen en denkbeelden werden humanen aan de hand gedaan, doch op aandrang der Regeering ingetrokken, omdat zij juist het tegenovergestelde zouden tot stand brengen van hetgeen iedereen wil. En aangezien iedereen met den minister beperking WWWIW WWHHI lb—IFI. 'U A J LM ->r wereld. Roland kwam op zekeren ochtend, dat hij van Bazel terugkeerde, moedeloozer en toorniger dan gewoonlijk in de rue Cardinel aan. Alice was naar de kostschool om les te geven de jonge man was alleen. Hij legde zich te bed en diepen slaap. Toen zijn zuster tegen kwam, verschrikte zij van ";i~ hij veranderd in die enkele weken verraadt de gelaatsuitdrukking van den mensch al de onrust, al de kwellingen van het geweten. De van tegenwoordig geleek in geenen deele op den Roland van voorheen. Een diepe rimpel doorgroefde dit voorhoofd, dat in de gelukkige dagen slechts schoone en edele gedachten koesterde zenuwachtige glimlach plooide zich om de min- saamgeknepeu lippen. Als door Alice’s blik gewekt, opende hij de oogen, en loosde een diepen zucht, alsof het hem leed deed te bemerken, dat hij nog in leven was, na eenige oogenblikken van vergetelheid. Heb je goed geslapen? vroeg Alice vriendelijk. Zeer goed. Ge ziet er bedroefd uit, lieve; hoe komt dat? Gij alleen zijt de oorzaak van die droefheid. Is het anders niet? Ik begin mij te gewonen aan mijn nieuwe betrekking. En dan krijg ilf ook weder meer .vertrouwen. Men kan niet altijd onge lukkig zijn. Ik zal wel evengoed mijn Keurt krijgen als de anderen, en ik zweer je dat ik, als de gele- GOUDA, 19 Maart 1891. Gisterenavond ten 8 ure had in de sociëteit «Ons Genoegen" alhier eene openbare vergadering plaats der Kiesvereeniging «Burgerplicht," waarin de beer Mr. H. Smeenge, Lid der Tweede Kamer, de aangekondigde politieke voordracht hield. Spr. ving aan met zijn leedwezen te betuigen dat andere Leden der Kamer zoo vaak voor eene uit- noodiging om in eene vergadering als deze als spre ker op te treden bedankten, zoodat spr. zelfs z. i. te dikwijls optrad, dat hy echter niet wilde weigeren, daar het ongetwijfeld zijn nuttige zijde had, bijeen komsten als deze te houden. Spr. sloog vervolgens een blik op het verleden, het heden en de toekomst onzer politiek. Allereerst stond spr. stil bij de verkiezingen van het jaar 1888. Wat was de reden dat deze zoo geheel anders waren uitgevallen dan de liberale party had verwacht Eensdeels was dat een gevolg van den maatschappelyken toestand, ander deels van het verbond der Antirevolutionnairen on R. Katholieken, waarbij zelfs de Volkspartij werd opgenomen. Nadat spr. in eene ontwikkeling daar van was getreden betoogde hij hoe de tegenpartij, eenmaal aan het bewind gekomen, niet alleen niet was nagekomen de beloften met de stembus in het vooruitzicht gegeven, maar evenmin de zaken tot stand had gebracht die de Regeering zelf bij de eerste Troonrede had in het vooruitzicht gesteld. Ten slotte gaf spr. te kennen wat z. i. in de naaste toekomst vóór alles moest worden ter hand genomen nl. belasting-herziening, vooral belasting van het roerend vermogen en regeling van het kies recht, op welke punten intusschen van de tegenwoor dige meerderheid in de Kamer niets te verwachten was, zooals bleek uit verschillende verklaringen van anti-revolutionaire en katholieke sprekers. Wat de

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1