Bultenlandsch Overzicht. Kantongerecht te Gouda. tui den Zondagdienst wenscht, zonder schade voor den dienst of het publiek, besloot men wijselijk de zaak aan de welwillende regeling der Begeering orer te laten. Ten opzichte der aanteekening werd het bestaande recht in het ontwerp ongereer gehandhaafd10 cents gewoon aacteekengeld, en 2'/i cents per/100 hjj aangegeven geldswaarde met een minimum van 12'/, eents (in plaats van 15); verder vergoeding van 25 bij gewone aanteekening, en de ganscho som bij aangegeven geldswaarde, doch in dit geval mede slechts ten hoogste f 25 bij overmacht. Die laatste uitzondering werd op aandrang der commissie gewijzigd, in dien z:n, dat bij overmacht ook de staat voor het geheele bedrag aansprakelijk is. Ten opzichte van postwissels is een kleine wijzi ging aangonomen, waarvan de heer Van Velsen de geestelijke vader was, doch die eerst werd aange nomen, nadat ze door dien vader was verstootenen door den heer Van Houten geadopteerd. Aan de Kegeering is en blijft overgelaten het recht te bepa len op hoogstens 5 cents per f 12.50, doch met de beperking tot 21/, cents bij een bedrag van 5. Voor postquitlanties is een goedkooper tarief inge voerd, nl. 5 cents plus bij uitbetaling tot bedrag, dat voor dezelfde som per postwissel zou verschul digd zijn. Een verbetering is ook dat men tegen vooruitbetaling van 5 cents bij postwissels een be wijs van uitbetaling kan krijgen. Behalve op quit- tantiën, zullen ock gelden op wissels, assignation en ander handelspapier geïnd kunnen worden. In den Haag is door Het Nederlandsch Tooneel een nieuw stuk opgevoerd, getiteldIk Nieuwe Dag. Als een staaltje hoezeer de critiek kan uit- .eenloopen laten wij hieronder volgen wat het Dagblad en wat de Raugscke Courant daarvan zegt. Laatstgenoemd blad zegt o. a. De aandacht van het publiek werd ternauwernood gedurende drie uren gaande gehouden door oen reeks van zes los aaneengeregen tooneelen, zonder behoorlijken samenhang, zonder voldoende drama tische intrigue, zonder noemenswaardige karakter ontwikkeling. Er is een kunstproduct ten tooneele gevoerd, de krachten van de Kon. Vereeniging on waardig. Waar zooveel moeite en kosten werden besteed, verzuimde men zelfs nog de meest voor de hand liggende effecten; de voorstelling werd ge kenmerkt door een slaperigheid en matheid, die zelfs het meest gewillige deel van het publiek in- fluenceerde. Uit een dramatisch en aesthetisch oogpunt be schouwd, is or dit seizoen nog geen grooter onbe duidendheid ten tooneele gevoerd. Zelfs als gelegenbeidsvoorstelling kan het kwalijk door den beugel. En welke aanleiding was er om thans, aan 't einde van een zeurig seizoen, met dit stuk voor den dag te komen Was het nog op een nationalen feestdag geweest, bij een kindervoorstelling bijv., in tegen woordigheid van Koningin Wilhelmina. Een nieuwe dag? 't Leek meer op een zons ondergang der kunst. Waarlijk, ware vaderlandsliefde heeft ten huidigen dage andere plichten jegens vorst en volk, dan zulk een kunsteloos borduren op het stramien van een roemrijk tijdperk onzer vaderlandsche historie. Eu waarom moest die dankbare stof, eenmaal door den schrijver gekozen, zóó kinderachtig worden bewerkt? Er zou toch inderdaad wel iets schoons te maken zjju van 'tjaar 1813. Wil men onze Koningin-Begentes en de jeugdige erfgename van Neerland» koningskroon ovortuigen van het goed recht van bestaan der Koninklijke Vereeniging «hot Nederlandsoh Tooneel», dan is er maar óón wegte toonen, dat die vereeniging is opgewassen tegen de eischen der hedendaagsche kunst, in al haar waarheid eu veelzijdigheiddat zjj gerechtigd is tot het dragen der offioieele raerk- teekens als besobermster dier kunst, vertolkster van het waarachtige artistieke leven der tegenwoordige maatschappij. Een nieuwe dag 1 welk een ironie iu dien titel Sic transit gloria zou men eerder geneigd zijn uit te roepen bij het vallen der gordijn over de toovurla"taaruvertooning, waarmede deze raphsodie besluit. Het Dagblad daarentegen schrijft De Nieuwe Dag, dat is »de dag der verlossing van het Fransche juk,' werd gister-avond met een buitengewoon succes in den Schouwburg te 's-Hago opgevoerd. Door den schrijver, den dichter Schim mel, bescheidenlijk een dramatische schets genoemd, is De Nieuwe Dag oen stuk van zeer groole afme tingen wat figuratie en mite-en-scène betreft, enmeu staat verbaasd over den geregelden gang en orde, welke de opvoering kenmerkten. Daar de handeling plaats heeft in de laatste dagen der Fransche OverheerSching, zagen wij het edele drietal ten tooneele verschijnen, dat met zooveel moed en volharding de gelegenheid aangreep om Neerlands onafhankelijkheid te verzekeren. Een Van Hogendorp, een Van Limburg Stirum, een Van der Duyn van Maasdam namen die sympathie bij alle ware Nederlanders verdienen wjj zageu hen voor ons, die helden, toegrijpendo, waar anderen aarzelden en weifelden. Wjj zagen voor ons opdoemen dat vreeaelijk ver leden van bloed eu tranen, maar tevens bespeurden wij aan den horizon de eerste glinstering der vrij- heidszon, welke onder de Oranje'* weldra schitteren zou om door haar koesterende stralen welvaart en voorspoed in het land te bevorderon. Met veel kracht heeft de schrijver deze tegen stelling doen uitkomen cn het is niet te veel ge zegd, dat het slot-tafereel een bljjvenden indruk op den toeschouwer maakt. Aan den eenen kant de Prins, toegejuicht door de duizenden, die aan doodsgevaar en ellende outkomen waren en van Hem redding verwachtten, aan de andere zijde de reeds door eiken Nederlander geliefde Vorstin, onze welbeminde Koningin-Begentes, die naast God wakende is over Haat, van Wie wjj hopen dat Zij eenmaal de Kroon zal dragen in een land, dat sedert 1813 een eereplaats inneemt onder de Europeesche Staten eu in het Buitenland nog steeds om zijn Vaderlandslievende deugden met eere genoemd wordt. Schaamt u niet, gij, die Dinsdagavond een traan weggepinkt hebt, toen in uw boezem het hart sneller klopte bij de op nieuw verlevendigde heriunering aan zooveel doorgestaan lijden, eindelijk gelenigd door een heerlijke verlossing. Het was dan ook onder dien indruk, dat elk goed Vaderlander huiswaarts gekeerd moet zijn, en welke indruk te dieper tal geweest zijn door het meester lijk spel der vertooners. De namen zijn te veel om te noemenmaar wel willen wjj verzekeren, dat elke tooneelspeler den zijnen waardig droeg. Het samenspel, bij zulk een dramatisch gevaarte zeer moeieljjk, liet niets te wenschon overde cos tumes waren historisch getrouw en de nieuwe deco raties van den heer J. Vnn der Hilst verdienen allen lof. Eere komt toe aan de Koninklijke Vereeniging «Het Nederlandsoh Tooneel» voor deze vaderlands lievende «betooging», welke, nu zoovele politieke wanbegrippen voor goede munt ouder het goedge- loovig volk verspreid worden, slechts aan het kwee ken en onderhouden van een goeden geest bevor derlik kan zijn. In de Inditche Mercuur van 21 Februari en 14 Maart jl. is een uitgebreid artikel opgenomen over de taal in Zuid-A frika van de hand run den heer W. J. Viljoen, B. A., docent in hel Nederlandsch aan het normaal college te Kaapstad, thans student in de nieuwe letteren aan de universiteit te Araster dam. De schr. geeft een overzicht van den toestand van zaken op het gebied der taal en van de in Zuid- Afrika heerschende taalbeweging en de daarmede in verband staande maatregelen. Hij schetst vervolgens de geschiedenis van het ontstaan van de Zuid-Afri- kaanschen taalbond, die is voortgekomen uit het op 31 October 1890 gehouden eerste taalcongres in Zuid-Afrika en waarvau het doel is de taal vsn Zuid-Afrika te beschaven, to beoefenen en te bevor deren, door in overleg met reeds bestaande vereeni- gingen zooals de Afrikaner Bond, de christelijke Jon- gelingsvereenigingen en de Nederlandsch Zuid-Afri kaansche vereeniging te zorgenvoor: de verspreiding van duideljjk, iu echt grammaticaal Hollandsch ge schreven boekenhet houden van vergaderingen en voorlezingen in het Hollandsch het oprichten van lees- en zauggezelscbappeu het oprichten van takken in de buitendistricten. Omlreat de onmiddellijke gevolgen van den taal bond en de verwachtingen, die van den boud ge koesterd kunnen worden, vat de schr. zjjne denk beelden aldua samen «Als onmiddellijke gevolgen noemeu wjj 1. Het gevoel van dankbaarheid en tevredenheid over het succes, waarmde het congros bekroond weid en over den gematigden geest, die de verrichtingen kenmerkte en waarin de besluiten werden genomen. 2. de lange brieven en artikels, die in de Engelsche kranten verschenen, een uiterst bemoedigend en gunstig teeken en duideljjk liewjjs, dat men wel, terdege op onze gangen lette; 3. de debatten, die or op do verschillende de batingclubs over dit onderworp gevoerd werden, b. v. de 8tudenten-debatiogclubde Wesleyan Debating- Societyde Victoria College-debatrereenigingde Paarl-debatvereeniging, enz. Van het debat op eerstvermelde vereeniging heet het«One of tho latest (debates), on «the equal rights" of «the Dutch and English Lanquages" in the Colony, of which an accurate accont appeared in the Cape Times and the Zuid-Afrikaan, was of extraordinaiy interest." Van de overige weten wjj, dat zij met evenveel belangstelling door «jong Zuid-Afrika" gevoerd worden. 4. de debatten, die de week later in do Synode gevoerd werden en de treffende overeenstemming tuseohen de besluiten door de Synode en het Taal congres genomen. vroolijken toon Wat zoudt ge een slechte politieagent zjjn. Ik ben hier reeds oen half uur, zonder dat ge mg herkend heb. Jacques I Juist. Je vraagt je zeiven af, wat ik hier doe? Ik zal het je straks vertellen. Laten wjj ne eerst in allerijl de bedden voor de reizigers gereed maken gelukkig zjjn er maar twee. Dan zjjn wjj vrij en kunnen wij rustig praten. Het kwam Montfranc als een droom voor. Wat was de reden, dat hij Jacques wederzag in hst nederig cos*uum van een conducteur? De beide vrienden maakten haastig lmn Werk af. Toen trok ken zij zich terug in een vrjj gebleven wagon. Stel je voor, mijn beste Boland, dat ik eerst sedert een week weet, wat er van je geworden ia Op den dag dat wjj elkander voor het eerst weder ontmoetten, begaf ik mij, na afscheid van je ge nomen te hebben, naar mijn vader, met het doel vrede met hem te sluiten Zoo gezegd, zoo gedaan. Ik vortelde papa alles wat ik omtrent je wist hoe goed je gestudeerd hebt; welk een eenvoudig ea werkzaam leven je leidde, ondanks het groote for tuin, dat je in het vooruitzicht hadt gehadje belangeloos en edel gedrag na het vernemen van de ramp. {Wordt vervolgd) genheid zich voordoet Er volgde een oogenblik van stilzwijgen. Alice wendde de oogen af en antwoordde: O, daar ben ik gerust op. Indien de gelegen heid, waarvan ge spreekt, bij toeval eens mocht komen, zult ge slechts doen wat uw plicht is. Wie weot! ?iot ge, zjj die zich al te veel plagen met gewetensbezwaren zijn domooren. Om in het leven vooruit te komen, moet men zich door niets laten afschrikken. Maar laten wij over iets anders praten. Weet ge wel, dat het vandaag de 3de Mei is? Alice bloosdehij hernam glimlachend Over acht-en-twintig dagen zult ge getrouwd zijn, mejuffrouw. Ik heb uitgerekend, dat ik den 3Lsten iu Parijs ben; ik heb dan mijn vrijen dag. Dan zal ten minste oen van ons beiden gelukkig zjjn. Ik denk er niet meer aan mij te beklagen, nu gij zulk een goed en edel mensch als Arthur hebt leeren kennen. Hij aanbidt je en hij zal de kunst verstaan je gelukkig te maken. Kijk, in de oogen- blikken van moedeloosheid schep ik kracht bij de gedachte dat gjj bemint en bemind wordt. Ik die nooit de hemelsche vreugde zal deelachtig worden, die gij in het vooruitzicht hebt.... Waarom niet? Je bent jong.... Hij barstte in lachen uit, een zenuwachtig gelach, waaruit al de bitterheid van een gekwelde ziel sprak. Een prachtige vertooning! Ik zie in mijn gedachte het schoone jonge meisje al, dat verliefd zou raken op mjjnhoer Boland Montfranc, hoofdcon- ducteur van do «Compagnie internationale des wa- gons-lits". Het zou voor mjj zoo gemakkelijk zijn haar te schaken, daar ik alle nachten op reis ben 1 En dan ik draag een livrei, dat is een voordeel 1 Er zijn immers wel van die zottinnen, die op haar bediende verliefd geraken. En andermaal begon hij te lachenmaar zijn lach eindigde in snikken, en hi] barstte in tranen uit. Hij liet het hoofd op Alice's schouder ruston en vervólgde O, lief, lief 2usje, als je eens wist, hoe onge lukkig ik benIk herken mij niet meer. ik ben bang voor mij-zelven 1 Ik word vervolgd door gedachten, (lie mij angst aanjagen, door gedachten, die eenige maanden geleden niet in mij zouden zijn opgekomen Bed mjj van do verzoekingen, die mij onophoudelijk bezig houden; red mij van die waanzinnige voorstellingen, gij, die rein, braaf en edel zijt En hij weende, weende steeds door, alsof, mot zjjn dengd, zijn edel karakter en zijn eigenwaarde hem ontvloden. De trein van Bazel stoomde in volle vaart en Bolaud was bezig de slaapwagens na to zien, toen I hij tegén don conducteur aanliep, die direct onder hem stond, De man nam zijn pet af en sprak op 5. do deputatie van hot hoofdbestuur aan den minister van onderwijs en den Universiteitsraad. f. de oprichting van takken, alsmede de opwek kende toespraken op verschillende plaatsen bjj zulke gelegenheden gehouden. 7. Beeds is eene commissie voor het onderwjjs van wego de regoering aangesteld, die op 19 Febr. jl. voor de eerste maal zou vergaderen in eene comité zaal van het parlementsgebouw te Kaapstad. Deze commissie bestaat uit zeven leden en wij koesteren alle hoop, dat zjj met voel goeds voor den dag komen zal. Tot deze commissie belmoren o. a. de namen van ds. ds. Moorrees en ds. Coetsee, den weled. hoer T. P. Theron M. L. A. en den weled. heer Bowan, inspecteur van onderwijs, terwjjt de overige leden eveneens volkomen thuis zijn in 't on derwjjs. Voeg hierbjj het feit, dat do invloedrijkste mannen op godsdienstig, staatkundig en wetenschappelijk ge bied, Afrikaners, in Wier hart de liefde voor de taal nog gloeit, aanwezig zjjn geweest op de vergade ringen en zich aangesloten hebben bij den Taalbond en de gevolgtrekking, waartoe men komt is, dat de opriehting van den Zuid-Afrikaanschen Taalbond eene groote beteekeuis heeft en iets, misschien voel, uitwerker, zal. Dit verwaobt men van den Taalbond, eu de Bond verwacht van zijnen kant, dat zijne leden dook woord en daad hunnen plicht doen zul- leu. Daartoe heeft men hulp noodig, hulp ook uit Holland. Wjj hebben de verwachting, dat die hulp niet zal uitblijven. Wat de Zuid-Afrikaansohe taalbond be doelt, dat heeft de Nederl. Zuid-Afrikaansche ver eeniging, voor zooverre zulks in Nederland mogelijk was, sedert eenige jaren gedaan. Zjj zorgde voor een bruikbare bibliographie van Nederlandsche boe ken, die voor Zuid-Afrika geschikt zijn. Zjj beloofde aan verschillende scholen prjjzen uit voor leerlingen, die zioh met ijver en goed gevolg toelegden onjjit Hollandsch. Zij voorzag eukole schoolbibliothakwn van goede boeken. Haar bestuur was steeds bereid de iulichtingen te geven, die door de vrienden n dor Hollandsche taal in Zuid-Afrika verlangd werden, en verschafte bjjr. aan het Taalcongres bolangrjjke gegevens voor het onderwijs in de tweetalige ge deelten van België en Zwitserland. Haar correspon dent, prof. N. Mausvolt te Stelleubosch, was een der mannen, die het grootste aandeel hadden in de oprichting van den Zuid-Afrikaansohen Taalbond, Geen wonder dat het hoofdbestuur van den Taal bond iu zijn eerste vergadering een schrijven richtte tot het Bestour der Nederl. Zuid-Afrikaansche ver eeniging om zjjn dank te betuigen voor den tot dusverre gedane arbeid en aan te dringen op een drachtige samenwerking tot het bereiken van het gemeenschappelijk doel. Blijven de Noderlanders de Vereeniging, die hier te lande de belangen der Afrikaners zoo ijverig bohartigt, op voldoende wjjze ondersteunen, dan zal het den Zuid-Afrikaansohen Taalbond niet ontbreken aan de medewerking op velerlei gebied, die hjj in Nederland kan noodig hebben. Ook in Oost-Afrika schijnt de lepra verschrikkelijk voor te komen, doch zjj kiest hare slachtoffers, voor zooverre men weet, alleen onder de inboorlingen. Om de zieken uit de steden te verwijderen is men te Bagamoyo bezig met het stichten van een „dorp van melaatschen", waaraan men don naam van St. Lazaire zal geven. Volgens het daartoe ontworpen plan, wordt op een afgelegen vlakte een terein van onge veer 200 vierkante meters omgeven door scherp ge punt ijzerdraad en struikgewas. Om het toezicht gemakkelijk te maken, zal er slechts één ingang zjjn. Op dit terrein wotdea, langs drie zjjden, van het vier kant telkens acht, dus in het geheel vior-en-twintig huisjes, gebouwd op de manier der negers, maar goed geventileerd eu alle van een binneplaats voorzien. De vierde zjjde van het quadraat, die naar zeekant gekeerd is, bljjft open om aan den frisschen zeewind vrijen toegang te verschaffen. In het raidden zal eeu groot open doch overdekt gebouw verrijzen, waar do zieken gedurende de dag bjj elkander kunnen komen en zich verder moeten bozighouden. De paters en zusters der Fransche missie nemen de verploging der zieken op zich, terwjjl de genees kundige behandeling aan Fransche offieieren van ge zondheid is opgedragen. Tot eeu grappige discussie gaf vóór eenige dagen in bot engelsche Hoogerhuis een voorstel van lord Herschell aanleiding, waarbjj alle lieden, welke min derjarigen gymnasiasteu en studenten een groot kre diet openen of ze tot lichtzinnige weddenschappen verleiden, met drie maanden gevangnisstraf en 100 pond sterling boete bedreigd worden. Uit de dis cussie bleek dat in Engeland niet minder dan 20,000 oplichters van de studenten leven. Lord Aberdeen zeide dat zijn negenjarig zoontje elke week 1015 circulaires ontving, waarin hem, tegen den kleine, inleg van twee shilling, de sohoonste uitzichten op rijke winst werden voorgespiegeld. Een aodere volksvertegenwoordiger toonde twee pakjes brieven en regels voor weddenschappen voor de rijpere jeugd elke brief bevat een postscriptum«Spreekt niet met uwen vader over onze zaken». De aartsbisschop van Canterbury vond, naar hij zoide, vóór eenige dagen onder zjjn correspondentie ei n circulaire van iemand die hem aanried, zjjn geld in de Grand Militarg Steeple-Chase van de Sandown-Bank te steken en op Ulysses in te zetten, die meer kans had dan Dank- stead en Hollington. De verontwaardiging van den kerkvorst word nog grooter, toen hjj den volgenden dag iu zijn blad ondor do sportberichten (natuurlijk heel toevallig!) las dat de Sandown Bank failliet was en Hollington met drie neuslengten vóór gewonnen had, terwjjl Ulysses" later een mytisch dier bleek te zjjn, dat eveumin bestaan had als de Pegasus. Na het aanhooren dezer schandelijke feiten waren de pairs zoo ontsteld, dat zij spoedig moesten uiteen gaan. Het dorado voor vrouwen. Madame la Comtesse de Bremot heeft te Londen een lezing gehouden, waarvan het onderwerp wasDe goudvelden van Zuid- Afrika en Transvaal, met een vrouwenoog gezien." In den aanvang barer rede, zeide de gravin, dat het haar een geuoegen zou zijn, haar gehoor op de vleugelen van den geest naar het land te voeren waar de mystieke schoonheid van het verre zuiden gevonden word. Zjj zouden de onbekende binnen landen van het uitgestrekte werelddeel aan de na sporingen van den onderzoeker overlaten en hun weg nemen langs de druk begaande paden, naar het zon nige land van den gouddelver naar de Zuid- Afrikaansohe goudvelden. De spreekster beschreef de reis van Engeland naar Johannesburg en meende do Transvaal ontegenzegge lijk hot dorado voor vrouwen, waar deze overvloo- dige gelegenheid zouden vinden een beroep uit te oefenen, haar artistieke neigingen te volgon of wel haar bestemming als huisvrouw konden verwezen lijken. Was zij een bekwame teekenares, modiste of handwerkster, dan kon de vrouw volop werk vinden om in do behoeften van de hoogste kringen aan den Baad te voorzien voor artistiekon arbeid lag een broed veld voor haar open en wat haar geschikt heid voor het huishouden betrof, wel zij zou kun nen huwen en spreekstor meende, dat de huishou- deljjke talenten der vrouw op geen betere wijze aan den dag konden treden. .Zij hef haalde, dat de Trans vaal het dorado voor de vrouig was, waar zjj alles kon verkrijgen, wat haar hart begeerdeeen tehuis, onafhankeljjkheid, rjjkdom en geluk. Tot de vrouwen, wier gevoS en geestkracht ver stompt werden in hopelooze pogingen om te Londen haar brood te verdienen, zeide zijGa naar de Transvaal. Daar was ruimte in overvloed voor de beschaafde vrouw en hoe beschaafder zjj was, hoe beter. Het zou verkeerd zjjn de hopeloos gede moraliseerde of de zedeljjk gevallen vrouw naar Zuid-Afrika te zenden, dat zou een vloek zjjn voor het land maar tot ornstigo, moedige, eerzuchtige vrouwen, die hier met armoede te kampen hadden, zeide zjj met volle overtuiging«Ga naar de Trans vaal ge zult er uw weg vinden schudt het stof van het zwarte Engeland van uw voeton en richt uw schreden naar de bron van voorspoed eu geluk in het vrooljjke Afrika". Met betrekking tot den heer Bhodes, zeide de gravin, dat hjj een man was met een warm hart voor Zuid-Afrikaansche belangen, die alles zou doen, wat in zjjn macht was, om de spoorwog gemeenschap tusschen de Transvaal en da Kaap tot stand te brengen. De lezing werd met de grootste aandacht gevolgd en herhaaldelijk afge broken door luide toejuichingen. Mijncourant Ondanks het heftig verzet van den liberalen leider Frère-Orban, heeft de centrale sectie der Belgische Kamer besloten de drie voorstellen, betreffende de herziening der grondwet, welke tot dusver zijn in gediend, te onderzoeken. De commissie is voor nemens een keuze te doen, welk ontwerp zij aan dé regeering zal aanbevelen. De heer en Buis en Janson, de liberale en radicale afgevaardigden, die tiet voor stel tot herziening der grondwet aan de orde hebben gebracht, stemden met do rechterzijde voor het plan, om, alvorens tot hemeniug over te gaan, een over eenkomst tot stand te brengen tusschen de partijen betreffende de regeling van het kiesrecht. Do heer Sainctelette stemde mot den heer Frère-Orban tegen het voorstel, dat met vijf tegen tweo steramen werd aangenomen. Do volgende bijeenkomst dsr commis sie is bepaald op 8 April. De heer Janson verklaarde, dat, in dien men de herzieuing wilde tegenhouden, krachtige pogingen zouden aangewend worden om de toestemming des konings to verkrygen tot het ontbinden, der Kamer, daar de koning door het indienen zijner voorstelleu reeds de noodzakelijkheid der herziening heeft erkend. Het stoffelijk overschot van den heer Windthorst, den leider van het Duitsche Centrum, is van Berlijn vervoerd naar Hanover, ten einde te worden bijgezet in de Maria-Kerk, welke haar ontstaan aan Windt horst te danken heeft. De lijkdienst in de Hedwigskerk te Berlyn is zoo plechtig geweest, dat men byna den indruk kreeg van een feest. De dienst werd o. a. bijgewoond door den Rijkskanselier Caprivi en bijna al de Mi nisters. Zeer werd opgemerkt de tegenwoordigheid van den afgetreden Minister Gossler, den man die steeds door Windthorst werd vervolgd in zijn be trekking. Intus8chen is de Duitsche Rijksdag eindelyk ge- roed gekomen met de begrooting, welke nu ook in derde lezing is aangenomen. Nog is het onzeker, of de regeering der Vereenigde Staten in staat zal zijn de belofte, welke zij aan de Italiaanschen regeering heeft gegeven, na te komen. President Harrison beloofde markies Di Riduni, dat hij maatregelen zou nemen om de moordenaars der Italianen te New-Orleans te doen strafftn, maar de regeering kan niets doen, dan wat zij heeft gedaan, nl. de regeering van den staat Louisiana verzoeken de schuldigen te straffen. Dat nu aan dit vorzoek zal worden voldaan, is niet waarschijnlijk, want men gelooft niet, dat bij de opgewondenheid, welke daar nog heerscht, een jury kan gevonden worden, welko den heer Parkerson en zijne «lynchers" zou durven veroordeelen. Zelfs de burgemeester der stad, de heer Shakespeare, vertelde in he openbaar, dat hij zich in de sociëteit bevond, toen de moorden werden gepleogd. Hij deed niets om de daad te verhinderen en zeide dat hij I hierover volstrekt geen berouw gevoelde. «De Italia nen" zei de burgemeester «waren moordenaars en verdienden don dood. Zy haddon de uitvoering der wet in eigen hinden genomen en daarom moes ten wy hetzelfde doen. Er is geeu twijfel aan, of de aangeklaagden waren schuldig en de jury was omgekocht. New-Orleans i9 een groote handelsstad met een bevolking van omstreeks 300,000 zielen. De inwoners bestaau uit allerlei rassen, zoodat met eenige over drijving wol eens beweerd wordt, dat er geen volk ter aarde bestaat, waarvan niet vertegenwoordigers te Now-Orleans te vinden zijn. Ook wonen er ongeveer 12000 Italianen, vau wie nu reeds 700 uit vreesde stad hebben verlaten. Ook in de andere staten zijn duizenden Italianen gevestigd en deze blijven ten heftigste togen den moord protesteeren. De Italiaan- sche bladen, die in de Unie verschijnen, spoi en zelfs de landgenooten der vermoorde Italianen aan, hen te wreken. Te New-Orleans is reeds aan deze aan sporing gevolg gegeven. Een Italiaan viel op straat 's nachts een politie» pfficier aan, wierp hem tegen den grond en zette hem een revolver togen het hoofd. Do officier wist den man de revolver uit de hand te slaan en inmiddels kwam een tweede officier te hulp, die den Italiaan met zijn stok neersloeg. De moordenaar werd toen spoedig overmand en geboeid. Ook ontving de advocaat Parkerson, de leider der Lynch-beweging, een schrijven geteekend Mafia e* van den volgenden inhoud: «Gij zijt een verloren man, zelfs God kan u niet redden. Wy hebben het gezworen. Gy hebt onze makkers vermoord en nu zullen wij u vermoorden. Uw gezin zal vergiftigd worden. De dolk zal hut overige verrichten". De Italianen te Chicago hebben een monsterby- eenkomst aldaar belegd en zullen de regeering op- eischen, om de leiders der Lynchbeweging naar Washington te laten brengen en daar te vonnissen; een schadovergoeding iu geld te geven aan de gezin nen der vermoorde Italianen en de ambtenaars te straffen, die den moord hebben toegelaten. Te New-York en te Washington wordt beweerd, dat president Harrisson niet meer kan doen, maar dat de Italiaanscho regeering, indien zij niet tevreden is, maar moet zion, dat zij genoegdoening verkrygi van de rogeering vau den staat Louisiana. Vandaar dat er reeds over wordt gesproken, dat de Italiaan- ache regeering haar pantservloot naar de Amerikaan- sche kust zal zenden. Uit Pittsburg is een deputatie van Italianen naar Washington gezonden om bij president Harrison bestraffing der schuldigen te vragen. Als een staaltje van de opgewondenheid, welke onder do Italianen heerscht, kan de verklaring dionen van den leidef dezer deputatie, «dat, indien hun geen voldoening wbrdt gegeven, alle Italianen in de Ver eenigde Staten zullen bijeenkomen om New-ürleans te belegeren en hun t^ndgencoten te wreken". V Zitting van 18 Maart 1891. l'\v! Veroordeeld wegens J.iahtovortrodingef A. S. H. te Gouderak tot 5 of 2 daget&èehtea'i», C. W. R. te Moercapelle tot I of 2 dagéfr hech tenis.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2