wmmawt»* XO808S1& VOORJAARS- en ZOMERSTOFFEN. T. Openbaré Verkooping Kaaspakhuis SI1NST8GBK Openbare Verkooping Aan de Dames! Cursus inFiligrainwerk ADVERTENTIËN TT £3 E ONTVANGEN de nieuwste Openbare Verkoopingen en Landbouwgereedschappen, te GOUDA, te REEUWIJK, Slechts voor korten tijd. E. K. PAPE. ADVERTEJTTIEN De Kamer is tpi nadere byeenroeping uiteenge gaan, ten einde Paschen te lcunuen vieren. De nitzichten op een herleven der Hoogduitsche Opera to Rotterdam in het volgende winterseizoen staan niet ongunstig. De onderhandelingen tusschen het bestuur der vereeniging Rotterdamsche Schouw burg en den heer Ignatz Pollak zijn volgens de JV. R. Ci. zoover gevorderd, dat nog slechts de subsidie te regelen overblijft. De heer Pollak namelijk, die eene aanzienlijke garderobe en bibliotheek bezit, meent aanspraak te mogen maken op de som, welke als subsidie tot instandhouding oervpera voor den volgenden winter reeds geteekend' was of nog zal geteekend worden. Wordt hem deze voorwaarde be willigd, dan is hij bereid de directie en exploitatie der Hoogduitsche Opera gedurende het volgende Speelseizoen op zich te nemen. De heer Ignatz Pollak was in den winter van 187778 aU bariton aan de Opera te Rotterdam verbonden. Later maakte hy met Old Buil eene concertreis door Amerika en was ook nog iu ver scheidene Duit8che theaters werkzaam. Laatstelijk stond hij acht jaren aan het hoofd van de Opera te Dortmund, welke onderneming hij slechts beeft moe ten maken, doordien het theater aldaar wegens brandgevaar werd afgekeurd. Men kan zeer gemakkelijk eeu flesch doorsnijden» en heeft daartoe niet eens een mes noodig. Drie touwtjes zijn voldoende. Twee der touwtjes bindt men strak om do flesch heen, op ongeveer een milli meter afstand van elkaar. Daarna legt men de flesch neer op den rand van de tafel, terwijl een persoon de hals en een ander de ziel vasthoudt, welke twee personen daarna ieder eeu eind aanvatten van het derde touwtje, hotwelk, tusschen de twee andere in, eenmaal om de flesch is goslagen. Men trekt nu. alsof men zaagde, het touwtje krachtig heen on weer dat warm wordt en eindelijk een soort van brand lucht begint te verspreiden. Nu houdt men op, en werpt koud water langs de touwtjes over de flesch waarop deze nauwkeurig netjes afknapt. Ëen eigenlijk authentiek portret van don beroem den Amadeus Wolfgang Mozat bestaat er niet, schrijft de Weener correspondent van de N. R. Ct. Iedereen dat Mozart, niettegenstaande al zijn genialiteit door zijne tijdgenooten niet naar waarde geschat is gewor den. Hij. heeft het bij zijn leven niet tot den ver dienden roem kunnen brengen, en daar niet aanzien lek nog ryk was, is het geen wonder dat het aantal zqner portretten niet zeer gsoot is. De belangstelling van Mozart's tijdgenooten voor den grooten toondichter was zóó gering, dat Mozart, daar zijn weduwe de onkosten van een eigeu graf niet kon betalen, in de algemeene begraafplaats naar het volgnummer is bij gezet en zijn gebeente zoowel als de juiste plek, waar hij op het kerkhof van St. Marx begraven is, verloren is gegaan. Eerst lang na zijn dood werd Mozart beroemdtoen begon men zich voor zijn uiterlijk te intresseeren en, zooals bet gewoonlijk gaat het te idealiseereu, Algemeen bekend is bijvoorbeeld de gravure, waarop Mozart halfzieltogend met het gelaat, waarop het genie zijnen stempel heeft ge drukt, zich nog met den compositie vau zijn Requiem bezig houdt, en toch is Mozart verre van een Adonis geweest. Hij had o. a. een zeer langen, puntige neus, en dat dit lichaamsdeel ook leelijk was, wist hy self zeer goed, getuige de weddenschap, welke hij met Yater Hayda aanging, om tegelijkertijd mot zijne handen te toetsen aan de byde uiteinden van het klavier en met den neus de middentonen te be spelen. Het beste poreret van Mozart wordt dat van don Franschman Querin geachtdaarop heeft de toondichter een vooruitspringenden onderkin, een {dat voorhoofd, te dicht bij elkander staand uitpui- ende oogen, een belachelijk langen neus en dunne spillebeenen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft Donderdag het voorstel van B. en W. betreffende de grensre geling der gemeente aangenomen met 23 tegen 9 stemmen. Vooraf was met 19 tegen 16 stemmen aangenomen een voorstel van den heer 'a Jacob, om de geheele gemeente Charlois, on dus ook het lande- lyke gedeelte, bij Rotterdam te voegen. Het grond gebied van Rotterdam zal daafdoor^iog eene belang rijke grootere uitgestrektheid kfff^n dan volgens de voorstellenvan B. en W. Daarmede wordt tevens voldaan adn do wenschen van de ingezetenen van dat landelijke gedeelte in Cbarlois, die reeds klachten aangeheven hadden, dat zy niet in de voordeelen van de anderen zouden deelen. Een voorstel van den heer Muller om ook de ge meente Kralingen in haar geheel in te lijven, werd met 30 tegen 2 stemmen verworpen. Een der argu menten voor dat voorstel was dat blijkens de ingeko men berichten het gemeentebestuur van Capello er niet op gesteld is om een deel van het landelijke gedeelte van Kralingen in bozit te nemen. Het besluit, door den gemeenteraad genomen, is voorde gemeente Rotterdam van het hoogste belang en voorspeld een grooto toekomst. De uitgestrektheid- van het grondgebied der gemeente wordt als ook de wetgevende mach? do grensverandering goedkeurt meer dan verdubbeld. Bestrijding vond het voorstel alleen wat Kralingen betreft. De hceron Plate en van Raai te ontwikkelden de bezwaren tegen dio aanhechting. Wegens de posten die deze uitbreiding der grenzen zou uazich slepen, oordeelen zij, dat men niet te veel op eene 'nffcal moest doen. De voorzitter bracht daartegen in, dat de inly ving van Kralingen vooral gewenscht was om hygiënische redenen. De geheele inly ving van Char lois vond ook bij hem bestrijding, on wel mede op financieaie gronden. Bij de stemming verilaarden zich daartegen alle wethouders (de burgemeester is geen lid vèn den raa<J.) Het verdient aatotéekening, dat de heerlijkheids rechten ran Charlois »n van Kralingen reeds sedert vele jaren in het bezit zijn van de gemeente Rotter dam. Voor de rechtbank te 's-Boach* stond Donderdag terecht W. J, 8., provisor in da apotheek des hee- ren Zeogèrs, firma P. J. van Gils, te Waalwijk, een man van 49 jaar, blijkbaar vóór zijn tijd ver grijsd. In 1884 gehuwd met de toen 38-jarige C. M. S., heeft hij sedert een zeer ongelukkig leven gehad. Uit het strenge verhoor, waaraan de president, mr. J. T. Boelena, beklaagde onderwierp, bleek dal zijne vipuw, na liet overlijden van een kindje, in hot eerste jaar van dat huwolijk geboren, dezelfde niet meer was van vrdeger. Zij heeft zich dit zeer aangetrokken, is aan den drank geraakt, en het heeft ook slecht gewerkt op hare geestvermogens, zóó dat zij zelfs eenigen tijd wegens hysterisch zenuwlijden verpleegd is geweest in het gesticht te Coudewater. In Augustus 1889 daaruit zoogenaamd hersteld ontslagen, was, volgens beklaagde, de toe stand weldra weder even onhoudbaar als vroeger, daar tjj zioh voortdurend schuldig maakte aan grof drankmisbruik en groote boeveelheden cognac ge bruikte, zoodat de verhouding tusschen de echtge- nooten zeer gospannen was. Ook bekende bek!., dat hij zelf gebruik maakte van cognac, morphine en opium, naar zijr. zeggen, om zijn leed te ver zitten terwijl hij zelfs tot tweemaal toe beproefde een einde aan zijn leven tc maken, de tweede maal zoo, dat hg bediend moest worden en ook niet anders dacht dan te zullen sterven. Later heeft hij het voornemen opgevat zioh te verdrinken, doch hjj zeide dat hij daarvan was terug gehouden door godsdienstige overwegingen waarop de president opmerkte, (int die toch ook en zeker nog m er gel don mochten bg moord op een ander dan bg zelf moord. Vervoizens is, na weer met zijne vrouw een var- sohrikkeljjken nacht te hebben doorgebracht, den Ida Januari 1890 het denkbeeld hij hem opgekomen, haar het levon te benemen, waaraan hij uitvoering heeft gegeven, door dien morgen iu het steenen kruikje, waaruit zijne vrouw zioh gewoonlijk vau cognac bediende, naar zijne gissing 200 milligram, stricbnine te doen, die hij zich uit de apotheek heeft toegeëigend, of eigenlijk uit het magazijn, daar de sleutel van de vergiftkas in de apotheek zelf sedert de vroegere gevallen van vergiftiging niet meer onder zijn bereik was. Toen is hij uitgegaan, na zijne vrouw nog gekust te hebben, doch spoedig weer naar huis teruggekeerd om, naur hij zeide, het kruikje weg te nemen, doch het bleek reeds te laatzijne vronw had blijkbaar «r van gebruikt, want zij zeide, dat dit zeker ver beelding was, zelf hopende, dat de toegediende hoe veelheid niet voldoende zou zijn. Later, toen zich da verschijnselen der vergiftiging voordedon, door de dochter van Gloudemans, bij wien het echtpaar inwoonde, uit de apotheek geroepen, had beklaagde nog als tegengift obtoralhvdrant toegediend, doch zonder vrucht, daar zijn vrouw, nog dienzelfden dag, 's middags I uur is overleden. Opmerkzaam gemaakt op het slechte zijner daad merkte boklaagde op, dat hij in eene opwelling van radeloosheid ze had begaan. Om de leefwijze zijner vrouw uit eene goede betrekking te Amsterdam ge raakt, zag hij daarna eene eigen zaak ton gronde gaan en zou hij ook weef uit Waalwijk weg moeten, zoodat hij den bedelstaf iu het verschiet zag en lang dan ook reeds het denkbeeld zioh bjj hem had opgedrongen, dat op eene of andere wijze een eind er aan moest komen. Het O. M. waargenomen door jhr. mr. W. Th. van dor Does de Willobois, substituut-officier van justitie, brftoogde dat de moord niet was bewezen, doch. wel de poging tot moord. Sproker zag in beklaagde een diep ongelukkig man, meer ongelukkig dan misdadig, en al is hier ook een der afschuwelijkste misdrijven gepleegd zijne daad is geheel anders dan die van de vrouw, welke haren man vergiftigt om een anderen te kun nen huwen, geheel anders dan die van de moeder, welke hare dochter vermoordt, om aan eene erfenis i te komen. vroeg zichzelven af, of hij zich niet bevond tegen- j over een krankzinnige. Ken minuut lang bleef zij onbewegelijk liggen, met gesloten oogen, in volkomen machteloosheid. Maar opeens scheen zij te ontwa- ken, langzamerhand, alsof zij in diepen slaap was verzonken geweest. Dit half doode schepsel was j plotseling tot het leven teruggekeerd. Zij richtte zioh overeind, wierp met een kokette boweging het haar naar achteren en ging rechtop zitten. Wat zonderling toch I sprak zij glimlacheDd. Ik ben weer beter. Wij kunnen nu samen praten. Mijnheer Salverte heeft mij uw naam gezegd; maar ik ben dien weer vergeten. Zoudt ge zoo vriende lijk willen zijn, om.... Roland Salbert. O! Dank u... De jonge man had moeite zijn verbazing te ver bergen. Die levendige vrouw geleek in het minst niet op haar, die bij in het vorige oogenblik zoo nauwkeurig had opgenomen. De doffe oogeu begon nen te glinsteren en de krachtelooze gestalte getuigde nu bijna van geestkracht: Mevrouw Reeding nam een Russische cigarette uit een zilveren koker en drnkte op een zilveren tafelschel I Een kamenier trad binnen. Vuur, Nelly I Zij sprak deze twee woorden op harden toon uit, op dien korten, bevelenden tooD, waarop Russon en Engelschen tot hun bedienden spreken. Na haar cigarette te hebben aangestoken, bieef zij met de elleboog op de tafel geleand zitten en vervolgde vriendelijk Ik herhaal het, mijnheer, ge bevalt mij best. Sta ik u ook uog al aan Zij stoud kalm op en kwam vlak voor Roland staan, met half geopende lippen, waarom een uitda gende en, spottende glimlach speelde. Dat is de zaak niet, mevrouw, antwoordde de jonge man, zonder iets van zijn ijverige kalmte te j verliezen. Ge hebt, zooals men mij gezegd heeft, iemand noodig, die Ëngelvch, Fransch en Duitscb spreekt. Ik geloof u van dienst te kunnen zgn op de moeilijke reis, die gij gaat ondernemen. Alvo- rens iets te besluiten, wil ik zeker zjjn, dat wij elkander goed verstaan. Een weinig teleurgesteld keerde mevrouw Reeding naar haar zetel terug. Ik meende u toch reeds gezegd te heboen, mijnheer..., Dat ge mijne voorwaarden aanneemt, wat be treft het geld Dat is zoo, mevrouw. Maar er zijn nog anderen, die ik de eer wil hebben, aan uwe goedkeuring te onderwerpen. Ge zult mij altijd vol oplettendheden vinden, omdat ge een vrouw zijt, en verlangend u aangenaam te zijn, omdat ik een welopgevoed man hen. Daar tegenover eisch ik, dat men mij dezelfde hoffelijkheid zal bewijzen, waarmede ik tegenover anderen nooit spaarzaam ben. 't Was onmogelijk den zin van deze korte woorden niet té begrijpen. De oogeu van mevrouw Reeding schitterdqn; zij keek Roland wantrouwend aan. Hjj bleef strak en onverschillig en sloeg niet ia het minst acht op hot ongeduld en de btnuwachtigheid van dit zonderlinge wezeu. Herinnerde zij zich plotselings do half vertaouwelijko mededeelingen vsa Jacques Salverte f Levendig van geest, als alle Sla vische volken, verbeeldde zjj zich zeker, dat zij te doen had met een tot armoede vervallen edelman. Vrees niets, mijnheer; ik hep van te goeds afkomst om uwe kieschheid niet te hegrijpen. Een toeval heoft ons bij elkander gebracht; ik hoop, dit g|j het nooit zult betreuren. Uwe angstige fijnge voeligheid ia heel natuurlijk maar er is een zeer eenvoudig middel om tot een overeenkomst te ge raken. Ik reken, dat mijn 'reis ongeveer een jau zal duren. Mijnheer Salverte heeft mg gevraagd, a drie maanden vooruit te betalenik geef u er zes. Binnen enkele weken zullen wg over elkaar kunnen oordeelen; beiden zullen .wij het reeht hebben, van elkander te gaan) indiejrf mijn karakter u, of uw karakter mij nie^bevalt. T Het vertrouwen van nwvrouw Reeding, haar edel moedigheid troffen Roland. Ik ben zeer gevoelig over uwe woorden, me vrouw, maar ik schat het aqnbod, dat gij mg gelieft te doenniet gering. Dat zou een contract zijn, waarbij de voordeelen gehqel aan mgn zijde zouden wezen. Laten wij blijven hg de voorwaarden, door mijnheer Salverte vastgesteld. {WordtWklgd) Het O. M. erkende, dat de toestand, waarin be klaagde tijdens het leven zijner vrouw verkeerde, geheel onhoudbaar was; zelfs al ware wat niet bekend is de schuld daarvan geheel te wijten aan beklaagde, dan nog was bet hier een ander geval, als wanneer de moord uit hebzucht was geschied, al heeft beklaagde zich ook bediend van het slechtste middel, dat er was om uit zgn ellendigen toestand te geraken. Overeenkomstig art. 289 iu verband met art. 239 van bet strafwetboek eischto het O. M, eene gevan. geoisstraf van 3 jaar. Op de vraag van den president,, of beklaagde hierop iets te antwoorden had, beriep deze zich op den onhoudbaren toestand bij het loven zijner vrouw. Alsnu werd het woord aan den ambtshalve too- gevoegden verdediger, mr. J. A. Loeff. Pleiter aohtte veroordeeling onmogelijk. Hij betoogde dat, is voor het bewijs van iet misdrijf zelf noodig, dat het misdrijf is volvoerd even stellig voor de strafbaarheid der poging wordt ge vorderd, dat het misdrijf slechts een begin van nitvoering heeft gekregen en door omstandigheden, onafhankelijk van 's daders wil, in zijne voltooiing is gestuit, zoodgt het bewijs der poging ten deze niet is te lever,en iets anders ware het, wanneer de vrouw hier ter terechtzitting haro verklaring kon afleggen. Ook wees spreker nog ter loops er op, dat beklaagde zelf de gevolgen van bet gift heeft traohten te stuiten door het toedienen van ohloral- hydraut, om daarna te constatteren, dat noch de toediening noch het gebruik van vergift volgens de wet bewezen zijn. Kan er geen vrijspraak volgen, dan hoopte pleiter, dat de rechters in aanmerking zouden nomen, dat beklaagde reeds in het verleden zoo zwaar gestraft is, dat do rechtbank hem onmogelijk zwaarder kan straffen. Uitspraak a. s. Donderdag. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden tjjdens de ziekte en bg bet over lijden van den Heer T. DRA1JEK betuigen de ondergeteekenden door deze ban barteljjken dank. r J. C. STROBEL, den Haag, Wed. T. Draijbr. J. C. DRAÏJER. Rotterdam, T. DRAIJER. Voor de vele bljjken van belangstelling bij gelegenheid van mjjn verbljjf te Utrecht, betuig ik mjjnen bartelgken dank. Mej. KOEMANS. Zjj, die iets te vordnren hebben van- ver schuldigd zjjn aan- of iets onder hunne be rusting hebben beboorende tot de Nalatenschap van den Heer CORNELIS VERMEU LEN, in leven Pottebakker, gewoond bebbende te Gouda en den 17' Maart jl. overleden, wor den verzocht daarvan vóór den 1 April aan staande, opgaaf of betaling te doen ten Kan tore van den Notaris G. C. FORTH IJ N DROOGLEEVER te Gouda Aanbevelend, Turfmarkt H. 113. VAN ten overstaan van den Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda, op WOENSDAG 1 APRIL 1891, des morgens te 9 urep, aan de Bouwmanswoning, Wjjk F. No. 45 in Bloemendaal bij Gouda (gemeente Waddinxveen) van 12 KOEIEN, die gekalfd hebben of op 'tkalven staan; eene ZEUG met BIGGEN; eene breede en eene smalle SCHOUW ebn HOOIMACHINE BOUWMANSGEREEDSCHAPPEN, enz. En op WOENSDAG 8 APRIL 1891, des morgens te 9 uren, aan de Bouwmanswo ning, Wijk D. No. 291 aan de Gouwekade te Waddinxveen, van: 19 KOEIEN, die gekalld hebben of op 't kalven staan; 4 PINKEN, 2 STIEREN, 3 SCHAPEN, eene ZEUG met BIGGEN, een GEIT, 6 KIPPEN en een HAAN eene partij HOOI, eene partij MEST, vier SCHOUWEN, BOUW- en MELK- GEREEDSCHAP en voorts eenen Waaronder,eenig gewerkt GOUD en ZILVER. Nadere inlichtingen geeft genoemde Notaris. Verzending ZATERDAG Een uur. ten overstaan van de Notaris G. G. FORTUIJN DROOGLEEVER, op DINSDAG 31 MAART 1891, des morgens te elf aren in het Koffiehuis «VREDEBEST,: bewoond door den Heer HARDIJZER, aan de Markt, van: 1. Een goed onderhouden, rniin gebouwd en op'gunstigen stand gelegen TUIN en ERF aan den Korten Tiendeweg te Gouda, Wjjk D, No. 73. Te aanvaarden 1 Mei 1891. 2. Een naast het vorige perceel gelegen en ERF, Wjjk D. No. 74. Verhuurd tot 1 Mei 1893 aan den Heer A. H.SPRUIJT voor f 325.— per jaar. 3. Een HUIS en ERF achter het Tucht huis te Gouda, Wjjk L. No. 108; verhuurd bg de week voor 1.1 De perceelen zgnde 3 laatste werkdagen vóór den dag der veiling van des morgens 10 tot des namiddags 2 uren eu op dien "dag des morgens van 9 tot 11 uren te bezichtigen. 4 Nadere inlichtingen geeft Notaris FORTUIJN DROOGLEEVER voorgenoemd. Tegen 1 MEI gevraagd te Rotterdam een fatsoenlijke als MEID a'LLEEN, goed kunnende koken en netjes werken. Brieven franco onder No. 2095, aaü het Bureau dezer Courant. (afdeeling Sluipwijk) ten overstaan van den Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda, op WOENSDA£L25 MAART 1891, des mor gens te elf ure^.rin de herberg van K. Hoo- GENBoszg^t te Sluipwijk, van Een goed onderhouden ruim ingericht 2 SCHUREN, ERVEN en TUIN, met den weg daarvoor gelegen, Wjjk F No. 1, staande eri liggende aan den 's Gravenbroekschen weg y ie Reeuxoijk (afdeeling Sluipwijk), op den ka- dastralen legger voorkomende in Sectie O No. 851, 852 en 721, te zamen groot 18 aren 49 centiaren. Te aanvaarden 1 Mei 1891. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van dep Notaris G. O. FORTOIJN DROOGLEEVER te Gouda. Bij deze iieett de ondergeteekende de eer aan de Dames van Gouda en Omstreken be kend te maken, dat zij alhier, van "at DINS DAG 24 MAART, in het Café «Schaakbord» op de Bovenzaal, Kleiweg, eenen geopend heeft. Deze van Italië bg ons ingevoerde knrfst is overal met de grootste belangstelling ontvan gen. Ik mocht daarvan de bewijzen ontvan gen bij mijne Lessen te Maastricht, Arnhem, Zutfen, 's-Hertogenbosch, Breda, Dordrecht, Schiedam, Delft, Leiden, den Haag, Haarlem en Utrecht, in welke plaatsen ik ook aan de Pensionnaten en H. B. Scholen voor Meisjes ben werkzaam geweest. Na enkele lesuren is men reeds in staat te vervaardigen: Armbanden, Broches, Hals- en Horlogekettingen, Vlin.lers en Vogels voor Haartooi, prachtige TakkenV voor Portretlijstjes, Sachets en Toilet spiegels en Bloemen, Daar ook het materieel zeer goedkoop is, is een ieder in de gelegenheid zich in het Fili- graineeren te bekwamen. -f"' De prijzen voor het geheele onderricht zjjn gesteld Voor Dames f li.— Voor Kinderen1.50 De Dames knnnen zoolang de Lessen vol gen als haar gewenscht voorkomt. De Lessen zullen plaats hebben tusschen 9 en 1, 2 en 8 uren. Ook worden zjj aan huis gegeven. Verschillende prachtige voorwerpen zgn te bezichtigen in den Kunsthandel van A. KOK COMP., Kleiweg, en aan bovengenoemd adres in alle Binnen- en Buitenlandsche Cou ranten, worden dadeljjk opgezonden door het Advertentie-Bureau van A. BRINKMAN en ZOON, te Gouda. V

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2