INT BINNENLAND. rukte ÏEER 1 EEN ONGELUKKIGE. Donderdag 26 Maart. fl/ieuws- en FEUILLETON. iring. LDEÏÏ. en Zn. 1891. Donderdag 26 Maart. N? 4486. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ijnland ekten De mending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Jrogist. iderland i door iet beste reld. q im raden Mionderljjke Nommeri VIJF CENTEN. (tiaar het Fransch.) XI. veel an 5 per- jkgraaf. Secretaris. De prgs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. [jf rent en Wceering resultaten Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. to zien. die zelve prof, bij dep letter INBECK, I :men-zeep, ansparaut, i. epen, welke eeg brengen. Mondwater tjjd. ten. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. goudsche courant. .DEN vin i de Inge- i Hoofd- - Plaath- op DON- iricten, op anplakbil- idpijn, ottt- uaangename orden zeker ka gebruik rin dwater, ten, 1.75, Ir. POPP’i tanden ge- Tandplom- egen eiken Door de politie te Aken werd in de vorige week aan de Nederlandsche medegedeeld, dat uit de ge vangenis te Aken was ontvlucht de beruchte inbre ker Schmidt, veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf, en dat hij zich vermoedelyk in Limburg schuil hield. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Uit Berlin wordt gemeld, dat aldaar nog niets be kend is van het doornemen des keizers om in Mei een bezoek te brengen aan Amsterdam. De referendaris der afdeeling Kunsten en Weten schappen, de heer De Stuers, heeft, volgens den briefschrijver uit| de hofstad van de Midd. Ct., den minister van Binnenlandsche Zaken een schriftelyk antwoord gezonden op diens circulaire aan de ambte naren van het departement, on dat autwoord is niet mals. Van gebruik van stukken, die den heer De Stuers alleen in zijn betrekking bekend zijn, is geen sprakehij toont dit in dat antwoord aan. En wat betreft de hem betwiste vrijheid om de pen te voeren tot bespreking, desnoods tot afkeuring, van daden der regeering, beroept de heer De Stuers zich op niemand minder dan op het Kamerlid De Savornin Lohman, die indertijd deze vrijheid krachtig heeft verdedigd. De brigadier der maréchaussees te Valkenburg arresteerde Zondag eenen Duitscher, die bij den heer Quadflieg intrek had genomen en wiens signalement volkomen met dat des voortvluchtigen overeenstemde. Tot nadere overtuiging begaf zich de brigadier gisteren naar Maastricht, ten einde inzage te nemen van de photographie van den gesignaleerde, doch kwam toen t)t de ontdekking, dat hij zich in den persoon had vergist. De aangehoudene, voorgevende Schulze te heeten, word later, als zonder middelen van bestaan, over de grens gezet. Gisteren, den laatsten dag van de aan de Ko ninklijke fabriek van stoom* en Aqdere werktuigen te Amsterdam verleende surséance van betaling, werd een groot deel van het personeel, 900 a 1000 man, afgedankt; 100 man blijven nog eenige dagen om eenig werk af te maken van welke ploeg de helft wordt aangenomen, om als alle werkzaamheden ge staakt zijn, voor het onderhoud der machines te zorgen. Aan de ploeg, die gisteren gedaan kreeg, wordt i Donderdag, den gewonen betaaldag, oen volle week looo uitbetaald. GOUDA, 25 Maan 1891. Mejuffrouw E. K. Papo heeft alhier een cursus geopend voor Filigrainwerk. Het succes dat ge noemde dame in verschillende hoofdplaatsen van ous land gehad heeft is voldoende aanbeveling voor haar werk wij vestigen daarom gaarne de aandacht onzer lezeressen op achterstaande advertentie. Naar Bet Faderland verneemt, heeft zich een com missie gevormd, die in de voornaamste steden van ons Land alle vereerders en vrienden van Verhuist zal oproepen, om bij te dragen, ten einde op zijn graf te „Eik en Duinen" een gedenkteeken te doen verrijzen. Aan den nestor der nederlandsche toon kunstenaars, don heer J. C. Boers, te Delft, is het eere-voorzitterschap van die commissie opgedragen. en de hardheid van die vrouw verrieden zich elk oogenblik. Een onverwacht voorval veranderde deze instinktmatige verwijdering in diepen afkeer. De overtocht duurde zes dagen. Op zekeren avond, dat Roland den slaap niet kon vatten,' begaf hij zich naar het dek. Ofschoon men de banken van New foundland naderde, bleef de zee kalmde boot stoomde snel voorwaarts, zonder slingeringen, ter nauwernood even opgelicht door de hooge, regelma tige golven. Roland lag, gemakkelyk op een rieten stoel uit gestrekt, te peinzen over het verleden en de toe komst, toen hij Nelly gewaar werd, die zich blijkbaar met moeite voortsleepte op de trap, die van de hutten naar bet dek leidt. Zijt gij ziek? vroeg hij belangstellend. Neen.... neen, mijnheer.... Dank u. Hij zag haar aan. Tranen bevochtigden het gelaat van het meisje. Ge moet wel veel verdriet hebben, kindge I daarna in dienst gekomen bij Parijsche burger ziet er altijd zoo droevig uit, en nu zelfs.... Gij zijt goed, mijnbeer.... o, ja, gij zijt goed. Nelly kon zich niet langer bedwingen met het gelaat iu de handen verborgen, weende zij vrijuit, met de wanhopige droefheid van een overkropt ge moed. Roland ttoostte haar, zoo goed hij kon, door het arme kind vriendelijk toe te spreken. Als ge eens wist, mijnheer, hoe dankbaar ik u ben voor de belangstelling, die gij mij bewijst. Ik dacht my wel gehard tegen het leed, toen ik mevrouw De N. Rott. Ct. bevat het volgende ingezonden Mr. S. van Houten en eyne ontevreden soldaten en zijne ambitievolle schutters. Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling heb ik de verschillende ge schriften, redevoeringen en debatten over de ontwerp- legerwet Bebgansius gevolgd. Wordt het werk van den minister Bebgansius door een riAntal ten hoogste gewaardeerd, vele katholieken zijn er niet mede ingenomen en stellen alle pogingen in het werk, om aanneming te voorkomen. Ongelukkig heeft dat ontwerp ook een zeer hevi- gen bestryder in den heer mr. 8. van Houten, tevens voorzitter der commissie van voorbereiding, en dat genoemde heer door zijne positie veel ten nadeele van het ontwerp kan doen, zal wel niemand betwij- velen. Gelukkig hebban mannen van naam niet geaarzeld, tegen mr. Van Houten in het strijdperk te treden, en wij mogen hun erkentelijk zijn voor alles, wat zij in het belang der zaak gedaan hebben. Het was hun ten volle toevertrouwd, en een ieder zal o. a. met belangstelling de stukken van Spbuy*t in uwe courant gevolgd hebben, waar 1») Montfranc bleef altijd dezelfde houding tegenover baar bewaren. Hij werd koel, zoodra Sacha al te j vertrouwelijk werd, en hij vertoonde meer toenade ring, als zij over onverschillige zaken sprak. Zelden maakte zij eenige toespeling op haar verleden. Het was alsof deze vrouw, die tweemaal weduwe werd, nooit getrouwd was geweest. Nooit noemde zij de namen van haar overleden echtgenooten, nauwelijks een enkele maal dien van haar dochtertje. Kwam het gesprek daareutegen op haar zelven, dan wist zij van geen ophouden. Zij vertelde van hare ver overingen zoowat overal van haar afgewezen aanbidders, de hartstochten, die zij had opgewekt, allemaal aangename onderwerpen, ,diè zij bij voor keur opvatte. Daar Roland niet zeer spraakzaam was, vond zij hem buitengewoon geestig. Men moet veel geest bezitten, om te kunnen luisteren. De waarheid was, dat Sacha hem steeds meer mishaagde, 00 meer hij haar hoorde praten. Sommige karak tertrekken stuitten hem tegen de borst. Het egoïsme De liberale kiesvereeniging h Burgerplicht” te Lekkerkerk hield gisteren eene goed bezochte ver gadering. Ook uit de gemeenten Krimpen a/d Lek, Krimpen a/d IJsel en Ouderkerk a/d IJsel waren belangstellenden opgekomeo. Na eenige huishoude lijke werkzaamheden werd door den voorzitter aan de orde gesteld het ontwerp-manifest der Liberale Unie. Met bijna algemeene stemmen heeft, na lang durige discussie, de vergadering zich vereenigd met de strekking vap het manifest als programma van r*’’ regeer?ngsbëleid. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering der Libertde bnie op 11 April werden gekozen de heeren M. Boogaard te Krimpen a/d Lek, A. van Oosten te Lekkerkerk, en tot plaatsvervangers de heeren J. Hooflakeu te Krimpen a/d IJsel en J. van Holst te Ouderkerk a/d IJsel. leerde kennen. Helaas.... zij martelt mij, en ik weet niet, of ik wel moed genoeg zal hebben, het tot het einde toe vol te houden. Toch zal het wel moeten. Ik heb twee kleine zusjes te onderhoudenwij zijn weezen. Mevrouw betaalt mij zeer ruim, opdat ik haar grillen zal verdragen, haar opvliegendheid en haar drift.... als zij mij slaat. Wat, slaat uwe meesteres u riep Roland met verontwaardiging uit. Ja, als zij dronken isl De jonge man maakte een beweging van walging, die hij snel onderdrukte, om de arme Nelly in haar vertrouwelijke mededeelingen niet te storen. Hij luisterde met innige belangstelling naar haar. Sedert twee jaren had zooveel leed het leven van Roland verbitterd, dat bij een broederlijke genegenheid ge voelde ‘oor alle ongelukkige». I Nelly was geboren uit brave boerenouders, had het onderwijs op een lagere school genoten en was i schen zij had het zeer naar haar zin, toen zij, na drie jaar, onverwacht haar beide ouders verloor. Het meisje moest nu voor haar kleine zusjes zorgen. Moedig en geduldig als zij was, spaarde zij zooveel mogolijk uit, om in do opvoeding der kinderen te voorzien. Maar de menschen, bij wie Nélly diende, verlieten Parijs, om op het kind *e gaan wonen, en zij zag zich verplicht naar een andere betrekking om te zien. Toen kwam zij bij mevrouw Reeding, voor de kleeding van haar kamenier zorgde

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1