mmm goederen. BE GOB GLAZEN, Eoodo KrvLis. Biiltenlandseli Overzicht, PRTROLRUM-NOTEEltlNGEN ADVERTENTIËN. Openbare Verkooping Dirk en Wouter Crabeth, Cantzlaar Schalkwijk» te Rotterdam Prijs SO Cents. verschillende beweringen van mr. Van Houten in zijne staatkundige brieven, dikwijls met goed suoces heefl bestreden. Fier en trad prof. Spruyt tegen mr. Van Houten op, en by velen zal zyne bewering, dat men eerder zou denkeu aan m i s han deling, dan aan b e handeling der wet, volkomen instemming hebben gevonden. Intusscheo durf ik beweren, dat een groot gedeelte van het publiek, dat toch zooveel belang bij de zaak heeft, niet voldoende op de hoogte is, om het voor en tegen goed te kunuen nagaan en begrijpen. Daartoo pogingen te doen, vind ik oen onbegonnen werk, teveel zou nagegaau moeten worden, en niet velen zouden er zyn, die lust zoudeu gevoelen alles kalm te volgen. Het beste is zeker, ecu eukel gewichtig punt te beuundeiuj, cu ik wil trachten dit te doen, waar mr. Van Houten zoo goed is geweest, my daartoe ten volle de gelegenheid aan te bieden en wel iu uo. 6 zijuer Staatkundige brieven. x Met verbaziug lees ik daarin op bladz. 59 2e alinea, eerste 5 regels, woordelijk het volgende vIn dezen geest heb ik ook altyd «den afkeer voor het Soldatenpak ver- «staan en gedeeld, een afkeer, die «nooit door iemand voor ket&cAi<l- ,ter»pak i u ge 1 y k e n zi n i s u i t ges p ro- «kcu. Geoefend worden om in oor- «logst yd z ij n plicht te kunnen doen, «dat gaarne (f)als soldaat dienen, «dat niet." Mr. Van Houten, moet ik vragen, waar komt u van daan, hoe komt u er toe om zoo iets te schrijven en publiek te maken Ik dacht dat u op zeer goede gronden uwe mee ning, omtrent het ontwerp, wist te verdedigen, maar waar u met zoo iets durft aankomen, vermeen ik dat debat met u onmogelijk is. Mr. Van Houten moet mij dan ook ten goede houden, dat ik ontkeu wat Z.Ed.G. daar beweert, en verklaar, dat er niet veel gevonden zullen worden, die Z.Ed.G. dat dur- von nazeggen. In Dec. 1889 heb ik my per adres tot de 2e Kamer der Staten-Generaai gewend met bet verzoek: maatregelen te nemen, dat de schutterij zoo spoedig mogelijk verdwijne en plaats make voor eene deug delijke reserve. Dat verzoek deed ik vergezeld gaau van eene brochure, waarin ik op verschillende gron den bob trachten aan te toooen, dat, kon de schut terij in 183031 met eenig goed succes optreden, dit thans, by de ontzettende veranderingen in de wijze van oorlogvoeren, totaal onmogelijk is. Aan al de leden van de beide Kamers der Staten-Gene- raal heb ik een exemplaar gezonden, en dus ook aan de heeren mr. S. van Houten en kapitein B. K. F. van Vlijmen. Het schijnt echter, dat geen dier heeren er inzage van heeft genomenmisschien hadden zij het te vol handig. Hadden zij de brochure gelezen, dan zouden zij er tegen moeten schrijven, voor en aleer zij overal voor het behoud der schutterij bleven strijden. Als oud-officier der infanterie en na bijna 20 jarigen dienst bij de schutterij vermeen ik toch ook wel eenige ondervinding te hebben opgedaan, om een woordje mee te mogen spreken. De soldaat moge, voor en aleer hij geoefend en aan orde en tucht gewend is, niet veel zin in den dienst hebben, zijn de eerste moeilijkheden voorbij en haar daarenboven honderd francs loon in de maand gaf. Dat was een fortuin. Het scheen het meisje te hinderen om over hare meesteres te sprekendaar zy werd geslagen en mishandeld, kon zij geen goed van haar spreken; daar zij haar brood at, wilde zij geen kwaad van haar zeggbïi. Toch waren haar woordrn duidelijk genoeg, om Roland eindelijk het wispelturige en valscbe karakter van Sacha te doen begrijpen. Hij durfde Nelly niet al te zeer te ondervragen naar het intieme leven vau mevrouw Reeding; maar hij bad het vermoeden van weinig eervolle avonturen, die eren plotseling werden ontknoopt, als zy waren aan gebonden. Twee jaar nadat mevrouw Reeding aan de mor phine verslaafd geraakte, werd zij ernstig ziek. Toen zocht zij een toevlucht in het gesticht te Berlijn, een naar alle eischen des lijds ingericht verblijf voor morphinisten Een merkwaardige statistiek wees aan, dat van 100 lijders 30 geheel genazen, 43 aan ver giftiging stierven en 24 dronkaard* werden. Toen mevrouw Reeding Berlijn verliet, nam zij geen mor phine meer, maar zij dronk. Doch haar ondeugd werd haar weder te machtig, en zij paarde de opium aan dfn sterken drank: op den dag morphine, 's avonds whiskey, tot zij uitgeput op haar legerstede neerviel. Het was nu een mengeling van walging en toorn, die zich van Roland moester maakte. Wat hij reeds door Mcazelveu wist, deed hem begrijpen, dat Nelly en is hij gewend aan het nieuwe leven, dan wordt zyne meeuing omtrent het soldatenleven gaandeweg beter en zal hij zijn verderen diensttijd met lust en opgewektheid uitdienen en by hem geen afkeer van het soldatenpak bestaan. Alle beginselen zyu moeielyk, en dat men er tegen opziet, dat vreemde leven als soldaat te beginnen, is natuurlyk; maar dat komt in zoovele betrek kingen voor. De uitdrukkingafkeer vay het soldatenpak klonk my zeer onaangenaam iu de ooreu, en ik be grijp nog niet, dat niet een militair daartegen is opgekomen. Misschien zal nog wel een juist op het e e r v o 11 e wijzen, ik laat den soldaat verder rusten, mr. Van Houten kan ook schutters gebruiken. Eu dan vraag ik, zou mr. Van Houten in ernst meenon wat hy over hen geschreven heeft? Ik kan hut byua niet gelooven. Ware mr. Van Houten de schrijver piet, wellicht zou het 't best zijn er eeds om te lachen, maar nu is do zaak er te ernstig voor. Geoefeud worden om in oorlogstyd zyn plicht te kuunen doen, gaarne Dat gaarneihet is toch geeu drukfout? Maar mr. Van Houten zal de drukproeven toch wel heb ben nagezien. Als eerlyk niau, zou ik daarvoor gezet hebben dat nimmeren ik geloof dichter bij de waar heid te zijn, dan mr. Van Houten. Of mr. Van Houten uit ondervinding spn-ekt, kau ik niet beoordueleu, byua zou ik zeggeu, dan had ZEd.G. anders gesproken, maar ik wil uit volle overtuiging en na jaren vau oudervindiug, tegeu- over mr. Van Houten verklaren, dat ik uooit een schutter ontmoet heb, die zich gaarne oefende, om iu oorlogstyd zijn plicht te kunuen doen. Alle schutters, mr. Van Houten, dienen jaar in jaar uit met tegenzin, zoeken zich te onttrekken aan den dienst en tooueu voortdurend onwil en onver schilligheid, vervu'd van de leuzeGeen plich ten, wel rechten! Er mogen enkele uitzonderingen zijn, maar dan gering, eu ik geef mr. Van Houten de verzekering, dat wanneer men aan de schutters de keus over liet, zich te oefenen om iu oorlogstyd hun plicht te kunnen douu, of vrij van schutterlijken dienst te zijn, 99 van de 100 stil naar huis zouden gaan. Ku zal ik nu nog meer zeggen Ik beschouw het onuopdig, maar als al de argumenten tegen do leger- wet van gelijk gehalte zijn, dau is het onnoodig er waarde aan te hechten, eu mug men zich wel twee maal bedenken, voor men op mr. Van Houtbn's adviezen afgaat. tLntuss£hen hoop ik, dat de heeren mr. S. van Houten en kapitein B. R. F. van Vlijmen hun zin niet zullen krijgen, want behoud der schutterij en dus geene deugdelijke reserve, zal ik blyven be schouwen als eene ramp voor het vaderland, omdat wij dan niet in staat zullen zijn, het erf onzer va deren behoorlijk te verdedigen, de rechten onzer jeug dige Kouingin te handhaven. Dankzeggende voor de plaatsiog, Hoogachtend, H. W. G. Koning, Majoor-Commandant der dienstdoende Schutterij. Gouda, 19 Masrt 1891. (f) Ik cursiveer. niet overdreef. Hij voelde zich verdrietig eu moe deloos. Het noodlot veroordeelde hem dus, te leven io gezelschap van dit slechte, aan dronkenschap verslaafde, walgelijke wezen. Haar verlaten was onmogelijkmevrouw Reeding zou niet in de schei ding toestemmen. Hy zou dus zelf de grooto kosten van den terugtocht inoeteu betalen. En na hierdoor de helft van zijn kleine bezitting te hebben verteerd, zou hij wederonofëpervallen tot de bittere ellende. Het was beter, Arthur's wijze raadgevingen op te volgen. Abes dulden, alles verdragen, om het ka pitaaltje te besparen, dat de toekomst van broeder en zuster verzekerde. Tot nu toe had Roland zich over Sacha niet te beklageu, althans niet persoonlijk. Maar wat zou de tockoma brengen? Misschien begreep Nelly, waarvoor Montfranc vreesdealthans zij eindigde bare mededeelingen met te zeggen Gij, mijnheer, zijt boven die schandelijke din gen verbeven. Ondanks baar heftige geaardheid, zal mevrouw zich wel wachten u boos te maken. Zij heeft üehoefte aan uw verstand, uw gezelschap, uwe talenteu. Kortom, gij boezemt haar.... Zij jweeg een oogenblik, bloosde eu liet er bijna onmiddellijk cp volgen Zy beeft dadelijk begrepen, evenals ik, evenals allen, die met u iu aanraking komen, dat ge een man van de wereld zijt, iemand uit een hoogeren stand, die door tegenspoed werd gedwongen een betrekking te zoeken, ver beoedeu u, en bij haar is vrees slechts eeu vormt van achting. Ik bid u: maak HU LP VR.-CQMITÉ te GOUDA.. VERSLAG over het Jaar 1890—91. Aan Leden en Begunstigers van het Hulo/r.- Coraité «Het Roode Kruis" to Gouda, wordt het vorslag van de werkzaamheden en verrichtingen aangeboden loopende over het achttiende dienstjaar. Niet-leden worden ook beleefd verzocht daarvan inzage te willen nemen, opdat wanneor door het Bestuur de lyst ter iuteekening wordt aangeboden men overtuigd zal zyn, dut de vereeniging „Het Roode Kruis" den goeden steun van welwillende leden niet missen kan. Hoewel het Bestuur de belangstelling vau vele leden waardeert, zoo waren do uitgaven groot, drin gend noodig is het alzoo, dat het ledental vei- meordere, zal het niet noodzakelyk worden, dit jaar eene collecte te moeten houden. Het getal zieken noemt maandelyks, ja dikwerf dagelijks toe, z<5<5 dat het onmogelyk is de uitgaven uit de gewone inkom sten der ooutributiëu te bestrijden, waarom gaarne met welgemeenden dank melding wordt gemaakt van de volgende welkome giften, die mochteu worden ontvangen. Als vorige jaren alleen met opgave van tyd en bedrag AU in Maart 1890 ontvingen wy 4 en ƒ1.50. In April uit Amsterdam 10. 10 Juli 2 bowyzen voor pakjes kindergoed. 16 September van Mej. A. v. d. G. mochteu wy eene Sprei ontvangen ter verloting, gaarne brengen wij hiervoor nog opeulyk ouzen welgemeenden danlf aan de milde geefster, alsmede aan alle belangstel lenden door wier welwilleude medewerking hinneu 4 woken 150 loten geplaatst werden eu alzoo de gift tot het belangrijk cyfer van 75 kon komen. In October uit Groenlo ontvangei 1 en oud linnen. In Nov. uit Leidpu 5 en van mevr. V. alhier eene soeplyst. In Januari 1891 mochten wy door mej. H. B. vau N. N. de belangrybe gift a 100, uit Ara- sterdam 10 en I en nog 1.60 ontvangen. Openlijk brengen wy gaarne onzen bizonderen dank voor al deze welkome giften, moge de ver- meldiug hiervan eeue opwekking tot navolging geven, opdat bet niet noodig worde dit jaar eens collecte te moeten houden. In Juni werd door de Ponningmeesteresse mej. G. W. de Jong het verplichte gedeelte van de con tribution aan het hoofdcomité overgemaakt. Tot ons leedwezeu moesten wij in Aug. mevrouw wed. C. A. Schouten-Hoef hamer onze presidente missen door vertrek naar Leiden. Hare welwillende sympathie voor onze vereeniging zullen wij steeds met dankbaarheid blyven gedenken, woaschende haar als gewaardeerd lid buiten de stad, nog lang te mo gen behouden. Aangenaam is het ons te kunnen mededeelen, dat "mevrouw M. J. teu Bosch-Schol tens de taak al» presideuto welwillend heeft aanvaard. Dames bestuurderessen werden als naar gewoonte voorzien van soep- koleu- en broodkaartjes, ten ge volge van ziekte ontbreekt er dikwerf in vele gezin nen zóóveel, dat dergelijke kaartjes steeds met dank baarheid worden ontvangen. Op aanvrage van hh. geneeskundigen werden 216 zieken bedeeld. van uw invloed gebruik, om haar zoo niet goed, dan ten minste beter voor my te doen zijn. Ik vraag alleen, niet meer geslagen te worden. Ge begrijpt, ik kau rayn dienst niet opzeggen; myn beide zusjes hebben niemand dan my, die voor haar zorgt. Wat zou er van haar worden, als ik geen geld meer naar huis zond? Ge wilt mijn bede wel verhoorep, nietwaar mijnheer? Ge zijt een lief en goed meisje, autwoordd* Roland aangedaan. Reken op mij, ofschoon ik niet zeker bon, zooveel invloed te hebben als gij meent Als troostgrond voor u, kan ik alleen dit aanhalen, dat elkeeu op deze wereld zijn beproevingen hoeft Ik heb mijn leed zoo goed als gij en de uwen. Ik zal mijn best doen, u van nul te zijn. Als het mg mislukt, dan komt het, omdat het booze karakter dier vrouw sterker is geweest dan mijn wil. Nelly keek hem met haar kalme, weemoedige oogen aan. Het gelaat van Roland, dat gelaat, door het leed verhard, scheen plotseling verhelderd te worden door een glans van innerlijk medelijden. De kamenier greep den jongen man bij de hand, en na er in een uiting van eerbied een kus op te hebben gedrukt, verdween zij langs de trap, naar beneden* Montfranc bleef in bittere overdenkingen achter. O zeker, het noodlot was hetzelfde voor allo ongeluk- kigen. Het is een dwaasheid, eerlyk man te blijven; in dit oiidermaansche is het geld immers alles, ver stand en deugd niets. Wordt tertolgd Aan hen werden uitgereikt: 340 ons vleesch, 3384.* liter melk, 5)96 eieren, 370 pond brood, 8 soeplysten, 2 6. levertraan, 83 emmers steenkolen, 22 bos stroo. Door het Hoofd-Comité der Nederlandsche Ver eeniging ontvingen wij de gewone berichten en ver slagen der werkzaamheden. De ziekenstoelen en de rustbanken, windkusseii enz. werden door Bestuurderessen, waar noodig, in gebruik gegeven, de herstellenden hebben er vaak nut van. De rekening is nagezien en goedgekeurd door den heer D. Hoogendijk en mejuffrouw M. Vorstman. Wij bevelen ons voor elke gift, betzij in geld, oud linnen of neteldoek, beleefdelijk aan. Met vertrouwen en aanbeveling tneenen wij ons verslag vun het achttiende dienstjaar te kunnen oindigen met do berinneriug aan de zóó laag mo gelijk gestelde contributie (jaarlijks minstens 1) voor het lidmaatschap. Het Bestuur, Mevr. M. J. ten BOSCHScholtens, Presidento. Mej. G. W. de JONG, Penaingraeesteresse. Mej. 0. SiiLTZER, Secretaresse. Mej. -C. M. E. DUT1LH, Bestuurslid. Mej. J. M. SiiLTZER, Mej. N. J. SCHELLING, Mej. D. BRAAT, Een nieuwe manifestatie van een deel der Frau- sche katholieke geestelijkheid ten gunste van de republiek valt te melden. De bisschoppen van Avignon, Aix, Dux, Poitiers, Reims en Toulouse, bebbeu in de officiuele kerkelijke bladen bunnor diocesen bekend gemaakt, dat zij zich aansluiten bij de verklaring van don aartsbisschop vau Parijs, mgr. Richard, vol gens wien voor de katholieken de quaestie van den staatsvorm van ondergeschikt belang is. Kardinaal Lavigerie heeft aau zijn ambtgenoot mgr. Richard een brief geschreven, om hem dank te zeggen voor deze belangrijke verklaring, en hem mede te doelen, dat hij daarmede geheel in deu geest van Leo XIII hud gehandeld. Over deze demonstratie toonen de monarchistische bladen zich weinig gesticht. i)e dood van prins Napoleon Bonaparte heeft ten gevolge, dat nu ook zijn tweede zoon, prins Louis, zich niet meer op Frausch grondgebied mag ver- toonen. Volgens de bekende vorbanningswet is aau alle hoofden van vorstenhuizen, dio iu Frankrijk hebben geregeerd, en aan hun directe erfgenamen volgens het recht van eerstgeboorte het verblijf iu Frankrijk en de koloniën ontzegd. Dit verbod gold voor den graaf van Parijs en zijn oudsten zoon, den hertog van Orleans, en voor prins Napoleon Bona parte en zijn oudsten zoon, prins Victor. Nu echter, na het overlijden van prins Napoleon, wordt prins Victor beschouwd als het hoofd dor Bonaparte's en i% dus het verbod ook van toepassing op zijn broe der, prins Louis, zijn naasten erfgenaam, nu officier bij het Russische leger. Nu Frankrijk de handelstraotatec heeft opgezegd, heeft de Belgische regeering al zyne tegen-maatrege len genomen. Harerzijds heeft zij namelijk het scheep vaartverdrag opgezegd, alsmede het tractual tot be scherming van den letterkundigen, artistieken en industrieelen eigendom, die Fraakryk wel zoo goed was niet op te zeggen. Door dien maatregel der Bel gische regeering wordt Frankrijk diep getroffen, vooral in zyn letterkundige voortbrengselen, waarvan de vrjje uadruk iu Bolgië thans verzekerd wordt. Het Journal des Débats bad o. a. de Fransche rogee- ring vroeg'yding genoog gewaarschuwd voor de ge volgen, waartoe het overdreven protectionistische handels»'elsel kuunen leiden. Maar men is doof ge bleven voor die stem. De landbouw en nijverheid, heette het met al luider wordenden eisch, moeten beschermd worden. Alsof er niet tevens tal »an andere belangen te behartigen zijn! Deneenen kant heelt men willen zien, voor den anderen werd het oog gesloten. Men moet nu reeds in Frankrijk wegens België's maatregel weinig op zyn gemak zyn. Ook Zwitserland heeft het tractaat betreffende do bescherming van den letterkundigen, artistiekeu en industrieelen eigendom aau Frankrijk opgezegd. De Engelsche minister vau financiën heeft gisteren de kooplieden van Newfoundland ontvangen. Hij zeide, dat alleen het buitengewone gevnar eener i otsing tusschen de visschers van Newfoundland en j e Franschen aldaar de regeering deed besluiten om handelen zooals zij heeft gedaan. Hij verklaarde z. üv6ftuigd dat niemand der regeering zal aanra- eu om van de quaestie eeu «casus belli" tusschen ingeland en Frankrijk te maken, en dit toch zou de eenige houding zijn, welke men zou kunnen aan nemen, indien niet de toevlucht werd genomen tot een» scheidsrechterlijke uitspraak. Hij hoopte dat verstandige raad ten laatste op Newfoundland zon zegevieren. De heer Parnell heeft ten slotte toch zijn mandaat als lid van het Lagerhuis voor Cork neergelegd. Volgens de Daily Newa had Parnell spoedig berouw over de uitdaging, welke hij tot zijn mede-afgevaar- digde Healy had gericht, maar zijn aanhangers te Cork verhinderden, dat hij uitvluchten zocht en zich op de een of andere wijze aan deu strijd zou ont trekken. Ofsohoon zij te Cork op een hevigen en zeer onzekeren strijd tegen de priesters zijn voorbe reid, achtten toch Parnell's vrienden het in elk ge val beter deu strijd te wagen dan na de uitdaging terug te gaan, omdat dit hun invloed in Ierland zeer zou benadeelen, Vandaar dat Parnell's aan hangers te Cork hem dwongen zijn woord gestand te doen en den strijd tegen zijn tegenstanders te anuvaarden. 11e strijd zal dus wel plaats hebben. De Daily Nem ziet reeds in Parnells aarzeling om zijn be lofte gestand te doen, het bewijs, dat hij geen ver- trouweu stelt in de kiezers van Cork en acht daarom zijn nederlaag zeker, maar over de kansen is no» weinig te zeggen. De stad Cork, de grootste stad van Zuid-Ierland, telt ruim 100,000 inwoners eu is verdeeld in meerdere kiesdistricten. Parnell eu Healy vertegenwoordigen de eigenlijke stad, welke bijna 14,000 kiezers telt, en dit achten Parnells vrienden in hun voordeel, omdat de lagere klasgen iu de steden het meeste op zijn hand zijn en niet m die mate ondetdeu invloed der geestelijken staan, als de bewoners van het platteland. Men herinnert zich het scherpe artikel van de Times tegen den Congostaat dezer dagen. Uit vrij goede bron wordt gemeld, dal dit artikel af komstig is uit do omgeving van Stanley en ingegeven door pure vijandschap tegen den Congostaat. De Times heeft nu een ingezonden stuk, onderteekend „een vriend van den Congostaat", waarin tegen het heftig artikel van de Times wordt opgokomen. De schrjjvor beweertlo. dat do nieuwe belastingen eerst be ginnen met September, maar reeds sedertdien 9n Februari de locale belastingen verminderd zijn, zeer ten bate van den handel; 2o. de Congostaat zoekt zjjn gebied niet uit te breiden, maar is bezig zijn grenzen aan te duiden; 3o. de Van Kerckliove- expeditie bestaat uit 300 man, is nog niet aan den Boven-Congo aangekomen en dient alleen om den sluvenhandcl te beletten en do autoriteit ran den Staat binnen zijn gebied te haudhaven; 4o. de Congo- Stuat vervult zijn internationale plichten en zijn neutraliteit is zeur in hot belang der omringende mogendheden, maar Fransche en Nederlandsche bladen laten zich gebiuikeu om pariiculiere grieven te berde te brengen. Zij vielen het werk der Conferentie aan en zyn nu bezig den Congo-Staat te belastereu iu de hoop dat de ratificatie zal uitblijven. Do Oostenrijksche Rijksraad is eindelijk geheel voltallig. De 353 afgevaardigden zijn eindelijk ge kozen, eu onder deze vindt men niet minder dan 16 verschillende partijen. De Duitsche partij, voorheen verdeeld in vier groepen, die alles behalve vriendschappelijk jegens elkaar ge/ind wureu, tolt nu slechts drie groepen, want de twee clericale fracties, voorheen gescheiden en onder leiding van graaf Hoheuwarth en graaf Liechtenstein, hebben zich nu vereenigd tot één anti-liberale groep. By deze verbonden partijen zul len zich alle conservatieve en clericale elementen aansluiten, zoodut graaf Hohenwartb aan het hoofd komt van een clerioaal-conservatieve oppositie, die 70 leden telt. Behalve deze clericale Duitschers vindt men onder de Duitschers nog twee partijen, 109 liberalen en 14 anti-semieten. Do DuiUch-liberalen vormen dus do sterkste partij, uiaar ook de Poleu oefenen een overwegenden invloed, daar zij 58 leden tellen. Daarby komen nog, be halve de Polen, 5 andere Slavisch-nationale groepen, nl. 16 Slovenen, 8 Ruthenen, 7 Oroaten, 4 Rumonen eu 1 Serviër. Op de Polen, die vereenigd dus bijna even sterk zyn als de Duitschers, volgen de Jong- Czechen met 37 leden, terwyl de conservatieve Oud- Czechen het niet verder dan tot 12 hebben kunnen brengen. Op welke wijze graaf Taaffe uit dit mengelmoes een regeeriugsineerderheid zal vormen, is nog niet bekend. De onderhandelingen tusschen den minister president en de partyleiders worden nog steeds voortgezet. De clericalen hebben de hoop nog niet opgegeven, dat het den ministerzal gelukken een Poolsch-conservatief-clericale meerderheid te vormen, maar daar dan de liberalen en de Joug-Czechen de kern der oppositie zullen vormen, zal zeker een dergelijke meerderheid niet gemakkelijk bijeen te brengen zijn. ren de Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Tankfust 7.45 a 7.40. Geïmporteerd fust 7.45. April-, Mei-, Juni- en Juli-levering 7.30 Augustus-levering 7.40. September-, October-' November- en December-levering 7.50. Burgerlijke Stand. Haastrecht GEBOREN Geertruid., ouders W. Beukers en A. den OVKKLMK.n':°L MuZ.Vj00'1"'" eD A' S,Qbbt- VÜSt: OVERLEDEN A. H. Uittenbogaard, 11 n». Op deu 20 Maart 11. overleed te Leeuwar denaau eeue kortstondige doch hevige ziekte, in den ouderdom van ruim 47 jaren, onze innig geliefde Broeder, de Heer H. KOP- PENOL, in leven Leeraar aan de R. H. B. S. A. JVf. KOPPENOL. W. KOPPENOL. 's Gravenhage, 24* Maart 1891. V Mijnen hartelijken dank aan allen, die mij met het verlies van mijne Zuster, blijken van belangstelling hebben gegeven. W. HOOGENDIJK Wz. Gouda25 Maart. VAN De Notaris H. GROENENDAAL te Gouda is voornemens op VRIJDAG 3 APRIL 1891, des morgens 9 uur in een der lokalen van de Sociëteit »Ons Genoegen, te Gouda in het openbaar te verkoopen: Een netten en zeer goed onderhouden bestaande o. a. inSTOELEN, TAFELS, SPIE GELS, SCHILDERIJEN, CANAPÉ's, LIN NEN- en andere KASTEN, LEDIKANTEN, WASCH- en NACHTTAFELTJES, PENDU LES, VLOERKLEEDEN, KARPETTEN, KACHELS, FORNUIZEN, GASLAMPEN en' BRANDKAST. SERVET- en TAFELLINNEN. PORCELEIN-, GLAS-, AARDEN-, BLIK- en KOPERWERK, voortsZILVEREN LE PELS en VORKEN en KRISTAL met ZILVER en GOUDEN HORLOGIES. Eenige SCHILDERIJEN in olieverf. Te bezichtigen daags te voren van des voor- middbgs 9 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 5 uur. Nadere informatiën geeft voornoemde Nota ris GROENENDAAL te Gouda Alom te bekomen of de beschrijving der beroemde geschilderde Kerkglazen van de Groote of St. Janskerk te Ter Goude, benevens de geschiedenis der St. Janskerk, der Glazen, der cartonteekeningen enz. waarbij is toegevoegd een afzonderlijk levens bericht der beroemde Glasschilders de Gebroeders A. BRINKMAN

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2