Aan de Dames! Cursus in Filigrainwerk DiLSSEW. Bultcniandsch Overzicht. ADVERTENTIËN PETROLEUM-iNOTEElUNGEN Slechts voor korten tijd. A.v. OS A&, Kleiweg E 73 en 73". Gantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam burgerlijke Stand. Stolwijk GWa j 20 Maart lg9L E. K. PAPE. Groote nieuwe sorteering- aan. De sprekendste waren die in het arrondisse ment Sommelsdijk en in de veenkoloniën. Op allerlei wyze heeft men getracht het school verzuim tegen te gaan, o. a. volksonderwijs met schoolfeesten, en menige gemeente met het geven van belooningen en het weigeren van bedeeling. Spr. vraagtzit het kwaad in de kinderen P Hij antwoordtneen, van de zijde der ouders heeft men te kampen met onwil, onverschilligheid, be krompenheid en zelfzucht. Met een overstelpend aantal voorbeelden toont de spr. dit aan. Hiertegen, zegt hy, moet de wet te hulp komen. Er zijn zooveel honderden gevallen, waarin niets verkregen worden zou zonder de wet en hoe dan met het onderwijs Daarom is leerplicht in Neder land de meest dringende eisch van dezen tijd. Gy meent waarachijulijk, dat zoo'n wet inbreuk zou maken op de vrijheid der oudersmaar op een ander gebied kunnen ze ook niet doen wat ze willen. Als men de kinderen beschermt tegen overmatigen arbeid, zou het dan ook geeu tijd worden dat men hunne zedelyke vorming in bescherming nam Een tweede bezwaar acht ge wellicht het gedwongen worden ter school gaan, waar ge dit niet verlangt. Maar dat was een bezwaarde nieuwe wet, die het bijzonder onderwijs subsidieert, heeft het opgeheven. Alle dwang is daardoor de wereld uit. Dwang dus alleen on een gezogende dwang zou het zijn - voor slecht gezinde ouders. Ware in de laatste wet leerplicht opgenotoen, bijna zegt spr., zou ik mij met de subsidieering kunnen vereenigen. De tegenwoordige regeering zegt welhet is nu geen tijd voor leerplicht, maar nooit heeft zij de nood zakelijkheid er van ontkend. Er is ook niets in hare beginselen, dat met leerplicht in stryd is, ge tuige do anti-revolutionaire bekeude onderwijzer Husendie meermalen voor leerplicht gestreden heeft. De regeering is verplicht eene wet op den leerplicht in te dienenzoo zij iets kan wagen, dan zeker ditzij zon daardoor volstrekt niet overmoedig zijn. Zy had op het stuk van koloniën en marine wel stouter stukken laten zien. Eene meerderheid is er ongetwyfeld voorde liberalen zeker, die heb ben goed te maken wat ze als meerderheid verzuim den de anti-revolutionairen ook. Dezen bemerken eene strooming ten gunste van algemeen stemrecht. Goed, deze eisch is niet te keeren. Maar eerst leerplicht, dan is er van algemeen stemrecht niets te vreezen. Dit zonder leerplicht is de macht in handen geven van dommekrachten, in beweging ge bracht door priesters en volksleiders. Velen herhaalt spreker ten slotte hebben bezwaren, en toch is die leerplicht het eenige middel om onder wijs algemeen te verspreiden. Op dat belang heb ben we nu te letten, vooral nu er uit den boezem van bet volk stemmen opgaan om leerplicht. Aan de belangen van dat volk gedacht; want een nieuw geslacht volgt op ons. Spreker herinnert ten slotte aan een gedicht van Brester«Het nieuwe werk" waarvan hij het laatste gedeelte voordraagt. De spreker vond veel bijval en gedurende het debat bij enkelen tegenkanting. In de gisteren te 's Gravenhage gehouden zitting van het gerechtshof stond terecht een zestigjarig man als appellant van een vonnis der rechtbank te Rotter dam, waarbij hij wegens oplichting veroordeeld was tot eepe gevanggenisstraf van 3 jaar. Hij zou name lijk hebben beweerd recht te hebben op eene erfenis ben van deze ramp; want het zou voor haar een ware ramp zijn, als ge haar nu verliet. Zij zou zich op mij wreken door mij slaafscher te behandelen dan ooit, of door mij weg te jagen.... Het verzoek van Nelly stemde overeen met de innerlijke wenschen van Roland. Na zijn bedreiging wist hij niet best, hoe te handelen, om die niet ten uitvoer te brengen. Nu hij zijn dwazen trots van den vorigen avond betreurde, had hij slechts dit zich onverwacht opdoende voorwendsel aan te grijpen. Wees niet bedroefd, hernam hij glimlachend. Daar gij hel slachtoffer zoudt zijn van mijn besluit, zal ik uwe meesteres niet verlaten. Nelly's gelaat helderde op. Wat zyt gij goedO, wat zyt gij goed sprak zij. Roland schaamde zich eenigermate voor deze zoo weinig verdiende uiting van erkentelijkheid. Zeg aan mevrouw Reeding, dat ik tegen elf uur bij haar kom. Sacha had dit bezoek niet durven hopen. Toen zij zich, bij het ontwaken, de gebeurtenissen van den vorigen avond weder herinnerde, dacht zij er met schrik aan, dat zij zich alleen met haar kame nier in het hartje van het verre Westen zou be vinden. Hoe zou zij van Roland gedaan krijgen, dat hij op zijn besluit terug kwam zij meende hem te kennen, en de voorgewende koelheid van den ongen man, zijn ijskoude beleefdheid boezemde haar een eerbiedige vrees in. Zij maakte een beweging en had briefkaarten on brieven geschreven aan rech terlijke autoriteiten ten einde schadevergoeding te be komen, wijl bedoelde orfenis hem was ontgaan eerst had hy een eenigermate gematigd bedrag gevorderd, later meer en eindolyk zou hij niet, minder dan 60,000 hebben gevorderd. Hy schynt er in geslaagd te zijn iemand te over tuigen, dat een dorgelijke vordering tot schadever goeding werkelijk bestond, althans is hem op rekening van zyn vordering afgegeven een bedrag van minsteus 860. Ter terechtzitting van gisteren verklaarde bekl. dat hem steeds vrijwillig het geld is geleeud, doch het O. M. meende dat wel degelyk door bekl. op den gebl- leenor em overwegende invloed is uitgooefend door zyn samenweefsel van verdichtsels omtrent de erfenis en de vordering die hij hnd. Mr. H. de Ranitz beweerde, nis toogevoegd ver dediger, op grond van de wijzo waarop door den wetgever art. 326 Wetb. van Strafr. werd geïnterpre teerd, dat het bedrog van dien aard moest zyn, dat een gewoon denkend mensch zou kunnen bespouren dat hy bedrogen werd. Dwazen worden door het recht niet beschermd. Hier was de geheele opzet van het bedrog zoo ongelooflijk dom, dat siechts een dwaas er de dupe vau worden kon. Hij coucludoer- de tot ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 0 April. Men schrijft aan de Amsterdammer: Ik ben gisterou tegenwoordig geweest bij de opening van twee verzegelde doozen, waarin eieren gepakt waren die volgens eene geheel nieuwe wijze van be waring waren behandeld. Het was eene proefneming waardoor moet blijken of het mogelijk was eieren zoodanig voor bederf te vrywaren dat zo na eenige maanden hun uiterlijk als versch gelegde eieren zou den behouden, zonder iets van hunnen smaak on voedzaamheid te verliezen. De uitslag was alleszins gunstig. In iedere doos lag een briefje waarop de datum geschreven stond, waarop de eieren waren ge- palft en verzegeld. Ze datoeren 30 Aug. en 25 Sept. 1890. De eieren uit beide doozen waren uiterlijk niet to onderscheiden van versch gelegdeook het inwen dige leverde geen het minste verschil, (le smaak even min, hetzij rauw of gekookt. Over de meerdere of mindere voedzaamheid der eieren kan ik natuurlijk niet oordeelen, maar ik ge loof dat er geeu betere conserveering van eieren mo gelijk is. De wijze van bewaring is een geheim, zoodat daar van niets naders is te schrijven. Ieder ei was af zonderlijk in vloeipapier verpakt, maar ik kon niet te weten komen of deze wijze van verpakking nood zakelijk was of niet. Het vereisebt wel een nauwlettende en accurate hand, zoodat dit werk niet aan den eerste den beste kan worden toevertrouwd, maar het oischt volgens mijn zegsman weinig of hoegenaamd geen geld. Do bewaarplaats moet zijn droog, koel en vorstvrij. Thans zijn ook in druk verschenen de bijlagen behoorende tot het verslag over het wetsontwerp i tot regeling van den krijgsdienst. In de eerste plaats 1 de nota's van de heeren Baiilmann en Land voorts eenige aanteekeningen betreffende het personeel der handelsvloot en verschillende tabellen. I De Nota van den heor Bahlmann bevat een ui^. van blijdschap, toen Nelly zich van de ontvangen opdracht kweet. Wij blijven vandaag nog te Chicago, zeide zij tegen hare kamenier; ik wil wat uitrusten. Ën verlangend er aardiger et» mooier uit te zien dan gewoonlijk, liet zij zich door het meisje met zorg kleeden. Toen Roland de kamer van Sacha binnentrad, stond hij verbaasd: men zou in deze verleidelijke vrouw het door drank benevelde wezen van den yorigen avond niet hebben herkend. Zy ging hem tegemoet, vatte zijn hand en dwong hem naast haar plaats te nomen. Zog mij dadelijk, dat ge niet meer boos op ray zijt; dat ge mij vergeeft. Mevrouw.... Als ge zoo ernstig blijft kijken, durf ik niets meer te zeggen Wees niet hard voor een arme zenuwzieke, die niet altijd weet wat zij doet. O, ik zoek geene verontschuldiging. Die heb ik ook niet. Ik pleit geen verzachtende omstandigheden. Ik beroep mij niet enkel op uw hart, ik beroep mij ook op uw edelmoedigheid. Denk toch aan do verschillende gevaren, waaraan ik tot Deadwood zal zijn blootgesteld. Het zou slecht zijn, mij to verla ten op dit oogenbiik, nu ik alleen u heb om mij- te verdedigen. Er volgde een korte stiltezij keek Roland sraec- kend aan. Begrijp wel, dat ik dergelijke tooneelen niet zal dulden.... gewerkt protest tegen de algemeene strekking van do wetsv oordracht. Do hoofdgedachte van den steller kan worden geresumeerd in deze stelliugNeder land heeft tor verdediging van zijn grondgebied in Europa en tot beveiliging zyner koloniën noodig oen leger, een legerreserve en eene volkswapening; alle drie deze elementen waren iu de vroegere grond wet aangewezen en hadden met eenige moeite tot een deugdelijk stelsel vau defensie kunnen gevprmd worden." Deze stelling wordt door den heer Bahl mann in het breedo uitgewerkt. Manr hij i9 vim oordeel dat by eene regeling van don krijgsdienst, als de thans voorgedrngene, die zoo goed in elkander zit, dat zij als het wnro uit één stuk bostaat, waar van niets weggenomen en waaraan niets toogevoegd kan worden, zonder het geheel in gevaar te brengen, geen serieus onderzoek van de onderdeelen te pas komt. En ten opzichte van do financieele gevolgen geeft hy als zijne moeniug te kennen, dat de raming van de Regeering veelte rooskleurig is en do verhooging van de oorlogsbegrooting zich onmogelijk kan blijven bepalen tot eon pnar millioen 's jaars. De heer Bahlmann zegt: «In zekoren zin worden bij aanne ming van het wetsontwerp, den Minister van Oorlog voor het vervolg de sleutels der schatkist inhnnden gegeven, en dreigt by de vele technische verbete ringen die het oorlogsmateriaal nog jaarlijks zal noodig hebbon, als rookvry buski uit, brisanto spring middelen enz., enz., het budget van Oorlog do mo lensteen te worden dio de Nedi rlandsche financiën in den afgrond slrept." De Nota van den heer Land bepaalt zich tot opmerkingen over de marine. Den inhoud daarvan resumeerendoblijkt hetdat de heor Land het wensohelijk acht om wel volgens hot voorstel van de Regeering den gezamenlijken diensttijd testellen op elf jaar, maar dien te verdoelen in acht jaren dienst bij de aotiove zeemacht erf drie juren bij de zeeweer. Die verdeeling brengt de zeeweer tot de gewenschte sterkte en maakt do jaarlyksehe lichting kleiner, het laatste zeer in het belang van hot ver krijgen van geschikte personen, en van het slagen der pogingen tot kadervorming. Do «uiterste krachtsinspanning" dient bij de oef* ning der dienstplichtigen voortaan te worden vorrae- den, en toch dienen blijvender gevolgen te worden verkregen, dan bij het tegenwoordige stelsel van oefeniug. Ën dat kan zonder don eersten oefeningstijd te verlengen, wanneer, na eene eerste gezamenlijke oefening van bijvoorbeeld écne maand, de dienst plichtigen, naar gelang van beroep en gebleken aan leg, worden verdeeld ir.: stokers, matrozen, konon- niers, vletroeiers enz., en dan individueel of in groepen in die bijzondere richting worden opgeleid. De oefening der dienstplichtigen bij de zeemacht dient voor volle vier maanden te geschieden op de schepen en vaartuigen van binnenlandsche verdediging. Zelfs bij oen kleinere jaarlijksche lichting zal in dat geval meer dry vend materieel in dienst moeten worden gesteld, maar dat ligt ook gohoel in de richting van de hoognoodige verbetering der prac- tischo vorming van het binnenlandsch aanwezige officiers- en vrij will igerspersoneel. De physioke toestand van dat laatsto personeel moet worden verbeterd. Verkorting van het vorbljjf in Ooet-Indië, treedt bij de daartoe te nemen maat- regolen op den voorgrond. Het personeel moet op tijd worden afgelost en voltallig worden gehouden, de bepaalde reserro steeds aanwezig. Weos overtuigd.... Ik geef niet toe aan uwo beden, ging hij koel voort. Do belangstelling, die gij mij hebt inge boezemd, is verdwenen. Maar Nelly heeft mij het zelfde verzoek gedaan.... 3acha kon een beweging van woede niet onder drukken. Ën ik dank mijn genade dus aan dat meisje. Zeer vleiond! Dat meisje is een vrouw evenals gy, mevrouf, en evenals gij heeft zy recht op mijne bescherming. Ik zie slechts één onderscheid tussohen de dienst bode en de meesteres: de eene is arm, do aiiden is rijk. Nu wil ik.... verstaat ge?.... nu wil ik niet, dat ge dat kind langer zult martelen. Op die voor waarde stom ik er in toe, bij u te blijven. Maar zoodra ge ontrouw wordt aan uwe belofte, zal niets mij meer kunnen terughouden. Denk er aan, dat ge tusschen hier en Pierre nog wel iemand zutt kunnen vinden, om mij te vervangenmanr eenmaal de prairiën ingegaan, wordt u dat onmogelijk. Be denk u dus goed. Ik heb alles "overwogen. Ik hob u noodig, ik houd u bij mij.... maar ais vriend o ja, als vriend! Welk een geluk, indien ge invloed op mij kondet verkrijgen! Geloot mij, ik heb geen slecht karakter; ik ben slecht geworden door kwade ge woonten. O, als ik eens nooit anders had ontmoet dan zulke fiere en edelmoedige menschen als gij!-» {Wordt ve, volgd Een van de grootste hinderpalen tegen dio aan gegeven maatregelen en togen het geven van een verblijf in de gematigde luchtstreek van voldoenden duur, is hot incompleet aan vrij willigors. 8nello aanvulling vau dat tekort is dus voorge schreven, ook met het oog op de binnenlandscho verdediging, want zelfs al werdeu alle wenschen omtrent aanvulling door dionslplichtigon en omtrent kadervorming vervuld, dan zullen toch eerst over elf jnron een voltallig personeel en de noodigo reserve aanwezig zyn. Zooals is gemeld, hodden curatoren van het gym nasium te Leouwnrden aan den gemeenteraad voor gesteld, aan art. 11 dor verordening voor dio in richting, waarbij het geven van privaat-onderwijs door do leeraren wordt afhankelijk gesteld van hunno ver gunning, toe te voegen de volgende bepaling«Met privaat-onderwijs wordt gelijk gesteld het werken van leerlingen onder toezicht en ten huize van leeraren, bij wie zij niet inwonen" doch hadden Burg. en Weths., voor wio deze beperking te ver ging, de navolgende aanvulling voorgesteld: «Belast een der leeraren zich met het toezicht op het huiswerk van een der leerlingen, zoo geeft hij hiervan terstond kennis aan den rector. Deze brengt binnen drie maanden daarna aan den vader of voogd van dien leerliug advies uit omtrent de wenschelijkheid om dat toezicht nl of niet to doen voortduren." Nadat H dit voorstol was verworpen, maakte do heer F. Plantinga hot voorstol van curatoren tot het zijne. In de Dinsdag uamiddag gehouden raadsvergadering word dit voorstel, inot 14 tegen 5 stemmon aan genomen. De «Neue Freio Presse" bericht, dat Dnitschland en Oostenrijk het over alle belangrijke punten "an het handelsverdrag eens geworden zijn en do onder- teekening der overeenkomst onmiddelijk te verwach ten is, zoo niet heden, dan toch waarschijnlijk voor Paschen. Men is het oens geworden, niet slechts aangaando de qnaestio der meeat begunstigde natie, maar om trent een volledig tariefverdrag, en bij name omtrent do inkomende rechten op het graan. Hoeveel deze verlaagd worden, weet mou nog niet zekermaar bot schijnt gebleven te zijn bij het voorstel, dat Duitschland in den aanvang deed, namelijk by een recht van 3V| mark. Differentiaal recht bij het graan schijnt niet te zyn toegostaan. Van den anderen kant heeft Oosten rijk toegestemd in voor Duitschland bevredigende verlagingen der rechten op nijverheidsproductcn. Nochtans zal door beide partijen dezo overeenkomst niet dadelijk bij den Oostenrijkschon Rijksraad en don Duit8chen Rijksdag wordou ingediend. Zij zal slechts als grondslag dienen voor de onderhandelin gen met andere staten, welke beide mogendheden in onderlinge verstandhouding zulh n nanknoopen. Voeren deze onderhandelingen niet tot het gewenschte doel, dan zal het verdrag tusschen Duitschland en Oosten rijk alleen slagen zij wol, dan zullen allo handels verdragen te zarnen in werking treden. Met het rosultaat dor laatste zitting van de kamer vóór de Paaschvncautie kan bet Italiaansche ministerie alleszins tevreden zijn. Gelijk men zioh zal herin- nerou, werd Zaterdag oen motie van vertrouwen in de regeering door de kamer aangenoraon met 256 tegen 96 stemmen, een moordtrheid voor hot kabi net alzoo van 160 stemmen. Deze overwinning van den hoor Di Rudini bezit dos to grooter bcteekeuis, wijl niemand minder dan zijrv voorganger zelve do leiding der oppositie had aanvaard bij liet debat. CrispL richtte zyn nanvallon voornamelijk togen de kerkelijke politiek dor regeeringhij trachtto haar vooral in een dubbelzinnig daglicht te stollen door haar tc beschuldigen van welwillendheid jegens het Vaticaan, terwijl hij haar tegelijkertijd het ver wijt voor de voeten wierp, dat zy, een ministerio uit do rechterzijde on het centrum, den steun aan nam der uitersto linkerzijde. Dit verwijt is voor zeker merkwaardig in den mond van een staatsman, die hot transformisme van wijlen Depretis tot in zyn uiterste consequentie hoeft toegepast. Geen zinsnede uit Crispi's rede heeft echter zulk opzien gebaard, als die waarin zij den minister van oorlog dringend aanmaande geen verandering in de wnpening to brengen, wijl daardoor veel tijd zou verloren gaan, en men moest toch steeds rekening houden met do mogelijkheid van een oorlog, die zelfs reeds dit jaar zou kunnen uitbreken. Wat beduidt deze sombere veronderstelling van den ex-minister? Deze vraag wordt ijverig bespro ken, want men knn niet geloovon, dat Crispi aldus zou hebben gesproken, indien er geen redelijke grond voor zijn opzienbarende woorden bestond. Of ont brak don ex^miniater-president een vasten grondslag bij zijn critiek over het ministerio en zag hij zich dientengevolge genoodzaakt zijn aanvallen in den I vorm van eenige gezochte verwijten en geheimzinnige 1 toespelingen te kleeden Hoe het zij, de heor Di Rudini heeft do slagen rnet behendigheid gepareerd. Tegenover het in lange en weiuig zeggende phrasen gestolde requisitoir van zijn tegenstander wees hij op zijn programma, dat in dezo woorden is saam te vatten Bezuiniging en gematigdheid in alles, geen uittartingen noch iy> liet binnen- noch in het bui tenland, kracht en wijsheid ten opzichte van het Vaticaan on Europa, samentrekking in Afrika. Uit de goedkeuring, door do kamer aan dit regee- ringsprogram verleend, heeft de heer Crispi ervaren, dat hij een ongunstig oogenbiik heeft gekozen om het kabinet te attaqueeren. Heeft hij haast om de verloren plaats te herovoronde kamer heeft het bewijs geloverd, dat zij het kabinet-Di Rudini eerst aan don arbeid wil zien alvorens het te bo- en to veroördeelun. Tengevolge der nederlagen, diode Duitsche socialis ten in den Inatsten tijd bij workstakingen hebben gele den zijn er tusschen de voornaamste aanvoerders, en ge delegeerden dor partij onderhandelingen gevoerd, met het gevolg dat thans reeds op verscheideno plaatsen aan do worklieden wordt verzocht, zich tijdens het geringe vertier, hetwelk zich over liet algemeen in do zaken van bedrijf vertoont, van arbeidstaking te onthouden. Maar levens worden ondershands de werklioden aangespoord tot oeno huichelarij, die het duidelijkst ligt uitgedrukt in oen manifest aan alle Duitscbe metaalwerkers. Mon zal zich herinnoren, dat verscheidene ondernemers hebben bekend gemaakt, geene werklioden meer in dienst te willen hebben dan die een sohriftelijk getuigenis onderteekenon dat zij geen leden eener socialistische vereeniging zijn. Naar aanleiding daarvan is in het socialistisch manifest het volgende opgenomen «Na rijpe overweging zijn do ondergeteekt-nden tot de overtuiging gekomen, dat de werklioden onder de tegenwoordige voor hen ongun stige tijdsomstandigheden hunne organisatie slechts kunnen behouden, wanneer zij zich in schijn naar den wil dor ondernemers schikken, de dwangacte der ondernemers onderteekonen on alzoo op verlangen vnn die heeren verklaren, tot geene organisatie te behooren. Ieder verttandig werkman zal daarom toch aan zijne organisatie getrouw blijven. Eene controlo daarop is voor de ondernemers slechts in do minste gevallen mogelijk." In eene vergadering yan Parnellieten te Cork werd eergisteren medegedeeld, dat Parnell wel bereid is zijn mandaat neer te leggen, doch eerst dan, wanneer Maurice Healy dit voor4f zal hebben gedaan en zich tot herkiezing candidaat gestold zal hebben. Ondanks do tegenspraak van den Chileenschen gezant te Parijs houdt de XIXo Siècle vol, dat do Chileensche congrestroepen de haven Antofagasta en do provincie van dipn naam hebben bezet. De troepen »an president Balmacoda, naar het heet om der stad eon beschieting] te besparen, trokken terug naar Calaroa in noordoostelijke richting, op den voet gevolgd door de congrestroepen. De noordo- lijko provincies Tarapaca en Antofagasta zijn nu geheel in de macht van! het Congres. Do regeering is gevestigd to Iquique jonder oppor-bestuur van de heeren Silva en Barros Luco, do voorzitters van den Senaat en de Kamer. Kapitein Monti, do bevel hebber van het eskader, vormt met de beide voor zitters, den raad, die den gehoelen opstand leidt. Daar de rijke noordelijke provinciën grootendeels do inkomsten der republiek Chili verschaffen, is de toestand van het Congres derhalve het gunstigste. President Balrnaceda moet voor het gedeelte des lands, waar hij gezag oefeut, voor leger en bestuur elk jaar 50,000.000 a 60,000,000 dollars uitgeven, maar ih dit gedeelte bedragen de inkomsten slechts 20,000,000 dollars. Het Congres heeft voor de marine en haar geringer aantal ambtenaren daaren tegen niet meer dan 20,000,000 dollars noodig terwijl de rijke noordelijke provinciën 60,000,000 jaarlijks opbrengen. Nu heeft president Balmacoda geen vloot en zonder schepeu is voor hem geen overwinning mogelijk. Daarom zal vermoedelijk de strijd op de lange baan worden geschoven, terwijl het Congres het noorden en de president het zuiden bezet houdt. In dit geval echter zal Balrnaceda wegens gebrek aan geld op den duur het onderspit moeten delven. Bevallen van een Jongen M. L. DIESTELHORST, geb. Diestklhorst van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Tankfust 7.40. Geïmporteerd fust 7.50. September-, October-, November- en December- levering 7.50. GEBOREN Teunif, ouders H. Breedijk en J. Loeve. Simon, oudtrs L. Koot en H. Botb. GEHUWD: A. Haas en E. Molenaar. Getrouwd K. A. EMEIS en D. van SCHIJNDEL, die, mede namens wederzijdsclie Familie, hun nen hartelijken dank betuigen, voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Gouda26 Maart 1891. Getrouwd WILLEM NICOLAAS van GARDEREN, Commissaris van Politie, en HENRIETTE G. VERSCHUUR, die ook namens wederzjjdsche Familie hartelijk dank betuigen voor de vele blijken van belang stelling bij hun Hnweljjk ondervonden. Amsterdam Bij deze heelt de ondergeteekende de eer aan de Dames van Gouda en Omstreken be kend te maken, dat zij alhier, van at DINS DAG 24 MAART, in het Café «Schaakbord» op de Bovenzaal, Kleiweg, eenen geopend heeft. Deze van Italië bij ons ingevoerde kunst is overal met de grootste belangstelling ontvan gen. Ik mocht daarvan de bewijzen ontvan gen bjj mijne Lessen te Maastricht, Arnhem, Zutfen, 's-Hertogenboseh, Breda, Dordrecht, Schiedam, Delft, Leiden, den Haag, Haarlem en Utrecht, in welke plaatsen ik ook aan de Pensionnaten en H. B. Scholen voor Meisjes ben werkzaam geweest. Na enkele lesuren is men reeds in staat te vervaardigen: Armbanden, Broches, Hals- en Horlogekettingen, Vlinders en Vogels voor Haartooi, prachtige Takken voor Portretlijstjes, Sachets en Toilet spiegels en Bloemen. Daar ook het materieel zeer goedkoop is, is een ieder in de gelegenheid zich in het Fili- graineeren te bekwamen. De prjjzen voor het geheele onderricht zijn gesteld Voor Dames 2.— Voor Kinderen1,50. De Dames knnnen zoolang de Lessen vol gen als haar gewenscht voorkomt. De Lessen zullen plaats hebben tusschen 9 en 1, 2 en 8 uren. Ook worden zij aan huis gegeven. Verschillende prachtige voorwerpen zijn te bezichtigen in den Kunsthandel van A. KOK COMP., Kleiweg, en aan bovengenoemd adres

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2