Goedkoopste en Soliedste I R HIUUM na 1891. IV? 4489. BINNENLAND. Maandag en Dinsdag 30 en 31 Maart. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken Buitenlandse!) Overzicht. Wz UI TOS!!, Voor Hoesten, Verkoudheid, Borstaandoeningen enz. 16» ©-. TWEEDE BLAD. Burgerlijke Stand. ADVERTENTIEN Fabrikant in Eksteroogen-Pleister en Zalf, Snelpersdruk van A. BRINKMAN bn Zn. Gouda. GOUDSCHE COURANT. GOUDA, 38 Maart 1891. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Dinsdag den 31 Maart 1891, dot namiddags ten 1 ure Aan de orde: Een voorstel van het Burgerlijk Armbestuur tot wjjziging zijner kegrooting, dienst 1890. Een voorstel van de Commissie voor de Volks gaarkeuken tot wgziging van do begrooting dier inrichting, dienst 1890. De Rekening van het Stedelijk Museum van Oudheden, dienst 1890. Het voorstel betreffende den afkoop eener rente gevestigd op een perceel van den heer A. Dam. De benoeming van een Lid der Commissie van Administratie dor 8tads-Bank van Leening. Naar wij vernemen, hoeft het hoofdbestuur van den Anti-dienstvervangingsbond de bekende verhan deling van den hoogleeraar dr. C. B. Spruijt «Mr. 8. van Houten, en het wetsontwerp op don militai ren dienstplicht" op ruime schaal verpreid. Aan olk der leden van de beide Kamers der Staten- Generaal is een exemplaar van genoemde brochure toegezonden. Gisteren vierde Z. D. H. Mgr. P. M. 8nickers, Aarts bisschop van Utrecht zijn gouden priesterfeest. Bij die gelegenheid is hij benoemd tot commandeur in de orde van den Nederlandscben Leeuw. «De Tjjd' schrijft omtrent den jnbelaris onder andere «De sombere ernst van den dag, die alle Christe nen vereent om den Kruisberg van den lijdenden Godmensch, moge de Katholieken van Nederland weerhouden van feestelijk vreugdebetoon wij kun nen er ons niet door belemmerd achten in het uit spreken van een diep gevoelde vereering voor den waardigen grijsaard, die, door den Opperherder der Kerk aan het hoofd der Nederlandsche kerkprovincie geplaatst, den vjjfstigsten verjaardag viert van zijn heilige priestorwiidtng. Veeleer mogen wij zeggen geeft juist de Goede Vrijdag aan den jubeldag van onzo Metropolitaan het eigenaardige karakter, dat evenzeer strookt met de bescheidenheid van den hoogen Kerkvorst als met de innige devotie van den doorluchtig pelgriir, wiens wapenschild en wapen spreuk om het zeerst van zijn vereering getuigen voor het Kruis des Verlossers en van zijn begeerte om in den lijdensarbeid van den Goddelijken Meester te deelen. En is het hom niet gegeven, met de gouden pnesterkroon gesierd, op dezen dag aan God het offer brengen, waarmede hij voor vijftig jaren alsjeug. dig Leviet zijn iutrede deed in het heiligdom, wij verstaan, ten deele althans, het hooggestemd gevoel van heilige, dat de ziel van den jubilaris vervult, nu op den dag zjjner eere Ook do zoo ruijnschoots ver diende hulde zijner geestelijke kinderen door hem kan worden neergelegd alleen aan den voet van 's Heeren Kruis." In de Maasbode leest men het volgende: «De Goede Vrijdag heeft dit jaar voor de Ka- lerlam tholieken Naar wij vernemen ia de voordracht van Mr. Goeman Borgesius op Woensdag 1 April te Zeven huizen tot later uitgesteld. De «Vereeniging ter voorkoming van armoede" te Berg-Ambacbt, heeft zioh geconstitueerd. Het reglement is behandeld en vastgesteld. Het bestuur zal bestaan uit den voorzitter, den secretaris en den penningmeester, benevens acht leden, welke in de verschillende deelen dor gemeente woonachtig zijn. "Tot deze vereenigiDg zijn reeds 253 personen toe getreden. In bet verslag van het toevluchtsoord voor weezen, xooals de inrichting te Neerboaoh en Nijmegen thans genoemd wordt, Wijkt, dal van 1 Oot. tot 81 Deo. 1890 aan giften ontvangen is 33,155,47' en dat de ontvangsten der drukkerij hobben bedragen 16882, 17'. De verloopen winter heeft door de strenge konde tot groote uitgaven verplicht. Er zijn maanden voorbij gegaan, dat elke week bijna 2000 is ge bruikt geworden meer dan in gewone tijden. Maar hoe wel dit de kas schraal maakte, heeft men in alle nitgaven kunnen voorzien. voor van Nederland een bijzondere betcekenis, aangezien er mede samenvalt de 50e reijaardag dar H. Priesterwijding van Z. D. H. Mgr. P. M. Snickers, aartsbisschop van Utrecht. De vreugde vindt geen plaats in bet hart, dat van de diepste smart is vervuld bij de gedaohte aan het vreeselijk lijden, dat de Verlosser der wereld onderging tot redding van het menscheljjk geslacht, maar niets belet de gevoelens van dankbaarheid voor het heil, dat ons op Golgotha gewerd, te vereenigen met die voor het geluk, dat aan den beminden metropo litaan van Nederland en in hom aan de Katholieken geschonken werd. «Groot is dat geluk voor Hem en voor ons j voor Hem, want tot op hoogen leeftijd en in on verzwakte kracht heeft God hem gespaard, en de gouden kroon wordt gedrukt op het hoofd van den Opperprioster, die een halve eeuw lang met onuit- putteljjken ijver arbeidde, hetzij in de herderlijke bediening tot heil van velen, of als leider der jeugd, die zich aan den dienst van God wilde wijden, hetzjj als bisschop vin Haarlem's diocees, of als Aartsbissohop van Utrecht «n metropolitaan van Nederland; voor ons, want wij allen, Katholieken van Nederland, wie wij ook zijn, hebben veel te danken aan en zien met fierheid op tot Hem, die groote dingen in Gods Kerk deed en een tijdvak vulde in onze kerkelijke geschiedenis, dat daarin met heerlijke letteren zal be«hreven worden. De naam van Mgr. Snicker» het nagoslacht zal dit nog beter weteD dan wij is verbondon aan ontelbare gebeurtenissen, die den bloei der Katho lieke Kerk in Nederland bevorderd en ontwikkeld hebben." Eindelijk is het toch den Oostenrjjkschen minister president, graaf Taaffe, gelukt een meerderheid in den nieuwen Rijksraad te vinden. De meerderheid, waarop de regeering voortaan zal steunen, zal hoofd zakelijk bestaan uit de Duitsch-liberalen en de Polen, die samen met de bijhoorende elementen ongeveer 209 stemmen ter beschikking hebben. Aanvankelijk wilden de Polen niets van een der gelijk verbond weten, want zij waren bang voor het groote aantal der Duitsch-liberalen, waardoor zij slechts de minderheid in de meerderheid zouden worden, terwijl zij onder de clericale meerderheid vau den vorigen Rijksdag een toongevende rol speelden. Ten slotte is het echter graaf Taaffe gelukt deze bezwaren te overwinnen. Na overleg met den Poolschen leider, graaf Jaworski'en de heeren Von Plener en Chlumecki, de leiders der gematigde liberale en clericale Duit- sobers, is een overeenkomst getroffen, waarbij een algemeene wapenstilstand is gesloten. Graaf Taaffe verbindt zich alleen wetsontwerpen van gemeenschappelijk belang te zullen indienen, en te verhinderen, dat politieke quaesties en geschillen tusschen de versohillende volkeren ter sprako komen. Do verbonden partijen zullen dergelijke ontwerpeu behandelen en de begrooting na onderzoek goedkeuren. De Polen, dio de middengroep vormen, zullen dan als bemiddelaars optreden tusschen de beide uiterste Duitsche vleugels en zoo zal de rogeeriog een meer derheid van 250 stemmen te barer beschikking krijgen. De verschillende politieke aangelegenheden zullen be handeld worden door een commissie, bestaande uit de voornaamste leiders der drie partijen, welke dan, telkens als het noodig is, met de regeering in over leg zal treden. Op deze wijze is althans de zaak voorloopig ge regeld. Een krachtige eensgezinde meerderheid, waar mede ingrijpende hervormingen tot staud te brengen zijn, is natuurlijk door dit drievoudig verbond niet verkregen, maar voorloopig kan ten minste de staats- koets weer in beweging gebracht worden. De oppo sitie zal bestaan uit de Jong-Czechen, de clericale Duitsoh-nationalen en de anti-Semieten, en dat het niet aan strjjd zal ontbreken, daarvoor zullen de strqdlustige Jong-Czechen wel zorgen. De Amerikaanscbe Minister van landbouw, Rusk zal den decreet uitvaardigen betreffende het onderzoek van vleesch, dat uit de Vereenigde Staten naar Duitschland wordt verzonden. Het Amerikaansch vleesch zal, voordat het verzouden wordt, aan een nauwkeurig microscopisch onderzoek worden onder worpen, zoodat men voortaan dit vleesch niet zal kunnen weigeren, op grond dat het schadelijk is voor de gezondheid. Men hoopt, dat de Duitsche Regee ring dan geen reden meer zult vinden om den in voer van Amerikaansch vleesch in de Duitsche havens te belemmeren. Mocht echter de Duitsche Regeering dit onderzoek niet voldoende achten, dan zou, naar uit Washington wordt gemeld, de Amerikaansche Regoering voornemens zijn den invoer van Duitsche beetwortelsuiker, waarvan de Vereenigde Staten elk jaar voor 16.000.000 dollars ontvangen, te beletten. GEBOREN 26 Murt. Hermanus Giiibertos, ouders A Toornvliet en M. ran der Vlist. OVERLEDEN 26 Maart C. Bennis, 16 m. L. van Klaveren, huisvronw van C. J. Geliaaen, 32 j. 27 C Lan- geraar, 6 m. 28 O. Oudyk. 19 d. Ondertrouwd 27 Maart. J. M. Endenburg. 23 j. en A Binnendijk, 26 j. J. de Jong, 29 j. en M. E. Kagie, 21 j! Hot Bureel van den Burgerlijken Stand zal a. s. Maandag (2o PAASCHDAG), van des Voormiildags 11 tot des Namiddags 1 uur, ge- ot liet i1 opend zijn tot en Overlijden. des Namiddags doen van aangiften van Geboorte voorheen bediende bg de welbekende firm* WOLFF SCHUSTER te Rotterdamhoi: ft zich gevestigd te Gouda, KLEIWEG B. No. 3, hoek St. Anthoniestraat, boven de Koekbakker van der WOUDEN. Het kind van ondergeteekenden, 4 jaar ond, is door het gebruik van eenige flesschen RIJN- LANDSCHEN DRUIVEN - BORST-HON1G volkomen hersteld van eene zeer ernstige borst- aandoening. Utrecht. W. MUNGERT. Alleen echt verkrijgbaar infies- schen van 2 Gnlden, 1 Gnldenen 65 Cent. voorzien van nevenstaand fabriekstempel te Te Gouda bp F. H. A. Wolff. Boskoop bij J. van Bergen. Haastrecht bij D. den Hertog. Oudewater bij F. Jonker-Idenburg. Bodegraven bij P. Versloot en G. Hjjnekamp. Stolwijk bij C. G. v. d. Berg. Bergambacht bij J. v. d. Dool. Hazerswoude bjj Wed. W. Hendriks.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 3