BINNENLAND. Bultenlandscli Overzicht. I N G E Z O N D E n7 Afloop van Openbare Verkoopiagen van Onroerende Goederen. wij en de heer F. de tering naar de nering moeten zetten, ia het voor den gemeenteraad de vraag, of de uitgaven voor eiken tak van openharen dienst in verhand met de draag kracht der ingezetenen verantwoord zijn en noodzakelijk met het oog op de tegenwoordige en toekomstige belangen der gemeente. Is dit zoo, dan moeten de middelen door de burgerij worden verschaft, anders gaat de gemeente achteruit en de misplaatste zuinigheid wreekt zich ten slotte op de burgerij, die haar ver tier ziet verminderen en de waarde barer eigen dommen ziet dalen. Hieruit volgt, dat ook wjj het gespartel van sommige gemeenteraads leden om aan de voorgestelde verhooging der plaatselijke directe belasting met f 12000 te ontkomen niet goedkeuren het ware verstan diger en meer in overeenstemming met eene gezonde finaneieele politiek geweest, indien zij den moed gehad hadden, impopulariteit te trot- seereh in het welbegrepen belang der gemeente. Na aldus in het licht te hebben gesteld, waarom wij geen verdere aandacht schonken aan het zoogenaamde «bewijs» der Tergonw- sche, komen wij tot de hoofdstrekking van het stokje in de Tergouwsche van j.l. Zater dag. De bedoeling is met de eigen woorden van den Voorzitter van den raad de gesloten leening voor te stellen als een groot bezwaar voor onze financiën. Doch de Tergouwsche financier slaat alweder de plank deerlijk mis. De aangehaalde woorden van onzen burge meester in Oct. j.l. uitgesproken hadden be trekking op de als sluitpost onder n°. 41 op de begrooting gebracht niet tijdelijk leening van f 30,000 (later door den raad gebracht op 28,700) ter voorziening in de kosten van openbare werken en die alleen zal worden aan gegaan, wanneer het blijkt, dat de kosten niet geheel uit de gewone inkomsten kunnen wor den gevonden Van die leening is thans (Maart 91) geen sprake geweest en kon ook nog niet gesproken worden, omdat er op dit oogenblik niets te zeggen is van hetgeen het jaar zal opleveren. Wij hebben het vaste ver trouwen, dat bet gemeentebestuur het daar heen zal weten te leiden, dat van de bevoegd heid tot leeoing voor openbare werken geen gebruik gemaakt wordtdergeljjke sluitpost komt steeds op de begrooting voor, zonder dat het er toe komt. En mocht het er werkelijk toe komen, dan zou het inderdaad, om met den Voorzitter te spreken «een groot bezwaar» zijn voor onze financiën. Wellicht zou de strenge vorst, die de scheepvaart drie maan den belet heeft, haar invloed kunnen doen ge voelen, maar meestal leveren de wintermaanden niet veel op. -iTntusschen de uitkomsten van het dienst jaar moeten worden afgewacht, voor men aan die leening kan denken. De snuggere finan cier van de Tergouwsche schjjnt dit niet be grepen te hebben, maar misleid door het toe vallig geljjke bedrag, dacht hjj: daar zjjn de poppen al aan 't dansen Spoedig dus de groote trom geroerd! Gelukkig geldt het thans slechts eene zeer onschuldige finaneieele operatie om in het ge brek aan kasgeld te voorzien, het opnemen van ten hoogste 30,000 voor enkele maan den. De heer F. had dit in het voorstel van B. en W. kunnen lezen. Deze zeggen: »Met eenige zekerheid mag worden aange nomen, dat dit tekort niet blijvend zal zjjn, maar in den loop van den aanstaanden zomer weder zal kunnen worden gedekt. Wjj hebben daarom gemeend U in overweging te mogen geven om ter voorziening in dit tijdelijk gebrek aan kasgeld eene geldleening tot een bedrag van hoogstens 30,000 aan te gaan voor dan tijd van uiterljjk zes maanden. Onnoodig is 't te zeggen, dat indien de kas zulks toelaat de leening na drie maanden zoo niet geheel dan toch zeker voor een gedeelte zal worden afgelost, waardoor dan ook de kosten zullen verminderen.» Eene finaneieele specialiteit als de heer F. had moeten weten, dat voor de door hem be doelde leening geen wjjziging der begrooting noodig was, want deze koint er in voor onder volgnummer 41. Dé thans toegestane tjjde- ljjke voorziening kou niet geschieden zonder nadere wjjziging, die dan ook als volgt is vastgesteld o. Onder Hoofdstuk V der Inkomsten wordt als art. 6, volgnummer 44a, een po»t uitge trokken: «Geldleening ter voorziening in tjjdeljjk gebrek aan kasgeld» 30,000 b. Onder Hoofdstuk IX der Uitgaven wordt als art. 10 volgnummer lfilagebracht «Rente en aflossing der geldleening ter voorziening in tjjdeljjk gebrek aan kasgeld met onkosten» 30,000 verhoogd met f 630, door afschrij ving van den post voor Onvoorziene Uit gaven.» Het door den heer F. gereleveerde bezwaar voor de financiën is dus nog geen werkelijk heid en het ziet er nog niet naar uit, dat het zulks worden zal. Een paar opmerkingen ten slotte. Het raadslid Hoogenboom wedervaart werkelijk te veel eer, indien men aanneemt, dat God de Heere expresseljjk dezen feilen winter zou hebben gezonden ten einde het onhoudbare zjjner reaeneeÊng in het licht te stellen. In dien het wereldbestuur volgens dit begin sel werd geleid, dan- zou er weinig van terechtkomen, want dwaze redeneeringen <an gemeenteraadsleden, ook van couranten-finan ciers, komen dageljjks voor en spreken elkaar vaak tegen. Wij hebben te veel eerbied voor d en Almachtige dan dat wjj bjj Hem met geduchte natuurverschijnselen dergeljjke klein- geestige bedoelingen zouden veronderstellen. Wat betreft de vraag, die den kiezers be hoort te worden voorgelegd of zjj zich nog langer gedwee zullen krommen onder den druk der gemeentefinanciën indien zjj hun opbrengst in de directe belasting vergeljjken met die van andere gemeenteu, dan zullen zjj zich gelukkig achten, dat zjj zich in het be zit van een voorzichtig en zuinig gemeente bestuur mogen verheugen. Hier ter stede zal vermoedeljjk de percentage van het belast baar inkomen slechts ongeveer 2 pCt., bedragen terwjjl er tal van gemeenten zjjn, die 5, 7, 8 pCt betalenin sommige Friesche gemeenten, ook onder anti-revolutionair beheer, komen zulke hooge bedragen dikwjjls voor. Van zich krommen onder den druk is bjj ons voor- alsnog geen sprakeOT" GOUDA, 31 Maart 1891, Iu de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door 15 leden werd bijge woond (afwezig waren de hh. Prince en Hoefhamer) kwamen de volgende stukken in 1. Het verslag van de Openbare Gezondheids commissie, over 1890. Werd gesteld in handen van B. en W, oui te dienen bjj het samenstellen van het Gemeeote-verslag waarna het zal circuleeren bjj do Raadsleden. 2. Het rapport der Baads-Coromissie, belast met hot voorloopig nazien der Begroeiing van hotHoff- inans-gesticht, dienst 1891. Dd C'ommissio adviseert tot goedkeuring dier Begrooting, doch geeft hb. Regenten van dat ge sticht in overweging eenige wijzigingen te brengen betr. de inrichting, o. a. den aanleg van eloctriscbe schellen, het doen schilderen van plafonds met een zachte tint (waardoor het lastige witten wordt voor komen), het aanbrengen fan een gashaard in de slaapkamer der directrice, waarvan de Commissie het betreurt dat deze niet bij de centrale verwar ming is opgenomen enz. euz. Ter visie. 3o. Missives van het Burgerlijk Armbestuur en Hegenten van de beide Gasthuizen, inzendende eeoe reclame op de kiezerslijsten, waarop een paar be deelden voorkomen. In handen van B» en W. om bericht en raad, 4o, Adressen vaa M. Gomperts en H. Rippinkte Gouda en D. de Vries te Spijkenisse, verzoekend» benoemd te wordeu tot keurmeester voor het vleesck en de visch. Ter visie. 5o. Ken adres van H.. van der Maas, gepatenteerd viascher, kenniageveude door de strenge "orst van dit jaar veel nadeel in zijn beroep ondervonden te hebben en verzoekende daarom vergunning om gedurende Mei, September, October en November met dobber» Getergd trad zij op haar tegenstander toe en gaf hem een slag in het aangezicht, evenals zij tien minuten te voren Nelly had geslagen. Maar nu verloor Roland alle zelfbeheerschinghij greep Sacha bij de polsendoch zij bad nog wilskracht geuoeg om zich uit zijn forschen greep los te rukken. De zenuwachtige opgewondenheid van de morphinists verdubbelde de krachten der vrouw. Begreep zij, dat zij toch genoodzaakt zou zijn toe te geven, dat zij in dergeljjkeu strijd de overwinning niet zon behalen De Rassin liet haar blikken woest ronch waren om eon wapen te vinden. Opeens uitte tij een kreet van vreugde. Zij haalde een lang mes uit een schede, die gestoken was tusschen een lederen riem *an haar reisdeken. Het fijne lemmet trof Roland in der. arm on verwondde hom liebt. Toen verliet hem alle bezinningzijn bloed kookte. Met een onverwachte beweging pakte hij mevrouw See ding beet Zij verweerde zich en trachtte op den grond te glijden, om aan hem te ontkomenmaar de handen van Roland strengelden zich vast om den buigzamen hals der jonge vrouw. De strijd was kortsnel en hijgend. Zij woedend weerstand biedende, hij mot de vingers koortsachtig vast ineen- gesloten. Plotseling t ontsnapte mevrouw Reeding ipen kort, reutelend geluid haar oogen sperden zich overmatig wijd open, en met een werktuigelijke beweging zonk haar hoofd achterover. Wordt ve.volgd de dekens terug. Nelly! sprak zij met harde stem. Ik ben tot uw dienst, mevrouw, antwoordde het meisje en stond op. Geen praatjes; gehoorzaam! Nelly kende haar dienst, die zich geregeld eiken avond herhaalde. Wanneer mevrouw Reeding voelde, dat baar zinnen beneveld werden en de slaap haar overmeesterde, liet zij zich te bed brengen. Beefde de kamenier of waren da vingers machteloos? Ter wijl het meisje de blonde haren van Sacba losmaakte, prikte zij hare meesteres met de schildpadden kam in het voorhoofd. De straf bleef niet uit. Mevrouw Reeding gaf de ongelukkige zulk een hevigen klap in 't gezicht, dat deze in tranen uitbarstte. In plaats van zoo gek te gaan builen, deed je beter je werk te hervatten. En toen Nelly bleef snikken, sloeg de toorn der Russin tot waanzinnige drift over. Zij vloog op haar dienstbode toe, ranselde haar, wierp haar op den grond en trapte haar in woeste verbolgenheid. Nelly viel achterover en smeekte om geuade. Roland verscheen op den drempel. Een oogenblik lang bleef hij onbewegelijk staan, verlamd door dit be treurenswaardig schouwspel. Maar in plaats van het woedendo schepsel tot bedaren te brengen, wakkerde het zien binnentreden van Roland haar waanzin nog meer aan. Aan dat meisje had zij eer» zoo diepe vernedering t6 danken gehadIn zenuwachtige ra zernij trok zij haar slachtoffer bij de haren tot mid den in het vertrek en zag daarbij deu jongen man met een uitdagende uitdrukking op het gelaat aan. Verontwaardigd vloog hg op haar toe, met zulk een heftigheid, dat Sacha verschrikt achteruit week. Toen knielde hij neder en beurde de bijna bewus- telooze Nelly zachtkens in zijn armen op. Na haar overeind geholpen te hebben, geleidde hij haar tot de deur, waarbij hij hare wankelende schreden zorg zaam ondersteunde. Ga zoolang naar mijn kamertje, kind. Ik zal niet toestaan dat ge langer in dienst blijft bij deze duivelin. Het jonge meisje gehoorzaamde, en Roland atond alleen tegenover Sacba. Deze nog jonge en schoone vrouw schoen afstootelijk leeKjk onder den invloed van de woeste hartstochten, die haar verteerden. Gij hebt mij verstaan hernam hij op gebie denden toon. Nelly en ik verlaten uwen dienst. Ik zou een misdaad begaan, indien ik deze marte lares niet onttrok aan de mishandelingen, die gij haar doet ondergaan. Sacha barstte in luid lachen nit. Welzoo, mijnheer, denkt ge, dat ik nog langer uwe eeuwigdurende beleedigingen zal dulden? Wie is hier meester? Zij trad uitdagend tot vlak voor Roland. Wie hier meester is ikhernam hij. Gij zijt eene waanzinnige, een dronken vrouw dronkaards en gekken sluit men op, of men stelt hen ouder kurateele. tn fuiken te mogen visschen iu de wateren der gemeente. In handen van B. en W. om bericht en raad. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat Ge deputeerde Staten voor kennisgeving hadden aan genomen het raadsbesluit van 20 Maart betr. het aangaau eener geldleening ter voorziening in een tijdelyk gebrek aan kasgeld. De Raad verequigdo zich zonder hoofdelijke stem ming met de vroeger ingekomen voorstellen: - 1. Tot wijziging der begrooting van het Burger lijk Armbestuur, dienst 1890. 2. Tot wijziging der begrooting van do Volks gaarkeuken, dienst 1890. 3. Tot goedkouring der rekening van het Ste delijk Museum van Oudheden, dienst 1890. 4. Tot afkoop eener rente gevestigd op een perceel van den heer A. Dain. Tot Lid der Commissie van Administratie der Stedelijke Bank van Leening werd herbenoemd de beer 0. Q, n. Prince. Door den Burgemeester ulbier zijn met ingang van 1 April 189 i bonoomd tot agenten van politie der 3e klasse: A. Kamstra, P. Leüiueijer, A. Mulder* J. v. (I. Meulen, H. Heiicons, E. Ving, H. Wortmau oi J. SimonU, terwijl inet ingang van dienzelfden datum tot Hoofdagent van politie is bevorderd du agent van politie iu kl. G. Landwuhr, en, tut Hoofd agent van politio-titulair do agent van politie le kl. J. F. Zitwlug. Tot binnenvader en -moeder in de Werkinrich ting alhier zijn benoemd de hoer W. F. Meijer en Echtgenoote, te Amsterdam, die deze benoeming heb ben aangenomen. Gisteren werd op het middagappel door den Ma joor Bataljons-Commandant de zilveren medalje voor 24-jurigc trouwe dienst uitgereikt auu den Adjudant Ünderoff. Körumann. Door eenige onderofficieren werd hem een geschenk, tot huishoudelijk gebruik, aangeboden. in oene tapperij in du Vogelenzang had gistor- namiddag een hevige vfebtpurtij plaats. Zekere schip per A. G., werd alduar door E. W. K. met een bierglas ernstig verwond op het hoofd en in het aangezicht. Dr. Levedug legde het eerste verband. Proces-verbaal wordt opgemaakt. Mou leest in de staatscourant Het heeft der Koniugin-Woduwe, Regentes, be haagd, bij besluit van 28 Maart 1891 n«. 2, met in gang v/m 31 Maart 1891 I®. op het daartoe door bein gedaan verzoek aau den soliout-bij-naoht H. Dyserinck een eervol ontslag te verleenen als minister van marine, onder dankbe tuiging voor do vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan Hare Majesteit en den lande bewezen 2«. te benoemen tot minister van marine den heer G. Kruys, kapitein ter zee. De 105e algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut cvan 't algemeen zal 20 Mei te Amsterdam in bet gebouw vun de vrije gemeente gehouden wor den, onder voorzitterschap van deu hoer mr. H. J Kist. Het hoofdbestuur vraagt een crediet van 1000 aan, om daaruit de middelen te vinden om het tot stand komen van plaatselijke volkscredietbankeu bij voorkeur op coöperatieven grondslag te helpen be vorderen dit bestuur stelt ook voor, den volksalma nak niet meer te laten verschijnen verder vraagt het oen erudiet van ƒ1500 om een onderzoek naar de bestaande ziekenfondsen in te stellen, en machtiging om het volgend jaar weer sprekers uit te zenden. Verder vraagt het nog 2000 voor het schoolfonds, 552.21 om een tekort te dekken der commissie tot verbetering der arbeidswoningen, 1500 om een f'fln0! i"» 8teN0nlomtr0*R armenverzorging, en o00 als bjjdrage voor liet museum van voorwerpen tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen. Alleen het dep. Rotterdam heeft een voorstel in gediend en wel om 5000 subsidie te ontvangeu voor tegemoetkoming in de oproeping der te bouwen in dustrieschool voor meisjes. II. M. de Koningin-Regentes heeft besloten als esc ermvrouw der Nederlandscbe Maatschappij ter evor ering van nijverheid op te tredeu, enalzoobij Jle M^kcbsppij de plants te vervullen van wijlen A M. Koning Willem III. Sedert hare vestiging in 1777, heeft de Maat- sc appij steeds de hooge bescherming der vorsten i uit het Huis van Oranje rnogen genieten. Piet Heinoorspronkelijke opera in 3 bedrijven en 6 tafereelen, woorden van den heer J. F. A. Reiger te Amsterdam, muziek van den heer Joh. W. Wei»8iuk to Deventer, zal op 3 April te Zutfen en op 4 April te Deventer worden opgevoerd onder medewerking van ruim 50 dames en heeren en een kinderkoor van 60. Solisten zijn de heeren J. Schmier le bas aan de Hol). Opera, C. J. Wensink uit Arnhem en W. H. Smeenk uit Deventer. Onverwacht ontsliep gisteren te 's-Gravenhage, de gepensioneerde vice-admiraal de beer J. W. Binkes, een vlagofficier, die gedurende zijne eervolle loop baan aan liet land en aan het hoofd van den staat gewichtige diensten heeft bewezen. Gedurende meer dan i wee-en-veer tig jaren den len October 1847 trad hij als adelborst le klasse in dienst, en den 1 Maart 1890 werd hij als vice- admiraal gepensioneerd na de verschillende rangen met groote onderscheiding te zijn doorloopen stond Binkes met groot n talent en buitengewono toe wijding de belangen der zeemacht in verschillende betrekkingen voor. Zoo vervulde hij gedurende een geruimen tijd het gewichtig ambt van commandant der zeemacht en chef van het departement van ma rine in Nederlandsch-Indië. Als commandant van het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord wijdde hij zijne beleidvolle zorgen aan de opleiding van toekomstige officiereu en nog in de laatste juren bleef hij als lid der com missie tot het examiueeren van zeeofficieren en adel borsten inel belangstelling de studiën der marine officieren volgen. De heer Binkes heeft deel uit gemaakt van de staatscommissie voor de jongste grondwetsherziening, waarin zijne voorlichting zeer op prijs werd gesteld. Word de overledene als zeeofficier zeer gewaardeerd, niet het minst worden zijne verdiensten hooggeschat door wijlen Z. M. den Koning, die hem daarvan menigvuldige blijken gaf, o. a. door de benoeming tot adjudant iu buitengowonen dienst. Bij 's Konings dood was Binkes een der oud-gediendeu van boogen rang, wien de eer te beurt viel het stoffelijk over schot van den overleden vorst naar Delft te begelei den als drager van waardigheidsteekeneu des Konings. De wNew-York Commercial Advertiser" meldt, dot Mao Kinley besloten heeft, zich candidaat te stellen voor de eerstkomende presidentsverkiezing, eu dat hg met dit doel zal trachten zich tot gouverneur van den staat Ohio te doen verkiezen. De griepepidemie breidt zich te Chicago bij voort during uit eu heeft reeds veel sterfgevallen veroor zaakt. Ook te Wabash, Pittsburg eu Alleghany Ueerscht de ziekte, doch zij is daar van miuder kwaadaardigeu aard. Het algemeen gevoelen is, dat de moordaanslag waarvan do Bulgaar; che minister Beltscheff het slacht offer is geworden, niet aan staatkundige beweegrede nen, maar aan een particuliere wraak tegen Stambuloff is to wijten. De staat van beleg is te Sofia afgekondigd. Er zjjn 250 personen in hechtenis genomon, onder wie Karaweloff. Naar men thans meent, zou Stambuloff wel gewond zjjn. De Duitschers zijn voornemens den aanstaanden verjaardag van Bismarck op morgen 1 April schitterender dan ooit te vieren, om 't even of de Keizer dat aangenaam vindt of niet. Ouder de cadeaux, welke Bismarck krijgt, behoort een volledig stel tafelzilver voor 24 personen't komt van de Duitsche industrieelen en zal dus wel zwaar zijn, misschien ook smaakvol. De industrieelen had den zoo rjjkelijk geteekend op de lijst voor dit cadeau, dat er een aanmerkelijke som overschoot, welke is besteed om een stuk land aau te koopen, dat midden in Friodriohsruh iag en de bezitting te onvrijer maakte omdat er een verbljjf op was voor zomergasten. Terwjjl het zich lpat aanzien dat er bij de ver kiezingen iu het 19e kiesdistrict van Hannover (GeestemundeOtterndorf)tusschen do nationaal- liberalen, vrijzinnigen eu socialisten een zeer levendige strijd zal worden gevoerd, wordt van daar gemeld, dat prins Bismarck, indien hjj gekozen wordt, de benoeming zal aannemen, maar zich zal voorbehouden wanneer en in hoe ver hij zijn mandaat zal uitoefenen. De verkiezing van een lid voor het Engelsche Lagerhuis in Noord-Sligo, waarbij Parnellisten en anti-Parnellisten elkaar weer heftig bestrijden, is nu bepaald op 2 April. Namens Purnell treedt als can didaat op zekere heer Dillon, terwijl een der wet houders van Sligo, Collery, tot candidaat der tegen partij is benoemd. Intusschen is de verkiezingsstrijd in vollen gang en de leiders van beide partijen zjjn reeds druk in de weer. De heeren Sexton en Healy hielden te Sligo een bjjeenkomst, waarin zij zeer fel. te keer gingen tegen Parnell, die inmiddels hetzelfde deed, i ten opzicht© van hen te Skreen. Ten einde echter te toonen, dat hij zjjn tegenstanders niet vreest, reed Parnell met zijn volgers eveneens naar Sligo, wpar hij iu zjjn hotel terstond een redevoering hield. De tegenpartij poogde, boewei tevergeefs de bij eenkomst te storen. Eenige anti-Parnellisten luidden de brandklok en riepen, dat er brand was iu het Imperial-hotel. Daarvan maakten anderen gebruik om naar het station te loopen en een brandladder te halen. Fluks werd de ladder naar het hotel ge bracht en voor de ramen geplaatst der zaal, waar Parnell sprak, maar de politie merkte bet schelmstuk spoedig en cam weer bezit van de ladder, die in triomf naar het station werd teruggebracht. Tot dusver zijn Parnellisten en anti-Parnellisten nog niet slaags ^geweest, maar men verwacht eenige rumoerige dagen in dit district, een voorproefje van hetgeen weldra te Cork zal volgen. Het gevaar eener algemeene werkstaking door de Henegouwacho mijnarbeiders is voor het oogenblik althans geweken. «Doch ook slechts voor hot oogen blik, want de verbittering, zoo wordt uit Cuesmes geschreven, is groot over do ongerechtvaardigde ver- laging der loonen, waarin niet de arbeiders alleen eene uittarting zien der mijn bezitters. Zaterdagavond zjjn er te Wasmes, te Quareg on en te Frameries talrijk bezochte vergaderingen gehouden. „Alle, zoo wordt uit VVusmes gemeld aan de Peuplehet orgaan der werkliedenpartij te Brussel, hebben moties aangenomen tot verdaging der werkstaking tot 20 April, ten einde de manoeuvres der patroons te doen mislukken, die partieels werkstakingen trach ten uit tc lokken, ton einde de algemeene te doen schipbreuk lijden. De arbeiders worden gevoelig gekreukt in hunne eigenliefde door de slechte be handeling, waaraan zij van de zijde hunner chefs blootstaan, en ook door de loonsverlaging en door hot inhouden van loon, dat hier eu daar met tergende gestrengheid wordt toegepast. Desondanks zullen zij nog eenigen tjjd geduld oefeneuen, opdat de werk staking, welke in het vooruitzicht ligt, algemeen en eenstemmig zjj." Het wordt bevestigd dut de Oostenrjjksche mi nister-president, graaf Taaffo, geslaagd is in het vor men van een regeeringsmeerderheid bestaande uit de Polen, de liberale Duitschers en de gematigde clerical© Duitschers van graaf Hohenwarth. Betreffende de houding dezor meerderheid ten opzichte van de aan hangige geschillen, wordt uog medegedeeld, dat graaf Taaffe, wat Boherae betreft, met de leiders der drie partijen is overeengekomen het bekende vergeljjk te handhaven, dat door Duitschers en Oud-Czechen werd goedgekeurd, maar waartegen de Jong-Czechen ^ich met alle macht hebben verzet. Vermoedelijk zal de rijksraad reeds in het begin van April bijeen worden geroepen. Geachte Redactie! In uw nummer van 31 Maart komt een kort verslag voor van de vergadering gehouden te Stol wijk, waar de heer Tak vau Schiedam voor de kiezers als spreker optrad. In dit verslag zjjn echter een paar onjuistheden, die mij iets laten zeggen wat ik niet gezegd heb. Ik heb niet gezegd dat de 1ste kamer onwettig was, zonder meer; maar dat dit bolwerk der Libe ralen gekozen onder een onrechtvaardige Kiestabel met minderheid van stemmen onwettig in de meerder heid was. Dit heb ik aangotoond met cijfers en wel dat do Anti-Liberalen ruim 102,000 en de Liberalen slechts 84,000 stemmen bij de Prov. Staten vegkiezingen uitbrachten, en niettegenstaande deze laatste verre in de minderheid waren, ciróa 100 leden meer in de Prov. Staten brachten. En waar nu de Prov. Staten de le Kamer kozen, de Liberalen dus met minderheid van stemmen de meerderheid der Kamer uitmaakten. De 2e onjuistheid is, dat ik niet gezegd heb dat de Liberalen niets deden maar wel heb ik gezegd dat dit Ministerie in vergelijking mot andere Liberale Ministeries, volstrekt niet onder de Werkelooze kon gerangschikt worden. Ik kan echter de verslaggever dit wel vergeveu, want wanneer men door den voorz. of door den Politieken Redenaar (op' zeer humane wjjze?) voordurend in de rede gevallen wordt en dit het spreken wel eenigszinds bemoeilijkt, heeft ook de verslaggever met dit bezwaar te kampen. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte teekeu ik Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaar, H. M. DERCKSEN. Veiling 31 Maart 1891. Woonhuis, Tuin en Erf, Tiendeweg D. No. 73, bOOtkocper I. A. Cats.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2