EL, ZILVER. BINNENLAND. EEN ONGELUKKIGE. Vrijdag 3 April. iV 4492. 4891. FEVILLETOX. ngen 'ES •1, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. :-'"W J IB ieker, 1OLM, HOLM De insending van advertentièn kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN. van lid gekozen de heer A. van Veen. taat. fen op de (Naar het Fr ant ch.) XV. [en. 0.50. Zn. Gouda. dee mor den Heer n Tiende- m den ge- IET nage- De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. 12 SI 2fi ff n II 11.6 17.5 13. ff u ff ff ff ff u II tt ff Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD *t welk des Maandags verschijnt. ben of op TIEREN, BIGGEN, i HAAN; tij MEST, n MELK* )rts eenen I fis VER ZILVER, des mor- F. No. 1 Reeuwijk I8RAAD, ACHELS EST, enz. des mor- Wjjk K. uda, van: BOEDEL, GOUD einden No- te Gouda. d erkend IJDHEID ELEIN en 1891, des n Mevrouw selsiraat te i goed on- Gisier ochtend is te Amsterdam overleden de heer rar. C. M. J. Willeumier, oud-hoogleeraar aan het voormalige Athenaeum Illustre aldaar. De overledene, die lid was van den Ameterdam- In de gisterenavond gehouden vergadering de Kiesvoreeniging „Burgerplicht” is tot bestunre- Van wege het Ned. Bond voor Algem. Kies- en Stem recht, afd. Rotterdam, zal Zaterdag 4 April a. des avonds te 8 uren, in de zaal //Kunstmin” eene openbare vergadering worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer A. H. Gerhardt, hoofd eener openbare school te Amsterdam, met het vol gende onderwerp: //waarom vragen wij algemeen kies- en stemrecht?” Er zal gelegenheid zijn tot debat. AD VER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 391 des fvmanswo- nrekade te Door den directeur van de rijkspostspaarbank is verzonden een overzicht aangaande de werking van de door hem bestuurde instelling, gedurende het tienjarig tijdperk van haar bestaan, dat met den dag van gister is afgesloten. Aangezien, met betrekking tot de maand Maart 1891, pas aan het einde van April 1891 volkomen juiste gegevens te verstrekken zijn, wordt, in dit overzicht, ten opzichte dier maand bij wijze van benadering te werk gegaan, en als maat staf genomenDe resultaten, verkregen over de maand Maart 1890, welke resultaten, naar alle waar schijnlijkheid, door die over Maart 1891 zullen geëvenaard, wellicht overtroffen worden. Voegt men nu, bij de volkomen vaststaande ge gevens, de bedoelde benaderingscijfer», dan verkrijgt men over bovengemeld tijdvak het navolgende resul- Er werd ingelegd f 66.355 972.19 (zegge ruim 66l/< millioen gulden), en werd terug betaald 46,394,966.75*/8. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald 19,961,005.43 Op de 281,870 boekjes, den 1 Januari 1891 in omloop, was alstoen (met inbegrip van de later bij geschreven rente over 1890, ad f 473,529.26) in totaal verschuldigd f 21,250,500.65’/». Het getal uitgegeven boekjes beloopt 390.474; daarvan werden geheel afbetaald 97.380, bleven derhalve in den omloop 293.089. Het aantal inlagen beloopt 3,447.086, het aantal terugbetalingen 915,143. Gelijk uit bovenstaande cijfers volgt, is het ge middeld tegoed der inleggers op 1 April 1890 pl. m. 75.11. Er is weder sprake van het oprichten van monu menten op de graven van Verhuist, van ter Haar, van Albergingk Thijm, zegt De Spectator. Zal men dan nooit tot het bewustzijn komen, dat deze geheel hun doel missen de herinnering levendig te houden aan do persoonlijkheid en aan de werken dier mannen? Wie bezoeken onze kerkhoven, behal ve de weinige, die den graven hunner geliefde af gestorvenen een bezoek brengen Het groote publiek komt er niet en verkiest elke wandeling boven die op een kerkhof. Daarbij worden de kerkhoven na zekeren tijd afgesloten en worden de monumenten overgelaten ean onkruid, schimmel of roest. Waarom jan niet liever een gedenksteen of buste geplaatst De Bouwmauswoning met onderscheidene per- ceelen uitmuntend Wei- of Hooiland in den Zuid- plaspolder onder Moordrecht ter grootte van 32 Heet. 11 Aren, 50 Centiaren is heden morgen in hot hotel de Zalm alhier in bod gebracht, op 45.000. De afslag is bepaald op Donderdag 9 April. schen gemeenteraad en voorzitter der commissie van I toezicht op het lager onderwijs, heeft zich vooral als warm voorstander der liberale beginselen ver dienstelijk gemaakt. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp betrekkelijk het fail lissement en de surséance van betaling, heeft een leiddraad vastgesteld voor het onderzoek van dat wetsontwerp in de afdeelingen. Voor algemeene beschouwingen heeft de commissie de volgende punter, geformuleerd: I. Opmerkingen van algemeenen aard betreffende het geheels ontwerp. II. Is eene afzonderlijke wet op faillissement en surséance van betaling raadzaam, dan wel de opne ming der desbetreffende bepalingen in een of meer onzer wetboeken meer gewenscht? III. Wat is verkieslijk! eene systematische indeeling, waarbij materieel en formeel recht uit elkaar worden gehouden, dan wel eene meer practise he, in het ontwerp aangenomen, waarbij de gang van het fail- lissement-proces in zijne verschillende stadiën wordt gevolgd 24) Het arme kind begon het droevige verhaal. Tegen den ochtend waren de logementbewoners teruggeko men, vergezeld van eenige ranchmen, die hen ter hulpe waren gesneld. Zij hadden bet lijk van Sacha en het bebloede lichaam van Roland opgeuomen man had de bewoners van het posthuis ondervraagd. Alleen Nelly kon de gestelde vragen beantwoorden. Toen verhaalde zij hoe Roland, toen de drie reizi gers door de cowboys werden aangevallenzijne reiegenooten te hulp was gesneld. Met behulp van deze inlichtingen maakte de per telegraaf ontboden commissaris van politie van Pierre een verslag op van het voorgevallene. Na enkele schoten te hebben gelost, waren de rooiers het huis binnengedrongen en hadden Nelly met geweld van baar gelden haar weinige kostbaarheden beroofd. Gelukkig voor haar, bood het jonge meisje geen tegenstand, terwijl me vrouw Reeding zich had trachten te verdedigen en bij dien strijd den dood vond. Een der roovers had haar verworgddaarna ontwijdde hij het lijk GOUDA, 2 April 1891. Het onderzoek van het water der Waterleiding is aldus 5 Maart 10.7 Mg. permanganas kalicus per 1000 cc. zich in Deadwood schuil hield. De koetsier van den reiswagen verzekerde den kerel herkend te heb ben, die reeds eenmaal beschuldigd werd den land bouwers hun vee te hebben ontstolen. Van het geld dat odder de kleederen van mevrouw Reeding was verborgen geweest en dat Roland zich had toege ëigend, sprak Nelly met geen enkel woord. Blijk baar wist het meisje niet, dat hare meesteres een zoo belangrijke som bij zich droeg. Vierhonderd duizend francs 1 Roland voelde het klamme zweet hem op zijn voorhoofd parelen. Wat was er met de enveloppe gebenrd? Het was niet te denken, dat ze nog aan rijn jas vastgespeld zou zitten. Het zou dwaasheid zijn geweest op een dergelijk wonder te hopen. Ga nu wat slapen, had Nelly tegen hem ge zegd, vóór zij de kamer verliet. Slapen Wat een spotternij I Een nijpende ge dachte spookte den jongen man aanhoudend door het hoofd Ik ben een moordenaar en een dief Vervolgens begon hij een verontschuldiging te zoekenhij bedacht een verklaring voor het zielkundig raadsel, dat hem, een eerlijk man, plotseling in een misdadiger had doen veranderen. Hij leed minder door de gedachte dat hij een moord had begaan, dan door de herinnering aan zijn diefstal. Toen hij zich op mrs. Reeding wierp, handelde Roland niet met voorbedachten rade als don moordenaar. Hij verkeerde in den toestand van hartstochtelijk en, tot het uiterste gedreven woede van den man, die een in een onzer musea of op druk bezochte wandel plaatsen, of vóór het huis, waar onze groote mannen geleefd en gewerkt hebben? Zoo blijven zij leven in de herinnering van het nageslacht, terwijl de kunstenaar, die het werk uitvoerde, daarbij herdacht wordt. goudsche courant. door het de paarlen uit de ooren te trekken. Roland werd dadelijk een belangwekkende persoonlijkheid de Yankee heeft achting en eerbied voor moed. Iedereen bewonderde den jongen man, die om twee vrouwen te beschermen, strijd voerde tegen vijf-en- twintig cowboys. Een Dnitsche geneesheer, zooals er in het Verre Westen zooveel zijn, beval het over brengen van den gewonde naar het ziekenhuis te Pierre. Nu moest men echter een keuze doen. Roland in het logereen1: laten blijven, was zooveel als hem te veroordeelen tot een wissen doodhem per brancard naar Pierre overbrengen, dat was wel gewaagd, maar men kon dan toch nog op herstel hopen. O, wat een lange eu gevaarlijke reis was het ge weest I Door koorts verteerd, lag de arme man in een diepe bewusteloosheid, waaruit hij alleen nu en dan nog slechts even bijkwam aan de halten, wan neer men hem oen nieuw verband aanlegde. Naarmate Nelly met haar verhaal vorderde, ver dween de onrust bij Roland. Men vermoedde dus niets, nietsDe dood van mevrouw Reeding werd op zeer natuurlijke wijze verklaardmen hield de cowboys voor de schuldigen. Bovendien waren drie van hen door de veehandelaars gevat en aan de telegraafpalen opgehangen. De Lynchwet heeft nog algeheels heerschappij in het Verre Westen. Wat betreft de andere roovers, die waren in de onmetolijke prairiën verdwenen. Evenwel had men vermoed, dat een der cowboys, een Eranschman van geboorte,

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1