Buiteolandsch Overzicht. 3368teStaats-loterij. APVERTENTlBN. opgewacht en uitgeleid door de ministers, hoofden dhr 'IJeparteÉeuten ,'van bestuur, (de beide militaire 'tónistors in'! uniform), den vice-president van den Raad Tan State, den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den secretaris van den Raad van voogdij jhr. J. Röell, den burgemeester der re sidentie, en verschillende leden van het Koninklijk Huis, o. a. graaf Schimmelpenninck, de luitenant- generaals jhr. Verspyok en jhr. Klerck, den sohout- bij-nscht jhr. Röell, den oppor-ceremoniemeoster baron du Tour van Bellinohave. Na eene begroeting in de hofsalon-wachtkamer, vergezelden allen HH. MM. tot aan den koninklij ken reiswaggon. Bij het vertrek van den trein stonden do beide Koninginnen op het buitenbalkou, de uitgeleidende heeren en de weinige personen, die uit hoofde van hunne dienstbetrekking op het perron aanwezig wa ren, vriendelijk groetende. Zoowel het buitenplein in de Rijnstraat als het stationsplankier moesten kort voor de aankomst van Hare Majesteiten op last der politie door het publiek worden ontruimd. Langs den weg, door de Koninginnen van het paleis naar het station genomen, was eene talrijke menigte op de been. HH. MM. zullen in den laten namiddag te Arolsen aankomen. Het vertrek van daar is bepaald op 6 April en zal zoodanig worden geregeld, dat de Ko ninginnen den 7n April te Gersau aankomen. Naar wij met zekerheid vernemen, zullen alle kweekelingen van het 4e studiejaar a/d rijkskweek scholen, na bet behalen der onderwijzersakte, met 1 Mei die inrichtingen moeten verlatenniet meer, zooals in de vorige jaren, zullen zij, die den gym- nastiekcursus volgden, tot 1 Juli mogen blijven, om zich voor het examen in de gymnastiek (niet in de orde- en vrije oefeningen) voor te bereiden. Schoolblad De Haarlem8cbe rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak van P. C. M. Walter, tegen wien door den officier wegens vervalsching van een wisselbrief 2 jaar gevangenisstraf en 4 jaar uitzetting uit zijne burger- en burgerschapsrechten was geëischl, terwijl de verdediger, mr. H. J. D. D. Enschedé, tot vrij spraak had geconcludeerd. De rechtbank verklaarde hem schuldig en veroor deelde hem tot de straf door den officier geëiacht. Dinsdag werd te Heerenveen de jaarlijksche alge- meene vergadering van den Ned. Bond voor algemeen kies- en stemrecht gehouden. Het bleek dat niet min der dan 51 afdeelingen vertegenwoordigd waren. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat in 1890 was ontvangen 657,64 en uitgegeven 461,28'/, zoodat de kaa met een batig soldo van 96,40'/, sluit. Daarna ging men over tot bespreking der punten van beschrijving, waarvan wg de volgende noemen 1. Voorstel van de afdeelingen Haarlem en Hoorn, om vanwege den bond tegen de aanstaande verkie zingen een kort, maar kernachtig en uiterst goedkoop geschrift over het nut en doel van A. K. en 8. uit te geven en ruim te verspreiden. Dit voorstel werd na eenige discussie met bijna algomeene stemmen aangenomen. het doel bereikt, waarnaar ik zoo lang heb gestreefd. Maar hoe zal ik de afkomst van dit plotseling for tuin verklaren? Tegen de verschansing geleund, volgde bij dik- wijls met peinzenden blik do voren, die het schip in de golven der groene zee maakte. Hoe zonderling was zijn lotl Zoolang hij door eerlijke middelen fortuin trachtte te maken, mislukte hem dit on stootte hij overal het hoofd. Om zijne ketenen te verbreken, om zich op te heffen uit dien afgrond van ellende, bad hij de fortuin moeten dwingen. En hij, een rechtschapen, eerlijk en heldhaftig man; hij die zooveel achting voor zichzelven had, hij keerde in zijn vaderland terug als moordenaar en dief. Hoe komt het dat ik geen wroeging gevoel? dacht hij bij zichzelven. En allerlei brokstukken van zijn vroegfere wijsgeerige studiën kwamen hem voor den geest. Is het niet Th. Ribot, die ergens gezegd heeft«Indien men het geweten als een bestaande zaak wil blijven beschouwen, blijft alles duister; maar indien men het beschouwt als de uitwerking van het zeuuwgestel.... wordt alles duidelijk." Neen, ik ben geen moordenaar, ging Roland bij zichzelven voort, neen, ik ben geen dief. Er is geen voorbedachte raad geweest. Mijn wil is tijdelijk Verslaptonderdrukt geworden. Ben ik dan verantwoordelijk Ik herinner mij voorbeelden, door Ribot en Eouillée in hun verhandeling over zielsziekten aangehaald. Bij sommige wezens is de overprikkeling van de drijfkracht zoo groot, dat zij 2. Voorstel van de afdeolingen Hoorn, Gronin gen en Zwolle, om teg6n de verkiezingen een demon stratie te houden ten gunste van A. K. en S. hetzij in den Haag, te Amsterdam of in de provinciale hoofdsteden. Na eenige discussie en do mededeeling van Amsterdam, dat daar reeds onderhandelingen omtrent een terrein geschied zijn, werd in dien geest besloten, dat aldaar een aamenkomst zal worden ge houden. 3. Voorstel van de afd. Stiena tot het houden eener geheel vreedzame demonstratie, door do niet- kiezers op te wekken tussohen de kiezers, en geheel onvereenigd ter stembus op te trekken en aan den voorziter van het stembureau te verzoeken hunne stem te mogen uitbrengen, werd met groote meer derheid verworpen. 4. Het voorstel van de afdeeling Zwolle om zoo veel mogelijk deel te nemen aan de Meibeweging word ondersteund door den Haag en bjj acclamatie aangenomen. 5. Het voorstel van dezelfde afdeeling om vanwege het hoofdbestuur bij de regeering aan te dringen op de verkrijging van onderricht in de staatsregeling in de hoogste klassen der lagere scholen werd verworpen. Bij vonnis der arrondissemcnts-rechtbank te 's-Bosob van gisteren is W. J. S., provisor in de apotheek der firma P. J. van Gils te Waalwijk, schuldig verklaard aan moord op zijn vrouw, door vergiftiging met strichnine, en veroordeeld tot 16 jaar gevangenisstraf. De rechtbank overwoog, dat de vrijwillige, vol ledige en in al hare onderdeden nauw verband houdende en logisch samenhaugende bekentenis van den beklaagde in onderscheiden opzichten wordt bevestigd door de verklaringen van de gehoorde getuigen en deskundigen en alzoo die bekentenis naar eisch van de wet als een wettig bewijsmiddel moet worden aangenomen. Derhalve achtte de rechtbank wettig en overtui gend bewezen: lo dat beklaagde zijn vrouw het vergift heeft toegediend met het oogmerk, haar van het leven te berooven 2o. dat de vrouw tengevolge van de vergiftiging is overleden en volgde op die gronden bovengenoemde veroordeeling. (P. N. C.) Omtrent de te Assen veel geruchtmakende zaak van verduisteringen ten bedrage van omstreeks 3000, ten nadeele van de Hervormde diaconie aldaar in de laatste vijf jaren gepleegd door A. P., administrateur bij den boekhouder-diaken, tevens beéedigd klerk ter griffie van de rechtbank en klerk in de gevangenis te Assen vorneemt men nog, dat de kerkeraad, nadat deze van de gepleegde ver duisteringen keunis had bekomen, besloten bad, de zaak voor de justitie geheim te houden, omdat de vader en de schoonvader van A. P. zicb bereid hadden verklaard, te zamen 1000 gulden in de kas der diaconie te storten en A. F. zelf bereid was, zich te verbinden, aan de drie boekhouders-diakenen, die elkander in de laatste vgf jaren hadden opge volgd, onder wier bestuur de verduisteringen heiden plaats gehad, en die in de kas der diaconie reeds omstreeks 2000 tot aanzuivering van het tekort hadden gestort, dat bedrag terug te geren, wanneer Uij evontueel van zijn schoonvader zou erven. Des niettegenstaande kwam de zaak ter kennis van de justitie en werd de ontrouwe administrateur 11. Dinsdag in het paleis van justitie gevangen genomen. uren blijven loopen, zonder zich op te houden, zon der rond te kijken, gelijk mechanieke poppen, die men heeft opgewonden. Goed. Maar de misdaad begint daar, waar het nadeel, aan zijn naaste ver oorzaakt, begint. En daar mevrouw Reeding een dochter heeft nagelatenonthoud ik dit kind de som, die ik aan hare erfenis heb ontroofd. Dat moest ik tegen mijzelven zeggen, indien ik nog ge loofde aan een geweten. Het geweten 1 „Hot is niet het geweten op. zichzelf, maar wel de daarmee in verband staande toestand, waarin men verkeert, die tot de daad voert." (1) Als nu niemand weet, dat de overledene deze vier banknoten bezat. Eigen lijk is het maar een gedwongen leening. Ik zal fortuin maken, en eenmaal millionnair, zal het mij gemakkelijk vallen, het aan de erfgename eenigen tijd onthouden geld terug te geven Zoo trachtte hij zich door gezochte bewijsgronden te overtuigen, dat hij geen dief, geen moordenaar was. Daar hij geen wroeging gevoelde, zeide hij bij zichzelven, dat hij ook geen wroeging hebben kon. De ongelukkige begreep niet, dat hij geraakt was tot dien toestand, die zoozeer de aandacht der geleerden tot zich trekt, en dien zij bestempelen met den naam van „geestelijke verlamming." Het is een soort van zedelijke verwarring, een der ver scheidene vormen van zenuwziekten. De verschrik kelijke strijd, door Roland gestreden, de gedwongen (1) Lel miladies de la volosté, door Th. Ribot. Hjj kwam tot zjjn misdrijf, doordat hij en zijn» vrouw veel meer verteerden dan hun inkomen toeliet. Van deskundige zjjde wordt ons omtrent de ts Haarlem gehouden proefneming met den toestel door den heer 3. L. Huizer uitgevonden, om het in beweging brengen van een tramrijtuig voor het paard te vergemakkelijken, nog het volgende mede gedeeld De toestel is geen accumulator, verkregen door de verzameling van kracht bij het remmen verbruikt; het vergemakkelijkt voor het paard alleen het aan zetten. Proeven mot de hand genomen gaven de volgends uitkomst 1. oen ledig tramrijtuig van 1700 kgr, gewicht was in beweging te brengen, door met de pinken aan het zweng te trekken 2. een rijtuig dat nagenoeg geremd uit de hand niet in beweging was te brengen, werd door gebruik making van den toestel door ééu persoon betrekke lijk mot gemak in beweging gebracht. Door de koetsiers wordt de toestel met den voet in werking gesteld. De toestel waarvan de werking geheim wordt gehouden weegt p. m. 100 kgr. en zal, in het groot aangemaakt, ongeveer 100 kosten. Gedurende 14 dagen is de toestel in gebruik bij de Haarlemsche Tramweg-maatschappij en kan bij elk tramrijtuig waarvan de remblokkon tusschen de beide wielen zijn aangebracht gemakkelijk worden toegepast. Iemand laat zich door het tolefoonbureau aanslui ten met z(jn dokter en zegt: „Mijn vronw klaagt over hevige pijn in den nek en de maag." „Dan heeft ze zeker koorts," antwoordt de dokter. Op dit oogenblik verandert de employé op het tele foonbureau de verbinding en de ongelukkige echt genoot hoort het antwoord van een reparateur van machines, wien door den eigenaar van een stoom machine inlichtingen waren gevraagd. Zij is zeker van binnen weder met een laag vuil van eonige milimeters bedekt. Laat haar een nacht afkoelen en klop er dan den volgenden morgen flink op zonder haar te teiwarmon. Wasch haar dan zorgvuldig met een straal water onder hooge drnkking na. De dokter heeft zjjn patiënt nimmer weergezien. In Erankrjjk is de vorige week een wet afgekon digd, die ten doel heeft eenige verbeteringen te bren gen in het strafrecht. In de eerste plaats voert zjj het stelsel van voorwaardoljjke veroordeeling in, in geval een beklaagde nog geen gevangenisstraf wegens misdaad of wanbedrijf heeft ondergaan. De rechter mag in dat geval, bij gemotiveerd vonnis, de opge legde gevangenisstraf of boete opschorten. Wanneer binnen vijf jaren na uitspraak van het vonnis de veroordeelde geen nieuwe veroordeelug tot gevan- geuisstraf of zwaardere straf heeft beloopen, wordt de eerste veroordeeling als niet gesohied beschouwd. In het tegenovergesteld geval moeten beide straffen worden geboot De proceskosten en schadevergoeding moeten echter betaald worden en de bijkomend» straffen verlies van rechten enz. bljjven gelden, totdat het vonnis zelf na vijf jaren is vervallen. Op kamp, die hjj sedert verscheidene maanden tegen bet noodlot voerde, baddon dezen uitslag gehad, dat zij ziju wilskracht verlamden. En zonder den wil, die oorzaak is, geen geweten, dat er hot gevolg van is. Den negenden dag na het vertrek van New-York kwam de stoomboot op de reede. Montfranc hield zich enkele uren in de stad op. Dien zelfden avond kwam hij te Londen aan, en den volgenden dag bood hij aan de Bank een van de vier meergemelds banknoten aan. Hij nam zich voor, de tweede ts Parjjs te wisselen, de derde te Rome en de vierde te Berljjn, telkens na een tijdsverloop van drie maanden. Meer dan ooit wilde hij de voorzichtig heid in acht nemen en niets aan het toeval overlaps- XVII. Ja, je bent ongerust, arme AliceRoland had ons zoo vast beloofd iets van zich te laten hooren, en sedert zijn vertrek hebben wjj nog geen telegram, nog geen brief van hem outangen. Mevrouw Dutac (zoo heette juffrouw Montfranc tegenwoordig) schudde droevig het hoofd. Ik beschuldig mijn broeder niet, hernam zij; van hem ben ik even zeker als van mjj zelve. Maar ik vind dat zwjjgen onverklaarbaar. Als hij ziek ligt, daarginds, in die wildernis van Amerika.... [Wordt ve.oolgi •deze gevolgen moet den roohter den voorwaardelijk veroordeelde uitdrukkelijk opmerkzaam maken. De veroordeeling wordt, met bijvoeging dat zij voor waardelijk is, aangeteekend in het easier judieciaire, maar als zij is vervallen, mag er in de uitstroksels geen melding meer van worden gemaakt. Van togenovergestelden aard is het tweede gedeelte der wet, dat ton doel heeft herhaling van misdrijf (recidive) tegen te gaan. Daartoe worden de artike len 57 en 68 van den Gade Pènal vorscherpt. Wanneer na een veroordeeling wegens misdaad tot gevange nisstraf voor meer dan één jaar, binnen 5 jaren we der een misdaad of wanbedrijf wordt gopleegd, waar voor gevangenisstraf wordt opgelegd, dan moet die straf worden uitgesproken voor den langsten tijd tegen het misdrijf bedreigd en mag zelfs tot den. dubbelen tijd worden opgevoerd, met verbod zich van 5LO jaren te vertoonen op plaatsen door de re geering voor de invrijheidstelling aangewezen. Het zelfde geldt na veroordeeling wegens wanbe drijf tot gevangennisstraf van meer dan een jaar, in geval do veroordeelde binnen vijf jaren aan hetzelfde wanbedrijf of aan een misdaad wordt schuldig be vonden. Bij herhaling van hetzelfde wanbedrijf, waarvoor kortere vrijheidstraf is opgelegd, moet het tweede vonnis een gevangenisstraf van ten minste den dubbelen duur opleggen, mits die niet het dubbel der bedreigde straf overschrijdt. Voor de toepassing van doze bepalingen gelden diefstal, oplichting en misbruik van vertrouwen voor dezelfde waubedrjjveu evenzoo bedelarij en landlooperij. In het verslag in de Stand, omtrent de jaarver gadering van de Unie „een sohooï met don bijbel" outleenen wij dat het aantal scholen met den bijbel geklommen ie tot 50915 zijn er in aanbouw. Van de 509 scholen zjjn er slechts 4 zonder hoofdonder wijzer. Het volgende telegram werd aan den minister van binnenlandsche zaken, do 8avornin Lobman, gezonden. „De Unie, „Een school met den Bijbel» voor de dertiende maal te Utrecht vergaderd, haren voor- maligen voorzitter in liefde gedenkende, brengt Uwer Excellentie hierbij haren eerbiedigen groet. „In en met u dankt zjj de rogeoring voor hetgeen deze reeds deed ten nutte van het Vrije Christelijk onderwijs in Nederland, -met de bede, dat het Uwer Excellentie en het tegenwoordig ministerie gegeven zjj nog lang en telkens krachtiger, onder des Heeren zegen, bevorderlijk te zjjn aan de voor 's lands heil noodzakelijke verbreiding der kennis vau Gods Woord en de zegepraal, ook in het staatsbestuur van de leusTegen de revolutie, het Evangelie 1" Een dankbetuiging van don minister kwam nog tjjdens de vergadering in. Een voorstel van het locaal-comilé te Maassluis „De Unie richte een adres aan de hooge regeering, om ook voor do „Christelijke scholen een toelage voor schoolbouw te verkrijgen", zou veel discussie uitge lokt hebben, ware de tjjd niet te beperkt geweest. De heer Pierson betoogde, dat dit punt in den schoolraad thuis hoort en niet in de Unie, en tracht te dit uit de statuten te bewjjzen. De heer De Geus van Wolvega had er niet op tegen dat dit voorstel in den schoolraad wordt behandeld, doch wensohte waarborg dat het in de vergadering, die den schoolraad denzelfden dag zou houden, in overweging zou genomen worden. De heer Pierson verklaarde aly voorzitter van den sohoolraad daarvoor te zullen zorgen. Sommige afgevaardigden wilden het voorstel niet naar den schoolraad zenden, maar op deze vergadering behandeld zien. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen De Unie acht het In de gegeven omstandigheden gewenscht punt 5 van het locaal-oomité van Maassluis aan do aan dacht van deff sohoolraad aan te bevelen. In het korte bericht, dat de Stand, bevat over de vergadering van den schoolraad, komt niets voor omtrent dit punt. Naar aanleiding van hot rapport der commissie voor de schoolstichting ontstond een breedvoerige disoussie over het kapitaal voor school bouw noodig. Aan het bestuur werd opgedragen, daarop de aandacht te vestigen. De secretaris deelde mede, dat 229 soholen wareu aangesloten. Prins Bismarcks 7 6ste verjaardag is in verschillende Duitsche steden gevierd. Evenwel valt het zeer in het oog, dat de feestelijke herdenking van dezen dag nu veel minder was da 1 in vorige jaar, toen Bismarck zijn eersten veijaardag na zijn aftreden vierde. Van de groote Berlijnsche bladen wijdt alleen de Börten Zeitung een uitvoerig artikel aan den gewezen kan selier. De National Zeitung en do Nordd. Allgemeine Zeitung spreken met een enkel woord over Bismarck's verdiensten, maar de overige bladen bowaron nu het stilzwijgen over den lsten April. Blijkens uit Home ontvangen berichten, heeft de Italiaan8che gezant bij de Vereenigde Staten niet zijn paspoort aangevraagd, maar zijn vertrek alleen aan gekondigd, voor het geval dat de Amerikaansche Be geering de eischen van Italië niet inwilligt. Deze eischen zijn lo. nauwkeurig onderzoek naar de schul digen aan den moord te New-Orleans en *2o. erken ning in beginsel van de verplichting tot het verleenen van een schadeloosstelling aan de nagelaten betrek kingen der gehangenen. In de lta'liaanscbe nota wor den deze eischen gegrond op het volkenrecht. Wordt binnen acht dagen geen voldoend antwoord ge- goven op deze eischen, dan zal de Italiaansche ge zant Washington verlaten en de loopende zaken over laten aan den eersten secretaris van hot gezantschap. Zoowel do Engelsche als do Fransche bladen keu ren meerendeels de houding van Italë goed. Niemand denkt echter, dat uit deze zaak een oorlog zal voort vloeien. De heer Blaine heeft den Itaiiaanschen gezant een brief doen toekomen, waarin hg zga leedwezen be tuigt over het vertrek van den gezant, dat veroor zaakt is door een misverstand. De bondsregeering heeft niet het recht de verzekering te geven dat de schuldigen te New-Orleans gestraft zullen worden, want elke beschuldigde heeft recht op eene onpar tijdige rechtspraak. De Amerikaansche regeericg neemt het begiusel van het verleeuen eener vergoe ding aan. Dat de betrekkingen der slachtoffers on geduldig zijn, is natuurlijk, maar de justitie mag niet met overhaasting te werk gaan. Italie's zaakgelastigde te Washington stolde Blaine het antwoord van zijne rogee|iiig ter hand. Hierin wordt gezegd, dat Italië nimmer iets anders gevraagd heeft dan een vonnis lang9 regel matigen weg, en dat het die vraag nogmaals doet. Het diplomatiek in cident zal slechts als geëindigd boschouwd kunnen worden, wanneer de Vereenigde Staten in duidelgken vorm zullen hebben verklaard, dat het gerechtelijk onderzoek weldra zal geopend worden. Italië neemt a!cto van de belofte van schadeloosstelling. Het bekende voorval betreffende den Pruisischen minister Von Bötticher en hot Welfenfonds heeft ten minste dit goede gevolg gehad dat de regeering be sloten heeft eerlang bij den Landdag een ontwerp in te dienen, waarbij het beheer van dit fonds van 49,000,000 Mark wettelijk wordt geregeld. Deze mededeeling van den Dnitschen Reichsanzei- gtr strekt tevens tot tegenspraak van de geruchten, welke weer in omloop zijn, dat een verzoening tusschen keizer Wilhelm en den hertog van Cum berland op banden zou wezen. Het is bekend, dat koningin Victoria tijdens het bezoek des keizers in Engeland deze aangelegenheid Ier sprake heeft ge bracht, maar keizer Wilhelm stelde als eerste voor waarde, dat de zoon van kouing George den tegen- woordigen toestand in Duitschland als wettig zou erkennen. Indien de hertog van Cumberland zijn aanspraken op Hanover opgeeft, zou hem hot Welfen fonds, en misschien ook nog het hertogdom Bruns- wijk, teruggegeven kunnen worden. Het voornemen der regeering om een wettelgke regeling betreffende het beheer van het vermogen van koning George vast te stellen, is dus wel het bewijs, dat van een dergelijke schikking vooreerst nog geen sprake kan wezen. Volgens de „KÖlnische Zeitung" is do regeering bereid met den Landdag in overleg te treden over het doel, waartoe de rente van het kapitaal bestemd moeten worden, met uit zondering van een jaarlgksche som van 350,000 Mark, welke nog noodig is tot bestrijding van de Welfen en waarvan de regeering alleen geen verant woording wil afleggen. Omtrent den moordaanslag te Sofia, waarvan de minister van fiuanciën Beltscheff als slachtoffer geval len is, blijft, zoowel wat de daders als wat de motie ven betreft, alles nog in duister gehuld. Het was Vrijdagavond omstreeks 8 uur, toen de ministers Stambuloff en Beltscheff, in druk gesprek en lang zaam, wandelden langs bet tegenover het paleis van den vorst gelegen park, terwgl eenige passen achter ben de gendarme gi»ff> die steeds den minister president op eenigen afstand volgt, daar herhaaldelijk van plannen of komplotton gebleken is om den mi nister van het leven te berooven. Toegang tot het park goveu vier, onderling ongeveer op gelijken afstand van elkaar gelogen hekken, waarvan het vierde grenst aan een woonhuis, hetwelk de eigenaar tot dusver weigerde aan de stad af te staan. Dit hek ligt dientengevolge des avonds in de schaduw, en daarvan hebben de moordenaars gebruik gemaakt; zg werden dientengevolge door de naderende mi nisters vóór den aanslag niet opgemerkt ea konden na den aanslag, door de duisternis geholpen, spoe- dih spoorloos in het park verdwijnen. Over het aantal schoten, welke er iu één ommezien gelost werden, loopen de rapporten uiteen, maar er blgkt uit, dat ten minste twee personen gesohoton heb ben en vier schoten gevallen zijn. Het met een pijn lijken uitroep neerstorten van den heer Beltscheff, die enkele oogenblikken na den aanslag den laatsten adem uitblies, is ooreaak geweest dat de moordenaars niet aanstonds achtervolgd zgn. Aan de Nette freie Freue wordt uit Sofia gemeld, dat er aeer ernstige vermoedens bestaan omtrent da medeplichtigheid van Kara?eloff, den vroegen» min ia- ter van binnenlandsche zaken van prins AUxandar van Battenberg, van wien later gebleken is dat hij met Russische intriganten heulde en dat er iw*rw verdenking rust op personon, die gerekend worden tot de Russischgezinde kringen te Sofia te behooren. Intusscben er wordt niet bg gemeld wat er grond tot deze vermoedens geeft, dan alleen het bekende feit, dat Stambuloffs politiek gekeerd is tegen elke onmiddellijke inmenging van Rusland in de binnen, landsche aangelegenheden van Bulgarije. Zoolang er eigenlijk nog niets met zekerheid bekend is van de moordenaars nooh van hunne drijfveeren, is dan ook de waarschuwing der „Nordd. AUg. Zeit.» tegen overijlde gevolgtrekkingen en beschuldigingen alles zins gerechtvaardigd. Dat trouwens, zelfs de Bul- gaarsche politie nog geheel in het duister tast, althans den Slen Maart nog tastte, blgkt uit het bericht, dat zij eene belooning van 20,000 frs. hoeft uitgeloofd voor hem, die haar mededeelingen ver schaft, waardoor de opsporing en aanhouding der moordenaars mogelijk wordt. Aan de weduwe van Beltscheff is door de regee ring oen jaarljjksch pensioen van 9000 frs. toege staan De Deensche Rijksdag is weer onverrichter zake uiteengegaan. De zitting ia gesloten, zonder dat de regeering en de oppositie, welko de meerderheid in de Tweede Kamer bezit, het eens konden worden over de begrooting, die dus weer niet behandeld is. Koning Christiaan zal dus ook na weer bij een bui tengewone financieele wet het ministerie Estrup mos ten machtigen voort te gaan met het innen van de belastingen en het doeu der gewone uitgaven. 2e Klasse. Trekking vsn Donderdag 2 April. No. 633, 10777 en 11586 100. Prgzeu van 80. 73 2592 4133 7797 9848 13454 15781 19312 211 2796 4243 7809 10466 13680 15812 19524 475 2817 4331 8012 10847 13828 16016 19586 506 2821 4726 8065 11323 14059 16165 19623 659 2860 5042 8084 11524 14375 16321 19672 984 3020 5538 8149 11953 14512 16415 19932 1034 3106 6186 8754 11971 14998 16441 20057 1629 3299 6344 8838 12230 15215 16622 20183 1632 3499 6349 9254 12806 15220 16874 20433 1791 3538 6895 9575 12971 15456 17102 20638 1936 3669 7045 9810 13165 15591 17373 20690 2436 3869 7741 9813 13318 16608 17473 20984 2490 Heden overleed rajjn geliefde Echtge noot en onze zorgzame Vader, de Heer FRE- DERIK HERMAN dr GROOT, in den onder- dom van 54 jaren. Wed. HERMAN db GROOT- van Eïuwen en Kinderen. Gouda, 3 April 1891. De Familie verzoekt van rouwbeklag verschoond te blijven. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een langdurig en smartelijk ljjden onze ge achte broeder en zwager de Heer FREDERIK HERMAN db GROOT. Wed. P. db GIDTS— Herman db Groot. J. van ZUTPHEN- Berman db Groot. W. K. van ZUTPHEN. Wed. M. van SCHIJNDEL- VAN EeVWRN. M. A. JONKER- van Eeuwen. C. JONKER. P. C. IJSSELSTIJN tan Eeuwen. G. IJSSELSTIJN. Gouda, 3 April 1891.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2