'IS drukte i BINNENLAND. EEN ONGELUKKIGE. FEUILLETON. i en Zn. HARK. 1891. Advertentieblad, voor Gouda en Omstreken, [MON, «laars IAMBLRC. or het ver- :en, en dasr ing ter deel- oor het ver in reëels be- geëerde Be Nieuws- en Maandag 13 April. N? 4500. door e hand. De InzoncUog van advertentlön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. T ■ij in een hoekje in Zn. Gouda. (Naar let Frarucl.) III. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70, Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ’al biedt de die door de [oedgekeurd het nieuwe van slechte an 100,000 1600 1000 500 148 Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschjjnt. lijk met de en ieder wapen van ten zelf in daaronder el 500,000 I of/8.60 I - 1.80 ',,-0.90 bankpapier GOUDSCHE COURANT. lle tamboer T., van het 5e bataljon 4e regiment infanterie, te Gouda in Garnizoen, die in de vorige maand tot de bezetting behoorde van de Wiericker- echans, wordt verdacht zich schuldig gemaakt te hebben aan diefstal van eieren bij de bewoners van en oin die schans, waarvoor hij zich voor den krijgs raad in hot 1. militaire arrondissement te ’s-llage zal te verantwoorden hebben. aM.15000 AM. 10000 5000 3000 I 2000 AM. AM. AM. AM. AM. <M. AM. 800, 200, 94 67 4020 i van ambts- ikkingdezer jde Gaver- BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. GOUDA, 11 April 1891. Woensdag 15 April e. k. heeft de opening plaats der Vrije tclool op gereformeerde grondelag in de Keizerstraat alhier, des morgens ten 10 ure. reischte of- der prijzen r de betref- jratis Irijge- nstigers on- ioole lijsion. biedt steeds taat ou kan verkiezing sspondonten nd bewerk- ADVERTENT1EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Cententedere regel meer 10 Centen. GROOTS LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Do spoorrijtuigon van de voormalige Bynspoorweg- Maatschappij worden langzamerhand overgeschilderd als wagens van de Staatspoorweg-Maatsohappq. Ver schillende zijn reeds op de lijn ’s-Hage-Gouda in gebruik, zoomede tweede klasse-rytuigen, ingerioht op Amerikaansche wijze, nl. met ingang van voren en van achteren en een looppad tusschen de banken en derde klasse-wagens met een doorloopende bank. De Christelijke Jongelings Vereeniging «Exelsior* te Oudewater vierde 11.Donderdag haar vierde jaarfeest. Nadat de heer L. ten Bosch, predikant te Gouda, in de Hervormde Kerk als feestredenaar was opgetreden, werd de samenkomst van de leden der Vereeniging met hunne gasten on verdere genoodigden in het lokaal voor Christelijke belangen „Rehoboth" voort gezet. In deze samenkomst werd het verslag van den secretaris en dat van den penningmeester gelezen. Ook werden verschillende voordrachten in poëzie en proza gehouden on, onder de leiding van den heer sluk begun- lyke pryzen ieele bewij zen en onze rk 850,00», enz. p den hecht ing van alle (neming be zoeken der- i uitroeren- r, in eik ge, Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting van Vrydag 10 April. Het is den minister Lohman niet gelukt de kamer te overtuigen van de wenschelijkheid om de beruchte Steden wet aan te nemen; medogenloos heeft zij den toegang tot het Staatsblad gesloten gehouden. De overtuiging, dat hij eene verloren zaak bepleitte schijnt den heer Lohman te hebben geprikkeld: althans hij wil thans uit den gewonen gematigden toon, die zich als minister heeft aangewend en ver toonde zich weder voor een oogenblik in zijne ware gedaante. De bekende sarcastische, scherpe partij man kwam boven. De inderdaad ernstige bezwaren der Kamer waren in zyn oog „nestoryen,* terwyl hij de Kamer bang wilde maken met den toorn des volks, indien zy niet evenals hy overtuigd was van de rechtvaardigheid dor nieuwe regeling. De heer Pijnappel verklaarde, dat hy, schoon voorstander van splitsing der groote steden en overtuigd van de grondwettigheid daarvan, juist om die «nesterijen» tegen zou stommende voorgedragen wet was zoo gebrekkig, dat ze onuitvoerbaar was. De heer Van de Putte stelde in het licht, dat er alleen van oen partij wet in den slechten zin sprake was en ver klaarde terecht, dat de Eerste Kamer niet gewoon is zioh door het oordeel des volks of van uren ook af te laten brengen van hetgeen zij acht te zijn in ’s lands belang. Ook de heeren Kappeyne en Vening Meinesz toonden nog ten overvloede aan, dat hun bezwaren niet waren wederlegd, Daarua viel de be. nam, en daar hij niet wist, dat miss Sidney zich veroordeeld waande, ongetrouwd te blijven, zag hy tegen deze verbintenis niet het minste bezwaar. Bracht niet een werktuigelijke genegenheid deze beide zoo goed bij elkaar passende jongelieden tot elkander? De meer menschkundige Alice redeneerde scherpzinniger. Een vrouw vergist zich nooit, als zij het hart eener andere vrouw beoordeelt naar het hare. Hare vriendin had Roland lief; dat was on twijfelbaar. Toen-hij Florence’s hand kuste, bedekte een donkere blos haar gelaat. Nu zat hij naast haar; hij sprak bijna fluisterend, en zij glimlachte verrukt, wat aan haar lief gelaat een engelachtige uitdrukking verleendo. Een edel vuur schitterde in de oogen van het aanvallige meisje, dat zich in kinderlyke onschuld overgaf aan de bekoring, die haar had bevangen. Zij beminde; Alice twijfelde daar niet meer aan. De eenvoudige blijdschap, die de weeze nu niet trachtte te verhelen, de openhar tige, jeugdige vroolijkheid die bij haar de droefheid on tranen zoo snel opvolgde, dat waren alle zooveel niet te miskennen teekenen. Dien geheelen avond bleef Florence vroolijk on opgewekt. Alleen betrok haar gelaat een weinig, toen het oogenblik kwam, waarop zij dit ffhome” zou moeten verlaten, waar zij zich zoo omringd voelde door teedere genegenheid. Roland zou baar naar Passy vergezellen. Gedu rende den geheelen tocht bleef zij, zonder te spreken, in een hoekje van het rijtuig zitten. Hij eerbiedigde J. Posthumus, tot afwisseling enkele liederen gëzongen. Vanwege de hof-commissie ia namens H. M. de Koningin-Regentes aan hen, die vóór het overlijden van Z. M. den Koning benoemd waren tot Hoogst- derzelver leveranciers, te kennen gegeven dat zij voortaan zich zullen noemen «Hofleverancier van Hare Majesteit de Koningin-Wednwe”. In verband hiermede, is het wapen gewijzigd, waarvan een af druk op do desbetreffende circulaire is geplaatst. Scliauburg en A. A. Vorsterman van Gyen uit het provinciaal comité van Zuid-Holland, H. M. Werner Phaff en mr. N. van Hasselt voor het provinciaal comité van Gelderland, en M. A. D. Jolles en jhr. mr. I>. A. S. de Milly van Heiden Reinstijn, uit het provinciaal comité voor Drente. Het hoofdbestuur zal later aangevuld worden met ledenuit de nu nog niet gevormde provinciale comités. Te Utrecht had dezer dagen de algemeene ver gadering plaats van de vereeniging onder de zinspreuk: «Trouw aan koning en vaderland, wier doel is het ondersteunen van behoeftigen, gerechtigd tot het dra gen van het Metalen Kruis of van de Citadalmedaille.” De voorzitter, de heer Sohubart, opende de ver gadering met een warm woord ran opwekking tot behartiging der belangen van de braven, die in 1830 en 1881 hun leven voor vorst en vaderland hebben gewaagd, en die nu, allon boven den leeftijd van 80 jaren, van deze vereeniging verwachten, dat zij hun levenslot in hun laatste levensdagen verzachten moge. Er werd een reglement aangenomen en besloten daarop de koninklijke goedkeuring te vragen. Nadat bij de bespreking der middelen om de noodige fondsen te bekomen, bepaald was dat eene bijdrage uit de Staatskas gevraagd zou worden en dat mon zou verzoeken een algemeene collecte te mogen houden, werd onder algemeene toejuiching, op voorstel van den voorzitter besloten H. M. der Ko ningin Regentes te verzoeken als beschermvrouwe der vereeniging op te treden. Het hoofdbestuur werd vervolgens samengesteld uit het Utrechtsohe centraal comité en verder uit de bh. jbr. H. J, J. S. M. van der Does do Willebois, J. N. Winter en L. Max, uit het provinciaal comité in Noord-Brabantmr. J. D. C. C. W. baron do Constant Rebecque, A. C. baron Snouckaert van begreep dadelijk de bedoelingen zijner Hij ook zou het zeer gaarne zien, dat zijn zwager de bekoorlijke Amerikaansche tot vrouw Ge hebt vertrouwen in mij gehad, lieve, her nam Alice, en dat doet mij goedvertrouw mij nu ook volkomen. Ik wil niets weten van hetgeen ge noemtuw geheim. Ik wil zelfs niet weten van welken aard de plicht is, waarvoor ge u opoffert maar kan ik niets voor u doen? Niets, helaas I Toch.... had ik gaarne.... dat ge mij iets wildet beloven. Wat danP Dat niemand iets verneemt van de halve be kentenis, die ik n deed. Dat zweer ik. Niemand, nietwaar? Noch uw man, noch.... Florence bloosde en zweeg. Noch mijn man, noch mijn broeder, voltooide mevrouw Dutao. Het jonge meisje wendde het gelaat af, om hare verwarring te verbergen. Hare vriendin had haar begrepen. Het gesprek kreeg een andere wending, en lang zamerhand verdween de treurigheid van Florence, gelijk de Aprilsneeuw wegsmelt voor de stralen der middagzon. Alice sloeg haar aandachtig gade, en toen ook Roland was gekomen, bespiedde zij, gedurende den maaltijd en den verderen avond, hun beider hande lingen. Arthur I echtgenoote. 82) Maar zij leed onder die vrijwillige slarernjj, want zij betreurde het bitter, geen meester over haar eigen persoon te zijn. En waarom anders leed zij, dan omdat zij reeds iemand liefhad? En die iemand was Roland. Geen enkel woord, geen toespeling verried de goheinie genegenheid van Florence; toch twijfelde Alice niet. Zij kende het leven harer rriendinv die weinig menschen kende en geen jongelieden bij zich ontving. Eindelijk hare ontroering weder geheel meester, stond bet meisje op en sloeg haar armen om Alice’s hals. Wat ben ik toch dwaas 1 sprak zij zacht. Ge behandelt mij als een jongere zuster, ge liefkoost on bederft mij.... En nu, kijk, inplaats blijde te zijn met deze onverwachte genegenheid, huil ik als een kind.... Zij deed nu haar best om te glimlachen, streelde de groote artiste over de wangen en omhelsde haar met liefkozende teederlieid.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1