OEST BINNENLAND. EEN ONGELUKKIGE. FEUILLETON. I UK. rlc ON, ira BLRG iet ver en daar Ier deel- het vor- rèele be- rde Be- IS91. Dinsdag 14 April. ft? 4501. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I 1 p and. ii Co., N. ERK, De inzending van advertentiön kan geschieden tot eön uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommeri VIJF CENTEN. (tiaar het Franedi.) IV. Gouda. i. Gouda. De prjjs per drie maanden ie 1.25, franco per poet 1.70. met de i ieder pen ren zelf in dedt de loor de gekeurd ig dezer üelrer- Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIERT, A D *t welk de» Maandags verschgnt. n hccht- van alle ling be- :en der- tvooren- •.elk ge, f 8.60 - 1.80 - 0.90 kpapier begun- prijzen e bewy- en onze 30,000, eronder >00,000 nieuwe slechts 00,000 15000 I 10000 I 5000 I 30008 2000i 1500 1 1000 5 500 S 148 '0, 200, 17 4020 i ambls- van een uit de R O in week dis- :vnld met goudsche courant. ebte of- prjjzen i botref- bygo- jer» on- lyalon. t steeds en kan rkiezing nd en ten bewerk en moesten de, reizigers zich te voet naar hunne plaats van bestemming begeven. GOUDA, 13 April 1891. Bij beschikking van den minister van binnenland- sche zaken is aan dr. D. Terpstra, roet ingang van I November 1886 benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Gouda, tot wederopzegging vergund te ’s Gravenhage te wonen. In eene vergadering van hot Mannenkoor te Woerden ie benoemd tot directeur van die vereeni- ging, de beer J. H. B. Spaanderman, te Gouda. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Dr. J. H. Gunning J.Hzn., predikant bij da Ned. Horv. Gemeente alhier, zal Zondag 26 April e. k. in do avond-godsdienstoefening, die ten 61/, ure aanvangt, van de gemeente afscheid nemen. De heer A. Wartena, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier herdacht gisteren in de voormiddag- godsdienstoefening zijn 26-jarige Evangelio-bediening. Zijno gedachtenis-rede sprak hy uit naar aanleiding van I Sam. 12 vers 7. Na afloop zong de gemeente don geliefden leeraar toe Gez. 91 vers 3 Och I dat U w Geest den Leeraar sterk’, Het zogel zett’ op al zyn werk Dan zal Uw woord ons hart doordringen, Dan brengt het scjioone vruchten voort: Door dankb'ren ijver aangespoord Zal onze mond dan vroolijk zingen Dan is ons leven, voor altyd, Geheel aan Uwen dienst gewyd. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. In het laatst der vorige week heeft men, toen het werkvolk was gaan eten, van een werk in de Peperstraat lood gestolen. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting van Zaterdag 11 April. De Kamer is op reces gescheiden, nadat de Suiker- wet en de Postwet waren afgedaan. Tegen de suikerwet kwam verzet uit naam van de landbouwers, die zich verongelijkt achten. Do fabri kanten schynen tevreden gesteld door de in de andere kamer aangebrachte wijzigingen, schoon alle sprekers en ook de Minister erkenden, dat het alleen een tijde lijke noodmaatregel was, waarop spoedig een defini tieve wettelijke regeling moet volgen. De Minister is blijkbaar nog niet vast besloten of hij een exercicestelsel zal voordragen dan wel een voudig een verhooging van het wettelijk suikerge halte, maar hy gaf de stellige verzekering, dat de zaak reeds in voorbereiding was en dat een defini tieve regeling zou volgen. Ook zou hij daarbij ern stig overwegen of het mogelijk was daarbij tot ver laging van den accijns over te gaan. Maar de Eerste Kamer kon moeilijk ter wille van den landbouw thans doze wet verwerpen, al hadden de voorstanders van de landbouwbelangen gelijk, want de contracten zijn toch voor een groot deel reeds gesloten, de vermeende schade zoo goed als onherstelbaar, tenzij men mocht aan nemen dat de fabrikanten gracieuselyk onverplicht den boeren eene verhooging zouden hebben aangeboden, en by ver werping zou do schatkist onmiddellijk gedurende ge- 33) Op soirées liet Alice zich nooit bidden; maar zij gaf dadelijk met dezelfde glimlachende vriendelijk heid haar zang ten beste. Op zekeren dag organi seerde een rijk heer uit Weenen een concert voor de oprichting van een militair hospitaal bij Parijs. Hij wendde zich daartoe natuurlijk tot de artisten van naam, die allen een hoog honorarium vroegen. Mevrouw Salbert alleen wilde niets aannemen. Ik oefen mijn beroep alleen op het tooneel uit, sprifk zij, In de salons ben ik de vrouw van de wereld. Daar de rykste menschen zeer dikwijls ook de gierigsten zijn, was men haar dankbaar voor deze ongewone edelmoedigheid. Roland werd bemind en geacht bijna om dezelfde redenen. Hij had zich er toe kunnen bepalen een gelukkig bankier te zijn, zooals zoovelen; maar hij toonde de kunst te willen helpen bevorderen en be lang te stellen in de letterkundige beweging van zijn lijd. Zijne grondige kennis op verschillend gebied zijn bekendheid met vreemd© talen onderscheidde hem van alle anderen. Men vergaf hem zijn groot fortuin, om de moeiten, waarmede hij te kampen had gehad, alvorens het zoover te brengen; men vond, dat het geld vrij goed was geplaatst, wanneer men zag hoe hy leefde. Bovendien was dit fortuin opeens bijeengebracht geworden, ten aanschouwe van iedereen, door een van die groote waagstukken die de beursmannen verbazen. Op zekeren dag hadden eenige vermetele speculanten de beroemde //Sociéte des Metaux doen springen. Het scheen dat deze, beschermd en ge steund door de mannen van het geld, dapper weer stand zou bieden. Roland voorzag, dat de ondergang onvermijdelijk zou zijn, en maakte stoutmoedig van de daling der papieren gebruik. De beursbeweging liep, zooals hij had voorzienin twee maanden tijds verdubbelde hij zijn kapitaal. Sommigen zeiden: ,.Hij heeft geluk!” Anderen: ,,’tls een behendige kerel!” De eersten zoowel als de laatsten hadden gelijk. Geluk of behendigheid, Roland boezemde volmaakt vertrouwen in, on het vertrouwen is de helft van het succès. Het deerde den bankier weinig, of zijn equipages genoemd werden sportzaken waren hem totaal on verschillig. Er waren er velen, wier ijdelheid hij Alleen bij de verknopingen Montfranc altijd een van de ken, en haar naam was in het vergeetboek geraakt, ook bij de ouderen, die haar eenmaal toejuichten.' Dezer dagen is zij op 80 jarigen leeftijd overleden, hier waar zij in de dagen van Bingley en Hoedt de meeste lauweren oogstte. r Haar zoon is de welbekende tooneelspeler Moor, do leerling van Peters, thans aan den Kleinen Schouw burg alhier verbonden. waren daarmede niet kwetste. van schilderijen was Deze eigenaardige toestand, dien de broeder en de Bij de heden in de Ned. Herv. Kerk gehouden stemming werden 317 uitgebracht. Het paard van don omnibusdienst Moordrecht Gouda, hetwelk gisteren te 31/, uren alhier passeerde, viel op het Veorstal plotseling voor den wagen dood Men schrijft uit Rotterdam Oude tooneelliefhebbers zullen zich mevr. Vink- Mooi herinneren, die in lang vervlogen tyden eene zeer gevierde tooneelspeelster was. Dat was nog in dagen, toon het publiek zeer faiyiljaar met de tooneel- spelers omging, en gewoon was hen bij voor- of fa milienaam te noemen. Zoo was de genoemde kunste nares algemeen bekend als //Bet Vink", en onder dien naam genoot zij eene even groote populariteit als bijvoorbeeld haar tijdgefto&t de oude Rosevelt. Bet Vink was de vrouwelyke komiek, en hare hoogste kunst was eene vischvrouw zóó natuurgetrouw voor te stellen, als ware zy werkelijk rechtstreeks van de vischmarkt op het tooneel gebracht. Ook in andere rollen gemoedelyke bijv. muntte zy uit maar toch voldeed zij het publiek het meest, als zij vrouwen uit de lagere volksklasse moest voorstellen, met een komiek tintje, en hare kracht kon zoeken in platte taal. Hare kunst was bij uitnemendheid realistisch. Mevrouw Vink-Moor heeft van verschillende toneel- gezelschappen’deel uitgemaakt; het laatste was zij nu ongeveer een 30 jaar geleden verbonden aan het gezelschap van Duport te Amsterdam. Maar toen was hare kunst reeds in do nadagen. Sedert t o - vc- eene kwarteeuw verscheen zij niet meer op de plan- ruimen tijd zoodanig nadeel hebben geleden door zuster zich hadden gevormd, verschafte hun oen goeden naam en hechte vriendschap. In het twist gesprek, op de sociëteit gehouden, lag meer nieuws gierigheid dan bitterheid. Allen wachtten met ongeduld op het antwoord van Salverte. Ik geloof, dat Quinsac zich vergist, zeide hij. Een oude vriend van de Montfrancs, zooals ik, kent hen wel zoowat. Wat do broeder heeft, is ook voor do zuster; daar nu Roland millionair is, is de zuster dus ook millionair. Zij behoeft niet, evenals Patti, de wereld rond te reizen. Nu zou ik hiet durven verzekeren, dat zij de haar gedane aanbie dingen zal afslaan. Als men het hart op do rechte plaats draagt, bevalt het ons niet, zijn weelde aan een onder te danken te hebben, al is het ook aan den besten van alle broeders. Mevrouw Salbert zal misschien zelf een groot fortuin willen verdienen. Had Roland haar niet tegengehouden, dan zou zij het contract reeds lang hebben aangegaan. Hot antwoord van Jacques gaf niemand ongelijk en bevredigde allen. Hij zeide er niet bij, dat Alice op dit oogenblik niet op reis zou willen gaan en haar broeder alleen achterlaten. Evenals alle vertrouwde vrienden van den huize, merkte ook Salverte wel, welke liefde in Roland’s hart ontkiemde. Maar, daar hij het fijne van do zaak niet kende, begreep hij niet, waarom het huwelijk van zijn vriend met miss Florence nog niet doorging. Dit was een raadsel dat de goede jongen tevergeefs trachtte op

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1