Bnltenlandsch Overzicht. Mindere opbrengst ran den aocjjns, dat er ran rer- mindering ran muta'ierechten of andero tegemoet komingen voor den landbouw in het algemeen in langen tijd in het geheel geen sprake meer zou heb ben kunnen wezen. Met 30 tegen 9 stemmen nam de Kamer deze wet aan. Sleohts de heeren Moolenburgh, Smits, Welt, Tan der Breggen, F. ran Nispen, Bultman, Magnee, Six en Smits ran Oyen achtten hunne bezwaren te overwegend, terwijl de heer Verheden toevallig bij de stemming afwezig was. Orer de poatwet werd zelfs geen hoofdelijke stem ming gevraagd. Wel had de heer Viruly bezwaar tegen het stadsport omdat bij daarin een bedenke lijke inbreuk zag op het uniform-port, maar terecht werd door den Minister opgemerkt, dat eigenlijk het uniform-port geheel gehandhaafd bleef, want dat al leen een lager port wordt toegepast op brieren, die niet vervoerd maar alleen besteld behoeven te worden, Ben groot verlies voor de schatkist verwaoht de Min. van het stadsport ook niet. Voor het lok&alverkeer zal nu veel meer van brieven dan van briefkaarten worden gebruik gemaakt, maar dat zal voor den fiscus geen verlies zijn, en na moge het waar zijn dat dsn toch vau eiken brief, die besteld moet wor den binnen de grenzen van het postkantoor, voortaan enkele centen minder wordt betaald, daar staat tegen over dat men mag verwaohten, dat er tengevolge van het lagere port veel meer brieven zullen worden ver senden. Er is echter een ander niet te miskennen bezwaar en wel dat men in locaal verkeer voor ge drukte stokken van 151 tot 300 gram nog iets meer zal moeten betalen dan voor brieven van hetzelfde gewicht, maar dat bezwaar ia toch te minder over wegend, omdat het ieder volkomen vrijstaat gedrukte stukken ook als brief te verzenden. Ook de heer Vau Gennep mengde zich nog in het debat, maar alleen om er opnieuw by den Mi nister op aan te dringen om toch meer faciliteiten toe te staan voor het brieven verkeer met Indië een wensch, die zeker alleszins overweging verdient, al maakte ook de Min. bezwaar op dit oogenblik een bepaalde toezegging te doen. Uit Harlingen meldt men aan de N. R. Ct. Omtrent den valschen munter, dezer dagen hier gegrepen, verneemt men nog het volgendehij was te Leeuwarden met zijn kameraad in een logement van zeer bescheiden rang gehuisvest. De Leeuwarder politie had hen reeds in het oog en bracht Dinsdag aan de vrienden een intiem bezoek. De eeu lag reeds te bed, de andere was nog evon achter uitgegaan, doch temgkeerende, bemerkte hij door eene ruit in de deur de aanwezigheid van den politieagent, wst hem aanspoorde om op minder gebruikelijke wijze, nl. over «ene schutting en nogmaals over eene schut ting, het hazenpad te kiezen. Nu .ging hij bij nacht naar Harlingen en deed daar navraag naar gelegen heid, om met eene stoomboot nssr Botterdam te komeD. De politie, die hiervan hoorde, doorsnuffelde elke boot, welke hier passeerde, en vond den vluch teling dan ook op eene naar Botterdam bestemde goederenboot. Gereed om hem de boeien aan te leggen, ontsnapte by nog, en daarop werd eene drijf jacht gehouden, die eindigde met de definitieve arres tatie van den jongen man. Hij bleek de voornaamste firmant te zijn, is kopergieter van beroep, terwyl de andere glazenmakers-diamanten zet en repareert; beide beroepen schijnen nooit te veel voordeel aan te lossen. Die twee menschen schenen voor elkander geschapen te zijn. Welke hinderpaal stond hun dan nog in den weg? Beiden rijk en wees, waren zij geheel hun eigen meester. Men behoefde hen maar even te zien, om te weten, dat zy elkaar vergood den. Waarom trouwden zij dan niet? Salverte zou zeer verbaasd zijn geweest, als men hem geantwoord had, dat Boland nog geen liefdesverklaring had durven doen. En toch was dat het geval. De bankier bracht in den laatsten tijd nrenlang te Parys door. Zijn werk. zijn zaken bestonden voor hem niet meer. Hij dacht slechts aan Florence. Eiken namiddag kwam hjj haar bezoeken, met het plan de hand van het meisje te vatten en tot haar te zeggen „Ik heb u lief.... Wilt ge mijn vrouw worden?" Maar telkens zweeg hij, overmeesterd door een on overwinnelijke schroomvalligheid. Die man, van onbesproken levenswandel, had nooit bemind, en de liefde scheen hem toe een geduchte meesteres te zijn. Hij zag zeer goed, dat Florence hem gaarne mocht lijden, dat zy vermaak vond in zijn gesel schap; maar soms ook was zij koel en stil, ais om een klove tusschen hen te doen ontstaan. Daar Alice het stilzwygen had bewaard ea het geheim barer vriendin geëerbiedigd, was Boland onkundig van de geheime drijfveeren, die het meisje aldus deden handelen. „Zonderling meisjedacht hy. De ergste coquette zon zich niet anders gedragen, en toch gelijkt zij in ie brengen, reden waarom men zichzelf de noodige betaalmiddelen, zy bet ook geeelzmdrigverschafte. De kopergieter maakte de munten geheel volgens de regelen van zjjn vakhij goot ze in eene doos met gips gevuld, waarin vooraf de voor- en keer zijde van den gulden waren afgedrukt. Hel werk kan niet den meester loven, want het materieel is zoo blykbaar onecht, dat men zonder veel moeite in het aangeboden muntstuk een looden gulden ziet. Het is den jongen msn dan ook niet gelakt, hier meer dan twee producten zijner minder gewettigde nijverheid te plaatsen. Zaterdag hebben te Amsterdam de afgevaardigden van de Liberale Unie vergaderd, voornamelijk tot bespreking van het ontwerp-manifeat aan de kiezers. Door eenige afgevaardigden, van Leiden, Rotter dam, Amsterdam (Groudwet) en 's Gravenhago, met prof. J. X. Buys aan bet hoofd, was de volgende concept-motie ingediend «De algemeene vergadering van de Liborale Unie, instemming betuigende met do strekking «an het oulwerp-manifest, door het bestuur by syne oirdulaire van 5 Maart 11. aan de kiesvereenigingen toege zonden nochtans van oordeel, dat een vc rkiezings-manifeat niet behoort af te dalen tot de bijzonderheden van wettelijke regeling en, wil het geen oorzaak van teleurstelling worden, zich heeft te matigen in het beloven „besluit „het bestuur uit te noodigen in een zijnerzijds aan de kiezers te richten woord, den wensch dezer vergadering uit te spreken, dat by de aanstaande verkiezingen do candidaten bij de liberale partij alom blijk mogen geven van hunne bereidwilligheid om mede te werken: „lo. tot het vaststellen van eene kieswet welke de door grondwet gevorderde kenteeken van geschikt heid en maatschappelijk welstand zoo bepaalt, dat het kiesrecht ook voor den werkman toegankelijk worde „2. tot hervorming van het belastingstelsel in dien rin, dat èn voor de gemeenten het gebied vau hef fing worde uitgebreid èn, met ontlasting van eerste levensbehoeften, ook het roerend vermogen recht streeks worde getroffen „3. tot invoering *sn leerplicht, gepaard met toe zicht op den arbeid van kinderen te velde, uitbreiding van het ambachts- en landbouw onderwijs en maat regelen in het belang van de gezondheid ea veilig heid in de fabrieken „1. tot voortgaande ontwikkeling van het stelael van vrijen arbeid in Indië „5, tot regeling van de administratieve rechtspraak. Na langdurige discussie over de vraag, of bet door het bestuur ontworpen manifest dan wel deze concept-motie als leiddraad zal strekken voor de be sprekingen, werd met 61 tegen 21 stemmen het ontwerp-manifest als leiddraad genomen. De verschillende paragrafen werden daarna achter eenvolgens aan de orde gesteld. Op de betreffende de hietbevoegdheid, werden verschillende amendementen ingediend, strekkende om alleen over het beginsel uitspraak te doen; maar de wijze van regelen over te laten aan de bevoegde macht. Deze araendementen werden alle aangeno men, met uitzondering van een, dat den wensch van persoonlijke invulling van het biljet in het slem- het minst niet op een coquette. Hasr blik is te rein, haar bonding te openhartig. Zy heeft begrepen, dat ik haar liefheb, en somtijds is het, alsof zy mij haat, zoo bang is zy, dat ik haar over die liefde zal gaan spreken. Toch behoort zy niet tot die vrouwen, die beurtelings hoop geven of afstooten, uit grillig heid of voor haar vermaak, ten einde de hartstochten op te wekken, die zy inboezemen...-" Dien dag ging hjj na het ontbjjt te voet uit. Ala gewoonlyk begaf hjj zich met het ongeduld van den schoolknaap naar Paasy. Florence zat te lezenhaar lief gezichtje helderde ap, toen zjj haar vriend zag binnentreden. Hoe lief van n, om zoo vroeg te komenriep zij uit. Ik verveel n dus niet sl te zeer? Ge wilt, dat ik u een compliment zal makon; maar dat doe ik nu eens niet. Eerst wil ik n eens bedanken voor mijn mooie bloemen. Zjj zyn van ochtend uit Nizza aangekomen. Zie eens, koefrisch en geurig zjj zjjnt Bloemen, dat waren de eenige geschenken die Boland zich veroorloofde haar aan te bieden. Twee of driemaal in de week stuurde een van de grootste bloemisten uit Nizza geregeld eene bezending aan het adres van juffrouw Sidney. Ten einde het onpassende weg te nemen van deze geschenken, door een jon gen man aan een jong meisje gezonden, beweerde Alice met haar broeder samen te doen. Indien gjj en uwe zuster eens wist, welk een mingslokaal wilde laten vervallen. Een amendement, om uit te spreken, dat, de kiesreohthervorming de prioriteit behoort te hebben boven alle andere zaken, werd na krachtige bestrijding met groote meerder heid verworpen (13 leden stemden voor). De para graaf werd, bjj zitten en opstaan met groote meer derheid aldus „Do kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer der Staten-generaal worde door onbekrompen toepassing van het voorsobrift der Grondwet uitgebreid ook tot den kring der werklieden, die reeds te lang daarvan verstoken bleef. De wetgever ga aanstonds zoover, als eene oerljjke uitlegging der Grondwet hem ver oorlooft. Persoonljjku en geheime invulling van het stembiljet in het lokaal der stemming worde voor- ge sohreveu." De paragraaf betreffende de belastinghervorming werd met twee stemmen tegen aldus vastgesteld „Hervorming van het samenstel onzer bolastingen worde met alle kracht ter hand genomen. Niet langer worde gedraald met de invoering oener pro gressieve directe belasting, die een einde maakt aan het onduldbaar privilege, dat bet roerend vermogen thans geniet. In verband daarmede moet de patent belasting hetzjj opgeheven, hetzjj vervormd worden; aocjjnzeu op eerste levensbehoeften moeten vervallen, de druk der mutatiereehten moet worden verlicht. Zoo noodig worde de suecessiebelssting uitgebreid, echter zoodanig, dat, voor zoover zjj in de rechte Ijjn wordt geheven, de kleine vermogens in geen geval zwaarder worden belast. In het algemeen worde gewaakt tegen zware belasting van den klei nen middelstand en rekening gehouden met de be langen van den landbouw, dien gewiohtigen tak Tan onze volkswelvaart. «Met deze hervormingen moeten maatregelen ge paard gaan, om de gemeenten in Ipu-e financieels moeieljjkheden te gemeet te komen.' De op de paragraaf betreffende het arbeiders vraagstuk voorgestelde amendementen werden alle ingetrokken of verworpen, ook dat tot schrapping van de alinea omtrent de invoering van arbeidskamers. De paragraaf werd in deze voege vastgesteld: „Met betrekking tot het arbeids-vraagstuk hebben wij in hoofdzaak slechts te herhalen wat daaromtrent in ons programma van 1887 weid gezegd. Onze weoachen ten deze luiden dat maatregelen worden verordend ter bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werk plaatsen dat aan iederen arbeider een wekelijksohe rustdag worde verzekerd dal de verzekering van den werkman tegen onge lukken worde geregeld en aan voorzieningen bij ziekte, ouderdom en overlijden krachtig de hand geelagan worde; dat hel vakonderwijs, met name het ambachts-, fabrieks- en landbouwonderwijs, van overheidswege op afdoende wjjze worde gesteund dst het irbeids-contrast bjj de wet worde geregeld en de naleving daarvan beter worde verzekerd door eene ook buitendien hoog noodige vereenvoudiging van ons procesrecht dat tot vertegenwoordiging der arbeidersbelangen adviseerende arbeidskamers worden georganiseerd. En bovenal worde leerplicht ingevoerd, waaraan thans, na beëindiging van den schoolstrijd, geen be letsel meer in den weg staat." De paragrafen over de administratieve rechtspraak genoegen ge mjj venehaft met mjj zoo te bederven! riep zjj met haar welluidende (tem uit. Het is zoo prettig, geliefd te worden. Ik ben zoo alleen op de wereld.... Hjj had naast haar plaats genomen. Bjj het hoo- ren van deze laatste -voorden voelde Beland zijn hart week worden. Alleen op de wereld, mise Florence? Zjjt ge dan blind of ondankbaar, dat ge n daarover beklaagt? Hebt ge geen thuie in mjjn huis, geen familie in mjjn familie? Indien ge er in toestaat bjj ons te komen, brengt gjj dan niat vroolijkheid en zonne schijn mede? Roland's stem beefde. Floreooe wae bleek gewor den. Zjj sloot de oogen en fluisterde-, Zwygon* Ik heb n toch niet gekrenkt? Nes», laat mij spreken, laat mjj opbiechten en mijn hszt voor u open leggen. Ik ben twee-en-dertig jaar, Florence; tot nu toe had ik noo't bemind. Zie, het leven ia zwaar voor mjj geweest. De man die geen zekerheid van morgen heeft, zou een egoïet of een dwaas zjjn, indien hjj zich eene levensgezellin koot Toen de fortuin mij toelachte, namen mijne eerzuch tige plannen mjj in beslag. Ik had gezworen, nooit anders dan aan ééns vrouw toe te behooren. Op die vrouw heb ik lang gewacht. Toen ik haar heb ontmoet.,.. {Wordt vervolgd.) en over de koloniën werdon bij acclamatie aange nomen. Hot gewijzigde manifest in zyn gehsol werd aangenomen met groote meerderheid 7 stem men verklaarden zioh er tegen. Tot bestuursleden van de L. U. zijn benoemd de heeren mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, mr. T. van Hettinga Tromp en mr. B. Macalester Loup. V E R8LAG van den toestand van het Lnger Onderwijs, ge durende het jaar 1890. (Vervolg.) Schoolbibliotheken. Deze nuttige inrichtingen zyn verbonden ann de beide Kostelooze scholen en de Tusschenschool. De Gemeente geeft voor iedere bibliotneek eene toelage van /80.—. Zij tellen respectievelijk 415, 280 eq 290 boekwerken. Examen.Prjjiuitdeelingen enz. Zjj hadden als naar gewoonte plaats. Bjjzonder- hodeu vallen niet te vermelden. Gebouwen, Leermiddelen enz. De vergrooting der tweede Kostelooze School met 4 flinke lokalen kwam dit jaar tot stand. Op 1 April werden de nieuwe lokalen in gebruik genomen. Zy voldoen goed, met uitzondering van de volgens de voorschriften der Begeering gebouwde sohoor- steenen in bet nieuwe gedeelte. Door deze vergrooting kon do verdeeling der wyken tusschen do beide Kostelooze Scholen, die tijdelijk veranderd was, weder hersteld worden. Op de eerste Kostelooze School worden nu de kinderen uit Wijk A, B, C, Nos. 1—48 (Lutherscho Kerk), Nos. 195 (overzijde idem) Westhaven, D, E, F, G, K, L, M, B en S; op de twoede uit Wijk 0. Nos. 49—194, H, I, N, O, P, Q eh T geplaatst. Een gymnastieklokaal ontbreekt nog stoeds bij deze school, zoodat voor dit onderwijs hot gebouw aan de Spieriugstraat moet worden gebruikt, waar door veel tijd verloren gaat. Het gebouw der tweedo Burgerschool voor Meisjes blijkt boe langer hoe ongesohikter voor het onder wijs. Werd hierover reeds vroeger geklaagd, het toenemend aantal leerlingen maakt don toestand in één woord onhoudbaar. Hebben wij in 3 reeds vermeld welken tjjdelijken maatregel voorgesteld werd, hier is bet de plaats om melding te maken van een voorstel van uitgebreider strekking in do allerlaatste dagen des jaars door de Commissie bjj B. en W. ingediend. Erkennende de groote onkosten welke eene verbouwing dezer sohool zou vorderen, overwoog de Commissie allerlei plannen om op minder bezwarende wjjze in de behoefte to voorzien. In het bijzonder wijdde zjj haar aandacht aan een plan in haar midden genoemd en ook in don Gemeente raad ter sprake gebracht, nl. de verplaatsing dezer school naar de tweede Burgerschool voor Jongens in den Groenendaal, die alsdan zoude verplaatst worden naar het gebouw der Burgeravondschool aan de Hontmansgraoht, welk gebouw overdag het ge- beele jaar ongebruikt ie, terwyl het des avonds van September—April voor Burgeravondschool (Middel baar Onderwijs) wordt gebruikt. Dit plan nu keurde de Commissie geheel af on oordeelde zy niet af doende. De lokalen te den Groeuendaal zjjn reeds nu te klein, er zou spoedig bijgebouwd moeten worden, reeds dadelijk een Gymnastieklokaal, en er is geen plaats om te oouwen. Haar besluit was dat met aandrang moest worden voorgesteld een nieuwe school van zes lokalen, te bouwen in den moestuin behoorende bjj het tegen woordige schoolgebouw, daar zij alleen door een zoodanigen maatregel vermeent de velerlei bezwaren op te heffen, die aan de tegenwoordige inrichting dezer school verbonden zyn. Werd reeds in ons vorig Verslsg over het schoon houden der lokalen gesproken, ook dit jaar kwam dit ontwerp ter sprake en daarmede in verband de verwarming der schoollokalen, welke eveneens aan de Hoofden was toevertrouwd, die daarmede hunne kweekelingen belastten. Evenmin als den Hoofden beviel deze regeling aan de Commissie, waarbij dan nog kwam het reeds in 3 vermelde gebrek aan kweekelingen. Met lo Januari ia au de volgende getreden 'astgostelde regeling ia werking De groote schoonmaak zal voortaan geheel door, en voor rekening van de Gemeente geschieden. net ilagelyks reinigen en schoonhouden blijf» aan Hoefden opgedragen, die tevene te zor- gen hebben voor het aanmaken der kaohels, het ^°'80hakken enz. welke werkzaamheden T)ï i?8U e n8en mogen worden opgedragen. v.'T® roor eeo en aml®r aaa de Hoofden verstrekt, zyn aanzienlijk verhoogd. al.nn n l"™'5®'0 ff"'00*4 dat deze aangelegenheid aiMU flink is geregeld en vertrouwt dat de reinhoid V1...J1 ,8D,•, waar°ver eoms moest worden ge waagd, daardoor zal worden bevorderd. Schoolverzuim en bijzondere opmerkingen. Het betrekkelijk schoolverzuim was, naar algemeen getuigd werd, zeer gering. De in het vooijaar heereohende influenza veroor zaakte natuurlyk eenige stremming in bet geregeld onder wjja. Ook de folio wintor," die gedurende de maand December zoo ruimschoots gelegenheid gaf tot schaat senrijden, deed het schoolverzuim «enigszins toenemen. Het volstrekte schoolverzuim bedroeg 133 jongens en 135 meisjes tusschen 6 en 12 jaren. Wederom mag met waardeering gewaagd worden van de door het Burgerlijk Armbestuur verstrekte adviezen betreffende het onvermogen van hen, voor wier kinderen kostelooze toelating gevraagd werd. Openbare Scholen. Het getal leerlingen is een weinig vooruitgegaan en bedroeg 1759. Hoewel door de in 6 vermelde wijkverandering, de bevolking der le Kostelooze School verminderde en die der 2e toemam, is toch het totaal der kin dereu, die kosteloos openbaar onderwijs ontvangen, in zeer geringe mate vermeerderd, nl. mot 21 leerlingen. De Tussobensehool telde meer 7 De eerste Burgerschool voor Jongens 5 De tweede 7 De a I, Meisjes 16 alzoo totaal meer 56 leerlingen. Daarentegen verloor de eerste Burgerschool voor Meisjes 12 totale vermeerdering alzoo 44 leerlingen. Hot getal Bnitenleerlingeu bedroeg 107 tegen 102 iu 1889. Behalve op de Kostelooze Soholen genoten 5 leer lingen op andere scholen kosteloos onderwijs. Het verheugt de Commissie nog te kunnen mede- deelen, dat de Avond- of Herhalingsschool dit jaar een ongekende bolaugstelling ondervond, daar zich een 70 knapen lieten inschrijf on. Andere jaren bedroeg dit getal ter nauwernood 20. Bijzondere Scholen. Ook op deze scholen is het getal der leerlingen toegenomen. Co E. K. School voor Meisjes en de K. K. Be waarschool zyn in staat A. in ééu kolom uitgetrok ken. De lager onderwijs ontvangende meisjes be dragen 328 tegen 327 in 1889, dus meer 1 leerling. De R. K. Jongensschool vermeerderde met 26 leerlingen. De Chr. Nat. Sohool 32 alzoo bedraagt de geheele vermeerdering 59 leerlingen. Het getal buitenloerlingen bedroeg 101 tegen 76 in 1889. Op de Chr. Nat. School gingen 32 Schip perskinderen, die onder het getal begrepen zijn. Aan de B. K. Jongensschool werd gedurende de wintermaanden kosteloos onderwijs nan volwassenen, zoowel Boomsch-Katbolieken als anderen verstrekt. Het aantal dezer leerlingen bedroeg ongeveer 60. Met Waardeering maakt de Commissie hiervan melding. (Slot volgt.) De Ooeteurijkaohe Rijksraad is Zaterdag door den keizer geopend met eene rede, waarin wordt ver klaard dat iu alle staten van Europa de wensch wordt geuit, met de naburige landen in vrede te loven en dat alle regeoringen aan het kabinet te Weenen de iunige verzekering hebben gegeven, dat zy bet be houd van den vrede beschouwen als het voornaamste doel van haar streven. Dezn verzekering, zegt de Keizer, en de vriendsohappeljjko betrekkingen welke wij met alle mogendheden onderhouden, geven ons aanleiding om te hopen, dat eene lange reeks jaren van vrede het parlement in staat zal stellen tot het ongestoord en eendrachtig voortzetten zijner werk zaamheden. De Begeering beijvert zich, oene nieuwe regeling der staatkundige of handelsbetrekkingen in het belang van landbouw en njj verheid met het buitenland tot stand te brengen. De keizer maakt verder gewag van de uitkom sten, welke verkregen zjjn sedert bet sluiten van een eompromis tusschen Czechen en Duitsohers, en zegt dat de Eegeering zal voortgaan met htfre po gingen om die uitkomsten te ontwikkelen. De keizer wjjst mot nadruk op de noodzakelijk heid, om het evenwicht op de staatsbegrooting te handhaven en te bevestigen. Hy kondigt, in ver band hiermede, eene hervorming aan van het stelsel der directe belastingen. De zinsnede betreffende bet vredelievend karakter van den toestand en die waarin de afgevaardigden worden aangespoord om eendrachtig ramen te werken, ten einde partijgeachillen te vermijden, werden lang durig toegejuicht. By de komst en bij het vertrek des keizers wa» het in de vergaderzaal zeer kalm. De avondbladen laten zioh eenparig goedkeurend uit over de troonrede en hechten hooge waarde aan de zinsnoden die eene vredelievende strekking hebben. In financieele kringen is men teleurgesteld, omdat in de rede niets voorkomt omtrent het herstel van den metaal-omloop. Blijkens een te Brussel ontvangen bericht heeft de Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken aan een redacteur van de Magyar Hirlof verklaard, dat hij geen stappen zou doen om de erkenning van forst Ferdinand door de mogendheden te verkrijgen. Indien de zaken blijven loopen zooals tot dusver, aal deze aangelegenheid wel vanzelf in orde komen. Volgens Hougaarsche bladen heeft de Bulgaarsche regeering eene nota aan Rusland gezonden, waarin zij aanhouding en uitleveriug verzoekt van de moor denaars van minister Beltcheff. Iu deze nota (aldus wordt aan de Standard uit Weenen gemeld) moeten de bewijzen zijn geleverd, dat de moordenaars zich op Russisch grondgebied bevinden. Zelfs zouden htnne namen en tegenwoor dige woonplaatsen in de nota zijn genoemd. Onder de arbeiders in alle landen houdt men zich bezig met de toebereidselen voor de internationale betooging op 1 Mei a., ten gnnste van den arbeids dag van acht uren. Hoewel diezelfde manifestatie het vorige jaar tót geenerlei ernstige ongeregeldheid heeft geleid, dank zij de waardige houding der ar beiders zelven, en men alzoo zou denken dat er weinig oorzaak tot bezorgdheid bestaat, beginnen sommige regeeringen weder een bijzondere ongerustheid te Ja eukele gouvernementen, geljjk hot Spaaneehe, hebben besloten elke openbare manifestatie op den len Mei te verbieden. l)it besluit is genomen onder voorwendsel, dat dé anarchisten zich van de bewe ging willen meester maken om wanordelijkheden te veroorzaken. Hoe het zij, deze maatregel is voor zeker niet geschikt om de ontevredenheid onder de arbeiders, die in Spanje reeds zeer groot is, te ver minderen. De armoede en ellende onder do Spaansche werk lieden overtreft misschien alles, wat op dit punt be kend is in audere rijken. Vau daar dan ook do herhaalde ongeregeldheden, die vooral te Barce lona plaats vinden en die wegens bun revolutionair karakter grond tot ernstige bezorgdheid aan de re- geermg beginnen te geven. Het conservatieve ministerie toont intnsscben te begrjjpen, dat verbodsbepalingen alleen niet de ar beiderskwestie oplossen. Bljjkeus de jongste berich ten over de beraadslagingen in den ministerraad en den senaat acht ook de Spaansche regeering het oogenblik gekomen om haar aandacht te schenken aau do ontwikkeling van het socialo vraagstuk. Onder hetzelfde voorwendsel, dat do anarchistische partij beproeft aan de Mei-betooging een revolutio nair karakter te geven, moet eveneens de Italiaan- sche minister van 'binnenlandsche zaken Nicotora, het liberale lid ran het ministerie, voornemens zijn de iutornationale arbeiders-manifestatie te verbieden. Dat de hoer Oonstans, minister van binnenlandsche zaken in het repnblikeinsche Frankrijk, niet verdacht kan worden van zwakheid eu welwillendheid tegen over de le Mei-demonstratie, hebben de talloozo sol daten en politie-dienaren, het vorige jaar dien dag op de Place de la Concorde aanwezig, overtuigend Wat de arbeiders in de Oostenryksche monarchie van de toegevendheid der regeering te waohteu heb ben bij hun aanstaand broederfeest, kunnen zy reeds opmerken uit het optreden der politie Zondag II. te Praag en in andere plaatsen, waar do werklieden- vergaderingen, belegd om te beraadslagen over de wjjze waarop met den len Mei zou vieren, werden verboden. Wat de arbeiders in België op dien dag zullen doen, zal waarachynlyk afhangen van den loop, dien do zaak der grondwetsherziening tot dat tydstip heeft genomen. Een zeer ernstig karakter draagt de beweging onder de arbeiders te Pittsburg. Daar, gelijk werd gemeld, de bemoeiingen der conventie van de gezamenlijke mynwerkers uit de Vereenigde staten, om een compromis tusschen werkgevers en werklieden, niet tot een gunstig resultaat hebben ge leid, staat een werkstaking van 75.000 man tegen 1 Mei a. voor de deur. De eisoh der arbeiders is de werkdag van 8 nrenin hun eisch worden zy ge steund door de ridders van den arbeid en door den arbeidersbond. Een langdurige en hardnekkige strjjd wordt verwaoht. Hazen behooren tegenwoordig ook al tot de poli tieke voorwerpen. In het Engelsche Lagerhuis werd voor de tweede maal gelezen het wetsontwerp, waarby oen gesloten tyd voor de jacht op bazen wordt in gesteld. De tijdsbepaling wordt echler in elk graaf schap aan den Graafschapsraad overgelaten. Sedert 1880 mocht ieder het wild schieten, dat op zyn

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2