v- <01 Buitenlandse!) Overzicht. ▼an zacht, lief, mooi, niet Tanhet leren, geluk ▼an lerens-weet-voeling-al-alleen de wil, mooi, goed-mooi de wil-in-de-daad-toch-nunee, niets, de *oortgaug, het laffe raak-gesmoezel van de kleêren hooren alleende duur, ook niet de duur; herin neringen, de kleuren daarvan, menschen-hoofden- alleen, oogen, haar, wenkbrauwen, weg weêr het hooren van het morrelende kleêren-gezuchtnu al leen tintelend zwarte leêgto; nu weer opleven van het merken-naar-buiten-het-hoofdhee-hangt-dat- daar-al, die kleêren heb ik daar opgehangen, en het kgken naar benoden; groot, als een wolken-opon- gaan van ontvangst, het zien van de Igfs-blootheid- beetjes Blank, warm wit het lichaam, met het in de onberwegelijkheid als zacht in- en uit-deinen van de buitensten, overal, als beeldde het zich zelf nu, ademend de slanke aanrondingen en afglijdingen op in den somberen binnen-schemer, op in zijn stand, uit naar het buiten-zich, naar het wolken-donkere; het gelaat donker, schuin, over-hellend over het lichaam, licht, recht; het mooi-van-blankheid-en onhoekigheid op in het gelaat-hoofdeen even van goed en rust. Maar minne gedachten aan van goed-gebouwd, van niet-mager; stuipeud de wil op weg die minne, want wil niet minne; het voor-gevoelen van dat er iets sterk naarswat ook weer wacht, daar komt het, nog éven, nog héél even niet, ik wil niet, ik, wat: ik?, nu goed, maar ik wil niet, zoo, nu zal het zachter komen. Het komt als ougebroken huid over het lichaam, zich vast-stekend iu het hoofd en in het hart. Nu is het er weer geheel, daar bene den in het niet-weten was het gelukkignu is het er weer, geheel, in hooge wreede koeltehet weten- van-wat-ook-weêrdo zwemles, de zwemles, om te gieren, van hihaho, maar lijueu, staal-licht, van moet. Een ander leven, koud leven van lijnen, een hei- koele wereld, iets anders, een ander mensch, ik ik niet meer." In een Duitsch blad wordt oud courantenpapier aanbevolen voor het inpakkei van ongebruikt bout werk, lakengoed, enz.; daardoor zou men een afdoend middel hebben tegen de mot, doordien drukinkt de zelfde uitwerking heeft als kamfer. Om dezelfde reden wordt aangeraden de vloeren onder de vloer kleden met oude couranten te beleggen. Ook schij nen ze zeer goed de lucht af te sluiten en daarom geschikt te zijn voor het inpakken van waren dio in aanraking met de lucht aan bederf onderhevig zijn. Een kruik water met een stuk ei, daarin houdt dit naar gezegd wordt, ook in den heetsten zomer, den nacht door ongesmolten, ais men de kruik in couran tenpapier wikkelt. In de Sport komt een vergelijkende tabel voor van de wedstrijden op schaatsen met die op rijwielen. Daaruit blijkt dat de vraag, wie zich het snelst kan kan bewegen, de schaatsenrijder of de wielrijder, ten ▼oordeele van den laatste is beslist. Het verschil is zelfs vrij grootde Eng. mij) brengt een verschil van 35 sec. en de 10 mijl een van 6 min. Overde 50 Eng. mijl besteedt de schaatsenrijder 2 uur meer dan de wielrijder, terwijl bij den afstand van 100 Eng. mijl de wielrijder reeds 6 uren rust als de schaatsenrijder aankomt. dat hij haar voor leugenachtig, coquet en valsch zou houden. In gebogen houding, het hoofd op de kussens neergezonken, bleef zij half uitgestrekt op den leunstoel liggen. O, moeder, lieve moeder, fluisterde bet arme kind, gij die in den Hemel zijt.... geef mij in.... wat ik doen moet. Zult ge mij vergeven, indien ik on trouw word aan mijn gelotte? Terwijl zij dit hartverscheurend gebed opzond, weerklonk de schel van de buisdeur. Een rilling beving de bijgeloovige Amerikaansche, alsof er een geheimzinnig verband bestond tusscben bare wanho pige smeekingen en dit onverwachte bezoek. Maar het was geen bezoek. Aan het venster staande, zag Florence, dat de bode het dienstmeisje een telegram overgaf. Altijd nog onder deo invloed van hare innerlijke ontroering, liep zij de gang in, daar zij geen geduld had om af te wachten tot men haar de boodschap bracht. Met zenuwachtige haast scheurde zij het papier open en las: „In Havre aangekomen. Kom van avond met express van twaalf uur te Parijs. Goed nieuws. z/Nelly". Goed nieuws? dacht Florence. Zou zij?.... Maar neen, dat durf ik niet hopen. Die beste Nelly Ik zal haar dus weerzien, na een jaar, een lang jaar van scheiding.... Een lichte blos kleurde Florence's bleeke wangen, en een soort koortsachtige blijdschap maakte zich nu van haar meester. Na het smartelijk tooneel van ln een onzer laatste nummers deelden wij mede I dat eene der meest geliofdo artisten van den grooteu 1 Botterdamschen schouwburg, Mej. Marie Vink, niet het tooneel gaat verlaten, maar weldra in den eoht gaat treden. In het volgende seizoen zullen wy dus dien naam, welke by alle beminnaars der dramati sche kunst, zulk een goeden klauk heeft, niet meer op het programma vermeld vinden, 't Dacht ons niet oneigenaardig om, nu Mej. Mario Vink een deel van haar leven, hare jonge meisjes-jaren, gaat af sluiten, een en andor uit dit gedeelte van het leven van «het geliefde kind van den huize" zooais de tooneel verslaggever van de AT. R. O. haar onlangs heol eigenaardig en zeer terecht betitelde, to ver melden. Onze Marie is de jongste van de vier meisjes, waarmede do echt barer niot bemiddelde ouders ge zegend werd. Gelukkig kwamen de meisjes al spoe dig tot het besef dat zij de jaren van onderscheid eenmaal bereikt hebbende, in haar eigen onderhoud zouden moeten voorzien. Mario, die zoo jong als zij was, steeds eene voorliefde voor het tooneol aan don dag legde, doorliep eerst oen cursus van naaien en costumen maken alvorens zij op J 5-jarigen leef tijd bg het tooneelgozelschap Van Ollefen, Moor en Veltman te Amsterdam kwam. Haar eerste rol was die van Francisca in De dochters van liazeman. Later trad zy nog op in: De twee toezenDe Nabob, Ver zoening oj de broedertwist en andere. I)at alle beginselen moeielijk zijn, ondervond ook zg in ruime inate. Menige aanmerking, nu eens op stem en gebaren, dan weder op houding en manie ren had zij te verduren. Doch in plaats dat haar dit verdroot of afschrikte spoorde bet haar juist aan om zich met don meesten erust op haar vak toe ter leggen. De natuur kwam haar tevens krachtdadig ter hulpe. Zij schonk haar een kloeke giaar niet te groote ge stalte, een liefelijk stemgeluid, een steeds opgewekt humeur en een gelaat waarop dit laatste steeds als in oen opengeslagen boek to lezen staat en boven dien eene groote mate van bevalligheid van bewe gingen. Gedurende 3 jaren verbleef zij bg dat gezelschap te Amsterdam en kwam in 1882 door een engage ment bij het gezelschap ouder directie van Willem van Zuylen, te Botterdam. Hier had zij niot alleen de ingénue-rollen, maar trad ook in verschillend emplooi op. l)e Koninklijke Vereeniging //Het Nederlandsch Tooneel" toenmaals bestaande uit eene Amsterdara- sche en eene Botterdamsche afdoeling had, wat doze laatsfe aangaat, dringend behoefte aan een actrice die de ingénue en ook de jeune première rollen kon op zich nemen. Men liet daarom het oog vallen op Mej. Marie Vink en gaf men haar daarvan schrifte lijk kennis. Een antwoord kwam er echter niet op dat schrijven. Een tweede brief werd afgezondon. Alweder geen autwoord De directie die echter in een moeielijken toestand verkeerde en uit bet onbeantwoord laten dier beide brieven de gevolgtrekking meende te moeten maken dat zij geen de minste geneigdheid had zich bij de Afd. Botterdam van het Ned. Tooneel aan te sluiten, besloot alstoen, terecht inziende dat men haar onmogelijk ontberen kon nog eene poging, doch thans langs anderen weg, in het werk te stellen. Aan den heer van Kysdun, ook verbonden hij het gezelschap van Willem van Zuijlen, werden alstoen voorslagen gedaan om over te komen bg //Het Ned. Tooneel." Deze pogingen werden met gunstigen uitslag bekroond en toen nu eenmaal de heer van Eijsden in het schuitje was, werd hem alras gevraagd of zgn verloofde Moj. Marie Vink, wellicht ook ge neigd zou zgn over te komen. Spoediger dan men aanvaukelijk verwachten durfde was ook deze zaak beklonken en ging Marie Vink in 1884 bij deBotterd. afd. van //Het Ned. Tooneel" over. En wat bleek nu later? Dat de beide aan haar afgezonden brieven baar nooit hadden beroikt. Zij waren bezorgd bij iemand van gelijken naam, die haar uiet kennende, ook niot wist wat met die brieven aan te vangon. Dat jaar trad zg als Hermine in „Do onechte zoon" vnn Alex. Dumas fill voor het eerst te Bot terdam bij de Botterdamsche afdoeling op. Slechts één jaar bleef de Kon. Vereeniging aldus bestaan. In September 1885 werd de Botterdamsche afdeeling opgeheven, doch onraiddelijk vormde zich een nieuw gezelschap //Voreenigde Botterdamsche tooneeiliston" onder directie van do beeren Le Gras 8c Haspels. De meeste artisten dor vroegero «liott. afd." gingen bij hut nieuwe gozrisohap over en daar onder behoorden ook de heer Van Eijsden en mej. Marie Vink. Met onvorfiauwden ijver zette zij haar kunstenaars loopbaan voort -en heeft zij door eene volhardende studio, een keurig en tot in de kleinste bijzonder heden zorgvuldig bestudeerd spel, het zoover weten te brengen dat zij thans mot recht wordt geroemd nis eene hoogst begaafde actrice, eene altyd welkome en aangename verschijning op do planken, eene der meest onmisbare krachten van het Botterdamsche gezelschap, het geliefde kind van der. huize. Wat bare aantrekkelijkheid ten tooneele niet weinig verhoogt is de smaak die zij in de keuzo harer toiletten, van de eenvoudigste tot de rijkste, ten toon spreidt. De in den aanhef dezes reeds genoemde door haar gevolgde cursus in het costumen maken, is voor haar van groot nut geweest; het heeft haar sinaak ontwikkeld en is tevens oorzaak dat zij daar- aan niet zooveel behoeft' ten koste te leggen als andors het geval zou zijn, daar ze alle ten haren huize en onder haar toezicht vervaardigd worden. Het succes dat haar op haar loopbaan is ton deel gevallen, heeft haar gelukkig niet bedorven. De ontwikkeling van haar talent heeft gelijken tred gehouden mot haro huiselijke deugden. Ingetogen en zuinig van aard en Hef van karakter, wydt zij zich voor zoover haar werkkring dit toelaat, met alle kinderlijke liefde aan haar lijdende en bijna blinde moeder voor wie zij alles is. Dat zij mot al die goede gaven toegerust, de eigenschappen bezit den man harer keuze gelukkig te maken, wio die dat betwijfelt? Moge de schoone toekomst die zij tegemoet gaat, verwezenlijkt worden En zoo wjj in het aanstaande seizoen ook niet meer den naam van mej. Marie Vink op de programma's zullen aantreffen, dan hopen wij dat vele jaren met denzelfden glans daarop de naam van mevr. Van Ëysden zal voorkomen Hoe men in Japan kiezen trekt. Het tijdschrift Zur guten stunde vertelt het volgende: Bij zenuw achtige menschen veroorzaakt het woord //kiezen trekken" reeds een pijtilQke aandoening, of ten minste een zeer onaangenaam gevoel. Maar de wijze, waarop bij ons kiezen worden getrokken is dan ook straks klampte het jonge meisje zich nu aan haar laatste hoop vaat. In zenuwachtige opgewondenheid trok zij aan de schel. Dolly, sprak zij, juffrouw Nelly komt van avond thuis, zult ge haar kamer in orde maken? Dolly, een dikke Eugelsche uit New-York mede gebracht, begreep al het belang van hetgeen haar werd opgedragen. Komt juffrouw Nelly thuis? hernam zij. Daar ben ik blij om voor de juffrouw en voor ons allemaal; want alles gaat veel beter, als juffrouw Nelly er is. Dank je, Dolly, je benf een goede meid, dat weet ik. Dolly ging heen, trotsch op de loftuiting harer meesteres; de bedienden hielden veel van Florence. Allen die baar omringden, de Engelsche, de keu kenmeid, de knecht, de koetsier, allen waren met hart en ziel aan haar gehecht. Dit bekoorlijk kind verwekte overal liefde in hire omgeving, evenals de zon de bloemen in de perken doet ontluiken. Boland was aan het einde eener eenzame laan op een bank neergezegen. In dezen tijd van hot jaar kwamen er in het Bois de Boulogne weinig bezoe kers; dat vochtige en ontbladerde struikgewas trekt de spelende kinderen en de kouwelijke moeders niet aan. Boland zat in gepeins verdiept. Zg beminde hem niet! Opnieuw herinnerde hg zich de pijnlijke ont roering van Florence, toen zij zijne bekentenis ver nam, de betoovering, waaraan zij ten prooi scheen, de innerlgke aandrang van kuische teederheid, waar mede het jonge meisje aan zijn borst had geleund. Dat alles was toch geen. droom! Zg bad toegegeven aan den onweerstaanbaren drang van haar hart. Maar waarom zeide zij dan tegen hem: Ik kan nooit uwe vrouw worden, ik heb u niet lief'....? Hij begon haar te beschuldigen, haar te vervloeken. Zij is een coquette, dacht hij, en de gevaar lijkste van alle coquettes, eene die men oprecht en openhartig waaatt eene die vertrouwen on achting wekt. Zg beeft van den eersten dag af, dat ik haar ontmoette, geweten, dat ik haar beminde.... Heeft zij niot alles gedaan om mijne verwachtingen op te wekken en te doen toenemen? Toch ware het haar zoo gemakkelijk geweest, mij haar huis te verbieden, mij de deur te wijzen, te beletten, dat er een lie felijke vertrouwelijkheid tusscben ons ontstond.... Een angstige huivering ging hem door de leden. |Die vertrouwelijkheid was nu uit! Geëindigd waren de dagelijksche bezoeken, die de eenige vreugde van zijn leven uitmaakten! De ongelukkige leed ver schrikkelijk bij die gedachte. Voor de eerste maal sedert den moord en den diefstal, die hem verrijkten, verbet zijn gelnk hem. In gl die jaren had Boland geen oogeublik wroeging gevoeld. Wordt veivolgd.) schrikwekkend. Gewoonlijk Worden zelfs sterke krachtige mannen door een zekeren angst overvallen, wanneer zij do vreeselijko instrumenten van den tandarts zien. Wat dat betraft zgn de Japansche tandartsen en ook de patiënten er beter nan toe. Een Japansoh tandarts trekt namelijk de kiezen uit zonder een enkel instrument, alleen met de vingers. Dit schynt misschien ongelooflijk, maar de lezer zal waarschynlyk wel aan de mogelijkheid ervan gelooven, wanneer bij verneemt, op welke wijze de Japansche tandartseu voor hun kunst worden op- geleid. In oen plank van zacht hout worden gateh ge boord en daarin worden losse pennen gestoken. Deze plank wordt op den grond gelegd, en de aspirant-kiezontrekkor moot do eene pen na do andere met duim on wijsvinger dor rechterband aanvatten en loodrecht in de hoogte trekken, zonder dat de plank beweegt. Heeft hij deze oefening lang genoeg ingestudeerd, dan worden de pinnen vaster in het plankje geslagen, en de oefening begint opnieuw, waarbij natuurlijk ook duim en wijsvinger van den toekomstige!! tandartsen aan kracht en handigheid winnen. Is de leerling klaar met de plank van dennenhout, dan krijgt bg er eon van eikenhout, waarin eiken houten pennen zeer vast zgn ingeslagen en oefent zich hierop weken en maanden lang, totdat ook de eikeuhqpten pennen niet langer weerstand kunnen bieden aan de krachten de behondighoid van zijnen duim en wijsvinger. In don derden cursus oefent hg zich op eene aborn-plunk, waarin ponnen van ahorn-hout zijn ingeslagen, en als hij -ook hiermede klaar is, kan hij met kiezeutrekken beginnen en g3en taud kan dan weerstand bieden aan de handig heid zijner vingers. Mot de linkerhand grijpt do Japansche arts be hendig in den hoek van de kaken van zgn patiënt, zoodat dezo den mond moet openhoudendan pakt hij inet duim en wijsvinder der rechterhand den tand en, als het noodig is, trekt hij binnen een minuut don pntiëüt vijf a zes tanden uit, zotlder dat deze den mond ook maar een enkele maal kan dichtdoen. Aan bet Siameesche hof is hot haarknippen geen kleine operatie. De Ostas. Lloyd bevat het verhaal van do plechtigheden tor gelegenheid van het haar knippen van den dertionjarigen kroonprins. Deze duurden zes dagen, en begonnen op 19 Januari met aansteken der heilige waskaarsen en het houden van godsdienstoefeningen 's middags groote processie den 20sten en 21sten weer processies; don 229ten 's morgens kwam de prins onder de handen van den kapper; 's middags was er weer processie, den vol genden dag godsdienstplechtigheid, den 25sten weg werpen van de haren in de heilige rivier. VERSLAG van den toestand van het Lager Onderwijs, go- durende het jaar 1890. (Slot.) Bewaarscholen. De Hoofdonderwijzeres aan de eerste openbare Bewaarschool, Mrj. G. P. M. Schieveen, geb. van Leunen, zag zich wegens haro gezondheid genood zaakt eervol ontslag te vragon. Sedert 1 April 1841 was zij aan deze school werkzaam en sedert 1 Sep tember 1846 stond zij aan haar hoofd. De Com missie ziet haar niet zonder leedwezen heengaan. Hare verdiensten werden ook door den Gemeente raad erkend door haar een pensioen van 333. te verkenen. Door Burgemeester en Wethouders werdén ons na eene oproeping een groot aantal sollicitatien naar deze betrekking toegezonden, omtrent welken gezegd Collagie het oordeel der Commissie inwon. Deze stelde voor eon achttal sollicitanten aan een examen te onderwerpen en de examencommissie samen te stollen uit den Heer J. A. Tours en Mej. T. Ver boom uit Amsterdam en den Heer J. Gonda alhier. Nadat dit alles was goedgekeurd had op 21 en 22 October het examen plaats, waaraan 7 sollicitanten deelnamen, de 8e was door ongesteldheid verhindord. Door B. en W. werd een tweetal bij den gemeente raad ingediend bestaande uit Mej. K. D. Poortman te Leiden en Mej. Helleman te Kinderdijk. Eerst genoemde werd met algemeene stemmen benoemd. Zg trad den 1 Januari 1891 in functie. Moj. E. BietveJd, onderwijzeres aan deze school, stond tijdens do vacature tot voldoening der Com missie aan het hoofd der School. Voorts werd aan deze Sohool tot kweekeling aan gesteld Mej. J. B. van Eb en, op haar verzook, naar de tweede Bewaarschool overgebracht Mej. M. S. van Eijk, Ontslag werd aan deze sohool op verzoek verleend aan de kwoekelir.gen D. en C. Peletier en E. C. Arendsals zoodanig werden aangesteld L. van Gent en (als volontaire) A. P. van den Hoek. De overbevolking der Bewaarscholen, in 't bijzonder der tweede, drong de commissie om B. en W. te wijzen op de geschikte gelegenheid om terrein voor uitbreiding der tweede Bewaarschool te verkrijgen door aankoop van eenige percoelen in het plantsoen over den Katteesingel. Toen dan ook in het laatst van Mei de Gemeente eigenares dier perceelen wus geworden, hoopte de Commissie dat de vergrooting spoedig zou tot stand komeu, doch eerst op de ge meen tebegrooting voor 1891 word de post voorgosteld en aangenomen. De commissie drong er op aan zoo spoedig mogelijk met den bouw te beginnen. Van de met Octobor voor dezo school ingeschreven leer lingen, ten getale van 71, kon aan 52 geen plaats worden gegeven! Dit getal wordt na de inschrijving van April grooter. Voor enkelen kon bij uitzondering plaats worden gevonden op de eerste Bewaarschool, doch ook deze is zoo bevolkt, dat zij zelfs lijdelijk geen afdoende hulp kon bieden. Inrichtingen tol opleiding van Onderwijzers. I. De Rijksnormaallessen (van den eersten rang) begonnen den cursus mot 64 leerlingen (30 M. en 34 V.) Later werd nog 1 M. en 1 V. toegelaten. In den loop van den cursus werd de inrichtiug door 13 kweekeliugen verlaten, van dezen verkregen 9 (3 AI. en 6 V.) de acte, 2 werden naar andere inrichtingen verplaatst en 2 kozen een anderen werkkring. Met 1 September kwam, naar aanleiding van het K. B. van 29 Juni 1890 (Sb. No. 97) eenige wijzi ging in de lesuren. Het onderwijzend personeel onderging geen ver andering en bestaat uit de HH. H. J. W. Huber, Directeur, B. Leopold, J. Gonda, S. Posthumus, P. C. Schriek, B. P. v. Cittert, J. G. Kropman, allen Hoofden van Scholen, H. J. Steouborgen, C. de Booy en Mej. M. P, P. Wijnrox alhier en de heer C. van Boon te Botterdam. De lessen worden gegeven in de eerste Burgerschool voor Jongens. II. De Inrichting tot opleiding van Bewaarschool- houderessen (Directeur de Hoer J. Gonda) begon bare lossen op 2 October 1889 met 11, tn eindigde op 30 September 1890 met 7 leerlingen, resp. oud 22, 20, 18, 16 (2), 15 en 13 jaren. Twee der kweekelingen verwierven do acte van Bewaarschool- houderes, haro namen komen reeds voor in het Ver slag van 1889 daarenboven vorlioten 3 leerlingen den Cursuseene, om zich aan het Lager onderwijs te wijden en twee om andere rodenon. Slechts eene leerling kwam het nan^J^feersterken. Zijn deze cijfers al weinig bemoedigendnog minder opwekkend is demostand der school zelf. Hoewel de Commissie herhaalde malen, en laatste lijk nog in dit jaar er bij B. en W. op heeft aan gedrongen voor deze instelling oen hooger bedrag beschikbaar te stellen, werd dit steeds geweigerd. De gevolgen zijn dan ook niet voor rekening der Commissie. Schooltoezicht. De heeren H. P. Schim van der Loeff en mr. J. Fortuijn Droogleever zagen zich genoodzaakt met 31 December 1890 uil do Commissie te treden. Wg mogen niet nalaten met oen enkel woord de verdiensten dozer twee heeren te gedenken. Vooral de heer Droogleever, die sedert een aantal jaren als Secretaris in de Commissie zitting had, komt een warm woord van dank toe voor de wijze waarop hij zich van zijne vaak tydroovende taak gekweten heeft. Doch ook het heengaan van den heer Schim van der Loeff wordt door de Commissie betreurd, daar hij evenzeer een zeer ijverig Lid onzer Com missie was. In hunne plaats werden benoemd de HH. J. W. Vorster en J. H. van der Voort. Do aangename verhouding met bet Bijkstoezicht bleef ook dit jaar bestendigd. De Arrondisseraents- schoolopziener Dr. D. Terpstra woonde de vergade ringen der Commissie bij. Aldus vastgesteld in de Vergadering van 11 Februari 1891. J. M. NOOTHOVEN van GOOB, Foorzitter. J. H. van dee VOOBT, Secretaris. Voordat Zaterdag iu bet Engelsche Lagerhuis de strijd aanving over den opiumhandel in Engelsch- Indië, las de minister Smith de aamen vpor van de leden der commissie, aan welke het onderzooken van hetarbeidsvraagstuk zal worden opgedragen. De commissie bestaat uit 27 leden, onder wie vertegen woordigers van alle partijen. Voorzitter is lord Hartington, de leider der liberale unionisten. Do Daily News keurt deze benoeming af, omdat de lord nooii byzonder belang in de arbeids- quaestio heeft getoond. Daarbij verwijten eenige oppositie-bladen bet der regeoring, dat onder de leden zoo vele mannen zijn, wier namen tet dusver bijna geheel onbokend waren. Evenwel bohooren toch ook tot de commissie graaf Derby, Hicks Beach, John Gorst, Mundella. Harland, Burt, prof. Marshall en endere bekende mannen. In do eerste plaats echter heeft de regeeriug er op gelet, dat werkgevers en werklieden in de com missie vertegenwoordigd zouden zijn. Zoo o. a. heb ben daarin zitting de directeuren van een der voor naamste spoorweg-maatschappijen, de directeur der groote Londenscho gasfabriek, eenige voorname ka- toeuspinnt-rs en ijzorfahrik nten, benevens mannen als Austin, de secretaris der Iersche democratische federatie, Henry Toit, de leider der werkstakers te Glasgow, Tom Ma on, de voorzitter der Lonüensche dokwerkersverceniging en andere werklieden. Over het algemeen maakt de samenstelling der commissie een goeden indruk, en verwacht men goedo gevolgen van haar arbo.d, die zoo spoedig mogelijk zal aanvangen. Het Lagerhuis heeft daarna een wensch uitgedrukt betreffende den opium-handel in Britsch-Indië. Gelijk bekend is, mag in Britsch-Indië geen opiuui verbouwd worden zonder toestemming van de re geering, en do 'oogst wordt in Staatsfabrieken ver werkt en verpakt. In k sten, welke bet zegel der regeering dragen, tfordt een groot deel van den oogst dan naar China gezonden, maar ook in do kolonie zelve wordt het opium in verkoophuizen, welke door do regeoring worden verpacht, aan de inlanders ver kocht. De regeering trekt zoo uitdun opiumhandel groote voordeelen, welke per jaar gemiddeld 4,500,000 pd. st. bedragen. Beeds sedert een halve eeuw bestaat in Engeland een beweging, welke zich ten doel stelt een cindo te maken aan dezen opiumhandel, waardoor de schatkist ten koste van de gezondheid der inlanders wordt bevoor deeld. De vraag werd ook Zaterdag weer ter sprake gebracht, en wel door den heer Joseph Peace. Dezo afgevaardigde stelde deze motie voor: //Het Lager huis spreekt als zijn meening uit, dat het stelsel, volgens hetwelk de Indische regeering voordeelen trekt uit den opiumhandel, zedelijk niet te rechtvaar digen is. Derhalve verzoekt het Lagerhuis de Iu- dische regeering vobrtaan geen vergunning meer te geven tot aanplanting en tot verkoop van opium in EngelscU-Iudië, behoudens voor zoover opium noodig is als geneesmiddel. Tevens wordt de Indische re geering uitgenoodigd maatregelen te nemen om den doorvoer van Malwa-opium door Britsch gebied te verhinderen." Dit voorstel werd aangertomen met 160 legen 130 stommeu. Do regeering, die zich tegen het voorstel- Peace verklaard had, wercl iu den Bteek gelaten door 16 conservatieven en 11 liberale unionisten, zoodat de oppositie in de meerderheid bleef. Van politieke beteekenis voor het ministerie is overigens deze stem ming, welke hoofdzakelijk hot Indische bestuur be treft, niet, maar wellicht zal de wensch vau het Parlement er toe bijbrengen de Engelsche opium- politiek te veranderen. De opiumhandel tusschen Britsch-Indië en China gaf reeds vroeger aanleiding tot twee oorlogen tegen China, waarvan de laatste in 1857 eindigde met do toestemming van den keizer van China tot invoering van opium in zijn rijk. Aanvankelijk had de Chi- neesche regeering geweigerd opium in haar rijk toe te laten, maar na het bombardement van Kanton in 1857 moest de keizer van China wel toegeven. Sedert dien tijd werd een groot deel van het Indische opium naar China vervoerd. Tot verduidelijking van het telegram over den sland der zaken in Manipoer, het kleine staatje in Britsch-Indië, dat nu wel zijn inlijving tegemoet gaat, diene dat de brief van den Bajah van Mani poer aan den Onderkoning van Engelsch-Indië te Siletor is aangekomen. Deze brief meldt, dat de bewerker van den moord op de Britsche officieren is terechtgesteld, en dat de Bajah den vrede wenscht. Van andere zijde verneemt men, dat de commis saris Quinton door het vertoonen van de vredevlag in een hinderlaag was gelokt. Do gevangenen zijn allen vrijgelaten, bebalvo de tolk, die aan de Britsche residentie was verbonden, en waarvan de Bajah zich voor de onderhandelingen wil bedienen. Luitenant Grant en kapitein Presgrave zullen weldra hulp ver krijgen van de bij Tamu vereenigde troepenmacht, aan welker bevelhebber volkomeu vrijheid van han delen is verleend. De Engelsche bladen spreken de verwachting uit, dat thans de opstand in Mani poer spoedig geheel zal zijn bedwongen. Het* Duitsche Centrum heeft na rijp beraad en langdurige overweging bosloten de plaats, in den Pruisischen Landdag opengevallen door den onver- getelijken dierbaren Windhorst, te vereeren aan graaf Ballestrem, thans vice-president van den Bijksdag. Meppen zal in den Bijksdag vertegenwoordigd wor den door baron Hertling, sedert 1875 lid van den Byksdag voor het district Coblenz-S. Goar. Hertling zal dus zoo niet het hoofd, dan toch het invloed rijkst lid van het Centrum zijn. Hertling werd 1843 te Darmstadt geboren.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2