>EL, DOPING L, Donderdag 16 April. N? 4503. BINNENLAND. EEN ONGELUKKIGE. oping 3 1891. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De intending van advertentlön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. FEUILLETON. EN 1 EN. ZILVER) L 1891, (Sunt. Ct.) :n van 2 tot imde Notarin. lang (Aaar iet Franech.) i V. Donderdag OLENAAB N Gouda. De uitgave deser Courant geschiedt dagelijks met uitsondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Afionderljjke Nommers VIJF CENTEN. van om Bovendien worden alle Advertenties gratis opgenomen in het ADVERTENTIRBLA D *t welk des Maandags verschijnt. aten en andere EN, SECRK- FFET, FAN- SPIEGELS, JLES en VA- st Speelwerk, AL- en AAR- LEDIKAN- «ATRA88EN en TAFEL- ARPETTEN, I re GORDIJ- I, FORNUIS reed schap. Den ZILVER trvan een met esenteertrom- j ito Olie- en delkkan, dito itellen, Zilve- n Vork, dito iplepels, dito Tafelbel, dito Tabaksdoos Horloges en voorts Ju- he. Slot, Das- ten verkoop sche Cou- ien doorbet IKMAN en AR, Notaris, aan de brag iftigen goed VLD) iEEVER, den '1des mor van den Heer orten Tiende- staan van den ORRENKt De berichten door de //Sum. Ct.” omtrent den hoofd-ingenieur Yzerman en zijn gevolg, uit het onafhankelijk gebied ontvangen, loopen tot Februari jl. en luiden zeer gunstig. De expeditie bevond zich te Padang-Tarab, waar een prauw naar boven werd gezonden, brieven naar ons gebied over to brengen. Den 22sten Februari had de luitenant Bakhuis met zyn personeel Padang Tarab bereikt en zich daar met den heer Yzerman en gevolg vereenigd. De tocht van den heer B. per prauw was zeer voorspoedig en lang zoo vermoeiend niet als die der reisgenooten, De uitkomsten der beroepstelling verschijnen af- eonderiyk. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. goudsche courant. die altijd gereed was. te beslissen tusschen hartstocht en plicht, gereed zich op te offeren aan de roep stem van haar geweten. Met de scherpzinnigheid van ernstig verliefden vroeg hij zich af, of ook Florence misschien niet meende gedwongen te zyn, zich op te offeren. Maar die veronderstelling kwam hem niet aannemelijk voor. Was zij niet vry en rijk, een weeze, zonder familiebetrekkingen, geheel zonder geldelyke zorgen En daar deze vrouw hem zoo raadselachtig voor kwam, wilde hij baar liever beschuldigen, dan aan te nemen, dat een gebiedende plicht haar bond. Ik lyd, dat is zeker, sprak hij. Ik ben niet zöo dom mij te verbeelden, dat dit leed een kastij ding zou zijn. Een kastyding, waarvoor? Ik vind do geleerden bespottolijk met hun bewering, dat het leed een negatieve zaak is. Ik houd het met Scho penhauer, die juist beweert, dat alleen het leed positief is, omdat het zich doet gevoelen. Al wat goed en gelukkig is, is negatief, omdat hei niets doet, dan een verlangen wegnemen. En mot behulp van zijn geliefkoosde philosofen verwierp hij altijd de gedachte aay straf. Dat kwam hem voor een logische redeneering te zijn, omdat zij het denkbeeld aan een geweten verwierp. Waarom zou de mensch rechtvaardig zijn, als de rechtvaardigheid uit de wereld is verbannen De natuur is een monster. Zy heeft sommige beesten geschapen om door de andere te worden verslonden zij heeft een dwaas parasitismus uitgevonden. Wat 85) De moordenaar kende hem niet, dien bleeken, somberen metgezel van de misdadigers, dien Shake speare voorstelt als een vampyr boven hun nachtleger. Geen schijn van berouw drong door tot zijn geest. Indien nu en dan in zijn geheugen de herinnering aan het verschrikkelijk drama weder levendig werd, juichte Roland zijne vermetelheid toe, omdat hij voor deze geluk aanbrengende misdaad niet was teruggedeinsd. Maar plotseling keerde nu de fortuin. Het noodlot wankelde. Hij vroeg zich af, of de kwade dagen misschien niet zouden terugkeeren, omdat hij, de overwinnaar van het lot en van het menschdom, zoo spoedig was bezweken voor de gril en de coquetterio van een kind Een jR» raaar ook het schoonste, het ver leidelijkste van alle schepselen Onder de werken der groote dichters was er een, dat Roland telkens las en herlas//Die Wahlver- wandschaften” van Goethe. Florence deed hem denken aan Ottilia, die reine, liefhebbende maagd, onder den heer Y., die de reis langs zeer slechte wegen over land hadden gemaakt. Maar nergens had men last van de bevolking, die zich wel zeer nieuws gierig, doch volstrekt niet onvriendelijk gedroeg. Inte gendeel, als men op het handjesgeven mag afgaan, dan zijn de Kwantaneezen onze beste vrienden aan gene zijde van het Nederlandsche gebied. Alle leden der expeditie verkeerden tot en met 24 Februari ’s morgens, toen de brieven werden afge zonden, in blakenden welstand. Men dacht dien dag van Padang-Tarab op te breken en de reis te vervolgen. Aan een goeden uitslag der onderneming werd door niemand meer getwijfeld. Aan het slot van een der brieven fcan do //Sumatra Courant,* heet het//Met Yzerman en Bakhuis trekt men, zoo noodig, vreedzaam dwars door Atjeh van Siak uit melden wij spoedig onze behouden aankomst ter Oostkust doet de hommel in de byenkorf? Hij, Roland, had moord geploegd op mevrouw Reeding, een aan den drank verslaafde vrouw, een morphiniste. Dat was zijn recht als arboider. Wederom verdrong de werk zame by den onnutten bommel. Neen, voor de natuur bestaat geen goed en geen kwaad; want zy kent rechtvaardigheid noch medelijden. Door een zonderlinge tegenstelling, aarzelde deze man niet, Florence te vervloeken, haar in staat te rekenen eene afschuwelijke comedie te spelen. En toch dacht hij er geen oogenblik aan, haar voor zyner onwaardig te houden. Deze reine maagd, met haar engelachtigen oogopslagwerd er geenszins door verlaagd. En bij deze gedachte werd zijn liefde nog versterkt, door zijn spijt over den ver loren schat. Wat moest bij doen? Hij wist het niet meer. Van Florence afzien Hij bekende, dat hij er den moed niet toe zou hebben. Dus zou hij haar niet blijven bezoeken? De zachte banden van vertrouwelijkheid, die hem bekoorden en betoover- den, niet verbreken? Wie weet? Misschien zou hij haar onverklaarbaren tegenstand overwinnen misschien zou zij er wel in toestemmen zijne vrouw te worden. Hij was opgestaan en liep met langzame schreden in die sombere lanen voort. Werktuigelijk, steeds ten prooi aan dien innerlijken strijd, ging hy het bosch door en naar zijn hotel terug. Alice was juist thuis gekomen. Gewoonlijk liet haar broeder haar roepen, of kwam hij bij haar Op de jaarvergadering der centrale antirevolu tionaire kiesvereoniging Vrijheid en Rechte te Bode- grave gehouden 7 April, werd de heer S. van Velzen bij acclamatie opnieüw candidaat gesteld voor het district Bodegrave. De vergadering was eenparig van oordeel, dat dit vertrouwen nu reeds mocht •en moest geschonken worden. De heer Van Velzen heeft zich bereid verklaard, de candidatuur te aanvaarden. Door het departement van binnenlandtche Zaken is uitgegeven het eerste deel van de uitkomsten der laatste algemeen volkstelling van 31 Dec. 1889 (met uitzondering van de beroepstelling.) Het betreft de provincie Zuid-Holland. Achtereenvolgens zullen verder verschijnen één deel voor elk der overige tien provinciën, benevens één deel voor het geheele rijk, torwyl iii het 13e deel zullen worden opge nomen overzichten van de in andere deelen gepu bliceerde uitkomsten, in vergelijking met de uit komsten der vorige volkstelling. Nadat B. en W. van Rotterdam eenigen tijd ge leden door den raad gemachtigd waren een proef station op te richten, tot het nemen van proeven met electrische verlichting, was ook de vraag gerezen, in hoeverre het mogelijk is, ook electriciteit aan te wenden als beweegkracht voor havenkranen. Het ngestelde onderzoek hieromtrent leidde tot het re sultaat, dat hiervoor elect riteit zelfs te verkiezen is boven hydraulische kracht. Mitsdien stellen B. en W. thans aan den Gemeen teraad voor, onder intrekking van de eerst verleende machtiging, hen te machtigen aan fabrikanten plan nen en prijsopgaven te vragen voor een electrische installatie voor beweging van kranen en verlichting, hun, een crediet te verleenen van 12,000 voor het aanschaffen vau een door electriciteit of andere kracht beweegbare kraan, en hen te machtigen de door den directeur-generaal der Exploitatie-Maat- schappy gestelde voorwaarden voor liet verschaffen van de vereisohte electriciêoit aan te nemen en alsdan met die kraan een proef te nemen. B. en W. zullen dan te zyner tyd hieromtrent rapport uitbrengen en nadere voorstellen doen. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 14 April. Na de Eerste, thans weder de Tweede Kamer bij een. Het hoofddoel was den dag te bepalen, waar op de beraadslaging over de legerwet een aanvang nemen zou. De Voorzitter begon dan ook onmid dellijk na het trekken der afdeelingen en andere huishoudelijke werkzaamheden met in overweging te geven dadelijk in de volgende week (a. s. Dinsdag) dezen grooten maatregel onder handen te nemen. Doch er kwam verzet, hoofdzakelijk van den kant der dissideerende katholieke fractie, maar ook van de heeren Sanders en Van Houten. Maar de groote meerderheid der leden was van meeniug, dat het toch maar beter was thans, nu er tijd over was, althans met de behandeling in eerste instantie te beginnen. De heer A. Van Dedem achtte juist met het oog op de verkiezingen de behande- GOÜDA, 15 April 1891. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Vrijdag den 17 April 1891, des* namiddags ten 1 ure. Aan de orde: Het adres van de weduwe N. Simons geb. Philips, houdende verzoek om een jaargeld of eene gratificatie. Het voorstel betreffende het maken eener afslui ting langs hot Exercitie-terrein. Het voorstel betreffende de richting van het gebouw der voormalige Gasthuiskerk tot bewaarplaats van het Oud-Archief der Gemeente en de Librye.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1