Buitenlandse!) Overzicht. VEBSLAG- INGEZONDEN. cnkruidmaaimachine, om kanalen, tochten en Taarten van waterplanten te zuiveren, waarvan genoemde firma voor Nederlaud alleen het recht van invoer heeft. Blijkens eene verklaring van baron Van Lijnden van Hemmen, dijkgraaf van het polderdistrict Over- Betuwe, is deze machine door den dijkstoel van dit polderdistrict in het jaar 1890 met groot voordeel gebruikt tot ruiming van een gedeelte der groote landwattering (stroomend water), welk gedeelte lang was circa 5000 meter (1 uur gaans). Uit den aard der zaak kon geen absoluut volledige reiniging daarmede plaats vinden, want de boorden en kanten van den watergang zijn moeielijker of niet te bereiken, doch zooveel te beter het midden en juist die gedeelten, welke voor het ruimen uit de hand het meeste bezwaar opleveren. Met de machine werden herhaaldelijk in 6 a 10 dagen in het bedoelde gedeelte 3 a 4 sneden gedaau naast elkander, waarbij de schuit door 1 of 2 personen werd getrokken, terwijl 3 personen in de schuit werkzaam waren. De kosten van werken met de machine bedroegen circa de helft van de bewerking uit de hand, terwijl veel spoediger daarmede eene opening voor het water gemaakt wordt, eene zaak van groot belang, waar, zooals in de Over-Betuwe, men des zomers blootgesteld is aan schade door plotselinge stortbuien. Biedt in dezen tijd van het jaar, vooral na zulk een strengen winter, het buiteu nog weinig aanlokke lijks, in de serres spreidt de natuur, geholpen door het menschelijk genie, thans haar vollen luister ten toon. Vooral daar waar men zich er inzonderheid op toelegt het schoonste uit het schoone slechts bijeen te brengen, bieden die serres thans een verheffenden aanblik. Bovenaan in de rij dier instellingen mogen we noe men de Rotterdamsche Diergaarde, waar, dank zij het beleid der directie en de onvermoeide zorg van deu hortulanus, den heer J. F. Wilke, een bloemen- schat valt te aanschouwen, welke men wellicht elders te vergeefs zal zoeken. Daarom is het dan ook, dat wij hen die in de eerste weken Rotterdam zullen be zoeken opmerkzaam wenschen te maken op deze zeld zame en slechts in het voorjaar geschonken gelegen heid om op dit gebied iets werkelijk eenigs in oogen- schouw te nemen. Wanneer men de groote serre binnentreedt, gelooft men zich als in een feeën-paleis verplaatst. Voor aan deu ingang- verheft zich tot een huis hoogte een berg van Azaleas, in de grootste verscheidenheid van kleuren, gekroond door eon reusachtige camellia en fraaie citissen met hare keurige gele bloemtrossen. Aan de achterzijde wordt deze berg gevormd door een even hooge pyramide van camellia's met honder den bloemeu, waarvan vele vooral door haar grooten omvang de bewondering wekken. De zijwanden dezer serre leveren don aanblik van een bloemtapijt, gewormd door Azaleas, haycinten, naresinen, tulpen, primulas, bambusas, muscaris enz. alles in de grootste verscheidenheid. In den koepel van deze serre maakt men kennis met de reuzen uit het plantengeslacht, nl. de palmen en varens, waarondor de meest zeldzame soorten voorkomen, en vele ook bewondering wekken wegens den trap van ontwikkeling welken zij bereikt hebben. In het warmste gedeelte van deze serre zijn het voorts ook de collectie Olivias welke inzonderheid ieders aandacht zullen trekken. Vervolgens bezoeke men vooral ook de groote Victoriaserre en daarvan de rechtervleugel, waar een verzameling orchydeeën is bijeengebracht welke men zoowol wegens haar ryke verscheidenheid, als de rykdom van bloemen in alle kleuren en geuren, wellicht elders tevergeefs zal zoeken. Bij dit alles behoeven wij wel niet te zeggen, dat ook de andere vleugels van dit gebouw, alsmede de zoogenaamde Prins Hendrikserre, zeer veel schoons bevatten. Over dit alles in bijzonderheden te treden zou ons te ver voeren. Inzonderheid op het boven gemelde meenden wij de aandacht dor planten- en bloemenliefhebbers te moeten vestigen. Huizen, gebouwd van timmermanskrullen, zijn de laatste overwinning der techniek. Naar een patent bureau te Berlijn mededeelt, zijn in de Rijkshoofd stad reeds groote bouwwerken onderhanden, waarbij dit materiaal wordt gebruikt. De krullen en spaanders worden met zekere goed- koope, fijngestooten mineralen vermengd en daarna in de vormen van baksteonen, straatsteenen enz., onder sterken hydraulischen druk geperst. Het is gebleken, dat het aldus verkregen materiaal voor muren en bestrating volstrekt geen vochtigheid aan trekt, buitengewoon hard is en betrekkelijk een ge ring specifiek gewicht heefthet is ook niet onder hevig aan verweering. Het is bijna volkomen vuur vast, want bij de proefnemingen bleef een cubus, lang, breed en hoog 7 cM., na gedurende 5 uren lu een kolenvuur gelegen te hebben, geheel onbe schadigd. Een ander voordeel is, dat deze steenon met de zaag bewerkt eu in iedere begeerde kleur kunnen verkregen worden, zoodat men dus bij het bouwen van huizen uit spaanders en krullen ook rekening kan houden met de ornamentiek en aange name kleurschakeering. Stilte bij muziekuitvoeringen. Hoe hinderlijk hot is voor hen, die om te genieten naar een klas siek concert gingen, daarin gestoord te worden door het gepraat van anderen in de zaal, weet nage noeg wel iedereen. De leider der klassieke con certen tö New-York, Th. Thomas, bedacht hiertegen het volgende, misschieu wel wat krachtige huis middeltje. Bij de uitvoering van den ^Midsummernights- dream" zaten eenigwn te praten, als waren zij tehuis. Thomas zag hen strak aan en gaf den paukenist eensklaps het sein om een fiinken roffel te slaan hij liet, zoolang zij spraken en telkens als zij weer begonnen, opnieuw roffelen, dat hooren en zien ver ging en de babbelaars begrepen voor de pauken te moeten onderdoen. Het publiek en de dagbladen juichton den inval van den orkestdirecteur toe, en na dien tijd, sidderden de praatzieke bezoekers, als Thomas naar hen of naar de pauken zag. Zooals men ween heeft de czaar aan keizer Wilhelm een prachtige troïke geschonkeu met drie hengsten i bespannen, zonder zelfs don raoscovietschen koetsier I te vergetenvolgens Russisch gebruik waren do I tuigen geheel met zilver versierd. Men schatte het geheel op 20,000 roebels i De keizer heeft zich dezen winter herhaaldelijk van dit span bediend om uitstapjes te doen. Onlangs bemerkte de koetsier met schrik, bij het schoon maken dor tuigen, dat de zilveren versierselen eene zeer verdachte gele tint begonnen te vertoonen. Na een oplettend onderzoek was er geen twijfel meer; de metalen versierselen waren van verzilverd koper. De keizer lachte hartelijk over hot avontuur en spotte niet weinig met don russischen gezant, graaf Schoevaloff. Bij zyne laatste reis naar St-Petersburg vorhaalde de gezant de geschiedenis aan den czaar maar deze nam de zaak zoo vroelijk niet op. Hy beval een onderzoek in te stellen en men ontdekte den schuldige, een hoogen ambtenaar der keizerlijke stallen. Hg is aanstonds met verscheidene mindere beambten, zijne medeplichtigon, op pensioen gesteld. van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Gouda over dep toestand van Handel, Ny verheid, en Scheepvaart in 1890. (Slot.) Statistische opgaven van het Postkantoor over 1890 vergeleken met die van 1889. 1889. 1890. 857195 354200 2298 2156 6839 6839 552019.80' 570281.83* 35626 34826 214762 234613 1156 1389 574251 603278 6279 5305 41536,32' 42686.80 265637.55 293571.02 271920.59 276154.21' 7250 7019 36339.42' 31216.48 844 880 5513.96' 6280.93 23526 22814 515 438 88177.47' 46400.84' 25604.02' 35537.62 Gefrankeerde brieven Ongefrankeerde Aangeteekende u n niet aangegeven waarde tot een bedrag van Dienstbrieven Enkele briefkaarten Dubbele u Gedrukte stukken Monsters of Stalen van koopwaren Verk. postz. t. e. bed. v. Gest. postw. v Uitb. u h Ter invord. ontv. kwit tot een bedrag van Onbetaalde kwitantiën tot een bedrag van Verz. postpakketten Uitg. spaarbankboekjes Ingelegd bedrag Terugbetaald bedrag De Spaarbank van het Departement Gouda dor Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gaf 290 nieuwe boekjes uit, ontving 105273.93 en gaf terug 94511. De Hulpbank verleende 52 voorschotten tot een gezamenlijk bedrag van 7240. Overzicht van het telegrafisch verkeer aan het Rijkskautoor 1889. 1890. 12594 12081 telegr. 14648 13883 2179 2192 Er werden verzonden en ontvangen. UO opureugsv woo j »v6vu ,a in 1889 ook het gébruik van telegrarazegels wa» minderen hedoeg in seinkosten 6231. Het Rijkstelefoonkantoor te Waddinxveen en dat te Ze venhuizen, beiden onder dit Telegraafkantoor be- hoorende, behandelden 1769 en 394 berichten. banden het heden aan het verleden verbonden. Zij trachtte zich zekerheid te verschaffen door hetgeen zij van miss Sidney hoorde. D-or hare aandoening medegesleept, vertelde zij aan Florence alles, wat zij dacht. Maar dat is onmogelijk stamelde het meisje.... Zulk een geluk is voor mij niet weggelegd! Hij die door mijn hart werd uitverkoren, zou voor mijne moeder gestreden hebbenEen inwendige stem in miju hart zou mij tot hem hebben gedreven? Ik bid u, juffrouw, laat u overtuigen.... Is het niet het lot, dat op uwen weg den eenigen man heeft geplaatst, die u kan begrijpen, zooals ge be grepen wilt worden, die u kan liefhebben, zooals ge bemind wilt worden Maar dat is niet mogelijkherhaalde Florence andermaal. Wilt go de waarheid weten? Schrijf hem dan om te komen. Nelly Het moetIk zal hem zien, en welke veran deringen de jaren ook hebben aangebracht, ik zal hem herkennen, al is het alleen aan den toon zijner stem. Indien Roland Salbert en Roland Montfranc dezelfde is, dan zal ik gelooven, dat uw werk recht vaardig was, en dat God het u had ingegeven. Zij dacht er niet aan, dat, wanneer de Schepper somtijds de monsehen hunne handelingen ingeeft, dit meer is om aan de gerechtigheid te voldoen, dan. om hot geluk van den mensch te verzekeren VIII. Sedert deu vorigen avond had Roland miss Sidney nog niet weer gezien. De uren gingen langzaam i en droevig voorbij. Er was plotseling een groote j leegte gekomen in het leven van dien man, die zoo geheel werd beheerscht door een onweerstaanbaren hartstocht. Met smartelijke bitterheid herhaalde hij j bij zichzelven Ik zal haar niet meer terugzien I Tevergeefs herinnerde hij zich de vertroostende woorden van Alice; hij -verweet zich nu zijne be- j goocheling, als een groote dwaasheid. Zijne zuster I wilde zijn wanhopige smart tot bedaren brengen zij beijverde zich, de weigering van Florence te ver zwakken, door haar aan hem te doen voorkomen als zich opofferend voor een denkbeeldige verplich ting. Wat zou deze dag lang zijn, nu hij niet naar Parijs kon gaan, nu hij niet zooals anders van haar bijzijn kon genieten. Welnu, het zij zoohij zou scheiden, en over zijne lafheid zegevieren. Alleen de arbeid brengt vergetelheid en doet de stormen der ziel bedaren. Eiken ochtend, zoodra hij was opgestaan, begaf Roland zich naar zijn studeerkamer, om te zien wat er voor hem gekomen was. Hij rangschikte dan de brievenlegde, degenendie hij persoonlijk wenschte te beantwoorden, terzijde en maakte zijn opmerkingon bij de anderen, die hij aan de zorgen van zijn secretaris toevertrouwde. Nauwelijks was Montfranc met deze bezigheid begonnen, of een rilling ging hom door de leden, toen hij een enveloppe op zijn schrijftafel zag liggen. Het schrift van Florence 1 Zou Alice gelijk hebben Hij brak den brief open 't wareiRslechts vier rogelf, met ietwat bevende hand geschreven, maar welspre kend genoeg Het jonge meisje verzocht hem on een onderhoud. Een onderhoudzijn zuster*s vermoeden was duf waarheid miss Sidney had hem liefAnders zou zij hem niet goschreven hebben: zij zou dan hannf verwijdering hebben aangenomen. Wat zou zy be® willen zeggen? Wilde zij trachten hem opnieuw voor zich te winnen, om hem aan nieuwe beproe- vingen te onderwerpen OnmogelijkFlorence kende de geestkracht van Roland; zij wist, dat hy vurig en vastbesloten was. Nadat hij zijn liefde had bekend, kon hij niet meer bij haar verschijnen dan als verloofde. Hoo dan aan to nemen, dat ^aarjj! doelingen in die enkele uren zouden zijn veranderd Als zij den vorigen avond ernst had gesproken, dan had zij een plicht te vervullen. Eerst had zij Ro* land afgewezen, omdat zij zich sterk genoeg waande, om zich het haar aangebodon geluk te ontzeggen. Maar hare krachten waren bezweken, en zij riep hem torug.... Al deze gedachten verdrongen zich in het hoofd van dien zoo vurig beminnenden man. Wat zou het hem lang vaJlen, eer het uur van sa menkomst had geslagon (Wordt vervolgd.) De Kamer bleef, ook na de verkiezingen van November 1890, als volgt samengesteld: Aftreding 1892. De hoeren C. J. C. Prince, Voorzitter, H. Jager, plaatsvervangend Voorzitter, A. van Veen en J. M. Noothoven van Goor. Aftreding 1894. De heeren C, C. H. Prince, D. G. van Vreumiugen, A. van Reedt Dortland, H. Straver en H. Braat. SecretarisMr. J. Fortuijn Droogleever, die in Juli 1892 moet aftreden. Omtrent de werkzaamheden der Kamer kan worden vermeld I. Adressen aan den Gemeenteraad tot vorhoo- ging van het Marktgeld, voor hen, die met eene overdekte opstalling do markt bezoeken, werden door B. en W. in handen der Kamer gesteld om advies. Daar deze adressen eene zuivere protectionistische strekking hadden, kon de Kamer niet in de geest der adressauten advisoeren. Zij greep echter deze gelegenheid aan om de wenschelijkheia te betoogen eener herzieniug van de Verordening op het heffen vau Marktgoldon, welke van 1856 dagtoekent. B. en W. en de Gemeenteraad vereenigdon zich met bet advies. De herziening der Verordening werd evenwel niet ter hand genomen, voorzooveel der Kamer bekend is. II. Toen bekend werd dat er door eenige afge vaardigden van Kumers van Koophandel conferentiën zouden worden gehouden, naar aanleiding van de bij de wetgovende macht ingediende voorstellen tot wijziging der spoorweg-rogeling (opheffing van de Rijnspoorwegmaatschappij) wendde onze Kamer po gingen aan om zich bij die conferentien te doen vertegenwoordigen. Met de meoste voorkomendheid werd dit toegestaan. Daar op deze bijeenkomsten hoofdzakelijk over het goederenvervoer werd gehandeld, hetwelk voor Gouda, wegens don uitmuntende waterweg, van minder be lang is dan een goed geregeld personenvervoer, ont hield do Kamer zich van eenig oordeel voor of tegen de voorstellen. Zij meent evenwel dat dergelijke conferentiën van Kamer vaii Koophandel zeer dienstig kunnen zijn aan de behartiging van algemeene be langen van handel en nijverheid. III. Do Directeur van het Rijkspostkantoor alhier adviseerde do Kamer over de verplaatsing van een brievenbus van de vest naar den waterkant bij de Jankattonbrug. Daar de Kamer reeds vroeger op deze verplaatsing had aangedrongen, adviseerde zy ook nu ten gunste der verplaatsing, die nu dan ook haar beslag kroeg. IV. Een adres van de kamer van koophandel en Fabrieken te Utrecht aan de Tweede Kamer der Stateu-Generaal, de aanneming ontradende van het wets-voorstel tot heffing van invoerrechten naar de waarde enz. werd door deze Kamer ondersteund. V. Eveneens een adres van de Kamer te Alk maar aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid over de oprichting van telcgrambussen. De Kamer meende, dat niet alleen in gemeenten, waar kantoren inet beperkten dagdienst bestaan, maar ook in die, waar het kantoor den 'geheelen dag open is, het plaatsen van althans ééne bus in de nabyheid van het kantoor, gemak zoude opleveren en het gebruik vau de zoo weinig bekende telegram zegels in do hand werken. VI.. Do Gozant van Rusland vroeg de Kamer inlichtingen omtrent het gebruik van Russisch vlas en hennep. Omtrent het vlas kon de Kamer geeno inlichtingen verschaffen, daar zij meent dat dit in deze gemeente niet wordt ingevoerd. Wat de hennep betreft, werd medegedeeld, dat zij wel gebruikt wordt voor tweede soort visschorsgaren en paktouw. Voor eerste soort visschorsgaren wordt uitsluitend de iulandsche en voor paktouw do Ita- liaansche hennep gebruikt. De Russische is meer geschikt voor grofgarenfabrikanten, welke in deze gemeente niet worden aaugetroffen. De verkhring hiervan is, dat de Russische hennep droog en hard in hot gevoel is en minder sterk haar vezel splijt niet gemakkelijk en de andere soorten zijn ook beter tegen het water bestand. VII. Over het bij de Tweede Kamer aanhangig wetsontwerp tot regeling der brievenposterij, werd een zelfstandig adres aan dien tak der Volksvertegen woordiging gericht. De Kamer erkende dat het ontwerp een zeer gunstigen indruk maakte en juichte m het bijzonder toe het voorstel tot invoering van een verlaagd plaatselijk brief-port. Voorts onder steunde zij den wonsch tot' verhooging van hel ge wicht van den enkehoudigen brief, hetzij dan door dit gewicht op 30 gram te bepalen, hetzij dooi' de brieven van 1550 gram wegende, met 77j ct. port te belasten. Ook sloot zij zich aan bij de wenschen om lager port voor drukwerk, om opneming in de wet van de gelijkstelling der door de hektograaf vermenigvuldigde stukkeu met drukwerk en de op heffing van de verplichting om uitsluitend de door het Rijk uitgegeven briefkaarten te gebruiken. Zij kantte zich ten slotte aan tegen het van an dere zijde gedane verzoek dat voortaan ook de aan geteekende brieven aan huis zullsn worden bezorgd. Zij meent dat het hier te lande geldend stelsel beter waarborgen oplevert, dat de aangeteekende brieven in handen van den rechthebbende komen, dan het andere stelsel, dat gelijk de ervaring leerde, elders veroorzaakt dat de besteller van aangeteekende brie ven in een hinderlaag wordt gelokt en van zijn kostbaren last, soms zelfs van ziju leven wordt be roofd. VIII. Nog werd aan de Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen een schrijven gericht, waarin werd aangedrongen op 1. het verkrijgbaarstellen van vierdaagsche re- tourbilletten, ter vervanging van de tweedaagsche 2. de vorbetering van de correspondentie met Rotterdam, door het groot aantal treinen, dat juist daarheen glipt, te verminderen 3. de verbetering van de aansluiting zoowel te Rotterdam, als te Utrecht en te Arnhem, vooral naar het Zuiden 4. de verbetering van de aansluiting met Amster dam door den trein die te 3.45 van het centraal station naar Rotterdam vertrekt voortaan te doen ophouden 5. het verkrijgbaarstellen van personenbiljetten en bagagere9u's 'naar en van de statitons aai do oude lijnen der Maatschappij 6. en van abonnementen voor reizigers. Het antwoord luidde: dat volgens ministerieele beslissing alle voor 15 October 1890 bestaande ta rieven voorloopig moeten gehandhaafd blijven, dal echter bij de nieuwe tarieven die binnen betrek kelijk korten tijd verwacht worden de oude lijnen der Rijnspoorwegmaatschappij gelijk als die der Staats spoorwegen zullen behandeld worden, en dat op de overige punten zal worden teruggekomen, hetgeen nog niet is geschied. Aldus vastgesteld in de Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Goudaden 26 Februari 1891. C. J. C. PRINCE, Vlorzitter. Mr. J. FORTUIJN DROOGLEEVER, Secretaris. De uitslag van de verkiezing te Geestemünde blijft natuurlyk overal het onderwerp van den dag. Dat prins Bismarck, de grootsto staatsman dezer eeuw en de stichter van het Duitscho rijk, om een zetel in den Rijksdag te verkrijgen, uog in het strijd perk moet treden tegen een onbekenden sigarenma ker, wordt natuurlijk overal op den voorgrond ge steld. De Times vindt daarin aanleiding de houding af te keuren van het Duitsche volk, hetwelk den stich ter van Duitschlands eenheid reeds lang een zetel in den Rijksdag had moeten geven. Nu verkeert Bismark in een valsche positie, maar indien hij lid wordt van den Rijksdag, krygt hij gelegenheid zijn grieven tegen de regeering openlijk te berde te brengen. Alleen door Bismarck tot lid te kiezen van den Rijksdag, waar hij waarschijnlijk wel als leiders der oppositie zal zal optreden, kan het Duitsche volk, naar de limes meent, den gewezen kanselier redden uit de scheeve verhouding, waarin hij na zijn aftreding tot den Keizer is geraakt. Toch zal Bismarck bij tweede stemming wel ver kozen worden. De nationaal-liberalo bladen, gelijk o. a. de Kölnische Zeitungdie aanvaukelijk volstrekt niet bijzonder met Bisraarcks candidatuur ingenomen waren, sporen nu hunnen partijgenooten dringend aan, bij den tweeden strijd Bismarck als één man te steu nen, ten einde in elk geval te verhoeden, dat de gewezen kanselier het onderspit delft en het district, voorheen door den nationaal-liberalen partijleider Von Bennig8en vertegenwoordigd, in handen valle van een sociaal-democraat. Dat dit zal geschieden, is niet zeer waarschijnlijk; want om den socialist de meerderheid te verschaffen, is het noodig, dat 4 5 der Welfen en liberalen op Bismareks tegenstander steramen. Dit zal nu wel niet gebeuren, en daarbij zijn nog 12000 kiezors thuis gebleven van wie de meesten tol de nationaal-liberalen en conservatieven behooren. Indien do nationaal- liberalen nu met alle kracht aan den arbeid gaan, is het dus te verwachten, dat hun stemmen-aanfril bij den tweeden strijd naar verhouding sterker toe neemt, dan dat der tegenpartij. Zoo zeker achteu zelf Bismareks vrienden zijn verkiezing, dat zij reeds bvzig zijn een goede plaats in deu Rijksdag voor hem te zoekeu. De beste plaats, die nu open is, is die van Windhorst, maar het zal' de vraag zyn, of het centrum deze eereplaats aan Bismarck zal willen afstaan, Voorloopig is besloten de plaats van den heer Von Puttkamer, wiens benoeming tot gouverneur eener provincie weldra wordt verwacht, voor den gewezen kanselier open te houden. Prins Bismarck zal dus wel in den Rijksdag komen, maar niet met glans. De heer Eugen Richter! Bismarck felste tegenstander, kan zich dan ook het genoegen niet ontzeggen nog eens te herinneren aan een woord, dat Bismarck voorheen voor derge lijke verkiezingen dikwijls placht te gebruiken en dit nu op hem zeiven toe te passen; //Prins Bismarck komt als leenman van andere partijen op vreemde verkiezingskrukken den Rijksdag binneustrompelen". De Duitsche Rijksdag is nog altijd aan do sociale ontwerpen en wel de tweede lezing. Hard schiet t niet op, maar dat liet zich ook uiet verwachten het onderwerp is er niet naar. Een lange discussie had plaats bij het artikel, waarin bepaald wordt, dat kinderen beueden 13 jaren niet werkzaam mogen zijn in fabrieken, beneden 14 jaren niet langer dan 6, en beneden 16 jaren niet langer dan 10 uren per dag. De sociaal-democraten verlangden, dat de laatstgenoemde leeftijd tot 18 jaren zou verhoogd worden en arbeid beneden *14 jaren verboden zou zijn. Hun voorstel werd verworpen en het artikel aaugenomen. De Regeering deed uitkomen, dat het socialistische voorstel verder ging in de beperking van den arbeid van jeugdige personen dan de wet geving van andere landen, b. v. 'Oostenrijk en Zwit serland, verder zelfs dau Engeland. Het Portugeesche Miuisterie besloot mët uitzon dering van éen lid aan te blijven. Men verneemt uit Lissabon, dat de Regeering aan Engeland zal voorstellen eenige wijziging te brengen in de voor gestelde overeenkomst aangaande Zuid-Afrika en inmiddels den modus vivendi tot Juni te verlengen. Landgenooten t Het is nu ongeveer zeven jaren geleden, dat de geldelijke toestand, waarin de Maatschappij van Wel dadigheid toenmaals verkeerde, ons tot het houden eener Algemeene Collecte in den lande noodzaakte. De directe aanleiding bestond destijds in het over lijden van H. K. H. Prinses Marianne der Neder landen, do edele Vorstin, tegenover wie de Maat schappij zulke groote verplichtingon heeft en die haar vele jaren lang zoo ruimschoots steunde. De uitslag van de collecte beschaamde onze goede verwachtingen niet. Ruim 55,000 werd aan giften ontvangen, terwijl 825 nieuwo leden zich aanmelden. Door deze uitkomst werden wij in staat gesteld den dienst in de Koloniën, tot op dit oogeublik, naar behooren te doen vervullen en kunnen wij zelfs op dezo laatste jaren, als op een tijdperk van ontwik keling voor de Maatschappij terugzien. Van deze ontwikkeling getuigen de drie in dat tijdperk gestichte vakscholen voor Tuinbouw, Bosch- bouw en Landbouw, welker stichting voornamelijk te danken is aan den edelen weldoener der Maat schappij, ons Eerelid, den heer F. H. L. van Swieten en voor twee van welke ons eene rogeeringssubsidie is toegekend. Van die ontwikkeling getuigt ook de aanzienlijke uitbreiding aan de Mandenmakorij ge geven, welke meer en meer een tak van kunst-nijver heid werd en als eene ambachtsschool kan worden beschouwd, waarop thans aan 45 jongelioden onder wijs in dezen tak van nijverheid wordt gegeven. Daarvan getuigen ook de oulangs tot stand gokomen leerschool voor het boekdrukkersvak, te Steenwijk, en de belangrijke aanleg van bosschen, ongetwijfeld de beste gelegenheid tot werkverschaffing in de win termaanden. Ook op het gebied van armenzorg, het eigenlijke terrein, dat tot den werkkring der Maatschappij be hoort, zijn die zeven jaren niet onvruchtbaar geweest; de aanvragen tot plaatsing van nieuwe gezinnen, ge durende geruimen tijd uiterst gering, zijn in de laatste jaren aanzienlijk vermeerderd, zoodat thans tal van verarmde geziunen de koloniën hebben bevolkt en nog verscheiden andere op plaatsing wachten. Moet men van de eene zijd® deze herlevende be langstelling toejuichen, ann den andoren kant valt het niet te outkennen, dat daarmede groote kosten gemoeid zijn. Hierbij komt, dat wy van de gemeentebesturen, die in de eigenlijke verpleging van gezinnen in 1870 nog ruim 7000 bijdroegen, bijna niets meer ont vangen sedert d'o invoering van d-e in 1871 gewij zigde armenwet. Dat dit alles belangrijke uitgaven vordert, is duide lijk. Behalve deze gowone jaarlijksche uitgaven moet bovendien nog gedurende 23 jaren een bediag van 7000 betaald worden, als annuiteit aan de Rotter damsche Hypotheekbank. Toch zo\j dit alles geen zorg baren, wanneer de leden, die door hunne contributie de Maatschappij.,, steunen, z66 talrijk waren als een? instelling, die ten bate van hot algemeen werkt, verdient. Dit is echter niet het geval, terwyl ook het be drag der giften en legaten vermindert. Het zal dus niemand verwonderen, dat wij, bu:- tengewone maatregelen moetende nemen, tot het lx».

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2