,ler| BS ÏM le geschilderde t. Janskerk te edenis der St. ekeningen enz. derlijk levens- s de Gebroeders 1891. rar EEN ONGELUKKIGE. irukte uwen. Eene les uit do historie. Woensdag 22 April. IV 4508. Nieuws- en FECILLETOX. o. ces I en Zn. rabcth, snts. R1NKMAN. Advertentieblad voor Gouda en Omstre 15 I De. Inzending van advertentlön kan geschieden tot eön uur des namiddags van den dag der uitgave. »p Cacao. h 1891, re. door °n u I w I de algemeene lasten te doen i in hart aklodt, L Liufs. delicieuse drank». z 45 cent. :otbakkeri De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Mzonderljjke Notnmers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. (Aaar het Franech.) VIII. gehalte. welschap van Rotterdam,' OULAJJL. ÜIJLEN, i M. Möli.eb. J. g 24 April ir plaats. j, des avonds zjjner pogingen om ook het roerend ka- meer in de algemeene lasten te doen GOUDSCHE COURANT. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. van Nov. 49 tot April 53 3 j. 5 Febr. 62 Juni 66 4 j. 4 Juni 68 Aug. 74 - 6 j. 2 Nov. 79 Aug. 79 - 1 j. 9 den liberalen dus niet het bestuur van ’s lands zaken toevertrouwd. Gaat men na, hoe de liberalen in de 15 jaar dat zij werkelijk geregeerd hebben, het be stuur hebben gevoerd, dan is de eerste periode Thorbecke’s eerste ministerie onbetwist baar de bloeitjjd geweest van het liberaal be stuur. In die weinige jaren gaf Thorbecke de voornaamste onzer organiek» wettende kies wet, de wet op het Nederlanderschap, de provin ciale en de gemeentewet. Zijn ambtgenoot voor financiën mr. Van Bosse verzekerde door zijn kloeke scheepvaartwetten aan het stelsel van handelsvrijheid voorgoed de overwinning en verlichtte den druk der accijnzen door afschaf fing yan de belasting op schapen- en varkens- tlfeesch. Thorbecke’s tweede ministerie (18621866) séhonk de* wet op het middel baar, onderwijs en een betere geneeskundige wetgeving. De minister Betz zorgde, door afschaffing van de accjjnzen op turf en steenkolen en vooral door de opheffing der plaatseljjke accjjnzen, dat de minvermogenden minder gedrukt werden. De minister van koloniën, de heer Fransen van de Putte, bracht door zjjn comptabiliteitswet orde in de Indische financiën, en gaf door regee- ringsreglementen zelfregeering aan West-Indië. Minder vruchtbaar was het derde tijdperk (1868—1874). Toch dagteekenen uit die dagen de betere armenwet van minister Fock, die door de opheffing van hetdomicilie van onder stand aan het platteland een groote weldaad bewees. De minister De Waal gaf door de tegen uik had een geluk moeten ontvluchten, dat mij ónmogelijk toescheen.... Ónmogelijk I spreekt ge dat woord wederom uit? Ik ben zwak geweest.... Kan ik het helpen? ik ben slechts een kind, een arm kind, dat geen macht heeft over zichzelven. En toch hield een heilige plicht mij van u gescheiden. Luister, Roland 1 Gij hebt gemeend, dat ik een wees was gelijk alle anderen. Neen, een jong meisje is gewoonlijk vrjj, wanneer zij hare ouders verloren heeft, en alleen in de wereld staat. Ik ben dat niet. Ik behoor een doode toe. Mijne moeder is in Amerika gestorven, ten gevolge van een afgnjzeljjke misdaad. Haar moordenaar heeft slechts een belachelijk kleine straf ondergaan, en ik heb gezworen, niet trouwen, alvorens ik de overledene gewroken heb. Roland luisterde, met een beklemd hart, zonder haar te begrjjpen. Begint ge de werkelijkheid te doorzién? Zulk een zwak schepseltje als ik ben, kan niets. Ik wilde, ten gunste mijner zaak, den man wapenen, die, om. mij te verkrijgen, de edelmoedigheid zou hebben, zijn leven te wagen tegen dat van den moordenaar. Een kinderachtige redeneering, nietwaar, heel on- noozel en tamelijk romanesk! Het is gemakkelijk plannen te smeden, zoolang men niet bemint. Zoo- dra het hart zich gewonnen geeft, ligt ook het ver stand aan banden. Ik heb u lief gekregen. Eerst heb ik tot mijzelve gezegd, dat ik ook van u een dergelijke opoffering zou vragen; maar ik had den 40) Wat heb ik je gezegd I riep zijn zuster uit, toen hij haar het briefje van miss Sidney toonde. Ik heb je veel te lief, dan dat ik je met een ijdele hoop zou vleien.Florence zal uw vrouw worden. Uit het antwoord, dat zij u gisteren ge geven heeft, uit het briefje van dezen ochtend kunt ge zien, hoe lief zij u heeft. Het arme kind wilde haar hart het zwijgen opleggen. Toen ge vertrokken waart, heeft zij dezelfde smart gevoeld als gij. Moest zij alleen blij .on én u voor altijd verliezen? Tegen twee uur kwam Roland te Passy aan, ver ward, ontroerd en in het besef, dat deze samen komst zou beslissen over het lot van zijn geheele leven. Florence wis zeer bleekhaar oogen schi terden met een koortsachtigen gloed. Zij reikte hem hare kleine hand, met een poging om te glimlachen. Ik vreesde, dat ge niet zoudt komen, sprak zij zacht. Kondt ge daaraan twijfelen, terwijl ge wist, Bekend is het sprookje van het 40-jarig liberale wanbestuur, dat vooral de antirevolu tionairen telkens te tierde brengen, wanneer er verkiezingen zijn of wanneer de argumenten ter verdediging van het tegenwoordig kabinet te kort te schieten. In het ontwerp-manifest der deputaten is men zelfs verder gegaan en heeft men beweerd, dat de liberale partjj in haar verschilletide schakeeringen heel deze eeuw door het roer in handen gehad heeft. Met het oog op de aanstaande verkiezingen, waarbjj natuurljjk deze onwaarheid weder dienst zal doen, kan het zjjn nut hebben deze be wering eenvoudig te toetsen aan de geschiedenis. De Del/teche Opmerker heeft derhalve een goed werk gedaan, door in het laatste nummer nog eens in bijzonderheden kan te toonen, hoe sedert 1848 de liberale ministeries slechts be- trekkelgk kort aan het bewind zjjn geweest en hun werk telkens door grootendeels conser vatieve kabinetten werd vertraagd. Maakt men vindt men dat van nu, met welk doel wij dit korte historische overzicht onder de oogen onzer lezers brachten, dan is dit niet om onze poli tieke tegenstanders van hun ongeljjk té over- tuigen. Deze willen niet overtuigd worden en zoolang zij onder liberaal iets anders verstaan dan wjj, kunnen wij het natuurljjk nooit eens worden. Voor de tegenwoordige antirevolu tionairen is al wat op politiek gebied is voor de rekening nauwkeurig op, dan 18491888 wgrkeljjk door de liberale partjj is geregeerd XT4A '1 EO O E - dat ik uw vriend was? Zij was ernstig en nadenkend. Ga hier naast mij zitten, als gewoonlijk, en beloof mij, dat ge mij het u aangedane leed zult vergeven U vergeven Ik heb gisteren verkeerd gedaan ik had open hartig met u moeten spreken. Zij keek hem aan met oogen, waarin al hare oprechtheid te lezen stond. Ge hebt mij gezegd, dat ge mij liefhebt, Boland Ik ook, ik heb u lief Florence 1 Ik bid u, hoor mij eerst aan. Ik wil dat ge mij geheel zult kennen, alvorens mij te antwoorden. Wij hebben elkander op zekeren avond ontmoet in de loge uwer zuster. Ge maaktet dadelijk op mij een aangenamen indruk. Ik voelde mij zonderling te moede, toen gij tot mij. zeide: «Het is mij, alsof ik geen vreemde voor u ben, en ik u reeds lang ken.” Ik heb altijd geloofd, dat twee men- schen, die bestemd waren voor God vereenigd te worden, geen vreemdelingen voor elkander kunnen zijn. Zij hebben elkander nooit gezien, ma|r toch hebben zij het bewustzijn van hun wederzijdjreh be staan. Toen zijt ge mij komen bezoeken ik heb u bestudeerd, ik heb u begrepen. Wij hadden gelijke denkbeelden, gemeenschappelijke gevoelens. Toen ik bemerkte, dat onzichtbare banden onze harten vereenigden, had ik moeten handelen tegen mijzelven, agrarische wet en de regeling der suikercul tuur een krachtigen stoot aan de ontwikkeling van Oost-Indië, en de minister Van Lilaar bevrijdde de arbeiders van de hatelijke straf bepalingen tegen hun vereenigingen en leidde door afschaffing van de doodstraf een humaner strafwetgeving in. De korte laatste periode van 187779 bracht een verbeterde onderwijswet, en de minister Gleichman slaagde door uitbreiding van het successierecht tot de rechte lijn in de eerste I itaal bijdragen. Terecht wijst het opstel verder op de voor stellen in 1852 door Van Bosse, in 1872 door Blussé, in 1878 door Gleichman gedaan, om in denzelfden geest te arbeiden, hetzij door een inkomstenbelasting, hetzjj door een effecten belasting voor te dragen. Ook het ontwerp van den minister Van Limburg Stirum (1873) om persoonlijken dienstplicht in te voeren en dat van den minister Geertsema (1874) om den census belangrijk te verlagen, mogen niet worden vergeten. Vraagt men m. m. m. m. te zamen dus 15 jarefi en 8 maanden, terwijl anderen dan de liberale partij gedurende 23 jaren en 9 maanden aan ’t bewind waren. Het grootste gedeelte van de 40 jaren was

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1