BINNENLAND. Buitenlandse!) Overzicht. PETROLEUM-NOTEERINGEN AFKONDIGING. Cantzlaar Schalkwek, te Rotterdam gevallen tot aan het optreden van het tegen woordig kostelijke kabinet, al wat niet vol komen strookt met Dr. Knijpers inzichten, overgoten met het liberale sop; de conserva tieven, de richting van de voormalige ministers v. d. Brugghen, Van Ljjnden van Sandenburg en Van Znylen, zoowel als de ministeries van Willem I en die van Willem II vóór 1848, het waren al te gader liberalen, evengoed als Thorbecke, Van de Pntte ofKappeyne. Waar zoo mat woorden wordt gespeeld, in strijd met de beteekenis, die de partijnaam liberaal histo risch gekregen heeft in het staatkundig spraak gebruik, is vruchtdragende gedachtewisseling onmogelijk. Wjj hadden veeleer het oog op diegenen onzer vooruitstrevende medeburgers, die aan de liberalen hun tekortkomingen en hnn onmacht kwalijk nemen. Inderdaad elk onpartijdig liberaal zal moeten erkennen, dat de werkkracht der partij gaandeweg is afge nomen. Ieder volgend tijdperk van liberaal bewind is minder rijk in resultaten dan zijn voorganger. Terecht zegt dan ook bovenge noemd blad, dat de kiezers gelijk zullen heb ben, indien zij uit deze omstandigheid aanlei ding nemen om nu van hun ongeduld blijk te geven en met grooten ernst aan te dringen op daden, en krachtige daden. Maar men verlieze niet uit het oog, dat de parlementaire geschie denis van 1848—1887 ook leert, dat gaande weg de oppositie der antiliberalen sterker is geworden. Al het goede, dat door de liberale partij tot stand in die jaren en blijkens bovenstaande opsomming was dit geen kleinig heid dat alles is gewrocht in weerwil van de heftige oppositie der conservatieve en ker kelijke partijen. Al wat mislukt is, b. v. de invoering eener inkomstenbelasting en van den persoonlijken dienstplicht, werd grootendeels door de pogingen der politieke tegenstanders verijdeld. Wel kwam daarbij verdeeldheid in eigen boezem, die den aanval van den vijand dubbele kracht gaf, maar toch de hoofdoorzaak was, dat steeds aangroeiende oppositie van verbonden katholieken en calvinisten de libe ralen machteloos maakte. Vraagt men dus aan de historie een les, het zal wel deze zijn: dat voorstanders van hervorming en vooruitgang hun steun behooren te geven aan de liberalen. Van de rechter zijde komt alleen iets tot stand, indien zjj zaken ontleend aan het program der liberalen en die met behulp dezer verguisde tegenstan ders in behouden haven brengt. Slechts eene krachtige liberale meerderheid, sterk ook door eensgezindheid waarop de verdeel-en-heersch- tactiek der kerkelijke partgen afstuit, kan ons de bevrediging brengen van de nooden des volks, de hervormingen op allerlei gebied, waarnaar wij sedert jaren uitzien. moed niet, het tot het einde toe vol te honden. Zij zweeg gedurende enkele oogenblikkentoen vervolgde zij Nu wilde ik alle banden tusschen ons verbre ken. Ik heb u afgewezen. Toen gij gisteren waart vertrokken, was het mij, alsof alle geluk mij had verlaten.... Kon ik mijn hart voor u openen? Kon ik u toeroepen: Ziehier mijn geheim, neem er de helft van op u! Mijn verleden was voor u niets. Mijn leven begon voor u slechts op den dag, toen wij elkander leerden kennen; het uwe begon voor mij eerst op den dag, toen ik u lief kreeg.... Dat dacht ik ten minste. Opeens.... Zij glimlachte nu, en een straal van hoop sprak nit haar blik. Zie, Roland, een zonderling noodlot vereenigt ons. Ik dacht dat ge een vreemdeling waart in mijn bestaan van voorheen, en ge zijt er door een treurige gebeurtenis in gemengd.... Zij glimlachte steeds, en reeds doorzag hij de ont zettende werkelijkheid. Zijn verstand verzette zich, maar zijn inwendig gevoel was sterker dan zijne redeneering. Hij^ wist vooraf, wat het meisje hem zou zeggen. Een vriendin heeft mij alles verteld; stel u mijne vreugdo voorIk was u reeds dankbaarheid verschuldigd, vóór ik u leerde kennen Ge hebt haar heldhaftig verdedigd, de arme doode, die ik beween. Miss Sidney stond op en opende de deur naar de GOUDA, 21 April 1891. Vrijdag 24 April e. k. zal het Tooneelgezelschap van den Tivoli-Schouwburg te Rotterdam voor het eerst hier ter stede optreden. Opgevoerd wordt zooals uit de advertentiën in ons vorig nr. bleok het bekende Pension Scholierdat te Rotterdam dezen winter groot succes had. Het is eeu recht amusant kluchtspel, waarin de heer Willem van Zuijlen de hoofdrol vervult. Het zal zeker menigeen genoegen doen dezen populairen tooneelspeler weder eens in ons midden te zien optreden. De heer C. Hoogendijk heeft gisteren aan de Rijks universiteit te Leiden het doctoraal examen in de rechts* etonschap afgelegd. Heden morgen werd in het gebouw ,/Arti-Legi" alhier aanbesteed onder het beheer der gonie, het een-jarig onderhoud der Kazernegobouwen te Gouda en te Schoonhoven. Voor Gouda (begrooting 2875.werd inge schreven door J. de Jong Wz. voor f 8085.C. J. Koot voor/2980.W. Bokhoven voor ƒ2950. en D. Ame8Z voor 2786. Voor Schoonhoven (begrooting 1900. werd ingeschreven door P. Blanken Dz. voor 1895.— en K. Oprei voor 1839.—. Heden morgen omstreeks half zes ure is er een begin van brand ontstaan in de boerenhofstede van C. Rijkelijkhnizen in de Voorwillens onder deze gemeente. De brand is waarschijnlijk ontstaan door dat het vuur in den schoorsteen, waarin een lek was, zich heeft medegedeeld aan het rieten dak, dat voor een gedeelte is verbrand. Spuit No. 6 was spoedig aanwezig. Vuurschade is weinig geleden, doch des te meer watersohade. Alles was verzekerd, doch zeer laag. Gisteren ia op de Machinale Garenspinnerij alhier het volgende ongeluk gebeurd. Ongeveer te 6 uur des namiddags geraakte eene der arbeidsters met haar hand tusschen een der machines, met het noodlottig gevolg dat ven die hand de vingers werden afgeknepen. Onder hevige pijnen is zij naar 4® ouderlijke woning iu de 4e kade gebracht. De heer D. Groenendijk te Haastrecht deed met gunstigen uitslag het examen Lager Onderwas voor de akte als onderwijzer. De heer J. van der Breggen Az. heeft zgn ontslag genomen als Dijkgraaf van den Zuidplaapolder in Schieland. Zondag den 3 Mei zal te Waddinxveen de heer G. J. Antink, predikant te Oostermeor en Eestrnm, des namiddags te 2 uur zijne intrede doen. De consulent, de heer L. ten Bosch, predikant te Gouda, zal hem des voormiddags tot zijn dienstwerk inlei den. aangrenzende kamer. Kom, Ne'.ly I riep zij luid. ZieHeeft Roland Montfranc vroeger Roland Salbert geheeten P Hij is het. Nelly snelde op den jongen man toe en bedekte zijne handen met kussen. Roland was doodsbleek, verplet, achteruit gewe ken. Het was niet Nelly, die hij plotseling zag verschijnen, maar mevrouw Reeding. Hij dacht dat zijn slachtoffer voor altijd verdwenen, vergeten was, en dat onmeedoogende spooksel stond nu tegenover hem, om hem te vloeken Hij strekte de armen nit, om het wrekend visioen te verdrijven, en ein delijk, zichzelven niet meer meester, viel hij op een stoel neder. Nelly en Florence dachten/ dat hij overmeesterd werd door de ontroering, door de plot seling weder opgewekte herinnering ontstaan. Na jaren zag hij nu weder het akelige tooneel en het drama, in de prairiën afgespoeld, voor oogen. O, mijnheer Roland, vervolgde Nelly, hoe goed en edelmoedig waart ge toch.... Ik heb u die verschrikkelijke geschiedenis dikwijls genoeg verhaald, juffrouw. Alleen, geheel alleen tegenover die woeste, dronken, woedende bende, is hij toch toegesneld om ons te beschermen. Hg viel door een kogel getroffen neder, terwijl hij met zijn eigen lichaam haar trachtte te beschutten, die hij, helaas, niet heeft kunnen redden.... Door een hevige wilskracht gelukte het Roland langzamerhand, zijne kalmte en zijn helderheid van Onze correspondent te Paramaribo seint ons, dat de oneenigheid tusschen den Gouverneur en mr. Kalff tot verschillende heftige tooneelen in den Raad van Bestuur aanleiding heeft gegeven, en dat de heer Kalff, ten gevolge der ondergane bejegening, Zaterdag de vergadering van den Raad van Bestuur verliet. {Pad.) De terugreis uit Zwitserland ran HH. MM. de Koningin-Regeutes en de Koningiu zal vermoedelijk 4 Mei a. s. plaats hebben. Gisteren verwierp de Hooge Raad het vroeger vermelde cassatieberoep van J. 8., burgemeester en koopman te Broeksittard tegen zijne veroordeeling door het gerechtshof te Arnhem tot 2 dagen ge vangenisstraf, wegens valsohheid in geschrifte ge pleegd bij gelegenheid van het afgeven eener ver klaring ten behoeve van den vee-uitvoer naar Belgie. In do jl. Zaterdag te Rotterdam gehouden verga dering der afdeeling Zuid-Holland der broedersohap van candidaat-notarissen in Nederland, werd na eenige mededeelingen van huisboudalijken aard, eerst overgegaan tot de verkiezing van een candidaat- hoofdbestuurder, als hoedanig werd gekozen de heer W. Erkelens Cooke van Rotterdam. Daarna werd overgegaan tot het bespreken- van wijzigingen in bet huishoudelijk reglement, ten einde dit in overeen stemming te brengen met het reglement der broe dersohap. Vervolgens bekwam de hèer J. H. Bou- dowijnse van 's-Gravenhage het woord ter verdedi ging zijner stelling: //De eiscb tot echtscheiding wegens overspel mag niet worden toegewezen op grond van de enkele bekentenis of niet-verschijning van gedaagde.» Het onderwerp gaf aanleiding to een zeer geanimeerd debat. Enkelen waren het m den verdediger der stelling eensanderen beweer» den dat de enkele bekentenis als voldoende moest, worden beschouwd om het overspel te bewijzen. N^ bespreking van een enkel geval uit de notarieels practijk werd de vergadering gesloten. Wij waren dezer dagen in de brandwacht in de gelegenheid, sohrijtt de Prov. Qron. CU., een door den hoofdman der Groningsohe brandweer, den heer J. H. Tijhuis, vervaardigd eenvoudig en gemakkelijk toestel te bezichtigen, dat bij een begin van brand uitstekende diensten kan bewijzen. Op grooters schaal ingericht sou hot iu fabrieken en werkplaat sen zeer goed op zij no plaats zijn en menigmaal eeoe grootere uitbreiding van brand kunnen voorkomen. Het toestel bestaat uit een thermometer, die, in ge wone omstandigheden op 60° F. staande, door groo tore warmte-ontwikkeling het kwik tot 80° doet klimmen, dan eene electrische schel in beweging brengt, waardoor een galvanische batterij in werking wordt gebracht, de kraan van de aangehechte water leiding opengaat en er onmiddoljjk een kleine stort regen ontstaat. Bij de volkstelling die dezer dagen in Engeland gehouden wordt, komt de excentriciteit der Engel- schen en de onhandelbaarheid van eenige oude aristocraten weer voor den dag. Lord James Doq- glas heeft op de vraag die hem gesteld werd«Wat is uwe vrouw geantwoord //Straatveegster, ea gek." «Kn uw zoon?" //Schoenpoetser, ge- geest te herwinnen. Hij besefte ten volle, dat hij verloren was, indien hg toegaf aan de verwarring, die voor deze beide vrouwen zoo onverklaarbaar moest wezen. Zij moesten zich immers wel ver wonderen over de trilling zijner stem en de zenuw achtigheid zijner gebaren. Gij, gij Florence, stamelde hij, gg de docht# van mevrouw Reeding J, Misa Sidney was geheel veranderd. Haar gels. straalde van blijdschap en van liefde. O. Roland, wat heb ik u lief en hoe bewonder ik nHad ik ongelijk, toen ik beweerde, dat W noodlot ons voor elkander bestemde De man dien ik liefheb, is ook de man, aan wien ik het meest te danken heb. Ik wees n gisteren af, om a mj geheim niet te openbaren, on dat geheim was er geen voor uZou ik hot recht hebben gehad, aan een ander te vragen, mijn hulp, mijn steun, mtje wreker te zijn JEBs Hij was weder kalm geworden en volkomen meester over zichzelven. Ik behoor u toe, hernam hij. Doe met 0g wat ge wilt En gij, beste Nelly, gij^die mij hebt gered, gij zult mijne vriendin zijn, gelijk voor heen Maar ge spraakt van straf, Florence; g® spraakt van den boosdoener, die slechts een be lachelijk lichte straf had ondergaan"j dacht, dat f {Wordt vervolgd.) borwn in het donkerste Afrika." De chef der telling heeft deze aardigheden niet aardig willen vinden, en den lord voor den rechter gedaagd. Lady Dou glas en de bedienden moeten nu getuigen omtrent het straatvegen, het schoenpoetsen, en het gekzijn; het maximum der straf intusschen ia eene boete van ■vgf pond. Sir Brydget Henniker is ook gedagvaard. Hg had geantwoord«Mijne vrouw, mijne drie kinderen en ik wonen, heden 5 April, onder het dak van ons huis; ik beschouw alle andere vragen als ongepast, ik weiger er op te antwoorden en verbied al mgne bedienden dit te doen." Op het eiland Marken is, naar aanleiding van een door doleerende» ingezonden verzoekschrift, de kermis afgeschaft. Aan de scholen van hooger onderwijs in Duitsch- land is door het ministerie van eeredienst een zon derlinge verordening bekend gemaakt. Sedert eenigen tijd wórden stukjes gom-elastiek verkocht met een stempel, die het portret van den Keizer draagt. Het gebruik van deze stukjes gom-elastiek is nu den gymnasiasten vorboden, omdat (o Byzantium) het gebruik van die stukjes «aan de knapen aanleiding zou kunnen geven om de beeltenis des keizers te verwringen en dus te misvormen." Uit Karlsruhe wordt geschreven, dat de aanmel dingen voor de Duitsche waaier-tentoonstelling, die er in de maanden Juni en Augustus zal gehouden worden, boven verwachting talrijk inkomen. Het getal der beloofde waaiers heeft reeds lang het eerste duizend overtrolfen en dagelijks komen er nog nieuwe aanbiedingen. Vele vorstenhuizen hebben waaiers en bibelots van grooto historische en artistieke waarde aan de tentoonstelling beloofd. Tot nu toe kan men op de schatten uit de paleizen van Carlsruhe, Stuttgart, Weimar, Gotha, van den prins van Fürstenberg en de landgravin van Hessen rekenen. Groot zal het getal van artistiek bewerkte waaiers, van moderne meesters afkomstig, zgn. Geschilderde waaiers van F. Keiler, Sohönleber, F. A. Kaulbach, Kugen Klimsch, Lossow, Kanoldt, Papperitz, Ritter, Baisch, e. a. zijn roeds in handen van de tentoonstellingscommissie. Door de groote variatie in het aangebodene zal de tentoonstelling zeer zeker groote belangstelling wek ken en vooral ook in ethnologisch opzicht interessant zgn. De termgn van inzending ia op den tijd van 10 Mei tot 10 Juni vastgesteld. Do opening zal in het midden van Juni plaats vinden. Geljjk men weet, worden aan de gedeporteerden op het eiland Sachalin van wege de Russische regeering van tjjd tot tgd bezondingen vrouwen gezonden. De verdeeiing van deze geschiedt op eenvoudige, verstandige wija. Zoodra het schip met vrouwen aangekomen is, worden de ongetrouwde kolonisten bijeengeroepen in. een tuinwaar de vrouwen op eeno rij staan. Hier wordt, onder voorzitterschap van don kommandant, de indeeling gehouden. De kolonisten mogen kijken en kiezen, de vrouw mag weigeren of toestemmen. De ge deporteerde zegt«Uwe Edelheid, ik zou gaarne die kleine, van de pokken geschonden, hebben." De pokdalige wordt voor het front geroepen. «Is hg u naar den zin?" Zij kijkt hem even aan, «Jawel. Daai mede is de plechtigheid afgeloopen bet paar wordt als in vrij huwelijk met elkaar levend in het register ingeschreven. Wanneer zij bet wenschen kunnen do paren zich ook kerkelijk laten trouwen. De geschiedenis van een groot fortuin. De heer J Hendrioks van Chicago, de erfgenaam van twee jnilhoen dollars, is onlangs onder merkwaardige omstandigheden in het bezit gekomen van dit fortuin. waa de «farf» van een oom, die sinds lang dood was en die zijn geld, dat hg had verdiend jn den Amerikaanschen slavenhandel, in de Manhat tan Bank te New-York had uitgozet. De erfgenamen waren ^angen tijd niet in staat hunne aanspraken te 0 ewgzen, en ten slotte hadden zij het opgegeven. Het eenige wat zij noodig hadden, was een gelega liseerd geboortebewijs van den oom, waaruit zijn verwantschap met de eischende familie bleek. Op zekeren dag ontdekte men, dat de familiebijbel in de oodkist van een dor orkonde afstammelingen was be- graven te Easton. Het graf werd geopend en de ij e gevonden. Hij was geheel beschadigd, en de eren band en de meeste bladen waren door de in- sec en verteerd. Maar de oorkonde was beschermd oor de schutbladen, en de aanteekeningen waren volkomen leesbaar. Deze ontdekking was voldoende om het fortuin in bet bezit te brengen van de erfgenamen. Het wordt 6 8C in het geheel 6,000,000 dollars groot te zijn. Op de eene gewichtige benoeming in Frankrijk die van den heer Cambon tot gouverneur-generaal van Algenë is, is eene andere gevolgddie van den af- gevaardigde Lanessan tot gouverneur-generaal van de .Indisch-Chineesche bezittingen, ter vervanging van den heer Piquet, die ontheven wenschte te worden. Aan Lanessan was roeds vroeger van wege de regeering eene zending opgedragen in de Fransche kolomen. Zij diende om er het noodige voor to bereiden en te regelen voor hare deelneming aan de wereldtentoonstelling van 1889. Lanessan, die het veld der politiek heeft beploegd, is tevens een plant en dierkundige, en zijn verblijf in de koloniën heeft hg zich ook ten nutte gemaakt voor zijne liefheb- bery-studie. Hij heeft de betrekking aangenomen onder voor waarde, dat de bevoegdheid van gouverneur-generaal uitgebreid zal worden. Zoo zal hg de beschikking krijgen over de land- en zeemacht, en zonder zijne toestemming zal er geen expeditie ondernomen kun nen worden. Ook zullen ginds alle benoemingen van hem uitgaan. Het schijnt, dat de Bulgaarsche regeering inder daad de moordenaars van den minister Beitscheff heeft gevonden. Ten minste ook de Neue Jreie Presae bevestigt nu het bericht, dat de namen der vier personen, die van den moord verdacht worden, bekend zijn. Ze zijn allen uit Macedonië afkomstig en wedden, toen zij te Belgrado aankwamen door een diplomaat voortgeholpen. De Kölnische Zeitung beweert zolfs te weten, dat deze diplomaat niemand anders is geweest dan de secretaris van het Fran sche gezantschap te Belgrado, de heer Dumas, die don Russen dezen vriendschapsdaad bewees. Daarbij heeft de Bulgaarsohe regeering nog een andere gewichtige ontdekking gedaan. Het middel punt der Panslavistische beweging op het Bulkau- Schiereiland, voor zoover Rusland daarbij is betrok ken, is de Russische gezant te Bucharest, Hitrovo. Reeds meermalen is hierover geklaagd en zelfs heeft de in het oog vallende wijze, waarop Ruslands ver tegenwoordiger de vganden der Bulgaarsche regee ring beschermt, de Rumeensche regeering menigmaal in moeilijkheden gebracht. Een van de handtan- gers der Panslavisten en een bekende onruststoker was de dragoman van het gezantschap Jakobsohn. Nu heeft deze Jakobsohn, om welke reden wordt niet gezegd, den minister Stambuloff eenige mede deelingen gedaan over het woelen der Panslavisten te Bucharest. Zelfs deelde hij mede, dat de secre taris van het Bulgaarsche agentschap in deze stad door Russisch goud was gewonnen en verraad pleegde jegens Bulgarye. De heer Stambuloff ontbood den secretaris, Vladigeroff genaamd, onder een voor wendsel naar Sofia en liet hem terstond in hechte nis nemen. Vladigeroff, die tot de meest vertrouwde medewerkers der Bulgaarsche regeering behoorde, erkende zgn schuld en zal nu wegens hoogverraad terechtstaan. Naar men beweert, is de heer Stambuloff, die, gelijk reeds meermalen is gebleken, niet opziet tegipn een krachtig optreden, voornemens de behandeling van dit proces zooveel mogelijk te bespoedigen. In dit geval zal men spoedig zekerheid verkrijgen, in hoever do moord van den Bulgaarschen minister als een politiek feit en als een gevolg van de Pansla vistische kuiperijen beschouwd moet worden. Uit het uitvoerig verslag van de zitting dor Ita- liaansche Kamer, waarin over de bekende lynch» geschiedenis gehandeld word, blijkt, dat de Minister president Rudini verzekerde, dat vier der gelynchten Italianen waren. De Minister deelde mede, dat de Regeering der Vereenigde Staten bevredigende ver klaringen had gegeven. Rudini las ook een telegram voor van den President der Vereenigde Staten aan den Gouvern8ur van Louisiana, waarin deze wordt uitgenoodigd de schuldigen aan het gerecht ©verte leveren. Men kan begrypen, dat de Italiaansche Kamer deze en anderó mededeelingen toejuichte. Wanneer men het slot van de uitvoerige laatste nota leest van den Amerikaanschen Minister Blaine, zullen de Ita lianen wellicht minder optimistisch gestemd worden, Blaine toch laat zich hier zoo ontwijkend uit en houdt zooveel slagen om den a rm, dat men twyfelt, of de gevraagde satisfactie wel zal komen. #Indien het mocht blijken," schrijft Blaine, //dat onder de genen, die door het volk te New-Orleans werden omgebracht eenige Jtaliaansche onderdanen waren, overeenkomstig ons ti«: aat met Italië, en niet in strijd met onze wetten óp (mmigratie in die stad vertoevende of gevestigd,, en die ^/eodzaam de ten der Vereenigde Staten en van den Sta*i ÜfrW siana gehoorzaamdenen dat de openbrtüff arabfedJe- kleeders, belast met het beschermen v)||qn jevefl1 enJ eigendom in die stad tot het bedryf o& fölks de hand leendefn, of, op behoorlijke kennisgeving of in lichting van het dreigend gevaar, in gebreke bleven eenige stappen te doen om de openbare rust te be waren en later de schuldigen terecht te doen staan, "an zou de President, onder aulke omstandighe den, ran gevoelen zgn, dat het geval aan het oordeel van het Congres behoorde te worden onderworpen, met het oog op ouderstand aan de gezinnen der Italiaansche onderdanen die door wetteloos geweld hun leven verloren." Het plan tot grondwetsherziening in België, zooals dit in algemeene omtrekken door de centrale sectie der Kamer is aangegeven, zal de arbeidersbeweging niet tegenhouden, zooals men, maar verkeerd, gehoopt had. Op een vraag althans van den correspondent van de Agence Havas aan den heer Volders, het hoofd der werkliedenpartij, welke houding die partij zon aannemen, indien de grondwetsherziening werd goedgekeurd in den geest van het proces-verbaal der centrale sectie, luidde het antwoord, dat in be doeld geval de werkliedenpartij zou protesteeren en verklaren, dat dit gelijkstaat met misleiding en uit tarting; de algemeene werkstaking zon dan zonder uitstel beginnen. Zal de Kamer nu het stemrecht nog een beetje uitbreiden? Maar ook dat zal niet helpen en het algemeen stemrecht ook niet; er zit meer achter. De Portugeesche bladen zeggen dat de Engelsche voorstellen betreffende Oost-Afrika verscheiden on aannemelijke bepalingen inhoudeD, hetgeen de Mi nister van Buitenlandscho Zaken aan Portugal's ge zanten in het buitenland bij circulaire heeft doen weten. De Engolsohe gezant zet de onderhandelingen voort met de Portugeesche Ministers van Buiten- landsche Zaken en Marine. van de Makelaars D© markt was heden onveranderd. Loco Tankfust 7.50. September-, October-, November- eu December-levering 7.60. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten, dat door den RAAD dier gemeente in Zijne Vergadering van den 20 Maart 1891, is vastgesteld de volgende VERORDENING ter instandhouding van de goede ordo op het Buitenplein van en de toegangen tot het Station van den Staatsspoorweg. Art. J^. Het is verboden ry— of* voertuigen, dio tot vervoer voor geld, van personen of goederen, binnen of buiten de gemeente bestemd zgn, op het buitenplein van het spoorwegstation te doen sta tioneeren, zonder schriftelijke vergunning van den Burgemeester. Art. 2. De eigenaars van de in het vorig artikel bedoelde rijtuigen moeten zorgen dat deze rijtuigen zoo zijn ingericht, dat zij door de daarin gezeten personen van binnen kunnen worden geopend. Art. 3. Ieder rij- of voertuig moet geplaatst worden, waar do Politie het noodig acht. Art. 4. Voetgangers en bestuurders van rij- of voertuigen zijn verplicht de richting te volgen, die hun door de Politie wordt aangewezen, en in het algemeen de door haar in het belang der openbare orde gegeven bevelen optevolgen. Art. 5. Het is verboden door dringen of op andere wijze belemmering van de passage te ver oorzaken. Art. 6. Het is aan anderen dan aan hen, die van den Burgemeester vergunning hebben verkregen, verboden hunne diensten als sjouwer, pakjesdrager, kruier of wegwijzer aan te bieden. Onverminderd de in art. 9 bedreigde straf kunnen de overtreders van de bepaling van dit artikel van het plein en de toegangen verwijderd worden. Art. 7. Alle bepalingen in de Verordening van Politie voorkomende betrekkelijk //Openbare wegen", zijn ook op het buitenplein van het spoorwegstation van toepassing. Art. 8. Tot het constateeren van de overtredingen dezer Verordening zijn behalve de ambtenaren, daartoe bij de Wet aangewezen, bevoegd al de beambten der Gemeente. Art. 9. Overtreding dtóer verordening wordt ge straft met eene geldboete van ten hoogste 10. of hechtenis van ten hoogste drie dagen. Art. 10. Bij het in werking treden dezer Ver ordening is die ter instandhouding van do goede ordo op het buitenplein van en de toegangen tot het station van den Nederlandschen Rhijnspoorweg vau den 29 Augustus/26 September 1876 ingetrokken. Zynde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 31 Maart/10 April 1891, in afschrift mede gedeeld.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2