y IL1E. I I I lïode BINNENLAND. I lEN EEN ONGELUKKIGE. sen. leid, 3 en73*. ,sthma zen 1891. Donderdag 30 April. 4515. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» FEUILLETON. L •theker, .LES HOLM, IEN 5 HOLM miiing. letter D. ter Markt. ia’s De inzending van advertentiên kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. 1 1 E sorteering I DERDE AF DEEDING. I. lN aan den ■nder>, Leiden m, Voorburg, rkel. Zondag 3 Mei a. st. heeft op het exercitie-terrein aan den Rotterdamscben dijk een match plaats tus schen de Goudsche Cricket- and Football-Club it Olympia" ep de Leidsche Club nRood en Wit." 0.50. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelgk» met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De pry» per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Alsonderlgke Nommers VIJF CENTEN. oed erkend OUDHEID ide (Naar iet Franxch.') XII. Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verechynt. rtduche Cou- onden door het 11NKMAN en ST b«ken. ouwe. irea iVasscheryen tuigen voor aan de Zuid- R1CHTING, ÈN HAAG. jdig gebruikt, in waarborgt rjjsheid. wijzing 60 ct. .REET VELT l I GOUDSCHE COURANT. Te ’s Hage wordt als opvolger van den heer De Savornin Lohman als gouverneur van Suriname ge noemd het Kamerlid de heer mr. Th. Borret. (J/iwwi.) Te Capelie a/'d IJsel schijnt men niet zonder hoop te zijn, dat de Regoering aldaar weder een notaris zal benoemen, nu door de bestaande vacature te Rotterdam de gelegenheid zioh daartoe aanbiedt. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Cententedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Naar de Deputatenvergaderiog, op Dinsdag 12 Mei te Utrecht te houden, zijn afgevaardigddoor de kiesvereenigiug «Vreest God, eert den Koning” te Bergambacht, de heeren A. N. Rooken (stemg.), A. W. Raken (plaataverv. stemg.), C. Schouten, C. W. den Hoed en A. v. d. Straten. GOUDA, 29 April 1891. Mej. M. N. M. Brand van Straaten alhier deed gisteren te ’s Hage met gunstigen uitslag het examen voor do acte als onderwijzeres. 47) Eiken avond mengde hij bij zijn tabak een weinig opium, die hem zachtkens verdoofde. De slaap kwam terug en daarmede ook de eetlust. Dat was een bijna gelukkig tijdperk, waarin de hallucinaties uitbleven. Er bleef nog slechts een onverklaarbare angst over, de vrees voor het onbe kende. Toen de herfst naderde, hoopte hij voor goed genezen te zijn. De veerkracht van zijn gestel behaalde eindelijk de overhand, en Roland vond een betrekkelyke kalmte weder. Dat was de lichamelijke gezondheid, niet hét zedelijk welzijn. Na den misdaad van Willow-Creek geloofde Ro land zich sterker dan de menschen, sterker dan het lot. Jaren lang had hij de toekomst in het aange. zicht gezien. Nu joeg die toekomst hem angst aan. Hij alleen kon een naam geven aan zijne zenuw ziekte dat was de wroeging, de wroeging, waarvan hij het bestaan stoutmoedig had ontkend, de wroe ging, die gedurende de slapelooze nachten zijn hart met vergiftige beten had vaneengereten. Wy vernemen althans, dat B. en W. dier gemeente I derwereld. De verdediging van dit stelsel kwam hoofd in de vorige week een audiëntie bij den Minister zakelijk neer op de verdediging eener van Justitie hebben gehad en dat deze te dier gele genheid effistige overweging der zaak heeft toege zegd. Staten-Generaal- Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 28 April. Drie redevoeringen namen de geheele zitting in beslag, namelijk die der heeren de Beaufort, Sanders en Van Houten. Het is niet doenlijk van deze rijke stof ook maar den hoofdinhoud weer te geven, zoo- dat wij ons tot de strekking der betoogen bepalen. Alle drie zijn legenstanders van het ontwerp. Voor de heeren De Beaufort en Sanders is het Zwitsersche stelsel het ideaal, of liever, daar zij niet slaafs copieeren willen, zij verlangen een algemeenen dienstplicht, die feitelyk met een algemeenen oefen- plioht gelijk komt. De heer de Beaufort hecht niet aan de geoefend heid van den soldaat, omdat hij voor ons alleen eene verdedigingsoorlog mogelijk ^oki. Dat wy in elk geval wel eens in de noodzakelijkheid zouden kunnen komen in het veld te verschynen om onze neutrali teit te handhaven, gevoelt hy wel, maar hij troost zich met de herinnering, dat wij in 1870 onze neu traliteit voldoende hebben gehandhaafd. Alsof de toestanden thans niet zoodanig veranderd zijn, dat met hetgeeu toon voldoende was, niet meer kan wor den volstaan, en dat wij niet verantwoord zijn, als wij ons niet sterk genoeg maken, om een machtigen nabuur tijdelijk togen te houden. Volgens den heer Sanders, specialiteit in de Zwit sersche wetgeving, kennen de bestrijders van het Zwitsersche stolsel dat stelsel niet, en hebben speciaal de praeadviseters der Liberale Unie te dien opzichte de publieke opinie op een dwaalspoor geleid. De heer Van Houten gaat voort met het weder over eind zetten van het begraven stelsel-de Roo van Al- I zakelijk neer op de verdediging eener dienstruiling tusschen dienstplichtigen en oefenplichtigen, die be ruste op het sophisme, dat dienstplicht gelijk is aan oefenplicht plus haerendieust. Ik wil stalmeester worden 1 Het handelsbloed der Joffrinssedert vijf-on- twintig jaar winkeliersverzette zich met alle macht. Stalmeester Wat is dat vroeg de goede man verschrikt. Franqois beet op den knop van een zweep en sprak mot de diepgevoelde bewondering van Raphael, waar deze van Perugio spreekt Dat is zooals mijnheer Loyal 1 En de oude heer Joffrin begreep, dat alles uit was. Werkelijk maakte op f&keren ochtend zyn zoon zich uit de voeten. De zoon, die den winkel stand versmaadde, verkreeg, beurtelings als palfre nier, als staljongen of als koetsier bij de omnibus maatschappij, oen betrekking, die tegelijk zijn aan geboren neiging en zijn lust tot luieren be redigde. Sedert vele jaren dreven de paardenfokkers van Perche uitgebreide zaken met het verre Westen der Vereenigde Staten. De Amerikanen hebben zich eerst bediend van inlandsche paarden. Maar de groote afstanden, de zware arbeid en het afwisselend klimaat hebben de landbouwers weldra genoodzaakt, de rassen te kruisen. Vooral Frankrijk had daar groot voordeel aan. Twee of driemaal ’s jaars zon den de Normandiërs eenige hunner paarden naar het verre Westen, onder geleide van flinke, stout- moedige mannen. Een dier paardenfokkers ontmoette bij toeval Joffrin I en nam hem in dienst. Francois was overgelukkig; De gemeente Schoonhoven leed Zaterdagavond een treffend verlies door het onverwacht overlijden van den heer S. P. H. Noordendorp, sedert 20 October 1874 burgemeester dier gemeente. Na eene kort stondige ziekte word hij op ruim 60-jarigen leeftijd weggerukt. Het was steeds zijn ijverig streven om veel in het belang van Schoonhoven tot stand te brengen. De verschillende vereenigingen te Rotterdam, die propaganda voor Algemeen kiesrecht maken, hielden Maandagavond in genoemde plaats eene openbare vergadering, waarin als sprekers optraden prof. B. H. Pekelharing van Delft en de heer C. V Gerritsen van Amsterdam. Na een historischen terugblik besprak de heer Pekel haring den tegenwoordigen klassenstrijd, die z. i. ten gevolge van de economische vraagstukken erger is dan ooit te voren. De belangen staan tegenover elkaar en om daarin nu weer harmonie terug te brengen, moet den werkman het kiesrecht geschonken worden. Ontvangen ook de werklieden het kiesrecht, dan zal de eenzijdigheid in wetgeving en bestuur worden opgeheven, de klassenstrijd wordt verzacht en de disharmonie in de maatschappij verdwijnt. Niet dat spr. meent, dat algemeen kiesrecht aan alle misstanden een einde zal maken, maar veel zal er toch dcor gewonnen worden en wanneer de tegen standers, zooals de heer Van Karnebeek beweren, dat het algemeen kiesrecht in andere landen, zooals Duitschland en Amerika, nadeelig werkt, wijl de toe standen ook daar nog veel te wer.schen overlaten, antwoordt spreker: Hoeveel erger zouden er de toe-’ standen niet zijn zonder algemeen kiesrecht? Zonder dit zouden de werklieden er immers geheel zijn over geleverd aan de macht vau het kapitaal. De heer Gerritsen trad in een historische beschou wing van den stand der partijen sedert 1848”. De liberale partij kan thans niet meer als hervormings partij optreden zij is daartoe onmachtig en kenmerkt zich slechts door haar negatief karakter, haar anti- clericalisme. Zij stelde de persoonlijke veeten hooger Men ontgaat zijn lot niet. Van zijn vroegste jeugd af aan had Francois Joffrin een hartstocht voor paarden, ’s Zondags, gedurende de zoele lente avonden, ontsnapte hij in stilte uit ’s vaders winkel om naar de paardenmarkt te Neuilly te gaan. De rondreizende circussen kenden geen getrouwer bezoe ker. In de week was de vroeg ontwikkelde knaap altijd te vinden in gezelschap van beambten der omnibusmaatschappij of in de stallen van de place Saint-Ferdinand. Hij dwaalde dan rond tusschen de boxes, en als vrywilhg palfrenier, was hij het best op fciju plaats tusschen koetsiers en conducteurs. De Parijsche burgertrots van papa Joffrin, een een voudig winkelier, leed hieronder. Hij droomde zich altijd een schitterende toekomst voor den erfgenaam van zijn naam 1 Ja, van zijn naam I En op harde wijze stortte zijn luchtkasteel ineen. Welk een teleurstelling Francois liep van school weg en wei gerde langer 1cs te nemen Maar, wat moet er dan van je worden, onge lukkige vroeg ziju brave vader hem, met een edel handgebaar, dat een treurspeler hem zou benijd hebben. Langen tijd verkoos Francais hierop niet te ant woorden. Op zekeren dag, geërgerd door deze telkens herhaalde vraag, sprak hij stoutmoedig

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1