leu er BS m HOEST ime en tuk. Inkte EEN ONGELUKKIGE. &.S Zn. Dinsdag 5 Mel. 1891. N2 4519. en BINNENLAND. FEUILLETON. IS JE, I Co., GEN. f1600. n de Boek- iate-Wagen- en Zn. 8. IVieuws- Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, van oud. dooi ’.op utta« IROM- De inzending van advertentlön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Aftoaderlgke Nommera VIJF CENTEN. iavonds ns (tiaar iet Frantch.) IV. UT. I □it den ge- De uitgave dezer Courant geschiedt dagelgks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. 1 Mei a. a. benoemd tot commies der I 3e klasse de heeren G. J. de Jong en J man thans telegrafisten dor 2e klasse. Bovendien worden alle Ad verten tien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschjjnt. orm van een NEN van ne soorten in. GOUDA, 4 Mei 1891. Ten gevolge van de reorganisatie van don tele graafdienst zijn bij kon. besluit met ingang van telegraphic 1. B. Hart- GOUDSCHE COURANT. sbruik van idwater renden, ar bp den AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels ik 50 Centen; tedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Er wordt uit Belgrado geschrevenJeronye, bis- schop van Nisch (Servië), heeft onlangs aan het comité tot het bouwen eener kerk te Blaco de gift van 2 groschen (ongeveer 20 penningen) toegezonden. Door de liberale kiesvereniging Schoonhoven en Ometrehen zijn op de voorloopige candidater.lijst voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Staten- Generaal geplaatst de heeren M. Boogaerdt Bernz., te Krimpen a/d Lek, mr. A. J. Roest te 's-Graven- hage en C. A. Zelverder, te Woerden. In het //Empire theatre* te Londen vertoonen tegenwoordig vijf dwergen hunne kunsten. Zij vormen te zamen de Colibri-troep. Tot dit gezelschap be- hooren de Prins en Prinses Dale en Colibri. Prinses Dedalo schijnt in den laatsten tijd eene vurige liefde te hebben opgevat voor Prins Colibri, welke liefde werd beantwoord met het resultaat, dat de kleine gelieven besloten gezamenlijk weg te loopen en het plan bijna uitgevoerd hadden. Ze waren reeds met Het bestuur van den vereeniging het Buitenland heeft een boekje doen verschijnen, bevattende zzMede- deelingen aan hen, die door hare bemiddeling eene plaatsing verlangen in vreemde geweaUn*. Het is kosteloos verkrijgbaar bij de Amst. Boek- en Steen drukkerij, der hh. Ellerman, Harms Co., Rokin 2 Amsterdam en bevat ook een formulier voor de aan vraag, welke men aan den secretaris der vereeniging, den heer G. M.Boissevan, 4 Tesselschadestraat, Am sterdam kan inzenden. Sedert onheuglijke tijden bleeken de vrouwen garen en linnen op het gras, doch eerst voor vijf tig jaren heeft Schönhein te Bazel de stof doen kennen, welke dat bleeken bewerkt. De uitvinder noemde die stof om haar eigendommelijken reuk //ozon* naar het Grieksch #ozein* of rieken. Ozon is verdichte zuurstof, zoo luidt gewoonljjk de ver klaring, die men aan leeken geeft. Men moet zich dit aldus voorstellen -De kleinste deeltjes der elementen, de atomen, zyn zeer gezellige wezens. Zij zweven niet alleen in de ruimte maar verbinden zich, zoodra zij vrij ge worden zijn, met andere atomen. Zulke atomen- groopen noemt men //molekulen Nu bestaat eene molekuul zuurstof uit twee atomen zuurstof; aldus is de gesteldheid van de gewone zuurstof der lucht. Onder zekere omstandigheden echter vormen drie atomen zuurstof een molekuul en zoodanige verbin ding heet dan zzozon." Dat derde atoom zuurstof is met de twee andere atomen niet zeer innig verbonden en toont steeds neiging om zich met do atomen van andere ele menten te verbinden van daar dat de werking van ozon krachtiger is dan die van gewone zuurstof. In de natuur is ozon voorhanden in de zeelucht en in de lucht der bosschen. Het vertoont zich over vloediger na onweders, en de eigenaardige reuk een huurrijtuig naar het station Charing Cross ge gaan, waar zij kaartjes hadden genomen voor Dover en zaten reeds in den trein die juist zou vertrekken toen de directeur van den schouwburg nog even in tijds kwam aansnellen en hot vluchtende paar terug bracht. De voorstellingen zjjn niet afgebroken, maar de verstandhouding tusschen Prins Dedale en Prins Colibri is alles behalve vreedzaam en de schouwburg directeur moet buitengewone waakzaamheid oefenen om de orde te handhaven. Niet onmogelijk zal het drama beëindigd worden in het Hof voor Echtschei dingen, in welk geval den Londenaars een nieuwe variatie verzekerd is op de tallooze sensaties, die dat Gerechtshof in de laatste jaren aanbood. Weinigen der toeristen, die ’s zomers van den bergspoorweg gebruik maken, die hen naar den top van den Pilatus brengt, vermoeden, dat een geheel leger van arbeiders noodig is, om bij het naderen van den zomer de sneeuw weg te ruimen, die ge durende den ganschen winter dien spoorweg bedekt, en op sommige plaatsen ter 'hhogie van 10 M. ligt. Eenige dagen geleden is men daarmede weer ge reed gekomen, en bereikten de werklieden het hotel op den top van den berg, waar zij door den huis bewaarder, die met zijne jonge vrouw zes maanden in volkomen afzondering had doorgebracht, met ge juich werden begroet. De Pilatus vormt een zijtak van de Alpen, is tusschen de kantons Luzern en Unterwalden gelegen, en ontleent zijn n^am aan den naar Gallic gebannen Romeinschen stadhouder Pila- tus, die volgens de overlevering op den top van dien berg begraven wilde worden. Het comité meldde de ontvangst van deze bijdrage in het te Nisch uitkomend blad Slobodu op de volgende wyze Openlijke dank. Zijne hoogeerwaarde Jeronye, bisschop van Nisch, bezield door gevoelens van vroomheid en heilig ge loof, hoeft zich verwaardigd voor den bouw van de nieuwe kerk te Blaco twee groschen te besteden. Het comité voor dit kerkgebouw, geroeyd door deze grootmoedige mildheid, brengt hiermede aan den hoogeerwaarden gever sgn diopgevoelden dank. 5i) Joffrin was besloten, niets te verzwijgen. Hij be gon met het romantisch verhaal van zijn ramp spoeden, sedert hij het vaderlijk huis verliet, tot zijn komst in het verre Westen. Alice luisterde stilzwijgend toe, eerst overmeesterd door ee-ne on verklaarbare belangstellingvervolgens plotseling getroffen door de kennelijke waarheid van zijn verhaal. Francois vertelde van zijn leven als zzcowboy”, ‘dat avontuurlijke leven van den zwervenden geluk zoeker, de dollo tochten door de prairiën, wanneer de kudden van de veehandelaars ontsnapten of ge vaar liepen te verdwalen. De jonge vrouw had er -een voorgevoel van, dat zij iets onverwachts zou te hoo’en krijgen. Die man was dat lange verhaal niet begonnen, ®ls hij niet een ontzettende opheldering had te geven. Plotseling huiverde zij. Hij was nu ge komen aan den aanslag op hot logement, aan den moord op mevrouw Reeding. Francois boog onhandig en vertrok. Mevrouw Dutac riep hare kamenier en begaf zich naar haar slaapkamer. Maar toen zij ontkleed was, Hélène had weggezonden en zich weder alleen bevond trachtte zij vergeefs den slaap te vatten. Honderd tegenstrijdige denkbeelden doorkruisten baar ontsteld brein. Wat bestaat er in het leven toch wonderlijke verwikkelingen 1 Zij kende de geheime gedachten harer schoonzuster. Zij wist, waarom Nelly een jaar lang in New-York was geblevenFlorence, wier kinderlijke liefde altijd levendig bleef, ging de gangen van dien Joffrin na, en wilde in hem den moorde naar harer moeder wreken. En die man verzet zich tegen de aanklacht, die misdaad te hebben mis dreven Ergerhij tracht zich op Roland te wreken over de onrechtmatige straf, die hem eertijds heeft getroffen Maar langzamerhand werd Alice kalmer. Misschien was het beter, dat het zoo geloopen waszij zou haar broeder waarschuwen, opdat hij op zijn hoede kon zijn voor dien Francois Joffrin. De voormalige cowboy was wel is waar niet meer te vreezenmaar om dergelijke plannen te vormen, moest de avontu rier zeer opgewonden, zoo niet half krankzinnig zijn. De voorzichtigheid gebood, Roland met het gevaar bekend te maken. Den volgenden ochtend vroeg zond mevrouw Dutac Hélène om de nieuwstijdingen te gaan halen De kamenier kwam zeer verwonderd terugFrancois Levrault was vertrokken, zonder opheldering te geven, Zijt gij Francois Joffrin? riep zij met gillende stem uit. Ge hebt een anderen riaam aangenomen, evenals de schuldigen, die een misdaad te verbergen hebben. Neen, ik ben niet schuldig antwoordde hij met vuur. ’tls juist omdat ik onschuldig ben, dat ik hier in huis wenschte te komen! Deze woorden klonken zoo zonderling, dat Alice hem met meer oplettendheid aankeek. Zij kon niet twijfelen aan de waarheid zynor woorden. Met schitterende oogen en bevende lippen stond hij voor haarniet in de houding van een in den val geloo pen boosdoener, maar fier, woest, gelijk een onge lukkige, die zich verdedigt tegen een leugenachtige aanklacht. Joffriu’s bekentenis verpletterde Alice. Hoe, hy beschuldigde Roland, haar Roland, de moor denaar te zijn van mevrouw ReedingDe jonge vrouw voelde zelfs geen zweem van toorn in zich opkomen. Zij stelde haar broeder te hoog, dan dat een dergelijke verdenking hem zou kunnen bereiken. Ge zijt gek, sprak zij schouderophalend wat ge zegt, is zoo onzinnig, dat ik nauwelijks meer aan uwe oprechtheid geloof. Waarom, mevrouw, heb ik dan een betrekking aangenomen bij de Opera Om u te naderen. Ik heb een kapitaaltje van honderdduizend francs. Ik behoef niet te werken voor mijn brood. De naam Salbert had mij getroffen, en ik wilde.... Alice begreep nu alles. ’t Is wel, sprak zij. Ga.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1