DR nt! IV 4522. EEN ONGELUKKIGE. BINNENLAND. D t de 330, s Kleiweg, dein, B0- WAREN. IUT. Zaterdag 9 Mel. ISOL FEUILLETON. '.treken Nieuws euws- en Advertentieblad voor Gouda eih- Onmtreken. De inzending van advertentiön kan geschieden tot een nur des namiddags van den dag der uitgave. Itz. lodellen. f 1.25. Meter jn langs aar- erk te be* het Stads plaat, r den Ge oruinwn ie Turf- W) - 3.—. (tiaar het Franeah.) VI. volkomende knappe De uitgave dezer Courant geachieut dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjja per drie maanden ia 1.25, franco per poet 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. - 3.75. - 4.50. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschyni. - 1.50. - 1.80. - 1.90. - 2.10. - 2.25. GOUDSCHE COURANT. GOUDA, 8 Mei 1891. In de laatst gehouden huishoudelijke vergadering van het dep. Gouda en de Maatschappij tot Nut van het Algemeen zjjn gekozen tot voorzitter de heer Th. G. G. Valette en tot secretaris de heer A. F. Cremer. Afgevaardigden naar de alg. vergadering zijn de heoren D. Kuiter en C. W. van de Velde. DER8 van ,DAG den jenk ure in ig aan te Uit don Haag meldt men aan do „Zwolsche Ct." dat met 1 Jan. ’92 eene zeer aanzienlijke tariefs verlaging voor het personenvervoer op de spoorwegen was J offrin moest uit dep op de eerste misdaad tweede volgen Men is een Aan het examen voor sergeants, bestemd om zoo noodig de diensten ran luitenant te verrichten, waar aan is deelgenomen door de sergeants Hazenbroek, van Wageningen, van Waning, Bonman en Spaan hebben allen voldaan; zij treden op den Den dezer als zoodanig in functie, de laatste met verplaatsing naar Leiden. Aan het fftoefenen dezer functie is eene soldijverhooging verbonden ad 25 ct. per dag. Gisteren avond werd in het bovenlokaal van den beer A. Dam do eerste vergadering gehouden van de afd. Gouda en Omstroken van het Ned. Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, in welke ver gadering het reglement voor de afdeeling werd vastgesteld en eemge huishoudelijke zaken behandeld. Voorts word besloten tot het houden eener open bare vergadering en met meerderheid van stemmen het verlangen uitgedrukt om Ds. Bix te Zaandam uit te noodigen daarin als spreker op te treden. Het Bestuur verklaarde zich bereid den verlangden spreker uit te noodigen en to trachten de openbare vergadering, zoo mogelijk, op Zaterdag- of Zondag avond te doen plaats hebben. H. M. de Koningin-regentes is voornemens, op Zaterdag 80 Mei met H. M. Koningin Wilhelmina Botterdam te bezoeken. Het bezoek te Amsterdam duurt van 26 tot 29 dezer. AD VERTENTIEN worden geplaatet van 15 regels h 50 Centen iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Men schrijft uit AmersfoortDe nieuwe gouver- neur van Suriname zal zich waarschijnlijk op 4 Juni a. s, met zijne echthenoot naar zijn post begeven. De heer van Asch van Wijck heeft zich te Amersfoort vele vrienden verworven en met leedwezen ziet men hem van daar vertrekken. Men vermoordt niet gemakkelijk iemand in het mid den van Parijs, zonder gezien, overvallen ot verdacht te worden. Hoe zou hij het aanleggen? Hoe zoo krachtig toe te stooten, dat het slachtoffer sterft, zonder een woord meer te uiten? Zoo behendig, dat niemand weet wie de schuldige is? Eindelijk kwam Roland tot een besluit. Een weinig geslepenheid en veel stoutmoedigheid, en alles was voorbij. Ge durende dien geheelen ochtend berekende hij zorg vuldig al de gevaren, waaraan hij ziu zijn blootge steld. Aan het ontbijt was hij bijna vroolijk. Florence stelde hem voor, een wandeling met haar te gaan doen. Gaarne, antwoordde hij. Ik moet veel loopen; het is een genoegen, zulk een lieve vrouw te mogen vergezellen. Tegen drie uur kwamen zij thuis, en Roland ging naar zijn kamer. Hier zocht hij uit zijn hoeden een slappen, grijzen vilten hoed, dien hij op de jacht droeg of op zijn wandelingen in het bosch, en paste dien opvervolgens verkleedde hij zich haastig. Toen hij gereed was, bekeek hij zich in de spie gelkast. De begoocheling was volkomende knappe Roland geleek een netten arbeider, die op een galant avontuur uitgaat. Tevreden over deze gedaanteverwisseling, trad hij op het wapenrek toe, dat aan den muur h’n»; na eenige aarzeling nam hij een groot mes met een aan beide kanten geslepen lemmet. Een kwartier daarna reed de coupe door de avenue Friedland in wat uitgewisoht is, verschijnt weder, en het begraven lichaam staat weder opIs dat dan hetgeen men noemt de hand van God? Ik ben gek, dacht hij, er is geen God. En als hij bij toeval misschien wel bestaat, zoo is er wel iets anders te doen, dan zich met ons bezig te houden. De hallucinaties, waaraan ik te Canour- gues leed, hebben mijn zenuwgestel verwoest. Er komen nu verschrikkelijke denkbeelden in mijn hoofd op, dia ik vroeger nooit zou gevormd heb ben Montfranc gaf er zich geen rekenschap van, dat hij boheerscht werd door een ziekelijke aandrift hetgeen de deskundigen noemen, //melankolieke ge druktheid.” Maudsley zegt//Zelfmoorden zijn meestal het werk van mepschen, die lijdende zijn aan opkomende melankolie. Zij zijn gedrukt, slapen slecht, maar vertoonen geen teekenen van bepaalde krankzinnig heid.” Of hij wilde of niet, Roland slaagde er niet in, het denkbeeld, dat hem vervulde, te verdrijven. Het liet hem geen seconde loshet was bijna het begin van vervolgingswaanzin. Hij zag in zijne verbeel ding, hoe Francjois hem tegenover de geheele wereld aauklaagde, hem mot zijn scheldwoorden en bedrei gingen overal vervolgde, en hem het bedrieglijk masker van het gelaat rukte.... Welnu, het zij zoo, hij zou hem doodenOp welke manier? De tweede misdaad mo st even ongestraft blijven als de eerste. in al de drie klassen zal intreden. Die verlaging zal vermoedelijk niet minder dan 30 tot 40 procent bedragen, met opheffing echter van de reductie voor retourkaarten. Het zal niet het eigenlijke kringen tarief wezen, waartegen de Hollandsche Maatschappij voor ons kleine land groote practische bezwaren had. In het kiesdistrict Roermond is gekozen tot lid der Tweede Kamer (ter vervanging van wijlen den heer d’Olne), do beer G. Diepen, met 1144 van de 1302 uitgebrachte stemmen. Door de Regeering zyn een aantal wijzigingen in het wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst gebracht. Drie-en-dertig artikelen zijn gewijzigd, hetzij tot overneming van de door den heer Roose- boom voorgestelde amendementen, sommige met eenige wijziging of aanvulling van redactie of ver andering van plaats, hetzij tot tegemoetkoming aan de bedoeling van den voorsteller dier amendementen. De overige wijzigingen betreffen voor een groot gedeelte aanvulling van bepalingen in verband met voorgestelde veranderingen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft bij de Tweede Kamer voorstellen ingediend omtrent de reorganisatie van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten. Deze voorstellen staan in verband met de nieuwe regeling van het spoorwegnet, welke verscherping van het rijkstoezicht noodig maakt en tevens door verdere hervormingen op spoorwegge bied behoort gevolgd te worden. Waarom zich bemoeid met iemand, die ver be- nedeu hem stond en zich in de groote menigte ver loor? Wat kon die man tegen hem uitrichten? Francois had Roland bij zijne zuster aangeklaagd, en zij had den lasteraar haars broeders smadelijk weggejaagd. Wat deed het er dan toe, of men Roland ook bij Florence aanklaagde, de gade zou niet lichtgeloovigor zijn dan de zuster. Ondanks dat al bleef Montfranc bezorgd. Hij had een voor gevoel van oen onvermijdelijke ramp. Hoe meer hij nadacht, hoe meer hij de noodza kelijkheid inzag, dat aanhoudend gevaar te verwij deren, zich te ontdoen van dien verklikker, die hem met zijne verschrikkelijke getuigenis trachtte te be zwaren. En het eindbesluit we£ geruimd. Moet dan noodwendig ook een t moord vergeten en waant dien voor altijd uitgewischt, evenals het slachtoffer voor altijd is begraven. Maar De Ver. tot behartiging van de stoomvaartbelangen in Nederland heeft ziek per adres tot den Minister van Waterstaat gewend met eenige opmerkingen omtrent den zomerdienst op de St.-Spoor wegen. De thans bestaande gliptreiaen ndlen nl. mot de aanstaande dienstregeling vervallen; daarvoor zullen in de plaats treinen voor het verkeer van Gouda met Rotterdam en ’s Gravenhage worden ingelegd, zoodat van Goud)? met tusschenruimto van ongeveer 4fi minuten treinen zullen loopen naar Rotterdam en ’s Gravenhage en evenzoo terug. De Ver. acht zich niet geroepen om te beoordeelen of zulk een groot aantal treinen voor een stad als Gouda noodig zijn, maar zij wijst den Minister op den onhoud- baren toestand, die daardoor voor het verkeer op I den waterweg RotterdamAmsterdam in het leven zal worden geroepen. Adressante verzoekt hem dientengevolge eerbiedig daaromtrent de noodige voorzieningen te willen treffen. De Staatscourant van 7/8 Mei bevat het volgende Bij koninklijk besluit van 4 Mei 1891 no. 10 is de heer jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, op zijn veitoek, eervol ontslagen uit de betrekking van gouverneur vau Suriname, onder dankbetuiging voor de door hom bewezen diensten, en met bepaling dat het ontslag ingaat met den dag, waarop hij het be stuur aan zijn opvolger zal overgeven. Bij koninklijk besluit van 4 Mei 1891 no. 11 is de hoer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, lid van de Tweede garner der Staten-Generaal en bur gemeester van Amersfoort, benoemd tot gouverneur van Suriname, met bepaling dat de benoeming ingaat met den dag, waarop hij die betrekking van zijn voor ganger zal overnemen.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1