BultenlMch Overzicbt. lenden inhoud in de fabriek uitgezocht en aan een ondersoek onderworpen» En wat was nu de uitkomst? Dat er in sommige geen schadelijk metaal werd aangetroffen, dat er in enkele sporen lood of tin of koper, soms sporen van twee dezer metalen werden aangetroffen, maar de quantiteit was zoo gering, dat quantitatieve bepaling onmogelijk was. Van nadeelige werking op het organisme kan dus bij het gebruik van den inhoud van zulke blikken geen sprake zijn. In mijn meening werd ik versterkt door de uit komst van een onderzoek van een bekmid scheikun dige te Amsterdam, die in asperges ^>nd 0.00448 pCt. tin en 0.0007 pCt. koper, quantiteiton, zoo uiterst gering, dat zij op ous organisme zeker niet den minsten invloed zullen oefenen. Het koper kan daarenboven nog afkomstig z\jm geweest van de as* perge8-zelven. Men make zich dus niet noodeloos ongerust, maar koope zijn blikjes by een gunstig bekenden fabrikant, die zorg draagt voor zijn fabri kaat en dit nu en dan aan controle onderwerpt. D. de Loos. Leiden, 4 Mei 1891. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 12 Mei. De motie-Van Houten tot uitstel van do behan deling der legerwet tot dë volgende zitting is na langdurig debat met 51 tegen 44 stemmen ver worpen. De discussie was geanimeerd, soms heftig zelfs, coodat de interrupties niet van de lucht waren en er een oogenbjik gevaar bestond, dat er in ons kalme parlement ongekende tooneelen zouden plaats hebben. De biltere, bijwijlen grove toon van den heer Rutgers was stellig ongepast, maar toch ver klaarbaar bij de herhaalde pogingen, die de obstruc- tionisten doen om een spaak in 'i wiel te steken. Verklaarbaar ook de toejuiching op de publieke tribune, toen de uitslag der stemming bekend werd de houding der tegenstanders van de wet begint ieder vaderlander te walgen. nfSumma summamm een recht vwwlige zitting drie sprekers (A. v. Dedem, Rutgers, Van Houten) tot de orde geroepende Kamer bijna voltallig, daar de anti-revolutionaire leden rechtstreeks van de deputatenvergadering waren overgestoomd om aan de stemming deel te nemen de heer Schaepman met tooneelgebaar zijn deel vragende in de onqpr zijner partijgeuootende heer Haffmans briescbende over de uitvallen van den heer Rutgers. Doch eind goed al goed. Heden begint de behandeling der artikelende daarbij opryzende technische vraagstukken zullen wel verkoelend op den hartstocht werken. Nog werd besloten terug te komen op het vroeger besluit tot verlenging van den duur der zittingen. Als naar gewoonte komt men weder van 11 tot 4 uur bijeen. De maand Mei is voor velen de uitverkoren maand, om in het huwelijksbootje te stappen. Hoe sterk dit in sommige streken van ons Land is,' bewijst o. a. de Leeuw. Ct. van Zaterdag, waarin negen-en- dertig advertentiën voorkomen van 50-, 45-, 40- en 25-jarig huwelijksfeest en negen-en-twintig van trouw of ondertrouw. De uitvinder van de snelpers. Uit Eisleben meldt men van den 3den dezer: De onthulling van het gedenkteken voor Friedrioh Köuig beeft Maandag middag volgens het programma plaats gehad. Het gedenkteeken is in de Königstrasse, bij het Stadt- grabenpark opgerioht. Op een voetstuk van Zweodscb grauiet verheft zich de bronzen buste van König, die door Scheper uit Borlyn vervaardigd is; het geheel is omgeven door een ijzeren hek, door Buis te Berlyn gesmeed. De inwijdingsrede werd door den machine-inspecteur Nosselt uit Eisleben ge houden. Burgemeester Welcker nam het gedenk teeken uit naam der stad aan. De oenige mede werker van "König die nog leeft, de oude monteur Michael Sebold, die in alle boekdrukkersateliers van Europa bekend is, heeft een krans voor het gedenk teeken neergelegd. Het Duitsche boekdrukkers- en boekhandelaribnv^bond was door Dr. Brockhaus, de boekdrukkers- en raacbinemakers-vereeniging Leipzig, door drie persoqen vertegenwoordigd. Na de ont hulling had or een feestmaal plaats. i/Panopticum-aardigheden.Thiers in een Pijjekker. Men verhaalt ons het volgende, voor de waarheid durven wij echter niet al te krachtig instaau. Op een goeden morgen, zeer vrotfg, lang vóur den tijd waarop hy auders verschynt,, trad de directeur van het Panopticum de beeldenzaal binnen en liet zyn scherpziend oog gaan over alle beelden en groepen, om te zien of zo wel, volgens order, goed afgestoft waren. Alles ziet er kranig uit. Maar wat is dat? Wat heeft Thiers daar aan het lichaam? een duffeische pijjekker, in plaats van zyn sierlijke zwarte gckleede jas? Woedend vliegt de directeur naar beneden en roept de oppassers van de beelden zaal bijeen, om den snoodaard, den vandaal uit te vindon, die het brutale stuk dorst ondernemeu, den grooten Thiers door zoo'n eenvoudigen pijjekker te ontheiligen. Nu, die vandaal was spoedig genoeg gevonden. Een der oppassers bad het stoute stuk bedreven, niet omdat hij bevreesd was, dat de arme Thiers in de strenge koude in zyn dunne zomerjas kou zou vatten, hem uit puur medelijden zyn dikke duffeische omgehangon, maar eigenbelang, pronkzucht had hem or toe gebracht, die sooodo daad uit te voeren. Hy was op een bruiloft genoodigd, en om er uu eens recht kranig uit te zien, bad hij vreemde veeron de jas van Thiers geleend, daar die er bij zonder netjes uitzag en bovengenoemde diplomaat van zyn gestalte was. Natuurlijk liep de man een standje van be lang op. Een nieuwe hoed I Nog een ander praatje doet de ronde. Een onzer me^st bekende tooneeltiguren in ruste wij willen geen namen noemen vond, dat zijn beeld er een weinig schunnig bogon uit te zien, vooral zyn hoed was lang niet mooi moor. «Zeg ereia," zeide hy bij een bezoek aan het Panopticum tot een der oppassers, «je mocht my wel eens een nieuwen hoed geven." «Ja, tnijnheer ziet u, ik geloof niet dat de directie voor de kleeding van i^e beelden geld uittrekt, anders Den volgenden dag ontvangt de directie een nieuwen hoed voor het beeld van den heer die, zelf altijd keurig netjes, om door een ringetje te halen, bet niet velen kon, dat het hoofd van zijn afbeeldsel door een zoo scbunnigen hoed gedekt word. Als 't niet waar is, zegt De Echodan is 't in alle gevallen aardig bedacht. AmstCt.) Op de werf van Manner en Jager, te Duisburg, is voor rekening van de Kooiukl. Pruis, rivierbouw- administratie een duikersohip gebouwd, bestomd om de gevaarlijkste plaats in den Rijn, bet Bingerloch, te verdiepen. Het schip heeft een lengte van 43.5 m.; de romp een totaal gewicht van 114,560 K.G., de duikerstelling 87,080 K.G.de duikerklok 72,000 K.G., zoodat hot totaal gewicht ruim 230,000 K.G. bedraagt. Ongeveer in bot raidden van den scheep®, romp bevindt zich eene groote opening om de duiker klok er doorheen te laten dalen, hetgeen oen ver zwaring van 54,000 K.G. eischt om onder den waterspiegel te geraken en 74,000 K.G. om tot de grootste diepte, 5 meter, te dalen. Onder de klok bevindt zich de met een druk van 5 atmospheren werkende boormachine, dio de met dynamiet op te vullen boorgaten in iodero richting in den rotsach- tigen ondergrond drytt. De snelheid van 't door eigen kracht zich voortbewegend schip is gering, daar slechts geringe voor- en achterwaartsche ver plaatsingen, bij de mijnoutploffingen zywaarts, in aanmerking behoeven genomen te worden. Deze bewogingen worden door stoom-kabel-lieren bewerk stelligd, geen grooter snelheid dan 1 meter per seconde ontwikkelende. Moeilijkheden leverde de luchtdicht te maken sluiting aan de deuren en ven sters der duikerklok op die aan een waterdruk van 5 meter, gelijk atmosphoer overdruk weerstand moeten bieden. Aan de deuringangen bevindt zich dientengevolge een voorvertrek, waaruit men eerst na sluiting der buitendeuren in de binnen ruimte komtde veusters, van zeer dik glas ver vaardigd, blyven by een druk van 0,9 atmospheren nog volkomen dicht. De door nederdalirg der klok veroorzaakte verplaatsing van het zwaartepunt van hel schip, waardoor het sterk naar voren zoude overhellen, wcflfluoor achteruit in te nemen water- ballast' van 15,p0JT K.G. geneutraliseerd. Jng. Van de Amsterdamscbe Huishoudschool, Prinsen gracht 293, ia het prospectus verspreid. De school stelt zich ten doello. Jonge meisjes bekend te maken met al die kundigheden die iedere vrouw later, in eigene of andere woning, noodig1 heeft te weten2o. Onderwijzeressen te vormen die deze kennis practisch en theoretisch kunnen brengen op de Volksschool, of in aansluiting daarmede; 8o. Dienstboden te leeren kokeu,, strijken, enz. Er worden inwonende leerlingen aangenomen, en er zullen verschillende cursussen worden gehouden. a. «Huis houd-onderwijs." Inwonende leerlingen moeten minstens den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt, on voldoend meer uitgebreid lager ouder wijs hebben genoten. De prys por jaar voor in woning, koet, bewassching en lessen in huishoud kunde is 400.per kwartaal vooraf te voldoen. Men verbindt zich voor een jaar. Het Bestuur hoopt do avonduren te besteden aan lessen over gezondheidsleer, eenvoudig boekhouden en zooveel mogelijk aan het bijhouden van talen en verkregen talenten. b. «Kook-cursus voor jonge dames." Maandag en Donderdag, Dinsdag en Vrijdag van half 10 tot 12 uur, per maand 15.of per cursus van 4 maanden 50.—; 12 leerlingen per cursus le Ma^ar het is niet voldoende, dat ik die vreugde heb gekendzij zou voor my niets zyn, indien gy er niet in gedeeld hadt Tranen vloeiden uit de oogen der jonge vrouw. Zij nam de hand van Roland tusschen de hare. Ge bebt mij een volmaakte gelukzaligheid doen smaken, fluisterde zij. Sedert ik u toebehoor zegea ik God eiken dag, dat Hy u op myn weg heeft gevoerd. Roland's oogen schitterde koortsachtig, een lichte huivering ging hem over' de leden. Dus, hernam bij op zonderlingen toon, g® betreurt niots? Wat wilt ge, dat ik zou betreuren? Begrijp mij wel. Ik wil weten of de vreugde, die ik u gaf, uwe meisjesdrooraen heeft verwezen lijkt of overtroffen. O, liefste Heb den moed de werkelijkheid in het aange zicht te zien, lieve Florence Ik kan morgen sterven Stervent Droog uw tranen I Is het niet het lot van alle schepselen Ge zult aan mij Als ik heb op gehouden voor anderen te bestaan, als ik niets ©eer zal zijn dan ijdele stof, dan® zal ik in uwe herinne ring toch altijd blijven voortleven, nietwaar? Ja, ik doe u verdrietdat zie ik wel, veel verdriet 1 Wordt vervolgd misleidt, dat men hen geruststelt met ijdele hoop, en zij dragen het overweldigend verlangen met zich, om te doorgronden, wat er waar is in de leugens, die zij beseffen dat de liefde voor hen uitvindt. Met groote moeite richtte hij zich van zijn stoel op en begaf zich naar de deur* die hij zachtkens opende. Achter de gordijnen verscholen, kon hij alles hooren. Had ik niet gelijk u gerust te stellen, lieve ling? sprak Alice. Mij geruststellen Zeker. Ge hebt gehoord, wat de dokter zeide. Nog eenige weken moed gehouden, en ge kunt naar Vaucluse terugkeeren. Ge weent, arm kind O, welke herinneringen wekt ge op.snikte Florence. Zullen wij dat heerlijke land ooit weer zien? Alles staat mij nog zoo levendig voor den geestonze aankomst, mijne aandoening Hoe genoot ik van zijne liefelijke teederheidMijn arme RolandWie zou gezegd hebben, dat ik u zoo spoedig zou verliezeD? O, gij kent uw broeder. Uw beider leven is te nauw verbonden geweest, dan dat ge niet zoudt weten, hoe goed, hoe edel, hoe verstandig hij is. Maar gij kunt u geen denkbeefd maken, hoeveel zachte teederheid er in hem is. En ik zal deze onuitwischbare vreugde slechts hebben genoten, om er voor altijd vön verstoken te worden Wees niet onrechtvaardig jegens uw lot. Ge hebt gezien, dat de dokter beter tevreden was. Ro land en gij zult eenige maanden op Canourgues gaan doorbrengen. Daarna gaat go samen een groote reis maken, en als ge, over een jaar, in Parijs terugkeert, zal uw dierbare u zijn teruggegeven. Florence weende nipt meer. Zij, die innig lief hebbeo, laten zich zoo gaarne misleiden. Montfranc had alles woord voor woord verstaan en hij sidderde van angst. Groote Godl zou bet dau mogelijk zijn, dat de dood hem spaarde Hy zou veroordeeld zijn te leven, nog jaren lang de marteling te dulden, waardoor hij nu werd gepy- nigd! Hij zou dus zyn leven weder moeten begin nen, zich bewegen, in de wereld komen, mot de ontzettende wroeging, die hem verteerde!' De ongelukkige verlangde wanhopig naar het grpf daar alleen wa3 rust en vergetelheid. Als gewoonlijk bracht men hem, na het middag maal, naar zijn slaapkamer terug, en toen hij weder te bed lag, riep hij Florence by zich. Ga hier bij mij zitten, sprak bij op teederen toon. Heb ik u volkomen gelukkig gem akt in den tijd, dat wij elkander hebben liefgehad Roland Versta mij wel dierbaar kind, en zoek in mijne woorden niets anders dan hetgeen zij uitdruk ken. Weet ge wel, hoe innig lief ik u heb 1 Voor ik u leerde kennen, had ik nooit bemind. De wereld waande mij gelukkig, omdat ik rijk, geëerd en machtig was. Wat is dat alles zonder een weinig liefdo Eindelijk ontmoette ik u, en ik heb de eenige vreugde gekend, die hier op aarde waarde heeft. cursus yan 1 September tot de KerstVacantie, 2e cursus van Januari tot uit. April. c. Kinder-oursus voor minvermogenden. Woensdag van baif 24 uur, per maand 1.12 leerlin gen por cursus. De leerlingen niet beneden 18 jaar; zij mogen tevens de door i hen gereed gemaakte spjjzen nuttigen. d. Dienstboden-oursus. Woensdagavond van half 8 tot half 10 uur, per maand 2.12 leerlingen per curous. Zij die een getuigschrift Burgerpot wil len hebben, moeten minstens 1 jaar den cursus hebben bijgewoond. e. Onderwjjseressen-cursus. Vrijdagavond van 8 tot half 10 uur, per maand 2.5012 leerllDgen per cursus, le cursus van 1 September tot ulto. Januari; 2e cursus van 1 Februari tot ulto. JuniJ indien noodig dun zal er Dinsdagavond een parallel cursus worden gebonden. f. Strijklessen en behandeling der wascb. Dinsdag en Donderdag van 24 uur, per maand 106 leerlingen per cursus. De leerlingen worden verzocht hot later te bepalen strijkgoed mee te brengen. De te geven lessen over gezoudbeidsleer, waren kennis, boekhouden enz. kunnen ook door uitwo nende leerlingen worden bijgewoond j tjjd en prijs later te bepalen. Aan de sobool zal gelegenheid bestaan voor een klein getal dames, om het middagmaal te gebruiken f 1.mits men den vorigon dag er kennis van hebbe gegeven. Hot spreekuur dor.Directrice, Mejuffrouw S. Meij- boom, zal Woensdag 's morgens van 1012 uur zijnhet zal echter eerst met September beginnen. Men schrjjftt liet volgende uit Londen aan de Anuterdammer, Ct over de lucifersfabriek van goneraal Booth1 Gehoor geminde aan de vriendelijke nitnoodiging van Goneraal Bootb, toog ik maandagmiddag op weg, teneinde tegenwoordig te zijn bjj de opening der eerste luciferfabriek in verband met des Generaals plan ter verbetering van get lot en de zeden van de onderste lagen der maatschappij, zooals bij dit in zijn werk ,«ln Darkost England" heeft blootgelegd De trein bracht mg al spoedig in één dier buurten van Londen, waer bet schijnt dat de leelijkheid tot fraaie kunst verhoven is. Alles wat men zag was neer drukkend. Beneden in da straaten wij gingen over viaducts vuile huisjes, het een precies gelijkende op bet andor, met die uitzondering dat elk er nog poverder trachtte uit te zien dan zijn buur; kleine tuintjes die op alles meer leken dan op tuintjes, zonder; boom of zelfs gras. Dat alles afgewisseld met hooge bcrookto schoorsteenen, waarvan de fabrieken waartoe ze behoorden, or waarschgnlgk even vuil uitzagen als de gedeelten die zichtbaar Waren ziedaar de hoofdtrekken van de buurt waardoor bet atoom- paard mij vliegend bracht. Ik zij daar echter dat alles neerdrukkend was ik moet daarvan uitzondeien het «Victoria Park, het volkspark van London, een der meest uitgestrekte en best aangelegde tuinen van de parkrijke wereld stad. Het was de eerste echte lentedag van het jaar. voor hot eerst toonde de zsn haar macht over onze zwakke planeet. Als in een oogwenk waren de don kere overjassen en mantels voor hunne lichtere broe ders on zusters of meer verwijderde familie verruild. Het park zelf mutin vier-en-twintig uren tijds van een kale plek tot oen heerlijke oase vervormd. In esn spanne tijds waren knopjes dikke sappige blaadjes bloesempjes lieflijke bloempjes geworden, en over den geheelen aauleg was dat bekoorlijke waas van malsch voorjaarsgroen verspreid, de harten stemmend tot geluk tevredenheid, terwijl in één kort oogenblik al het lijden van den winter vergoten was. Ik kwam dus, niettegenstaande de armoedige om- geving, in de meest optimistische stemming aan. Al het neerdrukkende om mg heen had ik vergeten en ik maakte mij gereed om slechts oog te hpbben voor het goede, dat ik zou zien of te wol hooren, f» om het minder aangename eenvoudig te ignoreererty Nadat ik nn, uit het station komende, nog een paar van die leelgke straten had doorwandeld, kwam ik aan do deur, of liever een deur, waarboven een bord «Salvation Army Match Factory." Niets deed ver moeden, dat daarachter een fabriek reeds in volle werking was. Bjj mijn binnenkomst werd ik door een allerbe- loofdaten portier ontvangen, die mg mijn kaart afnam en mij verder over een uitgestrekte binnonplaats tot oen tweede deur geleidde, dio ons tot de werkplaatsen toegang gaf. Daarbinnen vonden wg de uitverkorenen een allerhofllijkste ontvangst. De beambten, hoogere en lagere, beijverden zich om bet zeerst het hunnen gasten zoo aangenaam mogelijk to makon. Ze werden niet moede, gevraagd of zolfs ongevraagd alles uit te leggèn of aan to toonen. Ongeveer dertig lieden waren er op het oogenblik aan het werk. Daar zagen we hoe de balken in blokken, de blok ken jn dunne plaatjes en de plaatjes i repen worden gezaagd gesneden had ik haast gezeg zoo spoe dig, zoo bliksemsnel gaat het. Die stokjes, ter lengte van twee welgeschapen luci fers ieder, worden nu in bundels gepakt en daarna ten getale van omstreeks 9000 telkens binnen den tijd van vijf minuten tusschen latjes, dus in lagen bionen een soort van lijst gesloten, daarna met beide einden in de vereisohte oplossing gedoopt, gedroogd, in bundels door midden geslagen, in doosjes gelegen die weer door andere werklieden waren gemaakt, on ziedaar, binnen twee uren is de balk in den nuttigen, ja ontbeerlijken, maar tog nederigon «lichtdrager" herschapen. In de geheele inrichting heerscht de grootsts rohheid en orde, en alle werklieilen, die reeds elders geschiktheid |voor hun werk verkregen hadden, be tuigden om strijd hunne tevredenheid met in 't kort alles. Terwijl ergens anders het loon per gros doosjes slechts 12'/, cent, is betaalt men hier vier Stuivers, zoodat een vrouw, het is meest vrouwen werk die vroeger 15 shilling (9 gulden) per week kon verdienen door lunge uren te arbeiden nu 24 shillings of 14.40 kan verdienen. Spoedig hoopt men honderd arbeiders aan den gang te hebben, terwjjl er kans is dat ééne firma al het gemaakte in eens afneemtzoodat mon de tussohonkomst van winkels niet hoopt noodig te hebben. Na afloop der inspectie werd in do meatingzaal thee, brood on koek rondgedeeld, waarna mr. Booth het plan in den breede besprak, er op wees dat, niette genstaande de zooveel hoogere loonen. de goederen niet duurder zouden worden verkocht dan dio van andere fabriekendat er toch nog behoorlijke winst kon worden behaald, en dat men reeds door aanbiedingen van werkslieden, zoowel mannen als vrou wen werd overstelpt. Hij stipte nog even aan dat met einde Juni de lucifers voor het eerst in 'den handel zouden worden gebracht, maar dat, zoo er nu liefhebbers waren voor de eerste dozijnen, zij dan maar moesten bieden, 't welk tengevolge had, dat één dozijn doosjes voor 5 pond 60), één dozijn voor 3 pond, een dozijn voor 1 pond en nog een paar honderd doosjes tegen prijzen tusschen 12 gulden en f 1.50 van de hand gezet werden. Hg zeide verder, dat het gerucht omtrent de erfenis van 70.000 pond sterling aan do Heilsarmee volko men juist was, maar dat bet land er 20 percent suc cessierecht van had geheven, hem ongeveer 55.000 (660.000 gulden) latende. Met het zingen van de gewone Heilsliederen werd de plechtigheid of hoe men het dan noemen wil, besloten. Omtrent den toestand in de Belgische mijndis- tricten vallen heden de volgende bijzonderheden te melden. In hetbekken van Luik was weinig ver anderd. Terwyl te Herstal en Herve eene kleine verbetering viel^waar te nemen, was hot getal werk stakers te, Marihaye vermeerderd. Vele klachten worden in dat district aangeheven over de willekeur en voortvarendheid, waarmede de justitie te werk gaat. Tal van arrestaties vonden plaats. Op de roiuste aanklacht worden de ar beiders gevangen genomende klaebt blijkt dau dikwijls op geenerlei grond te berusten. De gevan genis te Luik zit overvol. Deze ongewone en her haaldelijk ongemotiveerde strengheid der justitie is natuurlijk niet geschikt de reeds verbitterde arbei dersbevolking zachter te stemmen. Volgens bericht aau de Réforme zwerven in het land van Luik verscheidene //mouchards" rond. Een journalist werd door een dier lieden, die den pers man voor een collega hield, te Luik aangesproken eu gevraagd, of by zijn hulp wilde verleen en bij een hoogst gewichtige arrestatie. In hot bekken van Charleroi heeft men nog nooit zoo'n werkstaking gezien. 'Alle arbeiders zijn het onderling eens. Er waren daar Zaterdag 27.000 grèvisten. Alle vereenigiugen der metaalwerkers te Charleroi hebben besloten don arbeid te staken. Het getal werkstakers in het Centrum bedroeg Zaterdag 10.000, dat in den Borinage 20.000. Overal doet zich reeds het gebrek aan steenkolen gevoelen. Bij de kleine industrie is de voorraad gelyk nul, en de meerderheid der groote fabrieken moet wel voorraad hebben, doch niet langer dau voor een ma&nik De directie (dU staatsspoorwegen beweert, dat zij voor zes wekearjpfeenkolen heeft. De 1600 staatslo- comotieven verbruiken circa 2500 ton per dag, d. i. 1/10 van bet geheele verbruik voor de industrie in het land. Mon is verwonderd, dat de meeste industrieelen zoo slecht voorzien zijn van kolen. Nog daargelaten dat zij misschien niet geloofd hebben aan de moge lijkheid van zulk een werkstaking als de tegenwoor dige, wordt ook als reden opgegeven, dat er veel kapitaal vereicht wordt voor de groote iodustrieën om een goeden voorraad op te doen, dat de indus- triëelen hoopten op een verlaging van den kolen- prijs eu eindelijk dat de steenkolen, die aan de lucht zyn blootgesteld, aan qualiteit verliezen en somwijlen vanzelf ontbranden. Overal in de mijndistricten werden Zondag druk bezochte meetings gohouden. Algemeen werd besloten te volharden. Fransche troepen zijn naar de Belgische grens gezonden om socialistische agitators te verhinderen Frankrijk binnen te komen. De Boulangisten schijnen werkelijk van meening te zyn, of houden zich althans zoo, dat het ge beurde te hourmies de partij weer op de beeo kan helpen. Wanneer het waar is, wat de «Figaro" beweert van den generaal vernomen te hebben, dat deze op groote schaal wil gaan werken om straks zijn intocht te Parijs te doen, dan bestaat er voel kans, dat de generaal België weer uitmoet en wel iu do richting van Engeland, want de Belgische regee ring houdt niet van zulke dingen. Gisteren vertelde men te Brussel al, dat Boulangor een uitnoodiging had gekrogon em op het politiebureau te komen. De man schijnt intusschen met zijn politiekerij niet slechi gevaren te zijn, want hij had geen geld en leeft slechts als een groot heer, en dat zal hij toch alleen niet kunnen doen, omdat hij een «mooie man" is. Naar aanleiding van de verwerping van de amnestie in de Kamer is er sprake van de herstelling van de uiterste linkerzijde, d. w. z. van de vereeniging van al de radicalen en rooden. Clemenceau schijnt nog altijd niet tot kalmte gekomen. De cijfers over de amnestie in de Kamer zijn by nader inzien zoo fraai niet als men eerst meende. Zoowel de republikeiuen als de conservatieven stemden verdeeld. Het voorstel werd verworpen met 294 tegen 191 stemmen. De meerderheid bestond bestond uit 195 republikeinen en 99 ledon der rechterzij, do minderheid uit 138 republikeinen, 32 Boulangisten en 21 leden der rech terzij, waaronder bisschop Freppel en graaf De Mun. Voorts hebben zich 43 leden onthouden, waarvan 18 republikeinen en 25 leden dor rechterzij. De Kamer is nog altijd bezig met het nieuwe tol tarief, en het is moeilijk te zeggen, wanneer de heeren uitgepraat zullen zijn, zij hebben den tijd. Veel van 't geen gezegd wordt, is niet veel zaaks en be hoeft geen vermelding. Scherp werd het ontwerp bestreden door den bekenden financier Léon Say, die betoogde dat do gronden, waarop het ontwerp gebouwd is, geen steek houden en daarom ook van alle kanten klachten inkwamen over het plan. Say berekende dat met dit stelsel aan het volk een verbruiksbe- lasting van I tot 3 milliarden werden opgelegd. De heer Gladstone is plotseling ziek geworden, maar de ongesteldheid van den grand old man schijnt niet van ernstigen aard. Intusschen bespreken de Engelsche bladen allen den uitslag der algemeene verkiezingen in het klein. De unionisten zijn niet volkomen tevreden, vooral niet over de verkiezing te Harborougb, waar de unionistische meerderheid van 1138 stemmen ver anderde in een meerderheid der Home-rulers van 487 stemmeD. De organen der Home-miers rekenen uit dat zij in zes jaren bij 112 aanvullings-verkieziugen 17 zetels hebben heroverd en korqen daarom tot de gevolgtrekking, dat bij de algemeene verkiezingen van de 672 zetels 380 aan de Home rulers en 290 aan hun tegenstanders ten deel zullen vallen. Een dergelijke [btrekening heeft natuurlijk geen groote waarde, maar toch gelooft men algemeen, dat de uitslag der verkiezingen niet zal bijbrengen om dé regeering tot een vroegere ontbinding van het Parlement te doen overgaan. De kans, dat de alge meene verkiezingen op den gewonen tijd in het vol gende jaar zullen worden gehouden, is dus vermeerderd. In Portugal is plotseling oen fiuancieele crisis uit- gobroken welke in weinige dagen zoo grooten om vang heeft aangenomen, dat de regeering zich zelfs gerechtigd achtte tot den buitengewonen maatregel, die alleen in hoogst kritieke tijden wordt genomen, om de verplichting tot het betalen van alle wissels twee maanden uit te stellen. Naar de telegranf meedeelde, is de rogent van Ma- nipoer door de Mauipoeris zelf gevangen genomen, en is hy thijms onder de hoede van kapitein Davis' afdeeling gesteld. Men zoekt thans no* den Sonaputtie. De expeditie kan dus zoo goed als afgeloopen wor den beschouwd. In Manipoer zal een bezetting wor den achtergelaten van 1S00 man inlandsche troepen onder bovel van 50 Britscho officieren. VERBETERING. het artikel «over de Crabeths" in ons No. Dinsdag zijn enkele fouten ingeslopen. Blz. d. 1 regel 45 v. b. staat «vermelden," moet o. staat «Pieters en," In het van 0 3 kol. I regel 45 zyn vermelde moet zijn 26 ..„.v.,,, o"* v owwi ïenjrs on," jnPittenen regel 5 v. o. staat «Daeman," moet zijn: Doemenkol. 2 regel 35 en 36 v. b. staat «roemzuchtige," moet zijn toemrucAtige. ff

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2