Bier' 0 ER, T nt! pt. ro. J EEN ONGELUKKIGE. p I 1801. FEUILLETON. Lstreken chap. lefabriek Vrydag 15 Mei. ($2 4527 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I' ZE ZB. ii De inzending van advertentiftn kan geschieden tot eên uur des namiddags van den dag der uitgave. BINNENLAND? ijotleHen. I 1-25. 1.50. Ï1 1.80. '1.90. V°. ’’J 3.75. - 4.50. I nog lang fl tot/0.13 (tiaar het Frantch.) 1, IX. witz. jan Zoon. 'E ■a Engeland, 1 en Bovendien worden alle Advertentien gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. G ten Kan- fervag ,lf twee ure. ECTEÜR. q 11 l AD VERTENTIÉN worden geplaatat van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 34 135- 59) z i Maar ik kan mij het genot niet ontzeggen van de woorden, die ik van u vraag, en hoeveel smart ik u ook veroorzaak De arme Florence kon haar snikken nauwelijks bedwingenzij liet zich voor het bed van den zieke op de knieëen glijden. Neen, ge hebt mijn droomen niet verwezen lijkt; want nooit heb ik de zaligheid gedroomd, die ik door u heb gesmaakt! Roland richtte zich half op en strekte den arm naar haar uit. Zie mij aan.... zie mij lang aan.... Nu hield hij haar omvat, alsof hij, bij het voelen naderen van den dood, dat bekoorlijk beeld in de eeuwigheid wilde meenemen Toen Florence de kamer verliet, voelde zij zich het hart beklemd. De woorden van haar echtgenoot hadden haar diep getroffen. Was het een voorgevoel van zijn naderend einde, dat deze gedachte aan de overzijde van het graf bij hem opwekte? Angstig* De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Qe prjjs per drie r- per post 1.70. Afzonderlijke Nomftip] f jK i goddsche courant. Dan zal ik zeggen, hoe ik er over denlc^lat beloof ik. Als gewoonlijk sliep Boland niet in. Hij zou de helft van zijn fortuin hebben gegeven voor enkele uren van kalme rust. Mot strakken blik zag hij de schimmen van mevrouw Reeding en Francois Joffrin voor zich opdagen. En dat zou altijd zoo zijn I De marteling zou nooit ophouden En nu zou zijn ziekte hem ook al geen verlossing brengen. Nu zag by geen einde aan zijn kwellingen. Nooit zou hij den moed hebben, langer ten prooi te blijven aan die marteling van wroeging. Hij zou den Dood opzoeken, als de Dood niet tot hem kwam. Voor de eerste maal kwam de gedachte aan zelfmoord bij Roland op. Een stervende zichzelven van het leven be- rooven Welk een bittere ironie Hij bedacht zich, dat hij de hand slechts had uit te steken om een revolver te grijpen. Waarom niet Zijn vaste hand zou niet beven. Een kogel in het hart en meer nietsNu stelde hij zich voor, hoeveel opschudding er plotseling in zijn woning zou zijnhoe de be dienden in verwarring zouden heen en weder loopen, en Alice en Florence kreten van ontzetting zouden uiten.... En de wereld, wat zou de wereld zeggen? Roland zag opeens in zijn vollen omvang het schan daal, dat zijn zelfmoord zou teweeg brengen. Welk een prachtige stof voor een kroniek in de nieuws bladen. Zonder nog te spreken van de giftige praat- De gymnastiek-veroeniging «Brinio" teOudewater gaf aldaar onder de flinke leiding van den heer H. Ouderkerk van Gouda een uitnemend geslaagde uitvoering. Uit Stolwijk schrijft men aan de Schoonh. Ct. betr. het reeds vermelde overlijden van den heer L. A. de Vreugt: In den afgeloopen nacht leed onze gemeente een treffend verlies door het overlyden van den heer L. A. de Vreugt, een man, die door zijne vele deugden eene eereplaats onder zijne medeburgers innam. Gedurende vele jaren was hij het hoofd der uitgebreide firma «Gebr. De Vreugt” en zoo lang mogelyk, voor zijne gezondheid misschien te lang, bleef by werkzaam in het belang der zijnen, wier steun en raadsman hij altijd was. Ook de belangen onzer gemeente heeft hij gedu rende twaalf jaren als lid van den raad, later ook als wethouder, met inspanning zijner beste krachten behartigd. Voor al wat goed was, stelde hij zich steeds in de bres en nimmer klopte men voor eene zaak, in 't belang van ontwikkeling en beschaving, te vergeefs bij hem aan. De liberale beginselen was hij met hart en ziel toegedaan; eerlijk en op recht, bewandelde hij steeds den rechten weg, maar kwam dan *k meer dan oens met dezen en genen in botsing. Thans heeft de dood hem uit ons mid den weggenomeneen verwoestende kwaal heeft te vroeg aan rijn nuttig, werkzaam leven een einde gemaakt. Maar by al de zyuen en bij de velen die 29 April jl. was voor de gemeente Krimpen a/d IJsel een gewichtige dag. Het stoffelijk overschot van den heer Jacobus Verboon moest op verlangen van den overledene bijgezet worden in het graf, waarin zyne echtgenoote reeds eenige jaren rustte. Tusschen 12 en 1 uur kwam de stoet uit Botter dam aan. Van het veer tot den doodenakker bege leidde eene onafzienbare menigte den geliefden doode. Op het kerkhof aangekomen schaarde de menigte zich buiten de hegsren, en hoorde in diepe stilte de woorden aan, die by het geopende graf ge sproken werden. Eerst nam de heer Mackenzie uit Botterdam het woord, en schetste den overledene als vriend, als onder wijzer, als huisvader en als echt godsdienstig mensch. Hierop volgde de heer Missel, van Capelle a/d IJsel, namens de Onderwijzersvereniging te Gouda, wier voorzitter door ambtsbezigheid verhinderd was, aan zijn wensch gevolg te geven, om nl. zelf het afscheidswoord aan «Vader Verboon” te spreken. De heer IJ. Boers van Lekkerkerk gevoelde be hoefte te gewagen van de vaderlyke zorgen, die hij in zijn gansebe leven van den overledene genoten had. De heer W. Brouwer, van Schiedam, schoonzoon van den overledene, bedankte, namens de familie, voor de bewezen eer, en hiermede was de plechtig heid afgeloopen. Eenvoudig was ze, evenals de persoon geweest was, wien ze gold. En toch heeft ooit een gewoon dorps-onderwijzer recht gehad, zich iet-wat te ver heffen op wat hij in zijn nederigen werkkring ge daan heeft, dan was het voorzeker de heer Verboon. Dat Krimpen a/d IJsel een eigen school en een eigen kerk hoeft, dat de bevolking de eerste begin selen der beschaving is deelachtig geworden, dat is het werk van den heer J. Verboon, die trots en bezorgd begaf zij zich naar Alice en vertelde haar het voorgevallene. Mevrouw Dutac verbleekte, bij de woorden barer schoonzuster. Waarlijk, sprak zij zacht, dat klonk als een laatst vaarwel. Ach, wat beu ik ongelukkig De arme Florence barstte in tranen uit; de wan hoop werd haar te overweldigend. Zij voorzag een plotselingen, onverwachten afloop, ondanks de ge ruststellende woorden van den dokter. De zieken toch hebben een zeker voorgevoel, dat hen leidt en waarschuwt. Roland geleek een van hen, die de vleugel van den doodsengel had aangeraakt, en die nog slechts een zeer zwakke band aan de dingen dezer wereld hecht. Met zachte stem vervolgde zij Meen niet, dat ik niet weet, wat ik zeg Het ongeluk is nabijhet waart om ons rond Waarom zijt ge niet bij Roland gebleven? Ik kon nietHet was mij niet mogelijk, langer mijn snikken te bedwingen. En wij hebben elkander beloofd, altijd kalm en opgewekt, te zijn, als wij samen waren. t Alice stond op. Was de toestand van haar broeder werkelijk zoo slecht Maar neen, hare schoonzuster vergiste zich. Al die zorgen matten haar af en be letten haar, de werkelijkheid goed in te zien. Ga naar uw kamer, arm kind. Ik ga mij - zelve omtrent den toestand van den zieke overtuigen, jes in de gezelschappen, die niet zouden dalaten, Alg g0 hem gezien heb^, zult ge mij zeggen allerlei onwaarschijnlijke verhalen uit te denken. >ru VIJF. CENTEN. j GOUDA, 14 Mei 1891. Bij de dd. Schutterij te Gouda is benoemd tot 2e luitenant a la suite de heer G. B. Lulius van Goor, thans schutter. tegenspoeden en miskenning in het begin heeft volgehouden met benijdbare volharding en daardoor heeft mogen eindigen met de achting te genieten van alle ingezetenen. Zulk een werken geeft aansporing tot navolging, geeft kracht en troost bij tegenspoeden. Jacobus Verboon is heengegaan, zijn werk blijft. (JFehher.) Met belangstelling zal men vernemen, dat eerlang te..’8 Gfavenbage zal versehijnen een studie over de Rijks- en Gemeentebelastingen in Nederland, van de hand van mr. J. P. Sprenger van Eyk. Men seint aan het Vaderland uit Paramaribo: Het gepeupel treedt oproerig tegen de burgerij op. Eenige personen zijn al verwond. Door de oneenig- heid tusschen de heeren Lohman en Kalft' wordt de handhaving der orde bemoeilijkt. Er heerscht eene algemeens paniek. Het bal der Staten en ver dere feesten zijn daarom afgezegd. De toestand is zorgvol. De Wageninfftr meldt, dat prof. De Geer zich on langs geheel heeft losgemaakt van de Vrije Unl- versiteit. De handel in kievitseieren in Friesland is thans geëindigd. Ofschoon het getal kievitten in de pro vincie dit jaar grooter was dan vorige jaren, ble ven, tengevolge van het gure weder in de laatste maanden, het getal gevonden eieren en de aanvoer betrekkelijk gering en de prijzen hoog. Evenals andere jaren werden weder groote hoeveelheden dier eieren naar het buitenland, inzonderheid naar F verzonden; tot zelfs naar Algiers, Constantinopel Egypte hadden verzendingen plaats. De prijzen wisselden dit jaar af van per stuk. hem, wisten te waardeeren, zal zijn naam in zegenend aandenken blijven.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1