BINNENLAND. Bultenlandscfi Overzicht. PETROLEUM-NOTEERINGEN I7^,trnte 8'emming °P 8 1888 *Z£r. ^282 Ant\lfrl Cantzlaar Schalkwijk, (e Rotterdam itellig bevestigend luiden. Waarom niet? Mits niet de handen in den schoot worden gelegd. Mits ijverig worde gezorgd voor inlichting der kiezers, minder door ze met drukwerken te overstroomen, dan door persoonlijk bezoek en mondelinge besprekingen. Men beroept zich vel eens op de geschiedenis der verkiezingen in ons district ten bewjjze, dat alle moeite om de clericale bondgenooten te overstemmen vergeefsch is. Doch men vergeet dan, dat hel nienwe district geheel anders is samengesteld dan vroeger. De onde geschiedenis van het dubbele district be wijst niets. Bij de vorige verkiezing de eerste na de grondwetsherziening stonden 1240 liberale stemmen tegenover 1329 anti liberale. Eene kleine kentering in de publieke opinie is dns voldoende om de hekken te ver hangen. Met recht mag Gouda genoemd wor den een twijfelachtig district, waar de zege grootendeels afhangt van den ijver en de per soonlijke toewijding dergenen,die het vertrouwen hebben der kiezers. Er is dus alle reden om met moed den strijd aan te binden, niet alleen om de eer der vlag te handhaven, maar be paald met de gegronde hoop de overwinning te bevechten. Vooral nu een geacht ingezetene van het district zjjn naam geleend heeft en zich beschikbaar stelt, zijn de kansen zeer ver beterd. Ieder, die het dus wel meent met het vaderland, die zich .overtuigd houdt, dat alleen het breken van het clericale obstructionisme ons verder brengen kan op den weg van den geleidelijken vooruitgang, behoort dus te doen wat hij kan om den liberalen candidaat zege vierend uit de stembus te doeo komen. GOUDA, 19 Mei 1891. Voor bet theoretisch apotheken-examen is te Utrecht geslaagd Mej. M. E. Julius. Den heer C, P. W. Dessing alhier is voor de som van f 10,550 opgedragen het bouwen van een r. k. school en onderwijzerswoning te Zoetermeer. De boerderij in het Beiersche te Stolwijk ia ge gund aan den laagsten inschrijver de Brnijn te Ouderkerk voor f 3580. Morgen ochtend ten 9 uur zal de wijding plaats hebben van de R. C. Kapel en begraafplaats in de oude Gouwe. Zaterdag avond brak te Nieuwerkerk aan den IJsel, aan 's Gravenweg, een felle brand uit bij den landbouwer Z. de Jong. De bouwmanswoning met schuur en 2 hooibergen, benevens 6 arbeiderswonin gen, werden eene prooi der vlammen. Aan blus- schen was niet te denkende inboedels zijn nog gedeeltelijk gered. Door de goede orders van den burgemeester en spoedige hulp der brandspuiten no. «Wie heeft iets weggenomen, dat haar niet toe behoort vroeg Erika met eene haar anders geheel vreemde drift, terwijl zij Alma aanzag. «Hoe durft gij het te wagen «Het was maar uit scherts," zeide Egon, ver wonderd over de groote hartstochtelijkheid zijner vrouw. «Geef het brood terug", riep Erika met bevende stem. «Dadelijk, op het oogenblik En zoo ge nog eenmaal neemt, wat een ander toebehoort..." Hij beschouwde met verwondering hare vlammende oogen en hare gloeiende wangen. «Erikariep hij. Zij ontstelde hevig. Het luide weenen van het kind trof haar. «Ga heen fluisterde zij zacht. «Ge moet elkander liefhebben en verdragen. II. Vier weken later was de baron naar een zeebad plaats vertrokken. Op haar dringend verlangen was Erika met haa» dochtertjes te buis gebleven op het schoone, stille landgoed, dat ze zoo ongaarne, al was het ook maar voor eenige uren, verliet. Daar wandelde zij in de lommerrijke lanen, met het heerlijk gevoel van ongestoorde eenzaamheid, of verder nog in het uitgebreide park, welks dicht bladerdak iederen heeten zonnestraal afweerde. In deze voor haar niet onaangename eentonig- 1 en 2 is het mogen gelukken de belendende per- ceolen te vrijwaren. Zelden hebben wjj, wat het weder betreft, treuri ger Pinksterdagen beleefd dan dit jaar. Sneeuw en hagelbuien op den Eersten, eindelooze regen op den Tweeden, op beide een koude, welke velen deed hunkeren naar den warmen kachel. Toch is het gewone verkeer nog druk geweest, ook op ons sta tion; de reizigers, die meer verlangden dan hun fa milie te bozoeken, zjjn echter zeer teleurgesteld. Het Vaderland outving het volgende telegram uit Paramaribo «De Gouverneur heoft aan de negers, die hem eene ovatie brachten, zjjn opvolger afgeschilderd als hem gelijkgezind. De indruk is hoogst gevaarlijk, De II. K. kerk wordt bedreigd. De procureur-gene raal wordt gesteund door de marine, de infanterie, schutterij en vrijwilligers. De toestand is daardoor minder angstwekkend." H. H. M. M. de Koningin-Kegentes en Koningin zullen 26 Mei, vermoedelijk des namiddags, te Ara sterdam aankomen. Dien dag wordt op het Paleis een groot diner gogeven. De audiënties zullen plaats hebben op 27 on 28 Mei, dos morgens vroegtijdig. Daar Hare Majesteiten slechts kort te Amsterdam blijven en de namiddag uren door andore zaken zijn ingenomen, moeten de audiënties ditmaal uiterlijk te twaalf uur zijn afge- loopen, zoodat de audiëntie het karakter zal dragen van een cour. Den 27c, 's namiddags omstreeks drie uur, zul lende de vorstelijke bezoekers de plechtigheid bijwonen in de Nieuwe Kerk, en in den namiddag van den 28n zal üTo Koningin don eersten steen leggen van het nieuwe Burgergasthuis. Op beide dagen zal een groot diner ten Hove plaats hebben. In den namiddag van Vrijdag* zullen zij naar 'a Graveuhage vertrekken. Zaterdag 30 Mei zullen Hare Majesteiten vroeg tijdig per rijtuig naar den Hoek van Holland gaan, van waar op een stoomboot, door de stad Rotterdam aangeboden, wordt gestoomd naar Rotterdam. Aldaar zal aan de Frinsessenkade door de Koningin een gedenksteen worden gelegd. Vervolgens zal een rijtoer door de stad worden gemaakt, een Gemeente lijke Bewaarschool en de Tentoonstelling van Schil derijen worden bezocht, waarna zij zich eenige oogen- blikken zullen ophouden in den Dierentuin. Vandaar zal langs een omweg worden gereden naar het Sta tion van den Staatsspoorweg, waarmede naar Het Loo wordt teruggekeerd. De op te richten cadettenschool zal, naar het Vod. meldt, te Alkmaar worden gevestigd, en eerst in 1893 worden geopend, zoodat in 1892 nog op de gewone wijze een toelatings-examen voor de Kon. Mil. Academie zal plaats hebben. De opening van het groote Badhuis te Scheve- ningen zal plaats hebben op 31 Mei. Van dien datum af tot 14 Juni worden de concerten gegeven door de stafmuziek van de Haagsche Schutterij. Daarna vangen de philharmonische concerten aan. In de laatste dagen zijn wederom verschillende personon te Rotterdam do dupe geworden van twee beid, brachten de brieven van haar echtgenoot steeds een welkome afwisseling. Hij gevoelde zich opge wekter en sterker, maar daarbij ook meer verlangend naar vrouw en kinderen. Eindelijk dwam er een postkaart, die het uur be paalde, waarin hij dacht terug te keeren. Er kwam geen eind aan het gejubel van de kinderen. Ook Erika breidde met verrukking hare armen uit om den terugkeerenden echtgenoot te ontvangen. «Ik breng u echter drukte in huis," zeide Egon, toen de eerste storm wat bedaard was, «aangename menschen, waarmede ik in de badplaats kennis maakte, en die''Verlangden ons schoon Zuid-Duitsch- land te leeren kennen. Wij kunnen hen eiken dag verwachten." «Wie zijn deze nieuwe vrienden?" «Een grondeigenaar uit Denemarken, blond en krachtig als een Hun, een Zweedsch groothandelaar, een Hollander, een prachtexemplaar van onverstoor bare kalmte, en ten laatste een eenigszins oud, on getrouwd heer, wiens hoofdhaar door de zon van Amerika wel wat spaarzamer eafriunner geworden is, zooals hij bereid is in eefHpRltalen te be zweren." Erika lachte en zeide haar best te zullen doen om de vreemde gasten een aangenaam verbljjf te bereiden. De bediende bracht een brief met zwart zegel. Egon brak hem open eu las. «Treurig! denk eens, mijn oude advocaat is over- zioh aldaar ophoudende personen. Zij kiezen hoofd zakelijk voor hun doel koffiehuiahouder». Een van hen tracht geld te krijgen voor eon partij manufao- turenterwijl hjj hiermede bezig is en verzekert dat hij dit alleen doet omdat hij geldgebrek heeft' komt zijn handlanger binnenr4och houdt zich vreemd' en ia verstomd over het koopje dat er te doen is' Hjj wil het graag voor dien prijs hebben en ver zoekt don houder of de houdster der inrichting hem het bedrag voor te schieten, zij kunnen het goed tot pand houden, totdat hij geld heeft gehaald Wordt zijn verzook ingewilligd, dan vertrekken de' twee personen de een na den ander, en de houder van het good komt later tot de overtuiging dat hij is opgelicht, daar het goed veel te duur betaald ia. Omtrent de komst des Duitschen Keizers te Am sterdam wordt bericht, dat zij in elx geval eerst na 23 Juni tal plaats hebben, met het oog op den dan eerst eindigenden hofrouw. Het verblijf tal twee dagen duren. Op beide dagen gala-diner ten paleize. Óf de Koningin-regentes den Keizer bij aankomst aan het IJ ontvangen zal of Z. M. ten paleize zalj afwachten, is niet bepaald. Op het pro gramma vtjn af te leggen bezoeken door den Keizer komen voor de kweekschool voor de zeevaart, eene diamantslijperij en het rijksmuseum. Tevens zal een tocht georganiseerd worden naar de Zuiderzee, ter bezichtiging van de sluis- en Keulschevanrtwerken, Onze Deutsche Vereine hopen in de gelegenheid te worden gesteld aan den Keizer eene ovatie te brengen onder medewerking van do Wagner-Vereeniging. Do groote Indische olifant in Artis, te Amsterdam bijna algemeen bekend onder den kenschetsende!! naam van ede kwade" had Woensdag een langdurigs bui. Hjj gag de zon zoo vriendelijk schijnen door de ruiten van bet knaagdierengebouw, het groen zag er malsch en frisch uit, kortom langsnuit begreep het groote pontrast, dat er bestond tusschen zgn be krompen stal en de buitenlucht. Hjj trok daarom even den ketting van een halve d.M. dikte, wsaraan hg vastlag, slak, wandelde de deur uit en daar zagen de oppassers op een gegeven oogenblik het logge gevaarte op een sukkeldrafje door den tuis gasn. In allerjjl schoten zij toe, doch al spande de.olifant zioh met de warmte ook volstrekt niet in, het per soneel kon hom onmogelijk inhalen. Allen verkeer den in doodelijken angst, dat het beest het hek zou omver loopen en zoo zijn tocht door de stad voort zetten. Gelukkig liep hij echter met den kop tegen bet aquarium op, waardoor hij viel Nu was het de grootste quaestie hem overeind te krijgen. Eenige mannen klommen op den rug van het dier en één van hen'begijn het zelfs met het achtereind vau een bijl op den kop te tikken. Dit hielp; langzamer hand richtte het gevaarte zich op, spoedig werden nu eenige touwen om zjjn lichaam geslagen en zoo gelukte het veertig man na eenige uren werken» den deserteur maar meteen naar zjjn nieuw verbljjf in de roofdierengalerij over te brengen. Des nachts hielden twee oppassers bij het schuwe dier de waeht, doch do lust tot wandelen schijnt voorbjj te zjjn. - {Echo.) Zoo talrjjke en hevige onweders als er verleden week over iuidelijk Duitschland gewoed hebben, heeft men sedort rnenschengeheugen in de Meimaand niet gezien. leden. Nu moet ik naar een anderen omzien I" «Zijne plaats zal wel spoedig te vervullen wezen 1" «Drie voor een, lieve kind. Daar behoeft men geen zorg over te hebben 1" De volgende dagen vlogen voor Erika spoedig om, deels in de vreugde barer hereeniging met den ge liefden echtgenoot, en anderdeels in de voorbereid selen tot de feestelijke ontvangst van de verwachte gasten. Tusschonbeide drukte dikwjjls iets, als een be klemmende last op haar gemoed, dien zij door ver- dubbolde werkzaamheid van zioh poogde af te schudden. Zij wildé vroolijk zijn, en niets zou haar dit beletten. En zoo brak eindelijk de dag aan, waarop zij aan de avondtafel in de eetzaal de laatste hand legde. De baron trad binnen. «Zóóveel moeite voor mijne gasten 1" zeide hij. Hjj omhelsde haar. «Maar nu moet ge u zelve ook een beetje opknappen ik wil, dat onze gasten u bewonderen." Zjj knikte. «Bljjf maar hier even wachten 1" Spoedig kwam ze terug, naar haar lievelings- gowoonte, in een wit kanten kleed met eenige fris- sche rozen in Ijet haar en voor de borst. «En het juiveelen kruis, dat ik u medegebracht heb vroeg hjj, haar met verrukking beschouwende. Zjj verschrikte. «Ach neenIk heb wees er niet boos om -I- een vooroordeel togen juweelen. Ik weet niot Wordt vervolgde Zaterdagnacht woedden versoheidene onweders boven het midden Rijndal. Uit Hessen meldt men, dat het Zondag en Maandag hevig gedonderd heeft in het grootste deel der provincie Rjjnheesen, in den Pfalz en Sterkenburg. Het onweder was van hevigen hagelslag vergezeld, welke in korte oogen- blikken gehele streken opnieuw het winteruitzicht gaf, de bloemen van de fruitboomen vernielde en veel schade aan de wjjngnarden veroorzaakte. De velden hebben ook geleden. Te Asheim bad eene wolkbreuk plaats, welke het dorp in korten tjjd onder water zette. Jonge wjjn- bergplantingen werden door den watervloed vernield en de sedert eenige dagen geplante aardappelen werden uit het veld weggespoeld. Ook in de Alsenz- en Zellerdalén en den Rhein- pfalz heeft de hagel groote verwoestingen aangericht vooral in de wijnbergen. Te Winterbeim en Ober- Olm viel de bliksem, waardoor twee gebouwen in asoh werden gelegd. Dit verscheiden andere plaatsen komen nog ge lijkluidende berichten. De rivieren stijgen snel. Het Lauterdal staat geheel onder water. Te Mannheim was het Zondag wielrijdersprijskamp. Terwgl al het volk op de baan vereenigd was barstte eensklaps een hevig onweer los, vergezeld van hand slag, waardoor eene ware paniek ontstond. Ieder een vluchtte in wilde haast en zooht vruchteloos eene schuilplaats. Bjj eiken bliksemstraal hoorde men het angstgeschreeuw van vrouwenen kinderen. Hagelsteenen, zoo groot als eieren, vielen neer en bedekten spoedig centimeters hoog den grond. Voor de eerste maal zal in de volgende maand 9 Juni gevolg worden gegeven aan het ge- wgzigd voorsohrift van de Grondwet over het af treden van leden der Tweede Kamer. Die van 1848 bepaalde, dat om do twee jaren de helft der Kamer moest worden gekozen; thans treden om de vier jaren alle leden te geljjk met September af. Wan neer dus de staatkundige stroomingen in sterkte gewgzigd zijn, kan de invloed zioh bjj de nieuwe verkiezingen over het geheele honderdtal doen gevoelen In de moeste van de 84 districten is het ver schil van stemmental in Maart 1888 zo'ó aanzienlijk geweest, dat vermoedelijk daar geen verandering zal komen in de richting die de meerderheid verlangt Mot name in de provinciën Brabant en Limburg' waar da Katholieken verreweg do overhand hebben Verder in een aantal Geldersche en Zuidhollandsche distneten waar de antirevolutionairen, in de Noord- hollandsche, Groningsche en Drentsohe, waar de libe ralen de groote moordorheid hebben Het meest trekken de twijfelachtige districten de aandacht, waar do stemmen slechts eenige honderd tallen en nog minder verschilden en waar nu kans bestaat,dat de schaal naar de andere zjjde zal overslaan Het is zeker met onbelangrijk een overzicht te hebben van die twijfelachtige districten, met op- gaaf van de uitgebrachte stemmen. F Eerst geven wij de 17 distrieten van dien aard fBrielle 1629 138() £el,ff 1247 1403 Dokkum 1328 Hip f Enschede 939 gl9 Gorcum 1433 16?4 Gouda 1240 132fl Har ragen1407 1753 Leiden 1102 10u Lochein 1394 145fl ui'1erku8rk 1032 1252 Sliedrecht 1237 1584 Steenwyk. 1199 ig02 I ?r!el 1416 1131 fUtrecht 2010 1694 «on - 1431 1733 In 25 a?, 1184 1538 Maart tl! moest worden herstemd op 20 tusschen d?Th ™ren 14' het verschil Wn, 6 '^er8l®n m anti-liberalen gering was Wg laten die hier thans volgen Districten. Liberaal. Anti-Liberaal. t Beverwijk 1703 1592 Bodegrave 1715 2017 t Breukelen 1726 1696 Deutichem 1528 1765 t Dordrecht 1413 1286 f ;fra,Q^fr 1896 1521 Middelburg 1896 1986 Oostburg 1341 H32 T ochiedam .1328 1108 Schoterland 1035 1161 T Winschoten 1423 1129 'tPw 1008 1115 Wgk-bg-Dnurstedel359 1563 t Zuidhorn 1670 1300 Van deze 81 twijfelachtige districten waren er dus 12 (aangeduid door t), waar 13 liberalen wer den gekozon (Utrecht is een dubbeldistrict) de 19 overigen vaardigden af 16 anürevolutionairen, twee katholieken (de heeren Schaepman en Revers! en 1 sociaal-democraat. De antirevolutionairen hebben dus het meest te verliezen. Hun herkiezing hangt in schier al die districten geheel af van den steun der katholieke kiezers. Te Amsterdam loopen een man en een vrouw met bede lijsten rond, wier levenswijze door bestuurders van het genootschap „Liefdadigheid naar vermogen" aldaar omschreven wordt.- 's Morgens gebruikt men voor ontbgt eenige eieren en cadotjes (andor brood komt niet op tafel) 2 fleschjes bier en een paar maatjes jenever. Ging men vroeger, toen men in logementen nachtverblijf hield, dineeren in een der restaurants op het Damrak a 1 de persoon, thans wordt tehuis het middagmaal gebruikt en wordt er gewoonlijk soep, vleesch, Malta-aardappelen en groenten opgedischt een bloemkooltje ad 0 40 is met te duur I Drie kan melk daags en onge veer 50 oicren por week worden volgens verkregen onpartijdige informatiën bovendien voor de behoeften noodig geaoht. Ook de kleeding laat niets te wenschen over de man stelt hoogen prijs op fijnen suit en goede quali- 1 x--ag, ROat nieUe8eestaande het heet dat hij door belemmerde bewegingen geen arbeid kan doen, eenige uren wandelen en drinkt zijn cognacje in do netste cafésonderwijl laat hij zijne vrouw het werk loopen met bedellijsten doen Hij maakt wel degeljjk nog veel gebruik van ster ken drank, en staat dan ook, om van een aanval van delirium tremens niet te spreken, aan verschil lende adressen nog als een dronkaard bekend. De vrouw geeft hem in dit opzicht weinig toe de naam, waaronder zij in de buurt bekend is, wijst duidelijk op hare drinkgewoonte en nog niet lang is het geleden, dat zij in abnormalen slaat in op- tooht naar hare woning werd gehracht en de flesoh haar door de straatjeugd werd ontrukt. Ook omtrent het gedrag der dochter krijgt men geene gunstige inlichtingen. 4 Pas is te Amsterdam eene nieuwe, duro gevange nis gezet en in gebruik genomen of men heeft daar een ernstig gebrek ontdekt. Het moet n.l. gebleken zgn, dat de gevangenen met elkaar kunnen spreken door de vonlilatiebnizen. Eep gesprek, met luider stemme door hen gevoerd, kan zelfs door iemand, die buiten het gebouw staat, gehoord worden. De toestand in België blijft gunstig. Nu de werkstaking der mijnwerkers te Luik zoo goed als geëindigd is, zullen ook de mijnwerkers in Hene gouwen wel weer spoedig allen den arbeid hervat ten. In hot district Charleroi ten minste neemt het aantal werkstakers steeds af. Ook te Brussel is de staat van zakep niet zoo erg als de eerste berichten wel deden vermoeden. De werklieden der electrioiteits-maatschappij, die weigerden te werken, zgn reeds door andereu ver vangen en ook is de workstaking der gaswerkers te Schaerbeok niet van groote beteekenis. De vrees voor algemoene duisternis is ten minste geweken. Evenwel blyken de metaalwerkers onrustig en verdrijven zy den tijd met het .houden van bijeen komsten en optochten. Nu echter heeft de burge meester Buis voorloopig ook het houden van bijeen komsten in de openbare lucht verboden. Gelijk reeds is gebleken, toonde de overheid roeds haar ernstig voornemen de orde met kracht te handhaven, zoodat deze kleine opstootjes ook wel spoedig een einde zullen nemen. De Centrale sectie der Kamer vergaderde weer om over de grondwetsherziening te delibereeren. Het gold nu voornamelijk het onderzoek van de statistie ken, door de regeering in verband met de grond wetsherziening ingezonden. Een uniformtax werd door de seclie onaannemelijk geacht, omdat daaruit in de verschillende arrondissementen zeer ongelijke gevolgen zouden ontstaan. De rapporteur stelde voortoekenning van het kiesrecht aan bewoners van huizen of gedeelten daarvan met een kadastrale op brengst van 30 fr. in gemeente met minder dan 5000 inwoners; van 42 fr. in gemeenten met 520,000 en van 60 fr. in gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. Naar zijn berekening zou op deze wijze het kiesrecht worden verkregen door de bewoners van 794,000 huizen, op de 1,143,000 huizen welke in het rijk gevonden worden. Hij stelde vorder voor dat de census van 10 fr. gesplitst werdaan ieder belastingplichtige zou het recht worden toegekend, een nominatieve schatting te vorderen, zoodat een census over verscheidene bewoners van hetzelfde huis zou kunnen rerdeelil worden, en ieder hunner het kiesrecht zou kunnen verkrijgen door den census, radien hg het n,et krachtens bewoning kon erlangen. Met de toehohting van al deze cijfers ging de keele zitting heen en de heeren besloten er eens over te denken en Woensdag weer bijeen te komen. Aan do werkstaking stoort men zich dus blijkbaar niet, want radion dat het geval was, behoefde men er zoo lang niet over te denkep. De Times ontvangt bericht uit Lissabon, dat het ministerie zgn ontslag nam omdat het, na beëindi ging der onderhandelingen met Engeland over de Afrika-qnaestie zijn taak als geëindigd boschouwde en zich verder wilde aansluiten bij het verzoek om ontslag van den minister van financiën. Graaf San Januario is belast met de samenstelling van een nieuw Kabinet. De Griekscho regeering heeft de zaak der Joden te Corfu thans ernstig ter hand genomen. De gouverneur en de burgemeesler zijn van hun ambt ontzet en door andere geschikte krachten vorvangen. Up haar last werden tevens aan de noodlijdenden levensmiddelen verstrekt. De Turksche regeering en eenige particulieren te Konstantinopel eu Salonica hebben maatregelen genomen om aan verscheideno Joden van Corfu een schuilplaats in Turkije te ver schatten. Bovendien zond Griekenland twee oorlogs bodems, terwijl ook het garnizoen versterking heeft ontvangen, een en ander, zoo men zegt, onder den ravlood der vertoogen van de vertegenwoordigers der groote mogendheden. De Joden beginnen dan ook weder meer moed te krijgensommigen hebben dan ook reeds hunne winkels heropend. Echter deelt de Triester correspondent van de Parqsche „Figaro" mede, dat weder 9 mannen en 8 vrouwen door het gepeupel werden vermoord. Zes Joden zijn letterlijk van honger omgekomen, terwijl de meeste vrouwen en kinderen aan het uiterste gebrek zgn prijsgegeven. Men vertrouwt echter, dat ten gevolge van het nu krachtig optreden der Griekscho regeering de toestand spoedig ten goede zal veranderen. In Rusland hondt de verdrijving der Joden nog steeds aan. Nu weder moet Transkaspië door hen worden ontruimd, terwgl ook de gouverneur van Astrakan aanzegging heeft ontvangen, alle in zijn gebied zich bevindende Joden te verdrijven. Thans zgn reeds 22,000 Joden uit Moskou vertrokken, terwgl in de volgende maand nog een gelijk getal moet uitwijken. Te Petersburg voeren nog dagelijks de tremen vele Joodsche familiën mede. De meesten begeven zich naar de zuidelijke en weste lijke distnoten. Het ontslag van den Pruisischen minister Mnvbach, wordt door de pers in zeer uiteenloopendeu zin be- sproken. Zoo houdt de Dation. '/Ag. het voor een gevolg der ongunstige resultaten der spoorwegpoli- tiek vqn den minister. Het was zgn werk dat de spoorwegen door den Staat werden overgenomen, maar aan den anderen kant stond daar zulk een kleingeestige zuinigheid tegenover, zulk oen voort durend drijven om toch door bepeiking der uitgaven de grootst mogelijke winstcijfers te behalen, dat zich de nadeelige gevolgen dezer verkeerde zuinigheid werdra vertoonden. De opbrengst der spoorwegen bleef in het jaar 1890 zestig millioen Mark beneden de raming. Nog komt er bij dat do heer Maybach op zeer gespannen voet staat met de grootste indus trieels en grondbezitters, dio het hem niet hebben vergeven dat h(j weigerde hunne belangen ter koste der belastingbetalenden te bevorderen. In elk geval komt hom de eer toe zijn departement met groote kennis van zaken en onpartijdig te hebben beheerd. De Rumeniërs zijn oprecht verheugd over het ver trek van den Russischen gezant Hitrovo. Wij waren nu eenmaal van de vertegenwoordigers van den Czaar niet veel aangenaams gewoon, zoo laat een der bla den zich uit, maar toch was geen van hen met Hitrovo, dien geesei der volken van het Balkan-Schiereiland, te vergelijken. Nadat hg te Sofia den val van den Prins van Battenberg had bewerkt en honderden Montegrijnen had gewapend, die alleen op zijn bevel wachtten om een inval in het ongelukkige Bulgarije te doen, kwam hij naar Bucharest, waar hij even min binnen de gienzen zjjner bevoegdheid bleef en alles aanwendde omde rust in Rumenië Ie verstoren. Handen vol gouds had hij over voor het smeden van samenzweringen tegen de Regeering en alleen aan hem had men de boerenopstanden in Rumenië te danken. Doeh zijne plannen liepen gelukkig steeds op mets uitwant men kende hem in den Balkan en begreep telkens zjjne ware bedoelingen. van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Tankfust 7.30. Geïmporteerd fust ƒ7.45

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2