m len. EB, N2 4531. pmg ping en, BINNENLAND. 1891. Donderdag 21 Mel. ’happy. Nieuws- en i FEUILLETON I en 73a. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I I EN ir. De Intending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. 3,10 ii. de verkoo- t en en Zol- gemakken De uitgave dezer Courant geschiedt dagelgka met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. lizonderljjke Hommers VIJF GEN TEW. Bovendien worden alle Advertentien grat*s opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschpnt. >c/ie Gott en doorbet KMAN en omen ten ORTOIJN 3,95 7,68 9,18 2,95 terdam. goudsche courant. ting, Satin ipons voor ote sortee- bet, zwarte Linnens er, Amers- r, Paarden- s morgens, >p dien dag i en Erven niging aan an goed onder- k C- No. 8 Sectie B. IODERNE en kwali- FFEN) IDERDAG middags te o. 252 aan 8) «Kleine, zonderlinge vrouw! Nu, gij weet zelve het beste, wat ge doen moet,” besloot hij. Buiten hoorde men snel achter elkander twee rijtuigen aankomen. «Daar zijn zeriep Egon, naar buiten ijlend. «Welkom, mijne heeren!” Uit de wagor.kussens verhieven zich vijf gestalten, in stofmantels gehuld. De eene, aan Egon geheel onbekend, een slanke man, met een breedgeranden stroohoed op het donkere haar, sprong veerkrachtig op den grond. //Ik bid u om vergeving, mijnheer de baron, dat ik als een vreemde en ongenoodigde gast, het toch gewaagd heb, mij bij mijn vriend Elton te voegen. Hij beweert, dat men op uwe gastvrijheid vertrou wen kan.” De vrijheer drukte hem de hand. «Zijt welkom! mijne vrouw zal zich, even als ik, over deze aanwinst verheugen.” «Tegenover mevrouw de barones is mijn onver- I wacht verschijnen nog minderi te verschoonen, maar AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere rege meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. toen zij zich voor zijne vrouw bogen. «Hadden wij ons dit oogenblik van te voren kun nen voorstellen”, zeide de galante mr. Elton, zich voor de tweede maal voor Erika buigende«zoo zouden we niet zoo verwonderd geweest zijn, dat uw echtgenoot zijn familie bezitting als de schoonste van de wereld roemde.” Op dit oogenblik werden buiten de kamer snelle, voetstappen hoorbaar. De deur ging open. «Lieve Erika mijnheer Westarp 1” De niet meer jonge man, wiens veelbewogen leven hem als ’t ware op het voorhoofd geschreven stond, trad snel en uiterst beleefd naar de huisvrouw toe, die hem, even als de andere heeren, hare hand aanbood. Hare blauwe oogen straalden zoo vriendelijk en opgewekt. Daar op eens was het alsof een bliksem straal haar alle kleur uit de wangen dreef en de vingers, die koud werden in de hand van den vreemde, begonnen te beven. Dit alles gebeurde zoo snel en onverwacht, dat niemand der aanwezigen de zonderlinge verandering opmerkte, ook de heer v. Westarp niet, hoewel zyne gryze oogen een vluchtig oogenblik onderzoekend op Erika*s schoon gelaat schenen te rusten. «Ik heb als ongenoode gast het minste aanspraak op uwe welwillendheid, mevrouw do barones,” zeide hij: «zou er werkelijk nog een klein gedeelte daar van uoor mij overgebleven zijn Hij sprak met innemende vriendelijkheid, zoodat De voorzitter sprak nu enkele woorden maar aan leiding van de gevallen beslissing en drukte het vertrouwen uit, dat allen deze candidatuur naar ver- vermogen zullen steunen, en vooral ook zij, die liever een meer vooruitstrevend liberaal hadden gesteld gezien, krachtig zullen medewerken tot de verkiezing van den heer J. N. Bastert, oud minister van Wa-, terstaat, Handel en Nijverheid. Ook Hazerswoude, Zwammordam en Otodewater stelden met groote meerderheid den heer Bastert als candidaat en of schoon op dit oogenblik nog niet van alle kiesver- eenigingen bericht is ontvangen, kan men toch als vrij zeker aannemen, dat de candidaat der liberalen in het kiesdistrict Bodegraven zal zijn J. N. Bastert. (fVeekbl. v. IF.) Bij het departement van koloniën is Zaterdag avond (16 dezer) het volgende telegram van den gouverneur van Suriname ontvangen, dat dienzelfden dag uit Paramaribo verzonden werd «Volmaakte kalmte houdt aan." Maandagochtend (18 dezer) volgde eön nader tele gram, luidende «Rust blijft ongestoord. Seinen laat ik verder na. (SM) GOUDA, 20 Mei 1891. In een tamelijk bezochte vergadering der vrijzinnige kiosveroeniging te Woerden (24 leden waren opge komen) die in de vorige week werd gehouden, deelde de voorzitter, de heer Zei voider, mede dat op de voorloopige lijst van candidaten voor a. s. verkie zing van een lid der Tweede Kamer voorkwamen de heer J. N. Bastert, die genoemd was in 5 afdeelin- gendo heer C. A. Zelvelder in 4 afdeelingenen verder eenige heeren die elk in ééne afdeeling op de lijst waren geplaatstspr. verklaarde verder dat het hoofdbestuur der centrale vereeniging te Bode graven met den heer Bastert eene bijeenkomst had gehad, alwaar na vele en ernstige besprekingen men algemeen van oordeel was, dat de beginselen des heeren Bastert zyne candidaatstelling door eene vrijzinnige «kiesvereeniging niet beletten. Verder deelde do voorzitter mede, dat hij op diezelfde bijeenkomst aan de kiesvereenigingen, die hem ge steld hadden, verklaard had, dezen keer niet in aanmerking te willen komenten einde daardoor eene versnippering van stemmen te voorkomen en den te stollen candidaat met groote meerderheid te doen kiezen. Na eene uitvoerige en dikwyls zeer belangrijke discussie ging' men tot stemming over, en bekwam do heer J. N, Bastert 17 van de 23 uitgebrachte stemmen. Een billet was in blanco ingekomen, terwijl de overige 6 stemmen over verschillende heeren verdeeld waren. De voorzitter deelde hierop mede, dat de heer Mr. Smeenge, lid van de 2o Kamer der Slaten-Generaal, zich bereid had verklaard te Woerden eene politieke lezing te komen houden. Na eenige bespreking werd besloten den dag, waarop de heer Smeenge zal optreden, door het bestuur vast te stellen. Men schrijft aan de Amaterdammer Donderdagavond werd op de Ceintuurbaan te Am sterdam aangerand de heer M. I. Gilhuys, gepensio neerd zeeofficier, die den avond bij zijn broeder had doorgebracht. Op eens kwam nu een man naar hem toe, vroeg hoe laat het was en op het antwoord«bijna 12 uur zeide de kerelkan ik je horloge niet voor den dag halen «Neen"antwoo rdde de heer Gilhuys, waarop de aanrander antwoordde «geef me een rijksdaalder, anders sla ik je doodOm kort te gaan, een worsteling volgde, waarbij de aanvaller ernstig werd gewond en viel. Toen schoten plotseling twee medehelpers te voor schijn om den aanrander te helpen, en zij richten het zoo in, dat ze den heer Gilhuys opdreven, al dieper en dieper het land in, tot dat hij in een kuil struikelde. In minder dan geen tijd vielen nu de aanvallers op hem, stopten zijn hoofd onder het zand, mishandelden hem en beroofden hem van zijn portemonnaie, inboudende 140. Daarna zetten zij het op een loopen en de aangevallene, op dat oogenblik geheel ontdaan, kwam niet op de ge dachte hen te achtervolgen, maar strompelde naar zijn kamer op het Damrak en deed aangifte van de zaak aan het politiebureau in de Oudebrugstraat. Den volgenden morgen begaf de officier zich, na zijn hand te hebben doen verbinden, naar de bewuste Men bericht aan Sempervirens, dat de vorige week op een der bloembollenveilingen te Heemstede f 187 werd besteed voor vier bollen van de nieuwe hyacint La Grandesse. ik zal mij alle moeite geven om den eersten onaan- genamen indruk spoedig uit te wisschen.” Hij zeide dit alles op gemakkolijken toon, waarbij zyne inte ressante, wel eenigszins scherpe trekken een innemen den, aangenamen indruk maakten. Intusschen had zich de welgedane Hollander, zoo omslachtig mogelijk van de kussens opgeheven, tot blijkbare vertwijfeling van den, zoo ’t scheen, eenigszins zenuwachtigen mr. Elton, die met handen en voeten zijn best deed om de bewegingen van den dikken heer wat te bespoe digen, De Deen had zijn reishoed afgeuomen en zwaaide dien groetend tegen den gastheerdaaren tegen zag de door rustelooze werkzaamheid vroeg grijs geworden Zweed, allereerst onderzoekend in het rond. Egon, die veer opgeruimd was, beantwoordde de verontschuldigingen van mr. Elton over het onver wacht medebrengen van een vriend, door eene uit- noodigende beweging met de hand naar de wijd geopende deur van de zaal. Zijne gasten voorgaande naar de trap, die naar de logeerkamers voerde, wilde hij hen gelegenheid geven eerst hun toilet in orde te brengen, voor dat hij hen in het salon bij zijne gemalin bracht. De ondergaande zon wierp hare laatste stralen over Erika’s bekoorlijke gestalte, toen zij van de vensterbank opstond om de binnentredende heeren als gastvrouw te verwelkomen. «Een ontbreekt er nog aau I” zeide Egon, die met genoegen opmerkte hoe verrast de vreemden waren, Men seint aan het Vaderland uit Paramaribo De toestand is steeds gespannen. De gewapende macht handhaaft de orde onder de burgerij. De Staten hebben een request ingediend om nog een oorlogsboot. De Engelsche consul heeft telographisch hulp aan zijn Regeering gevraagd. De Gouverneur beschuldigt mr. Kalff de oorzaak te zyu van het oproer. In een in den Haag ontvangen en aan het Vader land ter inzage verstrekt telegram wordt nader be vestigd, dat de Staten tot den minister van Koloniën het telegraphisch verzoek hebben gericht een oorlog schip naar Suriname te zenden. De Parijsche hoogleeraar Henri Joly is door de Fransche regeeriug belast met een wetenschappelijk onderzoek van het gevangeniswezen en de strafple- ging in Nederland. De heer Joly doorreisde ver leden jaar met hetzelfde doel België. iv 13

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1