BINNENLAND. 'ping !8, ;n: nt! Vrijdag 22 Mel. 1891. N2 4532. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. FEIILLETOX. De inzending van advertentlön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave, ritz. jk c. No. 8 Sectie B. PORTÜUN ch en Vet lull tot en de Aard- ik van 15 I8W1 be- >n hier in 4) E I, do alge- III. 4 A 6 De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. !8 morgens, op dien dag a en Erven miging aan ran*. goed onder- Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. komen ten ■scommiasie, taris, RMAN. OM MISSIE JUNI a. s., immandant, adere goed- i Oorlog in GOUDSCHE COURANT. fl ten en Zol- i gemakken van angst had haar toch niet Wat zou nu komen? verheug mij,” zeide Westarp, de met zichzelf zyne grijze oogen met vurigen gloed op haar rustten GOUDA, 21 Mei 1891. Benoemd tot gemeente-vroed vrouw te Reeuwijk, Mej. C. Campagne Busc.es, te Zoelon, die den 20n Juni a. st. in functie treedt. i ter inzage AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere rege meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. De Parijsche hoogleeraar Henri Joly, bekend door een reeks wjjsgeerige werken en door zijn belang rijke studiën over de wereld der misdadigers, is door de Fransche Regeering belast met een wetenschappe lijk endefzpek van het gevangeniswezen en de slraf- pleging in Nederland. De heer Joly, die verleden jaar met hetzelfde doel België doorreisde en in het Journal de» Débat» verslag gaf van zijn bevindingen, denkt dezer dagen Parijs te verlaten en zal aan het eind der week Utrecht bezoeken. (17. D.) Onder leiding van den voorzitter des Hoofdbe- stuan, mr. H. Goeman Borgesius, werd Dinsdag te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van „Volksonderwijs.» Na de gebruikelijke toespraak bracht de secretaris, de heer D. André de la Porte, het jaarverslag uit. Daaruit bleek o. a., dat het ledental klom van 6602 tot 6688, het aantal afdeelingen van 103 tot 110. Uit het verslag der fin. Commissie bleek dat de toestand vrjj gunstig ishet batig saldo was 51 hooger dan het vorige jaar. Benoemd werden tot leden des Hoofdbestuurs in de vacature mr. C. A. J. Willeumier (overleden) Versluijs en Van Willingen (niet herkiesbaar) de bh.Degenhardt te Amsterdam, De Kanter te Haar lem en Van Gilse te Rotterdam. Aan de orde waren daarop de Bestuursvoorstellen: lo. om het Volksblad ook in 1892 als orgaan der Vereeniging maandelijks uit te geven 2o, om voor 1892 de contributie aan meene kas voor ieder lid op 0.75 te bepalen. Deze voorstellen werden goedgekeurd. Het voorstel van het Hoofdbestuur, om voor 1892 wederom 500 in het schoolfonds bij te dragen, werd goedgekeurd on evenzoo dat, om de afdeelin gen, die niet aan haar financieele verplichtingen voldoen aan de algemeene kas, van de lijst der af-’ deelingen te schrappen, echter na voorafgaande her haalde aanmaningen en met bepaling, dat de ge royeerde afdeeling recht van beroep heeft op de al gemeene vergadering. Het voorstel van het Hoofdbestuur, om de wen- scheljjkheid uit te spreken, dat in de volksverte genwoordiging ëen meerderheid zitting neme die invoering van leerplicht noodzakelijk acht, noodigt de afd. uit al het nlogelijke te doen om daartoe te geraken, werd’ ingetrokken. Het voorstel van de afd. Amsterdam I om zich tot de gemengde commissie voor onderwijsbelangen te wenden mot verzoeknaast en afgescheiden van het Regeeringsverslag een zooveel mogelijk juist ver slag op te maken van den toestand van het lager onderwijs hier te lande eir daarni op te nemen lo. een statistiek vatf den leeftijd, waarop iedere leerling geplaatst wordtingeval van te late plaat sing de redenen van vertraging; 2o. een staat van de bevolking der klassen in verband mot den leef tijd der leerlingen 3o. een indeeling van de school bevolking naar de grootte der klassen4o. een staat van den leeftijd, waarop de leerlingen de school verlaten met opgaaf der laatste afdeeling, kwam daarna aan de orde. Daarbij stelde Groningen voor om tot de Regeering het verzoek te richten om het Regeeringsverslag uit te breiden met de genoemde statistieken. Het voorstel werd, aldus geamendeerd, met algemeens stemmen goedgekeurd. Voorstel van Amsterdam I, om aan de Regeering te verzoeken art. 24 der Onderwijswet zoodanig te wjjzigen, dat binnen weinige jaren de verhouding het óók had weten op prijs te stellen Beter, ze«- ik u 1" „Geeh woord meer 1” riep zij, door afkeer en angst aangegrepen. „Ik wil niets hooren. Ver laat mij 1" „Beter zeg ik u 1” herhaalde Westarp dringend, zonder op haar uitroep acht te geven. „Wat bood u die njan, dat ik u niet ook had kunnen bieden? Meer nog had ik u kunnen schenken. Waarom zijt ge mij toen schuw ontweken 1 Alles zou geheel anders geworden zijn 1” „Gjj houdt mjj voor schuldig?” riep zij in harts tochtelijke opgewondenheid uit. „Wat beteekent schuldig?” zeide hij, de schouders ophaleud. „Genoeg!” riep zjj, haar gelaat met beide handen bedekkend en in tranen uitbrekend: „Ik gevoelde het reeds lang, mijn geluk was schijn, slechts geleend.” „Behoud het,” fluisterde hij met zachte stem „behoud het, ik wil het u niet ontrooven. „Schenk mij slechts van dit geluk een klein klein gedeelte. Laat, wat geheim is, geheim blijven; ik raak daar niet aan. Ik zou, wanneer het wezen moest, oen meineed voor u willen doen. Geef mij, tof bewijs, dat ge mg vertrouwt, uwe hand een enkelen kus Èrika, geliefde!” Ze stond als verstijfd. Daaraan, neen, daaraan had ze niet gedacht. Wanneer ze nu ook slechts zijnen vinger aanraakte, was ze dan niet eerst recht bevlekt in hare eer? „Wat gelooft ge vroeg hij naderbij komend „Aan den hokuspokus dien wij voorzienigheid noemen? Ik niet. Anders zou de zucht tot genot van een dwaas, zoo als Elton, mij niet plotseling, als een medusahoofd, voor uw aangezicht gevoerd hebben als een medusahoofd, waarvoor de vrouw verstijven moet, die zekere herinneringen bij zich draagt. Of zou mijn kennersblik mij dezen keer bedrogen heb ben Zou mijnbeer Wartenberg inderdaad weten....? Neen, hij weet het niet,” zeide hij vast overtuigd. Zij had haar gevouwen banden tegen de borst gedrukt. Haar gevoel bedrogen. «Ik - -r,- in tweestrijd zijnde vrouw nog nader tredend, waarbij «ik verheug mij dat ik beter meester over mij zelf was dan gij. Want wanneer ik in staat was u te misleiden, hoeveel te meer dan de anderen I Aan uw eersten oogopslag dank ik de zekerheid, dat die batelijke vlek....” //Zwijg toch 1 Zwijg 1” riep Erika in grooten angst. z/Gij dwaalt I” z/Ik dwaal Hij trok medelijdend de schouders op. //Erika, uw beeld heeft zich toenmaals te diep in mijne ziel gegrift, dan dat ik ooit uwe persoon lijkheid vergeten kon. Daarenboven zegt mij een inwendige stem, dat mynheer van Wartenberg de man niet is, dien men met roerende sprookjes van beleedigde onschuld kan winnen. Er moeten bij hem andere, hoe zal ik ze noemen uitleggingen of verklaringen gedaan zijn, die het mij ligt zal vallen uit te vinden.” z/En wanneer ik u zeg,” viel Erika hem met bevende stem in de rede: //wanneer ik u zeg, dat ge op dit, ohgenblik aan een lage begeerte naar wraak gehoor geeft, die u den plicht van een gast doet vergeten en oene onschuldige vrouw een blos van schaamte op de wangen drijft, rwanneer ik j u zeg, dat tusschen die daad van geweld en het tegenwoordig uur een heerlijk, gelukkig levenstijd perk achter mij ligt, welks genot mij al het ver duurde leed heeft vergoed en om welks voortduring ik alleen bezorgd ben wilt ge het dan nog wagen mij met deze herinneringen te kwellen?” Zij •was verrukkelijk schoon. Hare blauwe oogen vlamden, hare lippen trilden. Westarp’s blikken werden steeds vuriger. /.Waarom zijt ge mij toen .ontvlucht fluisterde hijhare hand grijpend. //Waarom schonkt ge mij niet, wat ge den baron zoo verkwistend toewierpt? Gelooft ge niet dat ik tusschen het aantal leerlingen en onderwijzers weer is, zooals-dio in de wet van 1878 gevorderd werd, en om de opleiding van onderwijzers tijdelijk zulk een uitbreiding te geven, dat spoedig het herstellen dezer verhouding weer mogelyk is. Dit voorstel wordt met 52 tegen 48 stemmen verworpen. Voorstel van Bolsward, om leedwezen uit te spreken over het feit, dat de Regeering bijna nooit vrijstelling verleent van de verplichting tot het heffen van schoolgeld aan een gemeente, zelfs niet als deze geen //tegemoetkoming in de kosten" van noode heeft en door de heffing van schoolgeld het openb. onderwijs benadeeld wordt; wordt aangenomen. Voorstel van Amsterdam I, om aan de Regeering te vragen, dat aan alle schoolgaande kinderen, die daaraan behoefte hebben van Staatswege voedsel en schoeisel worde verstrekt, wordt verworpen. Voorstel van Schiedam, om tot stijving van het schoolfonds de schoolpenning in te stellen, in na- yolgiag der lib. belg. clubs, waar men kleine bus jes aantreft, wordt ingetrokken, nadat de wensche- lijkheid Was uitgesproken, dat de afd. pogingen zou den aanwenden het schoolfonds te steunen. Daarna werd de vergadering gesloten, nadat bepaald was, dat de volgende vergadering ook te Amsterdam zal worden gehouden. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 20 Mei. Indien het bij zulk eene ernstige zaak als de legerwet niet treurig ware, zou men zich kunnen vermaken met de kromme sprongen der oppositie tegen den minister van Oorlog. De minister heeft namelijk, ten einde tegemoet te komen aan de be zwaren dergenen, die niet onmiddellijk eene aan zienlijke verhooging van het contingent konden aanvaarden, eene wijziging aan gebracht in het regee- ringsvoorstel. Op den grondslag van het amende-

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1