OÉÊk mmmrn, Origineele Photographieën Openbare Verkooping 9 KOEIEN, ■INBOEDEL, Openbare Verkooping M anuf acturen, nten gevraagd. ADVERTENTIES! Doctor S. B. SELHORST, Arts, ^.SLaa-cLeeleaa. van Hall. 1111. Koningin en Koningin-Regentes. Openbare Verkooping DRIE BOUWMANSWONINGEN 7S Hectareu Li\D. VOORTZETTING Goudsehe Zangvereeniging. le UITVOERING 1891/92, npie^S't"b o cL@, in de Goudsehe Machinefabriek TIE KZOOT». Zie Étalage bij A. KOK COMP. Onder de gemeente Capclle aan den IJssel, in den Polder „PRINS ALEXANDER". te REEUWIJK. op DINSDAG 26 MEI 1891, Adres: GOUWE 195. wekte stemming gedurende het verblijf in dit een- foudig restaurant zal gezorgd worden door goede muziek. Niet bekend genoeg is misschien de omstandig heid, dat ook een 24-tal meisjes uit den werkenden stand, die de lagere school verlaten hebben, op de kooksohool geregeld les krijgen in het koken van die spyzen, welke, wat den prys betreft, binnen het bereik liggon van den minderen man. Zy ontvangen daar tevens een eenvoudig en bevattelijk onderwijs in verschillende zaken op het gebied van voedings waarde, warenkennis, spijsbereiding, hygiëne, welke ook voor deze klasse der Maatschappij van groot belang zijn. Gedurende de verloopen wintermaanden bleven de jeugdige kooksters het door haar bereide maal op de school nuttigen. Deze cursus, welke inderdaad zeer goede resultaten geeft, komt evenwel op vrij belangrijke kosten te staan, vooral indien mon in aanmerking neemt, dat de tyd daaraan be steed, ten nutte gemaakt zou kunnen worden voor gewone betalende leerliugen, van welke er steeds eenige op plaatsing wachten. Hopen vry daarom, dat de baten der tentoonstelling voldoende zullen zijn, om hierin geheel of gedeeltelijk te voorzien l Moge de ten einde spoedende Meimaand op 27 en 28 dezer eindelijk eens haar traditioneeleu naam van #de vriendelijke" handhaven, en een groot aan tal stadgenooten en vreemden hemdokken naar het eenvoudige gebouw der Haagscno kookschool Stille Veerkade 20. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 22 Mei. De Kamer heeft omtrent een paar hoofdbeginselen der wet eene beslissing genomen. Het amendement-Van Üedem onderging eene wij ziging, daar de voorsteller blijkbaar bet ongerijmde er van inzag, een percentage met een maximum te noemen in de wet, als dit maximum reeds dadelijk bereikt werd. Hy verwyderde dus het verhoudings- cijfer en steldo voor een maximum van 12,200 voor volledige en 1900 voor korte oefening. Ook de heer Kolkman wijzigde zijne cijfers, zoodat er ten slotte een verschil bloeft van 400 man minder met dat van Van Dedem. Het amendoment-Hatfmanns bleef ook gehand haafd, ten einde uit te maken of er een veldleger zyn zou, terwijl ook de commissie volhardde bij haar voorstel om den diensttyd te verkorten van 8 op 6 jaar. De minister bleef de amendementen Haffmanns en Kolkman onaannemelijk achten, doch achtte zijn stelsel mogelijk mot de voorstellen Van Dedem en der commissie. Schoon bij dus zijn eigen laatste voorstellen beter achtte voor den dienst, verklaarde hij zich niet beslist tegen de beide laatstgenoemde amendementen. Blijkbaar vreesde hij, dat de wet gevaar zou loopen, indien hij te stijf op zijn stuk stond. De warme voorstanders der wet namen hem zijne tegemoetkomende houding kwalyk, o. a. de heer Rutgers, maar de minister had van zijn stand punt niet geheel ongelijk, toen hij zeide, dat hij do gansche regeling, die vele verbeteringen zou aan brengen, niet wüde verspelen om een verschil van 10,000 man op een leger van ruim 100,000. Hij liet de beslissing dus aan de Kamer, die even goed haar verantwoordelijkheid voeleu zou als hij. Wellicht had oen standvastiger houding toch het pleit ten voordeele der Regeoring doen beslissen. te binnen. Hij had zijn afkeer togen Westarp nog niet kannen overwinnen en het daarom ook ver meden met hem in hetzelfde rijtuig te zitten. Nu kwam het hem plotseling voor, alsof hij het bJeeke spotachtig lachend gelaat van Westarp voor zich zag. Hij trok de schoone, zich onwillekeurig daar tegen verzettende vrouw naar zich toe en deelde haar het gesprek mede, dat hij met Westarp had gehouden en vroeg haar, wat vroeger kon gebeurd zijn. Zij gaf geen antwoord maar een zucht slakend, zonk zij bewusteloos aan zijne voeten neer. Hij was door haar hulpeloozen toestand niet min der boangst en verschrikt dan door haar raadsel achtig gedrag. Het was hem onmogelijk, toen zy door de hulp vso de kamenier eindelijk tot zich zelve knam, een troostend woord tegen haar te zeggen. Hij verliet de kamer met het drukkend bewust zijn, dat hier een geheim bestond, dat voor hem verborgen was gehouden, terwijl een vreemde daar mede bekend was, misschien zelfs er in was be trokken. Wat ter wereld kon er, onder gewone omstandig heden, verontrustend zijn in de vraag, waarmede hij vriendelijk haar geheugen te hulp kwam? Moest dien tijd met geweld uit hare herinnering verbannen worden Waarom had ze in de lange jaren van hunne bekendheid en van hun gelukkigen eclit, niet zooveel vertrouwen in hem leeren stellen, dat ze hem vrijwillig, uit zich zelve, mededeelde, Dit is echter moeilyk uit te maken, daar verschei den warme voorstanders der wet bezwaar hadden tegen het hooge contingent. Hoe dit zy, het woord van den Minister besliste ten gunste van het amendement- Van Dedem. Dat van den heer Halfmanns werd verworpen met 67 tegen 30 stemmen (alleen de heer Ruland ontbrak in de Kamer, terwijl de heer Glin- derman zich aan de stemmingen onttrok, en er een vacature is). Van de liberalen stemden er 7 voor, van de anti-revolutionairen de heer Huber, terwijl vier katholieken Schaapman, Borret, Reekers en Be vers tegen stemden. Daarop werd het amendement- Kolkman verworpen met 55 tegen 42 stemmen; de voorsteller verkreeg alle katholieken op 2 na (Ree kers en Borret), den conservatieven afgevaardigde, drie anti-revolutionnairen (De Geer, Huber, A. Van Dedem) en 15 liberalen. Daarop geschiedde by het amendement-Van Dedem een merkwaardige volte-tace: een groot deel der katholieken, die voor alle ver mindering van contingent zyn, stemden niet voor, maar tegen, een maochiavellistische politiek met de blijkbare bedoeling het amendement verworpen te verkrijgen, ten einde tegen het onveranderde Regee- ringsartikel het stemmental te vergrooten. Maar het hielp niet, want het amendement werd aangenomen met 52 tegen 45 stemmen. 'Van de Katholieken verklaarden zich 6 daarvoor, van de anti-revolutio nairen 8 daartegen, van de liberalen 27 daarvoor en 17 daartegen. By de eindstemming over het artikel verklaarden nog 37 zich daartegen, waaronder 13 liberalen en van de»anti-revoIutionairen alleen de heer Hnber. Van de Katholieken stomden alleen de heeren Scbaepman, Borret en Reekers voor het artikel. Tot de liborale tegenstemmers behooren zoowol de voorstanders van algemeenen oefenplicht, als die van klein contingent, terwyl zij, die den Minister hadden willen zien volharden bij zijn aan vankelijk standpunt, begrepen echter het thans ge wijzigd artikel te moeten aanvaarden, behalve de heer Vau Karnebeek en (wellicht) de heer Van Gyn. De 6-jarige diensttijd is met 60 tegen 36 stemmen verworpen, en evenzoo verworpen is het amendement der commissie van voorbereiding om de bestemming der depot-troepen niet in het artikol te vermelden. Het plan schijnt nu te zyn de wet tot September te laten liggen, nadat men in de volgeude week de twee eerste Hoofdstukken en Hoofdstuk III tot art. 30 zal hebben afgedaan. De Kamer moet ook nog het C^ngo-tractaat en andere kleine ontwerpen af doen; on kan zich dan jn den verkiezingsstrijd mengen. Te Broek-Sittard, *r«ar dezer dagen ter vervanging vau den heer G. Smeitz, een lid voor den gemeente raad moest worden gekozen, had zich geen enkel candidaat opgedaan. Opgekomen waren 6 van de 19 kiesgerechtigden. Stembureau en secretaris waren overeengekomen hunne stemmen uit te brengen op den heer L. Cremers, die dan ook met vier stemmen werd gekozen. De hoer C. echter weigert zyn man daat te aanvaarden. Het U. D. verneemt, dat met 1 Juni de maat regel van do afsluiting der perrons op de stations der staatsspoorwegen zal worden ingevoerd. De maat regel zal algemeen zyn en gelden voor alle stations, met uitzondering van slechts zeer weinige. Het publiek zal zonder bepaalde toegangskaarten niet op de perrons worden toegelaten, dan voor plaats nemen in de treinen, of het daaruit gaan. In het belang van sommigen, d. i. voor zioken en gebrekkigen of afhalende en brengende personen» zal er gelegenheid zyn, voor geringen pry's toegangs kaarten te koopen, die slechts beperkten tyd, waar schijnlijk een uur, geldig zijn. De maatregel wordt genomen enkel in het belang van den dienst en voor behoorlyke controle, maar zal hoogstwaarschijnlijk voor het publiek veel onge rief veroorzaken. Aangaande do groote meeting die Zondag te Am sterdam gehouden wordt op het terrein achter het Rijks-museum onder leiding van het comité voor de onmiddellijke invoering van Algemeen Kiesrecht, bericht men het volgende Deelnemers worden verwacht, betzy in corporatiën, hetzy afzonderlijk uit: Rotterdam, den Haag, Arn hem, Dordrecht, Tiel, Utreoht, Zwolle, Zutfen, De venter, Enschedé, Hengeloo, Groningen en Omme landen, Friesland, Hoorn, Zaandam, Krommenie, Koog- Zaandyk, Wormerveer, Beverwyk, IJmuiden, Haar lem ene. Op het terrein zullen van acht spreekgestoelten redevoeringen worden gehouden. Er zijn drie muziek- teuten opgericht, waar instrumentale muziek en zang verenigingen zich zullen doen hooron. In de pauze zal een kinderkoor eenige liederen zingen. Om 12 uur zal voor besturen, gedelegeerden en genoodigden de vergadering op de groote tribune worden geopend; om 1 uur zullen do sprekers het woord nemen. Als zoodanig zijn ingeschrovon de heeren Doraela Nieuwenhuis, dr. Vitus Bruinsma, J A. Fortuyn, A. Rot, F. van der Goes, D. de Clercq, G. van Duivenboden, Van Zinderen Bakker, Van Emmenes, Jan Stap, mr. D. A. van Eek, Vliegen, Van Vlaar- dingen, Van der Wijk, Vermeer. Eenige candidaten van de Volksparty zijn wegens vergaderingen in hun district verhinderd de Meeting bij te woneu o. a. de heeren Van Holadingen, RotterdamVan der Zwaag, WolvegaDg. Bax, ZaandamG. V. Gerrit sen, Amsterdam en Mansholt, Winschoten. Eene motie zal vanwege het Comité niet worden gesteld. De vergadering zal worden gesloten met een vaan deloptocht over het terrein. De entrée is gestold op 10 cents, alle toegangen zullen beschikbaar zyn. om 5 uur rekent men dat de bijeenkomst ontbonden zal wezen. In de Fox en in Minerva komt het volgende schrijven voor: nAan de leden van het U. 8. C. z/Bij het naderen van de verkiezingen voor de Tweede Kamer noodigende ondergeteekende, gedachtig aan hetgeen voor drie jaren is voorgevallen en aan de onaangenamen verhouding, waarin toen oeuigen zich geplaatst zagen, hunne medestudenten uit, zich te onthouden van het optreden als verkiezingsagenten, en inzonderheid van het propaganda maken voor eene bijzondere partij. Als studenten behooren wy buiten den verkiezingsstrijd te staan, en de buiten wereld, die wel zeer zal waardeeren, dat wij toonen onzen kiezersplicbt te begrijpen, moet door geen enkel uiterlijk toeken, welk ook, kunnen zien, welke richting in ons corps boven drijft. Niet als in België moet de politiek in ons midden tweedracht zaaien, terwijl bovendien de naam, die ons corps zou kun nen krygen, van staatkundig gekleurd te zyn, noch aan onze vereeniging, nog aan onze hoogeschool eenig wat een vreemde bleek te weten Misschien zelft rifle vreemden? Was het misschien iets, dat eft^ vlek op de eer zijner vrouw had geworpen Een vlek op hare deugd, waardoor zij naar bet oordeel der wereld gebrandmerkt was? Zynö vronw, die hy zijn naam, tegen denzin van al zijne bloedverwanten, uit liefde had geschonken? Het voorhoofd van den smartelijk gepijnigden man bedekte zich met zweetdruppels. Hij kon, hoe gaarne hij het ook van zich af wilde zetten, den eenmaal begonnen loop zyner gedachten niet zoo opeens afbreken. In dit ongelukkig uur zat hij onwillig wel is waar, maar toch onbevooroordeeld over Erika's gedrag en handelwijze, gedurende hun achtjarigen echt, na te denken. Was er wel een enkele schaduw daarin, dio haar aankl lagde F En toch De vrijheer stond plotseling op. Waren hare schoonheid, hare zachte, bekoorlijke manieren niet altijd vergezeld geweest van eene raadselachtige zwaarmoedigheid, die in sommige oogenblikken zelfs zoo erg werd, dat ze met betraande oogen zich zelve aanklaagde? Waren bet niet teekeneu van onbe grijpelijke geringschatting van haar zelye geweest, die haar zijn eerlijk aanzoek zoo hoog deden prijzen, terwijl een blik in den spiegel voldoende was om haar hare, zeldzame schoonheid te doen erkennen? Zijn voorhoofd gloeide. Wanneer Westarp..,. Hij kon er niet' m^eor aan denken. Wanneer hij onder betzelfde dak; onder rijn eigen dak, den voormaligen geliefde herbergde! Neen, dat was onmogelijkEn toch, de wereld kennis van den baron moest over zijn goed geloof spottend glimlachen: wat zou dan onmogelijk zijn? Dat een voormalig minnaar zijn vroegere geliefde opzoekt en haar misschien nog schooner weervindt dan te voren? Maar wanneer dat zoo was de hand van den vryheer baido zich in sprakelooze woede waaneer Erika uit vrees de toenadering van Westarp duldde of zelfs.... Hij wierp die gedachte van zich af en verliet de kamer. Beneden in de eetzaal stond het avondmaal ge reed. De lichtkroon en do kaarsen waren aangesto ken. In de karaffen fonkelde witte en roode wyn. De baron schonk zich een glas in. Hij nam een lange teug van den opwekkenden drank. Zijne gasten wandelden buiten tusschen de heesters en bloembedden. Westarp leunde tegen eene zuil en blies de rook van zijne sigarette in de lucht. Egon meende te bemerken, dat hij zijne oogen nu en dan oplettend naar Erika's kamerwendde. Egon ging, met moeite zijnen toorn bedwingend, zonder te groeten, hem voorbij. Dadelijk daarna meldde de bediende, dat het eten gereed was en onder het deftig voorgaan van den heer van Geeden begaf het kleine gezelschap zich naar, de eetzaal. Wordt vervolgd 0 nut zou gelegenheid maar wel onzen vijanden de geven, uit het optreden van enkelen geheol van corps en academie munt te slaan. „Met aandrang noodigen wij dus uit, weerstand te bieden aan misschien van buitenaf uit fy oefenen invloed, en stellen wjj vooral de vraag, of do eere- naara van student gelijk mag worden gesteld met den naam van verkiezings-agitor „H. W. van Ascii van Wijk. ,,L. Oh. Besieb. „G. J. dc Celleêe Mulleb. „H. Smissaert. „W. C. A. van Veedbnbubch." Do heef Pr. komt in een opstel in Minerva op tegen den aan de leden van het S. 0. gegeven raad en tegen de argumenten waarop die raad berust. In Leipzig is besloten tot de aanstelling van ge neeskundige schoolinspectours. Eiken arts is een kring van scholen aangewezen, waar hij de kinderen gonoeskudig gadeslaat en ver antwoordelijk is voor de toepassing der hygiënische voorschriften, het voorkomen vau schóól-epidemieën, Het bestuur van het genootschap tot bevordering der koepokinenting te Botterdam beeft aan de bur gemeesters in Nederland eene circulaire gezonden waarin gewezen wordt op het wenaebelijke, om voor inenting zoowel als Uerinonting uitsluitend te bezigen oorspronkelijke koepokstof, en dat geen enkele inen ting meer worde verricht van arm op arm. Tot dit doel wil bet genootschap gaarne medewerken. Het doet dit reeds door bij aanvrage eene ruime hoeveelheid deugdelijke stof gebleken na nauw keurig onderzoek te verstrekken. Het bestuur aoht het echter bovendien noodig dat bij de aanvragen steeds worde gemold, voor hoeveel personen of althans voor ongeveer hoeveel personen vaccine verlangd wordt. Aangezien gedurende hot geheele jaar eene ruime hoeveelheid beschikbaar is, kan steeds met be hoorlijken spoed en op afdoende wijze aan de aan vragen worden voldaun. Het bestuur vertrouwt, dot na deze mededeelingen de geneeskundigen geen be zwaar meer zullen maken om zoo herhaaldelijk vacci- ne aan te vragen. Heden den 25° Mei hopen onze geliefde Ouders WILLEM db JONG KN JOHANNA KWINKELENBERG in stilte hunne GO-Jarige ECHT* VEREENIGING te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen, B. db JONG. J. db JONG. J. F. de JONGMesser. W. DB JONG Wz. H. DE JONGIJsSELSTElN. Ondertrouwd J. B. VAN EN E. M. A. THIER. Gouda, 22 Mei 1891. Geen Receptie. Gevestigd te 's Gravenluige, Hooigracht 6, uitsluitend te consulteeren voor Huid en Sexuaal- ziekten. Spreekuur dagelijks (behalve Zon- en Feest dagen) van 11—3 en 7—8. Kosteloos 's morgens van S1/,91/,. Brieven onder No. 11", Bureau dezef Coprant. VAN MET De Notaris H. GROENENDAAL, te Gouda, zal op DONDER DAGEN 11 en 18 JUNI 1891, telkens des middags een uur, in het Hotel «De Zalm», aan de Markt te Gouda, bij inzet, verhooging en afslagin het openbaar verkoopen Noiiimer 1. Eene BOUWMANSWO- lï I A fi," gemerkt D 62, met .Stalling voor 26 Koeien en 6 Paarden, Schuur, Hooibergen en verdere getimmerten, benevens WEI- en BOUW LAND, in 7 stukken bij elkander gelegen, strek kende van den Hoofdweg tot aan do Schollevaart- sche tocht, belend ten Oosten eigendom van de erven den Heer Tan den AREND en ten Westen nommer 2, samen groot 27 Hectaren 00 Areil 80 Centiaren. Verhuurd aanG. van WAGENINGE voor 1S60 'sjaars, het Land tot 14 November 1893 en de Gebouwen tot 30 April 1894. Nommer 3. Eene BOUWMANSWO- M I X G, gemerkt D 66, met Stalling voor 26 Koeien en 6 Paarden, Schuur, Hooibergen en verdere getimmerten, benevens WEI-enBOUW- LA.VI), in 7 stukken naast nommer 1, strekkende als voren, en belend ten Westen eigendom van den Heer P. J. LUKWEL, samen groot 37 Hectaren 86 Aren 70 Centiaren. Te aanvaarden: het Bouwland blootschoof 1891, het Weiland 15 November 1891 en de Gebouwen 1 Mei 1892. Hommer 3. Eene B 0 C W M A S W 0- i\ IJK G, gemerkt D 48, met Stalling voor 26 Koeien en 6 Paarden, Schuur en Hooiberg, be nevens WEI- en BOUWLAND, in 6 stukken naast elkander gelegen, strekkende van den Hoofd weg langs den Capelschou weg tat aan de Nieuwer- kerksche tooht, belend ten Westen eigendom van de Erven den Heer Van STOLK, samen groot 19 Hec taren 88 Aren 50 Centiaren. Verhuurd aan ARIE SLOBBE voor 1093.68 'sjaars, het Land tot 14 November 1894 en de Gebouwen tot 80 April 1896. Polderlasten 12, en Schielandsponninggeld 1.90 por Hectare. Grondlasten van nommer 1 Gebouwd vrijdom tot 1895, ongebouwd 8.21'/j, van nomtner 2 81.06'/j, en van nommer 3 gebouwd vrijdom tot 1898, ongebouwd 12.26. De helft der pachtsommen, verschijnende Kerstmis 1891, zal door de koopers worden genoten. Betaaldag der kooppenningen 30 Juli 1891. Breeder bij biljetten omschreven. Nadere inliehtingen worden verstrekt van Nos. 1 en 2 door den Notaris STOOP te '»-Gravmhage van No. 3 door den Notaris Mr, C. J. BOERLAGE te Uithoorn en van al het te veilene door den No taris H. GROENENDAAL te Gouda, ten wiens kan tore de verkoopsvoorwaardon, huurcontracten enz. in tyds ter inzage zullen liggen. ten overstaan van den Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda, op WOENSDAG 3 JUNI 1891, des" morgens te 9 uren, ten sterfhuize van de Echtelieden N. van LEEUWEN Lz., aan de Nieuw Reeuwijksche Weg, getd D. No. 28, van: BOUW etf MELKGEREEDSCHAP, 2 SCHOU WEN, eene partij HOOI enz. Voorts eenen goed onderhouden waaronder BEDDEN en BEDDENGOED,Ge werkt GOUD en ZILVER enz. Des morgens vóór de verkooping te zien. Nadere inlichtingen geeft genoemde Notaris. DER VAN waaronder eene groote partij op MAANDAG 25 MEI 1891, des namiddags te 2 nren in het Lokaal aan de Peperstraat, Wijk K. No. 252 te Gouda. De goederen zijn een uur voor de verkooping te bezichtigen. des avonds te 8 uur in hetLokaal «NUTen VERMAAK»,Oosthaven. Directeur de Heer Mart'. J. BOUMAN. tDas Paradiesund die Peri.» R.SCHUMANN. Solisten: De Dames M. v. M.S., Sopraan, Gouda H. G. B. L.E.H. P.-S.v. lmL., Alt, De Heeren L. Dörr. TWor, Utrecht. M. J. van Dam, Bas, J. C. S. v.D. C. Piano, Gouda. rZJa;Svqkjier Programma. Een soliede Maatschappij, tot uitkeering bjj Overlijden, vraagt nette PERSONEN, om werkzaam te zjjn tot het aanbrengen van Leden, tegen hooge premie en ophaalloon. Franco brieven onder letter R. R. bij de Boekhandelaren A. KOK COMP. te Gouda. Zoo spoedig mogelijk gevraagd eene als MEID ALLEEN, P. G.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2