IS91. N° 4535. Nieutvs- en tn in •gne is R, Dinsdag 26 Mei. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 9 '5 f 193. 1TTE F EÜILLE TO De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. i sen >rden nog le De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. DEN ~fudite die IV. raden zou toestand meer GOÜDSCHÉ COURANT AD VERTENTIEN worden geplastet van l-~5 regels 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 7) Op den ledigen stoel van zijne vrouw wijzende, wilde do vrijheer juist haar wegblijven verontschul digen, toen de deur plotseling openging en Erika, wel is waar bleek, maar toch altijd zeof schoon, in hare gewone witte kleeding verscheen. Zij boog vriendelijk groetend het hoofd. Toen Egou hare hand vatte, voelde hij dat die koud als ijs was. Het tot nu toe onverschillig gelaat van Westarp werd thans van oogenblik tot oogenblik levendiger. Het verschafte zijn verdorven, wreed karakter een groot genoegen, zulk een schoone vrouw onder zijne macht gebogen te weten on de wraak aan haar te koelen, die door hare herhaalde afwijzing opge- wekt was. Hij wist zeker want hij las het op haar gelaat dat de vrij hoar reeds zqo ver gebruik gemaakt had, van hetgeen hem medegedeeld was, dat zij zich in grooten angst bevond, dat het geheim geheel ver worden. Hoe. langer hij baar in dien van pijnlijke vrees kon daten blijven, hoe hij hoop kon voeden bij haar zijn doel te Zij ijlde hem te gemoet en beide handen in groo ten angst tegen hare borst drukkende, riep zij hem smeekend toe: //Verlaat ons huis morgen, in de vroegte! Wan neer ge dat doen wilt, zal ik u zegenen Hij beschouwde haar met verrukte blikken. z/Erika, gij zendt mij weg? En verlangt toch....” z/Niets dan hetgeen de menschelijkheid, het eer gevoel u van zelf gebieden moesten te doen,” viel ze hem dringend in de rede. ,U«r verschijnen heeft den vrede van dit huis reeds verstoord. Ga weer van hier, ik smeek er u om, en kom nooit, nooit weder! Dan kan misschien alles nog goed worden.” Hij nam hare hand in de zijnezij lette er niet op. //Zwijgen wil ik,” fluisterde hij hartstochtelijk z/en diegenen, dooden, die het wagen aan de onoe- sprokenheid van uw goeden naam te twijfelen.” Zij verschrikte. z/Maar ge moet ook vriendelijk jegens mij .zijn,” ging bij voort, hare hand sterker drukker.de//ge moet mij het bewijs leveren, dat ge mijn «roeden wil, om uw huiselijk geluk voor u te bewaren, erkent; ge moet dien grooten afkeer voor mijne gevoelens bestrijden, die immers slechts in de aanbidding van uw persoon hun grond vinden. Wat kan eeu vluchtig zelfvergeten opwegen tegen de zekerheid uwen niets vermoedenden echtgenoot van alles onwetend te laten Zij wilde hare- hand uit de zijne trekken, toen op eens een kreet van ontzetting hare lippen ontvlood. Met de verkiezingen in het verschiet, die zullen moeten beslissen in welke richting de natie verlangt dat het schip van staat gedu rende de eerstvolgende vier jaren moet worden gestuurd, komt natuurlijk meer dan ooit het tegenwoordig kabinet ter sprake. Heeft het beantwoord aan de verwachting? Wat zal het ons brengen, indien dezelfde meerderheid thans weder in de Tweede Knmer terugkeert? Wanneer wij, liberalen, die vragen moeten beantwoorden, dan is het antwoord niet moei lik. Reeds bij zjjn optreden hebben wjj voor speld, wat gebeurd is. In den vorigen ver kiezingsstrijd, tóen het gold de liberalen van hun zetels te drijven, zjjn zooveel beloften, zooveel overdreven voorspiegelingen gedaan over den zegen, dien een anti-iiberaal ministe rie zou uitstorten over het vaderland, dat teleurstelling niet uitbljjven kon. Dat is de onvermijdelijke straf voor al de onwaar heid, die toen gebruikt werd om het kiezers volk op te zwepen. Voor wie eenigszins zich met staatkunde inliet, was het duidelijk, dat een kabinet, steunende op eene tweeslachtige meerderheid, aan de eene zjjde calvinistische democraten en aan de andere ultramontaan- sche conservatieven met al de daartusschen liggende schakeeringen, geen afdoende hervor mingen brengen kon. De voorhoede en de achterhoede van het regeeringsleger trekt op in verschillende richtinghoe zou er dan wat goeds kunnen tot stand komen Het kabinet bereiken. Zij stonden van tafel op. Erika nam dankend de groeten harer gasten aan. Toen Westarp haar het laatst naderde, zag zij onderzoekend rond en fluisterde hem toe: „Ir moet u spreken. Bij den vijver dadelijk I” Niets verraadde bij hem dat hij de woorden ver staan had. Maar Egon’s door argwaan en gekrenkte liefde verscherpt oog had het korte voorval maar al te goed opgemerkt en kon zich nu plotseling het onverwacht verschijnen van zijne vrouw verklaren. Hij balde dreigend de vuist, besloten om de zaak onbarmhartig te vervolgen. Na de toch altijd vermoeiende reis naar de stad, hadden de heeren behoefte aan rust, zelfs de be wegelijke mr. Elton kon zich aan do slaapwekkende uitwerking van de frisscho lucht en de wiegende beweging niet onttrekken. Hij bewperde noodzake lijke brieven te moeten schrijven en was de eerste die zijne kamer opzocht. Erika had zich langs oen omweg, naar den een tamelijk eind van het huis gelegen vijver begeven. Zij bevond zich in een onbeschrijfelijken toestand van zielsangst en lichamelijke zwakte. Zij wist, dat Egon argwaan opgevat had, doch had geen begrip van don aard van zijne verdenking. Nu wachtte zij het verschijnen van Westarp met koorsachtig ongeduld af. Hare wangen gloeiden, hare polsen jaagden. Eindelijk kwam hij. zou de ordeningen Gods tot richtsnoer nemen zjjner dnden en een geheel anderen geest bren gen in ons staatsbestuur. Daarvan is niets kunnen komen, omdat elk vast regeerings- systeem ontbrak, omdat daarvan bij het poli tieke allegaartje, dat de Regeering steunt, zelfs geen sprake kon zijn. Wat er nog goeds tot stand werd gebracht, waren practische maat regelen, die ook door de liberalen zouden kun nen genomen zijn en die meerendeels dan ook uit de cartons der vorige kabinetten afkomstig waren. De stroom bleef rustig voortkabbelen in de liberale bedding, alleen met minder vaart dan wanneer een zuiver liberaal bewind aan het roer ware geweest. Waar bleven de bezuinigingen, die zoo noodig waren, daar het jarenlang wanbestuur der tegenpartij de financiën totaal geruïneerd had den? Waar is de vermindering van lasten, die men in 1888 den minderen man beloofde? Waar is de hervorming van het kiesstelsel, die de min derheden meer tot haar recht zou doen komen Er is niets van gekomen. De vervulling van enkele antirevolutionaire wenschen is beproefd. Men heeft een paar doodgeboren herzieningen der kieswet gehad de poging om de Provinciale staten om te zetten en de zoogenaamde Steden wet beide kleine middelen om' zich eene bljjvende meerderheid te verzekeren, maar de tegenwoordige minister van binnen!; zaken Lohman is zoo weinig geneigd de kiesbevoegd heid uit te breiden, dat zijne denkbeelden daaromtrent den voorzichtigsten liberaal nog onbevredigd laten. Er is een vaccinewet tf ingediend, die men liefst stilletjes in haar papieren graf laat rusten, omdat er geenerlei vooruitzicht bestaat, dat zelfs de bondgenooten het er eens over worden. Men heeft Keuche- nius als echt Calvinist in het ministerie ge bracht, doch het was in alle opzichten een misrekening. Zjjn geestverwant en plaatsver vanger Lohman heeft aan de deur van het bekende Torentje op het Binnenhof al zijn calvinistische felheid achtergelaten en is een tam administrateur geworden. Een ander partij genoot van denzelfden naam is gezonden naar Suriname om deze kolonie op christeiijk-histo- rische wijze te regeeren en heeft daar zooveel tweedracht gezaaid en zooveel wanorde ge sticht, dat er ongekende tooneelen hebben plaats gegrepen. Waarlijk het kostelijk kabinet kan niet pronken met succes op diegene harer daden, die de calvinistische signatuur moeten dragen. Dat alles moge waar zijn, zegt misschien Onze lezer, maar daarover hebt gij geen reden tot klagen. Laat de beoordeeling der Regeering, maar over aan haar partij en deze is niet onte vreden, want het wachtwoord is Kiest onze mannen weder, opdat het thans zittend kabinet aan het roer blijve. Dit is gedeeltelijk waar. Maar toch niét geheel. Wij zijn overtuigd, dat de gmti-revolntionaire partijhoofden niet de geheele waarheid zeggen. Feitelijk voelen zij zich zeer teleurgesteld, doch met het oog op de toekomst hunner partij achten zij het noodzakelijk deze Regeering te steunen en pleiten daarom vernachtende omstandigheden voor haar. Van dubbele beteekenis is dus van 0

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1