Buitenlaniiscb Overzicht. 336s-0 S taats-loterij. sprokao «ras het regeerigsbeleid onbesproken te laten, had de discussie niet veel om 't lijf. Het debet over het wetsontwerp, dat gelast den naam Koning door Koningin te vervangen iusllö wettelijk vastgestelde titels, formulieren en offioieele benamingen, kon niet ten einde worden gebraoht. Wjj hebben het groote gewicht deaer saak nooit kun nen inzien, daar wij meenden, dat het vanself sprak, dat een Kioondragende vrouw Koningin is en geen Koning. Nu er evenwel quaesties gerezen zijn, kon net noodig zijn dat oen wet de knoop doorhakte. Prin cipieel was hiertegen zoozeer geen bezwaar, maar wel tegen het verplicht stellen der benaming, waardoor het gebruik van den naam Koning nietigheid van rechtshandelingen kan ten gevolge bobben. Heden wordt de strijd daarover voortgezet. De nota van iuliohtingen, door den minister van justitie asn de Tweede Kamer ingezonden op het adres van Van der Voort Co. te Groningen, en andere fabrikanten van stroohuizen, betreffende de concurrentie door het vervaardigen van die voor werpen in de Rijkswerkinrichtingen te Hoorn, der particuliere nijverheid aangedaan, heeft de commissie uit de Kamer gploid tot het voorstel: 1. den minister van justitie dank te zeggen voor de door haar verstrekte inlichtingen 2, hem in overwoging te geven de benoeming eener commissie, om te onderzoeken, in hoever door den arbeid in de gevangenissen en rijkswerkinrich tingen afbreuk wordt gedaan aan den arbeid in de vrije maatschappij, en door welke maatregelen de aldus gevoerde ooncurrentie tot zoo gering mogelijke afmetingen zou kunnen worden beperkt. Zij meent, dat een opzettelijk onderzoek, ingesteld door eene commissie, waarin deskundigen zoowel op het gebied van den gevaogenisarbeid als op dat dor nijverheid zonden zitting hebben een onderzoek, dat niet enkel den toestand hier te lande zou om vatten, maar zich ook zou uitstrekken tot andere landen, waar men met soortgelijke moeilijkheden te kampen heeft van groote waarde wezen zou. Daar door zouden de ervaringen op verschillende plaatsen en in verschillende richting opgedaan, kunnen worden geraadpleegd en aan elkander getoetst. Daarbij zou den de middelen en wegen kunnon worden opgesomd, om op zich zelf niet ongegronde grieven weg te nemen binnen de grenzen der mogelijkheid, Daar mede zou indien de resultaten van het onderzoek werden openbaar gemaakt, in allen gevalle zoo helder mogelijk licht worden ontstoken over eene zaak, die, van onmiskenbaar belang, velen in den lando ver ontrust, doch waarover slechts bij voldoende kennis der feilen deugdelijk kan geoordeeld worden. Ter eere van het Post-Congres is een Postmuseum geopend, dat een des, merkwaardigheden van Weenen blijven tal. Het geeft een overzicht van de historische ontwikkeling van hot postverkeer, van deu Romein- schen tijd in de Donsulandeu af tot heden, en een verzameling van hetgeen behoort tot de nieuwste inrichtingen, o. a. eon zeer kostbare verzameling van postzegels. Hoe de in 1874 gestichte Internationale postunie heeft gewerkt, kan blijken uit de volgende cijfers. De afschaffing der toen nog bestaande 1200 versohil- Of droefgeestig, ik weet hot nietmaar zeer zeker veranderd. Vroeger was zij de onbezorgd heid zelve. Zij kan toeh niet ziek zijn? Neen, ik hoop het ten minste niet.... Na een «ogenblik zwijgens keerde Aurette haar goedhartig gelaat naar haren vaderZij is jong, weet u, papa, voegde zjj er op verontschuldigende toon bij. De heer Leniel begon te lachen. JongDat geloof ik welJij bent ook niet oud, ea Charles en Julia evenmin. Gij zijt alien jong, mijne lieve vogeltjes! Alleen ik ben oud in ons Nestje. De vader loosde een diepen zucht. Hij was zeer geschokt geworden door den dood zijner vrouw, nu vier jaren geleden, en zonder do goede zorgen van zijne oudste dochter zouden zijne kinderen groot ge vaar geloopen hebben van geheel en al weezen te worden. O, ik! zeide Aurette met oen vroolijkeu glim lach; ik ben oud! Ik ben eerwaardig! Binnenkort word ik drie en twintig papa; het helpt niet of wij al trachten het te verzwijgen! De heer Leniel zag zijne dochter aan met eene innfgo toederheid, die haar het hart deed kloppen. Zij had hare fijne, gehandschoende hand in de zijne gelegd, die op zijne knie rustte, en zij drukte even die lieve vaderlijke hand, maar zonder haren- vader aan te zien, uit vrees van hem te veel aan te doen. Op dat oogenblik luidden de klokken van de kathedraal het Hosannah nagenoeg boven hunne lende porto's en hun geleidelijke vervanging door het goedkoope tarief der Unie heeft het aantal in de wereld gewisselde brieven enz. doen toenemen van 3300 mUlioen stuks in 1874 tot 14.760 millioen in 1888, verdeeld als volgt; 6220 millioen brieven, 1650 millioen briefkaarten, 5620 millioen drukwer ken, 100 millioen monsters, 240 millioen poataanwij- zingen en 260 millioen pakketten. De landen der Postunie omvatten 87 millioen vierk. kilometer met 215 millioen zielenhet oentram der Unie wordt gevormd door het internationale bureau te Bern, welks directeur Borel thans ook to Weeneu een hoofd aandeel zal hebben in de veelomvattende taak van het Congres. Dinsdag t Juni e. s., 's nam. te 2 eur, zal te Amsterdam de jaarlij ksclie vergadering worden ge houden van de Vereeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigendie by koninklijk be sluit als rechtspersoon is erkend. Het eerste verslag is verschenen en 't zal zeker vele belang inboezemen, daaruit het een en ander te vernemen. Op de grens van Drente en Groningen, ver van het gewoel der vrereld, te midden van heerlijk ge boomte, ligt Hooghullen, het herstellingsoord voor mannelijke drankzuchtigen. Daarmee is een proef genomen met deze goede zaak, en slaagt deze proef, dan zal ze tot steeds vermeerderde werkzaamheid prikkelen. Het bestuur meent, dat men nu reeds van welsla gen kan spreken. Zyn volgens den directeur van eene Deutsche in richting onmisbare voorwaarde voor welslagen lo. een geschikt gebouw in eene gezonde omgeving en 2a. eene voortreffelijke directie, dan zal de nieuwe stichting de goede verwachting niet beschamen. Hooghullen is een grootsch gebouw, een flink huis in alle opzichten voor dat doel geschikt, waarin de geest van orde en netheid weldadig aandoet; waarbij een groote tuin, waarin gelegenheid is om tuinbouw uit te oefenen of zich met bloemencultuur bezig te houden. Ook is er ruimte om er desnoods een lokaal by te bouwen en aangrenzende stukken grond in bezit te krijgen. HooghuMen is reeds voor matigen prijs door het bestuur aangekocht. Naast den uitwonenden geneesheer-directeur di. Wosterhoff is er werkzaam als adjnuct-directrioe mej. E. de Vries, vroeger hoofdverpleegster in de barak ken van het Buitengasthuis te Amsterdam. Van haar getuigt het bestuur, dat zjj is the right woman on the right place" uitstekend berekend voor hare taakdie niet alleen directrice is, maar ook raadsvrouw, de vriendin voor de verschillende patiën ten die binnenkort reeds in zich het gevoel van bet menecbelijke opgewekt zien. In l'ecliubör 11. werden de eerste patiënten opge nomen, dio na reeds tot een twaalftal zyn gestegen, student en koopman, smid en bakker, landbouwer en rentenier, maar tusschen wie do goede orde geen oogenblik werd verstoord. Du geneeswijze, hoogst eenvoudig, bostaat ins on middellijke voortdurende onthouding en daarbij zoo veel mogelijk afleiding ter verheffing van het geesteljjk leven. Daarbij moet natuurlijk bij elk der patiënten ge let worden op de uit den aard der zaak voor elk individu uiteenloopende pbysioke gevolgen van 't drankmisbruik. Reeds spoedig openbaart zich dsn ook by de pa tiënten herstel, vooruitgang in gezondheid, welvoege- lykheid, wilskracht, terwijl de betere natuur allengs de overwinning behaalt. Meuschenliefde en mensekenkenntt zijn dus de schier onmisbare vereisohten voor degenen die zich de gezondmaking dezer zieken ten doel stellen en deze kunnen in ruime mate toegekend worden aan den directeur en de adjunot-direotriee. De voorloopige resultaten van hun arbeid vervul len met het volste vertrouwen voor de toekomst, aan de levensvatbaarheid kan niet meer getwijfeld worden. Te recht roept nu dan ook het bestuur allen, die daarvan hunne medewerking afhankelijk hebben gemaakt, tot ondersteuning op. Het hoopt allengs meer uitbreiding aen zijne werkzaamheid te kunnen geren, door ook mingegoede patiënten meer nog to1 kunnen opnemen en een af zonderlijke inrichting voor vrouwen in bet leven te roepen. Êr komen stoeds nieuwe aanvragen in, waaraan het bestuur steeds meer hoopt to kunnen voldoen. Voor voldoening aan de geestelijke behoeften wordt ia ello richtingen gezorgd. Voor dit alles is gold noodig en waar zoo gevalle nen (25 a 40 pCt. van de %lers) gered kunnen worden, is een beroep op hulp stellig ook in ons land nooit tevergeefs. Inliohtingen geeft gaarne de beer Herman Hoger, le secretaris-penningmeester. De «Semaino médicale" deelt mede dat in het jsar 1820 asn het instituut Pasteur te Parijs 1516 personen tegen dr gevolgen van dollenhondsbeet zijn ingeëuk waarvan 11 na het einde der inentingen zijn overleden. De sterfte was das 0.71 pet. Van deze 11 overledenen zijn 5 gestorven meer dan 14 dagen na het einde der behandeling en 6 in de 14 dagen die op de behandeling zijn gevolgd. In de dnnales van het instituut wordt nog opge merkt dat dus eigenlijk slechts 5 dezer sterfgevallen in rekening gebracht moeten worden, omdat naar uit proefnemingen op honden bleek men gerechtigd is aan te nemen, dat de zenuwcentra der personen, overleden in de eerste 14 dagen na de behandeling, reeds door de smetstof wzren overmeesterd gedurende de behandeling. Rekent men deze niet mede dan daalt de sterfte der ingeënten tot 0.82 pot. Uit Parijs schrijft men aan de 'N. it. Cl.: De werkstaking der beambten van de omnibus- maatschappij is gelukkig ten einde, na twee dagen achtereen het personenverkeer te Parijs te hebben gestremd. Iedereen begreep dat de toestand zonder omnibussen onmogelijk was. De prefectuur van politie, de prefectuur der Seine, de gemeonteraad en de regeering, iedereen was in bet geweer om eene oplossing of eeo vergelijk te zoeken, en waren de maatschappij en de ambtenaren het niet eens ge worden, dan zou men zeker van overheidswege in den omnibusdienst voorzien hebben. Thans heeft de maatschappij toegegeven aan al de, eischen van het personeel, die waarlijk niet over dreven zgn twaalf uren werk, twee rustdagen in de maand, erkenning van het syndicaat dor beambten, hoofden. Hoor, vader, zeide Aurette, do processie treedt weder binnen. Wij zullen juist in tijds komen om onze Julia te ontvangen. Werkelijk schreed de processie voort onder de hoo rnen van deu boulevard, tusschen twee rijen volks, vol Aieuwsgierigbeid en eerbied. De stammen der boomen waren met veel smaak omslingerd met wit linnen^^^ernen en bladeren. Lange fèstons van n^tf^j^Kyngen uit de vensters, met gouden ster- <K^W®fjaggen wapperden boven de hooiden wdereen haoVVyn best gedaan om voor zijne woning iets nieuws te bedenken, en bijna overal was men gelukkig geslaagd. In afwachting van de processie had een kunsteninaker zijn tapijt op de straat gespreid en verrichtte zijne kunststukken, tot groot vermaak van de 'omstanders. Dat lijkt naar de middeleeuwen, zeide dé heer Leniel, met oen welwillenden glimlach. Zoo gingen eertijds tooneelisten en 'potsenmakers aan de voorstel ling der mysteriën vooraf. Op eenigen afstand vernam men het geluid van trommels, die een marsch sioegende kunstonmnker nam snel zijn tapijt op en ging verder zijn bedrijf uitoefenen. De landauer had, op last van Aurette, op den hoek van den boulevard stil gehouden en beiden, vader en dochter, waren opgestaan om den naderenden stoet te kunnen zien. Vooruitgingen do stads-trommalslagers en roerden met waardigheid hunne instrumenten, in weerwil van hunne ronde hoeden, die_ wel iets aan de plechtig heid van hunnen indruk ontroofden daarop kwamen de kiuderen de meisjes in korte jurkje», eenige. met krullende lokken en opgesmukt in bare rriWe kleedjesanderen, beele kleintjes, die zoo goed au het ging modoliepen, sommigen' gesteund door de zorgzame hand van hare zuster of hare moefler. Ver- volgons de cojnmunianten in hare nieuwe mousselinen jurken, onder lange sluiorsdun standaarden, wim pels, do litanieën der Maagd op blauwe of witte ban- delioren en eeuige heiligen, voorgesteld door jonge meisjes uit de voornanio familiën weder anderen droegen op een kussen de insignes van hare orde; ^eene gansche in het wit gekleede maagdelijke jeugd, Vhreed gezangen zingende langs de straat. Maria Magdalena, in eene fijn geplooide jurk, ging njet gebogen hoofd onder hare lange golvende haren, die tot beneden hare knieën afdaalden. Daar is Julia, fluisterde Aurette. Als bij ingeving sloeg Maria Magdalena oeupogeB- blik do oogen op, bemerkte de stralende gSkhten van haren vader en hare zuster en zond hen eeB glimlach toe, waarin de blijdschap der herkenning zonderling gemengd scheen met eene godsdienstig? vorrukking. De glimlach verdween, zy hernam hart' demoedige houding en ging hou voorbij als verdiept in gebed en berouw. Wordt vervolgd."} wederaanstelling van het laatstelijk ontslagen perto neel, en voorte nog eenige bepalingen betreffende de pensioenen en de borgtochten. Nu de directie toegaf, had fij dit ook wel dadelyk kannen doen, en deze terugtred der directie voor den drang van de open bare meening, die in den gemeenteraad een zeer goeden bemiddelaar gevonden heeft, doet het denk beeld ontstaan, dat de maatschappy welhaaBt meer hervormingen zal moeten iuvoeren, of haar monopolie zal moeten prijsgeven, hetzy voor geheel vrije mede dinging, hetzij voor stadsregio van het personeu- ^In alle geval is eene verandering van het bestaande stelsel naby, en ik geloof niet dat velen dit betreuren zullen. De rechtstreekscke uitkomsten der werkstaking zijn deze geweest, dat do maatscnappij twee dagen hare inkomston miste, dat wil zeggen dat zy twee hondord duizend frank verliest. Voor een deel komen echter die inkomston weder te reebt, daar in de eerstvolgende dagen het verkeer in de omnibussen sterker zal zijn dan te voren, omdat in die twee dagen vele aenscben hunne boodschappen in de stad hebben uitgesteld, wel overtuigd dat de werkstaking slechts een paar dagen duren zon. De groote magazijnen en vooral de schonwburgen hebben in die twee dagen ook hunne opbrengst aanzienlijk zien dalen. De rytuigraaatechappijen hebben daarentegen meer geld verdiend dan gewoonlyk, en de koetsiers hebben per dag twee frank meer aan hunne maatsohappyen moeten afdragen voor het gebruik van paard en rijtuig. Meer dan honderd personen, ter zake van de werk staking gisteren on eergisteren in hechtenis genomen, zyn door do politie in vrijheid gesteld. Ziedaar de kracht van samenwerking praotisch aangetoond. De wet, die de syndicaten regelde, heeft thans hare vuurproef doorstaan, ei: de directie van een der storkste Parysobe maatschappijen doen zwiohten voor haar ondergeschikt personeel. Als versohijnsel van politieke opvoeding van de groote massa is dit feit uiterst Merkwaardig. Gisteren heeft er een gastmaal plaats gehad in het «Hotel Continental" om het honderdjarige bestaan to vieren van de wet ter bosoherming der uitvinders. Daarby heelt men vele negentiende eeuwecho uitvindingen herdacht. Maar de grootste uitvinding, die deze eeuw heeft met zich gebracht, en waarvaa men niet gesproken heeft in de ofüoieele redevoeringen, is zeker het denkbeeld, om de kleinen en de kwakken te zamen te groepeeren en zoodoende maatschappe lijke krachten te vormen, waarvan wij den omvang nog niet overzien kunnen. Mr. D. Simons, hoofdredacteur van bet Paleis van Justitie, wenscht bij de vela en velerlei wenschen en begeerten, die naar aanleiding van de aanstaande verkiezingen van verschillende zijden zyn geopenbaard ook zijne stembus-idealen te voegen. In de eerste plaats zou hij wenschen, dat de nieuwe Kamer met grooten yver het werk der oude opvatte en het ont werp op het faillissement tot wet hiolp verheffen. Verder ivorde het burgerlijk prooeareoht vereonvou digd, de verouderde registratiewetgeving door een betere vervangen, hot materieel privaatrecht, o. a. het huwelijksrecht en hot huwelijksgoederenreoht, herzien in den geest rail onzen tijd, en geschapt de anachronistische titel omtrent den huur van dienst en werkboden, welke het beginsel van een op sociale meerderheid gegronde meerdero geloofwaardigheid tot grondslag heoft. Daarnaast dient de wetgever met bekwamen spoed" ter band to nemen een herziening van ons slrafpro. ces in wezenlijk vrijzinnigen geest. «Ik zou wenschen», schryft rar. S., «dat de oogen onzer wetgevers open gingen voor de treurige rege ling der preventieve hechtenis te onzent, zoowel in de wijze van toepassing als in de toepassing zelve. Jk zou wenschen, dat onze wetgever inzag, hoe ver ouderd onze wettelyke voorschriften op dit gebied nog zijn on boe de praktijk zelfs nog bij die voor schriften ten achter is, en dut hij zou begrijpen clat het hier het belang der geheele natie en niet slechts dat van enkelen geldt, want wia kan zoggen dat by niet eenmaal, zij het slechts ten gevolge van dwaling of voortvarendheid te goeder trouw van de rechter lijke nutoritoiten met bepalingen zal te maken heb ben, wier geweldige strekking hy tot dusver niet heeft bevroed. Ik zou weosyhen, dat van ons gevanganiqstelsel de gbhreken werden weggenomen, die het thflps ontsieren en dat do wetgever zich ernstig rekenschap ging geven van de middelen, die moeten worden aange wend tot bestrijding der recidive. Vooral zon ik wen schen, dat hjj de behandeling der jeugdige, veroor deelden leerde beschouwen als" een der hoofdzaken in ieder strafstelsel, en na de overtuiging te hebben gekre- gun dat wjj daarmee zyn op den verkeerden w«g, zojider uitstel de middelen beraamde, van ir'güter toepassing een bater resultaat mag worden verwaoht. Ik tclu lil dén woord wenschen, dat de eischen der moderne stfafreehtspolitiek gelukkig dat het woord «politiek» toeh eens kan wordén genoemd bij oozen wetgever al die aandacht wekten, die zjj inder daad verdienen. Mr S. durft niet voorspellen, dat de hooge poli tiek tijd zal gunnen voor al deze zaken, doch wel verzekert hij, dat, als in de komende vier jaar enkele dezer hervormingen tot stand mochten komen en daarbij een kraehtige sociale politek in toepassing worde gebracht, velen, die thans het kiesrecht neg missen en het misschien over vier jsar nog niet heb ben, over dit gemis zich niet al te erg zullen be klagen. Misschien vindt men nog gelegenheid bij het verhoor der voorloopige candidaten ook eens om trent deze zaken eene enkele vraag te doen, ook al zij buitende politiek. Te Londen staat een man terecht, die zjjn brood verdiende met trouwen. Ofschoon hij een vrouw en een groot gezin heeft, was hy met verschei dene jonge dienstmeisjes gehuwd, wier spaarpenningen hij onder zijn beheer nam. Negentigduizend couranten elk van zes bladzijden in bet uur 1 Met deze woorden kondigt Gordon Ben nett's New-York Herald in hot 40 pagina's tellende nummer van 10 Mei 1.1. aan, dat de nieuwe zesdub bel werkende snelpers van R. Hoe Co. haar werk begonnen heeft. Negentigduizebd couranten, 80 bij 58 centimeter groot, in het uur. Men moet der fan- taisie door vergelijkingen te'hulp komen om een juist beeld van zulk een scheppingskracht te willen krijgen. 90.000 in 'tuur is 1500 in dc minuut en 25 inde seconde, dat wil zeggen dat deze snelpers 25 be drukte, gesneden, govouwen en getelde Heralds levert in dezelfde tijdruimte dat een mensch nauwelijks tot drio kan tellen. Wanneer men in een kolom van den Herald ge middeld 1800 woorden rekent, bevat elk blad van zes zijden a zes kolommen ieder 1.620.000 woorden bovendien is ieder nummer met goede illustration versierd, en van al deze dingen geeft defnachine sneller een afdruk, dan men bet zieh donkWi kan. De drie rollen papier die het monster tegelijkertijd spijzigen, leveren 84000 raetqr papier van 80 centimeter breedte per uur. De afgewerkte couranten komen op twee plaatsen tegelijk uit de machine en worden door een vernuftige inrichting in pakjes van 50 couranten afgedeeld, daar een vinger dy vyftigsto courant iets verder schuift dan de andere. «Guttenberg», schrijft de courant terecht in het blad waarin zij hare machine beschrijft, «zou, zoo hy onze machine kon zien, haar voor eëu werk des duivels houden". Naar uit Berlyn gemeld wordt, zal waarschijnlijk de onlangs verdaagde Duiischo Rijksdag spoedig weor bjjoengeroepen worden, teneinde zijn toestemming te verleenea tot het verlagen der invoerrechten op graan. Dat een dergelijke maatregel noodig is, wordt nu ook door de regeering erkend. De graanprijzen wor den steeds booger, de berichten over den te veld staanden oogst in Duitschlaud zijn alles behalve gunstig en de toevoerr van buitonlandsch graan uit andere lauden wordt belemmerd door do hooge invoerrech ten. Reeds voor drie weken vestigde de heer Eugen Richter in den Rijksdag de aandacht der regeering op dit feit. De minister van handel antvroordde toen, dat de regeering een onderzoek had ingesteld naar den voorraad graan, de vooruitzichten van den oogst' en den stand der graanprijzen. Sedert dion tijd hoorde men echtor niets meer van do zaak en daarom vroeg de hoer Richtor teren in den Landdag hoe het met de\zaak stond. De liberale .afgevaardigde vyeos er op. dat de prijzen inmiddels nog waren gestegen en horinnerde aan de woorden van den vorigeu minister van landbouw dr. Lucius: „wanneer de graanprijzen gestegeflj zijn tot 180 mark, dan zou het onverantwoordelijk zijn in dien de regeeriug geen afdoende maatregeleu nam". Nu reeds is de prys gestegen tot 215 Mark en derhalve achtte de heer Richter het dringend noodig, dat de regeeriug optrad, vooral nu reeds de panache Kamer in overleg met de regeering het invderrecht voor koren en meel vqpr de eerste 10 maanden tot de helft heoft verlaag^ De minister Yon Bötticher, die met den minister van landbouw Von Heijden het kabinet vertegenwoor digde, verklaarde, dat de regeering inderdaad een ernstig onderzoek naar den staat van zaken had in gesteld, maar nog geen zekere opgaven had ontvangen. Dat de pryzen buitengewoon hoog waren, kon de Minister niet ontkennen, maar wel trachtte hij te betoogen, dat dit niet in de eerste plaats aan de invoerrechten moost worden geweten. Mocht het echter dringend noodig zijn, dan zóu de rogeeAng niet aarzelen den Rijksdag bijeen te rotfftpn. Niemand was echter met deze verklaring tevreden en ook het Centrum en de nationaal-libereleo sloten zich bij den heer Richter aan. De clericale leider baron Yon Huehne verlangde, dat in elk geval een einde zou worden gemaakt aan de onzekerheid en eischte van de regeering een besliste verklaring of zij al dan niet een verlaging der graanrechten wilde voorstellen. Ook de nationa&i-iiberaie afgevaardigde Von Cynern verlangde onmiddellijke bijeenroeptog van den Rijksdag, opdat men ten minste zekerheid vorkrygë. Aan dezen aandrang van verschillende zijde zal de regeering wel geen weerstand kunnen bieden. Een bijeenroeping van den Rijksdag, tot tijdelijke verlaging der graanrechten, is dus spoedig te ver wachten, zeker niet tot genoegen van de afgevaardig^ deu, die eerst onlangs na een lange en afmattende zitting naar huis waren teruggekeerd. Het bericht van hst eindigen der Omnibuswerk staking te Parijs kwam vry onverwacht. De Maat schappij had zulk een hoogen toon aangeslagen, dat men meende, dn£ 't eén zaak van langeu duur zou worden en nu eindigtj^zij met inwilliging der eischen. Thaus heelt de maatschappij toegegeven aan al de eischen van het personeel, die waarlijk niet over dreven zijn: twaalf uren werk, twee rustdagen inde maand, erkenning van het syndicaat der beambten, wederaanstelling van het laatstelijk ontslagen personeel, en voorts nog eenige bepalingen betreffende de pensi oenen en de borgtochteu. Nu de directie toegaf, had zij dit ook wel dadelijk kunnen doen, en deze terugtred der directie voor den drang van de open bare meening, die in den gemeenteraad een zeer goeden bemiddelaar gevonden heeft, doet het denk beeld ontstaan, dat de maatschappij welhaast meer hervormingen zal moeten invoeren, of haar monopolie zal moeten prijsgeven, hetzij voor geheel vrije mede dinging, hetzy voor stadsregio vau het personen verkeer. De correspondent van de Times te Lissabon, die den nieuwen Portugeoschen Minister van Financiën Mariano do Carvalho op zijn reis naar Parijs een eind weegs vergezelde en een onderhoud mot hem had over de laatste ininistrieele crisis, schryft, dat volgens genoemden bewindsman de volkomen outred- dering der monarchale partyen in Portugal do eenige oorzaak is gayest van den langen duur dier crisis. Het nieuwe rfabinet, aan welks hoofd generaal Chry- sostomo d'Abreu de Sousa gebleven is, zal den grond slag uitmaken voor de liberale partij der toekomst en meent op een meerderheid in de beide Kamers te kunueu rekenen. Bij de opening der, Cortes zal een definitieve schikking met Engeland betreffende de za ken in Afrika in de eerste plaAts aan de orde wor den gesteld. De Minister hield het voor den wensoh van het gansche land, dat de nieuwe overeenkomst onverwijld zou worden bekrachtigd, dank zij de door lord Salisbury gedane concession. Daarna zal do Regeering een onbekrompen koloniale politiek voor staan, met name een tolverbond met Engeland, open stelling vau Mozambique voor erkende maatschappijen, spoorwegondernemingen enz., concession voor havens langs de kust, met uitzondering vau de Delagoa-baai en de Zambesi, welke naar het oordeel der Regee ring niet handen van particulieren kunne'n worden gesteld.Ton aanzien van den Dolagoa-spoorweg ral Zwiteerlands scheidsrechterlijke beslissing stipt geëer biedigd en vorder alles gedaan worden om in goede verstandhouding te blijven, zoowel met Engeland als allo a^tare bij Zuid-Afrika belanghebbende mogend- hedei^^a)e heer Calvalho zelf is eerst voor korten ^tijd van Mozambique en de Kaap naar Lissabon te- ruggekeord. 5o Klasse. Trekking van Vrijdag 29 Mei. No. 15103 50000. No. 2544, 9899, 18969 en 15089 1000. No\ 10206, 15479 en 19566 ƒ.400. No.VtOlO, 8011, 11300, 13419 en 16747/200. No. 1353, 3690, 4310, 5338, 5434, 7250, 10139, 14515/ 15359, 163:3 en 17847 100. 166 189 254 309 373 421 441 467 562 617 635 835 887 884 930 1104 2466 2658 2834 2888 2929 2944 2991 3061 3082 3160 3212 3264 3314 8329 3473 8618 3689 Pryzen 4822 6618 4863 6907 4875 695 4886 71 4918 7-1 4981 7226 4997 7263 5106 7771 6129 7936 5130 8010 5293 8181 5394 8316 6414 8345 5423 8401 5558 8526 5565 8549 5591 8691 ran 9919 9971 .10002 10028 10089 10146 10169 10205 10454 10491 10532 bOSfil 10558 10U7 10665 10776 10788 70. 12197 12329 12293 12455 12657 12660 12670 12689 12766 12872 12891 13111 13118 13164 13233 13441 13655 15487 155 3 15719 15818 15982 15941 15980 15997 16149 16218 16231 16249 16316 16336 16443 16611 16680 18227 18437 18440 18454 18630 18716 ISSlO 18904 18906 18949 19010 19076 19112' 19255 19309 19386 19543

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2